Σελ. 2982 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29622972297729802981298229832984298729923002 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 44.716-44.730 από 78436
  1. #44716
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα δικών μου γνωστών ούτε εννοώ αυτά που έγραψες. Η πλειονότητα των γυναικών πολύ απλά πιστεύω ότι θα διαγνώσει ποιες τοποθετήσεις βγάζουν αδιαφορία σε κάτι που βιώνουν καθημερινά. Θα διαγνώσουν την απουσία ενσυναίσθησης.
    Ακόμα και αν μία γυναίκα δεν έχει ιδέα από ορολογίες, γνωρίζει καλά το γιατί φοβάται μην της επιτεθούν στο δρόμο, ή μη τυχόν βρεθεί κακοποιημένη σέ μια σχέση. Ανησυχίες που δεν τις έχουμε οι άνδρες. Και αυτό συμβαίνει για τούς λόγους που δεν θέλετε να χωνέψετε.

    Ρωτήστε λοιπόν τις γνωστές σας να σας πουν αν νιώθουν ότι τα γράφετε καλά ή όχι. Άλλωστε η γνώμη τους μετράει πολύ περισσότερο από τη δική μου αφού και εγώ τυγχάνει να γεννήθηκα άνδρας.
    Εγώ πάντως, θεωρώ, ότι καμία από τις τοποθετήσεις που διάβασα δεν βγάζει αδιαφορία.
    Διαφορικές προσεγγίσεις, ναι, αδιαφορία όχι.

    Νομίζω ότι είναι αστείο να συζητάμε, ότι οποίος θεωρεί ότι η υπόθεση των γλυκών νερών δεν έχει σχέση με την πατριαρχία, τουλάχιστον ως το κύριο χαρακτηριστικό, αυτομάτως απορρίπτει κάθε βελτιωτική πρόταση για όλα τα υπόλοιπα.

  2. #44717
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, θεωρώ, ότι καμία από τις τοποθετήσεις που διάβασα δεν βγάζει αδιαφορία.
    Διαφορικές προσεγγίσεις, ναι, αδιαφορία όχι.

    Νομίζω ότι είναι αστείο να συζητάμε, ότι οποίος θεωρεί ότι η υπόθεση των γλυκών νερών δεν έχει σχέση με την πατριαρχία, τουλάχιστον ως το κύριο χαρακτηριστικό, αυτομάτως απορρίπτει κάθε βελτιωτική πρόταση για όλα τα υπόλοιπα.
    Αφενός μιλούσαμε γενικότερα και αφετέρου η εν λόγω υπόθεση θα μπορούσες ναι αποτελεί και τον ορισμό της γυναικοκτονιας. Αλλά ξαναλέω, δείξτε τα σε γυναίκες αυτά που γράφετε να σας πουν την γνώμη τους...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  3. #44718
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα δικών μου γνωστών ούτε εννοώ αυτά που έγραψες. Η πλειονότητα των γυναικών πολύ απλά πιστεύω ότι θα διαγνώσει ποιες τοποθετήσεις βγάζουν αδιαφορία σε κάτι που βιώνουν καθημερινά. Θα διαγνώσουν την απουσία ενσυναίσθησης.
    Ακόμα και αν μία γυναίκα δεν έχει ιδέα από ορολογίες, γνωρίζει καλά το γιατί φοβάται μην της επιτεθούν στο δρόμο, ή μη τυχόν βρεθεί κακοποιημένη σέ μια σχέση. Ανησυχίες που δεν τις έχουμε οι άνδρες. Και αυτό συμβαίνει για τούς λόγους που δεν θέλετε να χωνέψετε.

    Ρωτήστε λοιπόν τις γνωστές σας να σας πουν αν νιώθουν ότι τα γράφετε καλά ή όχι. Άλλωστε η γνώμη τους μετράει πολύ περισσότερο από τη δική μου αφού και εγώ τυγχάνει να γεννήθηκα άνδρας.
    Το ξεχειλώνεις συνεχώς.

    Ούτε οι γυναίκες είναι τα κυρίως θύματα βίας έτσι γενικά (ναι, είναι τα θύματα έμφυλης βίας από απαρχής της ανθρωπότητας επειδή είναι σεξουαλικός στόχος και πιο αδύναμες, επειδή οι εγκληματίες που τα κάνουν αυτά μπορούν, δηλαδή), ούτε οι άντρες κυκλοφορούμε στο δρόμο αμέριμνοι έτσι γενικά.

    Υπάρχει ένα πολύ συγκεκριμένο εύρος μέσα στο οποίο μπαίνουν αυτά τα οποία αναφέρεις αλλά το "χαλί" της "τοξικής πατριαρχικής κοινωνίας" (δεν βάζω καν μέσα τα "white male cis" κλπ γιατί εκεί έχει ήδη χαθεί το παιγνίδι) δεν τα πιάνει όλα, δεν τα ορίζει όλα, δεν έχει καν σχέση σε πολλές περιπτώσεις.

    Btw, αν όλες (σχεδόν) οι γυναίκες έχουν υποστεί βία (κάθε είδους) όπως αναφέρεις παραπίσω, κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την όλη κατάσταση που ζούμε. Είτε (σχεδόν) όλοι είμαστε βιαστές/wife-girlfriend beaters/w.e., είτε ένα μέρος μας κυκλοφορεί ανενόχλητο και τα κάνει (σχεδόν) σε όλες, είτε κάτι δεν πάει καλά με το όλο σκεπτικό σου.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #44719
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Τίποτα δεν ξεχειλωνω. Ρωτήστε τις γυναίκες. Θα εκπλαγειτε...

    - - - Updated - - -

    Σύμφωνα με τη μεγαλύτερη δημοσκοπική έρευνα που έχει διεξαχθεί παγκοσμίως, για τη βία κατά των γυναικών (2014, FRA / Fundamental Rights Agency – Europa / Οργανισμός Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης) με τη συμμετοχή πάνω από 42.000 γυναικών, ηλικίας από 18 έως 74 ετών, από 28 κράτη μέλη της ΕΕ: • 1 στις 3 γυναίκες στην ΕΕ έχει υποστεί σωματική βία από την ηλικία των 15 ετών και άνω • 1 στις 2 γυναίκες έχει βιώσει ψυχολογική βία από τον σύντροφό της • 1 στις 8 γυναίκες έχει υποστεί οικονομική βία από τον σύντροφό της • 1 στις 20 γυναίκες έχει πέσει θύμα βιασμού • 1 στις 3 γυναίκες έχει παρενοχληθεί σεξουαλικά στον χώρο εργασίας • 1 στις 5 νεαρές γυναίκες, μεταξύ 18-29 ετών, έχει παρενοχληθεί σεξουαλικά στο διαδίκτυο • 1 στις 5 γυναίκες έχει βιώσει stalking (εξακολουθητική παρακολούθηση) • 50 γυναίκες χάνουν τη ζωή τους κάθε εβδομάδα εξαιτίας της ενδοοικογενειακής βίας στην ΕΕ. (Πηγή: https://fra.europa.eu/sites/default/...ctsheet_el.pdf) __________________________________________________________________ Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τον Νοέμβριο 2019, στην εκδήλωση με θέμα «Έμφυλη Βία και τις Κοινωνικο-πολιτικές Πρακτικές. Η ακραία περίπτωση της «Γυναικοκτονίας»: • 2.600 γυναίκες στην ΕΕ χάνουν τη ζωή τους κάθε χρόνο από ενδοοικογενειακή βία. • Το 82% των περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας έχει θύματα τις γυναίκες. • 1 στις 2 δολοφονίες γυναικών παγκοσμίως γίνεται από τους συζύγους/συντρόφους. • 1 στις 3 γυναίκες και κορίτσια παγκοσμίως βιώνουν σωματική ή σεξουαλική βία κάποια στιγμή στη ζωή τους. (Πηγή: http://www.newsville.be/emfyli-bia-k...ynaikoktonias/)
    Είμαι υπερβολικός, όλα καλά, συνεχίστε...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  5. #44720
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν ξεχειλωνω. Ρωτήστε τις γυναίκες. Θα εκπλαγειτε...

    - - - Updated - - -



    Είμαι υπερβολικός, όλα καλά, συνεχίστε...
    Φυσικά και είσαι υπερβολικός.

    Κανένας και πουθενά (εδώ μέσα, πάντα) δεν είπε ότι "όλα καλά".

    Όσο για τις στατιστικές που επικαλείσαι, έχουν ακριβώς την ίδια αξία με τις αντίστοιχες που κατά καιρούς παρουσίαζε ο γνωστός οπλολάγνος όταν απλά παρουσιάζονται ως αποκλειστική "αλήθεια".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #44721
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και είσαι υπερβολικός.

    Κανένας και πουθενά (εδώ μέσα, πάντα) δεν είπε ότι "όλα καλά".

    Όσο για τις στατιστικές που επικαλείσαι, έχουν ακριβώς την ίδια αξία με τις αντίστοιχες που κατά καιρούς παρουσίαζε ο γνωστός οπλολάγνος όταν απλά παρουσιάζονται ως αποκλειστική "αλήθεια".
    Ψέματα είναι όλα. Δεν ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες, δεν υπάρχουν γυναικοκτονίες. Δεν είναι μόνιμος φόβος τών γυναικών μην της βιάσουν στο δρόμο, μην βρεθούν σε κακοποιητική σχέση, μην πέσουν θύματα παρενόχλησης σχεδόν παντού, ακόμη και στην δουλειά τους από το αφεντικό (ανησυχίες που ΔΕΝ έχουμε οι άνδρες γιατί η πιθανότητα να συμβούν αυτά σε μας είναι απειροελάχιστη έως ανύπαρκτη).
    Και τα στατιστικά ψέματα είναι.

    Όλα είναι ψέματα για να χαλάσει η κοσμοθεωρία μας ως άντρες, που θέλουμε να νομίζουμε ότι οι γυναίκες βρίσκονται σε ισότιμη, ή και πλεονεκτικότερη θέση από μας μέσα στην κοινωνία.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  7. #44722
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλά οταν μιλαει ο παλιος αριστερος ψαριανος
    γνωστο λαγωνικο* εγω θα το ληξω εδω...
    *
    (την παρεα συμπληρωναν Τατσόπουλος, Λυκουδης, Μπολαρης και Αηδονης)
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #44723
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Αν θες βοήθεια βρες μία γνωστή σου, διάβασε της τι γράφεις, και ζήτα της να σου πει πως τα ερμηνεύει.
    Δεν σου ζήτησα βοήθεια να κατανοήσω αυτά που γράφεις. Σου είπα να μου πεις που έγραψα ότι είμαι στα παπάκια μου. Τις νουθεσίες κράτα τες για την πάρτυ σου, ναι;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  9. #44724
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια γυναίκα κινδυνεύει από την λαίλαπα της πατριαρχίας και της τοξικής αρρενωπότητας κατά 0.0000036%. Τόσο έντονο είναι το φαινόμενο.
    A, μόνο αν την σκοτώσει είναι πρόβλημα, αν απλά τη δέρνει όλα καλά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλά οταν μιλαει ο παλιος αριστερος ψαριανος
    γνωστο λαγωνικο* εγω θα το ληξω εδω...
    *
    (την παρεα συμπληρωναν Τατσόπουλος, Λυκουδης, Μπολαρης και Αηδονης)
    Πραγματικά να το λήξουμε εδώ, συμφωνώ.
    Όποιος θέλει να είναι στην ίδια πλευρά του επιχειρήματος με τον Ψαριανό είναι απλά αβοήθητος, οπότε και η συζήτηση δεν έχει νόημα.

  10. #44725
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Αμέ; Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  11. #44726
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου ζήτησα βοήθεια να κατανοήσω αυτά που γράφεις. Σου είπα να μου πεις που έγραψα ότι είμαι στα παπάκια μου. Τις νουθεσίες κράτα τες για την πάρτυ σου, ναι;
    Μαλλον εχεις σοβαρο προβλημα κατανοησης γραπτου λογου. Που την ειδες την νουθεσια; Σου ειπα οτι ΑΝ επιθυμεις να καταλαβεις γιατι ειναι φαουλ αυτα που εγραψες (δεδομενου οτι συνεχιζεις να με ρωτας σχετικα) ρωτα τις γυναικες και οχι εμενα. Κατα τα λοιπα ποσως με ενδιαφερει τι θα κανεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά να το λήξουμε εδώ, συμφωνώ.
    Όποιος θέλει να είναι στην ίδια πλευρά του επιχειρήματος με τον Ψαριανό είναι απλά αβοήθητος, οπότε και η συζήτηση δεν έχει νόημα.
    Συμφωνώ. Δεν οδηγεί πουθενά η συζήτηση. Άλλωστε αυτό το θέμα είναι δύσπεπτο ακόμα και σε ανθρώπους που γενικότερα έχουν πολιτικοκοινωνικές ευαισθησίες. Ίσως γιατί αμφισβητεί τον πυρήνα της κοινωνικής ανατροφής μας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Burning Skies : 21-06-21 στις 09:52.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  12. #44727
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Άκου, γυναικοκτονία, λες και δεν μιλάμε για Άνθρωπο!
    Τόσο ηλίθιο!
    Να θεσπίσουμε κι άλλες τέτοιες εξυπνάδες:
    Ανδροκτονία, γκεοκτονία, συζυγοκτονία, νεοκτονία, γκομενοκτονία, γεροκτονία, γραιοκτονία, ξανθοκτονία, κοντοκτονία, κτηνοκτονία…
    Λες και δεν υπάρχουν οι λέξεις παιδοκτονία, πατροκτονία, μητροκτονία, συζυγοκτονία, αδελφοκτονία. Λες και δεν μιλάμε για ανθρώπους.
    Όσο για τη λέξη ανδροκτονία που προτείνει να θεσπίσουμε ο γελοίος Ψαριανός, μας πρόλαβαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210621_095953.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  41,4 KB 
ID: 228386
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 21-06-21 στις 10:03.

  13. #44728
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψέματα είναι όλα. Δεν ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες, δεν υπάρχουν γυναικοκτονίες. Δεν είναι μόνιμος φόβος τών γυναικών μην της βιάσουν στο δρόμο, μην βρεθούν σε κακοποιητική σχέση, μην πέσουν θύματα παρενόχλησης σχεδόν παντού, ακόμη και στην δουλειά τους από το αφεντικό (ανησυχίες που ΔΕΝ έχουμε οι άνδρες γιατί η πιθανότητα να συμβούν αυτά σε μας είναι απειροελάχιστη έως ανύπαρκτη).
    Και τα στατιστικά ψέματα είναι.

    Όλα είναι ψέματα για να χαλάσει η κοσμοθεωρία μας ως άντρες, που θέλουμε να νομίζουμε ότι οι γυναίκες βρίσκονται σε ισότιμη, ή και πλεονεκτικότερη θέση από μας μέσα στην κοινωνία.
    Ψέμματα ναι. Πατριαρχικές κοινωνίες; Χαχα Μάλλον έχεις ξεμείνει με αναμνήσεις από δεκαετίες 80 και 90. Δεν σε κρίνω κόρη είπες έχεις άρα θα έχεις και κάποια ηλικία.Έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα από τότε. Εγώ θα έλεγα ότι τείνει μάλλον σε μητριαρχική. Οι γυναίκες κάνουν κουμάντο. Παντού! Στο σπίτι , στις εργασίες, στα μαγαζιά ακόμη και στα κράτη πλέον εκλέγονται όλο και περισσότερες γυναίκες. Ναι δες και στην Ελλάδα τι φύλο έχει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Όχι δεν υπάρχουν γυναικοκτονίες έτσι όπως το φαντάζεσαι. Εντάξει υπάρχουν άρρωστοι που σκοτώνουν γυναίκες (κυρίως ιερόδουλες) μάλλον γιατί δεν τους κάνει κούκου και όχι γιατί ζούμε σε πατριαρχική κοινωνία. Όπως υπάρχουν άρρωστοι που σκοτώνουν αλλόθρησκους, κατοικίδια ζώα κλπ. Δεν φταίει η "άτιμη κενωνία" για την αρρώστια του καθενός.

    Φοβούνται οι γυναίκες μη τις βιάσουν στο δρόμο ; τώρα το 2021; μη λέμε ότι θέλουμε. Αν κάνεις μια βόλτα στις 2 τα μεσάνυχτα έξω (ναι και τώρα με τη καραντίνα) ποιο πολλές γυναίκες θα δεις στο δρόμο παρά άντρες.

    Φοβούνται μη βρεθούν σε κακοποιητική σχέση; ναι μάλλον . Όλοι φοβούνται μη βρεθούν σε τέτοια σχέση. Ναι υπάρχουν πάρα πολλοί άντρες επίσης που βρίσκονται σε τέτοια σχέση. Που η παντόφλα πέφτει σύννεφο και τα πιάτα εκσφενδονίζωνται. Που η κρεβατομουρμούρα δεν σταματάει μέχρι τα ξημερώματα. Δεν θα το δεις σε καμιά στατιστική αυτό γιατί πολύ απλά αυτοί που βιώνουν τέτοιες σχέσεις ντρέπονται να το πουν.

    Θύματα παρενόχλησης; τι είναι η παρενόχληση; βιασμός δεν είναι, χειροδικία δεν είναι, εξύβριση δεν είναι. τι μένει ; το κλασικό καμάκι; (ίσως το άγαρμπο) Ε και εδώ θα εκπλαγείς. Οι γυναίκες το θέλουν το καμάκι. Είναι σαν τα παγόνια. Ζουν για αυτό. Όλο και περισσότερες θα ακούσεις να λένε ότι χαθήκαν οι άντρες σήμερα. Και αφού το αριθμητικό ποσοστό των αντρών δεν άλλαξε, πόλεμος δεν έγινε, οι γκέι δεν αυξήθηκαν, τι άλλαξε για να το λένε αυτό; Δεν τους την πέφτουν πλέον. και διαμαρτύρονται για αυτό.

    Τα αφεντικά; χμμμ ξέρεις πολλές γυναίκες μάλλον που σου λένε ότι τους την πέφτουν τα αφεντικά. Ξέρεις κανένα "αφεντικό" να σου πει και την δική του άποψη; ΟΛΕΣ κυριολεκτικά όμως θα του κάνουν τα γλυκά μάτια. Το ΟΛΕΣ συμπεριλαμβάνει και τις παντρεμένες.

    Η Στατιστική θα έχεις ακούσει μάλλον και εσύ οτι είναι η τέχνη της παραπλάνησης. Σωστά συμπεράσματα βγαίνουν μόνο όταν είναι σωστές οι ερωτήσεις.
    Παράδειγμα: "Σε έρευνα που έγινε σε 160 φυλακισμένους εγκληματίες παρατηρήθηκε ότι κατανάλωναν διπλάσια ποσότητα ψωμιού με τον μέσο εργαζόμενο. Συμπέρασμα η αυξημένη κατανάλωση ψωμιού ενδέχεται να οδηγεί σε εγκληματικές πράξεις"
    Θα πιστέψουμε τη στατιστική σε αυτό τα παράδειγμα; Δεν θα πρέπει να δούμε τί οδήγησε σε αυτό; ίσως το φαγητό της φυλακής δεν τρωγόταν κλπ

    Λόγια γνωστής σε ταβερνάκι μετά από μερικά ποτηράκια ρετσίνα:
    "Θα βρω έναν μαλάκα να μου κάνει ένα παιδί και σε δυο χρόνια θα τον στείλω. Θα μου εξασφαλίσει στέγη και διατροφή και επίσης θα μου κρατάει και το παιδί το Σαββατοκύριακο που θα θέλω να βγω με τον γκόμενο"

    Θα ακουγόταν ποτέ αυτή πρόταση σε μια πατριαρχική κοινωνία; Θα τολμούσε να την ξεστομίσει κάποια έστω και σε φίλους;

  14. #44729
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψέματα είναι όλα. Δεν ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες, δεν υπάρχουν γυναικοκτονίες. Δεν είναι μόνιμος φόβος τών γυναικών μην της βιάσουν στο δρόμο, μην βρεθούν σε κακοποιητική σχέση, μην πέσουν θύματα παρενόχλησης σχεδόν παντού, ακόμη και στην δουλειά τους από το αφεντικό (ανησυχίες που ΔΕΝ έχουμε οι άνδρες γιατί η πιθανότητα να συμβούν αυτά σε μας είναι απειροελάχιστη έως ανύπαρκτη).
    Και τα στατιστικά ψέματα είναι.

    Όλα είναι ψέματα για να χαλάσει η κοσμοθεωρία μας ως άντρες, που θέλουμε να νομίζουμε ότι οι γυναίκες βρίσκονται σε ισότιμη, ή και πλεονεκτικότερη θέση από μας μέσα στην κοινωνία.
    Ok, καλή μας συνέχεια λοιπόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες και δεν υπάρχουν οι λέξεις παιδοκτονία, πατροκτονία, μητροκτονία, συζυγοκτονία, αδελφοκτονία. Λες και δεν μιλάμε για ανθρώπους.
    Όσο για τη λέξη ανδροκτονία που προτείνει να θεσπίσουμε ο γελοίος Ψαριανός, μας πρόλαβαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210621_095953.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  41,4 KB 
ID: 228386
    Οι λέξεις υπάρχουν, αλλά δεν χρησιμοποιούνται για να δώσουν χαρακτήρα γενικευμένου φαινομένου στην εκάστοτε πράξη, ούτε για να προσδιορίσουν μια κατάσταση στην Κοινωνία με ρίζες-ανατροφή-αντιλήψεις κλπ.

    Χρησιμοποιούνται μόνο για διαχωρισμό από έναν "απλό" φόνο, καθαρά για την ανθρώπινη διάσταση του θέματος (το να σκοτώσεις τον χ ξένο για ψ λόγους έχει τη βαρύτητά του, το να σκοτώσεις κάποιον συγγενή τόσο κοντινό προκαλεί σαφώς μεγαλύτερο σοκ και αντίστοιχα χαρακτηρίζεται).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #44730
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τέλος συζήτησης, δεν χρειάζονται επιχειρήματα, αρκεί να διαβάσει κανείς μερικά από όσα γράφονται (και δεν αναφέρομαι στο από πάνω του Πέτρου φυσικά).
    Οι λέξεις υπάρχουν, αλλά δεν χρησιμοποιούνται για να δώσουν χαρακτήρα γενικευμένου φαινομένου στην εκάστοτε πράξη, ούτε για να προσδιορίσουν μια κατάσταση στην Κοινωνία με ρίζες-ανατροφή-αντιλήψεις κλπ.
    Πέτρο αντιλαμβάνομαι ότι διαφωνείς με την ακραία ρητορική περί πατριαρχίας κλπ αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε το ρόλο των ρίζωμένων αντιλήψεων, που είναι ολοφάνερος στα λεγόμενα εγκλήματα τιμής, ιδίως όταν ο θιγόμενος είναι ο πατέρας. Δηλαδή ο Άκης Πάνου γιατί σκότωσε τον εραστή της κόρης του;
    Ή ο τύπος στη Μακρινίτσα με το διπλό φονικό πρώην συζύγου και αδερφού της.
    Δεν λέω ότι είναι γενικευμένο φαινόμενο να φτάνουν στο έγκλημα όσοι έχουν μεγαλώσει με τέτοιες ιδέες, αλλά δεν παύει να είναι αιτία που οδηγεί στο έγκλημα κάποιους από αυτούς.
    Τώρα αν για κάποιους η παρενόχληση περιιορίζεται στο «άγαρμπο καμάκι» εύχομαι να μην παρακαλουθήσει κανείς ανώμαλος την κόρη ή την αδελφή τους μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας με το πουλί του έξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 21-06-21 στις 10:58.

Σελ. 2982 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29622972297729802981298229832984298729923002 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας