Σελ. 13 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 78436
  1. #181
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόθεση: Ο προπάππους σου δούλεψε τόσο πολύ και αγόρασε (αλήθεια από ποιους?) το 100% του πλανήτη . Σύμφωνα με την Μάνεια λογική ο δισέγγονος του δικαίως κατέχει όλο τον πλανήτη σήμερα.
    Γιατί υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει 100% του πλανήτη;;;; Και αν υπάρχει για πόσο θα το έχει (φόρος κληρονομιάς);;;;; Και στην τελική δλδ δικαιολογείς την κλοπής της συσσωρευμένης εργασίας του παππού μου, γιατί κάποιος άλλος έχει κλέψει;;;!!!! Δλδ να υποθέσω ότι δικαιολογείς και την φοροδιαφυγή;;;;;

  2. #182
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infested Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε μας ένα λινκ ενός επιστημονικού άρθρου που να αποδεικνύει την άποψη σου ότι δηλαδή ο άνθρωπος γεννιέται εκ φύσεως λαμόγιο, κακός και τα υπόλοιπα που έγραψες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πολλή πλάκα. Γράφεις ολόκληρα κατεβατά για το ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι εκ φύσεως λαμόγια/κακοί κατά τη γνώμη σου ενώ οι περισσότεροι σου λένε ότι το σύστημα τους οδηγεί σε αυτή την συμπεριφορά και όταν σου ζητάω να δώσεις μια επιστημονική απόδειξη ότι όντως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι γεννημένοι λαμόγια το γυρνάς στο "εγώ δεν είπα ποτέ ότι γεννιέσαι λαμόγιο". Μου θυμίζεις ένα γνωστό μου που από άγνοια και αλαζονεία αλλάζει θέσεις κάθε δέκα δευτερόλεπτα.

    Αν οι άνθρωποι σε αυτό το σύστημα είναι κακοί, τότε το σύστημα θα αποτύχει λόγο των κακών ανθρώπων (πχ η πλειοψηφία θα εκμεταλλεύεται την μειοψηφία).
    Τελικά τι φταίει η ανθρώπινη φύση μας ή το τωρινό σύστημα (καπιταλισμός) που μας επιβάλει αυτή την συμπεριφορά;

    Εγώ σου υπόσχομαι ότι αν μου αποδείξεις ότι η ανθρώπινη φύση μας είναι κακή και ότι δεν φταίει ο καπιταλισμός για την άδικη/ανήθικη συμπεριφορά των ανθρώπων (η οποία διορθώνετε αμέσως με αναπλαισίωση σε ένα νέο δίκαιο και ηθικό σύστημα) θα σταματήσω να ασχολούμαι με τα οικονομικά/ψυχολογία/κοινωνιολογία και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη επιστήμη και θα γίνω ο λήσταρχος Νταβέλης με συνολάκι καλάσνικοφ/αλεξίσφερο και όποιον πάρει ο χάρος αφού δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

  3. #183
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Οχι βέβαια υπόθεση έκανα. Ομως πχ αυτήν την στιγμή καμιά εκατοστή πολυεθνικές κατέχουν το 20% του παγκόσμιου πλούτου. Και η τάση είναι δραματικά αυξητική όσο κυριαρχούν ακόμα λογικές σαν την δική σου.

  4. #184
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infested Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πολλή πλάκα. Γράφεις ολόκληρα κατεβατά για το ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι εκ φύσεως λαμόγια/κακοί κατά τη γνώμη σου ενώ οι περισσότεροι σου λένε ότι το σύστημα τους οδηγεί σε αυτή την συμπεριφορά και όταν σου ζητάω να δώσεις μια επιστημονική απόδειξη ότι όντως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι γεννημένοι λαμόγια το γυρνάς στο "εγώ δεν είπα ποτέ ότι γεννιέσαι λαμόγιο". Μου θυμίζεις ένα γνωστό μου που από άγνοια και αλαζονεία αλλάζει θέσεις κάθε δέκα δευτερόλεπτα.



    Τελικά τι φταίει η ανθρώπινη φύση μας ή το τωρινό σύστημα (καπιταλισμός) που μας επιβάλει αυτή την συμπεριφορά;

    Εγώ σου υπόσχομαι ότι αν μου αποδείξεις ότι η ανθρώπινη φύση μας είναι κακή και ότι δεν φταίει ο καπιταλισμός για την άδικη/ανήθικη συμπεριφορά των ανθρώπων (η οποία διορθώνετε αμέσως με αναπλαισίωση σε ένα νέο δίκαιο και ηθικό σύστημα) θα σταματήσω να ασχολούμαι με τα οικονομικά/ψυχολογία/κοινωνιολογία και οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη επιστήμη και θα γίνω ο λήσταρχος Νταβέλης με συνολάκι καλάσνικοφ/αλεξίσφερο και όποιον πάρει ο χάρος αφού δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
    Εσύ έχεις πλάκα. Εγώ λέω ότι υπάρχουν λαμόγια στην κοινωνία και εσύ επιμένεις ότι λέω ότι γεννιόμαστε λαμόγια!!!! Δεν γεννιέσαι λαμόγιο. Γίνεσαι λαμόγιο. Και αυτό σου το εξήγησα από την 1η μου απάντηση προς εσένα: "Γιατί είπε κανείς ότι γεννιέσαι λαμόγιο;;; Αλλά δεν φταίει το σύστημα που γίνεσαι λαμόγιο. Αν έφταιγε όλοι θα ήμασταν λαμόγια, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Άρα άκυρο.". Δλδ πχ πριν 3000 χρόνια δεν υπήρχαν λαμόγια;;;; Καινούργιο φρούτο είναι η λαμογιά;;;;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι βέβαια υπόθεση έκανα. Ομως πχ αυτήν την στιγμή καμιά εκατοστή πολυεθνικές κατέχουν το 20% του παγκόσμιου πλούτου. Και η τάση είναι δραματικά αυξητική όσο κυριαρχούν ακόμα λογικές σαν την δική σου.
    Μάλλον δεν μπορείς να συλλάβεις τι σημαίνει το 20% του παγκόσμιου πλούτου. Όχι καμιά εκατοστή πολυεθνικές, αλλά ούτε 1000 δεν κατέχουν το 20% του παγκόσμιου πλούτου.
    Οι λογικές οι δικές σου είναι που έχουν φέρει την κοινωνία εδώ. Οι λογικές της εκμετάλλευσης. Θεωρείς ΟΚ να κλέψεις τον συνάνθρωπό σου και για να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου λες ότι είναι πλούσιος. Άρα κακός. Αν στην θέση του «πλούσιου» έβαζες «Πακιστανός» και στην θέση του «κλέψεις», έβαζες «πλακώσεις», τότε θα μάλλον θα μίλαγες για φασίστες.

  5. #185
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις πλάκα. Εγώ λέω ότι υπάρχουν λαμόγια στην κοινωνία και εσύ επιμένεις ότι λέω ότι γεννιόμαστε λαμόγια!!!! Δεν γεννιέσαι λαμόγιο. Γίνεσαι λαμόγιο. Και αυτό σου το εξήγησα από την 1η μου απάντηση προς εσένα: "Γιατί είπε κανείς ότι γεννιέσαι λαμόγιο;;; Αλλά δεν φταίει το σύστημα που γίνεσαι λαμόγιο. Αν έφταιγε όλοι θα ήμασταν λαμόγια, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Άρα άκυρο.". Δλδ πχ πριν 3000 χρόνια δεν υπήρχαν λαμόγια;;;; Καινούργιο φρούτο είναι η λαμογιά;;;;



    Μάλλον δεν μπορείς να συλλάβεις τι σημαίνει το 20% του παγκόσμιου πλούτου. Όχι καμιά εκατοστή πολυεθνικές, αλλά ούτε 1000 δεν κατέχουν το 20% του παγκόσμιου πλούτου.
    Οι λογικές οι δικές σου είναι που έχουν φέρει την κοινωνία εδώ. Οι λογικές της εκμετάλλευσης. Θεωρείς ΟΚ να κλέψεις τον συνάνθρωπό σου και για να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου λες ότι είναι πλούσιος. Άρα κακός. Αν στην θέση του «πλούσιου» έβαζες «Πακιστανός» και στην θέση του «κλέψεις», έβαζες «πλακώσεις», τότε θα μάλλον θα μίλαγες για φασίστες.
    Στο χωριό μου τετοιες περιπτώσεις τους λέμε τζόρες. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ies_by_revenue

  6. #186
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι άνθρωποι σε αυτό το σύστημα είναι κακοί, τότε το σύστημα θα αποτύχει λόγο των κακών ανθρώπων (πχ η πλειοψηφία θα εκμεταλλεύεται την μειοψηφία).
    αυτό είναι το καλύτερο δυνατόν
    Φαντάσου οι "κακοί" εργαζόμενοι να εκμεταλλεύονται τον επιχειρηματία!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #187
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο χωριό μου τετοιες περιπτώσεις τους λέμε τζόρες. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ies_by_revenue
    ???? Τι σχέση έχουν τα έσοδα των εταιριών με το ότι εσύ μιλάς για το 20% του παγκόσμιου πλούτου;;;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό είναι το καλύτερο δυνατόν
    Φαντάσου οι εργαζόμενοι να εκμεταλλεύονται τον επιχειρηματία!
    Και έρχεσαι στα λόγια μου. Αλλά κατά τα άλλα το σύστημα φταίει που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τον συνάνθρωπό μας....

  8. #188
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις πλάκα. Εγώ λέω ότι υπάρχουν λαμόγια στην κοινωνία και εσύ επιμένεις ότι λέω ότι γεννιόμαστε λαμόγια!!!! Δεν γεννιέσαι λαμόγιο. Γίνεσαι λαμόγιο. Και αυτό σου το εξήγησα από την 1η μου απάντηση προς εσένα: "Γιατί είπε κανείς ότι γεννιέσαι λαμόγιο;;; Αλλά δεν φταίει το σύστημα που γίνεσαι λαμόγιο. Αν έφταιγε όλοι θα ήμασταν λαμόγια, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Άρα άκυρο.". Δλδ πχ πριν 3000 χρόνια δεν υπήρχαν λαμόγια;;;; Καινούργιο φρούτο είναι η λαμογιά;;;;
    Και πως γίνεται κάποιος λαμόγιο κατά τη λογική σου; Αφού ούτε γεννιέται, ούτε το σύστημα (περιβάλλον) τον οδηγεί σε αυτή τη συμπεριφορά; (να δω τώρα τι θα απαντήσεις να γελάσουμε πάλι).

    Για το άλλο "επιχείρημα" (λολ) που είπες και πριν από 3000 χρόνια πάλι υπήρχε εξίσου αντίστοιχο άδικο/ανήθικο σύστημα (βασιλεία, αριστοκρατεία, ολιγαρχία) το οποίο οδηγούσε τους ανθρώπους σε παρόμοια (και χειρότερη) συμπεριφορά όπως το τωρινό της ψευτοδημοκρατίας με το καπιταλισμό. Εάν υπήρχε ένα δίκαιο σύστημα πριν 3000 χρόνια ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΉΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ ούτε τότε, ούτε σήμερα.

  9. #189
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infested Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως γίνεται κάποιος λαμόγιο κατά τη λογική σου; Αφού ούτε γεννιέται, ούτε το σύστημα (περιβάλλον) τον οδηγεί σε αυτή τη συμπεριφορά; (να δω τώρα τι θα απαντήσεις να γελάσουμε πάλι).

    Για το άλλο "επιχείρημα" (λολ) που είπες και πριν από 3000 χρόνια πάλι υπήρχε εξίσου αντίστοιχο άδικο/ανήθικο σύστημα (βασιλεία, αριστοκρατεία, ολιγαρχία) το οποίο οδηγούσε τους ανθρώπους σε παρόμοια (και χειρότερη) συμπεριφορά όπως το τωρινό της ψευτοδημοκρατίας με το καπιταλισμό. Εάν υπήρχε ένα δίκαιο σύστημα πριν 3000 χρόνια ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΉΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ ούτε τότε, ούτε σήμερα.
    Από το περιβάλλον του φυσικά. Αλλά εσύ τώρα μας λες οικονομικό σύστημα = περιβάλλον!!!!! Πάλι αυθαίρετα λες τα δικά σου. Το περιβάλλον είναι κυρίως η οικογένεια, εκτός αν το παιδί είναι παραμελημένο.


    Και πιο πριν υπήρχαν οι πρώτες Κομμουνιστικές κοινωνίες. Άρα πως καταλήξαμε σε "λαμογιάρικο" σύστημα;;;;

  10. #190
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [DSL]MANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και έρχεσαι στα λόγια μου. Αλλά κατά τα άλλα το σύστημα φταίει που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τον συνάνθρωπό μας....
    Καλά δεν παίζεσαι.
    Βέβαια το σύστημα φταίει.
    Όταν οι λίγοι πλούσιοι τρώνε με 1000 μασέλες κι οι φτωχοί πεινάνε έχουμε άδικο σύστημα.
    Σε μια πραγματική δημοκρατία αυτό δεν θα συνέβαινε ποτέ.

    Τουλάχιστον οι πλούσιοι θα ήταν περισσότεροι απ' τους φτωχούς.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #191
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν παίζεσαι.
    Βέβαια το σύστημα φταίει.
    Όταν οι λίγοι πλούσιοι τρώνε με 1000 μασέλες κι οι φτωχοί πεινάνε έχουμε άδικο σύστημα.
    Σε μια πραγματική δημοκρατία αυτό δεν θα συνέβαινε ποτέ.

    Τουλάχιστον οι πλούσιοι θα ήταν περισσότεροι απ' τους φτωχούς.
    Ναι, αλλά εσύ μας λες τώρα οι 1000 να εκμεταλλεύονται τους λίγους. Και αυτό το λες δίκαιο σύστημα!!!! ΕΛΕΟΣ

  12. #192
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Αλλη μια προσπάθεια

    Global_Distribution_of_Wealth_v3.svg

    Πηγή
    Attached Files Attached Files

  13. #193
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλη μια προσπάθεια

    File:Global_Distribution_of_Wealth_v3.svg

    Πηγή
    Κάνε post εκεί που φαίνετε ότι καμιά 100αριά πολυεθνικές έχουν στην κατοχή τους το 20% του παγκόσμιου πλούτου. Δεν θα διαβάσω ολόκληρες σελίδες.

  14. #194
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Περιοχή
    Προσφυγιά
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    x
    Με κούρασες. Οπως φάινεται ανήκεις στους ανίκητους

  15. #195
    Το avatar του μέλους [DSL]MANOS
    [DSL]MANOS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GetRid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κούρασες. Οπως φάινεται ανήκεις στους ανίκητους
    Ισχυρίζεσαι κάτι. Αν έχεις αποδείξεις κάνε post εδώ. Ως τώρα δεν έχεις δείξει τίποτα.

Σελ. 13 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας