Σελ. 780 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 760770775778779780781782785790800 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.686-11.700 από 78436
  1. #11686
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Εντάξει δεν τρέχει τίποτα που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις app για ταξί, τουλάχιστον θα μπορείς να αλλάξεις το φύλο σου στα 15.

  2. #11687
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nozomi, στις αναζητήσεις σου για κακούς ΔΥ που τα τσεπώνουν, έχουν πλαστά στοιχεία, μήπως να βάλεις αντίστοιχους του ΙΤ, που παίρνουν θέση γιατί έκατσαν στον διευθυντή, έχουν κολλητό που τους έφτιαξε, κλ;
    Δεν τον πληρώνω απ΄τους φόρους μου τον ΙΤ αδερφέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νοζομι, εγώ στο σύνδεσμο βλέπω μόνο τον Κοτζιά, αυτός ήταν η νηπιαγωγός που λες;
    Ανθή Καραγγελή: Το golden girl του Μουζάλα που έφτασε να παίρνει 4.000 ευρώ μισθό

  3. #11688
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fake news σε συνδυασμό με ασχετοσύνη το άρθρο.

    Ο νόμος αναφέρεται κατά κύριο λόγο στην Uber και βαριέμαι να γράφω αλλά όσοι θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα θα διαπιστώσουν ότι η Ελλάδα ακολουθεί την πεπατημένη πολλών άλλων κρατών μεταξύ των οποίων και του αριστερού / κομμουνιστικού Συρυζαίϊκου ΗΒ Aν κανείς θέλει να το ψάξει καλύτερα, θα βρει και διαφορές στη νομοθεσία ΕΕ μεταξύ παροχής υπηρεσιών (Αρ 57) και διαμεσολαβητών και εγκατεστημένου εργοδότη, ενώ η Uber ισχυρίζεται ότι είναι το πρώτο στην πράξη κάνει το δεύτερο.

    Η 3τής σύμβαση που "καταργεί" δήθεν (κατά τους fake news θαμώνες) τις e-εφαρμογές δεν τις καταργεί. Απλά, διαμορφώνει κάποια ασφάλεια. Για ρωτήστε τους οδηγούς ταξί πόσες φορές η πρώην Taxibeat έχει άλλάξει τους όρους και τα ποσοστά Ή πόσες φορές κάνει προσφορές σε καταναλωτές (π.χ. μονή η διπλή ταρίφα) που τις επωμίζονται οι οδηγοί χωρίς την συγκατάθεσή τους. Επιτέλους, τι είναι οι οδηγοί; Εργαζόμενοι στις εταιρείες αυτές ή ανεξάρτητοι; Can't have it both ways.
    Το νομοσχέδιο αφορά κυρίως το taxibeat και όχι ασφαλώς το uber το οποίο έχει μέτρια παρουσία στην Αθήνα και δεν βάζει καμία ασφάλεια. Βάζει πλάτη στα συμφέροντα του δεξιού συνδικαλισμού των ταξιτζήδων. Οι ανακοινώσεις του ΣΑΤΑ εκθέτουν τον Σπίρτζη, και καμία από αυτές δεν έχει διαψευστεί από την κυβέρνηση.

    Και για να μην λέμε πολλά: όταν υπο διαμόρφωση νομοσχέδιο υποχρεώνει τις εταιρείες διαμεσολάβησης να συνάπτουν 3ετείς συμβάσεις με τους κατόχους των αδειών ταξί (ούτε καν τους οδηγούς) τότε ξεκάθαρα η επαναστατική κυβέρνηση του Σπίρτζη και του Κουρουμπλή, απλώς παίζει ένα ακόμα γελοίο παιχνίδι με την καραμανλική δεξιά (και μάλιστα το χειρότερο είδος της: τους ταξιτζήδες) και με κανέναν τρόπο δεν ρυθμίζει τίποτα.

    Εντάξει, επάξια κερδίζεις το βραβείο του καλύτερου διακριτικού πλην αμετανόητου υποστηρικτή του Τσίπρα.

  4. #11689
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τον πληρώνω απ΄τους φόρους μου τον ΙΤ αδερφε
    Aυτό δυστυχώς ειναι μια βλακεία και μισή.
    Γιατί εαν μια επιχείρηση έχει μεγάλο κόστος λειτουργίας, επειδή έχει μέσα συγγενείς και τσάτσους και Σουηδέζες:
    1) Το κόστος μεταβαίνει στον καταναλωτή, αρα ήδη πληρώνεις περισσότερα, απλά στο προιόν ή υπηρεσία
    2) Εαν μου πείς ότι θα πάς σε άλλη εταιρία/υπηρεσία, να σου θυμίσω ότι ο ανταγωνισμός ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ στην Ελλάδα, για πλειάδα λόγων, και απλά ενημερωτικά να σου πως μερικούς:
    α) Επειδή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλη εταιρία, πχ στο last mile των σταθερών συνδέσεων, είσαι στον ΟΤΕ, όποιον πάροχο και εαν έχεις διαλέξει. Ομοίως για πολλές άλλες περιπτώσεις...
    β) επειδή έχουν κάνει καρτέλ, και λυμαίνονται τομ χώρο τους, οι εταιρίες. Να θυμίσω χαρακτηριστικά το καρτέλ γάλακτος (τόσα πρόστιμα τους έχουν βάλει, αλλά είναι ψίχουλα σε σχέση με τα κέρδη τους), το καρτέλ των κατασκευαστικών (μπήκαν πρόστιμα με μεγαλύτερο στην ΑΚΤΩΡ που στήνανε τις τιμές στους διαγωνισμούς, αλλά και πάλι ψίχουλα σε σχέση με τα κέρδη τους) και πάει λέγοντας.
    3) Δεν λειτουργεί επειδή ο έλληνας δεν έχει καταναλωτική συνείδηση, ή είναι πολύ πρόβατο ίσως, δεν ξέρω, πάντως υπάρχουν τεχνιέντως μονοπώλια που οφείλονται στην ελληνική μενταλιτέ.
    4) Πολλές εταιρίες στην Ελλάδα λόγω της κακής αυτη νοοτροπίας αφεντικών, έχουν κυριολεκτικά χρεωκοπήσει, αφήνοντας κόσμο άνεργο, προμηθευτές απλήρωτους και γενικά έχοντας κάνει κακό στην αγορά. Ειδικά στον χώρο της πληροφορικής όλοι ξέρουν για την πάλαι ποτέ κραταιά μεγάλη εταιρία, όπου το αφεντικό είχε κάνει τον πέμπτο (νομίζω πέμπτος ήταν ) όροφο στο επι της Συγγρού κτίριο της, κυριολεκτικά σαν να εισαι στα καλλιστεία του ΑΝΤ1 (τόσες καλλονές μαζεμένες δεν είχα ξαναδεί), και είχε τοποθετήσει σε καίραιες θέσεις συγγενείς, αμφιβόλου αποτελέσματος, ενώ η αποθήκη "εκλεινε" τρείς φορές τον χρόνο το ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ναι, λειτουργούσε με το ντοσικό κεφάλαιο).... Η εταιρία ΧΕΩΚΟΠΗΣΕ. Μπορεί όχι αποκλειστικά απο τις γκόμενες και τους συγγενείς. Αλλά σίγουρα επαιξαν και αυτό ρόλο.

    Αρα, μπορεί να μην συμβαίνει παντού, αλλά συμβαίνει σε μεγάλο ποσοστό και στον ιδιωτικό τομέα, και το πληρώνεις ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ σαν τιμές καταναλωτή. Οταν ο Ελληνας το καταλάβει αυτό ποτέ (μάλλον ποτέ), ίσως αλλάξει μυαλά για πολλά πράγματα.

    Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να δικαιολογήσω τα κακώς κείμενα του Δημοσίου, αλλά έχω κυριολεκτικά βαρεθεί απο τους εθελοτυφλούντες που βλέπουν τα πάντα με την μονομέρεια και τις παρωπίδες που τους συμφέρει. Που τους συμφέρει (γιατί ίσως έτσι εξυπηρετούν κομματικά συμφέροντα και βλέψεις) ή γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να δούν παραέξω, λόγω παρωπίδων.

    ΥΓ. Νομίζω η ενασχόληση σου με τα τραίνα, θα σου έχει δώσει την δυνατότητα να δείς πράγματα πως ιδιωτικά καρτέλ πιέζουν για να κάνουν ασύμφορες κρατικές υπηρεσίες και προιόντα, όπως στην περίπτωση ΟΣΕ και ΚΤΕΛ. Νομίζω ότι εσύ το είχες αναφέρει ότι πιέζαν οι των ΚΤΕΛ να ανέβουν οι τιμές εισιτηρίων των τραίνων ώστε να μπορούν να ανταγωνίζονται τα τραίνα....

  5. #11690
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νομοσχέδιο αφορά κυρίως το taxibeat και όχι ασφαλώς το uber το οποίο έχει μέτρια παρουσία στην Αθήνα και δεν βάζει καμία ασφάλεια. Βάζει πλάτη στα συμφέροντα του δεξιού συνδικαλισμού των ταξιτζήδων. Οι ανακοινώσεις του ΣΑΤΑ εκθέτουν τον Σπίρτζη, και καμία από αυτές δεν έχει διαψευστεί από την κυβέρνηση.

    Και για να μην λέμε πολλά: όταν υπο διαμόρφωση νομοσχέδιο υποχρεώνει τις εταιρείες διαμεσολάβησης να συνάπτουν 3ετείς συμβάσεις με τους κατόχους των αδειών ταξί (ούτε καν τους οδηγούς) τότε ξεκάθαρα η επαναστατική κυβέρνηση του Σπίρτζη και του Κουρουμπλή, απλώς παίζει ένα ακόμα γελοίο παιχνίδι με την καραμανλική δεξιά (και μάλιστα το χειρότερο είδος της: τους ταξιτζήδες) και με κανέναν τρόπο δεν ρυθμίζει τίποτα.

    Εντάξει, επάξια κερδίζεις το βραβείο του καλύτερου διακριτικού πλην αμετανόητου υποστηρικτή του Τσίπρα.
    Εκπλήσσομαι που βρίσκεις τον χρόνο τώρα που φαντάζομαι θα τρέχεις με τα προεκλογικά της κεντροαριστεράς και της παράταξής / υποψηφίου σας να ασχοληθείς και μαζί μου προσωπικά - οποία τιμή πραγματικά

    Η Uber αποτελεί θέμα στην Ελλάδα, και η λύση που προτείνεται για σύμβαση είναι απολύτως σωστή, αναφορικά τουλάχιστον με την εταιρεία αυτή και σαφώς είναι μία λύση που υπάρχει και προτείνεται και σε άλλα κράτη-μέλη.

    Ενδεικτικά σου αναφέρω τη διαφορά μεταξύ μεσάζων (intermediary) και εργοδότη και ρωτώ με ποιον τρόπο λειτουργεί η Uber και τι είναι τελικά. Στο θέμα αυτό έχουν υπάρξει και αποφάσεις λίαν προσφάτως τόσο σε δικαστήρια Ισπανίας / Ιταλίας / Γαλλίας / Τσεχίας όσο και ο Γενικός Εισηγητής του ΔΕΕ ο οποίος τους χαρακτηρίζει ως εταιρεία μεταφορών και όχι διαμεσολαβητή. Δυστυχώς, ως αναμενόμενο, σαφώς μπορεί να γίνει αυτό πεδίο εκμετάλλευσης συμφερόντων.

    Αν το νομοσχέδιο αφορά σε συμβάσεις με συνδέσμους ταξί και όχι οδηγούς, τότε δεν το γνώριζα και σίγουρα κινείται σε λάθος κατεύθυνση. Υποστηρίζω όμως συμβάσεις με τους οδηγούς ταξί.

    Επίσης, εγώ ο κρυφο-αμετανόητος-υποστηρικτής-Τσίπρα είπα ότι χρειάζεται νομική ρύθμιση και είπα, ναι, ότι επί της αρχής μου φαίνεται ότι είναι σωστό. Και επιμένω σε αυτό, για συμβάσεις με τους οδηγούς. Αν είναι με συνδέσμους τότε σίγουρα δεν κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.

    Αυτά και καλό αγώνα!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #11691
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η αγορά ήθελε σίγουρα ρύθμιση για το θέμα Uber και τα minivans (είτε ιδιωτών είτε από τα rent a car) που λειτουργούσαν παράνομα.

    Στο θέμα taxibeat χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες για το πως επηρεάζει το δικό τους μοντέλο ο νόμος ώστε να αποφασίσω. Από τη στιγμή που συνεργάζονται με επαγγελματίες όπως το βλέπω είναι καλυμμένοι νομικά και καλώς λειτουργούν. Το ότι έχουν δεσπόζουσα θέση στην αγορά και μπορεί να επιβάλλουν όρους tough luck. Δεν είδα να κόπτεται κανείς σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις (πχ ΟΠΑΠ).


  7. #11692
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αγορά ήθελε σίγουρα ρύθμιση για το θέμα Uber και τα minivans (είτε ιδιωτών είτε από τα rent a car) που λειτουργούσαν παράνομα.

    Στο θέμα taxibeat χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες για το πως επηρεάζει το δικό τους μοντέλο ο νόμος ώστε να αποφασίσω. Από τη στιγμή που συνεργάζονται με επαγγελματίες όπως το βλέπω είναι καλυμμένοι νομικά και καλώς λειτουργούν. Το ότι έχουν δεσπόζουσα θέση στην αγορά και μπορεί να επιβάλλουν όρους tough luck. Δεν είδα να κόπτεται κανείς σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις (πχ ΟΠΑΠ).
    Αν δεν υπήρχε αντιπολιτευτικό μένος από μερικούς, τότε κανείς θα μπορούσε να βρει μύρια όσα ζητήματα μεταξύ του προβλήματος του διαμεσολαβούντος έναντι του εργοδότη.

    Ήδη ο Γενικός Εισηγητής του ΔΕΕ έχει αναφερθεί στο θέμα αναφορικά με την Uber όμως η μπάλα παίρνει και Taxibeat και άλλους. Εδώ το θέμα δεν αφορά σε εταιρεία και πράκτορες (όπως ΟΠΑΠ που αναφέρεις και όχι μόνο, δες πχ συμφωνίες franchise που δεν είναι το ίδιο αλλά έχουν αναλογίες). Αφορά σε εταιρείες που ακριβώς λένε πως ΔΕΝ έχουν πράκτορες και πως απλά λειτουργεί η ίδια η εταιρεία ως διαμεσολαβών.

    Όμως, όταν π.χ. η Beat σου λέει ότι έχει προσφορά μονή αντί για διπλή ταρίφα απόψε εσύ είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Από την άλλη, η νομοθεσία στο κράτος που βρίσκεσαι επιβάλλει μία συγκεκριμένη τιμολόγηση. Εσύ τι κάνεις σαν αυτοκινιτιστής; Τι μπορείς να κάνεις; Ή η beat σου αλλάζει το ποσοστό προμηθειών. ΟΚ, αλλά τότε είσαι πράκτορας της beat! H beat όμως θα πει ότι κινείται διασυνοριακά και νίπτει τας χείρας της αν δεμ θέλεις φύγε. Νομικά, η beat επικαλείται το Άρθρο 57 της ΣΕΕ, ενώ εσύ εμπίπτεις σε εθνική νομοθεσία αφού οι εσωτερικές μεταφορές είναι αρμοδιότητα των κρατών. Και η beat θα μιλήσει ως e-application όπου την βολεύει ενώ θα βγάλει την ουρίτσα της αλλού.

    Αυτά είναι σοβαρά νομικά ζητήματα και στην τελική έχουν αντίκτυπο σε εργαζόμενους. Τώρα, ότι τη σημαία τη σηκώνει ο Λυμπερόπουλος είναι ατυχές, αλλά έχουμε σοβαρά ζητήματα.

    Για την Uber ούτε λόγος αφού εκεί πάμε ένα βήμα παραπέρα όπου ισχυρίζεται μεν ότι είναι e-app αλλά λειτουργεί σαν αργοδότης (όπου την βολεύει και όπως την βολεύει).

    Τα θέματα αυτά απασχολούν συνολικά την Ευρώπη και είναι κομάτι μιας ευρύτερης προβληματικής τεχνολογίας που ξεπερνά το ρυθμιστικό πλαίσιο και που πιάνει τα πάντα μέχρι και e-health, εδώ μόνο ψάχνουμε Τσιριζαίους και Τσιπραίους σε όσουν τολμούν να πούνε ότι υπάρχουν νομικά ζητήματα.

    Καταληκτικά, είμαι χρήστης Beat και Uber μάλιστα χθες χρησιμοποίησα Uber από το σπίτι μου Βρυξέλλες για αεροδρόμιο. Ήδη η Uber έχει εξαναγκαστεί στο Βέλγιο να συνάπτει συμβόλαια με οδηγούς αν και λειτουργεί με μπλοκάκια και τους έχει ως ελ.επ. Ήδη η Uber έχει εν μέρει αποδεχθεί αστική ευθύνη και έπεται και συνέχεια. Στην Ελλάδα δες πώς λειτουργεί - καμία σχέση με Βέλγιο.

    Θέλω να ελπίζω πως θα γίνει μία νομοθετική απόπειρα, για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι.

    Από το virtual Μαξίμου, ο αμετανόητος Τσιπραίος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #11693
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπήρχε αντιπολιτευτικό μένος από μερικούς, τότε κανείς θα μπορούσε να βρει μύρια όσα ζητήματα μεταξύ του προβλήματος του διαμεσολαβούντος έναντι του εργοδότη.

    Ήδη ο Γενικός Εισηγητής του ΔΕΕ έχει αναφερθεί στο θέμα αναφορικά με την Uber όμως η μπάλα παίρνει και Taxibeat και άλλους. Εδώ το θέμα δεν αφορά σε εταιρεία και πράκτορες (όπως ΟΠΑΠ που αναφέρεις και όχι μόνο, δες πχ συμφωνίες franchise που δεν είναι το ίδιο αλλά έχουν αναλογίες). Αφορά σε εταιρείες που ακριβώς λένε πως ΔΕΝ έχουν πράκτορες και πως απλά λειτουργεί η ίδια η εταιρεία ως διαμεσολαβών.

    Όμως, όταν π.χ. η Beat σου λέει ότι έχει προσφορά μονή αντί για διπλή ταρίφα απόψε εσύ είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Από την άλλη, η νομοθεσία στο κράτος που βρίσκεσαι επιβάλλει μία συγκεκριμένη τιμολόγηση. Εσύ τι κάνεις σαν αυτοκινιτιστής; Τι μπορείς να κάνεις; Ή η beat σου αλλάζει το ποσοστό προμηθειών. ΟΚ, αλλά τότε είσαι πράκτορας της beat! H beat όμως θα πει ότι κινείται διασυνοριακά και νίπτει τας χείρας της αν δεμ θέλεις φύγε. Νομικά, η beat επικαλείται το Άρθρο 57 της ΣΕΕ, ενώ εσύ εμπίπτεις σε εθνική νομοθεσία αφού οι εσωτερικές μεταφορές είναι αρμοδιότητα των κρατών. Και η beat θα μιλήσει ως e-application όπου την βολεύει ενώ θα βγάλει την ουρίτσα της αλλού.

    Αυτά είναι σοβαρά νομικά ζητήματα και στην τελική έχουν αντίκτυπο σε εργαζόμενους. Τώρα, ότι τη σημαία τη σηκώνει ο Λυμπερόπουλος είναι ατυχές, αλλά έχουμε σοβαρά ζητήματα.

    Για την Uber ούτε λόγος αφού εκεί πάμε ένα βήμα παραπέρα όπου ισχυρίζεται μεν ότι είναι e-app αλλά λειτουργεί σαν αργοδότης (όπου την βολεύει και όπως την βολεύει).

    Τα θέματα αυτά απασχολούν συνολικά την Ευρώπη και είναι κομάτι μιας ευρύτερης προβληματικής τεχνολογίας που ξεπερνά το ρυθμιστικό πλαίσιο και που πιάνει τα πάντα μέχρι και e-health, εδώ μόνο ψάχνουμε Τσιριζαίους και Τσιπραίους σε όσουν τολμούν να πούνε ότι υπάρχουν νομικά ζητήματα.

    Καταληκτικά, είμαι χρήστης Beat και Uber μάλιστα χθες χρησιμοποίησα Uber από το σπίτι μου Βρυξέλλες για αεροδρόμιο. Ήδη η Uber έχει εξαναγκαστεί στο Βέλγιο να συνάπτει συμβόλαια με οδηγούς αν και λειτουργεί με μπλοκάκια και τους έχει ως ελ.επ. Ήδη η Uber έχει εν μέρει αποδεχθεί αστική ευθύνη και έπεται και συνέχεια. Στην Ελλάδα δες πώς λειτουργεί - καμία σχέση με Βέλγιο.

    Θέλω να ελπίζω πως θα γίνει μία νομοθετική απόπειρα, για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι.

    Από το virtual Μαξίμου, ο αμετανόητος Τσιπραίος
    Pop μαζί σου αλλά τέτοια ζητήματα "λύνονται" ή έστω αντιμετωπίζονται με κανόνες περί ανταγωνισμού όχι με νοοτροπία "τους παίρνει όλους η μπάλα" "do it like in the 60s" και εγώ δεν ξέρω τι.

    Με όλες αυτές τις πλατφόρμες το δικό μου θέμα περισσότερο άπτεται αντιμονοπωλιακών νόμων παρά φύσης της λειτουργίας τους.

    Για την Uber ξαναλέω ότι θέλει πολύ μαστίγιο όπως και η Airbnb και άλλες παρόμοιες.


  9. #11694
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pop μαζί σου αλλά τέτοια ζητήματα "λύνονται" ή έστω αντιμετωπίζονται με κανόνες περί ανταγωνισμού όχι με νοοτροπία "τους παίρνει όλους η μπάλα" "do it like in the 60s" και εγώ δεν ξέρω τι.

    Με όλες αυτές τις πλατφόρμες το δικό μου θέμα περισσότερο άπτεται αντιμονοπωλιακών νόμων παρά φύσης της λειτουργίας τους.

    Για την Uber ξαναλέω ότι θέλει πολύ μαστίγιο όπως και η Airbnb και άλλες παρόμοιες.
    Μα κι εγώ δεν διαφωνώ, δεν είναι θέμα επιστροφής στα ραδιοταξί. Εκείνο που λέω είναι ότι εγείρονται πάντως νομικά ζητήματα. Επιφυλάσσομαι για το νομοσχέδιο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #11695
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα κι εγώ δεν διαφωνώ, δεν είναι θέμα επιστροφής στα ραδιοταξί. Εκείνο που λέω είναι ότι εγείρονται πάντως νομικά ζητήματα. Επιφυλάσσομαι για το νομοσχέδιο
    Το είχε βγάλει το πρωι στο in.gr http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500164686

  11. #11696
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    Σε κάθε θέμα υπάρχουν πολλές διαστάσεις. Στις ΗΠΑ η Uber έχει κυριολεκτικά δημιουργήσει μεγάλη ζημιά. Ολοι ειναι δυσαρεστημένοι, εκτός απο την ίδια φυσικά, και τους πελάτες της. Ολοι σχεδόν οι "ταξιτζήδες" της Uber, αν διαβαζετε, έχουν θέμα. Θα μου πείς, ας μη κάνουν την δουλειά. ΟΚ. Ενα άλλο πρόβλημα είναι ότι όσοι έχουν κανονικά ταξί, τα κίτρινα, την έχουν κάτσει. Και άσχημα. Ενα κίτρινο ταξί πουλιοταν εκατομύρια στην Νέα Υόρκη. Ειναι πολλοί που έχουν βάλει ενέχυρο ότι έχουν και δεν έχουν, και δάνειο, και τώρα φυσικα δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε τους τόκους.
    http://nypost.com/2017/04/05/taxi-me...-21st-century/
    ουσιαστικά μιλάμε για μια εταιρία, που έβγαλε τεράστια κέρδη, αλλά δείτε το λίγο. Τα κέρδη τα εβγαλαν κάποιοι λίγοι (οι επενδυτές στην Uber), ενώ ζημιώθηκαν όλοι οι ταξιτζήδες. Κοινωνικά έκανε λοιπόν κατα αναλογία μεγαλύτερη ζημιά. Αλλά και οι οδηγοί Uber όλοι ειναι δυσαρεστημένοι, και πολλές φορές κινήθηκαν και νομικά εναντίον, μιας και τους παίζει όπως θέλει.
    http://www.latimes.com/local/lanow/l...429-story.html
    και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά, αν ψάξετε θα βρείτε πολλά.
    Τελικά είχε δίκιο η γιαγιά μου. Πλούσιος δεν γίνεσαι με το σταυρό στο χέρι....

    H Uber και η κάθε Uber ουσιαστικά βρίσκει μια τρύπα στο σύστημα (εν προκειμένω με την χρηση της τεχνολογίας) για να φάει τα λεφτά του καταναλωτή απο τους συνήθεις προμηθευτές. Μπορει να παρέχει και καλύτερη υπηρεσία (συνήθως έτσι πρέπει, αλλιώς πως θα πάρεις τους πελάτες), αλλά λειτουργεί απο παραθυράκια του νόμου, που επιτρέπουν να λειτουργεί εκτός του κανονικού θεσμικού πλαισίου, δηλαδή εν ολίγοις φαρ ουεστ.

  12. #11697
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε κάθε θέμα υπάρχουν πολλές διαστάσεις. Στις ΗΠΑ η Uber έχει κυριολεκτικά δημιουργήσει μεγάλη ζημιά. Ολοι ειναι δυσαρεστημένοι, εκτός απο την ίδια φυσικά, και τους πελάτες της. Ολοι σχεδόν οι "ταξιτζήδες" της Uber, αν διαβαζετε, έχουν θέμα. Θα μου πείς, ας μη κάνουν την δουλειά. ΟΚ. Ενα άλλο πρόβλημα είναι ότι όσοι έχουν κανονικά ταξί, τα κίτρινα, την έχουν κάτσει. Και άσχημα. Ενα κίτρινο ταξί πουλιοταν εκατομύρια στην Νέα Υόρκη. Ειναι πολλοί που έχουν βάλει ενέχυρο ότι έχουν και δεν έχουν, και δάνειο, και τώρα φυσικα δεν μπορούν να πληρώσουν ούτε τους τόκους.
    http://nypost.com/2017/04/05/taxi-me...-21st-century/
    ουσιαστικά μιλάμε για μια εταιρία, που έβγαλε τεράστια κέρδη, αλλά δείτε το λίγο. Τα κέρδη τα εβγαλαν κάποιοι λίγοι (οι επενδυτές στην Uber), ενώ ζημιώθηκαν όλοι οι ταξιτζήδες. Κοινωνικά έκανε λοιπόν κατα αναλογία μεγαλύτερη ζημιά. Αλλά και οι οδηγοί Uber όλοι ειναι δυσαρεστημένοι, και πολλές φορές κινήθηκαν και νομικά εναντίον, μιας και τους παίζει όπως θέλει.
    http://www.latimes.com/local/lanow/l...429-story.html
    και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά, αν ψάξετε θα βρείτε πολλά.
    Τελικά είχε δίκιο η γιαγιά μου. Πλούσιος δεν γίνεσαι με το σταυρό στο χέρι....

    H Uber και η κάθε Uber ουσιαστικά βρίσκει μια τρύπα στο σύστημα (εν προκειμένω με την χρηση της τεχνολογίας) για να φάει τα λεφτά του καταναλωτή απο τους συνήθεις προμηθευτές. Μπορει να παρέχει και καλύτερη υπηρεσία (συνήθως έτσι πρέπει, αλλιώς πως θα πάρεις τους πελάτες), αλλά λειτουργεί απο παραθυράκια του νόμου, που επιτρέπουν να λειτουργεί εκτός του κανονικού θεσμικού πλαισίου, δηλαδή εν ολίγοις φαρ ουεστ.
    Ναι οκ πληρώσανε τόσα χρήματα για άδειες , οι οποίες κάποια στιγμή χάσανε την αξία τους, δεν φταίει η uber ή η όποια εταιρία που θα αλλάξει κάτι.
    Ο καταναλωτής μια χαρά ήτανε, αυτοί που επιλέξανε να δουλέψουνε με την Uber και αυτοί λεφτά βγάλανε, αυτοί που χάσανε είναι οι παλιοί ταξιτζήδες.
    η νομική κίνηση που λες πιο πάνω έχει να κάνει γιατί σου λεει ο οδηγός της Uber αλλά χρήματα χρεώνεις τον πελάτη, αλλά δίνεις σε εμένα, υποθέτω δεν είχανε κάποιο πρόβλημα με το παλιό σύστημα προσφοράς και ζήτησης που μπορούσε κάποιος να χρεώσει αυτό που ήθελε για την διαδρομή.

  13. #11698
    Εγγραφή
    11-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12032 kbps / 997 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ πληρώσανε τόσα χρήματα για άδειες , οι οποίες κάποια στιγμή χάσανε την αξία τους, δεν φταίει η uber ή η όποια εταιρία που θα αλλάξει κάτι.
    Ο καταναλωτής μια χαρά ήτανε, αυτοί που επιλέξανε να δουλέψουνε με την Uber και αυτοί λεφτά βγάλανε, αυτοί που χάσανε είναι οι παλιοί ταξιτζήδες.
    η νομική κίνηση που λες πιο πάνω έχει να κάνει γιατί σου λεει ο οδηγός της Uber αλλά χρήματα χρεώνεις τον πελάτη, αλλά δίνεις σε εμένα, υποθέτω δεν είχανε κάποιο πρόβλημα με το παλιό σύστημα προσφοράς και ζήτησης που μπορούσε κάποιος να χρεώσει αυτό που ήθελε για την διαδρομή.
    Λάθος και οι τωρινοί οδηγοί της Uber χάνουν

    https://www.youtube.com/watch?v=fgQPj90OrQE
    Stop Trolling.
    Ψάχνω κέρματα για Δανία και Ελβετία. Ενδιαφέρομαι με τιμή τη μεσοσταθμική κάποιου επίσημου ξένου ανταλλακτηρίου (π.χ. xe.com)

  14. #11699
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evantigger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος και οι τωρινοί οδηγοί της Uber χάνουν

    https://www.youtube.com/watch?v=fgQPj90OrQE
    Οπότε ή είναι μαζόχες όσοι δουλεύουν με την Uber ή η Uber κρατάει τα παιδιά τους αιχμαλώτους ώστε να δουλεύουν για αυτή, ή η αλήθεια είναι κάπου στην μέση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 29-09-17 στις 18:40.

  15. #11700
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε ή είναι μαζόχες όσοι δουλεύουν με την Uber ή η Uber κρατάει τα παιδιά τους αιχμαλώτους ώστε να δουλεύουν για αυτή, ή η αλήθεια είναι κάπου στην μέση
    Xμμμ, δλδ η άποψή σου είναι πως κακώς δεν αφήνουν την Uber να "δουλέψει". Το εξηγείς λιγάκι αυτό και κατά πόσο η Uber παραμένει διαμεσολαβητής και όχι εταιρεία παροχής μεταφορών; Επειδή εκεί είναι το θέμα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 780 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 760770775778779780781782785790800 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας