Σελ. 3249 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 32293239324432473248324932503251325432593269 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 48.721-48.735 από 78436
  1. #48721
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπε κανείς να μην μπούνε πανεπιστήμιο; είπε κανείς να μην συνεχίσουν το σχολείο;
    Μήπως απλά να τους αφήσουμε εκεί στην δομή;

    Δεν θα κάτσω να μιλήσω για το cliché, που αρκετοί εδώ έχουμε ξεκινήσει εργασία πριν τα 15, ειδικά τα καλοκαίρια.
    Εγώ προσωπικά θεωρώ οτι έμαθα πολλά απο αυτό το πράγμα.

    Το έχουν κάνει υποχρεωτικό;
    Whataboutism...

  2. #48722
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κι αν δεν το έχουν κάνει υποχρεωτικό, θα βρουν τρόπους να το κάνουν έμμεσα (σαν τα εμβόλια), αν με πιέσεις και λόγια αισθάνεται άσχημα ένα παιδί σε μία δομή να μην δουλεύει ( "ο τεμπέλαρος" ) ενώ άλλα θα δουλεύουν...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #48723
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν δεν το έχουν κάνει υποχρεωτικό, θα βρουν τρόπους να το κάνουν έμμεσα (σαν τα εμβόλια), αν με πιέσεις και λόγια αισθάνεται άσχημα ένα παιδί σε μία δομή να μην δουλεύει ( "ο τεμπέλαρος" ) ενώ άλλα θα δουλεύουν...
    Δηλαδή θα έχεις κόσμο να δουλεύει γιατί το επέλεξε, αλλά θα είναι πρόβλημα για αυτόν που επέλεξε να μην δουλέψει και δεν επέλεξε να περάσει σε κάποια σχολή;
    ναι ρε συ γιατί να σταματήσουμε στους 16-18 μόνο, να το κάνουμε και για αυτούς που είναι απο 18-67

    - - - Updated - - -

    Υγ μου αρέσει η πινελιά για το εμβόλιο

  4. #48724
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα έχεις κόσμο να δουλεύει γιατί το επέλεξε, αλλά θα είναι πρόβλημα για αυτόν που επέλεξε να μην δουλέψει και δεν επέλεξε να περάσει σε κάποια σχολή;
    ναι ρε συ γιατί να σταματήσουμε στους 16-18 μόνο, να το κάνουμε και για αυτούς που είναι απο 18-67

    - - - Updated - - -

    Υγ μου αρέσει η πινελιά για το εμβόλιο
    Και αυτό whataboutism...

  5. #48725
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό whataboutism...
    Τουλάχιστον δεν είναι famousism

  6. #48726
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον δεν είναι famousism
    Και αυτό whataboutism

  7. #48727
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ ξέρω πως κάνουν βλακείες. Πως θα έρθει η ανάπτυξη όταν υπάρχουν τόσα χέρια που κάθονται? Από 8 χρονών και πάνω?
    Δηλαδή οι Κινέζοι πως αναπτυχθηκαν ραγδαία χρησιμοποιώντας και παιδάκια?
    Αμ τι, γιατί το επόμενο iphone να το έχει συναρμολογήσει κινεζακι και όχι Ελληνακι?

    Απλά πράγματα που οδηγούν στην ανάπτυξη του Κούλη που έρχεται.
    Εγώ μετά από πολλά χωράφια πατάτας τα καλοκαίρια στην Άνδρο, ερχόμουν μετά σχολείο και σκουπιζα και την τάξη.
    Ακόμα παραπάνω, λες στο παιδί, διάβασε γιατί αλλιώς θα πας δουλειά. Οπότε και εργαζόμενους θα έχεις και κάποια θα γίνουν οι καλύτεροι μαθητές

    Win win λεμεεεε γατάκια, ο δικός μου είναι μεγάλο μυαλό κάτω από την σωστή ομπρέλα.

  8. #48728
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω πως κάνουν βλακείες. Πως θα έρθει η ανάπτυξη όταν υπάρχουν τόσα χέρια που κάθονται? Από 8 χρονών και πάνω?
    Δηλαδή οι Κινέζοι πως αναπτυχθηκαν ραγδαία χρησιμοποιώντας και παιδάκια?
    Αμ τι, γιατί το επόμενο iphone να το έχει συναρμολογήσει κινεζακι και όχι Ελληνακι?

    Απλά πράγματα που οδηγούν στην ανάπτυξη του Κούλη που έρχεται.

    Ακόμα παραπάνω, λες στο παιδί, διάβασε γιατί αλλιώς θα πας δουλειά. Οπότε και εργαζόμενους θα έχεις και κάποια θα γίνουν οι καλύτεροι μαθητές

    Win win λεμεεεε γατάκια, ο δικός μου είναι μεγάλο μυαλό κάτω από την σωστή ομπρέλα.
    Γιατί λες απο 8 χρόνων; αν είναι να το κάνεις κάνε το σωστά, μόλις γίνουν 12 μηνών στο χωράφι.......

    Πες μου όμως σε παρακαλώ που μιλάει για 8 χρόνων η απόφαση, υποθέτω θα σου είναι εύκολο

  9. #48729
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί λες απο 8 χρόνων; αν είναι να το κάνεις κάνε το σωστά, μόλις γίνουν 12 μηνών στο χωράφι.......

    Πες μου όμως σε παρακαλώ που μιλάει για 8 χρόνων η απόφαση, υποθέτω θα σου είναι εύκολο
    Δεν μιλάει αλλά όλα τα περιμένω αργότερα. Το 16χρονο είναι σε ηλικία δηλαδή να κρίνει αν θα σπουδάσει ή θα γίνει χαμάλης?
    Εφόσον δεν υπάρχει οικογένεια στο παιδί για καθοδήγηση, η δομή και το κράτος οφείλει να το καθοδηγήσει, όχι να του προτείνει δουλειά.

    Απλό παράδειγμα 16χρονου, τον ρωτάς, θες παιδί μου να διαβάζεις στο σχολείο ή να πας σε μια δουλίτσα να βγάζεις και λεφτά που με αυτά μετά θα κάνεις ότι γουστάρεις? Απλό δεν είναι? Χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις το bug στο σχέδιο? Το παιδί αποφασίζει....

  10. #48730
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα έχεις κόσμο να δουλεύει γιατί το επέλεξε, αλλά θα είναι πρόβλημα για αυτόν που επέλεξε να μην δουλέψει και δεν επέλεξε να περάσει σε κάποια σχολή;
    ναι ρε συ γιατί να σταματήσουμε στους 16-18 μόνο, να το κάνουμε και για αυτούς που είναι απο 18-67

    - - - Updated - - -

    Υγ μου αρέσει η πινελιά για το εμβόλιο
    Αχ τι ωραία που τα λες...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάει αλλά όλα τα περιμένω αργότερα. Το 16χρονο είναι σε ηλικία δηλαδή να κρίνει αν θα σπουδάσει ή θα γίνει χαμάλης?
    Εφόσον δεν υπάρχει οικογένεια στο παιδί για καθοδήγηση, η δομή και το κράτος οφείλει να το καθοδηγήσει, όχι να του προτείνει δουλειά.

    Απλό παράδειγμα 16χρονου, τον ρωτάς, θες παιδί μου να διαβάζεις στο σχολείο ή να πας σε μια δουλίτσα να βγάζεις και λεφτά που με αυτά μετά θα κάνεις ότι γουστάρεις? Απλό δεν είναι? Χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις το bug στο σχέδιο? Το παιδί αποφασίζει....
    Κάτι σαν τη λογική του άλλου νόμου, που ο εργαζόμενος συναποφασίζει για τον χρόνο εργασίας του με τον εργοδότη, δημοκρατικά κι όμορφα...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  11. #48731
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάει αλλά όλα τα περιμένω αργότερα. Το 16χρονο είναι σε ηλικία δηλαδή να κρίνει αν θα σπουδάσει ή θα γίνει χαμάλης?
    Εφόσον δεν υπάρχει οικογένεια στο παιδί για καθοδήγηση, η δομή και το κράτος οφείλει να το καθοδηγήσει, όχι να του προτείνει δουλειά.

    Απλό παράδειγμα 16χρονου, τον ρωτάς, θες παιδί μου να διαβάζεις στο σχολείο ή να πας σε μια δουλίτσα να βγάζεις και λεφτά που με αυτά μετά θα κάνεις ότι γουστάρεις? Απλό δεν είναι? Χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις το bug στο σχέδιο? Το παιδί αποφασίζει....
    Και ξαναρωτάω λοιπόν, πότε έγινε υποχρεωτικό να πάνε οι άνω των 16 απο τις δομές;
    Να υποθέσω δεν έχεις κάτι για των 8 χρονών, απλά δίνεις dramatic flare

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ τι ωραία που τα λες...

    - - - Updated - - -



    Κάτι σαν τη λογική του άλλου νόμου, που ο εργαζόμενος συναποφασίζει για τον χρόνο εργασίας του με τον εργοδότη, δημοκρατικά κι όμορφα...
    Δεν απαντάς όμως, αλλά ναι τα λες ωραία

  12. #48732
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναρωτάω λοιπόν, πότε έγινε υποχρεωτικό να πάνε οι άνω των 16 απο τις δομές;
    Να υποθέσω δεν έχεις κάτι για των 8 χρονών, απλά δίνεις dramatic flare

    - - - Updated - - -



    Δεν απαντάς όμως, αλλά ναι τα λες ωραία
    Τι να απαντήσω, απάντησε κι ο blue από πάνω... ο έμμεσος εκβιασμός (ή αλλιώς η ισχυρή προτροπή) είναι φανερό ότι θα γίνεται και προς ποια κατεύθυνση...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  13. #48733
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να απαντήσω, απάντησε κι ο blue από πάνω... ο έμμεσος εκβιασμός (ή αλλιώς η ισχυρή προτροπή) είναι φανερό ότι θα γίνεται και προς ποια κατεύθυνση...
    Το λένε real life, όσο πιο νωρίς το μάθεις, τόσο καλύτερα, εκτός αν σε ετοιμάζουν για πολιτικό.

  14. #48734
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Α ναι, έτσι λένε... real life, ρίξτον στο νερό να μάθει να κολυμπά... Ή αλλιώς να μάθει από νωρίς τι είναι η εκμετάλλευση της εργασίας του και του κόπου του, για να το έχει υπόψη και για αργότερα...

    ---

    Παντού τα ίδια... real life μάλλον κι εδώ.

    https://www.theguardian.com/technolo...rity-documents

    Revealed: Google illegally underpaid thousands of workers across dozens of countries
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 10-09-21 στις 22:13.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #48735
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Που και μπάνιο στις ροχαλες να κανετε, δεν καταλαβαίνετε τίποτα, βρέχει καλε. Αθλιότητες.

Σελ. 3249 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 32293239324432473248324932503251325432593269 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας