Σελ. 2996 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29762986299129942995299629972998300130063016 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 44.926-44.940 από 78436
  1. #44926
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κρατάμε όλοι μικρό καλάθι.

    https://www.documentonews.gr/article...to-nosokomeio/
    Επαγγελματίες ψεύτες...

  2. #44927
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εγώ πιστεύω την ΕΛΑΣ, λέει πάντα την αλήθεια... όπως με τους φύλακες του Φουρθιώτη πχ
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #44928
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω σχόλια για το πρόβλημα του σωφρονισμού. Λες και αν ανοίξεις 200 σχολεία και τους βάλεις μέσα θα γίνουν άνθρωποι.

    Μέχρι να βγάλουν 10 τάξεις βέβαια δε θα τους σηκώνεται, δε θα πεινάνε , δε θα έχουν ανάγκη λεφτά....
    Triple facepalm...

    Η μόνη λύση είναι είτε φυλακή για πολύ καιρό είτε απέλαση. Όλα τα άλλα είναι ουτοπία. Αλλά απαραίτητο είναι να έχεις κράτος και όχι ένα ατελείωτο χάος των δικαιωματιστών.
    η κα Άννα Ζαΐρη, πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων και αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου διαφωνεί με τα γραφόμενα σου:

    "η βάση της ορθής πολιτείας και της κοινωνίας της ειρήνης βρίσκεται στην εκπαίδευση"

    βέβαια, συμπληρώνει, όντας σίγουρη για την καταγωγή του δράστη στα Γλυκά Νερά:

    « η οποία γίνεται από τότε που το παιδάκι είναι μικρό. Αυτό όμως το βλέπουμε να ανατρέπεται όταν αυξάνουν οι ομάδες που δεν έχουν την ίδια αντίληψη για τη ζωή. Δεν είναι ελληνικό το φαινόμενο, θέλω να το καταλάβετε, αλλά αυτό δεν μειώνει την επικινδυνότητα και τη σοβαρότητά του. Δείτε τι συμβαίνει στις κοινωνίες της δυτικής Ευρώπης, είμαστε μια υδρόγειος σφαίρα σε αναστάτωση και ειδικά ο κόσμος που ασπάζεται τις αξίες του αρχαίου πολιτισμού, ανατρέπεται η ισορροπία και η κοινωνική ειρήνη από την ανάμειξη των πληθυσμών».

    η ερώτηση που προκύπτει, είναι: πως απελαύνεις ένα Έλληνα πολίτη...

    ακόμη, ανέφερε χαρακτηριστικά στο υπόμνημα του "Έχω μετανιώσει πραγματικά για την πράξη μου αυτή. Κατέστρεψα τη ζωή μου και την οικογένειά μου." - ΔΕΝ υπάρχει "μεταμέλεια" γιατί σκότωσε κάποιον παρά μόνο γιατί κατέστρεψε τη ζωή του.

    Αν θέλεις διευκρίνησε το "πολύ καιρό" - Αν στο κεφάλι του μετανοεί γιατί κατέστρεψε τη ζωή του και όχι γιατί αφαίρεσε μια ζωή, και 10^n χρόνια να τον αφήσεις μέσα, πιστεύεις οτι η πεποίθηση του αυτή θα αλλάξει;

  4. #44929
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κα Άννα Ζαΐρη, πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων και αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου διαφωνεί με τα γραφόμενα σου:

    "η βάση της ορθής πολιτείας και της κοινωνίας της ειρήνης βρίσκεται στην εκπαίδευση"

    βέβαια, συμπληρώνει, όντας σίγουρη για την καταγωγή του δράστη στα Γλυκά Νερά:

    « η οποία γίνεται από τότε που το παιδάκι είναι μικρό. Αυτό όμως το βλέπουμε να ανατρέπεται όταν αυξάνουν οι ομάδες που δεν έχουν την ίδια αντίληψη για τη ζωή. Δεν είναι ελληνικό το φαινόμενο, θέλω να το καταλάβετε, αλλά αυτό δεν μειώνει την επικινδυνότητα και τη σοβαρότητά του. Δείτε τι συμβαίνει στις κοινωνίες της δυτικής Ευρώπης, είμαστε μια υδρόγειος σφαίρα σε αναστάτωση και ειδικά ο κόσμος που ασπάζεται τις αξίες του αρχαίου πολιτισμού, ανατρέπεται η ισορροπία και η κοινωνική ειρήνη από την ανάμειξη των πληθυσμών».

    η ερώτηση που προκύπτει, είναι: πως απελαύνεις ένα Έλληνα πολίτη...

    ακόμη, ανέφερε χαρακτηριστικά στο υπόμνημα του "Έχω μετανιώσει πραγματικά για την πράξη μου αυτή. Κατέστρεψα τη ζωή μου και την οικογένειά μου." - ΔΕΝ υπάρχει "μεταμέλεια" γιατί σκότωσε κάποιον παρά μόνο γιατί κατέστρεψε τη ζωή του.

    Αν θέλεις διευκρίνησε το "πολύ καιρό" - Αν στο κεφάλι του μετανοεί γιατί κατέστρεψε τη ζωή του και όχι γιατί αφαίρεσε μια ζωή, και 10^n χρόνια να τον αφήσεις μέσα, πιστεύεις οτι η πεποίθηση του αυτή θα αλλάξει;

    Αφαίρεσε μια ζωή, τα 25 καλά είναι για αρχή. Και η φυλακή απέλαση είναι κατά κάποιο τρόπο δεν είσαι στην κοινωνία.

    10ετια ας φάει ο βιαστής. 10 όμως, όχι λιγότερο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε σήριαλ.

    Και ποσώς με ενδιαφέρει τι λέει η πρόεδρος. Είναι εκεί για να εφαρμόσει το νόμο, αν δεν της αρέσει να παραιτηθεί ή να πάει για βουλευτής.

  5. #44930
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #44931
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαίρεσε μια ζωή, τα 25 καλά είναι για αρχή. Και η φυλακή απέλαση είναι κατά κάποιο τρόπο δεν είσαι στην κοινωνία.

    10ετια ας φάει ο βιαστής. 10 όμως, όχι λιγότερο. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε σήριαλ.
    να ξαναρωτήσω:

    Αν στο κεφάλι του μετανοεί γιατί κατέστρεψε τη ζωή του και όχι γιατί αφαίρεσε μια ζωή, και 10^n χρόνια να τον αφήσεις μέσα, πιστεύεις οτι η πεποίθηση του αυτή θα αλλάξει;

    ακόμη τα 25 = 15 (3/5) και αν δεχτούν και το "σύννομο βίο", πάμε στα 7 με 9.

    επίσης στη βουλή ειπώθηκε οτι κάποιος μπορεί να κακοποιεί τη σύζυγο αλλά να είναι "καλός πατέρας".

    αν το βάλεις και αυτό στην τελική ποινή, πάμε στα 3 με 6.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος exop001 : 23-06-21 στις 23:23.

  7. #44932
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τον παπα-junkie να τον βάλουμε φυλακή τώρα ή να τον στείλουμε 3η δημοτικού;
    Εμ, αυτά είναι τα δύσκολα.

    Έπρεπε να είναι και κάποιας μειονοτητας να μπλέξει πλήρως το μυαλουδακι του Έλληνα δεξιόστροφου αριστερού.

    - - - Updated - - -
    @exop001
    Όχι, εγώ απλά θέλω να μην κυκλοφορεί στην κοινωνία, την έχασε την ευκαιρία του.
    Είπαμε 25 χρόνια, τι δεν καταλαβαίνεις;
    Ποιος ο λόγος να δώσεις 25 χρόνια αν είναι να βγεις στα 15;

  8. #44933
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον παπα-junkie να τον βάλουμε φυλακή τώρα ή να τον στείλουμε 3η δημοτικού;
    Εμ, αυτά είναι τα δύσκολα.

    Έπρεπε να είναι και κάποιας μειονοτητας να μπλέξει πλήρως το μυαλουδακι του Έλληνα δεξιόστροφου αριστερού.

    - - - Updated - - -
    @exop001
    Όχι, εγώ απλά θέλω να μην κυκλοφορεί στην κοινωνία, την έχασε την ευκαιρία του.
    Είπαμε 25 χρόνια, τι δεν καταλαβαίνεις;
    Ποιος ο λόγος να δώσεις 25 χρόνια αν είναι να βγεις στα 15;
    να υποθέσω οτι το 1ο κομμάτι της απάντησης σου δεν με αφορά.

    Πάντως, έτσι για την κουβέντα, υπό επήρρεια, εν βρασμώ, ούτε καν φυλακή - ίσως ψυχιατρικό κατάστημα.

    Αν θέλεις, ας περιμένουμε την τελική ποινή, και θύμήσου τότε την ερώτηση σου : "Ποιος ο λόγος να δώσεις 25 χρόνια αν είναι να βγεις στα 15;"

  9. #44934
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθέσω οτι το 1ο κομμάτι της απάντησης σου δεν με αφορά.

    Αν θέλεις, ας περιμένουμε την τελική ποινή, και θύμήσου τότε την ερώτηση σου : "Ποιος ο λόγος να δώσεις 25 χρόνια αν είναι να βγεις στα 15;"
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Ότι θα είναι μικρότερη; Μεγαλύτερη;

  10. #44935
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Ότι θα είναι μικρότερη; Μεγαλύτερη;
    δεν διαβάζεις μάλλον τι γράφω...

    ακόμη τα 25 = 15 (3/5) και αν δεχτούν και το "σύννομο βίο", πάμε στα 7 με 9.

    επίσης στη βουλή ειπώθηκε οτι κάποιος μπορεί να κακοποιεί τη σύζυγο αλλά να είναι "καλός πατέρας".

    αν το βάλεις και αυτό στην τελική ποινή, πάμε στα 3 με 6.
    ακόμη, αν διαβάσεις όποιο μέσο θέλεις, ΔΕΝ είναι δολοφόνος - πιλότος είναι (το λες και "ξέπλυμα")

  11. #44936
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν διαβάζεις μάλλον τι γράφω...
    Ούτε εσύ, σχολίασα το ότι ζητάμε σχολεία αντί φυλακών. Διαφωνώ, διότι έτσι κάτι τέτοιοι νόμοι τους αμολουν στα 8 χρόνια.
    Για ποιο λόγο;
    Θα γίνουν άνθρωποι;

  12. #44937
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κρατάμε όλοι μικρό καλάθι.

    https://www.documentonews.gr/article...to-nosokomeio/
    Αυτό που έκανα παράθεση δεν λέει κάπου για την ΕΛΑΣ, αναφέρεται στην πρεσβεία.

    Το documento ίσως να πει μετά πως εμένα έτσι μου τα είπανε όπως και τότε με την Μάρεβα που και καλά πήγε Αίγυπτο εν καιρό Lockdown.

    Οπότε ναι, μικρό καλάθι είναι της μόδας

  13. #44938
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εσύ, σχολίασα το ότι ζητάμε σχολεία αντί φυλακών. Διαφωνώ, διότι έτσι κάτι τέτοιοι νόμοι τους αμολουν στα 8 χρόνια.
    Για ποιο λόγο;
    Θα γίνουν άνθρωποι;
    κατά την δική μου άποψη, ναι - αν η παιδεία είναι σωστή (δεν μιλώ για θρησκευτικά κλπ) υπάρχει βελτίωση της ποιότητας του ατόμου και κατ'επέκταση βελτίωση της κοινωνίας.

    οι νόμοι δεν έχουν να κάνουν με το "σωφρωνισμό". είναι, αν θέλεις, σύστημα υπολογισμού επιβολής ποινών (τιμωρία ανάλογα με το αδίκημα).

  14. #44939
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Σε εναν ιδανικο κοσμο, με ιδανικες συνθηκες τοσο στη δικαιοσυνη, οσο και στις φυλακες, οντως θα υπηρχε σωφρονισμος γιατι δεν ειναι ολοι χαμενες περιπτωσεις!
    Ακομη κι ενα ατομο μπορει να κανει τη διαφορα, ακομη κι ενας αδιστακτος εκ προμελετης δολοφονος θα μπορουσε να αλλαξει...
    Παντως ο συγκεκριμενος πιλοτος δεν ειναι απλα ψυχραιμος αλλα εντελως ψυχρος, απορω πώς καταντησε ετσι, εαν φταιει η οικογενεια του ή κατι αλλο... Ψαχνουν μερικοι και για συνεργο - ηθικο αυτουργο. ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ πού θα καταληξει αυτο το δραμα. Το καημενο το μωρακι σκεπτομαι τι θα ζησει τα επομενα χρονια.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #44940
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά την δική μου άποψη, ναι - αν η παιδεία είναι σωστή (δεν μιλώ για θρησκευτικά κλπ) υπάρχει βελτίωση της ποιότητας του ατόμου και κατ'επέκταση βελτίωση της κοινωνίας.

    οι νόμοι δεν έχουν να κάνουν με το "σωφρωνισμό". είναι, αν θέλεις, σύστημα υπολογισμού επιβολής ποινών (τιμωρία ανάλογα με το αδίκημα).
    Αυτό θα είχε νόημα αν υπήρχε σχολείο να πάει ο αλλοδαπός και στο σχολείο αυτό διδάσκουν τα ιδεώδη του ανθρώπου. 25 χρόνων μαντράχαλος τι παιδεία να πάρει;
    Και πάλι ΔΕΝ είναι εγγύηση επιτυχίας καθώς σκοτώνουν και βιάζουν άνθρωποι που είχαν εξαιρετική ζωή και μόρφωση, βλέπε τον πιλότο.
    Με λεφτά, σπουδές κτλ.

    Για αυτό γυρίζουμε στο σημείο 0 , σαν το παιχνίδι φιδάκι.

Σελ. 2996 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29762986299129942995299629972998300130063016 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας