Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Disabling and potentially permanent side effects lead to suspension or restrictions of quinolone and fluoroquinolone antibiotics

    Οι φθοριοκινολόνες εκτος απο αντιβιοτικο ειναι και μεθοδος χημειοθεραπείας για καρκινοπαθείς. Αναστέλουν την παραγωγή του κολλαγόνου (τένοντες, χόνδροι, μύες) για αγνωστο χρονικό διάστημα, ενω το φθοριο που περιεχουν συσσωρευεται στον οργανισμο και προσβαλλει τα νευρα. Οι παρενεργειες μπορει να διαρκεσουν μηνες ή και χρονια.

    Μιλαμε για μυοσκελετικους πονους, ρευματοπαθειες, αρθριτιδες, τενοντίτιδες και ριξεις, αναπηρια, περιφερική νευροπάθεια και αλλα νευρολογικα.

    Ετσι εχει απαγορευτεί παγκοσμίως η γενικη χρηση της κινολόνης και επιτρέπεται μονο σε σοβαρά περιστατικά.

    Στην Αμερικη κυκλοφορεί με "black box warning" που ειναι η πιο ισχυρη προειδοποιηση που μπορει να δοθει σε φαρμακο,
    και στην Ελβετια, Γερμανια κλπ εχουν εφαρμοστει αυστηροι περιορισμοι οπως προβλεπει η ευρωπαικη απόφαση.

    Στην Ελλαδα δεν εχει γινει καμια ενέργεια βεβαια, και οι γιατροι μας ακομα τις θεωρουν ακινδυνες. Οι βλαβες απο την τοξικοτητα συνηθως εμφανιζονται πολυ μετα τη χρηση με αποτελεσμα να μη γινεται η συνδεση με το φαρμακο.

    Η απόφαση στα ελληνικά
    guitar tuner the best

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αυτο που μια ανακληση ενος σκευασματος προτιστως εχει δωθει ως φαρμακο αλλα μετα αποκαλυπτεται οτι ειναι καταστροφικο , τι μερος του κλαδου της υγειας ειναι ; ποιος παιρνει τις ευθυνες εκτος απο αυτους που το λαμβανουν ;
    διβαζω οτι καμποσες επιβλαβεις για την υγεια χημικες συνθεσεις κυκλοφορουν ως καθημερινα παρελκομενα ,και εφοσων απογορευτουν , αλλαζουν οι εταιριες λιγο την χημικη συνθεση και το ξαναπουλανε ως κατι νεο .
    οι χημικες συνθεσεις φανταζομαι ειναι σχεδον απειρες , δεν θα επρεπε να υπαρχει ενας σοβαρος σκεπτικισμος , αλλα και μια καθιερωμενη διστακτικοτητα να γινομαστε πειραματοζωα ενος κερδοσκοπικου συστηματος ;

    δεν θα επρεπε αυτα να ξεθωριαζουν τον τομεα της υγειας ως τετοιο , εφοσων μεσω αυτου διαχυονται στο κοινο ;

    υπαρχει τεραστια κερδοσκοπικη οργανωση πισω απο τον τομεα της υγειας με σκοπο το κερδος ,το οποιο εχει κανονικα το δικο της εθνος , το εθνος της νοσηλειας, φτιαγμενο απο διεθνη ομοιογενης εκπαιδευση που προκυπτει απο την παγκοσμια συστηματοποιηση του κλαδου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 03-02-23 στις 14:16.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Τα φάρμακα αυτά κυκλοφορούν και στην Ελλάδα με συγκεκριμένους περιορισμούς και ενδείξεις και βέβαια δεν απευθύνονται ούτε στον καθένα, ούτε σε κάθε κρυωματάκι. Δεν είναι αντιβιοτικά που τα παίρνει κανείς με τις χούφτες. Πλέον, κάθε αντιβίωση δίδεται μόνο με ηλεκτρονική συνταγή.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Ποιος ειπε οτι τα αντιβιοτικα ειναι ακινδυνα;
    Την σχεση μεταξυ κοστους-οφελους την γνωριζει μονο ο γιατρος και για καθε περιπτωση ξεχωριστα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Δεν γνωριζω για καποιο συγκεκριμενο περιορισμο στην Ελλάδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειπε οτι τα αντιβιοτικα ειναι ακινδυνα;
    Όλοι οι γιατροι τους οποιους ετυχε να ρωτησω τον τελευταιο καιρο. Θα ναι 5-6 (100% επιτυχια). Και μιλαμε για τα συγκεκριμενα, που εχουν κριθει επικινδυνα και επισημως, οχι γενικα.
    guitar tuner the best

  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω για καποιο συγκεκριμενο περιορισμο στην Ελλάδα.



    Όλοι οι γιατροι τους οποιους ετυχε να ρωτησω τον τελευταιο καιρο. Θα ναι 5-6 (100% επιτυχια). Και μιλαμε για τα συγκεκριμενα, που εχουν κριθει επικινδυνα και επισημως, οχι γενικα.
    Δε ξέρω με τι γιατρούς μιλάς αλλά επειδή έχω αρκετά σοβαρα θέματα (διαβήτη και επιληψία) και έχω αρκετά πάρε δώσε με αρκετά σοβαρούς γιατρούς, η επικρατούσα άποψη είναι η εντελώς αντίθετη.
    Δε παιρνει κανένας αντιβιοτικό άνευ λόγου και αιτίας, παίρνεις μόνο για το άκρως απαραίτητο διάστημα και τη συγκεκριμένη αντιβίωση για τη συγκεκριμένη πάθηση ακριβώς γιατί δεν είναι αστείο πράγμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.447
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω για καποιο συγκεκριμενο περιορισμο στην Ελλάδα.



    Όλοι οι γιατροι τους οποιους ετυχε να ρωτησω τον τελευταιο καιρο. Θα ναι 5-6 (100% επιτυχια). Και μιλαμε για τα συγκεκριμενα, που εχουν κριθει επικινδυνα και επισημως, οχι γενικα.
    Ακτινολογους ρώτησες;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #8
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Arouti εδω μιλαμε για ενα συγκεκριμενο φαρμακο ρε αδερφε. Ο γενικος κανόνας που λες ειναι γνωστος.

    Δεν τιθεται θεμα σοβαροτητας γιατρου, αλλα θεμα ενημερωσης.
    Ενα κοινο αντιβιοτικο που γενικα θεωρουνταν ακινδυνο για τον γενικο πληθυσμο (καλη σχέση κινδυνου/οφελους ακομα και για απλες λοιμωξεις - γιατι εχουμε και συμφορουμιστες με εξειδικευμενες γνωσεις), προεκυψε τελικα οτι δεν ειναι, και αντι να αποσυρθει ανατεθηκε η ευθυνη στα κρατη μελη να κανουν ειδικη ενημερωση σε φαρμακοποιους και γιατρους και να βαλουν ειδικες προειδοποιησεις στα σκευασματα για να περιοριστει η χρηση του στο ελαχιστο. Πραγμα το οποιο δεν εγινε.
    guitar tuner the best

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Arouti εδω μιλαμε για ενα συγκεκριμενο φαρμακο ρε αδερφε. Ο γενικος κανόνας που λες ειναι γνωστος.

    Δεν τιθεται θεμα σοβαροτητας γιατρου, αλλα θεμα ενημερωσης.
    Ενα κοινο αντιβιοτικο που γενικα θεωρουνταν ακινδυνο για τον γενικο πληθυσμο (καλη σχέση κινδυνου/οφελους ακομα και για απλες λοιμωξεις - γιατι εχουμε και συμφορουμιστες με εξειδικευμενες γνωσεις), προεκυψε τελικα οτι δεν ειναι, και αντι να αποσυρθει ανατεθηκε η ευθυνη στα κρατη μελη να κανουν ειδικη ενημερωση σε φαρμακοποιους και γιατρους και να βαλουν ειδικες προειδοποιησεις στα σκευασματα για να περιοριστει η χρηση του στο ελαχιστο. Πραγμα το οποιο δεν εγινε.
    Δεν νομίζω πως αυτό που αναφέρεις είναι κοινό αντιβιοτικό.
    Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι ποτέ να μου έχει δώσει γιατρός κάτι τέτοιο, ούτε έχω δει στους δικους μου

  10. #10
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως αυτό που αναφέρεις είναι κοινό αντιβιοτικό.
    Τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι ποτέ να μου έχει δώσει γιατρός κάτι τέτοιο, ούτε έχω δει στους δικους μου
    Και γω μεχρι προσφατα δεν το ηξερα. Τα τελευταια δυο χρονια οπου σταθω κι οπου βρεθω μου δινουν αυτο χωρις δευτερη σκεψη. Και για κορονοιο. Ειναι ευρεος φασματος παντως, οποτε μαλλον δεν το δινουν για τα συνηθισμενα.
    guitar tuner the best

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω μεχρι προσφατα δεν το ηξερα. Τα τελευταια δυο χρονια οπου σταθω κι οπου βρεθω μου δινουν αυτο χωρις δευτερη σκεψη. Και για κορονοιο. Ειναι ευρεος φασματος παντως, οποτε μαλλον δεν το δινουν για τα συνηθισμενα.
    Λογικά μιλάς για το Avelox, αναπνευστική κινολονη.

    Καλά κάνουν και στο δίνουν (θεωρώ ότι υπάρχει η αναγκαιότητα), στην ελάχιστη αποτελεσματική δόση.

    Από εκεί και πέρα, φάρμακο χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχει, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί σέρνεται αυτό το θέμα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #12
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά μιλάς για το Avelox, αναπνευστική κινολονη.

    Καλά κάνουν και στο δίνουν (θεωρώ ότι υπάρχει η αναγκαιότητα), στην ελάχιστη αποτελεσματική δόση.

    Από εκεί και πέρα, φάρμακο χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχει, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί σέρνεται αυτό το θέμα.
    Οχι μιλαω γενικα για τη κινολονη που κακως μου την εδωσαν σε δυο περιπτωσεις. Πολυ κακως, και παρανομα οπως ανακαλυψα μετα.

    Το Avelox ναι για κορονοιο. Εννοειται πως δεν μπορει να σκοτωσει ιο, το παιρνεις για την πιθανοτητα της επιλοίμωξης. Αμφιβαλλω αν ειναι καλυτερο να παρεις αυτο αντι για καποιο αλλο, αλλα δεν το γνωριζω. Παντως ηταν ηπιο σε σχεση με το Ciproxin.
    guitar tuner the best

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι μιλαω γενικα για τη κινολονη που κακως μου την εδωσαν σε δυο περιπτωσεις. Πολυ κακως, και παρανομα οπως ανακαλυψα μετα.

    Το Avelox ναι για κορονοιο. Εννοειται πως δεν μπορει να σκοτωσει ιο, το παιρνεις για την πιθανοτητα της επιλοίμωξης. Αμφιβαλλω αν ειναι καλυτερο να παρεις αυτο αντι για καποιο αλλο, αλλα δεν το γνωριζω. Παντως ηταν ηπιο σε σχεση με το Ciproxin.
    Avelox δίνεται για άσχημες λοιμώξεις του αναπνευστικού για αυτό και στο έδωσαν. Δίνεται ως θεραπεία για άσχημες ιγμορίτιδες και πνευμονίες. Πήρα δύο βδομάδες καλοκαίρι και μια βδομάδα τον Οκτώβριο. Δυστυχώς ήταν απαραίτητο. Είναι από τις πιο δυνατές θεραπείες και ναι είναι το καλύτερο. Και η πεθερά μου το είχε πάρει ως επιθετική θεραπεία σε πνευμονία. Το ciproxin το δίνουν και σε ουρολοιμώξεις. Αυτό για τον τένοντα που λες υπάρχει στις προειδοποιήσεις του εδώ και πολλά χρόνια.
    Αυτοί ήταν και οι λόγοι που πρέπει να συνταγογραφουνται τα αντιβιοτικά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NeuroN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω για καποιο συγκεκριμενο περιορισμο στην Ελλάδα.



    Όλοι οι γιατροι τους οποιους ετυχε να ρωτησω τον τελευταιο καιρο. Θα ναι 5-6 (100% επιτυχια). Και μιλαμε για τα συγκεκριμενα, που εχουν κριθει επικινδυνα και επισημως, οχι γενικα.
    Κακώς. Έχω πάθει 12 ετών ακοκιοκυταρραιμια (αν το γράφω σωστά) από ριφαμπικινη. Την πήρα μετά από συμβουλή παθολόγου στον πατέρα μου( επίσης γιατρό). Ήταν η μόνη φορά που με πήγε στα επείγοντα. Δεν μπορώ να το πάρω ποτέ. Ούτε αυτό ούτε τα παράγωγα της ριφαμπικινης. Επίσης δεν μπορώ να πάρω κλαβουκονικο οξύ. Αν θυμάμαι καλά τη λέξη. Είναι η δεύτερη ουσία του augmentin. Που δίνουν κατά κορο οι οδοντίατροι
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  14. #14
    Εγγραφή
    17-06-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Philips
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Avelox δίνεται για άσχημες λοιμώξεις του αναπνευστικού για αυτό και στο έδωσαν. Δίνεται ως θεραπεία για άσχημες ιγμορίτιδες και πνευμονίες. Πήρα δύο βδομάδες καλοκαίρι και μια βδομάδα τον Οκτώβριο. Δυστυχώς ήταν απαραίτητο. Είναι από τις πιο δυνατές θεραπείες και ναι είναι το καλύτερο. Και η πεθερά μου το είχε πάρει ως επιθετική θεραπεία σε πνευμονία. Το ciproxin το δίνουν και σε ουρολοιμώξεις. Αυτό για τον τένοντα που λες υπάρχει στις προειδοποιήσεις του εδώ και πολλά χρόνια.
    Αυτοί ήταν και οι λόγοι που πρέπει να συνταγογραφουνται τα αντιβιοτικά

    - - - Updated - - -



    Κακώς. Έχω πάθει 12 ετών ακοκιοκυταρραιμια (αν το γράφω σωστά) από ριφαμπικινη. Την πήρα μετά από συμβουλή παθολόγου στον πατέρα μου( επίσης γιατρό). Ήταν η μόνη φορά που με πήγε στα επείγοντα. Δεν μπορώ να το πάρω ποτέ. Ούτε αυτό ούτε τα παράγωγα της ριφαμπικινης. Επίσης δεν μπορώ να πάρω κλαβουκονικο οξύ. Αν θυμάμαι καλά τη λέξη. Είναι η δεύτερη ουσία του augmentin. Που δίνουν κατά κορο οι οδοντίατροι
    Δυο γιατροι που εμπιστευομαι (πενυμονολογος και παθολογος) δεν δινουν avelox για κορονοιο. Ετυχε και συνεπεσαν οι συστασεις τριτων γι αυτο και το πηρα. Και δεδομενου οτι οι αυστηρες απαγορευσεις γενικα για τις κινολονες δεν εχουν εφαρμοστει στην Ελλαδα, γι αυτο δεν ξερω αν ειναι καταλληλο ως επιλογη. Εδω εντοπισα εναν τυπο που αμφισβητει ακομα και την σχεση ρηξης τενοντα με τις κινολονες. Μιλαμε για τα καγκελα.

    Το Ciproxin μου το εδωσαν για προβληματα με το εντερο. Την μια ηταν πολυ ηπιο το προβλημα και δεν χρειαζοταν τοσο δυνατο φαρμακο (απαγορευεται δια νομου βασικα), και την αλλη οι εξετασεις για βακτηριο βγηκαν αρνητικες και κανονικα επρεπε να το διακοψω αλλα μου το εγραψαν για αλλες 5 μερες (που επισης απαγορευεται). Υπαρχει λογος βεβαια για αυτες τις απαγορευσεις, τον οποιο εγω ανακαλυψα the hard way.

    Εδω λεει και για τις ουρολοιμώξεις. Τσεκαρε τιτλο και υποτιτλο.

    Μια γρηγορη αναζητηση για ριφαμπικινη μου βγαζει για την "ικανότητά της να αναστέλλει τη σύνθεση RNA στα βακτηριακά κύτταρα" που ειναι ο τροπος που λειτουργουν και οι κινολονες και ειναι και ο λογος που τις χρησιμοποιουν και ως χημειοθεραπεια. Δυνατο χαπακι κι αυτο.
    guitar tuner the best

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας