Σελ. 1144 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11241134113911421143114411451146114911541164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.146-17.160 από 78436
  1. #17146
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    γύρω γύρω το πάνε ..
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  2. #17147
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέμβαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού για τις αυξήσεις στο σουβλάκι

    Επιτέλους.
    Μπορεί τα παιδιά να μην μπαίνουν internet να βλέπουν τα δελτία τύπου των εταιρειών κινητής, που βγαίνουν κάθε 2 μήνες με απόκλιση ημερών, αλλά στο γύρο θα πατήσουμε πόδι.

    Το σουβλάκι δεν θα το αυξήσεις... το σουβλάκι!
    Μια φορα και εναν καιρο ο mnp δουλευε σε μια τεραστια δημοσια υπηρεσια "ειδικου σκοπου" που διαχειριζονταν ...δισεκατομμυρια ευρω. Σ'αυτη τη τεραστια δημοσια υπηρεσια ειχαν ενα νομικο τμημα που τα εξυνε ολη μερα με τη τσουγκρανα. Αυτοι εκει στο νομικο τμημα βγαζαν, τοτε, απ'οσο ακουγα, πανω απο 1 εκ δραχμες σε μισθο. Εβγαιναν απ'το γραφειο τους το απογευμα και ελεγαν "πωωω αρκετα δουλεψαμε και σημερα", και γελαγαν με τον τροπο με τον οποιο ερεε το μπαγιοκο στις τσεπες τους. Το πιο σημαντικο κομματι της ημερας τους εκει στο νομικο τμημα ηταν το ...μεσημεριανο τους και τι θα παραγγειλουν. Πολυ μασα λεμε. Στη κυριολεξια.

    Σε καποια φαση κατι εγινε με ενα σουβλατζιδικο απ'το οποιο ειχαν ψωνισει. Εκει ....σοβαρευτηκαν. Ανακαλυψαν το λογο υπαρξης τους στη συγκεκριμενη υπηρεσια... Ο στοχος κλειδωσε. Κινησαν γη και ουρανο και του το κλεισανε το σουβλατζιδικο εντος ημερων. Τους ακουγα που σχολιαζαν με σαρδονια ικανοποιηση οτι "του το εκλεισαν"... Τωρα τι εκανε, τι δεν εκανε, δεν εχω ιδεα. Αλλα ηταν περιχαρεις που ....του το κλεισαν.

    Ηθικο διδαγμα: Το σουβλακι ειναι serious business.

  3. #17148
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ετσι για να υπαρχει το γραφω και στην βαση του ρητου "και ποιος θα μας φυλαει απο τους φυλακες;" η θεση στο ΣΔΟΕ ή σε καποια τελωνεια, οπως και αλλου, ειναι οι πλεον περιζητητες θεσεις και "αγοραζονται" με ισχυρα πολιτικα μεσα ή και χρηματα παλαιοτερα. Καποιος λογος θα υπαρχει νομιζω.

  4. #17149
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βρε, ξέρω ότι ο ΣΔΟΕ δεν θα ελέγξει για καθαριότητα, αλλά αποκλείεις νόμιμη, νομοταγή ταβέρνα να πχ ξεχάσει μια απόδειξη σε ημέρα με πολύ δουλειά; Είναι στατιστικά απίθανο να μην βρουν κάτι.
    Και αν έγινε αυτό, ας πλερώ. Τα λάθη ξέρεις πληρώνονται και απ΄αυτά μαθαίνεις. ΔΕΝ είναι λόγος αυτός για να λαδώνεις. Αν λαδώνεις εισαι ΛΑΜΟΓΙΟ. The end.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #17150
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν έγινε αυτό, ας πλερώ. Τα λάθη ξέρεις πληρώνονται και απ΄αυτά μαθαίνεις. ΔΕΝ είναι λόγος αυτός για να λαδώνεις. Αν λαδώνεις εισαι ΛΑΜΟΓΙΟ. The end.
    Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Όταν υπάρχει μία ομάδα που κάνει ή δεν κάνει την δουλειά της, με βάση το λάδωμα, υπάρχει πρόβλημα γενικό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #17151
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Όταν υπάρχει μία ομάδα που κάνει ή δεν κάνει την δουλειά της, με βάση το λάδωμα, υπάρχει πρόβλημα γενικό.
    Μερικά πράγματα είναι τόσο απλά.
    Οσο λαδώνει ο κόσμος, τόσο απλά ο άλλος θα ζητά το λάδι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #17152
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν έγινε αυτό, ας πλερώ. Τα λάθη ξέρεις πληρώνονται και απ΄αυτά μαθαίνεις. ΔΕΝ είναι λόγος αυτός για να λαδώνεις. Αν λαδώνεις εισαι ΛΑΜΟΓΙΟ. The end.
    Προφανώς, αλλά δεν ήταν αυτό το point μου. Το point μου είναι ότι ο ΣΔΟΕας που θέλει να λαδωθεί, σίγουρα θα βρει κάτι. Και επειδή θέλει να φάει το λαδάκι του, θα απειλήσει με περαιτέρω ελέγχους, υγειονομικό, κτλ κτλ κτλ.

    Τα λάθη πρέπει να πληρώνονται, σαφώς, αλλά δεν έχει την ίδια βαρύτητα το κατα συρροήν και το once off, honest mistake.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  8. #17153
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά πράγματα είναι τόσο απλά.
    Οσο λαδώνει ο κόσμος, τόσο απλά ο άλλος θα ζητά το λάδι.
    Και γιατί να μην είναι όσο λαδώνονται κάποιοι τόσο ο κόσμος θα λαδώνει;

    Ο κόσμος θα κοιτάξει να καλύψει τον πισινό του, ο άλλος όμως υποτίθεται πως εκτελεί ενα λειτούργημα

  9. #17154
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά πράγματα είναι τόσο απλά.
    Οσο λαδώνει ο κόσμος, τόσο απλά ο άλλος θα ζητά το λάδι.
    Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. Δουλευόμαστε τώρα?

    Αν αύριο μου αφήσει ο θείος από την αμερική ένα μαγαζί γωνία και σκάσει μύτη μία υπηρεσία που λίγο ή πολύ, μου δίνει να καταλάβω πως πρέπει να σκάω φακελάκι κάθε μήνα, δύο είναι οι λύσεις. Ή τα σκας ή σε κλείνουν με το καλό ή με το κακό. Τόσο απλό είναι το πράγμα. Ότι άνθρωπος και να είμαι εγώ.

    Η συζήτηση στην περίπτωση αυτή είναι το είδος εγκληματικής οργάνωσης που έχει συσταθεί. Ή μπορείς απλά να το χαρακτηρίσεις μαφία.

    Προσοχή δεν στηρίζω κανέναν επιχειρηματία που θα αναγκάσει σε υπερωρία τον υπάλληλο, θα τον έχει μαύρα και ημιαπασχόληση και θα του φάει τις άδειες. Απλώς σου λέω ότι στις περιπτώσεις της μαφίας, αυτής με τα όπλα ή αυτής με τις γραβάτες δεν έχεις περιθώρια. Do or die είναι η φάση.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #17155
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί να μην είναι όσο λαδώνονται κάποιοι τόσο ο κόσμος θα λαδώνει;
    Γιατί η διαφθορά είναι διπολο - goes both ways.
    Γιατί εγώ θα σου λέω "δώσε μπαρμπα και θα ..". Αν εσυ δεν δίνεις, θα σταματήσω να ζητάω.
    Αν δεν έχω αγορά, δεν έχω να προσφέρω.

    Επίσης, αν εσυ έρχεσαι και μου δίνεις λάδι συνέχεια (όπου λάδι=$$$) , εξαρτάται από το ποιός είμαι "εγώ" για το αν θα διαφθαρώ και πόσο γρήγορα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #17156
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Αυτός που πληρωνει 1000 για να μη φαει προστιμο 10000 για μια απερισκεψία που μπορεί να διορθωθεί ειναι ομως το θυμα και δεν μπορείς να τον εξισώνεις με τον θύτη. Στο τελος θα μας πεις οτι όσοι λαδώνονται είναι τα θυματα που η αδυναμίες των πελατών τους τους αναγκάζει να παρανομήσουν.

  12. #17157
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα. Δουλευόμαστε τώρα?

    Αν αύριο μου αφήσει ο θείος από την αμερική ένα μαγαζί γωνία και σκάσει μύτη μία υπηρεσία που λίγο ή πολύ, μου δίνει να καταλάβω πως πρέπει να σκάω φακελάκι κάθε μήνα, δύο είναι οι λύσεις. Ή τα σκας ή σε κλείνουν με το καλό ή με το κακό. Τόσο απλό είναι το πράγμα. Ότι άνθρωπος και να είμαι εγώ.

    Η συζήτηση στην περίπτωση αυτή είναι το είδος εγκληματικής οργάνωσης που έχει συσταθεί. Ή μπορείς απλά να το χαρακτηρίσεις μαφία.

    Προσοχή δεν στηρίζω κανέναν επιχειρηματία που θα αναγκάσει σε υπερωρία τον υπάλληλο, θα τον έχει μαύρα και ημιαπασχόληση και θα του φάει τις άδειες. Απλώς σου λέω ότι στις περιπτώσεις της μαφίας, αυτής με τα όπλα ή αυτής με τις γραβάτες δεν έχεις περιθώρια. Do or die είναι η φάση.
    Ξανά.
    Η "μαφία" υπάρχει γιατί έχουμε μάθει και ενθαρύνουμε τη μαφία. Γιατί είμαστε άνθρωποι του ρουσφέτ'. Γιατί η συναλλαγή ειναι στο αίμα μας και είμαστε εντελώς όμως τεμπελχανάδες για να θέλουμε να αλλάξουμε κάτι στη ζωή μας.
    Γιατί ναι, δουλευόμαστε αναφανδών.
    Γιατί αν ο κόσμος γενικά ήθελε να αλλάξει μαζικά στη ζωή του θα έκανε κάτι για αυτό , αντί να λέει "δουλευόμαστε"; Γιατι η αλλαγή συνήθως δεν είναι εύκολη.
    Αλλά είναι πιο εύκολο να παραδίδεσαι και να συνεχίζεις ότι σου αφήνει ο άλλος (δες διαφθορά).

    Do or Die δεν είναι αυτό που λες, είναι το αν θες τελικά να ζείς στα σκ*τα ή αν θες να αλλάξεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #17158
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η διαφθορά είναι διπολο - goes both ways.
    Γιατί εγώ θα σου λέω "δώσε μπαρμπα και θα ..". Αν εσυ δεν δίνεις, θα σταματήσω να ζητάω.
    Αν δεν έχω αγορά, δεν έχω να προσφέρω.

    Επίσης, αν εσυ έρχεσαι και μου δίνεις λάδι συνέχεια (όπου λάδι=$$$) , εξαρτάται από το ποιός είμαι "εγώ" για το αν θα διαφθαρώ και πόσο γρήγορα.
    Ο κόσμος θα κοιτάξει να καλύψει τον πισινό του, ο άλλος όμως υποτίθεται πως εκτελεί ενα λειτούργημα
    Αν μάλιστα με αυτό το λειτούργημα ξέρει ο άλλος οτι είναι χαμένος απο χέρι, τότε είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα

  14. #17159
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανά.
    Η "μαφία" υπάρχει γιατί έχουμε μάθει και ενθαρύνουμε τη μαφία. Γιατί είμαστε άνθρωποι του ρουσφέτ'. Γιατί η συναλλαγή ειναι στο αίμα μας και είμαστε εντελώς όμως τεμπελχανάδες για να θέλουμε να αλλάξουμε κάτι στη ζωή μας.
    Γιατί ναι, δουλευόμαστε αναφανδών.
    Γιατί αν ο κόσμος γενικά ήθελε να αλλάξει μαζικά στη ζωή του θα έκανε κάτι για αυτό , αντί να λέει "δουλευόμαστε"; Γιατι η αλλαγή συνήθως δεν είναι εύκολη.
    Αλλά είναι πιο εύκολο να παραδίδεσαι και να συνεχίζεις ότι σου αφήνει ο άλλος (δες διαφθορά).

    Do or Die δεν είναι αυτό που λες, είναι το αν θες τελικά να ζείς στα σκ*τα ή αν θες να αλλάξεις.
    Είσαι εκτός πραγματικότητας και δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα.

    Και μόνο που γράφεις παραπάνω πως μπορείς να αρνηθείς το λάδωμα και ο μαφιόζος να το αποδεχθεί και να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι, άστο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #17160
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αλήθεια τόσο καιρό οι τιμές στα σουβλάκια και στους γύρους δεν ήταν φίξ σε όλα τα σουβλατζίδικα; ας κάνουμε και εμείς μια ανακοίνωση να δείξουμε οτι δουλεύουμε!
    Δεν νομίζω, βλέπω το τυλιχτό από 2.10 ως και 2.50.
    2.20 το έχει ένας στην περιοχή μου που κάνει εξαιρετικής ποιότητας.

Σελ. 1144 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11241134113911421143114411451146114911541164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας