Σελ. 2352 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23322342234723502351235223532354235723622372 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 35.266-35.280 από 78436
  1. #35266
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ότι πεις, εσύ ξέρεις καλύτερα και από τους αρμόδιους...
    Τη δήλωση τη διάβασες; Πέρα από γενικότητες διάβασες κάτι άλλο; Όταν σε κάποιες δεκαετίες αφαιρεθεί ενδέχεται να γίνει ζημιά στο βράχο είναι για εσένα εμπεριστατωμένη κριτική;

    Δεν ξέρω αν η παρέμβαση είναι σωστή ή όχι το αποτέλεσμα θα το δείξει.

    Ξέρω όμως ότι κι εσείς δεν ξέρετε (το ξέρω με βεβαιότητα) και απλά σκούζετε. Αν αυτό θεωρείτε είναι στήριξη προς την κυβέρνηση απλά ενισχύει από που εκκινείτε.


  2. #35267
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Oι διαδρομές έγιναν με χορηγία από τη Στεγη Ιδρυματος Ωνάση στο πλαίσιο της εγκατάστασης του νέου ασανσέρ για ΑΜΕΑ στην Ακρόπολη. Επίσης, είχαν μπει πάλι μπετά στους Ολυμπιακούς, αλλά τότε είχαμε άλλα να ασχοληθούμε.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #35268
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη δήλωση τη διάβασες; Πέρα από γενικότητες διάβασες κάτι άλλο; Όταν όταν σε κάποιες δεκαετίες αφαιρεθεί ενδέχεται να γίνει ζημιά στο βράχο είναι για εσένα εμπεριστατωμένη κριτική;

    Δεν ξέρω αν η παρέμβαση είναι σωστή ή όχι το αποτέλεσμα θα το δείξει.

    Ξέρω όμως ότι κι εσείς δεν ξέρετε (το ξέρω με βεβαιότητα) και απλά σκούζετε. Αν αυτό θεωρείτε είναι στήριξη προς την κυβέρνηση απλά ενισχύει από που εκκινείτε.
    Εσύ την διάβασες;

    Η ανακοίνωση του ICOMOS Ελληνική Εθνική Επιτροπή, που υπογράφεται από τον Πρόεδρο ΔΣ Α. Νακάση και τον Γενικό Γραμματέα Ι. Πανόπουλο αναλυτικά αναφέρει τα ακόλουθα:

    -«Ανησυχία και προβληματισμό έχουν προκαλέσει οι κατασκευαστικές παρεμβάσεις, που εκτελούνται στο χώρο της Ακρόπολης των Αθηνών αυτήν την περίοδο, με την επισκευή και διεύρυνση διαδρομών, που είχαν διαστρωθεί ήδη από τη δεκαετία του ’70. Οι εργασίες αυτές έχουν θεωρηθεί αναγκαίες για τα άτομα που έχουν κινητικά προβλήματα, όπως δηλώνει η υλοποιούμενη «μελέτη διαμόρφωσης διαδρομών στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης για άτομα με δυσκολία κίνησης» (ΥΠΠΟΑ/ΓΔΑΠΚ/ΔΙΠΚΑ/ΤΠΚΑΧΜΑΕ/ 225099/ 155875/4618/2547/03-09-2020 (ΑΔΑ ΩΔ9Ω4653Π4-003). Ωστόσο, σύμφωνα με την προαναφερόμενη Απόφαση, οι προδιαγραφές των υλικών διάστρωσης, ο σχεδιασμός των συνθέσεων, η επιλογή τους μετά από αξιολόγηση σχετικών δοκιμαστικών εφαρμογών, καθώς και η έκταση του έργου, έπρεπε να αποτελέσουν αντικείμενο μελέτης υπό την επιστημονική εποπτεία της ΕΣΜΑ, με τη συνεργασία των συναρμοδίων Υπηρεσιών του ΥΠΠΟΑ (ΥΣΜΑ, ΔΑΑΜ, ΔΣΑΝΜ, ΕΦΑ πόλης Αθηνών). Έχει ενδιαφέρον να πληροφορηθεί κανείς αν κάτι τέτοιο πρόλαβε να γίνει, με δεδομένο το μικρό χρονικό διάστημα που μεσολάβησε ανάμεσα στην έκδοση της απόφασης και την έναρξη υλοποίησης των έργων.

    Μολονότι, οι εργασίες που σήμερα εκτελούνται φέρεται να ικανοποιούν τις ανάγκες διέλευσης ατόμων με δυσκολία στην κίνηση, στην ουσία αποτελούν ένα συμπίλημα διαφορετικών – πραγματικών και θεωρητικών – αναζητήσεων, για τις οποίες θα έπρεπε να έχει προηγηθεί μια ουσιαστική συζήτηση και διαβούλευση για την επίτευξη του βέλτιστου, κατά το δυνατόν, αποτελέσματος. Όπως έχει και δημόσια διατυπωθεί, οι διαδρομές που κατασκευάζονται προορίζονται, επιπλέον, τόσο για την κίνηση μηχανημάτων (που ζυγίζουν αρκετούς τόνους), για τις αναστηλωτικές ανάγκες των μνημείων, όσο και για την αποκατάσταση εδαφικών σταθμών της αρχαιότητας, όπως τμήματος της οδού των Παναθηναίων. Για τις στάθμες αυτές (ποιας χρονικής στιγμής κατά την αρχαιότητα άραγε δεν έχει υπάρξει κάποια έγκριτη μελέτη, που να έχει υποστεί την απαραίτητη επιστημονική βάσανο.

    Ως αντίλογος για τις πολλές αντιδράσεις, που έχουν προκληθεί με τις νέες κατασκευές, διατυπώνεται η δικαιολογία ότι οι διαστρώσεις υπάρχουν εδώ και καιρό στην Ακρόπολη και μάλιστα πως στα σημερινά έργα χρησιμοποιούνται τα ίδια υλικά που είχαν χρησιμοποιηθεί και στις παλαιές επεμβάσεις (Τραυλού), δηλαδή μείξη τσιμέντου και χαλικιών. Πρόκειται για μια άστοχη σύγκριση, καθώς εν προκειμένω πρόκειται για σκυρόδεμα οπλισμένο με μεταλλικό πλέγμα, δηλαδή «μπετόν αρμέ», με αποτέλεσμα η όποια αντιστρεψιμότητά του να είναι σχετική και για το λόγο αυτό μια μελλοντική αφαίρεσή του αναπόδραστα θα επιφέρει τραύματα στο βράχο, που είναι κι αυτός μνημείο. Μισό αιώνα αργότερα είναι δύσκολο να δεχτεί κανείς πως δεν υπήρχε δυνατότητα χρήσης υλικών, πιο φιλικών με το περιβάλλον.

    Ακόμα, το γεγονός ότι ο Πικιώνης επέλεξε να χρησιμοποιήσει, σε ορισμένες περιπτώσεις, το «μπετόν αρμέ», σε άλλες περιοχές αλλά όχι στην Ακρόπολη των Αθηνών, δεν είναι κάτι που εξαγνίζει ή καταδικάζει το υλικό και συνεπώς αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα από τον Πρόεδρο της ΕΣΜΑ για τη χρήση του «μπετόν αρμέ». Το έργο του Πικιώνη μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο κριτικής, όπως και κάθε έργο, όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιείται «α λα καρτ». Και ο Μπαλάνος χρησιμοποίησε «μπετόν αρμέ», μάλιστα στα ίδια τα μνημεία της Ακρόπολης των Αθηνών, με ιδιαιτέρως βλαπτικά αποτελέσματα. Κάθε υλικό μπορεί να είναι κατάλληλο ή μη, αναλόγως του αν η χρήση του είναι συμβατή ή όχι.

    Δυσφορία και όχι μόνο σε σχέση με το αισθητικό αποτέλεσμα προκαλούν επιπλέον η έκταση και ο όγκος της κατασκευής, πράγμα που είναι άμεσα αντιληπτό ακόμα και από έναν απλό πολίτη. Τόσο οι διαδρομές κίνησης όσο και τα πλατώματα είναι πολύ μεγαλύτερα και σε σχέση με τις παλαιότερες επεμβάσεις. Επίσης, η γεωμετρική διαμόρφωση της κατασκευής, αναπτυσσόμενη με ευθειογενή περιγράμματα και πρισματικές ακμές είναι ξένη προς το περιβάλλον του αρχαιολογικού χώρου.

    Εκτός από το αισθητικό πρόβλημα, που προκαλεί η εκτεταμένη διάστρωση, καλύπτοντας το παλίμψηστο του βράχου, ταυτόχρονα, δημιουργείται και μια εννοιολογική ασυνταξία, καθώς αποκόπτεται η πρόσβαση στον συνδετικό ιστό όσων μνημείων δεν διαθέτουν σημαντικό λιθόσωμα, αλλά διατηρούνται σε επίπεδο θεμελιώσεων. Η πρόσληψη του αρχαιολογικού χώρου, ως ενότητος, εξασθενεί, καθώς τα μνημεία αποστερούνται του ζωτικού τους χώρου.

    Η αποκατάσταση αρχαίων οδών (όπως της των Παναθηναίων) ή του αρχαίου εδάφους, που κάλυπτε το βράχο της Ακρόπολης, είναι ζητήματα σοβαρά και σύνθετα, για να παρεισφρέουν τμηματικά και αβασάνιστα σε μια μελέτη επισκευής των υφιστάμενων διαδρομών. Απαιτείται επιστημονική τεκμηρίωση και αναλυτική διερεύνηση μιας πληθώρας στοιχείων. Εξ όσων γνωρίζουμε, μελέτη που να αναφέρεται στα ζητήματα αυτά δεν έχει εγκριθεί, ενώ η διατύπωση πιθανών λύσεων έχει εκφραστεί σε θεωρητικό και μόνο επίπεδο.

    Η Ακρόπολη των Αθηνών δεν είναι ένας τυχαίος τόπος, είναι ένα εμβληματικό μνημείο της ανθρωπότητας, κορυφαίο στον κατάλογο των μνημείων παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς. Οι παρεμβάσεις, κατά συνέπεια, στα μνημεία ή στον αρχαιολογικό της χώρο θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεγμένες και μελετημένες, ενώ θα έπρεπε να είχαν τεθεί υπόψη της UNESCO, ώστε να μην αποτελούν αφορμή επικριτικών σχολίων, μάλιστα και εκτός Ελλάδος. Δεν αλλοιώνουν την εικόνα της Ακρόπολης των Αθηνών μόνο οι υπερμεγέθεις πολυκατοικίες, που αλόγιστα είχαν αρχίσει να ξεφυτρώνουν στη γειτνίασή της και δικαιολογημένα οδήγησαν στην αντίδραση της πολιτείας. Οι εκτεταμένες διαστρώσεις και μάλιστα με «μπετόν αρμέ» αναπόδραστα αλλοιώνουν τη μορφή του αρχαιολογικού χώρου, ενώ επιφέρουν βλάβη και στον ίδιο το βράχο, που είναι μνημείο αυτός καθαυτός. Τα υλικά που χρησιμοποιούνται, όπως και η έκταση των σύγχρονων παρεμβάσεων, πρέπει να χαρακτηρίζονται από την ίδια φειδώ και εγκράτεια, που έχει επικρατήσει και για τα έργα των αναστηλώσεων, γεγονότα στα οποία βασανιστικά και διαχρονικά επέμενε ο δάσκαλός μας Χαράλαμπος Μπούρας και όχι μόνο κατά το διάστημα που διετέλεσε Πρόεδρος της ΕΣΜΑ.

    Την ίδια στιγμή κανείς δεν αρνείται την ανάγκη εξυπηρέτησης των επισκεπτών, μάλιστα των ατόμων που έχουν προβλήματα κίνησης. Ωστόσο, η αυξημένη αυτή ανάγκη δεν μπορεί να οδηγεί κατ’ αναλογία σε υπερβολή νέων κατασκευών, που θέλουν να εξυπηρετήσουν έναν τεράστιο όγκο επισκεπτών, παραμορφώνοντας όχι μόνο το χώρο αλλά και την αξία του πολιτιστικού αγαθού.

    Το ελληνικό τμήμα του ICOMOS εκφράζει τη δυσφορία του τόσο για το αποτέλεσμα των υπό υλοποίηση έργων, όσο και για τον τρόπο με τον οποίο υλοποιούνται τόσο σοβαρές παρεμβάσεις, δίχως την ανάλογη διαβούλευση και τον επιστημονικό διάλογο.

    Για την Εθνική Επιτροπή του Ελληνικού Τμήματος του I.C.O.MO.S.

    Ο Πρόεδρος

    Α Νακάσης

    Ο Γενικός Γραμματέας

    Ι.Πανόπουλος
    Λέει και ξαναλέει πως δεν έγιναν οι απαραίτητες επιστημονικές μελέτες. Εσύ πάλι λες δεν πειράζει που δεν έγινε η σωστή διαδικασία και να περιμένουμε να δούμε για να κρίνουμε, ενώ φέρνεις σαν ψευδοεπιχείρημα την ανάγκη διαμόρφωσης. Πήγαινε και σε κάνα αγύρτη τότε να κάνεις εγχείριση, μετά μπορείς να κρίνεις...

    Όσον αφορά τα άλλα που γράφεις εγώ δεν έγραψα τίποτα, αλλά μάλλον έχεις την μύγα. Ο καθένας με τους σκοπούς του λοιπόν...

  4. #35269
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω δεν έχει ανέβει κανείς.....

    Τέλος πάντων μην σας το χαλάω, αφού προσπαθείτε να προλάβετε το κακό με την βαθιά σας γνώση του τι ακριβώς συμβαίνει εκεί πάνω.
    Το ομολογώ ότι δεν έχω γνώσεις. Για αυτό και χρειάζομαι τις γνώσεις άλλων για να εκφράσω κάποιες αμφιβολίες.

    Το περιμένετε και θα δείτε είναι εντελώς ανούσιο επιχείρημα. Περίμενα κάτι καλύτερο απο κάποιον που φαίνεται να ξέρει απο τσιμέντο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #35270
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Όσο bold και να τα βάζεις δεν τα κάνουν πιο συγκεκριμένα. Γενικόλογα είναι και ερωτήσεις προς ποιον;
    Λέει κάπου ότι ρωτήσαμε τον τάδε υπεύθυνο αν έγιναν οι μελέτες και μας είπε όχι και το δημοσιεύουμε ότι τουλάχιστον επί της αρχής δεν τηρήθηκαν οι διαδικασίες; Δεν πρόκειται να ασπαστώ ,άμεσα ένα έγγραφο από μια επιτροπή έστω που συμβουλεύει την UNESCO (δεν είναι η ίδια η UNESCO για όποιον δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει) επειδή ταιριάζει με το προαποφασισμένο μου αφήγημα. Δεν ξέρω τι ενδοεπιστημονικές/κομματικές/προσωπικές κόντρες μπορεί να είναι από πίσω για να πάρω από την αρχή την μια πλευρά.

    Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα το ICOMOS αλλά τα μέλη του φόρουμ για άλλη μια φορά. Εκφράζω γενικά τη δυσφορία μου κι εγώ όπως το ICOMOS. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο απλά σας τη λέω όπως τη λέτε στην κυβέρνηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ομολογώ ότι δεν έχω γνώσεις. Για αυτό και χρειάζομαι τις γνώσεις άλλων για να εκφράσω κάποιες αμφιβολίες.

    Το περιμένετε και θα δείτε είναι εντελώς ανούσιο επιχείρημα. Περίμενα κάτι καλύτερο απο κάποιον που φαίνεται να ξέρει απο τσιμέντο.
    Στη λαϊκή σε μισούν ε; Πας και τους λες γιατί είναι σάπιες οι ντομάτες προκαταβολικά;


  6. #35271
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο bold και να τα βάζεις δεν τα κάνουν πιο συγκεκριμένα. Γενικόλογα είναι και ερωτήσεις προς ποιον;
    Λέει κάπου ότι ρωτήσαμε τον τάδε υπεύθυνο αν έγιναν οι μελέτες και μας είπε όχι και το δημοσιεύουμε ότι τουλάχιστον επί της αρχής δεν τηρήθηκαν οι διαδικασίες; Δεν πρόκειται να ασπαστώ ,άμεσα ένα έγγραφο από μια επιτροπή έστω που συμβουλεύει την UNESCO (δεν είναι η ίδια η UNESCO για όποιον δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει) επειδή ταιριάζει με το προαποφασισμένο μου αφήγημα. Δεν ξέρω τι ενδοεπιστημονικές/κομματικές/προσωπικές κόντρες μπορεί να είναι από πίσω για να πάρω από την αρχή την μια πλευρά.

    Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα το ICOMOS αλλά τα μέλη του φόρουμ για άλλη μια φορά. Εκφράζω γενικά τη δυσφορία μου κι εγώ όπως το ICOMOS. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο απλά σας τη λέω όπως τη λέτε στην κυβέρνηση

    - - - Updated - - -



    Στη λαϊκή σε μισούν ε; Πας και τους λες γιατί είναι σάπιες οι ντομάτες προκαταβολικά;
    Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αν οι ντομάτες θα είναι μέσα σάπιες. Αν όμως κάποιοι που ξέρουν από αυτά εκφράσουν αμφιβολίες τότε θα μπω σε σκέψεις. Οτι και να λέει ο πωλητής και ότι και να λέει ο υποστηρικτής του.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #35272
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο bold και να τα βάζεις δεν τα κάνουν πιο συγκεκριμένα. Γενικόλογα είναι και ερωτήσεις προς ποιον;
    Λέει κάπου ότι ρωτήσαμε τον τάδε υπεύθυνο αν έγιναν οι μελέτες και μας είπε όχι και το δημοσιεύουμε ότι τουλάχιστον επί της αρχής δεν τηρήθηκαν οι διαδικασίες; Δεν πρόκειται να ασπαστώ ,άμεσα ένα έγγραφο από μια επιτροπή έστω που συμβουλεύει την UNESCO (δεν είναι η ίδια η UNESCO για όποιον δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει) επειδή ταιριάζει με το προαποφασισμένο μου αφήγημα. Δεν ξέρω τι ενδοεπιστημονικές/κομματικές/προσωπικές κόντρες μπορεί να είναι από πίσω για να πάρω από την αρχή την μια πλευρά.

    Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα το ICOMOS αλλά τα μέλη του φόρουμ για άλλη μια φορά. Εκφράζω γενικά τη δυσφορία μου κι εγώ όπως το ICOMOS. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο απλά σας τη λέω όπως τη λέτε στην κυβέρνηση

    - - - Updated - - -



    Στη λαϊκή σε μισούν ε; Πας και τους λες γιατί είναι σάπιες οι ντομάτες προκαταβολικά;
    Συγνώμη πάντως για τις αηδίες περί σκουξίματος και δεν "έχετε ιδέα που πέφτει η Ακρόπολη αν δεν σας πάρει το σχολείο" δεν βλέπω!
    Συνέχισε να τα βάζεις με τα μελή που την λένε στην κυβερνηση...

    Καρφώνεστε και μονοί σας πανάθεμα σας!

  8. #35273
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αν οι ντομάτες θα είναι μέσα σάπιες. Αν όμως κάποιοι που ξέρουν από αυτά εκφράσουν αμφιβολίες τότε θα μπω σε σκέψεις. Οτι και να λέει ο πωλητής και ότι και να λέει ο υποστηρικτής του.
    Zus το να έχεις αμφιβολίες είναι θεμιτό. Μπορεί όταν ανοίξει να ανέβω πάνω και να αρχίσω τα καντήλια ή να διαβάσω πράγματι μια ανάλυση που να με πείθει ότι είναι λάθος παρέμβαση.

    Το να ξεκινάς από ένα γενικόλογο έγγραφο και να κάνεις pile on με χαρακτηρισμούς "άθλιοι, αλήτες, κλέφτες, δολοφόνοι" στους οποίους τόσο αρέσκεστε εδώ μέσα τι στο διάλο θέλετε να πω; Ότι κάνετε κριτική; Απωθημένα βλέπω να βγαίνουν.


  9. #35274
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη πάντως για τις αηδίες περί σκουξίματος και δεν "έχετε ιδέα που πέφτει η Ακρόπολη αν δεν σας πάρει το σχολείο" δεν βλέπω!
    Συνέχιζε να τα βάζεις με τα μελί που την λένε στην κυβερνηση...

    Καρφώνεστε και μονοί σας πανάθεμα σας!
    Αυτό με τα δεν ξέρετε που πέφτει ήταν η απάντηση του υπουργείου. Λες και απάντησαν τα ορκ απο καμία θύρα 13.

    Οτι και να σημαίνει αυτό για αυτά που διαβάζεις και εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zus το να έχεις αμφιβολίες είναι θεμιτό. Μπορεί όταν ανοίξει να ανέβω πάνω και να αρχίσω τα καντήλια ή να διαβάσω πράγματι μια ανάλυση που να με πείθει ότι είναι λάθος παρέμβαση.

    Το να ξεκινάς από ένα γενικόλογο έγγραφο και να κάνεις pile on με χαρακτηρισμούς "άθλιοι, αλήτες, κλέφτες, δολοφόνοι" στους οποίους τόσο αρέσκεστε εδώ μέσα τι στο διάλο θέλετε να πω; Ότι κάνετε κριτική; Απωθημένα βλέπω να βγαίνουν.
    Αν γίνει το κακό δεν θα μας σώσουν τα καντήλια σου. Αδιάφορα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #35275
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη πάντως για τις αηδίες περί σκουξίματος και δεν "έχετε ιδέα που πέφτει η Ακρόπολη αν δεν σας πάρει το σχολείο" δεν βλέπω!
    Συνέχισε να τα βάζεις με τα μελή που την λένε στην κυβερνηση...

    Καρφώνεστε και μονοί σας πανάθεμα σας!
    Τι συγγνώμη θες; Δεν απέδειξες ότι έχεις ανέβει με ένα screenshot, Selfie και ταυτότητα.

    Ναι χτες φύτρωσα στο φόρουμ και καρφώνομαι......πήγαινε πίσω επί διακυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ να δεις κάθε μέρα τι έγραφα. Ειδικά τότε με το Μάτι ξημεροβριαδιαζόμουν εδώ να τους αποκαλώ δολοφόνους.


  11. #35276
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο bold και να τα βάζεις δεν τα κάνουν πιο συγκεκριμένα. Γενικόλογα είναι και ερωτήσεις προς ποιον;
    Λέει κάπου ότι ρωτήσαμε τον τάδε υπεύθυνο αν έγιναν οι μελέτες και μας είπε όχι και το δημοσιεύουμε ότι τουλάχιστον επί της αρχής δεν τηρήθηκαν οι διαδικασίες; Δεν πρόκειται να ασπαστώ ,άμεσα ένα έγγραφο από μια επιτροπή έστω που συμβουλεύει την UNESCO (δεν είναι η ίδια η UNESCO για όποιον δεν καταλαβαίνει ή κάνει ότι δεν καταλαβαίνει) επειδή ταιριάζει με το προαποφασισμένο μου αφήγημα. Δεν ξέρω τι ενδοεπιστημονικές/κομματικές/προσωπικές κόντρες μπορεί να είναι από πίσω για να πάρω από την αρχή την μια πλευρά.

    Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα το ICOMOS αλλά τα μέλη του φόρουμ για άλλη μια φορά. Εκφράζω γενικά τη δυσφορία μου κι εγώ όπως το ICOMOS. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο απλά σας τη λέω όπως τη λέτε στην κυβέρνηση

    - - - Updated - - -



    Στη λαϊκή σε μισούν ε; Πας και τους λες γιατί είναι σάπιες οι ντομάτες προκαταβολικά;
    Από την στιγμή που υπάρχουν αμφιβολίες απαιτείς να ξεκαθαριστούν πρώτα και δεν λες βλέπουμε κατόπιν εορτής. Τόσο απλά.

    Πρόσεξε όμως γιατί την πέφτεις μόνο σε αυτούς που τη λένε στην κυβέρνηση, και όχι στους τιμητές...

  12. #35277
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zus το να έχεις αμφιβολίες είναι θεμιτό. Μπορεί όταν ανοίξει να ανέβω πάνω και να αρχίσω τα καντήλια ή να διαβάσω πράγματι μια ανάλυση που να με πείθει ότι είναι λάθος παρέμβαση.

    Το να ξεκινάς από ένα γενικόλογο έγγραφο και να κάνεις pile on με χαρακτηρισμούς "άθλιοι, αλήτες, κλέφτες, δολοφόνοι" στους οποίους τόσο αρέσκεστε εδώ μέσα τι στο διάλο θέλετε να πω; Ότι κάνετε κριτική; Απωθημένα βλέπω να βγαίνουν.
    Θα πρέπει να ξαναδείς τι έγραψες μάλλον.


    Κατι για σκουξίματα διαβάζω και τις άλλες αθλιότητες, απαντώντας στο «Ακροπόλεως συνεχεία» που έγραψα εγώ!

    Τα βάζω με την Κυβερνησαρα εεε;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-22 002542.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  148,0 KB 
ID: 221166

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι συγγνώμη θες; Δεν απέδειξες ότι έχεις ανέβει με ένα screenshot, Selfie και ταυτότητα.
    Τι λες άνθρωπε μου μήπως να με πας και σε κανένα τμήμα για εξακρίβωση;

  13. #35278
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που υπάρχουν αμφιβολίες απαιτείς να ξεκαθαριστούν πρώτα και δεν λες βλέπουμε κατόπιν εορτής. Τόσο απλά.

    Πρόσεξε όμως γιατί την πέφτεις μόνο σε αυτούς που τη λένε στην κυβέρνηση, και όχι στους τιμητές...
    Αμφιβολίες ποίου; Το θέμα είναι ενός μηνός που τρέχει και τώρα έρχεται μια ανακοίνωση που πρέπει να έχουν σχεδόν τελειώσει τα έργα. Δυστυχώς όταν ψηφίζεις κυβερνήσεις θα δώσεις ένα βαθμό εμπιστοσύνης αν πρόκειται να λειτουργήσει αυτό που λέγεται κράτος.


    Και το 2015 την έπεφτα σε όσους τη λέγανε τότε στο ΣΥΡΙΖΑ δεν λέει τίποτα αυτό. Επίσης με 1-2 μέλη να κάνουν πλάτες στην κυβέρνηση δεν μου πάει να τους την πέσω αφού είναι απαραίτητο για την ισορροπία. Ειδικά από τότε που είχαμε αλλαγή κυβέρνησης και ξαφνικά επανήλθαν πολλά θέματα που είχαν, ως φαίνεται, λυθεί

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να ξαναδείς τι έγραψες μάλλον.


    Κατι για σκουξίματα διαβάζω και τις άλλες αθλιότητες, απαντώντας στο «Ακροπόλεως συνεχεία» που έγραψα εγώ!

    Τα βάζω με την Κυβερνησαρα εεε;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-22 002542.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  148,0 KB 
ID: 221166

    - - - Updated - - -



    Τι λες άνθρωπε μου μήπως να με πας και σε κανένα τμήμα για εξακρίβωση;
    Συγγνώμη δεν σκούζεις στο συγκεκριμένο μήνυμα, έχεις δίκιο.

    Και υπεύθυνη δήλωση. Όχι από gov.gr αλλά ΚΕΠ.


  14. #35279
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αθήνα ζω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και δεν έχω δει αυτό που λες.
    Καλλιθέα Σκλαβενίτης, Καλλιθέα Μασσούτης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ παρατηρώ προβλήματα σε σούπερ μαρκετ. Ίσως δεν παρατηρήσατε καλά.
    Ισως εσεις δεν παρατηρείτε καλά.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #35280
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφιβολίες ποίου; Το θέμα είναι ενός μηνός που τρέχει και τώρα έρχεται μια ανακοίνωση που πρέπει να έχουν σχεδόν τελειώσει τα έργα. Δυστυχώς όταν ψηφίζεις κυβερνήσεις θα δώσεις ένα βαθμό εμπιστοσύνης αν πρόκειται να λειτουργήσει αυτό που λέγεται κράτος.


    Και το 2015 την έπεφτα σε όσους τη λέγανε τότε στο ΣΥΡΙΖΑ δεν λέει τίποτα αυτό. Επίσης με 1-2 μέλη να κάνουν πλάτες στην κυβέρνηση δεν μου πάει να τους την πέσω αφού είναι απαραίτητο για την ισορροπία. Ειδικά από τότε που είχαμε αλλαγή κυβέρνησης και ξαφνικά επανήλθαν πολλά θέματα που είχαν, ως φαίνεται, λυθεί
    Αμφιβολίες για το ότι τηρήθηκαν τα απαιτούμενα όπως καταγγέλλει μια ανεξάρτητη σχετική με το αντικείμενο επιτροπή. Ας τους πείσουν πως όλα γίνανε σωστά, ας επιδείξουν τις αντίστοιχες μελέτες και μετά ας συνεχίσουν. Το θέμα δεν είναι απλά να λειτουργήσει το κράτος, το θέμα είναι να λειτουργήσει σωστά και εις όφελος των πολλών. Αν δες λες τίποτα τότε προφανώς και θα κάνουν ότι γουστάρουν και όσο να είναι καλά δείγματα δεν μας έχουν δώσει.

    Και εγώ την έλεγα στον ΣΥΡΙΖΑ όταν έβλεπα χοντράδες (και το Μάτι δεν ήταν μέσα σε αυτά), δικαιούμαι τώρα να την λέω στην ΝΔ; Όσον αφορά τα 1-2 μέλη μάλλον δεν τα μετράς καλά, πολλά παραπάνω είναι. Εσύ λοιπόν τα παίρνεις και εκνευρίζεσαι με όσους κράζουν την κυβέρνηση και γράφεις αντίλογο, αλλά για κάποιον λόγο δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα με όσους τσατίζονται με αυτούς της κυβέρνησης και γράφουν από αντίδραση και για ισορροπία; Παρεξηγήσεις μπορούν να γίνουν και από τις δυο πλευρές, το μόνο βέβαιο.

Σελ. 2352 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23322342234723502351235223532354235723622372 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας