Σελ. 811 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 791801806809810811812813816821831 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.151-12.165 από 78436
  1. #12151
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Aroutis δεν απάντησες και βολικά διαλεξες το πυρηνικό το οποίο και ανέφερα ως χοντρό παράδειγμα. Ακόμα και έτσι δεν απάντησες ποιος φταίει με βάση την λογική σου αλλά τι θα γίνει. Ποιος φταίει αν πχ η Αμερική αποφασίσει να ρίξει μια πυρηνική στην γειτονιά μας; Αναφέρομαι στις επιπτώσεις που θα υπάρξουν για την Ελλάδα.

    Επιπλέον ανέφερα ήδη ότι δεν μου αρέσει το σκεπτικό σου. Τουλάχιστον είσαι αρκετά σαφής στην απάντηση σου και δεν κρύβεσαι σαν κάποιους άλλους όσο αφορά την βάση της θέσης σου.

    Επειδή ακριβώς όμως δεν κρύβεσαι συνεχισα την συζήτηση με τις ερωτήσεις για να δω πως θα τοποθετηθείς, φυσικά γιατί όπως σου είπα πιστεύω ότι έχει πολύ λάθος η θέση σου. Ελπίζω μέσω της απάντησης σου να προχωρήσει η συζήτηση. Ελπίζω να μην το παίρνεις ως επιβολή άποψης αλλά μέσω ανταλλαγής επιχειρημάτων. Αν συμφωνείς την συνεχίζουμε. Αν διαφωνείς τότε πάσο.

    Κατά την γνώμη μου ο ισχυρότερος ή πιο κακός πάντα βρίσκει τον τρόπο να επιρεασει τους αντίστοιχα λιγότερους σχεδόν πάντα με δόλο και καμιά φορά κατά λάθος. Να σου αναφέρω και ένα άλλο παράδειγμα. Η Τουρκία στήνει πυρηνικό εργοστάσιο πάνω σε εξαιρετικά σεισμογενή περιοχή όπως είναι γενικά η Ελλάδα. Φυσικά, θα παράγει ρεύμα αλλά κυρίως τεχνογνωσία και βλέψεις σε πυρηνικό εργοστάσιο. Εμείς σαν Ελλάδα τι πρέπει να κάνουμε για να μην φάει λουκουμακι η Τουρκία και για να μην φταίμε υπό την λογική σου; Να φτιάξουμε και εμείς εργοστάσια στην Ελλάδα; Δεν γίνεται το φταίξιμο να είναι πάντα τόσο μονοδιάστατο όσο θέλει η λογική του καρχαρία. Τουλάχιστον όχι σε μια ανθρώπινη κοινωνία που θέλει να πάει μπροστά. Αλλιώς συζητάμε καθαρά στην λογική του αρπακτικου από το ζωικό βασίλειο. Θέλω να ελπίζω ότι αυτή η λογική αν και υπαρκτή δεν θα υπερισχύσει γιατί αλλιώς την έχουμε βάψει τελείως σαν ανθρωπότητα με την δύναμη καταστροφής που έχουμε ανάπτυξη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 10-12-17 στις 17:53.

  2. #12152
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aroutis δεν απάντησες και βολικά διαλεξες το πυρηνικό το οποίο και ανέφερα ως χοντρό παράδειγμα. Ακόμα και έτσι δεν απάντησες ποιος φταίει με βάση την λογική σου αλλά τι θα γίνει. Ποιος φταίει αν πχ η Αμερική αποφασίσει να ρίξει μια πυρηνική στην γειτονιά μας; Αναφέρομαι στις επιπτώσεις που θα υπάρξουν για την Ελλάδα.

    Επιπλέον ανέφερα ήδη ότι δεν μου αρέσει το σκεπτικό σου. Τουλάχιστον είσαι αρκετά σαφής στην απάντηση σου και δεν κρύβεσαι σαν κάποιους άλλους όσο αφορά την βάση της θέσης σου.

    Επειδή ακριβώς όμως δεν κρύβεσαι συνεχισα την συζήτηση με τις ερωτήσεις για να δω πως θα τοποθετηθείς, φυσικά γιατί όπως σου είπα πιστεύω ότι έχει πολύ λάθος η θέση σου. Ελπίζω μέσω της απάντησης σου να προχωρήσει η συζήτηση. Ελπίζω να μην το παίρνεις ως επιβολή άποψης αλλά μέσω ανταλλαγής επιχειρημάτων. Αν συμφωνείς την συνεχίζουμε. Αν διαφωνείς τότε πάσο.

    Κατά την γνώμη μου ο ισχυρότερος ή πιο κακός πάντα βρίσκει τον τρόπο να επιρεασει τους αντίστοιχα λιγότερους σχεδόν πάντα με δόλο και καμιά φορά κατά λάθος. Να σου αναφέρω και ένα άλλο παράδειγμα. Η Τουρκία στήνει πυρηνικό εργοστάσιο πάνω σε εξαιρετικά σεισμογενή περιοχή όπως είναι γενικά η Ελλάδα. Φυσικά, θα παράγει ρεύμα αλλά κυρίως τεχνογνωσία και βλέψεις σε πυρηνικό εργοστάσιο. Εμείς σαν Ελλάδα τι πρέπει να κάνουμε για να μην φάει λουκουμακι η Τουρκία και για να μην φταίμε υπό την λογική σου; Να φτιάξουμε και εμείς εργοστάσια στην Ελλάδα; Δεν γίνεται το φταίξιμο να είναι πάντα τόσο μονοδιάστατο όσο θέλει η λογική του καρχαρία. Τουλάχιστον όχι σε μια ανθρώπινη κοινωνία που θέλει να πάει μπροστά. Αλλιώς συζητάμε καθαρά στην λογική του αρπακτικου από το ζωικό βασίλειο. Θέλω να ελπίζω ότι αυτή η λογική αν και υπαρκτή δεν θα υπερισχύσει γιατί αλλιώς την έχουμε βάψει τελείως σαν ανθρωπότητα με την δύναμη καταστροφής που έχουμε ανάπτυξη.
    Σε τι ακριβώς δεν απάντησα;
    Η θέση μου ειναι (κατά τη γνώμη μου) crystal clear :
    Οπως και να το δεις, πχ αν μιλήσουμε για το αν μια χώρα επιβουλεύεται τα συμφέροντα μιας άλλης , ή αν πχ υπάρχουν εσωτερικά συμφέροντα (πέστους καρχαρίες), είναι δουλειά των πολιτών σε κάθε περίπτωση για το πως θα προστατέψουν τη χώρα, τα συμφέροντά τους και να κάνουν τις σωστές επιλογές.
    Πάντα θα υπάρχουν "καρχαρίες', αυτό δεν δίνει άφεση αμαρτιών σε ότι αφορά αυτή τη χωρα, στους πολίτες που μόνο ρουσφετολογικά λειτουργούσαν ,από την απελευθέρωση και μετά να λειτουργούν ακόμα και τώρα έτσι.
    Η λογική του αρπακτικού πάντα υπάρχει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λαμβάνεις τα μέτρα σου. Μόνο που όταν μιλάμε για κοινωνίες και κράτη, ΑΝ επιμένει μια κοινωνία να λειτουργεί ατομιστικά, καταδικάζεται σε αφανισμό ή το λιγότερο σε αποτυχία.
    Σε ότι αφορά το ερώτημά σου για τη Τουρκία :
    Η Τουρκία έχει κατά τη γνώμη μου κάθε δικαίωμα να στήσει εργοστάσιο. Δεν μας πέφτει καν λόγος. Αρέσει ή μη, ειναι κυρίαρχο κράτος.
    Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι στα πλαίσια της καλής γειτονίας (lol) να προσπαθήσουμε να διασφαλίσουμε ότι θα παρθούν όλα τα καλά μέτρα σε ότι αφορά την ασφάλεια που πρέπει να παρθεί για την λειτουργία του.
    Το αν θα φτιάξουμε εμείς τέτοιο εργοστάσιο, δεν θα έπρεπε να ειναι κατι που θα έχει να κάνει με τη Τουρκία, αλλά με μία πολιτική που θα είχαμε σε σχέση με την ενέργεια. Γενικά μιλώντας, θα έπρεπε να μην μας αναγκάζουν οι πράξεις μιας όποιας χώρας, να πράττουμε ανάλογα.

    Αντίστροφα, θεωρείς (πραγματικά) ότι η Τουρκία σκεφτόταν την Ελλάδα όταν είπε να κάνει το εργοστάσιο αυτό; Εγώ πάλι δεν το νομίζω.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #12153
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το πρώτο βήμα για να κάνεις πυρηνικό οπλοστάσιο, είναι να κάνεις πυρηνικό εργοστάσιο. Είναι παραπάνω απο βέβαιο πλέον ότι όπου χτίζεται πλέον πυρηνικό εργοστάσιο, που είναι πιο κοστοβόρο, συνολικά στην διάρκεια ζωης του, απο ότι άλλες μορφές, ότι αυτό γίνεται είτε για λόγους κτισίματος πυρηνικού οπλοστασίου, είτε γιατί τα λόμπυ πυρηνικών εργοστασίων έχουν κάνει πανηγύρι με τις αντίστοιχες κυβερνήσεις. Δεν είναι τυχαίο που πλέον γνωστές εταιρίες πυρηνικών αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα βιωσιμότητας. Αν ήταν τα πράγματα τόσο ανθηρά και ευδόκιμα για την πυρηνική ενέργεια, δεν θα είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αντιθέτως, δεν είναι. Και τα περισσότερο έργα κατασκευής πυρηνικών εργοστασίων, καταλήγουν πάντα καθυστερημένα και σημαντικά υπερτιμολογημένα, με ακραίο παράδειγμα, το πυρηνικό εργοστάσιο στο Olkiluoto, που πλεον χαρακτηρίζεται ως φάρσα, με καθυστέρηση δεκαετίας, και υπερτιμολόγηση ύψους αρκετών δις ευρώ.

    Πηγές:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Olkilu...ar_Power_Plant
    Πτώχευση της Westinghouse Electric
    https://en.wikipedia.org/wiki/Westin...ectric_Company

  4. #12154
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Τουρκία στήνει πυρηνικό εργοστάσιο πάνω σε εξαιρετικά σεισμογενή περιοχή όπως είναι γενικά η Ελλάδα. Φυσικά, θα παράγει ρεύμα αλλά κυρίως τεχνογνωσία και βλέψεις σε πυρηνικό οπλοστάσιο. Εμείς σαν Ελλάδα τι πρέπει να κάνουμε για να μην φάει λουκουμακι η Τουρκία και για να μην φταίμε υπό την λογική σου; Να φτιάξουμε και εμείς εργοστάσια στην Ελλάδα; Δεν γίνεται το φταίξιμο να είναι πάντα τόσο μονοδιάστατο όσο θέλει η λογική του καρχαρία. Τουλάχιστον όχι σε μια ανθρώπινη κοινωνία που θέλει να πάει μπροστά. Αλλιώς συζητάμε καθαρά στην λογική του αρπακτικου από το ζωικό βασίλειο. Θέλω να ελπίζω ότι αυτή η λογική αν και υπαρκτή δεν θα υπερισχύσει γιατί αλλιώς την έχουμε βάψει τελείως σαν ανθρωπότητα με την δύναμη καταστροφής που έχουμε ανάπτυξη.
    Αν η Τουρκία σκέφτεται σοβαρά για δημιουργία τέτοιου οπλοστασίου, με τη προϋπόθεση ότι θα την αφήσουν, τότε μας δίνεται το δικαίωμα να αποκτήσουμε και εμείς πυρηνικά όπλα, πχ πυραύλους ASMP-A από τη Γαλλία. ΔΙαφορετικά, προληπτικό κτύπημα, όπως έκανε το Ισραήλ στο Ιράκ και στη Συρία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστροφα, θεωρείς (πραγματικά) ότι η Τουρκία σκεφτόταν την Ελλάδα όταν είπε να κάνει το εργοστάσιο αυτό; Εγώ πάλι δεν το νομίζω.
    Φυσικά και τη σκεφτόταν, εκτος και αν πιστεύεις ότι πάει να φτιάξει εργοστάσια για "ενεργειακή απεξάρτηση". Βέβαια πολύ αμφιβάλλω αν και οι ΗΠΑ και ειδικά η Ρωσία αφήσουν τον Ερντογάν να αποκτήσει πυρηνικό οπλοστάσιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο βήμα για να κάνεις πυρηνικό οπλοστάσιο, είναι να κάνεις πυρηνικό εργοστάσιο. Είναι παραπάνω απο βέβαιο πλέον ότι όπου χτίζεται πλέον πυρηνικό εργοστάσιο, που είναι πιο κοστοβόρο, συνολικά στην διάρκεια ζωης του, απο ότι άλλες μορφές, ότι αυτό γίνεται είτε για λόγους κτισίματος πυρηνικού οπλοστασίου, είτε γιατί τα λόμπυ πυρηνικών εργοστασίων έχουν κάνει πανηγύρι με τις αντίστοιχες κυβερνήσεις. Δεν είναι τυχαίο που πλέον γνωστές εταιρίες πυρηνικών αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα βιωσιμότητας. Αν ήταν τα πράγματα τόσο ανθηρά και ευδόκιμα για την πυρηνική ενέργεια, δεν θα είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αντιθέτως, δεν είναι. Και τα περισσότερο έργα κατασκευής πυρηνικών εργοστασίων, καταλήγουν πάντα καθυστερημένα και σημαντικά υπερτιμολογημένα, με ακραίο παράδειγμα, το πυρηνικό εργοστάσιο στο Olkiluoto, που πλεον χαρακτηρίζεται ως φάρσα, με καθυστέρηση δεκαετίας, και υπερτιμολόγηση ύψους αρκετών δις ευρώ.
    Για να φτιάξεις πυρηνικό οπλο χρειάζεσαι πλουτόνιο, επομένως έχεις 2 επιλογές: Ή περιμένεις κάμποσο καιρό για να το παράξεις σε ικανοποιητικές ποσότητες ή το προμηθεύεσαι (βλ. Ισραήλ και "βοήθεια" από Γαλλία), ξέχωρα τις on-site δοκιμές για να το τελειοποιήσεις.

    Όσον αφορά την πυρηνική ενέργεια, πλέον δίνουν έμφαση στο "fusion power" και που θα μπορούσε να εξεταστεί από την Ελλάδα (ναι ξέρω, το έγραψα για να ευθυμησουμε λιγάκι ).

    https://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_power
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 10-12-17 στις 22:35.

  5. #12155
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @aroutis καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ. Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε τουλάχιστον, ότι δηλαδή δεν είμαστε αθώοι ευθυνών. Θα σου πω παρακάτω για το πυρηνικό εργοστάσιο. Σε αυτό που προφανώς διαφωνούμε είσαι ότι εσύ στο root cause analysis ή όπως αλλιώς το λέει ο κάθε κλάδος, δεν περιλαμβάνεις τον παράγοντα εξωτερικά αιτία και παρέμβαση. Πιο συγκεκριμένα τα αποκλειεις με πολύ απόλυτο τρόπο κατά την γνώμη μου και ουσιαστικά χάνεις στην ανάλυση σου, ως biased. Εδώ θα σου πω ότι φυσικά μπορείς να πεις το ίδιο και για μένα.

    Μπορώ να καταλάβω τι προωθεί αυτό το απόλυτο σου για την περίπτωση της Ελλάδας. Αλλά, νομίζω αυτή η συναισθηματική προσέγγιση χαλάει την λογική. Και εδώ σου δίνω το vice versa.

    Γιατί λοιπόν ανέφερα το πυρηνικό εργοστάσιο; Το χρησιμοποίησα σαν μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση που ότι και να κάνει ο γείτονας Ελλάδα εκτός από το να φτιάξει και αυτός ένα, ουσιαστικά δεν μπορεί να ελέγξει το αποτέλεσμα ειδικά σε ένα καταστροφικό σεισμό. Δηλαδή, πως να το κάνουμε, όλα δεν είναι απόλυτα δική μας ευθύνη. Μετά τον βππ, ουσιαστικά η αμερικανική επιρροή ήταν τέτοια που έδειξε, όπως και στον υπόλοιπο κόσμο, τι είχε διάθεση να κάνει. Νομίζω η ιστορική αναλύσει περισσεύει. Και δεν τα έκανε μόνο στην Ελλάδα. Παντού δηλαδή έφταιγαν μόνο οι ντόπιοι και καθόλου οι Αμερικανοί, Ρώσοι, Άγγλοι, Γάλλοι, Ισραήλ κτλ; Πουθενά δηλαδή δεν έχουν ευθύνη οι πολυεθνικές για τις οικολογικές καταστροφές; Έφταιγαν μόνο οι τοπικές κοινωνίες;

    Να σου πω ότι ακόμα θεωρώ ότι δεν μου απαντάς. Σε ποια ερωτήματα; Πάρε αρχικά αυτά στην προηγούμενη παράγραφο, αν θες. Αντ'αυτου κανείς την ίδια ιστορική και κοινωνική ανάλυση για τις ευθύνες της ελληνικής κοινωνίας, για την οποία ξαναλέω ότι συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Η ανάλυση όμως δεν περιλαμβάνει αν το ελληνικό έθνος αφέθηκε στην αυτοδιάθεση του, κάτι πολύ βασικό. Δικτατορία, τουρκική εισβολή στην Κύπρο, οικονομικοί δολοφόνοι από τα λίγα τρανταχτά που άλλο ήθελε ο λαός και άλλο του επιβλήθηκε δια της βίας ή οικονομικών πολιτικών. Γιατί με βάση την μη ευθύνη τρίτων ναόν αυτά δεν έγιναν ποτέ, ανεξαρτήτως του τι έπραξε ο λαός.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #12156
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρώτο βήμα για να κάνεις πυρηνικό οπλοστάσιο, είναι να κάνεις πυρηνικό εργοστάσιο. Είναι παραπάνω απο βέβαιο πλέον ότι όπου χτίζεται πλέον πυρηνικό εργοστάσιο, που είναι πιο κοστοβόρο, συνολικά στην διάρκεια ζωης του, απο ότι άλλες μορφές, ότι αυτό γίνεται είτε για λόγους κτισίματος πυρηνικού οπλοστασίου, είτε γιατί τα λόμπυ πυρηνικών εργοστασίων έχουν κάνει πανηγύρι με τις αντίστοιχες κυβερνήσεις. Δεν είναι τυχαίο που πλέον γνωστές εταιρίες πυρηνικών αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα βιωσιμότητας. Αν ήταν τα πράγματα τόσο ανθηρά και ευδόκιμα για την πυρηνική ενέργεια, δεν θα είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αντιθέτως, δεν είναι. Και τα περισσότερο έργα κατασκευής πυρηνικών εργοστασίων, καταλήγουν πάντα καθυστερημένα και σημαντικά υπερτιμολογημένα, με ακραίο παράδειγμα, το πυρηνικό εργοστάσιο στο Olkiluoto, που πλεον χαρακτηρίζεται ως φάρσα, με καθυστέρηση δεκαετίας, και υπερτιμολόγηση ύψους αρκετών δις ευρώ.

    Πηγές:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Olkilu...ar_Power_Plant
    Πτώχευση της Westinghouse Electric
    https://en.wikipedia.org/wiki/Westin...ectric_Company
    α γεια σου !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #12157
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντ'αυτου κανείς την ίδια ιστορική και κοινωνική ανάλυση για τις ευθύνες της ελληνικής κοινωνίας, για την οποία ξαναλέω ότι συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Η ανάλυση όμως δεν περιλαμβάνει αν το ελληνικό έθνος αφέθηκε στην αυτοδιάθεση του, κάτι πολύ βασικό.
    Μα εσύ δεν συμφωνείς με τις ευθύνες της ελληνικής κοινωνίας, ούτε σε ειδικές ούτε σε γενικές γραμμές.

    Απαλλάσσεις πλήρως την ελληνική κοινωνία από τις ευθύνες της και λες ότι για όλα φταίνε οι έξω.

    Δηλαδή γι' αυτό π.χ. (και 100άδες άλλα τέτοια):

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί για αμπελοφιλοσοφίες, δεν τοποθετείστε για το παρακάτω ; ; ;

    George Billinis

    Όσον αφορά τον αντίλογο:


    Παλαιότερα ο Κούλης μας έλεγε:
    http://www.iefimerida.gr/news/212510...sei-i-symfonia
    https://energypress.gr/news/mitsotak...omenon-tis-dei

    Πλέον σιωπή...

    Προφανώς σε αυτή την χώρα θα κυβερνούν οι συντεχνίες.
    φταίνε οι έξω;

    Φταίει το ότι "δεν μας άφησαν στην αυτοδιάθεσή μας";
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #12158
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παρακολουθώντας την συζήτηση του αρουτι με τον chat , νομίζω ότι και οι δύο έχετε δίκιο-άδικο.Φυσικά φταίνε και οι εξωτερικές "παρεμβολές", αυτό όμως δεν απαλλάσσει την κοινωνία από τις ευθύνες της.

    @Nassos83 αν κατάλαβα καλά λες να για preemptive strike στην Τουρκία ?? Ρε παιδιά, πότε θα αντιληφθούμε ότι η Τουρκία στον Γεωπολιτικό και Γεωστρατηγικό τομέα είναι σε άλλο επίπεδο πια σε σχέση με την Ελλάδα ? Παίζουν "μπάλα" σε άλλα "γήπεδα" , πως να το κάνουμε....

  9. #12159
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ναι δικέ μου, συνέχεια μας απειλεί με το παραμικρό επειδή το Διεθνές Δίκαιο δεν τη βολεύει ή θέλει "επικαιροποίηση" Διεθνών Συνθηκών (!), καιρός για ένα προληπτικό κτύπημα μπας και ηρεμήσουμε για κάμποσα χρόνια. Ειδικά αν όντως σκέφτεται να αποκτήσει τακτικό πυρηνικό οπλοστάσιο.

    Και η Τουρκία δεν έχει το ίδιο ειδικό βάρος όπως επί Ψυχρού Πολέμου, τον ρόλο αυτόν τον έχει αναλάβει το Ισραήλ.

  10. #12160
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δικέ μου, συνέχεια μας απειλεί με το παραμικρό επειδή το Διεθνές Δίκαιο δεν τη βολεύει ή θέλει "επικαιροποίηση" Διεθνών Συνθηκών (!), καιρός για ένα προληπτικό κτύπημα μπας και ηρεμήσουμε για κάμποσα χρόνια. Ειδικά αν όντως σκέφτεται να αποκτήσει τακτικό πυρηνικό οπλοστάσιο.

    Και η Τουρκία δεν έχει το ίδιο ειδικό βάρος όπως επί Ψυχρού Πολέμου, τον ρόλο αυτόν τον έχει αναλάβει το Ισραήλ.
    Το σίγουρο είναι οτι θα ηρεμήσουμε, αλλά μάλλον όχι με τον τρόπο που το έχεις στο μυαλό σου

  11. #12161
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δικέ μου, συνέχεια μας απειλεί με το παραμικρό επειδή το Διεθνές Δίκαιο δεν τη βολεύει ή θέλει "επικαιροποίηση" Διεθνών Συνθηκών (!), καιρός για ένα προληπτικό κτύπημα μπας και ηρεμήσουμε για κάμποσα χρόνια. Ειδικά αν όντως σκέφτεται να αποκτήσει τακτικό πυρηνικό οπλοστάσιο.

    Και η Τουρκία δεν έχει το ίδιο ειδικό βάρος όπως επί Ψυχρού Πολέμου, τον ρόλο αυτόν τον έχει αναλάβει το Ισραήλ.

    Φίλε μου, χωρίς να θέλω να σε θίξω, αυτά που λες είναι τουλάχιστον....επικίνδυνα.Σκέψου το καλύτερα....

  12. #12162
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δικέ μου, συνέχεια μας απειλεί με το παραμικρό επειδή το Διεθνές Δίκαιο δεν τη βολεύει ή θέλει "επικαιροποίηση" Διεθνών Συνθηκών (!), καιρός για ένα προληπτικό κτύπημα μπας και ηρεμήσουμε για κάμποσα χρόνια. Ειδικά αν όντως σκέφτεται να αποκτήσει τακτικό πυρηνικό οπλοστάσιο.

    Και η Τουρκία δεν έχει το ίδιο ειδικό βάρος όπως επί Ψυχρού Πολέμου, τον ρόλο αυτόν τον έχει αναλάβει το Ισραήλ.
    Έχουν να κλάσουν μέντες...

    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #12163
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Για να μην λέτε ότι ο Κούλης δεν είναι έτοιμος για να κυβερνήσει και τέτοια κουλά. Έχουμε πλάνο, κύριοι, τί περιμένατε;

    Την καθιέρωση δακτυλίου για την κυκλοφορία των ορμητικών νερών πρότεινε ο Κυριάκος Μητσοτάκης


  14. #12164
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, χωρίς να θέλω να σε θίξω, αυτά που λες είναι τουλάχιστον....επικίνδυνα.Σκέψου το καλύτερα....
    Δεν τα λέω εγώ φίλε μου, αυτά έχουν ειπωθεί άπειρες φορές στα ΚΥΣΕΑ και είναι υπαρκτά σχέδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν να κλάσουν μέντες...

    Αχ, αχ, αχ, μη μου τα θυμίζεις. Πολιτικά πρόσωπα ρώταγαν τι είναι κανόνες εμπλοκής και αρκετοί ετοιμάζονταν να φύγουν σαν καλοί "πατριώτες".

  15. #12165
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην λέτε ότι ο Κούλης δεν είναι έτοιμος για να κυβερνήσει και τέτοια κουλά. Έχουμε πλάνο, κύριοι, τί περιμένατε;

    Την καθιέρωση δακτυλίου για την κυκλοφορία των ορμητικών νερών πρότεινε ο Κυριάκος Μητσοτάκης

    έχει και πιο πιασάρικα άρθρα
    http://www.tokoulouri.com/society/trans_church/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα λέω εγώ φίλε μου, αυτά έχουν ειπωθεί άπειρες φορές στα ΚΥΣΕΑ και είναι υπαρκτά σχέδια.
    Την τελευταία φορά που "εφαρμόστηκαν" τέτοιες "ιδέες" "χάθηκε" η μισή Κύπρος...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 811 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 791801806809810811812813816821831 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας