Σελ. 1583 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 15631573157815811582158315841585158815931603 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 23.731-23.745 από 78436
  1. #23731
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρουφιανιλικη είναι, γιατί πέρνεις τηλέφωνο αυτός που έχει τη δίπλα καφετέρια. Κοινωνική συνείδηση θα ήταν αν τηλεφωνούσαν πελάτες και περαστικοί.
    Μάλλον λάθος το κατάλαβες.
    Ακόμα και αν αυτό συμβαίνει, καλά κάνει. Πρόκειται για παρανομία,υποχρέωση του διπλανού ειναι να καταγγείλει,άσχετα τα κίνητρα.
    Οσο για τους πελάτες , η συμμετοχή τους στη καταγγελία, όχι στη ρουφιανιά,έχει και αυτή ανέβει. Επιτέλους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι τώρα το θεματάκι, είναι κοινωνική συνείδηση όντως (ξαφνικά, για ένα και μόνο συγκεκριμένο θέμα) ή βγαίνει η εκδικητικότητα σε πολλούς (οκ, όχι όλους); Αν ήταν κοινωνική συνείδηση σίγουρα θα υπήρχαν ανάλογα πολλές καταγγελίες για άλλες παραβατικότητες, αλλά μάλλον το κάπνισμα είναι πιο εύκολο να το καταγγείλεις.

    - - - Updated - - -



    ...κι ειδικά αν είσαι ο ανταγωνιστής, το κάρφωμα είναι σίγουρο πιο εύκολο!
    Το θέμα της κοινωνικής συνείδησης στην ελληνική κοινωνία, όταν θεωρούμε την καταγγελία παραβατικότητας ρουφιανιλίκι ειναι πως να το πω.. πονεμένη ιστορία. Ειναι από αυτά που πρέπει να αλλάξουν αν θέλουμε να επιβιώσουμε.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #23732
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και λίγο πιο πίσω έχεις και τον λόγο που δεν το κάνει ο κόσμος, αμέσως να αρχίσουν τα κλασικά περι κατοχής
    Δεν ειναι μόνο η κατοχή. Απο το Βυζάντιο (ρωμαιοι αυτοκράτορες μην ξεχνάμε, είναι συνέχεια της ρωμαικής αυτοκρατορίας) και πιο πριν ακόμα (ρωμαική αυτοκρατορία) αλλά και μετά (τουρκοκρατία), ο έλληνας έχει μάθει οτι ειναι προτιμότερη η ομερτά ακόμα και σε παραβατικές συμπεριφορές άλλων, γιατί το κράτος ήταν κάποιος ξένος δυνάστης. Είναι τόσες πολλές γενιές αυτό το πράγμα, που μάλλον έχει μπεί στα γονίδια μας, δεν μπορεί. Και θεωρούμε την καταγγελία παραβατικών συμπεριφορών κατά του κράτους (*) ως ρουφιανιά, και κάτι εξαιρετικά επιλήψιμο.

    (*) ενώ κράτος ουσιαστικά ειμαστε όλοι. ΟΙ έλληνες αυτό ακόμα δεν το έχουν χωνέψει. Ακόμα θεωρούν και λειτουργούν, υποσυνείδητα, ότι ειναι υποζύγια κάποιου ξένου δυνάστη, όσον αφορά το "κράτος".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρουφιανιλικη είναι, γιατί πέρνεις τηλέφωνο αυτός που έχει τη δίπλα καφετέρια. Κοινωνική συνείδηση θα ήταν αν τηλεφωνούσαν πελάτες και περαστικοί.
    Παπάρια μέντολες. Και ο περιπτεράς να τηλεφωνήσει αν θέλει, και όποιος θέλει. Και περαστικός με το αμάξι που θα δεί να βγαίνει μέσα ντουμάνι. Αυτό είναι κοινωνική συνείδηση γιατί ΟΛΟΙ μας πρέπει να προσέχουμε ΟΛΟΥΣ μας, και όχι κατα περίπτωση. Αυτά τα κατά περίπτωση είναι δικαιολογίες του κώλου μεσυχγωρείς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...κι ειδικά αν είσαι ο ανταγωνιστής, το κάρφωμα είναι σίγουρο πιο εύκολο!
    Και καλά κάνει, ακόμα και ανταγωνιστής.
    Με συγχωρείς δηλαδή, εγώ είμαι τίμιος και κόβω αποδείξεις και εσυ δεν κόβεις.
    Οχι απλα΄θα σε καταγγείλω, αλλά θα σε βγάλω και βίντεο να σε πιάνουν και θα το ποστάρω στο ΦΒ και θα σε διαπομπεύσω παντού.
    Η παραβατική σου συμπεριφορά με αναγκάζει και μένα που θέλω να ειμαι ευσυνείδητος, να γίνω και εγώ παραβατικός, γιατί αλλιώς έχεις ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και μάλιστα παρανόμως! Αυτό που λέμε τόσες φορές. Κανείς τίμιος δεν μπορεί να προκόψει, κανείς δεν μπορεί να κάνει δουλειά, δεν έχουμε επιχειρηματικότητα, δεν έχουμε ανταγωνιστικότητα. Ναι ρε φίλε, πως θα έχεις, εαν κάποιοι επειδή έχουν κονέ, έχουν γραμμένους τους νόμους στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, και εγώ πρέπει να σέβομαι τον νόμο; Αυτομάτως εγώ έχω χάσει στο πεδίο της ανταγωνιστικότητας, απο τα αποδυτήρια, και όχι με όρους καθαρού ανταγωνισμού. Ετσι προκόνβουν όχι οι άξιοι, αλλα οι διαπλεκόμενοι. Ειναι ολόκληρη μενταλιτέ αυτό το πράγμα.

  3. #23733
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έγραψα ότι είναι πιο εύκολο το κάρφωμα, δεν είπα αν είναι σωστό ή λάθος. Ο ανταγωνιστής πχ μπορεί να καταλαμβάνει το πεζοδρόμιο με τραπεζάκια (ένα παράδειγμα που συμβαίνει συχνά), αλλά οι υπεύθυνοι του δήμου να κάνουν τα στραβά μάτια (πράγμα επίσης που συμβαίνει συχνά, σε πολλούς δήμους νομίζω). Κι αυτό διαστρέβλωση του ανταγωνισμού είναι. Ενώ λοιπόν το κάρφωμα για το κάπνισμα είναι εύκολο τώρα, δεν είναι τόσο εύκολο αυτό με τα τραπεζάκια, αν οι υπεύθυνοι του δήμου δεν ενδιαφέρονται (είναι κολλητοί, τα πιάνουν, κλπ...).

    Κι όπως έγραψα κι πιο πάνω, αυτό δεν είναι πάντως κοινωνική συνείδηση (το κάρφωμα από ανταγωνιστή) αλλά κάρφωμα γιατί βλάπτονται τα συμφέροντα του. Αν δεν υπήρχε αυτό, δεν θα ενδιαφερόταν κιόλας, όπως οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται κι για άλλα πράγματα, και σοβαρά (πχ, οικογενειακή βία, που μπορεί να γνωρίζουν πολλοί αλλά δεν λένε τίποτα), και λιγότερο σοβαρά (πχ, τα παράνομα παρκαρίσματα στα οποία συμμετέχουν έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 13-01-20 στις 02:00.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #23734
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εν τω μεταξύ κάπου άκουσα πως ο αριθμός είναι χρεώσιμος, αληθεύει;

  5. #23735
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ κάπου άκουσα πως ο αριθμός είναι χρεώσιμος, αληθεύει;
    Ναι, και η εταιρεία είναι του Μαρινάκη.

  6. #23736
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παπάρια μέντολες. Και ο περιπτεράς να τηλεφωνήσει αν θέλει, και όποιος θέλει. Και περαστικός με το αμάξι που θα δεί να βγαίνει μέσα ντουμάνι. Αυτό είναι κοινωνική συνείδηση γιατί ΟΛΟΙ μας πρέπει να προσέχουμε ΟΛΟΥΣ μας, και όχι κατα περίπτωση. Αυτά τα κατά περίπτωση είναι δικαιολογίες του κώλου μεσυχγωρείς.
    Και καλά κάνει, ακόμα και ανταγωνιστής.
    Με συγχωρείς δηλαδή, εγώ είμαι τίμιος και κόβω αποδείξεις και εσυ δεν κόβεις.

    δεν κατάλαβες τι λεμε, έχουμε εμείς οι δυο διπλανά μαγαζιά. οταν δω το μαγαζί σου γεμάτο και το δικό μου ειναι αδειανό θα πάρω τηλέφωνο. Αν την ίδια ημέρα ομως έρθουν όμως πελάτες στο μαγαζί μου και καπνίζουν θα τους αφήσω.
    για αυτό λέω οτι δεν είναι κοινωνική συνείδηση.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #23737
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα ότι είναι πιο εύκολο το κάρφωμα, δεν είπα αν είναι σωστό ή λάθος. Ο ανταγωνιστής πχ μπορεί να καταλαμβάνει το πεζοδρόμιο με τραπεζάκια (ένα παράδειγμα που συμβαίνει συχνά), αλλά οι υπεύθυνοι του δήμου να κάνουν τα στραβά μάτια (πράγμα επίσης που συμβαίνει συχνά, σε πολλούς δήμους νομίζω). Κι αυτό διαστρέβλωση του ανταγωνισμού είναι. Ενώ λοιπόν το κάρφωμα για το κάπνισμα είναι εύκολο τώρα, δεν είναι τόσο εύκολο αυτό με τα τραπεζάκια, αν οι υπεύθυνοι του δήμου δεν ενδιαφέρονται (είναι κολλητοί, τα πιάνουν, κλπ...).

    Κι όπως έγραψα κι πιο πάνω, αυτό δεν είναι πάντως κοινωνική συνείδηση (το κάρφωμα από ανταγωνιστή) αλλά κάρφωμα γιατί βλάπτονται τα συμφέροντα του. Αν δεν υπήρχε αυτό, δεν θα ενδιαφερόταν κιόλας, όπως οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται κι για άλλα πράγματα, και σοβαρά (πχ, οικογενειακή βία, που μπορεί να γνωρίζουν πολλοί αλλά δεν λένε τίποτα), και λιγότερο σοβαρά (πχ, τα παράνομα παρκαρίσματα στα οποία συμμετέχουν έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι).
    Δεν νομίζεις ότι το να το χαρακτηρίζεις ρουφιανιά αυτομάτως το εμφανίζεις σαν επιληψιμη πράξη;
    Με συγχωρείς δηλαδή, ποιός ειναι ο παράνομος και ποιός όχι;
    Ενα τραπεζάκι; Ναι ρε φίλε, ένα τραπεζάκι!
    Ποιό ειναι το όριο; Εσυ το θέτεις στο ένα τραπεζάκι και ο άλλος στα 10 εκατομύρια ευρώ.
    Ναι είμαστε νομοταγείς και να ζούμε σε μια ευνομούμενη κοινωνία σημαίνει να σεβόμαστε τους νόμους. Ο άλλος ήπιε το κώνιο μόνο και μόνο για να μην αμφισβητήσει την αξια των νόμων. Και εσύ θέλεις να βγάλουμε μεζούρα και να μετράμε;
    ΟΚ, καταλαβαινω την λογική του ενός τραπεζακίου που λές, και σίγουρα κανείς δεν ειναι αλάθητος, και όλοι κάνουμε τις βλακείες μας, άλλες ηθελημένα και άλλες αθέλητα ίσως. Ομως όταν σου λένε ότι δεν επιτρέπεται, το βουλώνεις και κάνεις αυτό που πρέπει.
    Τελεία και παύλα.
    Οχι διαμαρτυρίες του στυλ, για ένα τραπεζάκι....
    Μου βάλανε πρόστιμο, 49 ευρώ, γιατί αντί 70 που ήταν το όριο, πήγενα με 73. Ναι, με 73. Σκάσε και κολύμπα φίλε. Να πρόσεχες να πήγενες με όχι πάνω απο 70. Τέλος. Ετσι μαθαίνεις.
    Και εαν χρειάζονται "ρουφιανές", μακάρι η χώρα να γεμίσει "ρουφιανους".
    Μάλιστα εγώ ήμουν αυτός που είπα, ότι στο θέμα της φοροδιαφυγής, καλό θα ήταν να το αφήσουμε σε ιδιώτες οι οποίοι θα παίρνουν ποσοστό απο τα εισπραχθέντα διαφυγόντες φόρους και πρόστιμα, προκειμένου να μην έχουμε θεματάκια απο μάγκες ελληναράδες που βουτάνε στην θαλασσα στελέχη της εφορίας.... Κάπως πρέπει να μπεί μυαλό, έστω και με το ζόρι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κατάλαβες τι λεμε, έχουμε εμείς οι δυο διπλανά μαγαζιά. οταν δω το μαγαζί σου γεμάτο και το δικό μου ειναι αδειανό θα πάρω τηλέφωνο. Αν την ίδια ημέρα ομως έρθουν όμως πελάτες στο μαγαζί μου και καπνίζουν θα τους αφήσω.
    για αυτό λέω οτι δεν είναι κοινωνική συνείδηση.
    Εαν τους αφήσεις να καπνίζουν, καλά θα κάνει τότε και ο άλλος να σε καταγγείλει και σένα.
    Το γεγονός ότι ο πρώτος αφήνει να καπνίζουν και γιαυτό έχει το μαγαζί "γεμάτο", συνιστά με παράνομο τρόπο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, και καλά κάνει ο άλλος και του κόβει τον κώλο.
    Αν είναι μάγκας, ας έχει το μαγαζί γεμάτο χωρίς να αφήνει περιθώρο σε παρανομίες. Τότε ο δεύτερος μάλλον δεν κάνει καλά την δουλειά του, και καταγγελίες να κάνει, απλά θα πέσουν στο κενό, οπότε κάποια στιγμή θα το κλείσει. Καλό ειναι οι κακοί επαγγελματίεςπου είναι όμως πραγματικά κακοί (και όχι γιατί προσπαθούν να ναι σύνομοι) να φύγουν απο την μέση.
    Αξιοκρατία δεν θέλουμε;

  8. #23738
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χωρίς να έχω στατιστικά δεν νομίζω ότι όλες οι κλήσεις να γίνονται από ανταγωνιστές. Πολύς κόσμος δεν τον αντέχει τον καρκίνο και την μπόχα μέσα στα μούτρα του. Αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των κλήσεων είναι απλά από ανταγωνιστές.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #23739
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να έχω στατιστικά δεν νομίζω ότι όλες οι κλήσεις να γίνονται από ανταγωνιστές. Πολύς κόσμος δεν τον αντέχει τον καρκίνο και την μπόχα μέσα στα μούτρα του. Αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των κλήσεων είναι απλά από ανταγωνιστές.
    Συμφωνώ. Εχω φάει την άπειρη κάπνα. Και άντε στο μπαράκι, λες ότι μπορείς να μην πάς. Πχ έχω φάει την άπειρη κάπνα, χειμώνα, στο ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκη - Πάτρα ως φοιτητής (προ δεκαετιών φυσικά), που παρόλο υποτίθεται απαγορευόταν το κάπνισμα, όλοι κάπνιζαν του θανατά. Χειμώνα καιρό να ανοίγω παράθυρο, λίγο, γιατί αλλιώς είχα να φωνάζουν. Και ο οδηγός να μην κάνει τίποτα, γιατί και ο ίδιος κάπνιζε το ένα πίσω απο το άλλο. Πως να πεί στους άλλους να μην καπνίζουν ενώ καπνίζει και ο ίδιος σαν φουγάρο; 9 ώρες ταξίδι, υποχρεωτικά μέσα στην καπνίλα. Και πόσες άλλες περιπτώσεις.
    Κανένα έλεος σε αυτούς που επιτρέπουν το κάπνισμα σε χώρους όπου δεν επιτρέπεται. Προσωπικα, ούτε καν πελάτης να ήμουν, θα κατεγγελνα, την παραμικρή περίπτωση, ακόμα και εαν περνούσα απο διπλα ως οδηγός.

  10. #23740
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.597
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας σώσουν οι ανταρσυα,χα,ελληνική λύση,πλεύση ελευθερίας,επαμ,ΚΚΕ,iΣΡΖ,Μέρα25,η κάποιος από τους υπόλοιπους "μικρούς"?Γιατί για αυτά τα κομματα μιλαμε ως αντιΝΔ και αντιΣΡΖ για να μην υπάρχει δίπολο.

    αμα βγει το κκε θα κανει αντιπολιτευση τον εαυτο του και μετα θα κανει προταση μοφμης και θα το κερδισει ωστε να μην ειναι κυβερνηση

  11. #23741
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζεις ότι το να το χαρακτηρίζεις ρουφιανιά αυτομάτως το εμφανίζεις σαν επιληψιμη πράξη;
    Με συγχωρείς δηλαδή, ποιός ειναι ο παράνομος και ποιός όχι;
    Ενα τραπεζάκι; Ναι ρε φίλε, ένα τραπεζάκι!
    Ποιό ειναι το όριο; Εσυ το θέτεις στο ένα τραπεζάκι και ο άλλος στα 10 εκατομύρια ευρώ.
    Ναι είμαστε νομοταγείς και να ζούμε σε μια ευνομούμενη κοινωνία σημαίνει να σεβόμαστε τους νόμους. Ο άλλος ήπιε το κώνιο μόνο και μόνο για να μην αμφισβητήσει την αξια των νόμων. Και εσύ θέλεις να βγάλουμε μεζούρα και να μετράμε;
    ΟΚ, καταλαβαινω την λογική του ενός τραπεζακίου που λές, και σίγουρα κανείς δεν ειναι αλάθητος, και όλοι κάνουμε τις βλακείες μας, άλλες ηθελημένα και άλλες αθέλητα ίσως. Ομως όταν σου λένε ότι δεν επιτρέπεται, το βουλώνεις και κάνεις αυτό που πρέπει.
    Τελεία και παύλα.
    Οχι διαμαρτυρίες του στυλ, για ένα τραπεζάκι....
    Μου βάλανε πρόστιμο, 49 ευρώ, γιατί αντί 70 που ήταν το όριο, πήγενα με 73. Ναι, με 73. Σκάσε και κολύμπα φίλε. Να πρόσεχες να πήγενες με όχι πάνω απο 70. Τέλος. Ετσι μαθαίνεις.
    Και εαν χρειάζονται "ρουφιανές", μακάρι η χώρα να γεμίσει "ρουφιανους".
    Μάλιστα εγώ ήμουν αυτός που είπα, ότι στο θέμα της φοροδιαφυγής, καλό θα ήταν να το αφήσουμε σε ιδιώτες οι οποίοι θα παίρνουν ποσοστό απο τα εισπραχθέντα διαφυγόντες φόρους και πρόστιμα, προκειμένου να μην έχουμε θεματάκια απο μάγκες ελληναράδες που βουτάνε στην θαλασσα στελέχη της εφορίας.... Κάπως πρέπει να μπεί μυαλό, έστω και με το ζόρι.

    - - - Updated - - -



    Εαν τους αφήσεις να καπνίζουν, καλά θα κάνει τότε και ο άλλος να σε καταγγείλει και σένα.
    Το γεγονός ότι ο πρώτος αφήνει να καπνίζουν και γιαυτό έχει το μαγαζί "γεμάτο", συνιστά με παράνομο τρόπο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, και καλά κάνει ο άλλος και του κόβει τον κώλο.
    Αν είναι μάγκας, ας έχει το μαγαζί γεμάτο χωρίς να αφήνει περιθώρο σε παρανομίες. Τότε ο δεύτερος μάλλον δεν κάνει καλά την δουλειά του, και καταγγελίες να κάνει, απλά θα πέσουν στο κενό, οπότε κάποια στιγμή θα το κλείσει. Καλό ειναι οι κακοί επαγγελματίεςπου είναι όμως πραγματικά κακοί (και όχι γιατί προσπαθούν να ναι σύνομοι) να φύγουν απο την μέση.
    Αξιοκρατία δεν θέλουμε;

    Μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτό που λέω δεν είναι ότι δεν συμφωνώ με τις καταγγελίες (ούτε μαγαζί έχω, ούτε καπνίζω), αλλά σε αυτό που λες "κοινωνική συνείδηση". Καλά κάνουν και καταγγέλουν (ή ρουφιανεύουν, όπως θέλει ο καθένας ας το πει), αλλά αυτό που αμφισβητώ για πολλούς που το κάνουν (όχι για όλους, ξαναλέω) είναι αν είναι η κοινωνική τους συνείδηση που τους επιβάλλει την καταγγελία ή η ιδιοτέλεια. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο τελικά, αλλά καλύτερα θα ήταν αν τουλάχιστον οι καταγγελίες αυτές να ήταν μόνο από κοινωνική συνείδηση. Θα γινόντουσαν και για τα άλλα που αναφέρεις...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #23742
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Περί καπνού: Έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί τρελά από το πόσο οι Έλληνες έχουν συμμορφωθεί, τουλάχιστον στην Αθήνα. Πραγματική έκπληξη. Από εκεί και πέρα, τώρα, έχει τύχει σε 2-3 μαγαζιά που έχω βρεθεί σε φάση που είναι φίσκα στον κόσμο να σκάνε και 2-3 τσιγάρα (και ένα πούρο σε άσχετη φάση ) αλλά αυτό για εμένα είναι ψιλότατα γράμματα σε σύγκριση με το παρελθόν. Απόδειξη ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία και οι καπνιστές γνωρίζουν ότι η κατάσταση πρότινος ήταν απαράδεκτη

    Αν συνεχιστεί, και ακόμα και αν κατά το ελληνικό χαλαρώσουν και λίγο τα πράγματα, μια χαρά είμαστε συγκριτικά με μόλις 2 μήνες πριν.

    Σε μια 10ετία που πλέον και οι νεότεροι και λιγότερο καπνιστές θα έρθουν στο προσκήνιο σιγά-σιγά θα είμαστε αγνώριστοι. Θεωρώ πως ό,τι και να γίνει, όσο και αν χαλαρώσει (αν χαλαρώσει) οι εποχές με τασάκια σε όλα τα μαγαζιά και καπνό να βρωμοκοπά παντού ανήκουν πλέον στην ιστορία.

    Προσωπικά, πάντως, δεν πρόκειται ποτέ να καταγγείλω. Σόρρυ, μέχρι εκεί, στη δική μου ηθική είναι απαράδεκτο και ας έχω (που είχα το Σάββατο) τύπο να φυσοκοπάει πουράκλα δίπλα μου. Δεν πρόκειται για τέλεση εγκλήματος, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να δώσω κάποιον έτσι.

    Από την άλλη όμως, μαγαζί στον Χολαργό, Μεσογείων, επισταμένως στον κλειστό χώρο του έξω (ξέρετε στο πεζοδρόμιο με καρέκλες, τέντα από πάνω κλπ, με άδεια εννοείται) επέτρεπε το κάπνισμα κανονικότατα. Το αποτέλεσμα ήταν Πρωτοχρονιά να έχει πάρει κυριολεκτικά όλο το "χαρτί" στην περιοχή - αν και το μαγαζί είναι όντως δημοφιλές - σε σημείο που κυριολεκτικά δεν χώραγε κόσμος να μπει. Εγώ τουλάχιστον ξέρω 6 άτομα που πήγαν εκεί μόνο και μόνο επειδή είναι θεριακλήδες και πότες και ήθελαν ποτό και τσιγάρο. Έ, εκεί οι λοιποί ανταγωνιστές τον τάραξαν σε καταγγελίες - κι εγώ στη θέση τους μάλλον το ίδιο θα έκανα. Θα μου πεις είμαι διφορούμενος; Δεν ξέρω κι εγώ, πιθανώς επειδή εδώ είναι άδικο και ήταν μια εσκεμένη παραβίαση του νόμου και αντιεπαγγελματικό εναντίον των συναδέλφων του.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #23743
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, πάντως, δεν πρόκειται ποτέ να καταγγείλω. Σόρρυ, μέχρι εκεί, στη δική μου ηθική είναι απαράδεκτο και ας έχω (που είχα το Σάββατο) τύπο να φυσοκοπάει πουράκλα δίπλα μου. Δεν πρόκειται για τέλεση εγκλήματος, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να δώσω κάποιον έτσι.
    Σόρρυ ρε Ποπ, άλλα εδώ πιστεύω είσαι λάθος. Δεν είναι εγκληματικό να σε κάνει ο άλλος παθητικό καπνιστή το οποίο μακροπρόθεσμα μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρά θέματα υγείας (π.χ. αναπνευστικά, καρκίνο, ακόμα και θάνατο). Δεν είναι εγκληματικό αν δίπλα σου κάθετε ήδη άτομο με πρόβλημα υγείας (π.χ. άσθμα) που μπορεί να οδηγήσει σε κρίση με ποιος ξέρει τι αποτέλεσμα. Δεν είναι εγκληματικό το ότι καταπατείτε νόμος του κράτους ο οποίος στην τελική έχει έμμεση σχέση και με τα χρήματα που θα χρειαστούν για π.χ. μελλοντικές επεμβάσεις, ασφαλίσεις, κτλπ λόγω προβλημάτων υγείας με υπαιτιότητα του καπνίσματος σε άτομα τα οποία δεν κάπνισαν ποτέ άλλα επειδή έτυχε να βρίσκονται σε χώρο που ο άλλοι που κάπνιζαν δεν έδιναν μια. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάω για πολλά άτομα όπως ήταν η πλειοψηφία μέχρι στιγμής, και όχι για έναν με ένα πούρο. Το οποίο όμως στην τελική πάντα έτσι ξεκινάει, ένας κάνει την αρχή και όσο βλεπουν και οι άλλοι ότι αυτός ο ένας δεν τιμωρείτε ξεχαρβαλώνετε το όλο θέμα.

    Δηλαδή αν αύριο πάει το παιδί σου η οποιουδήποτε το παιδί σε ένα μπαρ, παμπ, και δεν καπνίζει άλλα επειδή όλοι οι άλλοι εκεί καπνίζουν και επειδή η παρέα του θέλει να είναι σε αυτό το μπαρ επειδή ειναι το ιν της πόλης και σε κάποια φάση σου εμφανίσει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα δεν θα νιώσεις κάπως.

    Για μένα για όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα είναι εγκληματικό. Τέλος, και από τι στιγμή που έγινε νόμος και καλώς έγινε πρέπει να τηρείτε. Τώρα αν θα χρειαστεί κάποιους "ρουφιάνους", προσωπικά προτιμώ να γίνω ρουφιάνος από να τρέχω στα νοσοκομεία και να κλαίγομαι μετά όταν μου κάτσει η λυπητερή. Η οποία λυπητερή μπορεί να κάτσει έτσι κι αλλιώς δεν σου λέω, άλλα γιατί να αυξάνω τις πιθανότητες.

    Spoiler:
    πες την αληθεια τώρα, ότι εσύ ήσουνα με την πουράκλα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ttsesm : 13-01-20 στις 16:10.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  14. #23744
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα το ωραιο ειναι οτι δε χρειαζεται να γινεις εσυ κακος - τον εχει δωσει σε dt o διπλανος ανταγωνιστης μολις δει πελατεια να βολευεται να καπνισει . Κορακος κορακου ματι απο οτι φαινεται βγαζει

  15. #23745
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το ωραιο ειναι οτι δε χρειαζεται να γινεις εσυ κακος - τον εχει δωσει σε dt o διπλανος ανταγωνιστης μολις δει πελατεια να βολευεται να καπνισει . Κορακος κορακου ματι απο οτι φαινεται βγαζει
    Μπορεί, μπορεί και όχι. Ξέρεις υπάρχουν και οι νόμοι της νύχτας που κάποιοι φοβούνται να το κάνουν γιατί μπορεί το πρωί να μην έχουν καν μαγαζί και απο το να μπλέξεις κάνεις την πάπια.

    Εδώ φίλοι μου, μου έχουν πει ότι φοβούνται να πάρουν τηλεφωνο γιατί σαν μικρή κοινωνία που είναι, και επειδή νομίζω ότι πλεόν είναι επώνυμη η καταγγελία στο 1142, ότι θα έχουν θέματα με μπράβους κτλπ.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

Σελ. 1583 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 15631573157815811582158315841585158815931603 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας