Σελ. 1 από 5230 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 78436
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διαβάζω αναλύσεις επί αναλύσεων, συζητήσεις, προβληματισμοί. Γύρω μου πορείες, διαδηλώσεις, οργή, αγανάκτηση.
    Δεν μπορω όμως, δυστυχώς αν και δεν πρέπει, να έχω ελπίδα για τον τόπο μας.
    Δεν ελπίζω σε κάτι καλό. Βλέπω ακόμη, να γίνονται 99 στραβά, και 1 καλό.
    Ακόμη συμβαίνουν πράγματα παράλογα και προς τη λάθος κατεύθυνση.
    Βλέπω όλες τις ελληνικές παθογένειες που έβλεπα και προ κρίσης, μεγενθυμένες επί το χείρον πια, και με το πρίσμα της οικονομικής δυσπραγίας.
    Μέγγενη από παντού, και φως στο τούνελ πουθενά, τουλάχιστον για δεκαετίες.
    Διαφθορία, σήψη, διαλυτικά φαινόμενα παντού, αποσύνθεση. Παντού γύρω, δράματα, διαφόρων μορφών.
    Ανεργία, φτώχεια, ανασφάλεια, μέλλον επιπέδου των απλών κινέζων, και ουσιαστικά οι μισοί έλληνες έχουν χάσει τις δουλειές τους και καλά καλά δεν ξέρουν αν και πως θα ζουν αύριο/μεθαύριο, οι δε έχοντες ακόμη εργασία ειναι τόσο ξεκρέμαστοι και με μισθους=εργασιακό επίδομα, που ελάχιστα καλύτερα διαβιώνουν, και με ζοφερό μέλλον επίσης.
    Προοπτική καμία. Σε ατομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό, εργασιακό, εθνικό επίπεδο. Μιζέρια, απαισιοδοξία, καταχνιά. Προέχει πια ο αγώνας για επιβίωση. Όλα τα άλλα, εκ των πραγμάτων ερχονται σε δευτερη μοιρα. Το απόλυτο μηδέν.

    Πολλά ακόμη θα μπορούσα να πω. Πήρατε μια εικόνα πως βλέπω την ελλάδα, ζώντας στην ελλάδα, σήμερα.
    Ειναι αλήθεια οτι δεν εβλεπα παντα ετσι την πραγματικοτητα. Όμως, ήδη και λιγα χρονια προ κρισης, η οπτική μου γωνία παγιωθηκε στο πιο πάνω στυλ, και πλέον στα χρόνια της κρίσης, εδραιώθηκε για τα καλά.

    Αναρωτιέμαι λοιπόν, και θα ήθελα να εχω ενα feedback από όσους θέλουν να καταθέσουν άποψη:
    Είμαι ο μόνος που έχω χάσει την ελπίδα μου για τούτη την χώρα;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Ποια ελπίδα?
    Εδώ πλέον είναι ξεκάθαρο ότι μας οδηγούν στην καταστροφή αργά αργά .
    Το μόνο που έρχεται είναι περισσότερη ανεργία , μειώσεις μισθών , ξεπούλημα των πάντων (δημόσιας και ιδιωτικής περιούσιας).

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Kαι αφού τα βλέπεις όλα αυτά είπες να δημιουργήσεις άλλο ενα τόπικ, παρόμοιου περιεχομένου (μιζέριας, απαισιοδοξίας κλπ) μπας και βάλεις και εσυ το λιαθάράκι σου να σωθεί η χώρα μας;

    Λυπάμαι που θα στο χαλάσω, και μακάρι να βγώ ψέυτης καθώς τα βλέπω μέσα απο την ευχάριστη και αισιόδοξη φοιτητική ματιά μου, αλλα ναι, πιστεύω οτι έχει πάρα πολλές ελπίδες ακόμα η Ελλάδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2010
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νikosanagn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι αφού τα βλέπεις όλα αυτά είπες να δημιουργήσεις άλλο ενα τόπικ, παρόμοιου περιεχομένου (μιζέριας, απαισιοδοξίας κλπ) μπας και βάλεις και εσυ το λιαθάράκι σου να σωθεί η χώρα μας;

    Λυπάμαι που θα στο χαλάσω, και μακάρι να βγώ ψέυτης καθώς τα βλέπω μέσα απο την ευχάριστη και αισιόδοξη φοιτητική ματιά μου, αλλα ναι, πιστεύω οτι έχει πάρα πολλές ελπίδες ακόμα η Ελλάδα.
    Αχαχαχαχαχαχαχαχα.

    Καλό αυτό, να σε καλά. Φοιτητή που είσαι, να ετοιμάζεις το βαλιτσάκι σου και ευκαιρία είναι τώρα που έχεις έστω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο να μάθεις καμιά ξένη γλώσσα. Θα σου χρειαστεί. Αργότερα, πίστεψέ με, δεν θα έχεις χρόνο για τίποτε. Ως μισθωτός θα δουλεύεις για το αφεντικό από το πρωί μέχρι το βράδυ για να ξεζουμίσει όσο περισσότερη υπεραξία γίνεται από την εργασία σου και θα γυρνάς σπίτι πτώμα.

    Ας περάσουμε τώρα στους πιο σοβαρούς προβληματισμούς :

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11
    Διαβάζω αναλύσεις επί αναλύσεων, συζητήσεις, προβληματισμοί. Γύρω μου πορείες, διαδηλώσεις, οργή, αγανάκτηση.
    Δεν μπορω όμως, δυστυχώς αν και δεν πρέπει, να έχω ελπίδα για τον τόπο μας.
    Δεν ελπίζω σε κάτι καλό. Βλέπω ακόμη, να γίνονται 99 στραβά, και 1 καλό.
    Ακόμη συμβαίνουν πράγματα παράλογα και προς τη λάθος κατεύθυνση.
    Βλέπω όλες τις ελληνικές παθογένειες που έβλεπα και προ κρίσης, μεγενθυμένες επί το χείρον πια, και με το πρίσμα της οικονομικής δυσπραγίας.
    Μέγγενη από παντού, και φως στο τούνελ πουθενά, τουλάχιστον για δεκαετίες.
    Διαφθορία, σήψη, διαλυτικά φαινόμενα παντού, αποσύνθεση. Παντού γύρω, δράματα, διαφόρων μορφών.
    Ανεργία, φτώχεια, ανασφάλεια, μέλλον επιπέδου των απλών κινέζων, και ουσιαστικά οι μισοί έλληνες έχουν χάσει τις δουλειές τους και καλά καλά δεν ξέρουν αν και πως θα ζουν αύριο/μεθαύριο, οι δε έχοντες ακόμη εργασία ειναι τόσο ξεκρέμαστοι και με μισθους=εργασιακό επίδομα, που ελάχιστα καλύτερα διαβιώνουν, και με ζοφερό μέλλον επίσης.
    Προοπτική καμία. Σε ατομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό, εργασιακό, εθνικό επίπεδο. Μιζέρια, απαισιοδοξία, καταχνιά. Προέχει πια ο αγώνας για επιβίωση. Όλα τα άλλα, εκ των πραγμάτων ερχονται σε δευτερη μοιρα. Το απόλυτο μηδέν.

    Πολλά ακόμη θα μπορούσα να πω. Πήρατε μια εικόνα πως βλέπω την ελλάδα, ζώντας στην ελλάδα, σήμερα.
    Ειναι αλήθεια οτι δεν εβλεπα παντα ετσι την πραγματικοτητα. Όμως, ήδη και λιγα χρονια προ κρισης, η οπτική μου γωνία παγιωθηκε στο πιο πάνω στυλ, και πλέον στα χρόνια της κρίσης, εδραιώθηκε για τα καλά.

    Αναρωτιέμαι λοιπόν, και θα ήθελα να εχω ενα feedback από όσους θέλουν να καταθέσουν άποψη:
    Είμαι ο μόνος που έχω χάσει την ελπίδα μου για τούτη την χώρα;
    Η ελπίδα για να έχει νόημα πρέπει να βασίζεται σε κάποιες προϋποθέσεις που πατάνε πάνω στη λογική. Πρέπει να υπάρχουν δλδ. λογικά θεμέλια, ειδάλλως δεν έχει κανένα νόημα και είναι για τους χαζοχαρούμενους και τους ανόητους. Το αντίθετο μάλιστα, είναι κατά την γνώμη μου στην δεύτερη περίπτωση άκρος επικίνδυνη.

    Η "ελπίδα" που χάνεται είναι η ελπίδα σε μια αυταπάτη, σε ένα ψέμα που αρκετά κράτησε. Η αυταπάτη του καπιταλισμού "με ανθρώπινο πρόσωπο".

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2013
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΕΡΜΟΥ
    μη μασας αδερφε καλοκαιρι ερχετε , σα την χαλκιδικη δεν εχει

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    cool11 δεν αφήνεις τις πολλές αναλύσεις και να κάνεις καμιά αίτηση παραπάνω;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #7
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Αχαχαχαχαχαχαχαχα.

    Καλό αυτό, να σε καλά. Φοιτητή που είσαι, να ετοιμάζεις το βαλιτσάκι σου και ευκαιρία είναι τώρα που έχεις έστω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο να μάθεις καμιά ξένη γλώσσα. Θα σου χρειαστεί. Αργότερα, πίστεψέ με, δεν θα έχεις χρόνο για τίποτε. Ως μισθωτός θα δουλεύεις για το αφεντικό από το πρωί μέχρι το βράδυ για να ξεζουμίσει όσο περισσότερη υπεραξία γίνεται από την εργασία σου και θα γυρνάς σπίτι πτώμα.
    Ξεκινάω αμέσως ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νikosanagn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάω αμέσως ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Ξερεις, σεβομαι απολυτα την τοποθετηση σου, αλλα οταν με ταιζε κι εμενα ο μπαμπας οταν σπουδαζα, εκανα κι εγω φιλοσοφία των πραγμάτων κι υψηλη πολιτικη.
    Ελεγα κι εγω...πως θ'αλλαξω τον κοσμο. Τελικα δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε τον διπλανο σου.
    Η ελλαδα ετσι ειναι, και σε οποιον αρεσει.

    Αμα βγεις στον πηγαιμο για την ιθακη, εργασια, οικονομικη ανεξαρτησια(αν την πετυχεις στην ελλαδα), τοτε βλεπεις κατά το κοινώς λεγόμενον 'πόσα απίδια πιάνει ο σάκος'.
    Για αλλιώς, 'απέξω απ' τον χορό, πολλά τραγούδια λένε!'.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις, σεβομαι απολυτα την τοποθετηση σου, αλλα οταν με ταιζε κι εμενα ο μπαμπας οταν σπουδαζα, εκανα κι εγω φιλοσοφία των πραγμάτων κι υψηλη πολιτικη.
    Ελεγα κι εγω...πως θ'αλλαξω τον κοσμο. Τελικα δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε τον διπλανο σου.
    Η ελλαδα ετσι ειναι, και σε οποιον αρεσει.

    Αμα βγεις στον πηγαιμο για την ιθακη, εργασια, οικονομικη ανεξαρτησια(αν την πετυχεις στην ελλαδα), τοτε βλεπεις κατά το κοινώς λεγόμενον 'πόσα απίδια πιάνει ο σάκος'.
    Για αλλιώς, 'απέξω απ' τον χορό, πολλά τραγούδια λένε!'.
    Πολύ μοιρολατρεία έπεσε
    Το άλλον, όχι, δεν μπορείς να τον αλλάξεις. Και δεν έχεις αυτό το δικαίωμα έτσι κι αλλιώς.

    Αλήθεια όμως,
    γιατί πάλι οι άλλοι;
    Ο καθένας σε ατομικό επίπεδο τι κάνει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ελλαδα ετσι ειναι, και σε οποιον αρεσει.
    Όχι, η Ελλάδα δεν είναι έτσι.
    Η χώρα αυτή (και η κάθε χώρα) είναι ο καθρέφτης των κατοίκων της.

    Είναι πολύ εύκολο να εθελοτυφλούμε και να γκρινιάζουμε αλλά αυτό δεν θα βοηθήσει πουθενά.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χώρα αυτή (και η κάθε χώρα) είναι ο καθρέφτης των κατοίκων της.
    Μαζί σου. Και αν δεν αλλάξουν αυτοί οι κάτοικοι νοοτροποία σε πολύ βασικά πράγματα, δε θα γίνει ποτέ τίποτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αλήθεια όμως,
    γιατί πάλι οι άλλοι;
    Ο καθένας σε ατομικό επίπεδο τι κάνει;

    Όχι, η Ελλάδα δεν είναι έτσι.
    Η χώρα αυτή (και η κάθε χώρα) είναι ο καθρέφτης των κατοίκων της.

    Είναι πολύ εύκολο να εθελοτυφλούμε και να γκρινιάζουμε αλλά αυτό δεν θα βοηθήσει πουθενά.
    Τι ευκολότερο από το να κλαιγόμαστε από το καναπέ μας και να περιμένουμε σωτήρες; άλλωστε αν το καλοσκεφτούμε, επειδή ψάχναμε σωτήρες δεν γουστάραμε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μόνιμα, ακόμα και τώρα!; Και ψιτ.. είπαμε η χώρα είναι οι πολίτες της εκτός προφανώς από μας; )

    Sent from my Samsung Galaxy Note II using Forum Runner


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω αναλύσεις επί αναλύσεων, συζητήσεις, προβληματισμοί. Γύρω μου πορείες, διαδηλώσεις, οργή, αγανάκτηση.
    Δεν μπορω όμως, δυστυχώς αν και δεν πρέπει, να έχω ελπίδα για τον τόπο μας.
    Δεν ελπίζω σε κάτι καλό. Βλέπω ακόμη, να γίνονται 99 στραβά, και 1 καλό.
    Ακόμη συμβαίνουν πράγματα παράλογα και προς τη λάθος κατεύθυνση.
    Βλέπω όλες τις ελληνικές παθογένειες που έβλεπα και προ κρίσης, μεγενθυμένες επί το χείρον πια, και με το πρίσμα της οικονομικής δυσπραγίας.
    Μέγγενη από παντού, και φως στο τούνελ πουθενά, τουλάχιστον για δεκαετίες.
    Διαφθορία, σήψη, διαλυτικά φαινόμενα παντού, αποσύνθεση. Παντού γύρω, δράματα, διαφόρων μορφών.
    Ανεργία, φτώχεια, ανασφάλεια, μέλλον επιπέδου των απλών κινέζων, και ουσιαστικά οι μισοί έλληνες έχουν χάσει τις δουλειές τους και καλά καλά δεν ξέρουν αν και πως θα ζουν αύριο/μεθαύριο, οι δε έχοντες ακόμη εργασία ειναι τόσο ξεκρέμαστοι και με μισθους=εργασιακό επίδομα, που ελάχιστα καλύτερα διαβιώνουν, και με ζοφερό μέλλον επίσης.
    Προοπτική καμία. Σε ατομικό, επαγγελματικό, κοινωνικό, εργασιακό, εθνικό επίπεδο. Μιζέρια, απαισιοδοξία, καταχνιά. Προέχει πια ο αγώνας για επιβίωση. Όλα τα άλλα, εκ των πραγμάτων ερχονται σε δευτερη μοιρα. Το απόλυτο μηδέν.

    Πολλά ακόμη θα μπορούσα να πω. Πήρατε μια εικόνα πως βλέπω την ελλάδα, ζώντας στην ελλάδα, σήμερα.
    Ειναι αλήθεια οτι δεν εβλεπα παντα ετσι την πραγματικοτητα. Όμως, ήδη και λιγα χρονια προ κρισης, η οπτική μου γωνία παγιωθηκε στο πιο πάνω στυλ, και πλέον στα χρόνια της κρίσης, εδραιώθηκε για τα καλά.

    Αναρωτιέμαι λοιπόν, και θα ήθελα να εχω ενα feedback από όσους θέλουν να καταθέσουν άποψη:
    Είμαι ο μόνος που έχω χάσει την ελπίδα μου για τούτη την χώρα;
    Φίλε μην απελπίζεσαι, απλά φτιάξε δικά σου σενάρια επιβίωσης και πάψε να ελπίζεις σε τρίτους. Εγώ για παράδειγμα ζω στον δικό μου κόσμο για να την παλαίψω. Ζώ στην εποχή των παγετώνων. Δέν κάνω πλάκα, αυτή η κατάσταση που ζούμε δεν παλεύεται με λογική. Εγώ το λέω θα βάλω καμιά κότα,κανά ζωντανό και κοιτάω και για καμιά σπηλιά. Και που ξέρεις; Μπορεί οι παγετώνες να έρθουν και να μας λυτρώσουν.
    Γκομπιούντερ.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Την ελπίδα μου για αυτή τη χώρα την έχασα όταν ήμουν 15 χρονών (πριν μιάμιση δεκαετία) και έβλεπα πως αντιμετωπίζει ο κάθε νεοέλληνας τον διπλανό του δηλαδή από τη συμπεριφορά και το ηθικό σύστημα αξιών που έχει το 80% των πολιτών αυτής της χώρας.

    Μετά συνειδητοποίησα ότι η πηγή όλων αυτών είναι το δόγμα του καπιταλισμού. Απλώς σε κάποιες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα (Νορβηγία) και σε κάποιες άλλες χειρότερα (Αφρικανικές χώρες). Η Ελλάδα ήταν κάπου στη μέση και τώρα τείνει προς τον πάτο.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η κατάσταση θα γίνει πολύ χειρότερη σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω του νεοφιλελευθερισμού και της ανάπτυξης της τεχνολογίας που θα οδηγήσει σε απίστευτες καταστάσεις (σαν τον μεσαίωνα) όπου οι μη έχοντες πρόσβαση σε μέσα παραγωγής δεν θα μπορούν να συμμετέχουν καθόλου στην οικονομία.

    Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να αντιδράσουμε είτε ατομικά είτε συλλογικά είτε και τα δυο.

    Αν θέλετε συγκεκριμένες λύσεις στο συλλογικό κομμάτι ο Καζάκης έχει γράψεις τόνους υλικό. Το ποιο πρόσφατο εδώ: http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2...ss-school.html

    Ατομικά, ο καθένας από εμάς αν θέλει να έχει ελπίδα επιβίωσης σε αυτή τη χώρα ας σταματήσει να κοιμάται ο ίδιος και να μελετήσει ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό που συμβαίνει και μετά να αναλάβει δράση να ξυπνήσει και τους διπλανούς του (ας αρχίσει από συγγενείς/φίλους). Αν 500.000 άνθρωποι (5% των Ελλήνων) ξυπνήσουν από 10 άλλους ο καθένας αυτό αρκεί για να αλλάξουν τα πράγματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2011
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Conn-x OTE
    Απλά είμαστε στην εποχή της πληροφορίας όπως έλεγε και ο καθηγητής μου στην επ.ερευνα. Κύριος Κ.Τ. Όποιος έχει την πληροφορία (Internet κυρίως) πάει μπροστά. Έστω μια μηχανή αναζήτησης να μπορείς να δουλέψεις μπορείς να βοηθηθείς στην εργασία σου αλλά και στην ενημερωσή σου.
    Γκομπιούντερ.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Επειδή αναφέρουν διάφοροι τον καπιταλισμό..θα συμφωνήσω κι εγώ! Και προσωπικά πάντα πίστευα ότι ΣΕ ΙΔΕΑΤΕΣ καταστάσεις, είναι καλύτερος (σαν ιδεολογία) από τον κομμουνισμό, την αναρχία, και διάφορα άλλα..Και σαν φοιτητής στήριξα διάφορα από τα "άλλα" .. και το ωραίο είναι ότι πιστεύω ακόμη σε κάποια πράγματα, αλλά συνηδειτοποιείς μετά από ένα σημείο ότι : όοοολα είναι σχετικά!!
    τώρα συνεχίζω να πιστεύω ότι σαν θεωρία ο καπιταλισμός έχει μερικά σωστά πράγματα, αλλά είμαστε πλέον στον "άκρατο καπιταλισμό" που λεν, που έχει φύγει εκτός ορίων.. Ο κομμουνισμός σαν θεωρία είναι πολύ ωραίος, αλλά δε μπορεί να εφαρμοστεί.. η αναρχία είναι όνειρο.. και γιατί τα βλέπω όλα έτσι..? Γιατί στα 20 μου ήμουν κι εγώ μόνος μου, με τα λεφτά του μπαμπά μου από πίσω όπως αναφέρει κάποιος άλλος, και μπορούσα να περάσω και 1 χρόνο αμπελοφιλοσοφώντας.. τώρα : έχω οικογένεια-παιδί..Και νιώθω άσχημα για κάποιες αποφάσεις που παίρνω, και προσπαθώ συνειδητά να αντιδράσω σε διάφορα, αλλά δεν κρατάω και στο μυαλό μου ότι "πω πω, τσε γκεβάρα είμαι...".. ξέρω ότι αν κάπου παιχτεί ο κ@λος μου και η δουλειά μου, θα κάνω κι εγώ ότι μου πουνε!
    Όλοι φταίμε σε αυτό.. Φταιν οι περισσότεροι, γιατί θα κάνουν ότι τους συμφέρει πριν κάν παιχτεί ο τέτοιος τους που λέω, και χωρίς ζόρι, απλά για βόλεμα.. φταίω κι εγώ, που λιγότερο μεν, αλλά συμμετέχω.. και η μόνη ελπίδα που μπορεί να υπάρχει είναι πάντως οι φοιτητές που μπορούν ακόμη να έχουν ιδεολογία και πιστεύω.. γιατί το ότι εμείς ως γενιά (η 1-2 πριν τους τωρινούς φοιτητές!) γίναμε έτσι, φταίν και οι όποιοι πριν από μας που μας λέγαν "θα κοιτάς μόνο την πάρτη σου !!"... όσο εμείς συνεχίζουμε το "πνιγόμαστε.. κοίτα να σώσεις τον εαυτό σου!!" δε θα τελειώσει ο κύκλος..

    Και μια προσθήκη.. για να γίνει μια αλλαγή, πρέπει να αλλάξει η παιδεία των σημερινών παιδιών.. πραγματικά δεν καταλαβαίνουν ο κόσμος πόσο ρόλο θα μπορούσε να παίξει το σχολείο σε αυτό.. Αλλά επειδή όοοολοι το γειώνουν, όλοι έχουν περάσει σαν ιδέα "έεελα μωρέ, σιγά τι νόημα έχει.." και προτιμάν να πληρώνουν τα ιδιαίτερα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΖΟΥΝ, και το κράτος (και το τωρινό σε μας και το κάθε κράτος) καταλαβαίνει περισσότερα από τη "χαζή" μάζα, προσπαθεί να διαλύσει πρώτα αυτό και να κάνει ωραία και πολλά προβατάκια που ξέρουν να κάνουν πράξεις (στην καλύτερη..) αλλά αμα τους πεις γιατί ξεκίνησαν να κάνουν πρόσθεση , θα σου πουν ότι δεν ξέρουν κι ότι απλά εντολές εκτελούν...
    ρεζουμέ : κι εγώ προς το απογοητευμένος, αλλά όχι ακόμη απελπισμένος.. όλο κάποια έκληξη μπορεί να γίνει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefp : 16-04-13 στις 16:11.

Σελ. 1 από 5230 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας