Σελ. 968 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 948958963966967968969970973978988 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.506-14.520 από 78436
  1. #14506
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας, δεν νομίζω ότι είναι θέμα περισσότερου ή λιγότερου κράτους η αποδυνάμωση του πρωθυπουργικού ρόλου.
    Απλώς μεταφέρεις τις ήδη υπάρχουσες ελεκτικές δομές εκτός του πρωθυπουργικού ελέγχου, εξασφαλίζοντας τη νομιμοποίησή τους με εκλογές.
    Θα μπορούσε πχ να εκλέγεται η ηγεσία της δικαιοσύνης απευθείας με εκλογές, όπως και οι πρόεδροι των άλλων ανεξάρτητων, ελεγκτικών αρχών και με πρόνοια οι εκλογές να μην πέφτουν μαζί με τις βουλευτικές.
    Φυσικά με όλα τα checks & balances περί σύγκρουσης συμφερόντων, αποφυγή ταύτισης ελεγκτή με ελεγχόμενο, κλπ. Δεν νομίζω ότι τίποτα από αυτά είναι φοβερά πρωτότυπο να σου πω την αλήθεια κι ίσως υπάρχουν ήδη γραμμένα στα best practices των μεγάλων ελεγκτικών εταιριών.
    Σε ένα τέτοιο περιβάλλον χάνεις το συντονισμό, ταχύτητα αντίδρασης των δυνάμεων της κυβέρνησης μεν, κερδίζεις όμως στον καλύτερο έλεγχο της δυσκολεύοντας σε εξαιρετικό βαθμό την κατάχρηση.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  2. #14507
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες θα ίσχυαν αν οι εκλογές είχαν σημασία. Πλέον στις σύγχρονες δυτικές κοινωνίες (και ιδιαίτερα στην Ελλάδα) ότι και να ψηφίσεις κάνουν ότι έχουν προαποφασίσει (https://www.economist.com/special-re...5/herding-cats). Αλλού είναι το παιχνίδι (λίγο πολύ τα γράφεις στο επόμενο μήνυμά σου). Χωρίς απονομή δικαιοσύνης, που κανονικά θα έπρεπε να είναι Νο1 απαίτηση της κοινωνίας, ότι και να λέμε είναι για να περνάει η ώρα.
    Δεν θα διαφωνήσω. Πολλάκις έχω πεί, ότι έχουμε μια φαινάκη δημοκρατίας. Ομως μπορεί να φανεί αυτό, να πέσουν οι μάσκες, ή να αλλάξει το καθεστώς. Αυτή την στιγμή το παιχνίδι παίζεται πάντα με 2-3 παίκτες (βλ κόμματα), που ειναι παραδοσιακά στην εναλλαγή της εξουσίας. Και αυτό συμβαίνει σχεδόν παντού. Ομως.....
    1. Το ότι κυριαρχούν 2-3 κόμματα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα. Μέχρι και στις παραδοσιακές ΗΠΑ, κάπου κάπου, εμφανίζεται κάποιος "τρελλός" υποψήφιος, έναντι των μεγαθηρίων. Μπορείς πάντα να πας με το αουτσάιντερ, και ας μην το δείχνουν με καλά ποσοστά οι δημοσκόποι.
    2. Αν αρχίσουν να βγαίνουν αουτσάιντερ, τότε τα θεμέλια των παραδοσιακών κομμάτων θα κλονιστούν. Σε δυο - τρείς θητείες εκτός εξουσίας, ήδη θα χάσουν πολλές απο τις προσβάσεις στους κρατικούς μηχανισμούς και στα μήντια και στον έλεγχο.... Απλά πρέπει ο κόσμος να αντιδράσει ανάλογα.
    3. Αν βγαίνουν αουτσάιντερ, τότε ακόμα περισσότεροι αουτσάιντερ θα προσπαθήσουν να κερδίσουν την εξουσία, γιατί πλέον θα είναι πιθανό. Δεν θα είναι ένα παιχνίδι στημένο.

    Για ολα αυτά χρειάζεται η αντίδραση του λαού. Και αυτή ειναι δυο πράγματα.
    1 Να συμμετέχουν ΟΛΟΙ, η αποχή, το λευκό και το άκυρο είναι δικαιολογίες και υπεκφυγές
    2. Να μην τιμήσουν με την ψήφο τους όσους τους έχουν προδώσει, είτε σαν κόμματα, είτε και σαν πρόσωπα (που πήγαν σε νέους κομματικούς σχηματισμούς). Ετσι θα υπάρξει ο εξοστρακισμός των επαγγελματιών της πολιτικής και μαζί με αυτόν τον εξοστρακισμό, θα πάψει η διαπλοκή. Η διαπλοκή και η διαφθορά στην πολιτική απαιτεί να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, προκειμένου να ελέγχεται ο όποιος ελεγκτικός και τιμωρητικός μηχανισμός, ώστε να μπορούν να κάνουν άφοβα ότι κάνουν. Οταν πάψει να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, αυτομάτως κάνεις την δυνατότητα διαφθοράς και διαπλοκής πολύ επικίνδυνο παιχνίδι. Ποιός θα νοιαστεί να προστατέψει τον όποιο πχ Ανον που ήταν πχ υπουργός, όταν κανείς σχετιζόμενος με αυτόν δεν θα έχει σχέση με κυβέρνηση και εξουσία σε μερικά χρόνια; Οταν ειδικά δεν θα είναι ούτε καν το ίδιο κόμμα....

    Φυσικά είμαι ρεαλιστής και ξέρω ότι κάτι τέτοιο ανήκει στην χώρα της φαντασίας, παρόλο που δεν δα και τίποτε δύσκολο να γίνει. Εαν γίνει, τότε θα δούμε πως θα αντιδράσει το σύστημα. Θα καταργήσει τις εκλογές; Θα βάλει κάποιοτς φραγμούς για να το κάνει ακόμα πιο δύσκολο; Τότε θα δούμε εαν πέσουν οι μάσκες. Οπως είπα, είμαι ρεαλιστής, και ξέρω ότι η πλειονότητα του κόσμου χειργωγείται πολύ καλά, απόδειξη που βλέπουμε ακόμη και μορφωμένους (εννοώ πτυχιούχους, που έχουν κάνει και πανεπιστημιακές σπουδές αλλά φαίνεται μάλλον με παπαγαλία και όχι με κριτική σκέψη περάσανε απο τα ΑΕΙ) να είναι περισσότερο οπαδοί παρα σκεπτόμενοι πολίτες.

    Για αυτο λέω και ξαναλέω, σωτηρία καμμιά....

  3. #14508
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έδωσε 1000 bolivars τα όποια του αγόραζαν 10 Αγγούρια, πήρε 1100 Bolivars Που του αγοράζουν 1 Αγγούρι, ναι πήρε τα Bolivars Που έλεγε το ομόλογο.
    Σημασία έχει ότι πήρε το Αγγούρι.......τώρα τι το έκανε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

  4. #14509
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    100χιλ. αρκούν σε πρώτη φάση.
    ΕΠειδή το λες και το ξαναλές.
    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, το έχω ξαναπεί και στο παραλθόν, αλλά θελω να τοποθετηθείς.
    Βγαίνει ο Κούλης και λέει, απολύουμε για το καλό της χώρας 100Κ ΔΥ γιατί ειναι φύρα.
    ΟΚ?
    Ερώτημα πρώτο: Πως και απο ποιές υπηρεσίες θα επιλεγούν; Μπορεί εσύ και εγώ και ο κόσμος όλος να ξέρει, ότι δεν υπάρχουν περιθώρια απο το τομέα Υγείας ή Παιδείας (για την ακρίβεια θέλει και άλλους), ή Σώματα Ασφαλείας (στρατός, αστυνομία κλπ), αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Η κύβέρνηση θα ορίσει μια επιτροπή που θα ορίσει ποιοί, με ποιά διαδικασία θα επιλεγούν δηλαδή, προκειμένου να απολυθούν. Σε αυτή την περίπτωση αυτά που ξέρεις εσυ και εγώ δεν έχουν σημασία. Η επιτροπή τι λές ναναι; Δεν θάναι κάποια που θα έχει κομματική γραμμή; Είναι δυνατόν ο Κούλης, το πελατειακό κράτος, να στεναχωρήσει τους ΝΔίτες ψηφοφορους, αυτούς που τόσα χρόνια έβαζε απο την πίσω πόρτα (προ ΑΣΕΠ) στο δημόσιο; Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιτροπή αυτή, θα κοιτάξει να μην πειραχτούν τα "δικά μας παιδια", Αυτομάτως λοιπόν μπαίνει το θέμα, ποιοί θα φύγουν; Θα φύγουν οι παλιοί συνδικαλαστάρες; Μα φυσικά όχι. Ούτε καν του αντίθετου κόμματος, γιατί και αυτοί πρέπει να κρατάνε μια πισινή, αφού η εξουσία εναλλάσεται. Αρα θα φύγουν όσοι ειναι ΝΕΟΙ, και ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΟΙ. Κια συνήθως αυτοί ειναι οι πιο αποδοτικοί, έχουν μπεί με ΑΣΕΠ που διασφαλίζει ένα κάποιο επίπεδο, ξαναλέω είναι ΝΕΟΙ, και πιο εργατικοί.... Νομίζω έχεις δεί πιοι ειναι περισσότεροι ξύστες στις υπηρεσίες που πας.
    Ερώτημα Δεύτερο: Τι οικονομία θα κάνει στο κράτος μια τέτοια ιστορία; Εχεις κάτσει να υπολογίσεις; Ο μέσος μισθός ΔΥ είναι 1000 ευρώ τον μήνα, για 12 μήνες. Αρα 12.000 ευρώ τον χρόνο. Μέσος μισθός. Εαν απολύσεις 100Κ, αυτό που θα κερδίσεις θα είναι συνολικά 1.200.000.000 ευρώ, τον χρόνο.
    Δεν ειναι μικρό ποσό, αλλά ένα 1 δις τον χρόνο είναι ψίχουλα σε σχέση με τα επίπεδα της οικονομίας που θέλουμε. ΕΠιπλέον, προς το παρόν δεν προβλέπεται επίδομα ανεργίας, γιατί ο ΔΥ είναι μόνιμος. Δεν απολύεται. Αν τους απολύσεις, βάλε ότι έναν χρόνο θα δίνεις επίδομα ανεργίας (άρα το όφελος για τον πρώτο χρόνο θα είναι μηδαμινό ή εστω πολύ μικρό).
    Ερωτημα τρίτο: αυτοί οι 100Κ ηοδεύουν 1,2 δις τον χρόνο. Δεν έχουν παχυλούς μισθούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ το μήνα, για να περισσεύουν. Οτι παίρνουν το ξοδεύουν. Αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι θα έχεις ΜΕΙΟΝ στην κατανάλωση κατα 1,2 δις. Αρα ο ιδιωτικός τομέας είτε αυτό λέηεται σούπερ μάρκετ, φροντιστήρια γαι τα πδιά, οτιδήποτε έχει σχέση με αυτοκίνητο, κλπ, θα έχουν πτώσει τζίρυυ, αρθροιστικά στο ύψος των 1,2 δις. Αθτό σημαινει ακόμα περισσότερο ύφεση, θα υπάρξουν απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, λόγω μειωμένουν τζίρου, αύξηση της ανεργίας. Γιατί θα έχεις εκτός απο τους 100Κ, που διάβασε πιο πάνω τι είπα, θα είναι νέοι και πτυχιούχοι, και αξιόλογοι (δεν θα είναι οι καρεκλοκένταυροι, όσο και να ήθελες) οπότε το περιβαλλον εργασίας θα γίνει ακόμα χειρότερο αφού θα αυξηθεί κατα 100Κ και παραπάνω αν προσθέσω και τις απολύσεις του ιδιωτικού τομέα ως συνέπεια του μειωμένου τζίρου.

    Γιατί πολύ απλά τίποτε δεν θα διασφαλίσει ότι θα φύγουν οι πραγματικά άχρηστοι που νομίζεις απο τον δημοσιο τομέα, Απλά θα φύγουν οι ακομάτιστοι, οι νέοι, και δυστυχώς για την ιδέα σου, αυτοί ειναι οι καλύτερα εργαζόμενοι.

    Απο την άλλη, αν είναι να διώξει μεγάλους, και για οποιοδήποτε λόγο πάει να το κάνει αυτό, θα πρέπει να γίει σαν μορφή εθελουσίας. Εδώ το κάνουν ιδιωτικές. Δηλαδή θα δώσει πρόωρη συνταξιοδότηση στα 50 κατι... Θα σου άρεσε να φύγουν οι πενηντάρηδες 10 χρόνια πριν απο την ηλικία σύνταξης (ένας σημερινός 50άρης ΔΥ θα βγεί σε σύνταξη περίπου στα 60 κάτι).

  5. #14510
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    1.2 δις, στραγάλια;
    Ρε παιδιά, εντάξει κάπου το να ακούμε κάθε μέρα για τα δις μας έχει κάνει να θεωρούμε πως 1.2 δις δεν είναι τίποτα, μάλιστα το λεμέ και τι έγινε μώρε για 1,2 δις......
    Ναι σήμερα μπορεί να είναι 1,2 στραγάλια, συγνώμη, δις.
    Πριν ξεκινήσει το όλο κακό πόσο ήταν τον χρόνο; κάθε χρόνο; εκείνα τα λεφτά που τα βρήκε το ελληνικό κράτος;

    Ούτε ο καημένος ο Τσοχατζόπουλος δεν έφαγε 1,2 δις

    Εγώ είμαι βολικός, αν κάποιος έχει 0,2 δις να μου δώσει, άλλωστε δεν είναι τίποτα

  6. #14511
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠειδή το λες και το ξαναλές.
    Spoiler:
    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, το έχω ξαναπεί και στο παραλθόν, αλλά θελω να τοποθετηθείς.
    Βγαίνει ο Κούλης και λέει, απολύουμε για το καλό της χώρας 100Κ ΔΥ γιατί ειναι φύρα.
    ΟΚ?
    Ερώτημα πρώτο: Πως και απο ποιές υπηρεσίες θα επιλεγούν; Μπορεί εσύ και εγώ και ο κόσμος όλος να ξέρει, ότι δεν υπάρχουν περιθώρια απο το τομέα Υγείας ή Παιδείας (για την ακρίβεια θέλει και άλλους), ή Σώματα Ασφαλείας (στρατός, αστυνομία κλπ), αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Η κύβέρνηση θα ορίσει μια επιτροπή που θα ορίσει ποιοί, με ποιά διαδικασία θα επιλεγούν δηλαδή, προκειμένου να απολυθούν. Σε αυτή την περίπτωση αυτά που ξέρεις εσυ και εγώ δεν έχουν σημασία. Η επιτροπή τι λές ναναι; Δεν θάναι κάποια που θα έχει κομματική γραμμή; Είναι δυνατόν ο Κούλης, το πελατειακό κράτος, να στεναχωρήσει τους ΝΔίτες ψηφοφορους, αυτούς που τόσα χρόνια έβαζε απο την πίσω πόρτα (προ ΑΣΕΠ) στο δημόσιο; Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιτροπή αυτή, θα κοιτάξει να μην πειραχτούν τα "δικά μας παιδια", Αυτομάτως λοιπόν μπαίνει το θέμα, ποιοί θα φύγουν; Θα φύγουν οι παλιοί συνδικαλαστάρες; Μα φυσικά όχι. Ούτε καν του αντίθετου κόμματος, γιατί και αυτοί πρέπει να κρατάνε μια πισινή, αφού η εξουσία εναλλάσεται. Αρα θα φύγουν όσοι ειναι ΝΕΟΙ, και ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΟΙ. Κια συνήθως αυτοί ειναι οι πιο αποδοτικοί, έχουν μπεί με ΑΣΕΠ που διασφαλίζει ένα κάποιο επίπεδο, ξαναλέω είναι ΝΕΟΙ, και πιο εργατικοί.... Νομίζω έχεις δεί πιοι ειναι περισσότεροι ξύστες στις υπηρεσίες που πας.
    Ερώτημα Δεύτερο: Τι οικονομία θα κάνει στο κράτος μια τέτοια ιστορία; Εχεις κάτσει να υπολογίσεις; Ο μέσος μισθός ΔΥ είναι 1000 ευρώ τον μήνα, για 12 μήνες. Αρα 12.000 ευρώ τον χρόνο. Μέσος μισθός. Εαν απολύσεις 100Κ, αυτό που θα κερδίσεις θα είναι συνολικά 1.200.000.000 ευρώ, τον χρόνο.
    Δεν ειναι μικρό ποσό, αλλά ένα 1 δις τον χρόνο είναι ψίχουλα σε σχέση με τα επίπεδα της οικονομίας που θέλουμε. ΕΠιπλέον, προς το παρόν δεν προβλέπεται επίδομα ανεργίας, γιατί ο ΔΥ είναι μόνιμος. Δεν απολύεται. Αν τους απολύσεις, βάλε ότι έναν χρόνο θα δίνεις επίδομα ανεργίας (άρα το όφελος για τον πρώτο χρόνο θα είναι μηδαμινό ή εστω πολύ μικρό).
    Ερωτημα τρίτο: αυτοί οι 100Κ ηοδεύουν 1,2 δις τον χρόνο. Δεν έχουν παχυλούς μισθούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ το μήνα, για να περισσεύουν. Οτι παίρνουν το ξοδεύουν. Αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι θα έχεις ΜΕΙΟΝ στην κατανάλωση κατα 1,2 δις. Αρα ο ιδιωτικός τομέας είτε αυτό λέηεται σούπερ μάρκετ, φροντιστήρια γαι τα πδιά, οτιδήποτε έχει σχέση με αυτοκίνητο, κλπ, θα έχουν πτώσει τζίρυυ, αρθροιστικά στο ύψος των 1,2 δις. Αθτό σημαινει ακόμα περισσότερο ύφεση, θα υπάρξουν απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, λόγω μειωμένουν τζίρου, αύξηση της ανεργίας. Γιατί θα έχεις εκτός απο τους 100Κ, που διάβασε πιο πάνω τι είπα, θα είναι νέοι και πτυχιούχοι, και αξιόλογοι (δεν θα είναι οι καρεκλοκένταυροι, όσο και να ήθελες) οπότε το περιβαλλον εργασίας θα γίνει ακόμα χειρότερο αφού θα αυξηθεί κατα 100Κ και παραπάνω αν προσθέσω και τις απολύσεις του ιδιωτικού τομέα ως συνέπεια του μειωμένου τζίρου.

    Γιατί πολύ απλά τίποτε δεν θα διασφαλίσει ότι θα φύγουν οι πραγματικά άχρηστοι που νομίζεις απο τον δημοσιο τομέα, Απλά θα φύγουν οι ακομάτιστοι, οι νέοι, και δυστυχώς για την ιδέα σου, αυτοί ειναι οι καλύτερα εργαζόμενοι.

    Απο την άλλη, αν είναι να διώξει μεγάλους, και για οποιοδήποτε λόγο πάει να το κάνει αυτό, θα πρέπει να γίει σαν μορφή εθελουσίας. Εδώ το κάνουν ιδιωτικές. Δηλαδή θα δώσει πρόωρη συνταξιοδότηση στα 50 κατι... Θα σου άρεσε να φύγουν οι πενηντάρηδες 10 χρόνια πριν απο την ηλικία σύνταξης (ένας σημερινός 50άρης ΔΥ θα βγεί σε σύνταξη περίπου στα 60 κάτι)
    .
    οποτε με 500 000 απολυσεις φτανεις τα 6 δις εξοικονομισης τον χρονο και σε 11 χρονια (μειων 1 χρονο τα επιδοματα ) εξοικονομεις 60 δις (και απειρες εργατοωρες δημιουργιας θρομβικης γραφειοκρατειας ) απο το 2009 θα ειχαμε φτασει κοντα στο πρωτο 60αρι (αν και δεν θεωρω το χρεος ως χρεος μας σαν απολυτη αληθεια αλλα σαν δημιουργια κομματικων στρατων στο καποτε με απαξιωση της αξιοκρατιας και καταστροφη της παραγωγης και δημιουργιας εικονικης υποχρεωσης για το προσφατο παρον με βασικο ατοπημα του καθενος μας το να δωσει μια απαντηση στο ερωτημα "Εαν θελει μια καλυτερη ζωη", κατι που οφειλει ο καθενας μας να χτισει σε αρμονια με τους γυρω του και οχι να το κανει ευχη )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #14512
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα διαφωνήσω. Πολλάκις έχω πεί, ότι έχουμε μια φαινάκη δημοκρατίας. Ομως μπορεί να φανεί αυτό, να πέσουν οι μάσκες, ή να αλλάξει το καθεστώς. Αυτή την στιγμή το παιχνίδι παίζεται πάντα με 2-3 παίκτες (βλ κόμματα), που ειναι παραδοσιακά στην εναλλαγή της εξουσίας. Και αυτό συμβαίνει σχεδόν παντού. Ομως.....
    1. Το ότι κυριαρχούν 2-3 κόμματα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα. Μέχρι και στις παραδοσιακές ΗΠΑ, κάπου κάπου, εμφανίζεται κάποιος "τρελλός" υποψήφιος, έναντι των μεγαθηρίων. Μπορείς πάντα να πας με το αουτσάιντερ, και ας μην το δείχνουν με καλά ποσοστά οι δημοσκόποι.
    2. Αν αρχίσουν να βγαίνουν αουτσάιντερ, τότε τα θεμέλια των παραδοσιακών κομμάτων θα κλονιστούν. Σε δυο - τρείς θητείες εκτός εξουσίας, ήδη θα χάσουν πολλές απο τις προσβάσεις στους κρατικούς μηχανισμούς και στα μήντια και στον έλεγχο.... Απλά πρέπει ο κόσμος να αντιδράσει ανάλογα.
    3. Αν βγαίνουν αουτσάιντερ, τότε ακόμα περισσότεροι αουτσάιντερ θα προσπαθήσουν να κερδίσουν την εξουσία, γιατί πλέον θα είναι πιθανό. Δεν θα είναι ένα παιχνίδι στημένο.

    Για ολα αυτά χρειάζεται η αντίδραση του λαού. Και αυτή ειναι δυο πράγματα.
    1 Να συμμετέχουν ΟΛΟΙ, η αποχή, το λευκό και το άκυρο είναι δικαιολογίες και υπεκφυγές
    2. Να μην τιμήσουν με την ψήφο τους όσους τους έχουν προδώσει, είτε σαν κόμματα, είτε και σαν πρόσωπα (που πήγαν σε νέους κομματικούς σχηματισμούς). Ετσι θα υπάρξει ο εξοστρακισμός των επαγγελματιών της πολιτικής και μαζί με αυτόν τον εξοστρακισμό, θα πάψει η διαπλοκή. Η διαπλοκή και η διαφθορά στην πολιτική απαιτεί να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, προκειμένου να ελέγχεται ο όποιος ελεγκτικός και τιμωρητικός μηχανισμός, ώστε να μπορούν να κάνουν άφοβα ότι κάνουν. Οταν πάψει να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, αυτομάτως κάνεις την δυνατότητα διαφθοράς και διαπλοκής πολύ επικίνδυνο παιχνίδι. Ποιός θα νοιαστεί να προστατέψει τον όποιο πχ Ανον που ήταν πχ υπουργός, όταν κανείς σχετιζόμενος με αυτόν δεν θα έχει σχέση με κυβέρνηση και εξουσία σε μερικά χρόνια; Οταν ειδικά δεν θα είναι ούτε καν το ίδιο κόμμα....

    Φυσικά είμαι ρεαλιστής και ξέρω ότι κάτι τέτοιο ανήκει στην χώρα της φαντασίας, παρόλο που δεν δα και τίποτε δύσκολο να γίνει. Εαν γίνει, τότε θα δούμε πως θα αντιδράσει το σύστημα. Θα καταργήσει τις εκλογές; Θα βάλει κάποιοτς φραγμούς για να το κάνει ακόμα πιο δύσκολο; Τότε θα δούμε εαν πέσουν οι μάσκες. Οπως είπα, είμαι ρεαλιστής, και ξέρω ότι η πλειονότητα του κόσμου χειργωγείται πολύ καλά, απόδειξη που βλέπουμε ακόμη και μορφωμένους (εννοώ πτυχιούχους, που έχουν κάνει και πανεπιστημιακές σπουδές αλλά φαίνεται μάλλον με παπαγαλία και όχι με κριτική σκέψη περάσανε απο τα ΑΕΙ) να είναι περισσότερο οπαδοί παρα σκεπτόμενοι πολίτες.

    Για αυτο λέω και ξαναλέω, σωτηρία καμμιά....
    Συγνώμη, αλλά δεν πιστεύω σε αουτσάιντερ. Δεν πιστεύω σε μεσσίες γενικότερα και το έχω πει εδώ και χρόνια. Έχεις κολλήσει με τις εκλογές. Η συμμετοχή στα κοινά είναι κάτι πολύ παραπάνω από το να πας να ψηφίσεις. Είναι στη δουλειά σου, είναι στο δρόμο, είναι στη γειτονιά σου, κτλ. Το να πάμε να ψηφίσουμε κάποιον έξω από τα 2-3 παραδοσιακά κόμματα είναι το τελευταίο. Σκεπτόμενοι πολίτες με κριτική σκέψη (ανεξαρτήτως πτυχίων) χρειάζονται σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής, όχι μόνο όταν πρόκειται για τις εκλογές.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #14513
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠειδή το λες και το ξαναλές.
    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, το έχω ξαναπεί και στο παραλθόν, αλλά θελω να τοποθετηθείς.
    Βγαίνει ο Κούλης και λέει, απολύουμε για το καλό της χώρας 100Κ ΔΥ γιατί ειναι φύρα.
    ΟΚ?
    Ερώτημα πρώτο: Πως και απο ποιές υπηρεσίες θα επιλεγούν; Μπορεί εσύ και εγώ και ο κόσμος όλος να ξέρει, ότι δεν υπάρχουν περιθώρια απο το τομέα Υγείας ή Παιδείας (για την ακρίβεια θέλει και άλλους), ή Σώματα Ασφαλείας (στρατός, αστυνομία κλπ), αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Η κύβέρνηση θα ορίσει μια επιτροπή που θα ορίσει ποιοί, με ποιά διαδικασία θα επιλεγούν δηλαδή, προκειμένου να απολυθούν. Σε αυτή την περίπτωση αυτά που ξέρεις εσυ και εγώ δεν έχουν σημασία. Η επιτροπή τι λές ναναι; Δεν θάναι κάποια που θα έχει κομματική γραμμή; Είναι δυνατόν ο Κούλης, το πελατειακό κράτος, να στεναχωρήσει τους ΝΔίτες ψηφοφορους, αυτούς που τόσα χρόνια έβαζε απο την πίσω πόρτα (προ ΑΣΕΠ) στο δημόσιο; Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιτροπή αυτή, θα κοιτάξει να μην πειραχτούν τα "δικά μας παιδια", Αυτομάτως λοιπόν μπαίνει το θέμα, ποιοί θα φύγουν; Θα φύγουν οι παλιοί συνδικαλαστάρες; Μα φυσικά όχι. Ούτε καν του αντίθετου κόμματος, γιατί και αυτοί πρέπει να κρατάνε μια πισινή, αφού η εξουσία εναλλάσεται. Αρα θα φύγουν όσοι ειναι ΝΕΟΙ, και ΑΚΟΜΑΤΙΣΤΟΙ. Κια συνήθως αυτοί ειναι οι πιο αποδοτικοί, έχουν μπεί με ΑΣΕΠ που διασφαλίζει ένα κάποιο επίπεδο, ξαναλέω είναι ΝΕΟΙ, και πιο εργατικοί.... Νομίζω έχεις δεί πιοι ειναι περισσότεροι ξύστες στις υπηρεσίες που πας.
    Ερώτημα Δεύτερο: Τι οικονομία θα κάνει στο κράτος μια τέτοια ιστορία; Εχεις κάτσει να υπολογίσεις; Ο μέσος μισθός ΔΥ είναι 1000 ευρώ τον μήνα, για 12 μήνες. Αρα 12.000 ευρώ τον χρόνο. Μέσος μισθός. Εαν απολύσεις 100Κ, αυτό που θα κερδίσεις θα είναι συνολικά 1.200.000.000 ευρώ, τον χρόνο.
    Δεν ειναι μικρό ποσό, αλλά ένα 1 δις τον χρόνο είναι ψίχουλα σε σχέση με τα επίπεδα της οικονομίας που θέλουμε. ΕΠιπλέον, προς το παρόν δεν προβλέπεται επίδομα ανεργίας, γιατί ο ΔΥ είναι μόνιμος. Δεν απολύεται. Αν τους απολύσεις, βάλε ότι έναν χρόνο θα δίνεις επίδομα ανεργίας (άρα το όφελος για τον πρώτο χρόνο θα είναι μηδαμινό ή εστω πολύ μικρό).
    Ερωτημα τρίτο: αυτοί οι 100Κ ηοδεύουν 1,2 δις τον χρόνο. Δεν έχουν παχυλούς μισθούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ το μήνα, για να περισσεύουν. Οτι παίρνουν το ξοδεύουν. Αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι θα έχεις ΜΕΙΟΝ στην κατανάλωση κατα 1,2 δις. Αρα ο ιδιωτικός τομέας είτε αυτό λέηεται σούπερ μάρκετ, φροντιστήρια γαι τα πδιά, οτιδήποτε έχει σχέση με αυτοκίνητο, κλπ, θα έχουν πτώσει τζίρυυ, αρθροιστικά στο ύψος των 1,2 δις. Αθτό σημαινει ακόμα περισσότερο ύφεση, θα υπάρξουν απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα, λόγω μειωμένουν τζίρου, αύξηση της ανεργίας. Γιατί θα έχεις εκτός απο τους 100Κ, που διάβασε πιο πάνω τι είπα, θα είναι νέοι και πτυχιούχοι, και αξιόλογοι (δεν θα είναι οι καρεκλοκένταυροι, όσο και να ήθελες) οπότε το περιβαλλον εργασίας θα γίνει ακόμα χειρότερο αφού θα αυξηθεί κατα 100Κ και παραπάνω αν προσθέσω και τις απολύσεις του ιδιωτικού τομέα ως συνέπεια του μειωμένου τζίρου.

    Γιατί πολύ απλά τίποτε δεν θα διασφαλίσει ότι θα φύγουν οι πραγματικά άχρηστοι που νομίζεις απο τον δημοσιο τομέα, Απλά θα φύγουν οι ακομάτιστοι, οι νέοι, και δυστυχώς για την ιδέα σου, αυτοί ειναι οι καλύτερα εργαζόμενοι.

    Απο την άλλη, αν είναι να διώξει μεγάλους, και για οποιοδήποτε λόγο πάει να το κάνει αυτό, θα πρέπει να γίει σαν μορφή εθελουσίας. Εδώ το κάνουν ιδιωτικές. Δηλαδή θα δώσει πρόωρη συνταξιοδότηση στα 50 κατι... Θα σου άρεσε να φύγουν οι πενηντάρηδες 10 χρόνια πριν απο την ηλικία σύνταξης (ένας σημερινός 50άρης ΔΥ θα βγεί σε σύνταξη περίπου στα 60 κάτι).
    Σε μια εντελώς άσχετη, χωρίς την οποιαδήποτε απολύτως σχέση (την παραμικρή, λέω) με τα όσα επισημαίνεις και εύλογα ρωτάς, "ενημέρωση" από το "δικό μου" "μαγαζί":

    Πριν ένα μήνα περίπου, οι υπάλληλοι των συνεργείων καθαρισμού-φύλαξης-τραπεζοκόμοι-κλπ-κα, άλλαξαν για πολλοστή φορά στολή, σήματα και "εργοδότη".

    Νιώθω συγκλονισμένος από το δράμα όλων αυτών των τίμιων λειτουργών του outsourcing, οι οποίοι ανοίγουν τις εταιρείες τους με όνειρα και ελπίδες και λίγο καιρό μετά αναγκάζονται να τις κλείσουν, επειδή προφανώς πουλάνε τόσο φτηνά τις υπηρεσίες τους στο Ελληνικό Δημόσιο, που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν τελικά (είναι στη μέση βλέπετε και οι οφειλές προς Ιδιώτες που δεν τους αφήνουν να ανασάνουν...για αυτό το τιμημένο πρωτογενές πλεόνασμα).

    Ευτυχώς, η τελευταία τους πράξη τιμιότητας και άδολης προσφοράς, πριν βάλουν ακόμα ένα λουκέτο χτυπημένοι από τη λαίλαπα της Π-Δ.Φ.Α , είναι να εξασφαλίσουν τους υπαλλήλους τους...με κάθε προσωπική θυσία φροντίζουν η επόμενη εταιρεία που θα ανοίξει (καταδικασμένη κι αυτή από την αρχή) να απορροφήσει αυτόν τον κόσμο, στις ίδιες ακριβώς θέσεις, χωρίς να χάσουν ούτε μια μέρα μεροκάματο (εντυπωσιακός συντονισμός), ούτε μια μέρα ένσημα.

    Ανον...μη φοβάσαι...υπάρχει τρόπος να μην στερηθούν οι Έλληνες πολίτες ποιοτικές και συνάμα φτηνές υπηρεσίες,..αυτές που οι εκατοντάδες χιλιάδες ξύστες που ταλαιπωρούν (ένας προς έναν) τον Wan δεν θέλουν να προσφέρουν...OUTSOURCING και τα μυαλά στον αποφλοιωτή.

    Στη θέση των εκατοντάδων αυτών χιλιάδων, θα έρθουν λίγες χιλιάδες μόνο υπερταλαντούχων-υπερπρόθυμων-υπερεξειδικευμένων, οι οποίοι άνετα θα καλύψουν ακαριαία αυτό το κενό (ποιό κενό...η μετάβαση δεν θα γίνει καν αντιληπτή)...γρήγορα, εύκολα, αξιόπιστα, και πάνω από όλα φτηνά.

    Από το 1.2δις που περιγράφεις (το κάνω 2 εγώ, μαζί με εισφορές πάσης φύσης κλπ, κάτι ξεχασμένα επιδόματα, υπερωρίες κ.α.), το πολύ με 100μύρια το χρόνο (άντε, 200), τα πάντα-όλα θα γίνουν (δροσερά και) τέλεια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #14514
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή τα ρίχνουμε μόνο στη χώρα μας χωρίς να σκεφτόμαστε πως το σύστημα είναι υπεύθυνο και πρέπει να αλλάξει.

    Στο βίντεο φαίνεται καθαρά πως δεν είμαστε η μόνη χώρα με σοβαρό πρόβλημα, οι ΗΠΑ και το ΗΒ έχουν πολιτικούς κατωτάτου επιπέδου. Να μην μιλήσω για την Ιταλία, τον "αριστερό" φαινόμενο Ρέντζι και τους φασίστες της Λίγκας ...

    Οι πολιτικοί σε όλες τις χώρες της Δύσης είναι αγορασμένοι και κάτω του μετρίου με λίγες εξαιρέσεις. Η αριστερά εξαφανισμένη. Οι φασίστες μόνο έχουν «όραμα» ότι φταίνε οι μετανάστες.
    https://www.democracynow.org/2018/7/..._protesters_to

    Το καλό με αυτά είναι πως μια νέα γενιά τα βλέπει και αντιδρά, με πρωτοπόρα γενιά αυτή των ΗΠΑ που βιώνουν την μεγαλύτερη ανισότητα και αδικία.


    Δείτε την Αλεχάντρια
    https://twitter.com/Ocasio2018/statu...95660524457985
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #14515
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3ff39e299ef63fe83d193df39960e398_xl.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  54,8 KB 
ID: 195400

  11. #14516
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    κλάμα!!! έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν
    https://twitter.com/PanosKammenos/st...690178/photo/1

    ΣΚΑΙ.tr ???

  12. #14517
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλάμα!!! έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν
    https://twitter.com/PanosKammenos/st...690178/photo/1

    ΣΚΑΙ.tr ???

    Φαντάζομαι το τ αντί για γ είναι το λιγότερο που μας απασχολεί και μπορεί να συμβεί στον καθένα
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  13. #14518
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φαντάζομαι το τ αντί για γ είναι το λιγότερο που μας απασχολεί και μπορεί να συμβεί στον καθένα
    Mπα. Επίτηδες το γράφει έτσι. Και ΣΚΑΙ-ΧΑΜΠΕΡ το γράφει.
    https://twitter.com/PanosKammenos/st...75398552305665
    Διαφημιστής έπρεπε να γίνει. Χάθηκε τέτοιο ταλέντο. Κρίμα.

  14. #14519
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπα. Επίτηδες το γράφει έτσι. Και ΣΚΑΙ-ΧΑΜΠΕΡ το γράφει.
    https://twitter.com/PanosKammenos/st...75398552305665
    Διαφημιστής έπρεπε να γίνει. Χάθηκε τέτοιο ταλέντο. Κρίμα.
    Πραγματικά το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο βέβαια...
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  15. #14520
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο βέβαια...
    Αν δεν υπήρχε η ΧΑ, ο Καμμένος θα ήταν το απόλυτο σκουπίδι που έχει πέρασει από την βουλή...

Σελ. 968 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 948958963966967968969970973978988 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας