Σελ. 892 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 872882887890891892893894897902912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.366-13.380 από 78436
  1. #13366
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντροπή να γράφονται τέτοια πράγματα. Σε όλους τους τομείς υπάρχουν άτομα που εκμεταλλεύονται καταστάσεις αλλά δεν είναι η νόρμα.
    Γιατί ντροπή; Ψέματα είναι;;;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #13367
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ντροπή; Ψέματα είναι;;;
    Η μισή αλήθεια είναι. Το τσουβάλιασμα είναι εύκολο και συνήθως γίνεται από όσους έχουν επιφανειακή γνώση των πραγμάτων.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #13368
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Η άλλη μισή, ποια ακριβώς είναι;

    Μπορεί ο cool11 να είναι κάπως κυνικός, ωστόσο δεν είναι ψευδή αυτά που γράφει.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #13369
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άλλη μισή, ποια ακριβώς είναι;

    Μπορεί ο cool11 να είναι κάπως κυνικός, ωστόσο δεν είναι ψευδή αυτά που γράφει.
    Ότι τι;;; Υπάρχουν στοιχεία, κάποια έρευνα ή πες πες κάτι θα μείνει;

    Για να προλάβω, δεν ισχυρίζομαι ότι οι διορισμοί Ελλήνων ακαδημαϊκών είναι όλοι "ρόδινοι" αλλά αυτό απέχει παρασάγγες από το να λέμε ότι όλοι είναι άχρηστοι, βολεμένοι, κλπ εκτός και αν έχουμε κάτι συγκεκριμένο να το στηρίξουμε.

    Ένα benchmark ή κατιτίς. Εγώ πχ. που γνωρίζω εκ των έσω 2-3 ΑΕΙ Αθήνα και Θεσσαλονίκη μπορώ να μεταφέρω μια πολύ πιο ανάμικτη εικόνα. Όπως επίσης, επειδή τώρα παρακολουθώ ΜΒΑ σε πανεπιστήμιο Βελγίου και από εδώ έχω να μεταφέρω μία ανάμικτη εικόνα με περιπτώσεις τύπου, π.χ., που έγινε "καθηγητής" με βούλα και σφραγίδα μόνο και μόνο επειδή ήταν μεγαλοστέλεχος σε πολυεθνική και έχει επαφές για χρηματοδότηση και διασυνδέσεις.

    Δεν πρόκειται προφανώς να γράχω όμως ότι όλοι εδώ Βέλγιο είναι πουλημένοι και βολεμένοι.

    Αν είναι να πούμε κάτι ας το πούμε με κάποια έστω στοιχεία, αλλά το να απαξιώνουμε γενικά σημαίνει ότι απλά περδόμαστε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #13370
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στο Βέλγιο, πάντως από τα 6 χρόνια (4 για πτυχίο + 2 για μεταπτυχιακό) που πέρασα σε 2 πανεπιστήμια της Αττικής, η άποψή μου τείνει να ταυτιστεί με εκείνη του cool11.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, πάντως ο κανόνας είναι αυτός που περιέγραψε ο cool11.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  6. #13371
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γίνεται με τις δημοσιευσεις;
    Κοινωνικές σχέσεις και πηγαδάκια έχουν γίνει. Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε στο βουνό.

    Το σύστημα είναι στα όρια του εκτός ελέγχου. Το μόνο που λείπει είναι home delivery διδακτορικό + 3 δημοσιεύσεις δώρο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στο Βέλγιο, πάντως από τα 6 χρόνια (4 για πτυχίο + 2 για μεταπτυχιακό) που πέρασα σε 2 πανεπιστήμια της Αττικής, η άποψή μου τείνει να ταυτιστεί με εκείνη του cool11.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, πάντως ο κανόνας είναι αυτός που περιέγραψε ο cool11.
    Έτσι είναι.

    Φυσικά και υπάρχουν και εξαιρέσεις. Και πολλές θα έλεγα. Αλλά υποθέτω ότι δεν είναι στις αναγκαίες θέσεις ή δεν έχουν την πρόθεση ή την ικανότητα να αλλάξουν κάτι.

  7. #13372
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι.

    Φυσικά και υπάρχουν και εξαιρέσεις. Και πολλές θα έλεγα. Αλλά υποθέτω ότι δεν είναι στις αναγκαίες θέσεις ή δεν έχουν την πρόθεση ή την ικανότητα να αλλάξουν κάτι.
    Αν είναι εξαιρέσεις, δεν είναι πολλές. Αν είναι πολλές, δεν είναι εξαιρέσεις

    Πάρα πολλές σχολές (για να μην πω όλες) είναι δέσμιες ενός ή δυο κομματόσκυλων που είτε κρατάνε ένα Πρύτανη από τα @@ είτε έχουν δυνατό πολιτικό βύσμα είτε είναι δικομανείς κλπ.
    Επειδή τα Πανεπιστήμια δεν λειτουργούν επί της ουσίας "δημοκρατικά" και επειδή όσοι δεν είχαν μπάρμπα έχουν φάει σκ@τό για να μπορέσουν να αναλάβουν μια έδρα μετά από χρόνια χαμαλίκι, απλήρωτους μήνες, υποσχέσεις αναβολές κλπ συντηρείται αυτή η νοσηρή κατάσταση.
    Αν θέλεις να διαφωνήσεις, είτε θα απομονωθείς είτε θα σε έχει το συμβούλιο στην μπούκα, ακριβώς γιατί όλοι φτάνουν να εξαρτώνται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο από τα 1-2 κομματόσκυλα.

    Για home delivery διδακτορικά και δημοσιεύσεις ψάξε κάτι 'βαριά' πολιτικά επίθετα με διαρκή παρουσία στη χώρα, άντε και για τους κολλητούς τους. Οι υπόλοιποι, τον πούλο.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #13373
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινωνικές σχέσεις και πηγαδάκια έχουν γίνει. Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε στο βουνό.

    Το σύστημα είναι στα όρια του εκτός ελέγχου. Το μόνο που λείπει είναι home delivery διδακτορικό + 3 δημοσιεύσεις δώρο.
    Τη φωτιά ανακάλυψες, όταν ανακαλύψεις και τον τρόχο να μου το πεις να γράψουμε το paper, επειδη χρειαζεται ενα boost το h-index μου

    Aυτό που περιγράφεις δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, αλλα χαρακτηριστικό της επιστημονικής ερευνας απο την στιγμή που ποσοτικοί δείκτες (ναί στο όνομα της αξιολογησης που υγραίνει μερικούς ) αρχισαν να καθοριζουν τα παντα, απο την καριέρα των ερευνητών, μέχρι την χρηματοδότηση των τμημάτων τους και το κυρός των επιστημονικών περιοδικών. π.χ. με τους editors των journals ξεδιαντροπα να στελνουν email "κανε cite 5 paper απο το περιοδικό μας και μετα ξαναστείλε".

    Ενταξει, καταλαβαίνω οτι μερικοί δεν έχουν φύγει απο τη γειτονιά στην οποια γεννηθηκαν και δεν εχουν παραστάσεις, αλλά μην τσιμπάτε και οι υπόλοιποι στο όνομα των οποιοδήποτε κομπλεξ σας (μας) ξέμειναν απο τα χρόνια του πανεπιστημίου. Αυτοι οι άνθρωποι που σας (μας) τραυμάτισαν τότε έχουν ξεπέσει και έχουν ξεχαστεί στο χρονοντούλαπο της συνταξιοδότησης, δεν θέλουν να τους ξέρουν ουτε και οι υφισταμενοι τους τότε που απλά τους ανέχονταν.

  9. #13374
    Εγγραφή
    09-12-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνεις μήλα με πλοία.

    Μιλάς για μία χώρα (USA) στην οποία για να πάρεις σοβαρό πτυχίο, καταλήγεις με ένα σκασμό χρέος (αν δεν το ψάξεις πολύ και αν δεν τρέξεις ΠΑΡΑ πολύ, μη μιλήσω για άλλους παράγοντες σε μία χώρα με υπερδεκαπλάσιο πληθυσμό από την ψαροκώσταινα) το οποίο απλά δεν πρόκειται να πληρώσεις ποτέ (με τι ωριμότητα 18 χρονών θα πάρεις δάνειο ρε μαν?) και για μία άλλη (Ελλάδα) στην οποία το σύστημα είναι γτπκ, που καταλήγεις να δίνεις ένα μηχανογραφικό με over 9000 επιλογές με αποτέλεσμα -συνήθως- να "κλειδώνεσαι" σε έναν τομέα τον οποίο δεν έχεις επιλέξει.

    Αλλά yolo, κλασικά ό,τι μπορείς για να τσιρίξεις. Εξίσωσέ τα όλα, δεν πειράζει.
    Ετσι πρέπει φίλε.
    Εδώ ο γιατρός πληρώνεται μία φορά από τον φορολογούμενο μέχρι το λύκειο.
    Δεύτερη φορά να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο.
    Τρίτη φορά να κάνει ειδικότητα.
    Τέταρτη φορά από το ταμείο του φορολογούμενου.
    Πέμπτη φορά επίσημα από τον φορολογούμενο.
    Εκτη φορά ανεπίσημα (φακελάκι) από τον φορολογούμενο.
    Έβδομη φορά από την φοροδιαφυγή (διαφυγόντες φόροι).
    Επίσης αν φύγουν από την χώρα χάνεις όλοκληρη την 'επένδυση' που έκανες σαν φορολογούμενος σε αυτούς.
    Και επειδή δεν έχεις επίτηδες και μηχανογράφηση έτσι ώστε να έχεις επενδύσεις στη χώρα και να έχεις σύγχρονα καλοπληρωμένα επαγγέλματα παντρεύονται και 2-3 φορές όμορφες γυναίκες οπότε χαλάνε και την πιάτσα (σαν οι μόνοι καλοπληρωμένοι) και μένουν τα σαβούρια για τους άλλους.
    Για αυτό ψηφίζουμε Τζήμερο και να παίρνουν δανειάκι.
    Είπαμε σοσιαλιστές είναι αυτοί που θέλουν μόνο να παίρνουν από την κοινωνία.

  10. #13375
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τρικυμία εν άδειο κρανίω.
    Μετά σε χαλάνε οι προσωπικές επιθέσεις.
    Κάθε post σου είναι και πιο θλιβερό.

  11. #13376
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...παντρεύονται και 2-3 φορές όμορφες γυναίκες οπότε χαλάνε και την πιάτσα (σαν οι μόνοι καλοπληρωμένοι) και μένουν τα σαβούρια για τους άλλους.
    Για αυτό ψηφίζουμε Τζήμερο και να παίρνουν δανειάκι.
    Είπαμε σοσιαλιστές είναι αυτοί που θέλουν μόνο να παίρνουν από την κοινωνία.
    Απαύγασμα!!

  12. #13377
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmoon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι πρέπει φίλε.
    Εδώ ο γιατρός πληρώνεται μία φορά από τον φορολογούμενο μέχρι το λύκειο.
    Δεύτερη φορά να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο.
    Τρίτη φορά να κάνει ειδικότητα.
    Τέταρτη φορά από το ταμείο του φορολογούμενου.
    Πέμπτη φορά επίσημα από τον φορολογούμενο.
    Εκτη φορά ανεπίσημα (φακελάκι) από τον φορολογούμενο.
    Έβδομη φορά από την φοροδιαφυγή (διαφυγόντες φόροι).
    Επίσης αν φύγουν από την χώρα χάνεις όλοκληρη την 'επένδυση' που έκανες σαν φορολογούμενος σε αυτούς.
    Και επειδή δεν έχεις επίτηδες και μηχανογράφηση έτσι ώστε να έχεις επενδύσεις στη χώρα και να έχεις σύγχρονα καλοπληρωμένα επαγγέλματα παντρεύονται και 2-3 φορές όμορφες γυναίκες οπότε χαλάνε και την πιάτσα (σαν οι μόνοι καλοπληρωμένοι) και μένουν τα σαβούρια για τους άλλους.
    Για αυτό ψηφίζουμε Τζήμερο και να παίρνουν δανειάκι.
    Είπαμε σοσιαλιστές είναι αυτοί που θέλουν μόνο να παίρνουν από την κοινωνία.
    Ο πατερούλης σου ο Τζήμερος έλεγε ότι είχε πτυχίο από την ΑΣΟΕΕ αλλά τελικά -όπως και δήλωσε μετά- δεν είχε. Όταν στριμώχτηκε, είπε ότι επίτηδες δεν αποφοίτησε από την ΑΣΟΕΕ, και το έκανε συνειδητά διότι δεν ήθελε να ενδώσει σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που αδυνατεί να προσφέρει ουσιαστική παιδεία και ασφυκτιά μέσα στα στενά όρια του κομματικού συνδικαλισμού. Κατά τα δικά του λόγια πάντα.
    Ο λατρεμένος σου Τζήμερος δεν έφαγε τότε -χωρίς λόγο- λεφτά του φορολογούμενου;

  13. #13378
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη φωτιά ανακάλυψες, όταν ανακαλύψεις και τον τρόχο να μου το πεις να γράψουμε το paper, επειδη χρειαζεται ενα boost το h-index μου

    Aυτό που περιγράφεις δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, αλλα χαρακτηριστικό της επιστημονικής ερευνας απο την στιγμή που ποσοτικοί δείκτες (ναί στο όνομα της αξιολογησης που υγραίνει μερικούς ) αρχισαν να καθοριζουν τα παντα, απο την καριέρα των ερευνητών, μέχρι την χρηματοδότηση των τμημάτων τους και το κυρός των επιστημονικών περιοδικών. π.χ. με τους editors των journals ξεδιαντροπα να στελνουν email "κανε cite 5 paper απο το περιοδικό μας και μετα ξαναστείλε".

    Ενταξει, καταλαβαίνω οτι μερικοί δεν έχουν φύγει απο τη γειτονιά στην οποια γεννηθηκαν και δεν εχουν παραστάσεις, αλλά μην τσιμπάτε και οι υπόλοιποι στο όνομα των οποιοδήποτε κομπλεξ σας (μας) ξέμειναν απο τα χρόνια του πανεπιστημίου. Αυτοι οι άνθρωποι που σας (μας) τραυμάτισαν τότε έχουν ξεπέσει και έχουν ξεχαστεί στο χρονοντούλαπο της συνταξιοδότησης, δεν θέλουν να τους ξέρουν ουτε και οι υφισταμενοι τους τότε που απλά τους ανέχονταν.
    Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς στην τελευταία παράγραφο και δεν μπορώ να πω ότι ταυτίζομαι.

    Εγώ προσωπικά είμαι διαρκώς στον «χώρο του (ελληνικού) πανεπιστημίου». Οπότε η εικόνα που έχω δεν είναι «από τα χρόνια που είχα όταν ήμουν φοιτητής» αλλά από την εικόνα που έχω ακόμα και σήμερα.

    Από ότι έχω καταλάβει ισχυρίζεσαι ότι επειδή έχει περάσει καιρός τα πράγματα έχουν αλλάξει. Φυσικά και ισχύει αυτό. Τα πράγματα έχουν αλλάξει και αρκετά πράγματα προς το καλύτερο. Το ερώτημα είναι αν εξακολουθούν να ισχύουν αυτά που είπε o cool ή όχι και αν θα έπρεπε να γράφονται, η απάντηση είναι ότι εξακολουθούν να ισχύουν.

    Τι λοιπόν δεν έχει μία μόνιμη δουλειά στο πανεπιστήμιο από τα παρακάτω συγκριτικά με τη μέση δουλειά που μπορεί να βρει κάποιος στον ιδιωτικό χώρο;

    χρήμα ✓ συμμετοχή σε ερευνητικά προγράματα ✓ ελεύθερο χρόνο ✓ να στέλνεις proxies στο αμφιθέατρο να διδάσκουν και να τα γράφεις ως διδασκαλία στο δικό σου βιογραφικό ✓ καλό περιβάλλον εργασίας; ✓ κινείσαι στο χώρο της επιστήμης; ✓

    ισχύει ότι .... σφαζονται τοσοι και τοσοι, εστω και τσιρακια να γινουν, μηπως καποια μερα ανεβουν... ✓

    ισχύει ότι αν γινεις ο σφουγγοκ@κολαριος καποιου καθηγητη δεν θα γινεις κι εσυ σιγουρα, αλλα εχεις καλες πιθανοτητες.... ✓

    ισχύει ότι υπάρχουν οικογένειες ολόκληρες στο πανεπιστήμιο ✓

    Απλώς copy paste έκανα. Μπορεί κάποιος π.χ. να γράψει συγκεκριμένα τι πιστεύει ότι δεν ισχύει από τα παραπάνω.

    Μιλάμε πάντα για το σήμερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι εξαιρέσεις, δεν είναι πολλές. Αν είναι πολλές, δεν είναι εξαιρέσεις

    Πάρα πολλές σχολές (για να μην πω όλες) είναι δέσμιες ενός ή δυο κομματόσκυλων που είτε κρατάνε ένα Πρύτανη από τα @@ είτε έχουν δυνατό πολιτικό βύσμα είτε είναι δικομανείς κλπ.
    Επειδή τα Πανεπιστήμια δεν λειτουργούν επί της ουσίας "δημοκρατικά" και επειδή όσοι δεν είχαν μπάρμπα έχουν φάει σκ@τό για να μπορέσουν να αναλάβουν μια έδρα μετά από χρόνια χαμαλίκι, απλήρωτους μήνες, υποσχέσεις αναβολές κλπ συντηρείται αυτή η νοσηρή κατάσταση.
    Αν θέλεις να διαφωνήσεις, είτε θα απομονωθείς είτε θα σε έχει το συμβούλιο στην μπούκα, ακριβώς γιατί όλοι φτάνουν να εξαρτώνται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο από τα 1-2 κομματόσκυλα.

    Για home delivery διδακτορικά και δημοσιεύσεις ψάξε κάτι 'βαριά' πολιτικά επίθετα με διαρκή παρουσία στη χώρα, άντε και για τους κολλητούς τους. Οι υπόλοιποι, τον πούλο.
    Φυσικά, συμφωνώ σε όσα γράφεις.

    Για τα διδακτορικά delivery φυσικά υπερβάλλω. Είχα όμως στο μυαλό μου τις εργασίες, όπου έτοιμες εργασίες πωλούνται κάθε μέρα τόσο πολλές που είναι πολύ συζητήσιμο σε τι ακριβώς προσόντα αντιστοιχεί το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό.

    Οπότε δεν μπορείς να αγοράσεις διδακτορικό από το e-phd.gr με android, αλλά πρακτικά αυτή τη στιγμή αγοράζονται:

    α) support με κάμερα και ψείρες,
    β) εργασίες
    γ) πτυχιακές, διπλωματικές
    δ) θέματα εξετάσεων

    με το κιλό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nuperibo : 21-04-18 στις 17:15.

  14. #13379
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς στην τελευταία παράγραφο και δεν μπορώ να πω ότι ταυτίζομαι.

    Εγώ προσωπικά είμαι διαρκώς στον «χώρο του (ελληνικού) πανεπιστημίου». Οπότε η εικόνα που έχω δεν είναι «από τα χρόνια που είχα όταν ήμουν φοιτητής» αλλά από την εικόνα που έχω ακόμα και σήμερα.

    Από ότι έχω καταλάβει ισχυρίζεσαι ότι επειδή έχει περάσει καιρός τα πράγματα έχουν αλλάξει. Φυσικά και ισχύει αυτό. Τα πράγματα έχουν αλλάξει και αρκετά πράγματα προς το καλύτερο. Το ερώτημα είναι αν εξακολουθούν να ισχύουν αυτά που είπε o cool ή όχι και αν θα έπρεπε να γράφονται, η απάντηση είναι ότι εξακολουθούν να ισχύουν.

    Τι λοιπόν δεν έχει μία μόνιμη δουλειά στο πανεπιστήμιο από τα παρακάτω συγκριτικά με τη μέση δουλειά που μπορεί να βρει κάποιος στον ιδιωτικό χώρο;

    χρήμα ✓ συμμετοχή σε ερευνητικά προγράματα ✓ ελεύθερο χρόνο ✓ να στέλνεις proxies στο αμφιθέατρο να διδάσκουν και να τα γράφεις ως διδασκαλία στο δικό σου βιογραφικό ✓ καλό περιβάλλον εργασίας; ✓ κινείσαι στο χώρο της επιστήμης; ✓

    ισχύει ότι .... σφαζονται τοσοι και τοσοι, εστω και τσιρακια να γινουν, μηπως καποια μερα ανεβουν... ✓

    ισχύει ότι αν γινεις ο σφουγγοκ@κολαριος καποιου καθηγητη δεν θα γινεις κι εσυ σιγουρα, αλλα εχεις καλες πιθανοτητες.... ✓

    ισχύει ότι υπάρχουν οικογένειες ολόκληρες στο πανεπιστήμιο ✓

    Απλώς copy paste έκανα. Μπορεί κάποιος π.χ. να γράψει συγκεκριμένα τι πιστεύει ότι δεν ισχύει από τα παραπάνω.

    Μιλάμε πάντα για το σήμερα.

    - - - Updated - - -



    Φυσικά, συμφωνώ σε όσα γράφεις.

    Για τα διδακτορικά delivery φυσικά υπερβάλλω. Είχα όμως στο μυαλό μου τις εργασίες, όπου έτοιμες εργασίες πωλούνται κάθε μέρα τόσο πολλές που είναι πολύ συζητήσιμο σε τι ακριβώς προσόντα αντιστοιχεί το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό.

    Οπότε δεν μπορείς να αγοράσεις διδακτορικό από το e-phd.gr με android, αλλά πρακτικά αυτή τη στιγμή αγοράζονται:

    α) support με κάμερα και ψείρες,
    β) εργασίες
    γ) πτυχιακές, διπλωματικές
    δ) θέματα εξετάσεων

    με το κιλό.
    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το πανεπιστήμιο, αλλά μάλλον την κόβω για αντιθετική / εχθρική και σίγουρα όχι εκ των έσω - ή αν είσαι εκ των έσω καλά θα κάνεις να αποχωρήσεις λίαν συντόμως επειδή ο χώρος δεν σου πάει

    Πρώτον, περιγράφεις το job description: Ναι είναι χρήμα (δλδ μισθός) είναι ερευνητικά προγράμματα (για κάποιους τομείς όχι όλους), είναι δημοσιεύσεις και μαθήματα. Αυτό κάνεις σαν ακαδημαϊκός, τι σχέση έχει με εργασία στον ιδιωτικό τομέα; Αλλά και σε ιδιωτικά πανεπιστήμια, λίγο πολύ αυτό είναι το job description, πώς να το κάνουμε...

    Δεύτερον, ανακάλυψες την Αμερική: Ναι, "σφάζονται" για να "ανεβούν", εδώ και δεκαετίες στην αγγλική καθομιλουμένη υπάρχει η έννοια του got tenure που προέρχεται από τον ακαδημαϊκό χώρο. Αυτό, γινέται κανονικά σε συνθήκες άμιλλας. Σε μη κανονικό πλαίσιο υπάρχουν παρασπονδίες και δέχομαι (σαφώς) ότι ενδεχομένως στην Ελλάδα οι παρασπονδίες είναι κάμποσες και ίσως και περισσότερες από τον μέσο όρο. Επειδή υπάρχει μέσος όρος, επειδή δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Και πάλι όμως, πόσο παραπάνω δεν το ξέρω - αν το ξέρεις και μπορείς να μας υποδείξεις, ευχαρίστως

    Τρίτον, τα περί σφουγγοκωλαρίου, μου διαβάζει σαν σχόλιο επιπέδου καφενείου και σίγουρα από άτομα που έχουν τόση σχέση με τον ακαδημαϊκό χώρο όση οι Rotting Christ με την Beyonce. Ναι, όντως οφείλει και πρέπει να έχεις μέντορα και μέντορες - σε κάποιους μπορεί ο ρόλος να είναι σφουγγοκωλαρίου, σε άλλους είναι μία πολύτιμη εμπειρία. Και πάλι σε παραπέμπω όμως στο παραπάνω περί Ελλάδας, μέσου όρου, στοιχείων κλπ

    Τέταρτον, περί οικογενειών: Ναι, σίγουρα όχι όπως παλιότερα και σαφώς κατά περίπτωση (αν δεις π.χ. το τελευταίο σκάνδαλο που βγήκε Ελλάδα αφορούσε έδρες θεολογίας). Εδώ όμως υπάρχει ΚΑΙ η παγκόσμια και τεκμηριωμένη τάση του παιδιού να κάνει ό,τι έκαναν οι γονείς. Όπως θα βρεις παντού γιους πρέσβεων να είναι διπλωμάτες, γιους στρατηγών να είναι λοχαγοί, δικηγόρων / δικαστών - δικηγόροι / δικαστές κοκ. Αυτό είναι ένα γενικό φαινόμενο σε όλα τα μήκη. Τώρα, πάλι για Ελλάδα και μέσου όρου κλπ στοιχεία για να το συζητήσουμε

    Στα υπόλοιπα περί εργασιών κλπ συμφωνούμε αλλά πάλι είναι ένα φαινόμενο αλλά δεν ισχύει για όλους - σίγουρα είναι μειονότητα.

    Πάντως με τέτοιους απαξιωτικούς όρους και στάση, μάλλον δεν τα έχεις πάει καλά με το πανεπιστήμιο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 21-04-18 στις 20:30.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #13380
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    να προσθέσω και εγώ τα δικά μου.
    Ναι, υπάρχουν και άσχημα στα πανεπιστήμια. Οχι όμως μόνο στα δικά μας, αλλά σε όλο τον ΚΟΣΜΟ!
    Ναι, υπάρχουν ολόκληρες οικογένειες που μπήκαν απο το παράθυρο. Αλλά νομίζω πλέον ότι ειναι μεμονωμένες περιπτώσεις, δεν είναι ο κανόνας. Και συνήθως τέτοια φαινόμενα εμφανίζονται σε κάποιες συγκεκριμένες σχολές. Δεν μπορείς να πάρεις ερευνητικά προγράμματα εαν έχεις μέλη ΣΔΕΠ γτπκ.
    Και γνωστός μου προσπάθησε να πάρει διδακτορικό δια της έυκολης οδού. Δεν τα κατάφερε. Αρα, δεν είναι εύκολο. Οχι ότι δεν γίνεται. Αλλά δεν είναι εύκολο.
    Επίσης περι ερευνητικών προγραμμάτων. Κάποιες σχολές παίρνουν, ειδικά τεχνολογικής κατεύθυνσης. Αλλες όχι. Δεν έχει παντού χρήμα. Ακόμα και σε σχολές, πχ μαθηματικό, κάποια τμήματα μπορεί να παίρνουν, άλλα είναι στην απέξω. Ανάλγοα τι ζητιέται στην "αγορά".
    Επισης εαν θεωρείτε κακό το τοπίο στην Ελλάδα, που να δείτε σε άλλες χώρες της ΕΕ. Που τα μαθαίνω απο εδώ. Απο όσα μαθαίνω, λέω μια χαρά είμαστε... Γιατί αλλού ειναι σκέτα πιεστήρια. Οχι ότι απο τα πιεστήρια πτυχίων δεν θα βγούν και καλοί. Δεν πρέπει να συνδέετε το ένα με το άλλο. Εαν ναι, τότε νομπελίστες και επιστήμονες διεθνούς βεληνεκούς θα έπρεπε να βγαίνουν μόνο απο τα πρωτοκλασσάτα πανεπιστήμια, απο Oxbridge και Ivy League. Μόνο που -ευτυχώς- δεν συμβαίνει αυτό.

Σελ. 892 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 872882887890891892893894897902912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας