Σελ. 989 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 9699799849879889899909919949991009 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.821-14.835 από 78436
  1. #14821
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Θα το ξαναπώ, η συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να συνεχιστεί σε πλαίσιο γεγονότων αν κανείς μπορεί να απαντήσει στα παρακάτω:

    Μπορεί κανείς μετά λόγου γνώσεως να απαντήσει λοιπόν:

    Καταρχήν επιτρέπεται η είσπραξη χρημάτων από πώληση αγαθών στην ημεδαπή offline (ή και online στην τελική δεν έχει διαφορά εδώ) άμεσα σε λογαριασμούς εξωτερικού (και μάλιστα Ελβετία που δεν θυμάμαι τι προβλέπει η συμφωνία που έχουν με ΕΕ) ή απογορεύεται από πλευράς φορολογίας;

    Έχω την αίσθηση πως δεν επιτρέπεται ειδάλλως κάθε μαγαζί στην ΕΕ που λέει ο λόγος θα το έκανε αν μη τι άλλο για να μπουρδουκλώσει τα πράγματα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ποσά δεκάδων χιλιάδων € ανά προϊόν.

    Από την άλλη, κοτζάμ Louis Vuitton (ακόμα και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα) να παίζει τερτίπια, ομολογώ ότι μου φαίνεται βλακώδες - παρεκτός και αν επικαλεστούν ότι είναι πρατήριο πώλησης της μαμάς εταιρείας που και πάλι όμως μου φαίνεται λίγο κάπως.

    Αν κανείς γνωρίζει καταρχήν την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα ας τη δώσει
    - - - Updated - - -

    Εγώ την αίσθησή μου έδωσα, αν κανείς γνωρίζει ας μας πει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #14822
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και με ενδιαφέρει που στέλνει τα λεφτά του. Με ενδιαφέρουν τα πάντα σχετικά με το business model του και ακόμα και με το τι πολιτικές πεποιθήσεις έχει. Στο βαθμό που μπορώ να τα ελέγξω φυσικά και ανάλογα με το πόσο "διαφανής" είναι μια επιχείρηση.

    Σε ότι αφορά τη νομιμότητα, δεν έχω προσωπικά τα μέσα να κάνω ελέγχους, αυτήν τη δουλειά την έχω αναθέσει στο κράτος. Πέρα από τις νεολληνικές αντιλήψεις του τύπου "μάγκας είναι και τα έκρυψε", νομίζω όλοι συμφωνούμε πως το παράνομο είναι κατακριτέο.
    Ναι αλλά σίγουρα εσύ (και εγώ, δεν αναφέρομαι προσωπικά) δεν έχεις τις γνώσεις, εμπειρία & αρμοδιότητα για να κρίνεις. Τα συμπεράσματα που θα βγάλεις εσύ δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Αν ήταν έτσι θα βγάζαμε και εκπομπή "Ποιός είναι φοροφυγάς; Εσύ αποφασίζεις" για να ψηφίζει όλη η Ελλάδα.

    Πληρώνουμε όλοι μας τους κατάλληλους ανθρώπους να κάνουν αυτή τη δουλειά. Ας τη κάνουν μήπως και δούμε άσπρο φως. Μέσα στο job description τους δεν νομίζω ότι η υπάρχει το "Προδημοσιεύουμε το πόρισμα μας που βγήκε στο πόδι, για να κάνουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ντόρο δείχνοντας ότι δουλεύουμε".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το ξαναπώ, η συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να συνεχιστεί σε πλαίσιο γεγονότων αν κανείς μπορεί να απαντήσει στα παρακάτω:

    Εγώ την αίσθησή μου έδωσα, αν κανείς γνωρίζει ας μας πει
    Ακόμα και να το ξέρει κάποιος αυτό, μάλλον πρώτα θα θέλει κάτι τις για να το αποκαλύψει. Τέτοια δεν λέγονται σε forums :P

    Ξέρεις πόσες ελληνικές επιχειρήσεις θα τρέχανε να δημιουργήσουν τέτοιο λογαριασμό για να γλυτώσουν από τις κατασχέσεις των ελληνικών λογαριασμών τους;

  3. #14823
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά σίγουρα εσύ (και εγώ, δεν αναφέρομαι προσωπικά) δεν έχεις τις γνώσεις, εμπειρία & αρμοδιότητα για να κρίνεις. Τα συμπεράσματα που θα βγάλεις εσύ δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Αν ήταν έτσι θα βγάζαμε και εκπομπή "Ποιός είναι φοροφυγάς; Εσύ αποφασίζεις" για να ψηφίζει όλη η Ελλάδα.

    Πληρώνουμε όλοι μας τους κατάλληλους ανθρώπους να κάνουν αυτή τη δουλειά. Ας τη κάνουν μήπως και δούμε άσπρο φως. Μέσα στο job description τους δεν νομίζω ότι η υπάρχει το "Προδημοσιεύουμε το πόρισμα μας που βγήκε στο πόδι, για να κάνουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ντόρο δείχνοντας ότι δουλεύουμε".
    Ηik αν και φιλοσοφικά δεν διαφωνώ, εν προκειμένω θεωρείς δεδομένο ότι ευθύς εξαρχής δεν αποτελεί η δραστηριότητα με τα POS εξωτερικού φοροδιαφυγή. Αν το γνωρίζεις, σε παρακαλώ πολύ τεκμηρίωσέ το, με ενδιαφέρει και εμένα.

    Αν δεν το γνωρίζεις (όπως είπα, εγώ έχω μια αίσθηση μόνο ότι όντως είναι από τη δική μου εμπειρία και γνώση), τότε νομίζω ότι δεν έχει νόημα να βγάζεις κάτι fake news, χωρίς να σημαίνει πως δεν είναι.

    Καταλαβαίνω τι λες για fake news και συμφωνώ, όμως εδώ κι εσύ τρόπον τινά μπαίνεις σε μία αντίστοιχη 'λούμπα'. Το ότι όμως η είδηση ελέγχεται για την αξιοπιστία της γεγονός όπως και το ότι σαφώς είναι απαράδεκτο μία δημόσια υπηρεσία να αναφέρεται σε φοροδιαφυγή επιχειρήσεων χωρίς κατ'ελάχιστον να μη μας παραθέτει κάποιο νόμο που παραβιάζουν.

    Ας κρατήσουμε λοιπόν υπόνοιες για σίγουρα ελεγχόμενες συναλλαγές και ας περιμένουμε είτε περισσότερη ενημέρωση ή κάποιον εδώ που έχει σαφείς νομικές και ρυθμιστικές γνώσεις να μας πει παραπάνω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #14824
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ηρέμησε, μη μου συγχίζεσαι. Πήγε αλλού η συζήτηση. Η ουσία είναι ότι μπορούν να βρουν αν φοροδιαφεύγει. Με αναλυτικό έλεγχο, με κάμερες όπως λες, με άλλους Χ τρόπους.

    Το ερωτήμα που θέτω είναι ξεκάθαρο και κανείς δεν το θίγει.

    Μπορεί η οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία να δυσφημεί, ανεπίσημα κάτω από το τραπέζι, ένα νομικό/φυσικό πρόσωπο πριν γίνει οποιαδήποτε σοβαρή έρευνα και βγει η σχετική απόφαση;
    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Μπορεί να εικάζουμε, αλλά δεν πρέπει μια δημόσια υπηρεσία, να εκθέτει κάποιον εαν δεν έχει στοιχεία, παρόλο που μπορεί να υπάρχουν βάσιμες υποψίες. Γιατί όλοι μας, βεβαίως βεβαίως, αμέσως τον καταδικάσαμε σαν φοροφυγά, και μπορεί να υπάρξει μια άλλη περίπτωση (αυτός δεν μπορεί, είναι! ) που κάποιος άλλος με ελλειπή στοιχεία μπορεί να στιγματιστεί και να διαπομπευθεί.

    Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, βοήθησε και η κρίση σε αυτό, έχουμε μπει μια μόνιμη διαδικασία διαπόμπευσης εκ των προτέρων και νιώθω σαν να βλέπω μόνιμα τη σκηνή από Monty Pythons στο Life of Brian με το λιθοβολισμό. Κάπως μαγικά ο λιθοβολισμός αυτός μας ανεβάζει ψυχολογικά νομίζουμε ότι βγήκαμε από τη καθημερινή μιζέρια μας.
    Απόλυτα σωστό και αυτό. Ο κόσμος χρειάζεται αποδιοπομπιαίους τράγους, για να ρίξει τις κατάρες και την οργή του. Δεν θα έπρεπε να γίνεται έτσι.

    Μην συγκρίνεις αυτά που βρίσκεις στο Internet με αυτά που συμφωνεί μια επιχείρηση με καλό τζίρο. Παντού, ακόμα και στην Ελλάδα, τα ποσοστά πέφτουν αρκετά από τα διαφημιζόμενα.
    Δεν διαφωνώ. Αλλά εαν η ελβετικη με το καλημέρα, χρεώνει σε πιστωτικές 2,5% προμήθεια, ε, και πάλι είναι ακριβότερη ή το ίδιο, πάντως όχι φθηνότερη απο τις ελληνικές. Ομοίως, και οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν πολύ λιγότερο όταν πρόκειται για μεγάλο τζίρο, δεν είναι προνομιο μόνο της ελβετικής. Εδω το Island Coffe και τα Mikel χρησιμοποιούν πιστωτικές για μικροποσά της τάξεως < 10 ευρώ ανα απόδειξη, και ξέρουμε ότι η VISA (και όχι οι τράπεζες) είναι εκείνη που φταίει για τις μεγάλες προμήθειες. Αρα, το επιχείρημα, μεγάλος τζίρος=>μικρές προμήθειες δεν στέκει ως επιλογή για την ελβετική, γιατι ισχύει και πολύ πιο εύκολα και ίσως πιο οικονομικά (παράρειγμα Μικελ πιο πάνω) με ελληνικές. Δεν είναι σίγουρα αυτό το κριτήριο.

    Το ένα χέρι νίβει το άλλο. Οι φυλλάδες κάνουν κρα για τέτοια θέματα. Η ΑΑΔΕ και οι υπόλοιποι είναι όμως που ξεκινούν τις ανακοινώσεις για να δείξουν ότι πιάνουνε τα μεγάλα ψάρια.
    Εαν ξεπεράσουμε τον σκόπελο ότι θα έπρεπε να γίνει πρώτα ενδολεχής έλεγχος, δεν βλέπω κακό να κάνουν ανακοινώσεις και φανφάρες. Χρειάζεται. Γιατί δεν μπορούν να ελέγχουν τους πάντες, και αυτό λειτουργει ως αποτρεπτικό μέσο, κοιτάτε, μπορεί να είστε εσείς οι επόμενοι εαν κάνετε τέτοια κολπάκια. Συν ότι παίζει λαικισμός στον λαό, κοιτάτε, κάνουμε δουλειά.

    Η παράκαμψη CC είναι παράνομη. Δεν είναι είναι όμως και ταυτόχρονα & απαραίτητα φοροδιαφυγή ή φοροαποφυγή. Είναι δύο διαφορετικές παραβάσεις.
    Οχι γιάννης, γιαννάκης. Ειναι παράβαση. Εντάξει, μπορει να έκανα λάθος εαν τον είπα φοροφυγά. Απο εδώ και στο εξής θα τον λέω παραβάτη. Η ουσία αλλάζει;


    Εσένα και οποιονδήποτε από εμάς δεν μας ενδιαφέρει αν τα λεφτά κάνουν βόλτες ή αν τα στέλνει στη θεία του. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι δύο πράγματα:

    1. Να μην διαπράττει φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή
    2. Να μην παραβιάζει τα CC που είναι νόμος του κράτους που υπόκεινται όλοι


    Αν συμβαίνει ένα από τα δύο παραπάνω με τα χαράς λιθοβολίστε τους. Θα συνεισφέρω και εγώ με τον οβολό μου.
    Θα σου φέρω πέτρες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη, κοτζάμ Louis Vuitton (ακόμα και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα) να παίζει τερτίπια, ομολογώ ότι μου φαίνεται βλακώδες - παρεκτός και αν επικαλεστούν ότι είναι πρατήριο πώλησης της μαμάς εταιρείας που και πάλι όμως μου φαίνεται λίγο κάπως.

    Αν κανείς γνωρίζει καταρχήν την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα ας τη δώσει
    Η συγκεκριμένη εταιρία, δεν έχει δικό της εταιρικό κατάστημα (συνήθως). Συνήθως είναι κάποιος franchisee. Οπότε στην περίπτωση αυτή, μπορείς να σκεφτείς διάφορα.

    Δεν είναι τυχαίο ότι άλλο γεγονός σε κατάστημα της εν λόγω εταιρίας, στην θεσσαλονίκη (προξένου κορομηλά), έγινε κακός χαμός, και μου φαίνεται και έκλεισε για αυτό τον λόγο. Οπου πελάτισσα αγόρασε τσάντα μερικών χιλιάδων ευρώ, και ευρισκόμενη στο Παρίσι, πέρασε απο κατάστημα για κάτι έξτρα αγορές, και την πετάξανε κακήν κακώς έξω, επειδή είχε μαιμού τσάντα. Η εν λόγω κυρία κινήθηκε δικαστικά, έγινε χαμός, όπου το κατάστημα Louis Vuitton πούλησε μαιμού. Εαν ήταν εταιρικό, δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα γινόταν αυτό (αν και τραβηγμένο επίσης θα μπορουσε, εαν είχες κάποιον υπάλληλο που ήθελε να κρατήσει την γνήσια και να φορτώσει την μαιμού στην πελάτισσα).

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω ότι πλέον το πράγμα γίνεται εξαιρετικά δύσκολο, και ίσως το φαινόμενο το δούμε και στο εξωτερικό, όπου οι τρόποι πληρωμής πλέον ως ψηφιακοί μπορεί να μην είναι ελεγχόμενοι. POS απο άλλη χώρα, διαβάζω ότι μέχρι και το κινητό μπορείς να το κάνεις POS! Μην μιλήσουμε για κρυπτονομίσματα, ή απευθείας μεταφορές μέσω τραπεζών αλλά εκτός των χωρών των συναλλασομένων, κλπ κλπ κλπ.

  5. #14825
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ώρα μηδέν για τις εξαγωγές
    https://www.naftemporiki.gr/finance/...-tis-eksagoges

  6. #14826
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι η μαμά εταιρεία ( τουλάχιστον εγώ αυτό γνωρίζω ).
    Και αν είναι τι; Αφήνει POS σε Μύκονο και Ίμπιζα να τα διαχειρίζεται ο εκάστοτε -έστω- προϊστάμενος ;
    POS που μπορεί να έχουν 10,000-30,000 ημερησίως; Εσωτερικές καταγγελίες δεν ...
    Να μην γνωρίζουν από τριγωνικές πωλησεις; Να θέλουν και το ΦΠΑ; Το θέλουν δηλαδή, αλλά αυτός είναι ο τρόπος;
    Και τι θα κάνουμε, θα τους διώξουμε; ή το όποιο πρόστιμο είναι στα @@ τους.

    Το ερώτημα είναι πόσα τελικά αφήνουν αυτές οι εταιρίες στη χώρα, σε κάθε χώρα.
    Υπαρχει πρόθεση, μπορούμε; Πως τους αντιμετώπισε η Γαλλία;

    Πολλά τα ερωτήματα, ποιος μπορεί να τα γνωρίζει, αλλά άμα τα αρμοδία κλιμάκια το θεωρούν "λαυρακι" ( ή έστω απλά τα ΜΜΕ ) τότε ...
    Και οι μεν ταΐζουν σανό και οι δε Business as usual.

    Αν υπαρχει ένα οργανωμένο πλάνο που τελικό σκοπό είχε να αναγκάσει παρομιες εταιρίες να αφήνουν κάτι παραπάνω στο κράτος δεν θα επρεπε να ακολουθηθεί μια άλλη εντελώς προσέγγιση;

  7. #14827
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Βρε το έχουμε χάσει?

    Στα άρθρα γράφουν "διερευνάται η νομιμότητα της πρακτικής" αναφορικά με τους
    αλλοδαπούς ασφαλισμένους στην Ισπανία". Τα POS έχουν ήδη κατασχεθεί γιατί....

    Εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε συγκεκριμένες υπηρεσίες, retail ή εστίαση εντός επικράτειας
    (αναλυτικά η λίστα στην ΚΥΑΔ 45231/2017) πρέπει να δηλώσουν τον λογαριασμό με τον
    οποίο γίνονται οι POS συναλλαγές τους ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στην ΑΑΔΕ (Κ.Υ.Α ΔΕΑΦ 1167412)

    Βάση του νόμου, ο λογαριασμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟΣ και αν μπείτε στην εφαρμογή
    θα δείτε ότι δέχεται BIC/IBAN μόνο εντός ελληνικής επικράτειας. Αν θέλετε πάλι μπορώ
    να σας γεμίσω νόμους με links αλλά με δύο κινήσεις τους βρίσκετε και μόνοι σας.

    1. Τα Luis Vuiton είναι retail εντός επικράτειας και
    2. Θα έπρεπε να έχουν δηλώσει τον εν λόγω λογαριασμό στην ΑΑΔΕ μόνο που ...
    3. ... δε μπορούν να δηλώσουν τέτοιο λογαριασμό Ελβετίας
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  8. #14828
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Θενκς zardoz, αυτονόητο αλλά ευχαριστώ για τις παραθέσεις διατάξεων
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #14829
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Για πρωτη φορα (τα official νουμερα) πεφτουν κατω απο το 20%

    ΕΛΣΤΑΤ: Στο 19,5% η ανεργία τον Μάιο
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #14830
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πρωτη φορα (τα official νουμερα) πεφτουν κατω απο το 20%

    ΕΛΣΤΑΤ: Στο 19,5% η ανεργία τον Μάιο
    Επισφαλής εργασία/απασχόληση, τουρισμός και μετανάστευση νέων μειώνουν συνεχώς την ανεργία.
    Εκτός αν νομίζει κανείς πως ζει στη χώρα των θαυμάτων.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #14831
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε το έχουμε χάσει?

    Στα άρθρα γράφουν "διερευνάται η νομιμότητα της πρακτικής" αναφορικά με τους
    αλλοδαπούς ασφαλισμένους στην Ισπανία". Τα POS έχουν ήδη κατασχεθεί γιατί....

    Εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε συγκεκριμένες υπηρεσίες, retail ή εστίαση εντός επικράτειας
    (αναλυτικά η λίστα στην ΚΥΑΔ 45231/2017) πρέπει να δηλώσουν τον λογαριασμό με τον
    οποίο γίνονται οι POS συναλλαγές τους ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στην ΑΑΔΕ (Κ.Υ.Α ΔΕΑΦ 1167412)

    Βάση του νόμου, ο λογαριασμός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟΣ και αν μπείτε στην εφαρμογή
    θα δείτε ότι δέχεται BIC/IBAN μόνο εντός ελληνικής επικράτειας. Αν θέλετε πάλι μπορώ
    να σας γεμίσω νόμους με links αλλά με δύο κινήσεις τους βρίσκετε και μόνοι σας.

    1. Τα Luis Vuiton είναι retail εντός επικράτειας και
    2. Θα έπρεπε να έχουν δηλώσει τον εν λόγω λογαριασμό στην ΑΑΔΕ μόνο που ...
    3. ... δε μπορούν να δηλώσουν τέτοιο λογαριασμό Ελβετίας
    Τι εννοείς με τα έχουμε χάσει;

    Ας εξετάσουμε το ενδεχόμενο να εχεις 100% δίκαιο, με την έννοια ότι δεν έχουν ανακαλύψει ένα καθόλα νόμιμο παράθυρο.

    1 Αν υπαρχει αντιπρόσωπος ενδέχεται όντως να υπάρξουν κάποιες κυρώσεις

    2 Αν είναι η μαμά εταιρεία, δυο τα ενδεχόμενα
    α Να σε γράφει εντελώς στα @@, μα εντελώς όμως, αλήθεια τι θα τους κάνεις;

    β Το σύνηθες βέβαια είναι το μοντέλο να λειτουργεί λιγο διαφορετικά

    Νομιμότητα σε όλα τα επίπεδα
    Απόλυτα ελεγχόμενη κερδοφορια
    Ετήσιοι έλεγχοι από τα αρμοδία κλιμάκια
    Κάθε χρόνο πρόστιμα
    Τα οποία βέβαια ούτε κατά διάνυα μπορουν να πλησιάσουν τα ποσά που πρέπει να καταβάλουν!
    Στην Ελλάδα ( και πιθανόν σε πολλες χώρες του εξωτερικού, δεν το γνωρίζω ) μόνο οι μισθωτοί οι συνταξιούχοι και κανένα κορόιδο που θα πιαστεί θα πληρώσει!

    Να μπορεί ένα κλιμάκιο της ΑΑΔΕ να ανακόψει το φαινομενο; Δεν το γνωρίζω ... αλλά δύσκολο το βλέπω!

  12. #14832
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Να ισχύει ή να μην ισχύει τώρα αυτό ;

    http://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.ne...55&oe=5C044F67

  13. #14833
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.895
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ισχύει ή να μην ισχύει τώρα αυτό ;

    http://scontent.fath4-2.fna.fbcdn.ne...55&oe=5C044F67
    Την υπογραφή δεν βλέπω.

  14. #14834
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζα οτι με την κυβερνηση του ΓΑΠ ειχαμε πιασει τον πάτο σε αυτη τη χωρα,
    αλλα τελικα τοσους πολλους 'χρησιμους ηλιθιους' οσους εχει η παρουσα κυβερνηση,
    δεν πρεπει να ξαναγινε ποτε....



    Ε, όχι και «εθνικός εχθρός» η Ρωσία!
    https://www.dimokratianews.gr/conten...hthros-i-rosia
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 13-08-18 στις 12:43.

  15. #14835
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζα οτι με την κυβερνηση του ΓΑΠ ειχαμε πιασει τον πάτο σε αυτη τη χωρα,
    αλλα τελικα τοσους πολλους 'χρησιμους ηλιθιους' οσους εχει η παρουσα κυβερνηση,
    δεν πρεπει να ξαναγινε ποτε....



    Ε, όχι και «εθνικός εχθρός» η Ρωσία!
    https://www.dimokratianews.gr/conten...hthros-i-rosia
    Ότι προστάζουν τα αφεντικά cool11. Τι σου κάνει εντύπωση; Όσο αποκαλούμε τους πολιτικούς μας ηλίθιους και βλάκες τόσο εμείς είμαστε οι μεγαλύτεροι όλων. Την δουλειά τους κάνουν και η δουλειά τους είναι να υπακούν εντολές φυσικά επαμοιβη.

    Εμείς τι δουλειά έχουμε να στηρίζουμε τις κυρώσεις της ΕΕ προς Ρωσία στην οποία μπορούμε να εξάγουμε αγροτικά προϊόντα. Πρόσεξε δεν μιλώ για ιστορικές φιλίες και άλλα αφελή. Μιλώ για το συμφέρον της χώρας.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 989 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 9699799849879889899909919949991009 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας