Σελ. 634 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 614624629632633634635636639644654 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.496-9.510 από 78436
  1. #9496
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη VW τη ξέρεις;
    https://www.bloomberg.com/news/artic...sions-cheating

    Ν.Φ.
    Unterseeboot Kapitan von Schooten die Fischen in der Barrel

  2. #9497
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλεψη όπως ακριβώς γίνεται στα ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα, δηλαδή με την συμπλήρωση των χρόνων του προγράμματος:
    α)να πάρεις εφάπαξ ποσό και τέλος
    β)να παίρνεις ένα Α ποσό για Χ χρόνια
    γ)να παίρνεις ένα Β ποσό για Χ+Ψ χρόνια κοκ
    Πιστεύω οτι υπάρχουν τρόποι να καλυφθούν όλες οι περιπτώσεις.
    Δεν βλέπω πώς είναι λύσεις. Ένα ιδιωτικό ασφαλιστικό ταμείο είναι εν μέρη επενδυτής και μπορεί να βγάζει από αλλού χρήμα (και φυσικά θα έχει τα αντίστοιχα ρίσκα).

    Αν τα ταμεία είναι ανταποδοτικά τότε πώς θα παράγεται το χρήμα που θα χρειάζεται σε περίπτωση που κάποιος βάλει μέσα το ταμείο επειδή έζησε μέχρι τα 105.

  3. #9498
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αυτό το παραθέτεις για να τον "αντικρούσεις" ή απλά για να επιβεβαιώσεις ότι όλοι οι "άμεμπτοι", "άσπιλοι" και "αναμάρτητοι" που πήραν τις πέτρες και μας ρίχνουν από παντού με κάθε ευκαιρία είναι ίδιοι (shock!) και χειρότεροι (awe!) και απλά τα κάνουν επειδή μπορούν?

    Πολύ περισσότερο, επειδή είτε έιναι too big to (let) fail ή απλά και μόνο επειδή με τον (κλεμμένο) παρά τους, ξες τί κάνουν στην κυρά τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω πώς είναι λύσεις. Ένα ιδιωτικό ασφαλιστικό ταμείο είναι εν μέρη επενδυτής και μπορεί να βγάζει από αλλού χρήμα (και φυσικά θα έχει τα αντίστοιχα ρίσκα).

    Αν τα ταμεία είναι ανταποδοτικά τότε πώς θα παράγεται το χρήμα που θα χρειάζεται σε περίπτωση που κάποιος βάλει μέσα το ταμείο επειδή έζησε μέχρι τα 105.
    Ξέρω γω...από αυτόν που πέθανε στα 50?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #9499
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οι φιλοι καμια φορα δεν συμπιπτουν. Ή και δεν συνενοουνται.

  5. #9500
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ξέρω γω...από αυτόν που πέθανε στα 50?
    Οπότε θα έχω ένα ανταποδοτικό σύστημα που ο καθένας θα παίρνει αυτά που έχει δώσει αλλά αν το ξεπεράσει θα παίρνει από αυτούς που δεν πήραν αυτά που έδωσαν. Δεν μου φαίνεται πολύ ανταποδοτικό.

    Ας θεωρήσουμε ότι είναι ανταποδοτικό και έχω πάρει σύνταξη στα 65 ενώ έχω πληρώσει μέχρι τα 80. Μαθαίνω ότι έχω 5 χρόνια ζωής ενώ δικαιούμαι 15 χρόνια σύνταξης.

    Γιατί να μην μπορώ να πάρω τριπλάσια σύνταξη για τα 5 χρόνια που μου μένουν αντί να πληρώσω τη σύνταξη του άλλου που θα ζήσει μέχρι τα 105;

    Αν δεν μπορώ, τότε πάλι στο χρόνο ζωής μου έχω «φορολογηθεί» τα 2/3 της σύνταξής μου, πρακτικά δηλαδή μου έχεις μειώσει τη σύνταξη στο 1/3 απλά το έχεις κρύψει κάτω απο το χαλί.

    ---btw---

    Ακριβώς αυτό είναι και το παράλογο: δηλαδή γκρινιάζουν ότι δεν θα πάρουν ποτέ τα λεφτά που έδωσαν για σύνταξη, ενώ πρακτικά το κράτος μπορεί αν πει: δεν υπάρχει πρόβλημα σου μειώνω τη σύνταξη στα 300 και αν δεν τα πήρες πίσω,δικό σου πρόβλημα, αν είχες ζήσει 123123 χρόνια θα είχες πάρει πίσω αυτά που έδωσες,

    problem solved.

  6. #9501
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και λοιπόν; Τί, όλοι το κάνουν; Οι Ιταλοί είναι χειρότεροι;
    Ποιο το νόημα;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  7. #9502
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θα έχω ένα ανταποδοτικό σύστημα που ο καθένας θα παίρνει αυτά που έχει δώσει αλλά αν το ξεπεράσει ....
    Xωρίς αλλά. Η λύση έχει προταθεί εδώ και πολλά χρόνια. Π.χ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #9503
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θα έχω ένα ανταποδοτικό σύστημα που ο καθένας θα παίρνει αυτά που έχει δώσει αλλά αν το ξεπεράσει θα παίρνει από αυτούς που δεν πήραν αυτά που έδωσαν. Δεν μου φαίνεται πολύ ανταποδοτικό.

    Ας θεωρήσουμε ότι είναι ανταποδοτικό και έχω πάρει σύνταξη στα 65 ενώ έχω πληρώσει μέχρι τα 80. Μαθαίνω ότι έχω 5 χρόνια ζωής ενώ δικαιούμαι 15 χρόνια σύνταξης.

    Γιατί να μην μπορώ να πάρω τριπλάσια σύνταξη για τα 5 χρόνια που μου μένουν αντί να πληρώσω τη σύνταξη του άλλου που θα ζήσει μέχρι τα 105;

    Αν δεν μπορώ, τότε πάλι στο χρόνο ζωής μου έχω «φορολογηθεί» τα 2/3 της σύνταξής μου, πρακτικά δηλαδή μου έχεις μειώσει τη σύνταξη στο 1/3 απλά το έχεις κρύψει κάτω απο το χαλί.
    Αντιλαμβάνεσαι ότι το τραβάς από οπουδήποτε, μόνο και μόνο για να γράψεις κάτι, έτσι?

    Δεν έχεις πληρώσει μέχρι τα 80. Έχεις πληρώσει μέχρι τον εκτιμώμενο μ.ο. ηλικίας κατά τον οποίον θα αποδημήσεις. Σε αυτή τη βάση (Στατιστική) "χτίζεται" το εκάστοτε Ασφαλιστικό (και πολλά άλλα) και όχι σε λογική "συμβολαίου" (τόσα έδωσα, μέχρι τότε θα παίρνω τόσα, οκ?).

    Πολύ περισσότερο, το Ασφαλιστικό δεν αφορά εσένα. Αφορά όλους μας, σαν σύνολο, σαν κλίμακα.

    Το ίδιο το Φορολογικό, το σύστημα Υγείας/Παιδείας, η Αστυνομία/Πυροσβεστική, ο Στρατός, το οποιοδήποτε σύστημα ένα δομημένο Κράτος φροντίζει να παρέχει στους πολίτες του.

    Η συζήτηση "προσωπικού" επιπέδου, δεν γίνεται σε Κοινωνία-Κράτος, γίνεται σε γραφεία και σαλόνια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #9504
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θα έχω ένα ανταποδοτικό σύστημα που ο καθένας θα παίρνει αυτά που έχει δώσει αλλά αν το ξεπεράσει θα παίρνει από αυτούς που δεν πήραν αυτά που έδωσαν. Δεν μου φαίνεται πολύ ανταποδοτικό.

    Ας θεωρήσουμε ότι είναι ανταποδοτικό και έχω πάρει σύνταξη στα 65 ενώ έχω πληρώσει μέχρι τα 80. Μαθαίνω ότι έχω 5 χρόνια ζωής ενώ δικαιούμαι 15 χρόνια σύνταξης.

    Γιατί να μην μπορώ να πάρω τριπλάσια σύνταξη για τα 5 χρόνια που μου μένουν αντί να πληρώσω τη σύνταξη του άλλου που θα ζήσει μέχρι τα 105;

    Αν δεν μπορώ, τότε πάλι στο χρόνο ζωής μου έχω «φορολογηθεί» τα 2/3 της σύνταξής μου, πρακτικά δηλαδή μου έχεις μειώσει τη σύνταξη στο 1/3 απλά το έχεις κρύψει κάτω απο το χαλί.

    ---btw---

    Ακριβώς αυτό είναι και το παράλογο: δηλαδή γκρινιάζουν ότι δεν θα πάρουν ποτέ τα λεφτά που έδωσαν για σύνταξη, ενώ πρακτικά το κράτος μπορεί αν πει: δεν υπάρχει πρόβλημα σου μειώνω τη σύνταξη στα 300 και αν δεν τα πήρες πίσω,δικό σου πρόβλημα, αν είχες ζήσει 123123 χρόνια θα είχες πάρει πίσω αυτά που έδωσες,

    problem solved.
    Γιατί, ακριβώς στο ίδιο πνεύμα που απάντησα και στον sdikr το ασφαλιστικό πρόκειται για ένα σύστημα δεν είναι 1:1 κατάσταση όπου λαμβάνει υπόψιν τις ειδικές ιδιαιτερότητες του καθενός. Και ως σύστημα αναλογιστικό αντιμετωπίζεται.

    Ειδάλλως, ας καταργήσουμε πλήρως τις συντάξεις ή ας πούμε ότι ο καθένας θα έχει μόλις και μετά βίας €100 τον μήνα από τα 65 και έπειτα και όποιος αντέξει.

    Το ότι το υπάρχον σύστημα παραμένει διαστρεβλωμένο, ότι έχουν γίνει τερατουργήματα είναι γεγονός. Όπως επίσης γεγονός είναι το ότι ενώ μπορούσαμε και έπρεπε εδώ και δεκαετίες δεν κάναμε τίποτε με τελευταία ευκαιρία τον νόμο Γιαννίτση που κάηκε εσωτερικά από την ίδια την τότε κυβέρνηση ενώ ο Σημίτης δεν το πάλεψε καθόλου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνεσαι ότι το τραβάς από οπουδήποτε, μόνο και μόνο για να γράψεις κάτι, έτσι?

    Δεν έχεις πληρώσει μέχρι τα 80. Έχεις πληρώσει μέχρι τον εκτιμώμενο μ.ο. ηλικίας κατά τον οποίον θα αποδημήσεις. Σε αυτή τη βάση (Στατιστική) "χτίζεται" το εκάστοτε Ασφαλιστικό (και πολλά άλλα) και όχι σε λογική "συμβολαίου" (τόσα έδωσα, μέχρι τότε θα παίρνω τόσα, οκ?).

    Πολύ περισσότερο, το Ασφαλιστικό δεν αφορά εσένα. Αφορά όλους μας, σαν σύνολο, σαν κλίμακα.

    Το ίδιο το Φορολογικό, το σύστημα Υγείας/Παιδείας, η Αστυνομία/Πυροσβεστική, ο Στρατός, το οποιοδήποτε σύστημα ένα δομημένο Κράτος φροντίζει να παρέχει στους πολίτες του.

    Η συζήτηση "προσωπικού" επιπέδου, δεν γίνεται σε Κοινωνία-Κράτος, γίνεται σε γραφεία και σαλόνια.
    Με πρόλαβες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #9505
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνεσαι ότι το τραβάς από οπουδήποτε, μόνο και μόνο για να γράψεις κάτι, έτσι?
    Οκ, αφού το βλέπεις έτσι δεν υπάρχει λόγος να απαντήσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xωρίς αλλά. Η λύση έχει προταθεί εδώ και πολλά χρόνια. Π.χ.
    Χμμ όντως δεν έχω δει την ταινία. Φαίνεται ενδιαφέρουσα. Οπότε θα τη δω το βράδυ. ty

  11. #9506
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xωρίς αλλά. Η λύση έχει προταθεί εδώ και πολλά χρόνια. Π.χ.
    Δίνεις ιδέες βλέπω κατεργαράκο...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #9507
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επίσης μια μικρή παράμετρος για τις άθλιες μάνες των ανήλικων τέκνων που έχουν το θράσος να ζητάνε συνταξιοδότηση στα 50 μετά από 30 χρόνια υπηρεσίας...
    Κατανοείτε ότι αυτές όπως και οι στρατιωτικοί ξεκινούν την ασφαλιστική τους ζωή από τα 18 τους, έτσι;
    Γιατί, ονόματα μη λέμε, οι περισσότεροι εξ ημών (και με τον εαυτό μου μέσα) κοντέψαμε να τριανταρήσουμε για να αρχίσουμε να πληρώνουμε εισφορές. Η όποια 50χρονη λοιπόν έχει ΗΔΗ πληρώσει 10 χρόνια παραπάνω από εμάς!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #9508
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πολυ κουραζεστε παντως για να απαντατε στις προωθουμενες απο φιλους καθε φορα, ιδεες των συμβουλων του Κουλη. Και το γραφω αυτο καθως αναμενω οσονουπω και γιγαντωση του θεματος της Υγειας μιας και οπως αντιλαμβανομαι, οι κυριοι συμβουλοι, αφου διεγνωσαν εγκαιρως οτι
    α) οι πολλοι σιχαινονται το Μητσοτακεικο,
    β) οτι το παιδι, ο Κουλης ντε, δεν τραβαει με την καμμια και
    γ) οτι ακομα και οιντροπαλοι δεξιοι κατευθυνονται, αν δεν εχουν ηδη φτασει, προς την αγκαλια της Χρυσης Αυγης, και μαλισταμαζικα
    εχουν αρχισει τις αντιγραφες του .....Τσιπρα. Του στυλ του, του πως βγαινει στο ποπολο, του πως στηνεται και ολα τα οσα ανοστα, αοσμα κι αγευστα συνιστουν το προφιλ του "νεου" που πολυ θα ηθελαν να απορροφησει ο Κουλης. Οχι πραγματα ουσιας, καθως εκει ο Αδωνης κυριολεκτικα δεν κρατιεται, αλλα στα χαζα καθως αναμενουν την παλια καλη και περιπου "φυσιολογικη" για αυτους εναλλαγη του ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΝΔ..........

    Ετσι λοιπον, η αντιγραφη των καθαριστριων, φαινεται πως εχει αντιστοιχηθει στην ΠΟΕΔΗΝ και οι μαλλον αμερικανοφερτοι επαγγελματιες συμβουλοι αμοιβονται με χαρα απο τον Μητσοτακη. Οι Καραμανλικοι βεβαια τα βλεπουν και μασανε σιδερα, αλλα ειναι υποχρεωμενοι να περιμενουν την ωριμανση του γιου του Αχιλλεα και ο Τσιπρας συνεχιζει την αριστερη διακυβερνηση εντελως ομως απροσκοπτα, αλλα τα καφενεια εχουν παντοτε θεμα συζητησης. Φροντιζουν οι πολλοι φιλοι των φιλων για αυτο.

  14. #9509
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, ακριβώς στο ίδιο πνεύμα που απάντησα και στον sdikr το ασφαλιστικό πρόκειται για ένα σύστημα δεν είναι 1:1 κατάσταση όπου λαμβάνει υπόψιν τις ειδικές ιδιαιτερότητες του καθενός. Και ως σύστημα αναλογιστικό αντιμετωπίζεται.

    Ειδάλλως, ας καταργήσουμε πλήρως τις συντάξεις ή ας πούμε ότι ο καθένας θα έχει μόλις και μετά βίας €100 τον μήνα από τα 65 και έπειτα και όποιος αντέξει.

    Το ότι το υπάρχον σύστημα παραμένει διαστρεβλωμένο, ότι έχουν γίνει τερατουργήματα είναι γεγονός. Όπως επίσης γεγονός είναι το ότι ενώ μπορούσαμε και έπρεπε εδώ και δεκαετίες δεν κάναμε τίποτε με τελευταία ευκαιρία τον νόμο Γιαννίτση που κάηκε εσωτερικά από την ίδια την τότε κυβέρνηση ενώ ο Σημίτης δεν το πάλεψε καθόλου
    Έχω μπερδευτεί με τα συστήματα. Αρχικά να πω ότι ανταποδοτικό εννοούσα «κεφαλαιοδοτικό». Το δικό μας σύστημα ούτως ή άλλως αναδιανεμητικό και όπως γράφεις διαστρεβλωμένο είναι. Θεωρώ ότι η μόνη λύση για να μειωθούν οι εισφορές είναι να μειωθούν οι συντάξεις. Δεν πάω σε σενάρια π.χ. του ΜΝΡ όπου κάνω δραστικά μέτρα όπως αλλαγή νομίσματος, ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

    Οπότε αναλύω σε 3 πόλους: Η μία πλευρά είναι οι νέοι που εργάζονται. Αυτοί είναι υπερ του να μειωθούν οι συντάξεις εφόσον μειωθούν οι εισφορές, και εφόσον θέλουν να είναι εντάξει = να μην πληρώνονται με μαύρα. Γιατί με τις τρέχουσες συντάξεις για ορισμένα εισοδήματα δεν σε συμφέρει να εργάζεσαι. Ειδικότερα αν έχεις πρόσβαση στη σύνταξη των γονιών σου, ένας λόγος παραπάνω, να μην σε συμφέρει να εργαστείς, το οποίο είναι το άκρως παράλογο.

    Ο δεύτερος πόλος είναι οι συνταξιούχοι οι οποίοι είναι κατά του να μειωθούν οι συντάξεις αφού α) δεν πληρώνουν εισφορές άρα δεν τους νοιάζει και β) έχουν πληρώσει πολλές εισφορές καθώς ανήκουν σε προηγούμενες γενιές και θέλουν να πάρουν πίσω τα λεφτά που έδωσαν ισχυριζόμενοι ότι το σύστημα πρέπει να είναι ανταποδοτικό - δηλαδή αφού έχουν δώσει πολλά λεφτά, θέλουν και πολλά λεφτά πίσω.

    Ο τρίτος είναι οι μη εργαζόμενοι, οι οποίοι είτε έχουν βολευτεί στις συντάξεις των γονιών τους είτε προσπαθούν να ανεη ξαρτητοποιηθούν το οποίο σημαίνει μαύρα σε μία εποχή που θέλουν να προωθηθεί το πλαστικό χρήμα.

    Το επιχείρημα «θέλω να πάρω μεγαλύτερη σύνταξη επειδή πληρώνω περισσότερα» είναι επιχείρημα της προηγούμενης γενιάς: σύνταξη ανάλογη των εισφορών. (αφού η νέα γενιά δεν μπορεί να πληρώσει σε μεγάλες κλίμακες εισφορές άρα δεν την νοιάζει)

    Το επιχείρημα θέλω όλες οι συντάξεις να πάνε 300Ε είναι πολιτικό και δεν με ενδιαφέρει. Αν μπορούσα θα έδινα 2000 σε όλους.

    Το επιχείρημα «θέλω λιγότερες εισφορές» είναι κοινή λογική αλλιώς πρέπει να νομοθετήσουμε τα μαύρα klp.

    Επομένως, το επιχείρημα «δεν θέλω οι συντάξεις να είναι ανάλογες με τις εισφορές» βασίζεται σε συνδυασμό όλων των παραπάνω: Όταν φτάσουν οι εισφορές να αποτρέπουν την (νόμιμη) εργασία τότε είτε θα υποστηρίξω τις υψηλές συντάξεις που ανακυκλώνονται σε μη εργαζόμενους μαύρους νέους και το επιχείρημά μου θα είναι: «αφού τα έδωσαν θα πρέπει να τα πάρουν πίσω» είτε θα υποστηρίξω τις χαμηλές συντάξεις όπου «παρόλο που τα έδωσαν δεν μπορεί να τα πάρουν πίσω γιατί η νέα γενιά δεν μπορεί να τα ανακυκλώσει».

    Imho, η σύνταξη λοιπόν δεν πρέπει να είναι ανάλογη με τις εισφορές δεδομένου του ότι το σύστημα έχει αντιστραφεί. Αλλά πρέπει να υπάρχει ένα πλαφόν αξιοπρεπής διαβίωσης (όχι των 100 ευρώ). Πρέπει να πω στην παλιά γενιά ότι δεν πρέπει να περιμένουν να πάρουν τα λεφτά τους πίσω γιατί το σύστημα δεν είναι ανταποδοτικό (δεν θα πάρεις τα λεφτά που έδωσες). Πρέπει να πω στη νέα γενιά: ούτε εσύ θα τα πάρεις, αλλά συλλογικά θα τα βάλεις σε έναν κουμπαρά. Ε, αυτός ο κουμπαράς θα δίνει σε όλους συντάξεις όχι πολυτελείας αλλά όχι πείνας. Οπότε αυτός που έχει παραπάνω εισφορές συνεισφέρει περισσότερο στο κανείς να μην πεινάει, όχι στην δική του μεγαλύτερη σύνταξη = σύνταξη ανεξάρτητη των εισφορών.

  15. #9510
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nuperibo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω πώς είναι λύσεις. Ένα ιδιωτικό ασφαλιστικό ταμείο είναι εν μέρη επενδυτής και μπορεί να βγάζει από αλλού χρήμα (και φυσικά θα έχει τα αντίστοιχα ρίσκα).

    Αν τα ταμεία είναι ανταποδοτικά τότε πώς θα παράγεται το χρήμα που θα χρειάζεται σε περίπτωση που κάποιος βάλει μέσα το ταμείο επειδή έζησε μέχρι τα 105.
    μα και τα ασφαλιστικά ταμεία είναι επενδυτές... βλέπε
    α) περίπτωση της Τράπεζα Αττικής (ταμείο Μηχανικών - ΤΣΜΕΔΕ)
    β) την wow επένδυση των ασφαλιστικών ταμείων σε δομημένα ομόλογα. Nα θυμίσω ότι τα ταμεία είχαν επενδύσει κοντά 2δισ σε δομημένα ομόλογα και μετά το PSI χάθηκε το 50% της αξίας των.

Σελ. 634 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 614624629632633634635636639644654 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας