Σελ. 1761 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 17411751175617591760176117621763176617711781 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 26.401-26.415 από 78436
  1. #26401
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Προσπαθώ να ψυχολογήσω έναν άνθρωπο ο οποίος σε δημόσιο φόρουμ βγάζει δημόσιο λόγο αντίθετο από το 99% των Ελλήνων. Ειλικρινά θέλω να τον καταλάβω τι είναι αυτό που τον κάνει να εμφανίζει το στυλ του "μας καταπιέζουν" και να βγάζει μια εικόνα πως δεν τον νοιάζει αν πεθάνει κάποιος, γιατί σε προηγούμενο ποστ του είπε πως δεν θέλει να πεθάνει κανείς.
    Αυτά τα 2 είναι αντικρουόμενα οπότε κάτι δεν πάει καλά. Είναι μοναξιά? Είναι η ηλικία? Κάτι είναι και για αυτό ρώτησα χωρίς να θέλω να τον πιέσω. Θέλω ειλικρινά να καταλαβαίνω μια διαφορετική άποψη από τη δική μου και μάλλον έτσι σε φόρουμ κλπ δεν γίνεται.
    Τώρα τι κατάλαβες εσύ πως έκανα με την ερώτησή μου είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
    Σιγα μην σε ρωτησει κιολας για να βγαλει δημοσιο λογο σε δημοσιο φορουμ γιατι το αυθαιρετο 99% στο οποιο νομιζεις οτι ανηκεις ειναι αντιθετο. Απο την δικη σου ισοπεδωτικη νοοτροπια θελει να προστατευτει, αυτοχουντηθηκατε ολοι σας.

  2. #26402
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παρενθετικά να και ένας με αντίστοιχους προβληματισμούς και υπεράνω αναρχοάπλυτης υποψίας που ίσως και εκείνος να είναι αντίθετος με το "99% των Ελλήνων". Βέβαια, αν το "99% των Ελλήνων" έχει αντίθετη άποψη τότε τσάμπα κόπος από το 1974 και μετά...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #26403
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια παντως ειναι οτι, αυτη τη στιγμη, εχουμε πολλαπλη παραβιαση αρθρων του Συνταγματος, με μια απλη πολιτικη αποφαση, χωρις καμια (τουλαχιστον προβεβλημενη) αιτιολογια νομικη, που να αιτιολογει αυτο. Θεωρητικα, αν βγω βολτα ή παω να ανοιξω το μαγαζι μου που απαγορευεται να ανοιγει, ποια ειναι η συνταγματικη προβλεψη για αυτοαναστολη συνταγματικων δικαιωματων και για ποιο λογο? Δεν το εχω ψαξει, αν ξερει κανεις ας μας πει.
    Μπορείς να τους πας στο ΣΤΕ μετά τον Απρίλη, αν ανοίξουν, έχεις το δικαίωμα, όπως το έχουν και αυτοί της εκκλησιάς που το έχουνε πάει και περιμένουν

  4. #26404
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να τους πας στο ΣΤΕ μετά τον Απρίλη, αν ανοίξουν, έχεις το δικαίωμα, όπως το έχουν και αυτοί της εκκλησιάς που το έχουνε πάει και περιμένουν
    Εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που θετω? Οχι, πετας την μπαλα στην εξεδρα. Απο τις χοντραδες σου χορτασαμε, η συμβολη σου στο φορουμ ειναι η πλεον αρνητικη που εχω δει απο μοντ σε πολιτικα εδω και καιρο, παρωπιδα και εμπαθεια, να σε χαιρονται.

  5. #26405
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που θετω? Οχι, πετας την μπαλα στην εξεδρα. Απο τις χοντραδες σου χορτασαμε, η συμβολη σου στο φορουμ ειναι η πλεον αρνητικη που εχω δει απο μοντ σε πολιτικα εδω και καιρο, παρωπιδα και εμπαθεια, να σε χαιρονται.
    Κλασικές βλακείες, είσαι Mod.
    Βρες κάτι άλλο και έλα ξανά.

    Μπορείς να πας μαζί με το jumbo Που και αυτό δεν θέλει το κλείσιμο του

  6. #26406
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγα μην σε ρωτησει κιολας για να βγαλει δημοσιο λογο σε δημοσιο φορουμ γιατι το αυθαιρετο 99% στο οποιο νομιζεις οτι ανηκεις ειναι αντιθετο. Απο την δικη σου ισοπεδωτικη νοοτροπια θελει να προστατευτει, αυτοχουντηθηκατε ολοι σας.
    Οκ ας πούμε πως είμαι λάθος.
    Πεισε με πως είναι καλύτερο να χαθεί μια ανθρώπινη ζωή αν μπορεί να σωθεί για να είσαι ελεύθερος εσύ να κάνεις τις βόλτες σου, που εν τελει είσαι όπως αποδεικνύεται και δεν ξέρω τι άλλο παραπάνω σου εμποδίζετε να κάνεις.
    Έχω φτιάξει ποπκορν και περιμένω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #26407
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.425
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να τους πας στο ΣΤΕ μετά τον Απρίλη, αν ανοίξουν, έχεις το δικαίωμα, όπως το έχουν και αυτοί της εκκλησιάς που το έχουνε πάει και περιμένουν
    Μετα την καραντινα και με το ανοιγμα των δικαστηριων, υπαρχει η πιθανοτητα να πανε πολλα, παρα πολλα. Τοσα που να κρινουν και εκλογες. Την κουταλα δηλαδη. Και οπως εγραψα στο αλλο νημα, οι εκλογες δεν γινονται παντα ανα τετραετια.

    Στα υπολοιπα, και προηγουμενα σχολια, με 2000€ παντως στον λογαριασμο καθε πολιτη και μαλιστα εν μεσω καραντινας, μια χαρα τροποι υπαρχουν και για ξοδεμα και για σπαταλη και για τα αναγκαια και για φορολογηση τζιρου εξαιτιας των προηγουμενων και τελικα αποτελεσμα κινησης στην αγορα. Δεν ειναι τοσο βλακας ο Βαρουφακης, ο Τραμπ, Ο Μπορις και ενα σωρο αλλοι. Αντιθετα αμφισβητω εκεινους που το αρνουνται. Ως κυβερνητες και οικονομολογους.

  8. #26408
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω τι λες, κρατώ μια επιφύλαξη για το αυτομαστίγωμα της σχολής Αρκά, δλδ ότι μας (σας) είπαν να μην μετακινούμαστε και να περιοριστούμε και σαν ηλίθιοι και Ελληνάρες επειδή είμαστε ψώνια και δεν ξέρουμε καλύτερα σαν κακομαθημένα παιδιά μας έχωσαν μέσα. Είναι ένα αφήγημα που το αμφισβητώ αν και δεν μπορώ να έχω στοιχεία. Μπορεί και να είναι αληθές, ΙΜΟ μπορεί και να μην είναι.
    Έτσι φτιάχτηκε το αφήγημα, με τα κακά παιδιά που δεν έχουν αυτοπειθαρχία, και σεβασμό στους τρίτους, οπότε αφού αυτά φταίνε, πρέπει ο σοβαρός γονέας να πάρει μέτρα και να τα προστατέψει. Βέβαια, με αυτό το αφήγημα εξαφανίζεται σχεδόν και όποια κριτική στο ότι δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι αυτά τα μέτρα ήταν αποφασισμένα (σωστά, λίγο πολύ) από την αρχή, αλλά δεν έπρεπε όμως να τα φορτωθεί και η κυβέρνηση (2-3 ημέρες πριν τα μέτρα για την απαγόρευση κυκλοφορίας, είχε βγει για παράδειγμα δημοσίευμα εδώ στην Κρήτη, που αναπαράχθηκε από διάφορα μέσα, για δήθεν 1500 άτομα στις παραλίες στο Λαφονήσι, στον Μπάλο, και στα Φαλάσαρνα. Από ντόπιους, λιμενικό, αστυνομία, δήμους, έγινε διάψευση, αφού στα σημεία αυτά στην πραγματικότητα δεν υπήρχε κανείς ή μονοψήφιος αριθμός ατόμων - από βίντεο με drone της ίδιας ημέρας από ντόπιο στην παραλία στα Φαλάσαρνα σε μήκος πάνω από 2 χμ ήταν 4-5 άτομα!). Έτσι πήγε λάου λάου το θέμα, με αναφορές για βόλτες στις παραλίες, στα πάρκα, κλπ, και με δημοσιεύματα για τα σκληρότερα μέτρα που θα έρχονταν αν δεν πειθαρχούσαν οι πολίτες...

    Και τώρα το ίδιο κάνουν, πάλι βγαίνουν αντίστοιχα δημοσιεύματα για σκληρότερα μέτρα, με παρόμοιες δικαιολογίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 28-03-20 στις 19:08.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  9. #26409
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο στορι ειναι αυτο που σε ικανοποιει εσενα; Δε ρωταω εριστικα, αλλα με ειλικρινη απορια. Επειδη εδω και ενα τεταρτο βλεπω και ακουω 2 παπακια, με 2 easy rider προφανως, απο αυτα τα πειραγμενα με τις εξατμισεις που ακουγονται - επιτηδες- 3 τετραγωνα μακρια, να πανε κι ερχονται σε ενα χιλιομετρο ευθειας και με σουζες.

    Αυτοι εμενα με ενοχλουν, οχι στο επιπεδο της ιο-καραντινας αλλα στο οτι τους ακουω και μου εχουν σπασει τα νευρα μετα τα αυτια. Τι μπορω να περιμενω λοιπον απο τους συγκεκριμενους ως κοινωνικη συμπεριφορα, τι ειναι αυτο που θα τους δωσει να καταλαβουν που κι αν κανουν κατι λαθος και με ποιον πρεπει να τα βαλω εγω ως πολιτης;

    Θα ηθελα επισης και μια διευκρινιση στο ζητημα της γυαλας και του εγκλεισμου στο σπιτι. Δηλαδη, εαν οι 9 στους 10 επιθυμουν κατι, την καραντινα ας πουμε, την σεβεσαι ή οχι επειδη διαφωνεις με την κυβερνηση, τον παπα, τον οποιονδηποτε;
    Μοναχισμός είναι η λύση για εσένα.

    Πώς προκύπτει το 9 στους 10; Μάλλον έχεις περιορισμένες επαφές.. ή βλέπεις πολύ ΣΚΑΙ

    Για να τελειώνουμε, όποιος γουστάρει γυάλα και απομόνωση. Εγώ από Δευτέρα σπάω τη καραντίνα

  10. #26410
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω αναλύσεις επί αναλύσεων, συζητήσεις, προβληματισμοί. Γύρω μου πορείες, διαδηλώσεις, οργή, αγανάκτηση.
    Δεν μπορω όμως, δυστυχώς αν και δεν πρέπει, να έχω ελπίδα για τον τόπο μας.
    Δεν ελπίζω σε κάτι καλό. Βλέπω ακόμη, να γίνονται 99 στραβά, και 1 καλό.
    Ακόμη συμβαίνουν πράγματα παράλογα και προς τη λάθος κατεύθυνση.
    Βλέπω όλες τις ελληνικές παθογένειες που έβλεπα και προ κρίσης, μεγενθυμένες επί το χείρον πια, και με το πρίσμα της οικονομικής δυσπραγίας.
    Μέγγενη από παντού, και φως στο τούνελ πουθενά, τουλάχιστον για δεκαετίες.
    Διαφθορία, σήψη, διαλυτικά φαινόμενα παντού, αποσύνθεση. Παντού γύρω, δράματα, διαφόρων μορφών.
    Ανεργία, φτώχεια, ανασφάλεια, μέλλον επιπέδου των απλών κινέζων, και ουσιαστικά οι μισοί έλληνες έχουν χάσει τις δουλειές τους και καλά καλά δεν ξέρουν αν και πως θα ζουν αύριο/μεθαύριο, οι δε έχοντες ακόμη εργασία ειναι τόσο ξεκρέμαστοι και με μισθους=εργασιακό επίδομα, που ελάχιστα καλύτερα διαβιώνουν, και με ζοφερό μέλλον επίσης.
    Προοπτική καμία. Σε ατομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό, εργασιακό, εθνικό επίπεδο. Μιζέρια, απαισιοδοξία, καταχνιά. Προέχει πια ο αγώνας για επιβίωση. Όλα τα άλλα, εκ των πραγμάτων ερχονται σε δευτερη μοιρα. Το απόλυτο μηδέν.

    Πολλά ακόμη θα μπορούσα να πω. Πήρατε μια εικόνα πως βλέπω την ελλάδα, ζώντας στην ελλάδα, σήμερα.
    Ειναι αλήθεια οτι δεν εβλεπα παντα ετσι την πραγματικοτητα. Όμως, ήδη και λιγα χρονια προ κρισης, η οπτική μου γωνία παγιωθηκε στο πιο πάνω στυλ, και πλέον στα χρόνια της κρίσης, εδραιώθηκε για τα καλά.

    Αναρωτιέμαι λοιπόν, και θα ήθελα να εχω ενα feedback από όσους θέλουν να καταθέσουν άποψη:
    Είμαι ο μόνος που έχω χάσει την ελπίδα μου για τούτη την χώρα;
    την εχεις χασει γιατι θελεις να την χασεις

    παραδειγμα

    εισαι αρτιμελης και υγιης και ολα σου ερχονται καλα και εχεις τα παντα

    παρολαυτα

    αυτο ειναι μονοτονο

    η ζωη ειναι βαρετη αν ειναι ευκολη .

    η ζωη ειναι ενδιαφερουσα οταν θετεις σκοπους και απολαμβανεις το ταξιδι μεχρι να τους πετυχεις !

    ακομα και σε αυτη την Ελλαδα που περιεγραψες υπαρχουν και λυσεις ωστε να ανατραπει αυτη η μιζερια αλλα και υπαρχουν ανθρωποι που ευχαριστιουνται την ζωη τους μεσα σε αυτην την μιζερια χωρις να κανουν κακο στους αλλους !

    υ.γ. υποθεση εκανα . μπορει να μην ειναι ετσι και ευχομαι να εισαι καλα και να εισαι παντα καλα αλλα πιστεψε με ως ανθρωπος που εχω χασει πολλες φορες την υγεια μου χωρις υγεια δεν υπαρχουν λυσεις και διεξοδοι !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Han Solo : 28-03-20 στις 19:54.
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  11. #26411
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις να απαντησεις κατι σε αυτο που θετω? Οχι, πετας την μπαλα στην εξεδρα. Απο τις χοντραδες σου χορτασαμε, η συμβολη σου στο φορουμ ειναι η πλεον αρνητικη που εχω δει απο μοντ σε πολιτικα εδω και καιρο, παρωπιδα και εμπαθεια, να σε χαιρονται.

    νομίζω είσαι αδικος, σε άλλα φόρουμ τρως ban αν σχολιάσεις κάποιο χειρισμό της κυβέρνησης .... οπότε μπράβο στο adslgr που φιλοξενεί δημοκρατικά όλες τις απόψεις/σκέψεις

  12. #26412
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.425
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναχισμός είναι η λύση για εσένα.

    Πώς προκύπτει το 9 στους 10; Μάλλον έχεις περιορισμένες επαφές.. ή βλέπεις πολύ ΣΚΑΙ

    Για να τελειώνουμε, όποιος γουστάρει γυάλα και απομόνωση. Εγώ από Δευτέρα σπάω τη καραντίνα
    Το 9 προς 10 δεν ισχυει. ΠΑω πασο. Για την ακριβεια ισχυει το αναποδο. 9 ειναι που δεν θελουν κι ο 1 που θελει. Ενταξει τωρα; Για δωσε και καμια απαντηση στα υπολοιπα και σοβαρα. Αν εχεις, παντα. Και θα περιμενω εσενα και οχι αλλον για λογαριασμο σου. Ετσι απο ειδικο ενδιαφερον.

    Και την καραντινα μην την σπασεις απο Δευτερα. Ουτε λογος υπαρχει κι ακαταλαβιστικη η αναμονη και η φυλακιση. Απο τωρα σπαστην. Μια χαρα. Κι αν σε εμποδισει κανενας, ελα να μας το πεις εδω και στους υπολοιπους. Το 150αρι δεν ειναι και τιποτα το τρομερο αλλωστε, ασε που με τις πιθανοτητες κανεις δεν θα σε παρει ειδηση. Και μολις την σπασεις λοιπον, ελα ξανα εδω και γραψε μας, τι την εκανες την σπασιμοκαραντινα σου. Εκτος απο κορνιζα και δηθενια επαναστατοσυνης.

    Για να τελειωνουμε οπως λες. Που με κατι περιπτωσεις σαν και τη δικη σου δεν ειναι πιθανον. Του γλυκου νερου επαναστατες. Και παντα "απο Δευτερα".

  13. #26413
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 9 προς 10 δεν ισχυει. ΠΑω πασο. Για την ακριβεια ισχυει το αναποδο. 9 ειναι που δεν θελουν κι ο 1 που θελει. Ενταξει τωρα; Για δωσε και καμια απαντηση στα υπολοιπα και σοβαρα. Αν εχεις, παντα. Και θα περιμενω εσενα και οχι αλλον για λογαριασμο σου. Ετσι απο ειδικο ενδιαφερον.

    Και την καραντινα μην την σπασεις απο Δευτερα. Ουτε λογος υπαρχει κι ακαταλαβιστικη η αναμονη και η φυλακιση. Απο τωρα σπαστην. Μια χαρα. Κι αν σε εμποδισει κανενας, ελα να μας το πεις εδω και στους υπολοιπους. Το 150αρι δεν ειναι και τιποτα το τρομερο αλλωστε, ασε που με τις πιθανοτητες κανεις δεν θα σε παρει ειδηση. Και μολις την σπασεις λοιπον, ελα ξανα εδω και γραψε μας, τι την εκανες την σπασιμοκαραντινα σου. Εκτος απο κορνιζα και δηθενια επαναστατοσυνης.

    Για να τελειωνουμε οπως λες. Που με κατι περιπτωσεις σαν και τη δικη σου δεν ειναι πιθανον. Του γλυκου νερου επαναστατες. Και παντα "απο Δευτερα".
    ok dude

  14. #26414
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πωωω έβλεπε κανείς τώρα μήπως ΕΡΤ1? έβγαλαν γιατρό από Κρήτη να τον ρωτήσουν για διάφορα και στο τέλος το παλικάρι όρμησε σε όσους κάνουν εξαγγελίες για προσλήψεις κλπ και πως πρέπει να γίνουν μόνιμοι γιατροί κλπ και τον έκλεισαν με συνοπτικές διαδικασίες...

    Ζούμε μεγάλες τηλεοπτικές δημοκρατικές στιγμές...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #26415
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο στορι ειναι αυτο που σε ικανοποιει εσενα; Δε ρωταω εριστικα, αλλα με ειλικρινη απορια. Επειδη εδω και ενα τεταρτο βλεπω και ακουω 2 παπακια, με 2 easy rider προφανως, απο αυτα τα πειραγμενα με τις εξατμισεις που ακουγονται - επιτηδες- 3 τετραγωνα μακρια, να πανε κι ερχονται σε ενα χιλιομετρο ευθειας και με σουζες.

    Αυτοι εμενα με ενοχλουν, οχι στο επιπεδο της ιο-καραντινας αλλα στο οτι τους ακουω και μου εχουν σπασει τα νευρα μετα τα αυτια. Τι μπορω να περιμενω λοιπον απο τους συγκεκριμενους ως κοινωνικη συμπεριφορα, τι ειναι αυτο που θα τους δωσει να καταλαβουν που κι αν κανουν κατι λαθος και με ποιον πρεπει να τα βαλω εγω ως πολιτης;

    Θα ηθελα επισης και μια διευκρινιση στο ζητημα της γυαλας και του εγκλεισμου στο σπιτι. Δηλαδη, εαν οι 9 στους 10 επιθυμουν κατι, την καραντινα ας πουμε, την σεβεσαι ή οχι επειδη διαφωνεις με την κυβερνηση, τον παπα, τον οποιονδηποτε;
    Με τους διαχειριστές της χώρας ίσως; Λέω εγώ τώρα Εν τω μεταξύ το τι επιθυμούν οι 9 στους 10 εκτός ότι είναι εντελώς αυθαίρετο είναι και αφελές και υποκριτικό (και είμαι πολύ ευγενικός) σε μια χώρα που πολύ πρόσφατα έκανε δημοψήφισμα που κάποιοι το έστειλαν για βρούβες (και συμπεριλαμβάνω και τους πολίτες σε αυτό που τότε δε στήριξαν έμπρακτα αυτό που ψήφισαν)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κακό megahead είναι πως οι οικονομίες και οι δομές στη Δύση είναι τόσο συνδεμένες που δύσκολο να αποκλείσεις μία περιοχή μόνο. Είδαμε τους Ιταλούς που το δοκίμασαν (και μαλακωδώς ανακοίνωσαν τον αποκλεισμό της Λομβαρδίας μια μέρα πριν, WTF) αλλά δύσκολο. Να αποκλείσεις π.χ. την Αθήνα, ή το Δουβλίνο μόνο; Και δεν ξέρω αν αυτό δεν θα συνέτεινε σε ακόμα χειρότερους πανικούς.
    Οι Ιταλοί εκτός ότι άργησαν χαρακτηριστικά, ότι εφάρμοσαν το εφάρμοσαν στα κουτουρού. Επίσης σε χώρες όπως η Ελλάδα και η Ιρλανδία, όντως το να αποκλείσεις μόνο τις πρωτεύουσές τους πρακτικά ισοδυναμεί με καραντίνα σε όλη τη χώρα. Δε θεωρώ όμως ότι είναι το ίδιο με χώρες όπως το ΗΒ, Η Γερμανία, κτλ που είναι πολύ πιο αποκεντρωμένες.

    Τεσπά, συμφωνούμε ότι όπως έχει πάει το πράγμα στη Δύση ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 1761 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 17411751175617591760176117621763176617711781 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας