Σελ. 1760 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 17401750175517581759176017611762176517701780 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 26.386-26.400 από 78436
  1. #26386
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    @zus μόνος σου είσαι σπίτι? Έχεις συγγενείς κοντά σου ή αγαπημένα πρόσωπα?
    Συγνώμη που ρωτάω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό που βγάζεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #26387
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δέχομαι τόσες προσωπικές επιθέσεις τις τελευταίες μέρες. Διακρίνω έναν έντονο εκνευρισμό από πολλούς και υποτίθεται ότι εγώ είμαι ο κλάψας, ο περίεργος, ο ατίθασος και ο "επαναστάτης" που δεν μπορώ την φυλάκιση, μέσα στο ίδιο μου το σπίτι.

    Ε λοιπόν, εγώ δεν θέλω να στερούμαι την ελευθερία και να θεωρούμαι εγκληματίας εάν επιθυμώ να βγω από το σπίτι χωρίς να μου δίνει την άδεια το κράτος. Δεν θέλω να βγαίνει και να μου κουνάει το δάχτυλο ο άδωνιc( ο άδωνιc ) και την πένα του ο "Αρκάς" περί ατομικής ευθύνης.

    Εσείς διαφωνείτε και πολύ καλά κάνετε, γιατί ποιος είμαι εγώ που θα σας πω τι θα κάνετε. Γιατί δεν μπορείτε να το σεβαστείτε? Στην τελική, αυτό που επιθυμείτε (την απαγόρευση κυκλοφορίας) την πέρασαν. Ίσως να επιθυμείτε κι ακόμη πιο ασυτηρά μέτρα. Λογικά θα τα περάσουν κι αυτά, οπότε όλα είναι μια χαρά(από πλευρά σας) σε ότι έχει να κάνει με την συζήτησή μας. Θα ήταν πιο λογικό να είμαι εγώ εκνευρισμένος και να έκανα προσωπικές επιθέσεις σε όσους διαφωνούν με τις απόψεις μου. Αλλά παρατηρώ το εντελώς αντίθετο.

    Μήπως θέλετε να μπουν και ιντερνετικές απαγορεύσεις τώρα?
    Δεν έχεις καταλάβει ότι προς το παρόν δεν πρέπει να γίνουμε Ιταλία και άρα ό,τι και να συμβεί είναι για το λόγο αυτό ενώ αν τυχόν αναρωτηθείς και τυχόν ρωτήσεις "μα καλά ως πότε" τότε με βεβαιότητα είσαι μεσάζων γραφείων τελετών ή στην καλύτερη είσαι λιγόψυχος; Και θέλεις νεκρούς;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @zus μόνος σου είσαι σπίτι? Έχεις συγγενείς κοντά σου ή αγαπημένα πρόσωπα?
    Συγνώμη που ρωτάω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω από που πηγάζει όλο αυτό που βγάζεις.
    Κοίτα, δικαστήριο το φόρουμ δεν είναι και στην τελική έχει κανείς δικαίωμα - τουλάχιστον εδώ και μέχρι νεωτέρας επειδή και αυτό μπορεί να αλλάξει με ΠΝΠ - να αναρωτηθεί.

    Αν θέλεις να είσαι δημόσιος κατήγορος, τότε φαντάζομαι πως στην ομάδα Αρκά ή σε ελληνικά ΜΜΕ έχεις ρόλο να δαχτυλοδείχνεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #26388
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ηταν αναγκη να απαντησεις. ρωτησα οπως ρωτας εσυ μερικες φορες και σφυρας σαν τον κινεζο
    Κατάλαβα, δεν θα είναι η πρώτη σου φορά, ούτε η τελευταία σου σίγουρα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καταλάβει ότι προς το παρόν δεν πρέπει να γίνουμε Ιταλία και άρα ό,τι και να συμβεί είναι για το λόγο αυτό ενώ αν τυχόν αναρωτηθείς και τυχόν ρωτήσεις "μα καλά ως πότε" τότε με βεβαιότητα είσαι μεσάζων γραφείων τελετών ή στην καλύτερη είσαι λιγόψυχος; Και θέλεις νεκρούς;

    - - - Updated - - -



    Κοίτα, δικαστήριο το φόρουμ δεν είναι και στην τελική έχει κανείς δικαίωμα - τουλάχιστον εδώ και μέχρι νεωτέρας επειδή και αυτό μπορεί να αλλάξει με ΠΝΠ - να αναρωτηθεί.

    Αν θέλεις να είσαι δημόσιος κατήγορος, τότε φαντάζομαι πως στην ομάδα Αρκά ή σε ελληνικά ΜΜΕ έχεις ρόλο να δαχτυλοδείχνεις
    Στην μια πρόταση λες για μεσάζων γραφείου τελετών, (τεμπέλες) και στην δεύτερη ρίχνεις και εσυ ταμπέλες!

    Αυτή την στιγμή δεν ξέρουμε το ως πότε, απαντά μου όμως εσύ με το χέρι στην καρδία τι θα έπρεπε να κάνουμε τώρα.
    Να μην υπάρχουν αυτά τα μέτρα; όλα ελευθέρα;

    ΥΓ απαγόρευση κυκλοφορίας δεν υπάρχει.

  4. #26389
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτή την στιγμή δεν ξέρουμε το ως πότε, απαντά μου όμως εσύ με το χέρι στην καρδία τι θα έπρεπε να κάνουμε τώρα.
    Να μην υπάρχουν αυτά τα μέτρα; όλα ελευθέρα;
    Nα σου απαντήσω: Όχι δεν ξέρουμε το πότε (αν και επιμένω ότι οικονομικά υπάρχει ένα hard-stop κάποιων εβδομάδων όπου μετά πλέον θα μιλάμε για τη νέα αποκάλυψη, αλλά άστο προς το παρόν), αλλά ξέρουμε ότι βιώνουμε μια άνευ προηγουμένου πολιτειακή κατάσταση;

    Ότι εν έτει 2020 ζεις καθημερινά μια ανωμαλία πολιτειακή που παραβιάζει κάθε αρχή δικαίου και συντάγματος; Ότι ναι μεν αυτό γίνεται, και έτσι πρέπει, για την προστασία της δημόσιας υγείας αλλά αυτό που βιώνεις είναι μια ακραία ανωμαλία. Μια ανωμαλία που κάθε παραπάνω μέρα που τη βιώνεις είναι και χειρότερα. Ξαναλέω για να αποφύγω κακόβουλα (και ολίγον αστεία) σχόλια ότι βάζω ιδέες πάνω από ζωές, ότι έτσι ορίζεται τώρα, όντως δεν υπάρχει επιλογή.

    Όμως, είναι η υπέρτατη ανωμαλία αυτό που ζεις και που ζούμε. Και κάθε μέρα που το ζεις, πρέπει έτσι να το βλέπεις και μόνο έτσι. Αντίθετα, και αυτό δεν πάει απαραίτητα σε εσένα (δεν ξέρω πολύ απλά), βλέπουμε ότι οποιοσδήποτε το τονίζει αντιμετωπίζεται από περίεργος ή κλάμπερ που θέλει να πάει για ρέϊβ απόψε και δεν μπορεί, έως ύποπτος που θέλει θανάτους προκειμένου να κάνει τη βόλτα του στην παραλία.

    Με άλλα λόγια, όχι μόνο ζεις την ανωμαλία αυτή, και ξαναλέω η ανωμαλία είναι απαραίτητη προς το παρόν μόνο, αλλά και αν την αποκαλείς αυτό που είναι, ανωμαλία, αντιμετωπίζεις χλεύη και επιθετικότητα. Είναι καθήκον κάθε ανθρώπου που πιστεύει όντως στη δημοκρατία να τονίζει ότι είναι ανώμαλο και παράτυπο αυτό που ζούμε. Έχεις μια κυβέρνηση μάλιστα που έχει επιβάλλει απαγόρευση κυκλοφορίας χωρίς καν να υπάρχει σήμερα κοινοβούλιο.

    Κάθε μέρα που το ζεις αυτό, από ανάγκη μεν, όμως είναι ανώμαλο, παράτυπο, και παραβιάζει τις θεμελιώδεις αρχές που θα έπρεπε να έχουμε όλοι μας ως πολίτες. Το ότι είναι απαραίτητο, ξαναλέω, δεν το καθιστά λιγότερο παράτυπο

    - - - Updated - - -

    Και για να το πολιτικοποιήσω και να το συγκεκριμενοποιήσω επίσης, κανείς κυβερνητικός εν Ελλάδι δεν έχει καν απολογηθεί που παραβιάζει τέτοιες βασικές αρχές, προφανώς στο όνομα ανωτέρας βίας. Κανένας, εξόσων γνωρίζω, δεν έχει πει ότι έχει αναγκαστεί να καταλύσει βασικές αρχές συντάγματος. Και, ναι, είναι μια ουασιστική δήλωση που αλλού έχει γίνει όταν έχει επιβληθεί το αντίστοιχο. Ο συμβολισμός είναι τεράστιος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #26390
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κοιτά απο την αρχή ζητήθηκε να περιορίσουμε τις μετακινήσεις, τι κάναμε; τις αυξήσαμε.
    Κλείσανε τα σχολεία για να μην έρχονται σε επαφή τα παιδιά, το ίδιο βράδυ βγήκανε τα παιδιά έξω για βόλτα, αποτέλεσμα για το κλείσιμο των σχολείων; σχεδόν 0, συνεχιστήκανε οι επαφές.
    Θέλεις παραλία και πάρκα; λίγο ο καιρός λίγο τα κλειστά μαγαζιά πάλι το ίδιο.
    Όχι αυτά δεν τα είδα στην τηλεόραση, τα ίδια με τα μάτια μου

    Απάντηση σε αυτό ήταν, ο περιορισμός και να πρέπει να ζητάς άδεια από τον εαυτό σου και όχι το κράτος για να πας για συγκεκριμένα πράγματα έξω.
    Αυτό δυστυχώς επιβάλλεται με έλεγχους έξω, το όποιο ναι σε μια δημοκρατία ξυπνάει άλλα πράγματα.

    Πάντως και στην Δουλειά πάω κανονικά, με βεβαίωση εργοδότη που δεν πήρε απο κάπου άδεια, μια σφραγίδα έβαλε.
    Και για ψώνια θα πάω, όχι όμως κάθε μέρα, μια φορά την εβδομάδα, και τον σκύλο θα τον βγάλω έξω όσες φορές τον έβγαζα απλά δεν πάμε παράλια, όλα αυτά με άδεια απο εμένα.

  6. #26391
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτά απο την αρχή ζητήθηκε να περιορίσουμε τις μετακινήσεις, τι κάναμε; τις αυξήσαμε.
    Κλείσανε τα σχολεία για να μην έρχονται σε επαφή τα παιδιά, το ίδιο βράδυ βγήκανε τα παιδιά έξω για βόλτα, αποτέλεσμα για το κλείσιμο των σχολείων; σχεδόν 0, συνεχιστήκανε οι επαφές.
    Θέλεις παραλία και πάρκα; λίγο ο καιρός λίγο τα κλειστά μαγαζιά πάλι το ίδιο.
    Όχι αυτά δεν τα είδα στην τηλεόραση, τα ίδια με τα μάτια μου

    Απάντηση σε αυτό ήταν, ο περιορισμός και να πρέπει να ζητάς άδεια από τον εαυτό σου και όχι το κράτος για να πας για συγκεκριμένα πράγματα έξω.
    Αυτό δυστυχώς επιβάλλεται με έλεγχους έξω, το όποιο ναι σε μια δημοκρατία ξυπνάει άλλα πράγματα.

    Πάντως και στην Δουλειά πάω κανονικά, με βεβαίωση εργοδότη που δεν πήρε απο κάπου άδεια, μια σφραγίδα έβαλε.
    Και για ψώνια θα πάω, όχι όμως κάθε μέρα, μια φορά την εβδομάδα, και τον σκύλο θα τον βγάλω έξω όσες φορές τον έβγαζα απλά δεν πάμε παράλια, όλα αυτά με άδεια απο εμένα.
    Καταλαβαίνω τι λες, κρατώ μια επιφύλαξη για το αυτομαστίγωμα της σχολής Αρκά, δλδ ότι μας (σας) είπαν να μην μετακινούμαστε και να περιοριστούμε και σαν ηλίθιοι και Ελληνάρες επειδή είμαστε ψώνια και δεν ξέρουμε καλύτερα σαν κακομαθημένα παιδιά μας έχωσαν μέσα. Είναι ένα αφήγημα που το αμφισβητώ αν και δεν μπορώ να έχω στοιχεία. Μπορεί και να είναι αληθές, ΙΜΟ μπορεί και να μην είναι.

    Και πάλι όμως με αφορμή το τελευταίο: Το ότι πας κανονικά ή με ένα απλό SMS, ΟΚ, τι να πούμε; Να πούμε ευχαριστώ που απαγόρευσαν την κυκλοφορία αλλά ευτυχώς δεν έχουν ακόμα επιβάλλει φυλάκιση σε τυχόν μη συμμορφωθέντες με τη διαδικασία;

    Ξαναλέω, όλο αυτό είναι η μεγαλύτερη συνταγματική και πολιτειακή παρατυπία και ανωμαλία που έχει συμβεί στην Ελλάδα από το 1967. Ναι, προφανώς υπάρχει λόγος, εύλογος, όμως είναι η μεγαλύτερη κατάλυση ελευθεριών που έχει συμβεί στην Ελλάδα. Μην το προσπερνάμε αδιάφορα και να μην το κάνουμε αβαβά, να συμμορφωνόμαστε μεν για το καλό του συνόλου, αλλά κάθε μέρα όμως να το αναγνωρίζουμε, να το ζούμε, ως τέτοιο.

    Επειδή αν το κανονικοποιούμε ή το θέτουμε στο "πάλι καλά που δεν είμαστε Ιταλία" (με όλο το δράμα της Ιταλίας προφανώς) είναι οιωνός μεγάλων κακών και ανοίγουμε την πόρτα στο κάθε φασιστάκι να χαίρεται. Είναι παράτυπο και ανώμαλο και κάθε κυβέρνηση που σέβεται το πολίτευμά της θα πρέπει να προσπαθεί με κάθε τρόπο να μειώσει την ανώμαλη αυτή περίοδο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #26392
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κράτα ότι επιφύλαξη θέλεις, σου ξαναλέω, το είδα με τα μάτια μου, δεν περίμενα κάποια τηλεόραση
    Εδώ ακόμα και ο zus ήταν του στυλ ναι αλλά δεν είναι πάνω απο 10 άτομα, όποτε δεν τους το απαγορεύει κάποιος.

    Απαγόρευση κυκλοφορίας είναι κάτι συγκεκριμένο, είναι σκληρή λέξη, εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο και απο ότι φαίνεται δεν θα χρειαστεί, άλλωστε μιλάμε για ελάχιστους πλέον που βγαίνουν έξω χωρίς λόγο.

    Ισως θα έπρεπε να το αφήσουν να γίνει Ιταλία ή Ισπανία ώστε να το καταλάβουμε καλύτερα, ακόμα και εκεί να φανταστείς υπάρχει κόσμος που δεν τηρεί τον αυτοπεριορισμό.

  8. #26393
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καταλάβει ότι προς το παρόν δεν πρέπει να γίνουμε Ιταλία και άρα ό,τι και να συμβεί είναι για το λόγο αυτό ενώ αν τυχόν αναρωτηθείς και τυχόν ρωτήσεις "μα καλά ως πότε" τότε με βεβαιότητα είσαι μεσάζων γραφείων τελετών ή στην καλύτερη είσαι λιγόψυχος; Και θέλεις νεκρούς;
    Μόλις καταρρεύσει η οικονομία ως δια μαγείας θα εξαφανιστεί ο κορωνοΐός και τότε θα δεις ποσοι θα πηδάνε από τις ταράτσες γιατί δε θα έχουν εργασία και πρόσβαση στα απλά. Και μάντεψε, δεν θα είναι ηλικιωμένοι.

    Κούρασε το στορι της καραντίνας. Όποιος θέλει ας μπει σε γυαλα ή να κλειστεί σπίτι του. Τώρα ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για τους ηλικιωμένους και τις ευπαθείς ομάδες .... που στην Ελλάδα...

  9. #26394
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις καταρρεύσει η οικονομία ως δια μαγείας θα εξαφανιστεί ο κορωνοΐός και τότε θα δεις ποσοι θα πηδάνε από τις ταράτσες γιατί δε θα έχουν εργασία και πρόσβαση στα απλά. Και μάντεψε, δεν θα είναι ηλικιωμένοι.

    Κούρασε το στορι της καραντίνας. Όποιος θέλει ας μπει σε γυαλα ή να κλειστεί σπίτι του. Τώρα ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για τους ηλικιωμένους και τις ευπαθείς ομάδες .... που στην Ελλάδα...
    Τώρα που το λες κι αυτό, κάτι μου θύμισες, για τις συντάξεις των ηλικιωμένων που λέγανε πολλοί για μεγάλο διάστημα, ως και πριν λίγο ίσως... Ότι ποιος τις πληρώνει, να τις κόψουν, δεν φτάνουν οι ασφαλισμένοι να πληρώνουν τόσους συνταξιούχους, κλπ, κλπ. Τώρα πόνος...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  10. #26395
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.425
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις καταρρεύσει η οικονομία ως δια μαγείας θα εξαφανιστεί ο κορωνοΐός και τότε θα δεις ποσοι θα πηδάνε από τις ταράτσες γιατί δε θα έχουν εργασία και πρόσβαση στα απλά. Και μάντεψε, δεν θα είναι ηλικιωμένοι.

    Κούρασε το στορι της καραντίνας. Όποιος θέλει ας μπει σε γυαλα ή να κλειστεί σπίτι του. Τώρα ξαφνικά μας έπιασε ο πόνος για τους ηλικιωμένους και τις ευπαθείς ομάδες .... που στην Ελλάδα...
    Ποιο στορι ειναι αυτο που σε ικανοποιει εσενα; Δε ρωταω εριστικα, αλλα με ειλικρινη απορια. Επειδη εδω και ενα τεταρτο βλεπω και ακουω 2 παπακια, με 2 easy rider προφανως, απο αυτα τα πειραγμενα με τις εξατμισεις που ακουγονται - επιτηδες- 3 τετραγωνα μακρια, να πανε κι ερχονται σε ενα χιλιομετρο ευθειας και με σουζες.

    Αυτοι εμενα με ενοχλουν, οχι στο επιπεδο της ιο-καραντινας αλλα στο οτι τους ακουω και μου εχουν σπασει τα νευρα μετα τα αυτια. Τι μπορω να περιμενω λοιπον απο τους συγκεκριμενους ως κοινωνικη συμπεριφορα, τι ειναι αυτο που θα τους δωσει να καταλαβουν που κι αν κανουν κατι λαθος και με ποιον πρεπει να τα βαλω εγω ως πολιτης;

    Θα ηθελα επισης και μια διευκρινιση στο ζητημα της γυαλας και του εγκλεισμου στο σπιτι. Δηλαδη, εαν οι 9 στους 10 επιθυμουν κατι, την καραντινα ας πουμε, την σεβεσαι ή οχι επειδη διαφωνεις με την κυβερνηση, τον παπα, τον οποιονδηποτε;

  11. #26396
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Δυστυχώς έχουμε επανάληψη των συζητήσεων που γινόντουσαν τα πρώτα χρόνια των μνημονίων:

    H δική σας πρόταση ποια είναι, κύριε;

    Οπωσδήποτε, θα έχετε παρατηρήσει πως όποιος τολμάει να αμφισβητήσει το Μνημόνιο, την Τρόικα και τα νέα μέτρα αντιμετωπίζεται πάντα με ειρωνεία από τους συνομιλητές του και τον ρωτούν με ύφος υπεροχής ποια είναι η δική του πρόταση για τη λύση του προβλήματος.
    Εδώ μια ψύχραιμη άποψη από γιατρό (ζει και εργάζεται σε νοσοκομεία της Ελβετίας, ενώ πριν ήταν στο ΗΒ):

    Που βρίσκεται λοιπόν το πρόβλημα και προς τι ο παγκόσμιος πανικός;

    Τα προβλήματα βασικά είναι τρία.

    Πρώτον ο ιός είναι καινούργιος, είναι επίσης πολύ μεταδοτικός και δεν υπάρχει κανένα προστατευτικό ανάχωμα που δημιουργεί η λεγόμενη “ανοσία της αγέλης” για να τον περιορίσει.

    Το δεύτερο προβλημα, συνέπεια ουσιαστικά του πρώτου, είναι το γεγονός οτι πολλά περιστατικά covid-19 έχουν μαζευτεί μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, με αποτέλεσμα να καταρρεύσουν τα συστήματα υγείας που μοιραία δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τις αυξημένες ανάγκες που έχουν δημιουργηθεί.

    Το τρίτο πρόβλημα που δρα επιβαρυντικά στο δεύτερο, είναι η λανθασμένη αντίδραση· πρακτικά, το άσκοπο over-reaction των υστερικών δυτικών κοινωνιών.

    Για όποιον σκέφτεται στοιχειωδώς, είναι προφανές ότι η απάντηση στην πανδημία δεν μπορεί να ειναι το γενικευμένο lock-down ούτε φυσικά η καλλιεργούμενη από τα ΜΜΕ μαζική υστερία.

    Με αυτήν την τακτική διαλύεις την οικονομία, τρομοκρατείς τον κόσμο και δεν προστατεύεις κανέναν και ιδιαίτερα τις πιο ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού.

    ....

    Μα καλά, θα ρωτήσει κάποιος, εσύ δεν έλεγες ότι χρειάζονται περιοριστικά μέτρα.

    Φυσικά και χρειάζονται και εξακολουθώ να το υποστηρίζω αυτό.

    Τα περιοριστικά μέτρα είναι απαραίτητα. Κλείσιμο σχολείων στο pick της επιδημίας, απαγόρευση δραστηριοτήτων που οδηγούν σε συγχρωτισμό πολλών ατόμων, κλπ.

    Ακόμα και καραντίνα πόλεων ή περιοχών, αν αυτό χρειάζεται, όχι όμως ολόκληρων κρατών!

    Οι θιασώτες του “κλείνω τον διακόπτη κι ό,τι γίνει” αναφέρονται πολύ συχνά στο παράδειγμα της Κίνας.

    Ξεχνούν όμως να αναφέρουν ότι η Κίνα έβαλε μια πόλη ή μια περιοχή σε ολοκληρωτική καραντίνα, όχι ολόκληρη την Κίνα. Πεκίνο, Σανγκαη, κλπ. λειτουργούσαν κανονικά.

    Όταν μιλάς για τις εκπληκτικές επιδόσεις κρατών που δεν έβαλαν λουκέτο, όπως η Νότια Κορέα, η Ιαπωνία, η Ταϊβάν, η Σιγκαπούρη και το Χονγκ Κονγκ, σου λένε ότι υπάρχει διαφορά στην νοοτροπία και για αυτό δεν είναι σωστό να γίνονται συγκρίσεις.

    Όμως, οι συγκρίσεις γίνονται μοιραία.
    Οι περισσότεροι βλέπετε την πανδημία που εξελίσσεται εδώ και 3-4 μήνες και συζητάτε σχεδόν αποκλειστικά γι' αυτή (τίποτα κακό ως εδώ). Όπως όμως έχω ξαναγράψει πανδημίες υπήρξαν και στο παρελθόν και θα ξαναϋπάρξουν γιατί έτσι είναι η φύση. Το τι θα επακολουθήσει μετά το τέλος αυτής της κρίσης δε θα έχει προηγούμενο. Τα μνημόνια και η κρίση του 2007-8 συγκριτικά θα είναι βόλτα στο πάρκο. Από τον ιό θα σωθούμε, από τον οικονομικό (και όχι μόνο) οδοστρωτήρα που έρχεται όμως πολύ δύσκολα. Ήδη βλέπουμε τα πρώτα σημάδια και στη χώρα μας. Μακάρι να βγω ψεύτης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 28-03-20 στις 18:04.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #26397
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η αληθεια παντως ειναι οτι, αυτη τη στιγμη, εχουμε πολλαπλη παραβιαση αρθρων του Συνταγματος, με μια απλη πολιτικη αποφαση, χωρις καμια (τουλαχιστον προβεβλημενη) αιτιολογια νομικη, που να αιτιολογει αυτο. Θεωρητικα, αν βγω βολτα ή παω να ανοιξω το μαγαζι μου που απαγορευεται να ανοιγει, ποια ειναι η συνταγματικη προβλεψη για αυτοαναστολη συνταγματικων δικαιωματων και για ποιο λογο? Δεν το εχω ψαξει, αν ξερει κανεις ας μας πει.

  13. #26398
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To κακό megahead είναι πως οι οικονομίες και οι δομές στη Δύση είναι τόσο συνδεμένες που δύσκολο να αποκλείσεις μία περιοχή μόνο. Είδαμε τους Ιταλούς που το δοκίμασαν (και μαλακωδώς ανακοίνωσαν τον αποκλεισμό της Λομβαρδίας μια μέρα πριν, WTF) αλλά δύσκολο. Να αποκλείσεις π.χ. την Αθήνα, ή το Δουβλίνο μόνο; Και δεν ξέρω αν αυτό δεν θα συνέτεινε σε ακόμα χειρότερους πανικούς.

    Στα υπόλοιπα συμφωνώ εν μέρει, με την έννοια πως, ξαναλέω, υπάρχει ένας τοίχος στον οποίο θα προσκρούσουν όλοι, όσο και αν αποκλείεεις κόσμο, ό,τι μέτρα και να λάβεις (και ας υιοθετήσεις 100% προτάσεις των πιο αριστερών π.χ. Βαρουφάκη) αν το πράγμα δεν κινείται σαν οικονομία δεν γίνεται. Και τώρα να σου ρίξω 2000 στο λογαριασμό σου (καλό, έ; ) και να σε απαλλάξω για ένα 3μηνο από εισφορές, αν δεν βγεις εκεί έξω να το κινήσεις, πολύ απλά δεν.... Και αυτό πάει προφανώς αλυσίδα, σε γραμμές παραγωγής, επιχειρήσεις, κοκ. Εκτός και αν αποφασίσουμε συλλογικά να αλλάξουμε το οικονομικό μοντέλο και ξαφνικά να πούμε π.χ. πως το πάμε σε 100% κεντρικά κατευθυνόμενη οικονομία, σε μερικές εβδομάδες ξαναλέω πλέον δεν θα υπάρχει τίποτε.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #26399
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, δικαστήριο το φόρουμ δεν είναι και στην τελική έχει κανείς δικαίωμα - τουλάχιστον εδώ και μέχρι νεωτέρας επειδή και αυτό μπορεί να αλλάξει με ΠΝΠ - να αναρωτηθεί.

    Αν θέλεις να είσαι δημόσιος κατήγορος, τότε φαντάζομαι πως στην ομάδα Αρκά ή σε ελληνικά ΜΜΕ έχεις ρόλο να δαχτυλοδείχνεις
    Κοίτα δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Προσπαθώ να ψυχολογήσω έναν άνθρωπο ο οποίος σε δημόσιο φόρουμ βγάζει δημόσιο λόγο αντίθετο από το 99% των Ελλήνων. Ειλικρινά θέλω να τον καταλάβω τι είναι αυτό που τον κάνει να εμφανίζει το στυλ του "μας καταπιέζουν" και να βγάζει μια εικόνα πως δεν τον νοιάζει αν πεθάνει κάποιος, γιατί σε προηγούμενο ποστ του είπε πως δεν θέλει να πεθάνει κανείς.
    Αυτά τα 2 είναι αντικρουόμενα οπότε κάτι δεν πάει καλά. Είναι μοναξιά? Είναι η ηλικία? Κάτι είναι και για αυτό ρώτησα χωρίς να θέλω να τον πιέσω. Θέλω ειλικρινά να καταλαβαίνω μια διαφορετική άποψη από τη δική μου και μάλλον έτσι σε φόρουμ κλπ δεν γίνεται.
    Τώρα τι κατάλαβες εσύ πως έκανα με την ερώτησή μου είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #26400
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Προσπαθώ να ψυχολογήσω έναν άνθρωπο ο οποίος σε δημόσιο φόρουμ βγάζει δημόσιο λόγο αντίθετο από το 99% των Ελλήνων. Ειλικρινά θέλω να τον καταλάβω τι είναι αυτό που τον κάνει να εμφανίζει το στυλ του "μας καταπιέζουν" και να βγάζει μια εικόνα πως δεν τον νοιάζει αν πεθάνει κάποιος, γιατί σε προηγούμενο ποστ του είπε πως δεν θέλει να πεθάνει κανείς.
    Αυτά τα 2 είναι αντικρουόμενα οπότε κάτι δεν πάει καλά. Είναι μοναξιά? Είναι η ηλικία? Κάτι είναι και για αυτό ρώτησα χωρίς να θέλω να τον πιέσω. Θέλω ειλικρινά να καταλαβαίνω μια διαφορετική άποψη από τη δική μου και μάλλον έτσι σε φόρουμ κλπ δεν γίνεται.
    Τώρα τι κατάλαβες εσύ πως έκανα με την ερώτησή μου είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
    Noμίζω πως έχουμε προχωρήσει, δες παραπάνω απόψεις μεταξύ sdikr και εμού. Αν και αυτό δεν το καταλαβαίνεις, στη διάθεσή σου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 1760 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 17401750175517581759176017611762176517701780 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας