Σελ. 2354 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23342344234923522353235423552356235923642374 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 35.296-35.310 από 78436
  1. #35296
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά χ*στηκα με τον Μωυσή και κάποια στιγμή ας ξεκολλήσουμε ως λαός από λογικές το τι κάνει ο καθένας και ας δούμε τι κάνουμε εμείς.
    Νομιζω (τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα), πως ολοι οσοι αντιδρουμε στα ολοενα και αυξανομενα αντιδημορατικα μετρα και την υπερμετρη καταστολη, ειναι ακριβως διοτι προσπαθουμε να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε. Και το αστειο ειναι πως ενω το κυβερνητικο αφηγημα αφορα την ατομικη ευθυνη, τα μετρα που παιρνονται το αντιμετωπιζουν ως συλλογικη ευθυνη.

  2. #35297
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω (τουλαχιστον σε οτι αφορα εμενα), πως ολοι οσοι αντιδρουμε στα ολοενα και αυξανομενα αντιδημορατικα μετρα και την υπερμετρη καταστολη, ειναι ακριβως διοτι προσπαθουμε να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε. Και το αστειο ειναι πως ενω το κυβερνητικο αφηγημα αφορα την ατομικη ευθυνη, τα μετρα που παιρνονται το αντιμετωπιζουν ως συλλογικη ευθυνη.
    Ειλικρινά εδω καλά καλά δε βλέπω ειδήσεις ποσο μάλλον φαντάζεσαι πόσο ασχολούμαι με τον τραγελαφο.

    Προσωπική άποψη εκφράζω ότι στην αντιμετώπιση θεμάτων, covid / what not, δε πρέπει να ρωτάμε το τι κάνει ο διπλανός αλλα να κοιτάμε εμείς τι κάνουμε.
    Εγώ αυτό κάνω αλλά εγώ είμαι εγώ.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #35298
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά εδω καλά καλά δε βλέπω ειδήσεις ποσο μάλλον φαντάζεσαι πόσο ασχολούμαι με τον τραγελαφο.

    Προσωπική άποψη εκφράζω ότι στην αντιμετώπιση θεμάτων, covid / what not, δε πρέπει να ρωτάμε το τι κάνει ο διπλανός αλλα να κοιτάμε εμείς τι κάνουμε.
    Εγώ αυτό κάνω αλλά εγώ είμαι εγώ.
    +1, όταν εγώ καθαριζα με οινόπνευμα και αντισηπτικό πριν το lockdown του Μαρτίου ότι ψωνιζα και τσακωνομουν με τον πατέρα μου και την πλέον συγχωρεμενη μανα μου να μην πηγαίνουν πουθενά και θα τους τα αγόραζα όλα εγώ με τον τρόπο που προσνεφερα, με έλεγαν τρελό. Μην πω τι έκανα στο καφενείο τότε στους γέρους που με ξέρουν όλοι γιατί πήγαινα με το παιδί και καθομασταν κάθε Σάββατο πρωί. Πήγα με μεζούρα όταν τους έλεγα τι ερχεται και τους μετραγα για να έχω τα μέτρα για τις κηδείες.
    Γελαγαν αλλά πλέον με πέρνουν τηλέφωνο και με ευχαριστούν γιατί πολλοί σκέφτηκαν και μασησαν από την υπερβολή μου.
    Χρειάζεται και λίγος βουρδουλας ειδικά όταν στην τηλεόραση βγαίνουν και λένε αλλά τη μια αλλά την άλλη οι καραγκιοζηδες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #35299
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1, όταν εγώ καθαριζα με οινόπνευμα και αντισηπτικό πριν το lockdown του Μαρτίου ότι ψωνιζα και τσακωνομουν με τον πατέρα μου και την πλέον συγχωρεμενη μανα μου να μην πηγαίνουν πουθενά και θα τους τα αγόραζα όλα εγώ με τον τρόπο που προσνεφερα, με έλεγαν τρελό. Μην πω τι έκανα στο καφενείο τότε στους γέρους που με ξέρουν όλοι γιατί πήγαινα με το παιδί και καθομασταν κάθε Σάββατο πρωί. Πήγα με μεζούρα όταν τους έλεγα τι ερχεται και τους μετραγα για να έχω τα μέτρα για τις κηδείες.
    Γελαγαν αλλά πλέον με πέρνουν τηλέφωνο και με ευχαριστούν γιατί πολλοί σκέφτηκαν και μασησαν από την υπερβολή μου.
    Χρειάζεται και λίγος βουρδουλας ειδικά όταν στην τηλεόραση βγαίνουν και λένε αλλά τη μια αλλά την άλλη οι καραγκιοζηδες.
    Σύμφωνα και με τις τελευταίες έρευνες τον κονορνοιό δεν τον κολλάς όπως τη γρίπη από τα αντικείμενα.
    Το έλεγε και ο Μαγιορκίνης από πέρυσι, ο οποίος μελετάει τους κορονοιούς εδώ και 20 χρόνια, ότι και με ματωμένο χέρι να τον πιάσεις δεν κολλάς.
    Από την άλλη σε καταλαβαίνω γιατί του δικού μου πατέρα δεν του αρέσει με τίποτα να πλένει τα χέρια.

  5. #35300
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα και με τις τελευταίες έρευνες τον κονορνοιό δεν τον κολλάς όπως τη γρίπη από τα αντικείμενα.
    Το έλεγε και ο Μαγιορκίνης από πέρυσι, ο οποίος μελετάει τους κορονοιούς εδώ και 20 χρόνια, ότι και με ματωμένο χέρι να τον πιάσεις δεν κολλάς.
    Είμαι ψυχάκιας και τα καθαρίζω, σόρρυ. Δεν δέχομαι να διαβάζω πως μένει ζωντανός σε επιφάνειες για τάδε ώρες και μετά να λένε πως δεν κολλάει από τα αντικείμενα. Αν πιάσει δλδ κάποιος ένα μπουκάλι γάλα στο σουπερμαρκετ που μόλις έχει φτερνιστεί και το έχει γεμίσει, εγώ μετά θα το πάρω και θα το παίξω large? θα περιμένω την παπαρομελέτη???????? COMMON SENSE το λένε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #35301
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα και με τις τελευταίες έρευνες τον κονορνοιό δεν τον κολλάς όπως τη γρίπη από τα αντικείμενα.
    Το έλεγε και ο Μαγιορκίνης από πέρυσι, ο οποίος μελετάει τους κορονοιούς εδώ και 20 χρόνια, ότι και με ματωμένο χέρι να τον πιάσεις δεν κολλάς.
    Από την άλλη σε καταλαβαίνω γιατί του δικού μου πατέρα δεν του αρέσει με τίποτα να πλένει τα χέρια.
    Δεν θα κολλήσεις απο κάποια πληγή, θα κολλήσεις όταν θα βάλεις το χέρι σου που είχες πιάσει τα αντικείμενε και έχει πλέον τον ίο να τρίψεις το μάτι ή να ξύσεις καμιά μύτη.

  7. #35302
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα και με τις τελευταίες έρευνες τον κονορνοιό δεν τον κολλάς όπως τη γρίπη από τα αντικείμενα.
    Το έλεγε και ο Μαγιορκίνης από πέρυσι, ο οποίος μελετάει τους κορονοιούς εδώ και 20 χρόνια, ότι και με ματωμένο χέρι να τον πιάσεις δεν κολλάς.
    Από την άλλη σε καταλαβαίνω γιατί του δικού μου πατέρα δεν του αρέσει με τίποτα να πλένει τα χέρια.
    Pardon?

    Μια χαρά τον κολλάς από τα αντικείμενα.

    Μολυσμένο αντικείμενο (εννοείται πρόσφατα, να μην έχει αδρανοποιηθεί), μολύνει χεράκι, μολυσμένο χεράκι στο πρόσωπο (μυτούλα, στόμα, μάτια).

    Για αυτόν ακριβώς το λόγο σου λένε ότι ο πιο απλός τρόπος 1ης γραμμής προστασίας είναι το συχνό πλύσιμο χεριών με απλά σαπούνια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #35303
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω μια απορια, εντελως συντεχνιακη. Ως γνωστο ειμαι ψιλικατζης. Ερχεται το κρατος και μου καταργει το διευρυμενο ωραριο, μιας και κλεινουμε υποχρεωτικα απο τις 20+30. Το οποιο σημαινει οτι οι υπαλληλοι μου χανουν 3ωρες την ημερα πληρωμη. Δεν εχω ενταχτει με βαση το νομο σε καμια διευκολυνση που αφορα πληττομενη επιχειρηση διοτι θεωρουν πως λειτουργω σαν να μην τρεχει τιποτα.
    Τι ακριβως περιμενει ο Μητσοτακης να κανω? Προφανως να απολυσω. Αυτοι ειναι οι στοχοι του Μητσοτακη? Να απολυεται κοσμος λογω των μετρων που λαμβανει?

  9. #35304
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζομάρα έγραψε ο φίλος! (Famous δεν αναφέρομαι σε εσένα) Όπως έχει γραφτεί, κάτω από το σκυρόδεμα έχει τοποθετηθεί νάυλον ενώ υπάρχουν πολλοί αρμοί. Το σκυρόδεμα αφαιρείται πανευκολα χωρίς την παραμικρή ζημιά σε οτι υποκείμενο υπάρχει.
    Ελπίζω να είναι όπως τα λες, αν και η ιστορία με τα αρχαία της Βενιζέλου με κάνει αρκετά καχύποπτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος να πείσει ποιον όμως; Η Ακρόπολη και οι εργασίες που γίνονται εκεί είναι υπό συγκεκριμένη αρμοδιότητα. Βγήκαν κάποια δημοσιεύματα περί τσιμέντου, δόθηκαν κάποιες απαντήσεις. Τι άλλο να γίνει εκτός από το να περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα και να κρίνουμε; Το έγγραφο αυτό πέρα από ετεροχρονισμένο δεν κάνει κάποια συγκεκριμένη καταγγελία πέρα από κλήση για διαβούλευση. Δεν το ακυρώνω, δεν προκαταβάλλω ότι δεν έχουν δίκιο. Αλλά δεν μπορώ με αφορμή αυτό να μιλήσω για κάποιο έγκλημα που συντελείται.

    Στο δεύτερο που λες όλοι δικαιούμαστε να να κρίνουμε, να κατακρίνουμε ακόμα και να κράζουμε, είναι αναπόσπαστο και απαραίτητο κομμάτι της δημοκρατίας. Στο Μάτι ήμουν έντονα αντίθετος στην ανθρωποφαγία της τότε αντιπολίτευσης που βρήκε πάτημα να επιτεθεί στην κυβέρνηση ενώ εγώ έβλεπα απλά χρόνιες παθογένειες του κρατικού μηχανισμού να έχουν τραγικά αποτελέσματα. ΟΚ η εκάστοτε διακυβέρνηση το χρεώνεται αλλά ο τρόπος που έγινε ήταν ξεκάθαρα εργαλείο αντιπολιτευτικό. Το ίδιο όμως θα πω και τώρα όταν βλέπω παρόμοιες συμπεριφορές. Δεν πιστεύω στην αντίδραση απλά επειδή αυτοί που είναι πάνω είναι αυτοί που είναι. Κριτική ναι όχι όπως αντίδραση για την αντίδραση.
    Ας βγάλουν την επιστημονική μελέτη πάνω στην οποία βασίστηκαν να τελειώνουμε.

    Όπως ακριβώς εσύ βλέπεις όποια κριτική ως αντιπολιτευτική ,έτσι μπορεί κάποιος βλέπει την αντίδραση και τον χαρακτηρισμό της κριτικής ως αντιπολιτευτικής αντίστοιχα ως "πολιτευτική". Αυτό που έχει σημασία είναι αν η κριτική έχει βάση και όχι ποιος θα την εκμεταλλευτεί, αν δεν έχει βάση μπορείς να ασκήσεις κριτική στην κριτική (όπως έκανε ο XTC) και όχι να την απορρίπτεις στην βάση της εμπιστοσύνης και περιμένετε να δούμε. Γιατί τότε θα είναι αργά. Και μιας και ανέφερες το Μάτι εκεί το αντιπολιτευτικό του πράγματος έβγαζε μάτι. Τόσο όσον αφορά τις ευθύνες για ποιον λόγο το σύστημα ήταν σε εκείνα τα χάλια, όπως επίσης για τις συνθήκες, αλλά και για τον χρόνο και χρόνο που το εκμεταλλεύτηκαν. Εδώ επιβράβευσαν τους υπευθύνους...

    Και για να το πάω στο πιο προσωπικό, ας πάμε στο θέμα με τον κορωνοϊό. Την κριτική που ασκούσα κατά τους προηγούμενους μήνες την αποκάλεσες πολλές φορές αντιπολίτευση και έλεγες ας έχουμε εμπιστοσύνη. Εκ του αποτελέσματος τι λες; Αντίδραση για την αντίδραση ήταν;

  10. #35305
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    https://www.protothema.gr/politics/a...-jZnRpl__umawE

    Πειράζουν και οι εορτές, πειράζει η παιδεία, Πειράζουν οι παρελάσεις, Μόνο η Παρέλαση του πολυτεχνείου δεν πειράζει (Για εκτός κοροναιού όλα αυτά). Το ξέρουν στην αντιπολίτευση οτι είμαστε χωρίς διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας, έχουμε παραδόσεις και ανεξιθρησκεία έτσι? Που θα βρεθώ εγώ στην Τουρκία και θα τολμήσω να μιλήσω για τον Αλλάχ και για τις ένοπλες δυνάμεις και δεν θα με πάρουν σηκωτό. Υπάρχουν και άλλες χώρες για να πάει κάποιος να μείνει. Φαντάζομαι ξέρουν γεωγραφία......φαντάζομαι είπα οχι οτι είμαι σίγουρος

  11. #35306
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Να φυγετε να παταλλου. Εδω ειναι ελλαντα προσκυναμε παναγια αλαχουακμπαρ ντερκα ντερκα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  200.gif 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  1.022,6 KB 
ID: 221191

  12. #35307
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ακριβώς εσύ βλέπεις όποια κριτική ως αντιπολιτευτική ,έτσι μπορεί κάποιος βλέπει την αντίδραση και τον χαρακτηρισμό της κριτικής ως αντιπολιτευτικής αντίστοιχα ως "πολιτευτική". Αυτό που έχει σημασία είναι αν η κριτική έχει βάση και όχι ποιος θα την εκμεταλλευτεί, αν δεν έχει βάση μπορείς να ασκήσεις κριτική στην κριτική (όπως έκανε ο XTC) και όχι να την απορρίπτεις στην βάση της εμπιστοσύνης και περιμένετε να δούμε. Γιατί τότε θα είναι αργά. Και μιας και ανέφερες το Μάτι εκεί το αντιπολιτευτικό του πράγματος έβγαζε μάτι. Τόσο όσον αφορά τις ευθύνες για ποιον λόγο το σύστημα ήταν σε εκείνα τα χάλια, όπως επίσης για τις συνθήκες, αλλά και για τον χρόνο και χρόνο που το εκμεταλλεύτηκαν. Εδώ επιβράβευσαν τους υπευθύνους...

    Και για να το πάω στο πιο προσωπικό, ας πάμε στο θέμα με τον κορωνοϊό. Την κριτική που ασκούσα κατά τους προηγούμενους μήνες την αποκάλεσες πολλές φορές αντιπολίτευση και έλεγες ας έχουμε εμπιστοσύνη. Εκ του αποτελέσματος τι λες; Αντίδραση για την αντίδραση ήταν;
    Δεν μιλάω για αντιπολίτευση κοινοβουλευτική, τον όρο τον χρησιμοποιώ γενικά, δεν αποδίδω απαραίτητα κομματική ιδιότητα σε κάποιον(εντάξει στο σκούρα την αποδίδω ) για να μην παρεξηγούμαστε.

    Μα δεν κοιτάω ποιος την εκμεταλλεύεται, πραγματικά αδιάφορο (ας πάρει ο αντίπαλος 10 μονάδες στις δημοσκοπήσεις αν η κριτική έχει βάση). Αν έχει βάση κρίνω και αν θεωρώ ότι η κριτική είναι ανάλογη αυτού που συμβαίνει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ κάθετα ότι όσα έχουν ειπωθεί έχουν το ανάλογο υπόβαθρο.

    famous αν το mode είναι κριτική (και μάλιστα απέναντι σε μια κυβέρνηση) προφανώς και κάποιες κριτικές (πολλές λίγες δεν έχει σημασία) θα καταλήξουν δικαιολογημένες. Κι όσες δεν βγουν ξεχνιούνται και πάμε στο επόμενο. Για όσα αντέδρασα στο θέμα το κορονοϊού δεν αλλάζω γνώμη για όσα είπα. Είναι πολύ εύκολο να παίρνεις μια απόλυτη άποψη(πχ κλείστε τα σύνορα) και να κρίνεις με βάση αυτή. Βγαίνεις καθαρός και όσα λες εύκολα μετρήσιμα. Αλλά η πραγματικότητα ποτέ δεν είναι έτσι.


  13. #35308
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #35309
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάω για αντιπολίτευση κοινοβουλευτική, τον όρο τον χρησιμοποιώ γενικά, δεν αποδίδω απαραίτητα κομματική ιδιότητα σε κάποιον(εντάξει στο σκούρα την αποδίδω ) για να μην παρεξηγούμαστε.

    Μα δεν κοιτάω ποιος την εκμεταλλεύεται, πραγματικά αδιάφορο (ας πάρει ο αντίπαλος 10 μονάδες στις δημοσκοπήσεις αν η κριτική έχει βάση). Αν έχει βάση κρίνω και αν θεωρώ ότι η κριτική είναι ανάλογη αυτού που συμβαίνει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ κάθετα ότι όσα έχουν ειπωθεί έχουν το ανάλογο υπόβαθρο.

    famous αν το mode είναι κριτική (και μάλιστα απέναντι σε μια κυβέρνηση) προφανώς και κάποιες κριτικές (πολλές λίγες δεν έχει σημασία) θα καταλήξουν δικαιολογημένες. Κι όσες δεν βγουν ξεχνιούνται και πάμε στο επόμενο. Για όσα αντέδρασα στο θέμα το κορονοϊού δεν αλλάζω γνώμη για όσα είπα. Είναι πολύ εύκολο να παίρνεις μια απόλυτη άποψη(πχ κλείστε τα σύνορα) και να κρίνεις με βάση αυτή. Βγαίνεις καθαρός και όσα λες εύκολα μετρήσιμα. Αλλά η πραγματικότητα ποτέ δεν είναι έτσι.
    Το θέμα είναι πως δεν χρειάστηκα καμιά κρυστάλλινη σφαίρα για να ξέρω πως θα καταλήγαμε έτσι. Αυτό που είχα πει από την αρχή είναι πως όσο περισσότερο αφήσεις το πρόβλημα να εξελίσσεται τόσο πιο ακριβά θα το πληρώσεις. Αυτό βάση δεδομένων και λογικής, και πως όταν έχεις να αντιμετωπίσεις μια κατάσταση κρίσιμη για την οποία δεν γνωρίζεις πολλά δεν πας με το ευτυχές σενάριο, είτε αυτό είναι ανοσία της αγέλης, είτε θα πεθάνει το καλοκαίρι, είτε θα έχουμε εμβόλιο τον Δεκέμβριο. Όσον αφορά τα σύνορα που λες πως ήταν εύκολο να το λέει κάποιος, αυτό κάνανε όσες χώρες το χειρίστηκαν πετυχημένα. Είμαι σίγουρος πως και για αυτές δεν ήταν εύκολο αλλά τα ζύγισαν και είδαν πως η ανεξέλεγκτη διασπορά του ιού στην κοινότητα είναι χειρότερη λόγω του κόστους που έχουν τα απαγορευτικά και η αβεβαιότητα. Ας έβρισκαν μια χρυσή τομή με την μοναδική κόκκινη γραμμή πως όσοι μπαίνουν πρέπει να ελέγχονται και να υπάρχει ιχνηλάτηση.

    Αλλά μάλλον είναι πιο εύκολο με το πρόσχημα της οικονομίας να μην κάνεις τίποτα απολύτως και τελικά να την καταστρέφεις και να το ρίχνεις σε άλλους, ακόμα και τους επιστήμονες. Το να πάρεις μέτρα σοβαρά για την πρόληψη ή να φροντίσεις για την ικανότητα σου ως σύστημα να ανταπεξέλθεις είναι όντως πιο δύσκολο, αλλά με βάση αυτό ακριβώς θα κριθείς. Και ακόμα χειρότερα όταν έδειξες πως ότι έκανες με βάση συγκεκριμένα συμφέροντα και όχι του γενικού καλού, που εκεί δεν μιλάμε μόνο για ανικανότητα.

  15. #35310
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να είναι όπως τα λες, αν και η ιστορία με τα αρχαία της Βενιζέλου με κάνει αρκετά καχύποπτο.

    - - - Updated - - -
    για την Βενιζέλου καλά κάνεις και είσαι καχύποπτος, έχει κουράσει η ιστορία πραγματικά!
    Για την Ακρόπολη η παρακάτω φωτογραφία είναι χαρακτηριστική

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  akropoli2-1024x576.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  126,6 KB 
ID: 221202
    νάυλον, οικοδομικό πλέγμα (μάλλον Τ131), σκυρόδεμα (διαβάζω για 8εκ μέσο πάχος, μια φλούδα δηλαδή)


    Φωτό: https://www.in.gr/2020/10/30/culture...io-politismou/

Σελ. 2354 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23342344234923522353235423552356235923642374 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας