Σελ. 1142 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11221132113711401141114211431144114711521162 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 17.116-17.130 από 78436
  1. #17116
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @Φιλόσοφος et al... Αυτά είναι (και) προβλέψεις στη βάση ανάπτυξης της οικονομίας και συνεπώς μείωσης του χρέους ως ποσοστού ΑΕΠ (και πρωτογενών).

    Μακάρι, αλλά είναι αρκετά πιθανή μια (έστω και ελαφρά) ύφεση στην ΕΖώνη (όπως και διαφαίνεται λόγω της γερμανικής οικονομίας) που θα σημάνει εντελώς διαφορετικές προβλέψεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 24-04-19 στις 19:16.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #17117
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Πρόστιμο 2600€ από την εφορία, στην "εγκληματία" γιαγιά με τα τερλικια...

    https://www.protothema.gr/greece/art...-epaggelmatos/

  3. #17118
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόστιμο 2600€ από την εφορία, στην "εγκληματία" γιαγιά με τα τερλικια...

    https://www.protothema.gr/greece/art...-epaggelmatos/
    Επιτέλους, πρέπει να πατάσσεται η φοροδιαφυγή και οι μπαταχτσούδες να πλερώνουν, έχουμε κράτος όχι αστεία!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #17119
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους, πρέπει να πατάσσεται η φοροδιαφυγή και οι μπαταχτσούδες να πλερώνουν, έχουμε κράτος όχι αστεία!
    Τι θα έπρεπε δηλαδή να γίνει;
    Δεν λέει ο νόμος πως υπάρχουν αυτά τα πρόστιμα; ναι ή όχι;

    Ασε ξέρω, ας πιάσουν πρώτα τους άλλους και μετά εμάς, ας πιάσουν πρώτα τα μεγάλα ψάρια και μετά εμάς, κλπ

  5. #17120
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα έπρεπε δηλαδή να γίνει;
    Δεν λέει ο νόμος πως υπάρχουν αυτά τα πρόστιμα; ναι ή όχι;

    Ασε ξέρω, ας πιάσουν πρώτα τους άλλους και μετά εμάς, ας πιάσουν πρώτα τα μεγάλα ψάρια και μετά εμάς, κλπ
    Τολολολολολ.... Για εμάς είναι το θέμα αγαπητέ; Εμάς;

    Αλλά, ΟΚ ας τσιμπήσω: Όταν δω το ΣΔΟΕ να αλλάζει τα φώτα σε κάθε νυχτερινό επιχειρηματία ανά την επικράτεια, σε κάθε φαγάδικο που έχει μια γεμάτη πλατεία και θαυματουργά δηλώνει εισπράξεις το 1/10, σε κάθε δικηγόρο (πάσα ένα ελ επ) που κόβει τόσο με απόδειξη τόσο χωρίς απόδειξη, όταν δω τον / τους [FILL IN BLANK] στα δίχτυα ΣΔΟΕ, τότε ναι, θα έχω την απαίτηση να πιάσει και τη γριούλα που πουλά τερλίκια ή χόρτα.

    Από την άλλη, βέβαια, ο κανιβαλισμός στο Γκρέτσια είναι τέτοιος που δεν με εκπλήσσει το σχόλιό σου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #17121
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τολολολολολ.... Για εμάς είναι το θέμα αγαπητέ; Εμάς;

    Αλλά, ΟΚ ας τσιμπήσω: Όταν δω το ΣΔΟΕ να αλλάζει τα φώτα σε κάθε νυχτερινό επιχειρηματία ανά την επικράτεια, σε κάθε φαγάδικο που έχει μια γεμάτη πλατεία και θαυματουργά δηλώνει εισπράξεις το 1/10, σε κάθε δικηγόρο (πάσα ένα ελ επ) που κόβει τόσο με απόδειξη τόσο χωρίς απόδειξη, όταν δω τον / τους [FILL IN BLANK] στα δίχτυα ΣΔΟΕ, τότε ναι, θα έχω την απαίτηση να πιάσει και τη γριούλα που πουλά τερλίκια ή χόρτα.

    Από την άλλη, βέβαια, ο κανιβαλισμός στο Γκρέτσια είναι τέτοιος που δεν με εκπλήσσει το σχόλιό σου
    Ας πιάσουνε λοιπόν όλους τους άλλους και μετά εμάς, οκ μαζί σου.
    Αυτός με το νυχτερινό μαγαζί θα λέει, ναι αλλά πιάσε πρώτα τους δικηγόρους, πιάσε πρώτα το φαγάδικο, πιάσε πρώτα τον άλλον.
    Υποθέτω πως αυτός στην Λαϊκή που τον υποχρεώνει το κράτος να έχει βιβλία, να αγοράσει ταμειακή, να πληρώνει ΤΕΒΕ θα λέει και αυτός το ίδιο πράγμα.
    Το ίδιο και κάποιος πλανόδιος που έκανε όλα τα προβλεπόμενα, πήρε άδειες κλπ.


    Κανένας κανιβαλισμός, υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι, συγκεκριμένες απαιτήσεις για να μπορείς να πουλήσεις κάτι.
    Μπορούν να βγάλουν ειδικές άδειες για τέτοιες περιπτώσεις, μέχρι όμως να βγάλουν είναι παράνομη.

  7. #17122
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πιάσουνε λοιπόν όλους τους άλλους και μετά εμάς, οκ μαζί σου.
    Αυτός με το νυχτερινό μαγαζί θα λέει, ναι αλλά πιάσε πρώτα τους δικηγόρους, πιάσε πρώτα το φαγάδικο, πιάσε πρώτα τον άλλον.
    Υποθέτω πως αυτός στην Λαϊκή που τον υποχρεώνει το κράτος να έχει βιβλία, να αγοράσει ταμειακή, να πληρώνει ΤΕΒΕ θα λέει και αυτός το ίδιο πράγμα.
    Το ίδιο και κάποιος πλανόδιος που έκανε όλα τα προβλεπόμενα, πήρε άδειες κλπ.


    Κανένας κανιβαλισμός, υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι, συγκεκριμένες απαιτήσεις για να μπορείς να πουλήσεις κάτι.
    Μπορούν να βγάλουν ειδικές άδειες για τέτοιες περιπτώσεις, μέχρι όμως να βγάλουν είναι παράνομη.
    Ήμουν σαφής νομίζω.... Άσε που εν προκειμένω (και αν δεν απατώμαι μέχρι και η Αστυνομία το δήλωσε) δεν είχε να κάνει καν με ΣΔΟΕ αλλά με γείτονα παραδίπλα. Τέλος πάντων, κάτσε να πανηγυρίζεις και να αισθάνεσαι περήφανος γι'αυτό το τεράστιο χτύπημα στη φοροδιαφυγή τρώγοντας σουβλάκι που ενδεχομένως να μην δηλωθεί ποτέ Απόψεις είναι αυτές και δεν χρειάζεται να είσαι άλλο contrarian απόψε, νίκησες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #17123
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν σαφής νομίζω.... Άσε που εν προκειμένω (και αν δεν απατώμαι μέχρι και η Αστυνομία το δήλωσε) δεν είχε να κάνει καν με ΣΔΟΕ αλλά με γείτονα παραδίπλα. Τέλος πάντων, κάτσε να πανηγυρίζεις και να αισθάνεσαι περήφανος γι'αυτό το τεράστιο χτύπημα στη φοροδιαφυγή τρώγοντας σουβλάκι που ενδεχομένως να μην δηλωθεί ποτέ Απόψεις είναι αυτές και δεν χρειάζεται να είσαι άλλο contrarian απόψε, νίκησες
    Και εγώ ήμουν σαφέστατος, περήφανος όμως όχι, άλλα αν σε βολεύει στο αφήγημα οκ no problem , καλό βράδυ.

  9. #17124
    Εγγραφή
    03-12-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΠΠΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ήμουν σαφέστατος, περήφανος όμως όχι, άλλα αν σε βολεύει στο αφήγημα οκ no problem , καλό βράδυ.
    Ας τσιμπήσω εγώ τότε και ας απαντήσω.Ο πρώτος και μεγαλύτερος παράνομος είναι το κράτος το οποίο καταστρατηγεί εξαρχής ένα από τα πιο βασικά άρθρα του συντάγματος ότι το κράτος πρέπει να μεριμνά για την υγεία και την αξιοπρεπή διαβίωση όλων των πολιτών του.Αυτό και αν είναι παραβίαση του συντάγματος για να μην αναφέρω το γεγονός ότι δεν εφαρμόστηκε και ποτέ.

    Όταν είσαι υπερήλικας και δεν έχεις να ζήσεις γράφεις στα @@ τον νόμο όπως ακριβώς γράφουν και όλες οι κυβερνήσεις στα @@ αυτήν την βασική διάταξη του συντάγματος.Για μένα θα πρέπει να υπάρξει άμεσα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για κάθε ζευγάρι η άτομο ηλικιωμένο,που δεν έχει άλλον τρόπο να ζήσει.

    Όταν θα σταματήσει το κράτος να παρανομεί τότε να σκεφτούμε και εμείς, να διυλίσουμε τον κώνωπα στις ερμηνείες του κάθε νόμου.Επιτέλους δηλαδή ένα ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για τους υπερήλικες που δεν έχουν τίποτα άλλο θα πρέπει να ψηφιστεί αύριο το πρωί.

    Που έχουμε γίνει όλοι μας γαϊδούρια και δεν σεβόμαστε ούτε ιερό ούτε όσιο.Φτάνουμε να επικροτούμε ζώα που συλλαμβάνουν ανθρώπους με το ένα πόδι στον τάφο και που τους αφήνουν και χωρίς φαγητό και νερό για 12 ώρες κράτηση στο αστυνομικό τμήμα.

  10. #17125
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα έπρεπε δηλαδή να γίνει;
    Δεν λέει ο νόμος πως υπάρχουν αυτά τα πρόστιμα; ναι ή όχι;

    Ασε ξέρω, ας πιάσουν πρώτα τους άλλους και μετά εμάς, ας πιάσουν πρώτα τα μεγάλα ψάρια και μετά εμάς, κλπ
    Για εμενα το θεμα εξης τις εξης αναγνωσεις:

    α) η ΑΑΔΕ η οποια και ειναι ιδιωτικη εταιρεια με υπερεξουσιες και στο απυροβλητο της Δικαιοσυνης και του Συνταγματος, βγαζει κυριολεκτικα απο την μυγα ξυγκι

    β) το ψαρι αλλου βρωμα απο το κεφαλι αλλα στην Ελλαδα των μνημονιων και στον στοχο της αποπληρωμης των χρεων, παντα μα παντα η ουρα ειναι που την πληρωνει

    γ) οι γριες, οι καθαριστριες και οι κακομοιραιοι οδηγουνται παραυτα στις φυλακες με προστιμα, ποινες και πληρη εφαρμογη των νομων της αριστα οργανωμενης ελληνικης Πολιτειας, ενω κατι αλλες υποθεσεις μπολικων μυριων και απολυτης βρωμας και βρωμιας, ειτε αρχειοθετουνται ειτε πεφτουν στα μαλακα λογω ...αμφιβολιων. Αντε και βλακειας καμια φορα.

    δ) τεμπελακους τους βρισκω εκει στην ΑΑΔΕ. Την γρια που την επιασε το "οργανο" την ειχαν στο πιατο εξου και το προστιμο, ενω κατι Πετσιτηδες, κατι ολοκληρα κομματα και μαλιστα "εξουσιας", κατι ταμιες κομματων, κατι δανειοληπτες μεγαλους και τρανους, κατι ποθεν εσχες πολιτικων οπως και συναδελφων τους κυριολεκτικα του διπλανου τους γραφειου ουτε που τους απασχολουν ως υλικο εργασιας και διερευνησης. Για να μην πω για κατι μικρους μπροσταρηδες τεραστιων κυκλωματων, με εμπλεκομενους και αρμοδιους δημοσιους υπαλληλους ή καλυτερα "δημοσιους λειτουργους" που πιανονται κυριολεκτικα στα πρασσα, τους οποιους ομως και δεν τους πιανει το ρανταρ της καταπληκτικης ΑΑΔΕ

    ε) η Παπακωστα, ως υπ. Δημοσιας Ταξης, ειπε πως θα πληρωνε το προστιμο των 200€ που επεβαλλε το "οργανο". Αυτα τα 2600€ παμε ενα στοιχημα οτι δεν θα πληρωθουν κι ουτε και θα σβηστουν ποτε απο κανεναν, αλλα θα στοιχιωσουν την γρια και τους κληρονομους της αμυθητης περιουσιας της;

    στ) η ΑΑΔΕ γνωριζει τιποτα για τα ποθεν εσχες των βουλευτων που το αντιστοιχο οργανο της Βουλης ( βλεπε Βουτσης ) δεν δινει απο το 2015 και δωθε; Μηπως να τους σφυρζε καποιος νομοταγης πολιτης οπως εσυ, οτι εκει τα 2600€ μπροστα στα οσα -πιθανον, αλιμονο υπαρχει και το τεκμηριο της αθωοτητας μη χεσω που λεει και μια φιλη μου- θα ανακαλυφθουν δεν ειναι παρα σταγονα στον ωκεανο;

    ζ) οι εισαγγελεις ειναι καλα; Στην υγεια τους εννοω. Ακουνε καλα; Βλεπουν καλα; Αντιλαμβανονται καθολου τον -χαμενο προ πολλου - ρολο τους; Γενικοτερα η Δικαιοσυνη αισθανεται ανετα στην ελληνικη Δημοκρατια ή μηπως διαπιστωνουν χρεια περαιτερω "διορθωτικων" κινησεων ετσι ωστε η "πατρις, θρησκεια και η οικογενεια" επανελθουν στα σωστα και δημοκρατικα παντα, ορια οπως και επι επταετιας;

    η) αυτη η γρια δεν ηταν που καμποσοι εσπευσαν να την χαρακτηρισουν μελος της Χρυσης Αυγης οταν πρωτοεσκασε το ζητημα; Ετσι για να ξεχαστει ως περιπου fake news και βαλτη εναντια στην κυβερνησαρα μας;

  11. #17126
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το θεμα ειναι ευρυτερο απ'τη γριουλα.

    Το κρατος εχει στοχοποιησει συγκεκριμενα την αυτοαπασχοληση. Σε μια χωρα με τεραστια ανεργια, οπου ενας ανεργος μπορει να κανει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο μονος του για να ζησει τουλαχιστον, υπαρχει εμπρακτη ποινικοποιηση της αυτοαπασχολησης μεσω οικονομικων αντικινητρων. Εφορια / ΤΕΒΕ = με το καλημερα θες χιλιαδες ευρω. Αρα για να κανεις το οτιδηποτε πρεπει να βγαλεις ΧΧ.ΧΧΧ ευρω ωστε να πληρωσεις τα χιλιαδες ευρω στην εφορια και το τεβε. Ομως αυτο ειναι ανεφικτο για πολυ μικρες πωλησεις.

    Αν δλδ εσυ θες απλα να βγαζεις 300-400-500ε το μηνα για να ΖΗΣΕΙΣ, το κρατος σου λεει ΨΟΦΑ.

    Σε αλλες συζητησεις που λεγαμε για την Αμερικη, το Αμερικανικο κρατος το βαφτισαμε αναλγητο, που τουλαχιστον σου δινει τη δυνατοτητα να αυτοαπασχολεισαι και να ζεις, ενω το ελληνικο κρατος που σου λεει ΨΟΦΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ειναι ..."κοινωνικο" κρατος.

  12. #17127
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Το ΣΔΟΕ πάντως στη γειτονιά μου είναι εδω κι ένα χρόνο ο πιο τακτικός πελάτης σε ολα τα μαγαζιά. Ο κουμπάρος μου που έχει ενα μεγάλο γωνιακό μαγαζί εστίασης πρέπει να τους έχει χαλαρά κάθε εβδομάδα-χωρις υπερβολή.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #17128
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.525
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΔΟΕ πάντως στη γειτονιά μου είναι εδω κι ένα χρόνο ο πιο τακτικός πελάτης σε ολα τα μαγαζιά. Ο κουμπάρος μου που έχει ενα μεγάλο γωνιακό μαγαζί εστίασης πρέπει να τους έχει χαλαρά κάθε εβδομάδα-χωρις υπερβολή.
    Αυτό σημαίνει πως κάνουν καλά τη δουλειά τους.

    Ας τα πάρουν επιτέλους από αυτούς που έχουν και (φορο)κλέβουν!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  14. #17129
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΔΟΕ πάντως στη γειτονιά μου είναι εδω κι ένα χρόνο ο πιο τακτικός πελάτης σε ολα τα μαγαζιά. Ο κουμπάρος μου που έχει ενα μεγάλο γωνιακό μαγαζί εστίασης πρέπει να τους έχει χαλαρά κάθε εβδομάδα-χωρις υπερβολή.
    μακάρι!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #17130
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Το ότι είναι κάθε βράδυ έχει 2 αναγνώσεις: κάνουν την δουλειά τους και ελέγχουν (χλωμόν) ή πάνε για να πάρουν το "δωράκι" τους (πιθανότερον).
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

Σελ. 1142 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 11221132113711401141114211431144114711521162 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας