Σελ. 1187 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11671177118211851186118711881189119211971207 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.791-17.805 από 78436
  1. #17791
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν τις καταργούν γιατί πώς θα παίρνουν πτυχίο τα τσιράκια χωρίς γνωστά θέματα;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  2. #17792
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος.
    Η λύση είναι α) μείωση ΦΠΑ στο 6%, β) συνδεδεμένο σύστημα με το κράτος όχι με τις τράπεζες, γ) έλεγχοι από το ΣΔΟΕ ( στην 1 φορά προειδοποίηση, στις 2 τσουχτερό πρόστιμο 1% του ετήσιου τζίρου, στις 3 φορές κλείσιμο επιχείρησης 1 βδομάδα και στις 4 φορές να τους παίρνουν τα σώβρακα).
    Λάθος.
    Πρώτα φτιάχνεις τον όποιο ελεγκτικό μηχανισμό, βλέπεις ότι δουλεύει και μετά διεκδικείς , έχοντας στοιχεία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #17793
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η αληθεια ειναι οτι αρπαξουν και οι 2 πλευρες. Δεν υπηρχε πλαφον κατι να μη κλεβουν τους τουριστες και να ξεφτιληζεται ολη η χωρα με 500 ευρο λογαριασμο για 2 ατομα καλαμαρια ?

  4. #17794
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι η αδυναμία αλλαγής major όπως το λένε καθώς το αντικείμενο και η τοποθεσία είναι συνδεδεμένο με τις πανελλαδικές.

    Ουσιαστικά λοιπόν οι μαθητές καλούνται να αποφασίσουν για ένα προϊόν για το οποίο μετά την επιλογή ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Όταν δεν έχεις επιλογές, δεν υπάρχει και ενδιαφέρον και ούτε εσωτερικός ανταγωνισμούς. Οι πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών παίρνει πτυχίο χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Κατεπέκταση και τα μάστερ και διδακτορικα γίνονται για μια θέση στο δημόσιο αν και δεν εκεί σίγουρος για αυτό πια.

    Τα ελληνικά πανεπιστήμια ήταν πολύ καλά στην θεωρία όμως και έπασχαν στην πρακτική λόγω έλλειψης εξοπλισμού. Φοιτητές που ηθελαν να είναι σοβαροί, είχαν πολύ υψηλό επίπεδο γνώσης, τουλάχιστον έτσι ήταν όταν εγώ τελείωνα το 2003. Βέβαια υπήρχαν και σχολές που έβγαζαν φοιτητές με 9αρια που δεν είχαν κυριολεκτικά ιδέα ώστε να διατηρείται η αξία της σχολής. Μερικοί καθηγητές και σχολές είχαν αντιληφθεί βλέπεις ένα διαφορετικό τρόπο να βγάζουν λεφτά.

    Έχω κάνει κάποιες συζητήσεις για το Βέλγιο. Από ότι λένε αν ήθελες, έπαιρνες πτυχίο με πολύ πάρτι και αλκοόλ. Εμμέσως περιγράφουν πρακτικές αλλά Ελλήνων σε χειμερινές διακοπές δηλαδή τον μέσο Έλληνα φοιτητή. Η βασική διαφορά είναι ότι δεν υπήρχαν πανελλαδικές και ότι μπορούσαν να αλλάξουν γνώμη αν από την σχολή έβλεπαν ότι δεν υπήρχε μελλοντικό ενδιαφέρον από την πλευρά τους.η 2η βασική διαφορά είναι ότι παίρνεις μάστερ σε 4 χρόνια και όχι 6. Η τρίτη διαφορά είναι ότι δεν είναι εντελώς 5 τσάμπα ούτε καν στην θεωρία .Φυσικά έχουν και εδώ όλα τα θέματα που πηγάζουν από τα ευρωπαϊκά προγράμματα αλλά όπως και να έχει υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία και εντιμότητα. Διδακτορικός θεωρείται εργαζόμενος , έχει μισθό και δικαιούται ταμείο ανεργίας μόλις τελειώσει. Από την άλλη όμως, δεν έχω γνωρίσει και κάποιο σοβαρό διδακτορικό εν δράση και είναι και πολλοί και μάλιστα μη Βέλγοι. Να υπενθυμίσω ότι το Πανεπιστήμιο του λουβεν είναι από τα καλύτερα σε ανακαλύψεις στην Ευρώπη. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι υπάρχει και λαμογια με τα τσουβαλια παραδίπλα.

  5. #17795
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι αρπαξουν και οι 2 πλευρες. Δεν υπηρχε πλαφον κατι να μη κλεβουν τους τουριστες και να ξεφτιληζεται ολη η χωρα με 500 ευρο λογαριασμο για 2 ατομα καλαμαρια ?
    ???

    Όχι 500...5000 να ζητάει, είναι δικαίωμά του.

    Ούτε μονοπώλιο είναι ο τύπος, ούτε έβαλε σε κανενός το κεφάλι πιστόλι να πάει εκεί να κάτσει/φάει κλπ.

    Προσφορά και ζήτηση, σε ελεύθερο, δημοκρατικό, καπιταλιστικό Κράτος.

    Αν ο τύπος (1) είχε ελεύθερα προσβάσιμο και ενημερωμένο τιμοκατάλογο, και (2) έκοψε τις αποδείξεις του, πολύ καλά έκανε.

    Διατίμηση, υπάρχει σε πολύ συγκεκριμένα προϊόντα για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Τα καλαμαράκια στη Μύκονο ή όπου αλλού, δύσκολα με πείθεις πως πρέπει να μπουν σε αυτή την κατηγορία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #17796
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλα και στα νοικιαρικα 40 τους λενε μετα βρισκουν μια γρατζουνια και τους περνουν 2000 . Αλλα δεν εχουν τιμοκαταλογο να ξερουν ποσο τους τα βγαζουν μετα

  7. #17797
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τα Πανεπιστήμια είναι όλα χωρίς εξοπλισμό τη στιγμή που μιλάμε? Τα έχουν κλέψει?
    Ναι φυσικά, αφού αυτό είπα πιο πίσω (σύμφωνα πάντα με εσένα), για δώσε και την συνεχεία τώρα.

  8. #17798
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι φταίει για τα πανεπιστήμιά μας; Το άσυλο ή πως δεν έχουν face control; Μην τρώτε ό,τι κουτόχαρτο σερβίρουν τα media για να πουλήσουν διαφημίσεις. Στα περισσότερα αν όχι όλα τα ιδρύματα της χώρας, ούτε ναρκωτικά παίζουν, ούτε άλλες ιστορίες για αγρίους. Ρωτήστε φοιτητές και καθηγητές, μην διαβάζετε ιστοσελίδες και facebook.
    Έχω πχ γνωστή που εργάζεται στο ΑΠΘ και είναι συχνά μέχρι αργά το βράδυ εκεί. Το μόνο που φοβόταν το χειμώνα, ήταν ο κακός φωτισμός, καθώς δεν έβλεπε που πατούσε και κινδύνευε να σκοντάψει.

    Για το πολυτεχνείο στα Χανιά, μπορώ να σου πω προσωπικά πως οι μόνοι επισκέπτες που δεν είχαν σχέση με το ίδρυμα, ήταν άνθρωποι από την τοπική κοινωνία που έρχονταν απογευματο-βραδάκι, για να περπατήσουν, να κάνουν jogging ή να χρησιμοποιήσουν τα γήπεδα αν ήταν διαθέσιμα.
    Το γεγονός οτι μπαίνει ο κάθε άσχετος προκειμένου να κάνει την δουλειά του εκμεταλλευόμενος το καθεστώς του ασύλου δεν φταίει? Δεν ξέρω πιο πανεπιστήμιο τελείωσες, ισώς να είναι κολλέγιο όπως πχ η Πολυτεχνική του Βόλου, το Διεθνές Ελληνικό Πανεπιστήμιο και άλλα. Εγώ όμως τελείωσα την Πολυτεχνική του ΑΠΘ και έχω προσωπική άποψη. Επίσης πέρασα απο το Πολυτεχνείο πριν απο μερικούς μήνες και είδα οτι είχαν ξηλώσει όλες τις αφίσες από τους τοίχους, εκτιμώ οτι ετοιμάζονταν να τους (ξανα)βάψουν. Επίσης παρατήρησα οτι οι θωρακισμένες πόρτες και οι καγκελόπορτες εντός του κτιρίου αυξήθηκαν - γιατί άραγε? Η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών σαφώς και δεν εξαρτάται από το αν ο τοίχος έχει γκραφίτι αλλά μην λέμε ότι δεν τρέχει και τίποτα αν μπαίνουν διάφοροιί και δεν επιτρέπουν την απρόσκοπτη λειτουργία των σχολών.

  9. #17799
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι η αδυναμία αλλαγής major όπως το λένε καθώς το αντικείμενο και η τοποθεσία είναι συνδεδεμένο με τις πανελλαδικές.

    Ουσιαστικά λοιπόν οι μαθητές καλούνται να αποφασίσουν για ένα προϊόν για το οποίο μετά την επιλογή ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Όταν δεν έχεις επιλογές, δεν υπάρχει και ενδιαφέρον και ούτε εσωτερικός ανταγωνισμούς. Οι πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών παίρνει πτυχίο χωρίς πραγματικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Κατεπέκταση και τα μάστερ και διδακτορικα γίνονται για μια θέση στο δημόσιο αν και δεν εκεί σίγουρος για αυτό πια.
    Χωρίς να θέλω να πώ ότι η πρότασή σου είναι απαραίτητα λάθος (μπορεί να έχει άλλες δυσκολίες), ωστόσο και στο σημερινό πλαίσιο το να αλλάξει κάποιος φοιτητής σχολή και κατεύθυνση δεν είναι δύσκολο, αρκεί να το θέλει. Αν αλλάξει γνώμη στο 4ο έτος, ε τότε, εντάξει μάλλον έχει άλλα θεματάκια. Αλλά έχω πάμπολες περιπτώσεις, με πρώτη και καλύτερη ενός στενού φίλου του συγκατοίκου μου στην Πατρα, ο οποίος πέρασε και μάλιστα πρώτος στην σχολή μηχανικών Η/Υ τότε, δεν του άρεσε (ναι, συμβαίνει και αυτό!) και ξαναδήλωσε την επόμενη χρονιά, και πήγε μαθηματικό (είναι καθηγητής μαθηματικός στο Tennesy αυτή την στιγμή). ή μαθητής μου πέρασε απο ΕΠΑΛ παρακαλώ ΣΤΥΑ, και πήγε, δεν του άρεσε, έφυγε, και ξαναδήλωσε του χρόνου σε τελείως διαφορετικό αντικείμενο (όχι στρατό, κλάδο υγείας).
    Αρα η δυνατότητα υπάρχει να διορθωθούν λαθάκια. Νομίζω ότι μπορείς μάλιστα να δικαιολογείς ίδια μαθήματα ώστε να μην τα ξανακάνεις.

  10. #17800
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην εποχη μας ξαναεδινες πανελληνιες παλι για να αλλαξεις ....

  11. #17801
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το πρόβλημα είναι ότι σε πολλές σχολές ο πρώτος χρόνος δεν έχει επαφή με το αντικείμενο. Η διαδικασία με τις πανελλήνιες δούλευε στο πρώτο χρόνο και εγώ ήξερα αρκετούς που άλλαξαν στην ίδια δέσμη όμως. Όμως αν πχ σαν μηχανολόγος μηχανικός ήθελες να γίνεις ηλεκτρολόγος στο 2 ή 3 έτος τότε καλή τύχη. Και αν ήθελες να γίνεις κάτι άλλο εντελώς άσχετο τότε ούτε συζήτηση. Εγώ έχω γνωρίσει αρκετούς στο Βέλγιο που αρχικά ξεκίνησαν με άσχετο αντικείμενο και μετά κατέληξαν σε άλλο από το τωρινό τους. Δεν ξέρω αν στο Βέλγιο γίνεται ΣΕΠ στο σχολείο αλλά για μένα αυτά τα πράγματα αποφασίζονται καλύτερα πάντα μετά το σχολείο. Στην Ελλάδα ήταν πολύ δύσκολο στην εποχή της αδερφής μου (74) που η πρώτη ήταν θαύμα, η 2η ευτυχία και η τρίτη η νόρμα, δεν γινόταν να αλλάξεις δέσμη με λογικές προσδοκίες.

  12. #17802
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην εποχη μας ξαναεδινες πανελληνιες παλι για να αλλαξεις ....
    παλι δινεις, αλλα υπαρχει και το 10%
    https://www.ipaidia.gr/paideia/panel...10-ton-theseon

    παλια, επι εποχης μου εδινες οποια μαθηματα ηθελες, ή και κανενα... κρατουσες βαθμολογια, οποτε εαν ειχες καλη δεν χρειαζοταν να ξαναδωσεις, ή εδινες οπου χρειαζοταν για βελτιωση

  13. #17803
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός οτι μπαίνει ο κάθε άσχετος προκειμένου να κάνει την δουλειά του εκμεταλλευόμενος το καθεστώς του ασύλου δεν φταίει? Δεν ξέρω πιο πανεπιστήμιο τελείωσες, ισώς να είναι κολλέγιο όπως πχ η Πολυτεχνική του Βόλου, το Διεθνές Ελληνικό Πανεπιστήμιο και άλλα. Εγώ όμως τελείωσα την Πολυτεχνική του ΑΠΘ και έχω προσωπική άποψη. Επίσης πέρασα απο το Πολυτεχνείο πριν απο μερικούς μήνες και είδα οτι είχαν ξηλώσει όλες τις αφίσες από τους τοίχους, εκτιμώ οτι ετοιμάζονταν να τους (ξανα)βάψουν. Επίσης παρατήρησα οτι οι θωρακισμένες πόρτες και οι καγκελόπορτες εντός του κτιρίου αυξήθηκαν - γιατί άραγε? Η ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών σαφώς και δεν εξαρτάται από το αν ο τοίχος έχει γκραφίτι αλλά μην λέμε ότι δεν τρέχει και τίποτα αν μπαίνουν διάφοροιί και δεν επιτρέπουν την απρόσκοπτη λειτουργία των σχολών.
    Αφού τέλειωσες την πολυτεχνική του ΑΠΘ και το επισκέφτηκες και πρόσφατα, δεν μας λες αν όντως πωλούσαν ναρκωτικά στους διαδρόμους και έδερναν φοιτητές για να τους πάρουν τα λεφτά; Φοβόσουν για την ζωή σου όταν το επισκέφθηκες;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #17804
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά, αφού αυτό είπα πιο πίσω (σύμφωνα πάντα με εσένα), για δώσε και την συνεχεία τώρα.
    Να δώσουν λεφτά για εξοπλισμό κλπ ώστε να εξαφανιστεί ή να καταστραφεί στην επόμενη κατάληψη (στην καλύτερη ή την επόμενη μέρα);
    Έτσι όπως το έγραφες αφήνεις να εννοηθεί πως ότι εξοπλισμός υπάρχει εξαφανίζεται ή καταστρέφεται. Είναι απλά θέμα χρόνου λοιπόν να τα εξαφανίσουν και να τα καταστρέψουν όλα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #17805
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως το έγραφες αφήνεις να εννοηθεί πως ότι εξοπλισμός υπάρχει εξαφανίζεται ή καταστρέφεται. Είναι απλά θέμα χρόνου λοιπόν να τα εξαφανίσουν και να τα καταστρέψουν όλα.
    Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο Google έχει μόνο 449.000 αποτελέσματα

Σελ. 1187 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11671177118211851186118711881189119211971207 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας