Σελ. 2 από 5230 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 78436
  1. #16
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια προσθήκη.. για να γίνει μια αλλαγή, πρέπει να αλλάξει η παιδεία των σημερινών παιδιών.. πραγματικά δεν καταλαβαίνουν ο κόσμος πόσο ρόλο θα μπορούσε να παίξει το σχολείο σε αυτό.. Αλλά επειδή όοοολοι το γειώνουν, όλοι έχουν περάσει σαν ιδέα "έεελα μωρέ, σιγά τι νόημα έχει.." και προτιμάν να πληρώνουν τα ιδιαίτερα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΖΟΥΝ, και το κράτος (και το τωρινό σε μας και το κάθε κράτος) καταλαβαίνει περισσότερα από τη "χαζή" μάζα, προσπαθεί να διαλύσει πρώτα αυτό και να κάνει ωραία και πολλά προβατάκια που ξέρουν να κάνουν πράξεις (στην καλύτερη..) αλλά αμα τους πεις γιατί ξεκίνησαν να κάνουν πρόσθεση , θα σου πουν ότι δεν ξέρουν κι ότι απλά εντολές εκτελούν...
    ρεζουμέ : κι εγώ προς το απογοητευμένος, αλλά όχι ακόμη απελπισμένος.. όλο κάποια έκληξη μπορεί να γίνει..
    Και που τα πληρωνουν τα ιδιαιτερα, αχρηστα ειναι στις περισσοτερες περιπτωσεις. Το προβλημα ειναι βαθυτερο στους νεους. Εχουν προβλημα συγκεντρωσης. Ο νους ειναι φτιαγμενος για να επικεντρωνεται σε πραγματα που εχουν "ενδιαφερον". Απο μικρα παιδακια εχουν εθιστει σε συνεχη βομβαρδισμο ενδιαφεροντων ερεθισματων (τηλεοραση, υπολογιστες κτλ) τα οποια ειναι σε πολυ μεγαλυτερο ρυθμο διεγερσης απ'αυτον που βιωσε η γενια των 30+. Το αποτελεσμα ειναι η εκπαιδευση να φαινεται μια εξαιρετικα βαρετη και ανουσια διαδικασια στην οποια ο μαθητης αδυνατει να επικεντρωθει για παραπανω απο λιγα δευτερολεπτα. Κατα συνεπεια η ολη διαδικασια της εκμαθησης εχει καταρρευσει και η γενια που βγαινει τωρα ειναι η πρωτη γενια που εχει πολυ χειροτερες προοπτικες απ'τη προηγουμενη, τοσο σε επιπεδο περιβαλλοντος, οσο και σε επιπεδο ατομικων εφοδιων.

    2-3 πραγματα μπορουν να γινουν: Πχ σχετικος περιορισμος τηλεορασης/video games/υπολογιστων σε μικρες ηλικιες. Αλλαγη της διαδικασιας εκμαθησης σε καποιο τροπο που να μην φαινεται ως ενα κοντραστ βαρεμαρας σε σχεση με αλλα, ενδιαφεροντα πραγματα. Ενσωματωση της εκπαιδευσης/επιμορφωσης σε ενδιαφεροντα μεσα (games/videoς/τηλεοπτικες σειρες κτλ). Το θεμα ειναι γιατι να τα κανει αυτα το καθεστως, οταν τα παιδια-τουβλα ειναι ενα εξαιρετικα βολικο και χειραγωγησιμο target group?

  2. #17
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αντε ζήσε εσύ μετά
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...s.2222117.html

  3. #18
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=510413

    σιγουρα δεν εισαι ο μονος
    They see me postin', they hatin'...

  4. #19
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  5. #20
    Εγγραφή
    21-09-2006
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το χρηματοπιστωτικό σύστημα πάνω στο οποίο στηρίζονται όλα (ακόμη κι ο καπιταλισμός) επιτρέπει σε κάποιους να βγάζουν λεφτά χωρίς να παράγουν κανένα έργο και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς καν να διαθέτουν ένα ικανό αρχικό κεφάλαιο. Αντίθετα, σε όσους δεν είναι «του συστήματος» δεν επιτρέπει να προοδεύσουν ακόμη κι αν παράγουν αναλογικά πολύ έργο.

    Τι να λέμε μετά για αριστερούς, δεξιούς, ανάρχες και καπιτάλες.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    cool, πως πάνε οι αιτήσεις;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #22
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αιτήσεις γινονται. Απλα επειδη το αλμα ειναι μεγαλο και σοβαρο, κανω πολυ αργα και μετρημενα βηματα, δηλαδη επ'ουδενι λογο βεβιασμενες κινησεις, και ιδωμεν.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Και εγώ είχα χάσει την Ελπίδα μου κάποτε. Αλλά βρήκα την Ελένη που είναι ποιό καλή.
    Γκομπιούντερ.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-07-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.651
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13481/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585v7
    Μερικοί χάνουμε σιγά-σιγά την ελπίδα για μας τους ίδιους...πώς και πότε και πόσο θα δουλέψουμε, αν θα πάρουμε ποτέ σύνταξη ή στα γεράματα θα τριγυρνάμε πουλώντας χαρτομάντηλα, ξυστά λαχεία και μύγδαλα (όπως έκαναν πολλοί ηλικιωμένοι στη Κύπρο εδώ και χρόνια, προτού προκύψει μνημόνιο) κοκ...
    Δυστυχώς επιμέρους άτομα μπορεί να έχουν ελπίδα και μέλλον χωρίς να έχει ελπίδα η χώρα ή αντίστροφα να έχει ελπίδα η χώρα αλλά πολλοί άνθρωποι να μην έχουν ούτε ελπίδα ούτε μέλλον...
    Cubby Cloud Sync
    Hubic Cloud Backup (aff. code: XLQTOJ)

    - Οδηγός GivingAssistant (CashBack)

  10. #25
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μεχρι πολύ πρόσφατα ήμουν η δυνατή της παρέας, η αισιόδοξη που δεν θα εγκατέλειπε με τίποτα τη χώρα μας και τέτοια.
    Μετά τα γεγονότα στη Μανωλάδα ξενέρωσα τόσο πολύ μ' αυτήν την κωλοχώρα που πραγματικά και για πρώτη φορά μπορώ να πω με σιγουριά πως σα λαός είμαστε πολύ μεγάλα γίδια και πως ελπίδα να αλλάξει κάτι άμεσα δεν υπάρχει απολύτως καμία.
    Είμαστε ακριβώς αυτά που κοροϊδεύουμε και ακόμα χειρότερα....

  11. #26
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποση ανωμαλία τους δέρνει Θεέ μου...
    Αλλάζουμε φορολογικά νομοσχέδια κάθε χρόνο, και πολλές φορές και εντός του ίδιου χρόνου....
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113045238
    Ασχετοι? Ανίκανοι? Τρελοί? Επικίνδυνοι? Η κατινα της γειτονιας τα φτιαχνει τα νομοσχεδια? Τι τα αλλαζουν καθε λιγο σαν τα πουκαμισα? Καλα δεν πατά το πόδι του επενδυτής με τέτοιο μπάχαλο, μα ούτε ως ιδιώτες-πολίτες δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τίποτε και να σταθούμε όρθιοι, αφού κάθε μέρα τα αλλαζουν όλα και μας κάνουν και φτωχότερους.

  12. #27
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποση ανωμαλία τους δέρνει Θεέ μου...
    Αλλάζουμε φορολογικά νομοσχέδια κάθε χρόνο, και πολλές φορές και εντός του ίδιου χρόνου....
    http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113045238
    Ασχετοι? Ανίκανοι? Τρελοί? Επικίνδυνοι? (
    Υποθέτω είναι ρητορική η ερώτηση.. γιατί πιστεύω είναι προφανές ότι μιλάμε για επικίνδυνους!!
    άτομα άσχετα-ανίκανα, είναι πιθανόν να είναι όλα μαζί , μαζεμένα με πτυχία οικονομικών υποτίθεται (γιατί τα διάφορα μέτρα βάζουν και τα υπογράφουν και οικονομολόγοι..), μελέτες συγκεντρωμένες στα χέρια τους, να λεν μαζεμένοι όσοι άλλοι βρεις απέξω (και δε λεω ο καφετζης της γειτονιας κτλ, λέω για οικονομολόγους με βραβεία παγκοσμίου επιπέδου) που λεν ότι από τα ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ που μαθαίνουν στην αρχή ότι αυτά που κάνεις είναι λάθος όχι ως εκτίμηση, αλλά βασισμένοι σε οτιδήποτε τύπο στατιστικής υπάρχει μπαίνεις μέσα..?! Αν ήταν τρελοί, τότε ότι κάναν -στατιστικά- θα ήταν 50-50 καλό-κακό, και δε το δικαιολογούσαν. Εδώ έχουμε επιλογές ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ στο να φουντάρουμε, και μετά που το κάνουν σου αναλύουν γιατί 1+1 = 1 (και ναι, αγγίζουν τα όρια της τρέλας..) και τι είναι αυτό που εσύ δεν κατάλαβες καλά από την αρχή. Το True neutral των RPG είναι χαλαρά πάνω από αυτούς..
    Και το χειρότερο όλων ποιό είναι? για να τα λέμε όλα σωστά... ότι ΟΛΟΙ αυτοί που τα κάνουν αυτά, είναι εκλεγμένοι φίλε μου!! Ότι τους ξέρεις όλους αυτούς, αλλά εσύ κι εγώ (και προφανώς όχι απαραίτητα εσύ ή εγώ, αλλά ο μέσος συμπολίτης μας) ΕΠΕΛΕΞΑΝ να κυβερνώνται από κάποιον τέτοιο, όχι μια φορά, γιατί ξεγελαστήκαμε και πιστεύαμε ότι είναι λογικός, ή θέλει το καλό μας, αλλά 30 χρόνια τώρα ψηφίζουμε γιατί ΞΕΡΟΥΜΕ όλοι ότι ΚΑΠΟΙΟΣ θα βολευτεί, κι απλά ελπίζουμε με την ψήφο μας να είμαστε κι εμείς μες την κλήρωση με τους κερδισμένους... Μην πέφτουμε από τα σύννεφα, δεν γίναν ξαφνικά επικίνδυνοι.. ήταν πάντα, αλλά ως τώρα ΄"μαχαιρώναν" που και που κανέναν, αλλά μας βόλευε... τώρα μας σφάζουν όλους, και πάλι συνειδητά τους στηρίζουμε, άλλοι γιατί ελπίζουμε ότι έτσι θα γίνει το λιγότερο κακό, άλλοι γιατί το βλέπουμε ότι "μέσα σε αυτά, πάλι 1 στους 1000 κερδίζει.. ΕΓΩ θα ειμαι αυτός" ...
    Για να κλείσω : έχουμε δημοκρατία, όσο κι αν λέμε ότι "αα, χούντα γίναμε..". ΑΝ ήταν απλά άσχετοι-ανίκανοι-τρελοί, τότε η μάζα ότι και να πούμε θα έλεγε μετά από ένα σημείο "αυτός δε μπορεί, βγάλτον.." . Στο χέρι μας θα'ταν (μέχρι ενός σημείου) να ξεσηκωθεί ο κόσμος.. όμως δεν ξεσηκωνόμαστε γιατί, εκτός του ότι -αντίθετα με όοοοσα πιστεύαμε ως τώρα, είμαστε τελικά ένας λαός ηλιθίων, σαν τα "αμερικανάκια" που λέγαμε τόσο υποτιμητικά..- ακόμη ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. ΌΜΩΣ ακόμη πιστεύουμε ότι είμαστε στη φάση "εε, εντάξει θα παν όλα, ο ένας θα ζοριστεί, άλλος θα χάσει λίγο,άλλος θα κερδίσει..εγώ θα είμαι στους κερδισμένους!αρκεί να φιλήσω λίγο καλύτερα τις κατουρημένες ποδιές τους από ότι ο γείτονας!".
    Όι "αρχηγοί" μας -ο Θεός να τους κάνει..- είναι επικίνδυνοι γιατί τα βλέπουν όλα αυτά, ξέρουν ότι αυτοί οδηγούν το λαό σε αυτό, αυτοί τους τρέφουν τα όνειρα, αυτοί συντηρούν το κατεστημένο με υποσχέσεις στον πεινασμένο, αλλά σκέφτονται ως απλοί άνθρωποι κι αυτοί.. "Δεν πα να καούν όλοι τους, θα γίνει χαμός, θα τρων ο ένας τον άλλο για να ζήσει, εγώ όμως αν πάει καλά αυτή η κομπίνα που στήνω 2 χρονάκια ακόμη, θα έχω μαζέψει αρκετά ώστε να πάω Σεϋχέλλες και να κάνω μπάνια εκεί όσο 9 στους 10 έλληνες θα πεθαίνουν από πεινα...τι να κάνεις μωρέ? δε φταίω εγώ! όπως εγώ φτιάχνω το μέλλον μου, ας ήταν κι αυτοί έξυπνοι και να κανονίζαν το δικό τους, όσοι δε σωθούν, ανίκανοι να σωθούν ήταν!!"
    Εμείς λοιπόν ως λαός είμαστε ηλίθιοι και ανίκανοι, η ηγεσία μας όμως είναι επικίνδυνη...

  13. #28
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο που ελπίζουμε έιναι να αλλάξουμε δυνάστη...

    Ο πιο τραγικά υπέυθυνος για την ηθική κυρίως εκπόρνευση της χώρας (παρα την οικονομική σαπουνόφουσκα που δημιούργησε με τα πακέτα της ΕΕ) είχε πει:
    "Δεν θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης"

    Τα π#$%&#κια της θα γίνουμε γίναμε.

    Αν είμαστε έξυπνοι. στην κατάσταση που μας έχουν φέρει θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε νταβατζή μπας και ανέβουν λίγο οι μετοχές μας...

    Αυτή την στιγμή οι Κινέζοι φαίνονται πρόθυμοι να επενδύσουν στην χώρα. Η γεωγραφία και η θέση μας είναι ευλογία και κατάρα.
    ZTE, Huawei και πολλές άλλες εταιρείες φαίνεται να κλείσαν συμφωνίες με τον περιοδεύων θίασο του Αντωνάκη πριν λίγες μέρες...
    Λέγεται μάλιστα ότι oi ZTE, Huawei δώσαν προφορικές υποσχέσεις για προσλήψεις πτυχιούχων της Πληροφορικής σε βάθος χρόνου. Αλλες εταιρείες σκέφτονται να χρησιμοποιήσουν το πολιτικό σκέλος των ναυπηγείων Σκαραμαγκά ως επισκευαστικό κέντρο (κατα κάποιο τρόπο υποβάθμιση των πραγματικών δυνατοτήτων του ναυπηγείου αλλα τουλάχιστον είναι "μία κάποιαν λύσις")

    Απο ΕΕ δεν βλέπω προκοπή.
    Το κράτος των υπηρεσιών και των αυθαιρεσιών που ανακύκλωνε ευρωπαικό χρήμα ψόφησε μαζί με τα πακέτα τη ΕΕ που πλέον πέφτουν με το σταγονόμετρο.
    Παράγουμε μόνο λάδι, οπωροκηπευτικά και φέτα. Και παλιομοδίτικο τουρισμό.
    -Η κοινή αγροτική πολιτική είναι κομμένη και ραμμένη στις απαιτήσεις της Μέρκελ. Πολλές καλλιέργειες θέλουν να τις εξαφανίσουν ή τις σαμποτάρουν εμμέσως (καπνά, βαμβάκια, ελαιόλαδο προς χάριν του κραμβέλαιου)
    -Ο τουρισμός είναι παλιομοδίτικος και θέλει αλλαγή νοοτροπίας και εκσυγχρονισμό των εγκαταστάσεων. Ανταγωνίσου τον τούρκο με τις ολοαίνουριες εγκαταστάσεις και τον φτηνό νόμισμα... Αντε γεια!

    Το να γίνει (και να επιδιώξει να γίνει) η Ελλάδα ο στρατηγικός κόμβος για την εισβολή των κινέζων για τα εμπορεύματα και την τεχνολογία της ( οι κινέζικες εταιρείες τεχνολογίας να εδρεύσουν εδώ) θα ήταν ευχής έργο. Αυτό που μας λείπει σε τεράστιο βαθμό είναι η χρηματοδότηση RnD και οι σοβαρές εταιρείες τεχνολογίας.
    Οι κινέζοι είναι ανερχόμενη αυτοκρατορία και στα δύο...


    Ας μην έχουμε αυταπάτες.
    Προς το παρόν θα ήταν μεγάλο κατόρθωμα να γίνουμε τσατσάδες του εαυτού μας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HELL_pegaSOS : 18-05-13 στις 21:20.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Για μακάκες τους περνάς τους Κινέζους. Λες να μη ξέρουν τα προβλήματα της ελληνικής γραφειοκρατίας? Πέρα από αυτό η ελλάδα είναι μέλος της ΕΕ (ακόμα), οπότε δεν βλέπω πως θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα ευνοϊκό κλίμα για την Κίνα, που να μην εξαρτάται από τις εκάστοτε βουλές της ΕΕ.

    Μούφα το καρπούζι...ασημικά θέλουν και αυτοί και μάλιστα τζάμπα.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Ξέρω ότι οι Κινέζοι θα φοβούνται πως οι γερμαναράδες μπορεί ανά πάσα στιγμή να προτείνουν και να περάσουν δασμολογικές πολιτικές εχθρικές προς τα κινεζικά προϊόντα.

    Ξέρω επίσης ότι είναι ρεαλιστές και δεν είναι κορόϊδα φιλέλληνες να γοητευτούν από ιστορίες, φιλοσοφίες και μπαρμπούτσαλα... Η αναξιοπισίτα των κυβερνήσεων και η ασυνέχεια του κράτους είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.
    Η ίδιες οι ελληνικές κυβερνήσεις φημίζονται ότι ακυρώνουν τον εαυτό τους, τις αναγγελίες τους και οι νόμοι ειδικά επι μνημονίου αλλάζουν σαν τα πουκάμισα και ότι είναι σιδηροδέσμιες στο τι θα τις διατάξουν είτε Ουάσιγκτον είτε Βερολίνο.

    Τα λιμάνια μας τα πήρανε και τα αξιοποιήσανε στο έπακρο. Ισα ίσα που θέλουν κι άλλο χώρο και προβλητες.
    Ευνοϊκό το κλίμα δεν είναι για να ρίξουν χρήμα σε RnD δεν είναι.
    Οχι βέβαια...
    Αν φτιάξουν πειραματικά ΖΤΕ, Huawei για αρχή εκαταστάσεις από 10-20 άτομα εξειδικευμένο προσωπικό και συνεργασίες με τα πανεπιστήμια μας και θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι...

Σελ. 2 από 5230 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας