Σελ. 969 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 949959964967968969970971974979989 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.521-14.535 από 78436
  1. #14521
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Γιατί φυσικά ο Τσοχατζόπουλος ήταν ένας gentleman...

    ..Και οι χρυσαυγίτες; ...

  2. #14522
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί φυσικά ο Τσοχατζόπουλος ήταν ένας gentleman...

    ..Και οι χρυσαυγίτες; ...
    Εγώ ξέρω ότι το μηδέν αν το βάλεις πλάι στο μηδέν πάλι μηδέν κάνει. Μη σου πω ότι η διαίρεση με το μηδέν δεν ορίζεται καν - δεν έχει υπόσταση και σημασία.
    Άρα δε βρίσκω τον λόγο της σύγκρισης με αυτούς.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #14523
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπήρχε η ΧΑ, ο Καμμένος θα ήταν το απόλυτο σκουπίδι που έχει πέρασει από την βουλή...
    Αδικείς πολύ κόσμο, να ξέρεις

  4. #14524
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.919
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Και οι χρυσαυγίτες; ...
    Διάβασες το post μου?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδικείς πολύ κόσμο, να ξέρεις

    Δεν ξέρω, μου βγάζει πολύ μίσος ο τύπος...

  5. #14525
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασες το post μου?
    Όχι πολύ προσεκτικά
    Αλλά και εσύ διάβασες το μισό δικό μου

  6. #14526
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.919
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι πολύ προσεκτικά
    Αλλά και εσύ διάβασες το μισό δικό μου
    O Ακης είναι άλλη κατηγορία.

    Την απορία σου για τους ΧΑ δεν την κατάλαβα.

  7. #14527
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.533
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν δούμε πόσο μας έχει στοιχίσει κάθε πολιτικός και αναρωτηθούμε πόσο θα μας στοιχίσουν οι επόμενοι τότε ίσως να κατανοήσουμε πως το σύστημα φταίει.
    Η εξουσία δεν μπορεί να χαρίζεται χωρίς εχέγγυα και χωρίς τιμωρία . Δημοκρατία σημαίνει διαφάνεια, ανάκληση, συμμετοχή, ποσόστωση/κλήρωση, εναλλαγή, αποκεντρωμένη εξουσία κλπ
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #14528
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Την απορία σου για τους ΧΑ δεν την κατάλαβα.
    Α, συμφωνούμε φυσικά, απλώς όταν το έγραψα δεν θυμόμουν ότι τους είχες και εσύ εκτός συναγωνισμού

  9. #14529
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δούμε πόσο μας έχει στοιχίσει κάθε πολιτικός και αναρωτηθούμε πόσο θα μας στοιχίσουν οι επόμενοι τότε ίσως να κατανοήσουμε πως το σύστημα φταίει.
    Η εξουσία δεν μπορεί να χαρίζεται χωρίς εχέγγυα και χωρίς τιμωρία . Δημοκρατία σημαίνει διαφάνεια, ανάκληση, συμμετοχή, ποσόστωση/κλήρωση, εναλλαγή, αποκεντρωμένη εξουσία κλπ
    + Ανεξάρτητοι Μηχανισμοί Ελέγχου από τεχνοκράτες
    + Τιμωρία σε αυτούς που εκμεταλλεύονται κρατικές θέσεις για προσωπικό ώφελος.
    + Διάκριση εξουσιών.
    + Δικαιοσύνη που βγάζει αποφάσεις σε λογικό χρονικό διάστημα.
    Με τι κριτήρια θα έκανες τη ποσόστωση ?
    Η αποκεντρωμένη εξουσία, αν δεν έχεις και ανεξάρτητους αποκεντρωμένους μηχανισμούς ελέγχου βοηθά τη διαφθορά.
    Βλέπω στο δικό μου δήμο ανοίγουν δημοτικό ιατρείο. Αρα εντάσσεται στο γενικότερο σχεδιασμό του ΕΣΥ ή απλώς έχουμε δημοτικές εκλογές του χρόνου ?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  10. #14530
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.533
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    + Ανεξάρτητοι Μηχανισμοί Ελέγχου από τεχνοκράτες
    + Τιμωρία σε αυτούς που εκμεταλλεύονται κρατικές θέσεις για προσωπικό ώφελος.
    + Διάκριση εξουσιών.
    + Δικαιοσύνη που βγάζει αποφάσεις σε λογικό χρονικό διάστημα.
    Με τι κριτήρια θα έκανες τη ποσόστωση ?
    Η αποκεντρωμένη εξουσία, αν δεν έχεις και ανεξάρτητους αποκεντρωμένους μηχανισμούς ελέγχου βοηθά τη διαφθορά.
    Βλέπω στο δικό μου δήμο ανοίγουν δημοτικό ιατρείο. Αρα εντάσσεται στο γενικότερο σχεδιασμό του ΕΣΥ ή απλώς έχουμε δημοτικές εκλογές του χρόνου ?
    Μηχανισμοί ελέγχου δεν χρειάζονται άλλοι. Όταν υπάρχει αποκεντρωμένη εξουσία και διαφάνεια. Ο πολίτης θα βλέπει καθημερινά στα μάτια τον πολιτικό και θα τον ελέγχει (αν δεν τον ελέγχει όπως σήμερα τότε κακό στην κεφαλήν του. Σήμερα υπάρχει έλεγχος από τεχνοκράτες και έχουν βρει αρκετά) Οι δήμοι πρέπει υποχρεωτικά να διεξάγουν διαβουλεύσεις για όποιο έργο κάνουν (γενικά η δύναμη πρέπει να πάει στον λαό).
    Η διάκριση εξουσιών είναι σημαντικότατη. Ακόμη και δικαστικοί μπορεί να εκλέγονται από τον λαό.
    Ποσόστωση: προσωπικά ένα 30% κληρωτών νομίζω πως είναι απαραίτητο για να κινητοποιήσει την τοπική κοινωνία στο να συμμετέχει στα κοινά.

    Η κυβέρνηση αλλάζει το σύστημα νοσηλείας με οικογενειακό γιατρό. Αυτό οδηγεί σε αλλαγές, αν και φέτος αντέδρασαν οι γιατροί και μάλλον πάει στις καλένδες
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  11. #14531
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Οι μηχανισμοί ελέγχου υπάρχουν και μπορούν να κινηθούν, είναι όμως θέμα βούλησης.
    Το ΣΔΟΕ έχει βγει παγανιά εδώ και πόσο καιρό και κόβει κώλους. Στη Θεσσαλονίκη κυκλοφορούν κλιμάκια εφοριακών από τη Λάρισα παρακαλώ τα οποία έχω δει να κάνουν ελέγχους και Σάββατο.
    Φυσικά το ΥΠΟΙΚ το κάνει αυτό γιατί υπάρχει άμεση ανάγκη για έσοδα και γιατί έχει τους μηχανισμούς και τη δύναμη να επιβάλλει τις πληρωμές.
    Από τη Διεύθυνση Υγείας γινόσανε ελέγχοι σε φαρμακεία πριν κάτι μήνες.

    Γιατί δεν βγάζουν και τα άλλα υπουργεία τα δικά τους κλιμάκια να ρίξουν πρόστιμα και να μπει μια τάξη;
    Έχουμε και λέμε: αδήλωτη εργασία, υγειονομικές παραβάσεις, απόβλητα εργοστασίων, οικοδομικές παραβάσεις, τροχαίες παραβάσεις, παραβάσεις καθήκοντος, επίορκοι υπάλληλοι, καταπάτηση πεζοδρομίων...να πω κι άλλα;

    Υπάρχει κοσμάκης που δουλεύει με το σταυρό στο χέρι, τα κάνει όλα (όσο μπορεί) νόμιμα και ο διπλανός του που έχει χρέη σε εφορίες, ΟΑΕΕ, τράπεζες, κάνει και διακοπάρες από πάνω. Γιατί κύριε Αυτιά μου;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #14532
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Όσο υπήρχε η Αγορανομία γινόντουσαν έλεγχοι, άσχετα αν πολλές φορές έπεφτε "τηλέφωνο" σε πολιτικά βύσματα να μην τολμήσουν. Όταν καταργήθηκε το 2000 ξεκίνησε ένα όμορφο όργιο φοροδιαφυγής-φοροαποφυγής, παρανομίας κλπ.

    Έπρεπε να έρθουν οι ξένοι για να δημιουργηθεί η ΑΑΔΕ για να αρχίζουν να κόβουν κώλους. Φαντάζεστε να ήταν το ΣΔΟΕ στο Nammos που έπαιρνε εντολές άνωθεν; Πιο πιθανόν να έπεφτε λουκέτο στο ΣΔΟΕ παρά στο Nammos.

    Τώρα πλέον πάνε μικτά κλιμάκια, ΑΑΔΕ-ΣΔΟΕ-ΣΕΠΕ γιατί γίνονται πολλαπλές παραβάσεις.

  13. #14533
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.107
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δηλαδή προτιμάτε τον έλεγχο δια μέσου της ααδε από τον λιγότερο έλεγχο χωρίς. Απλό το ερώτημα έτσι και είμαι σίγουρος ποιος έχει ήδη απαντήσει ΦΥΣΙΚΑ.

    Ομως καλό είναι να αναλογιστούμε τι εστί ααδε και που πάνε τα λεφτά που εισπράττει ως η και καλά εφορία. Μια ανεξάρτητη αλλά κυρίως ιδιωτική αρχή που δεν την ελέγχει επί της ουσίας το ελληνικό κράτος. Μάλλον το αντίθετο. Κάθε ευρώ που εισπράττεται πάει απευθείας σε ειδικό λογαριασμό και μεταφέρεται στο εξωτερικό. Κάθε έξοδο του κράτους πρέπει να πάρει ουσιαστικά άδεια για να χρηματοδοτήθει από τα ελληνικά λεφτά στο εξωτερικό. Στην καταστροφή του Σαρωνικού ένας υπουργός το είπε πολύ απλά όταν οι ψαράδες του ζήτησαν μια, ψίχουλα για τα δεδομένα της χώρας, βοήθεια. Τους απάντησε δεν είναι στο χέρι μου.

    Το παράδειγμα είναι αντίστοιχο με το ξένη αστυνομία ή στρατός να μπαγλαρωνει τον γείτονα και εγώ να λέω, καλά του έκανε γιατί πριν 5 χρόνια είχε λερώσει την φωλιά του.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #14534
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Η ΑΑΔΕ είναι μετεξέλιξη της ΓΓΔΕ. Τόσα χρόνια η ΓΓΔΕ υπαγόταν στον εκάστοτε Υπουργό Οικονομικών, κοινώς αν ήθελε η Υπηρεσία να ελέγξει κάποιες επιχειρήσεις έπρεπε να πάρει το ΟΚ από τον Υπουργό. Αν ζήταγε η ΓΓΔΕ να κάνει έλεγχο μπορεί και να έπαιρνε αρνητική απάντηση από τον Υπουργό Οικονομικών γιατί "κάποιοι" ήταν "too big to audit" (Μαρινόπουλος, Ψωμιάδης, "Τίγρης", Βαρδινογιανναίοι, λέμε τώρα).

    Το ό,τι εισπράττεται πάει σε ειδικό λογαριασμό της (ιδιωτικής και ανεξάρτητης) ΤτΕ και πάει έξω πολύ απλά δεν θα συνέβαινε αν 40 χρόνια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ έκαναν αυτονόητα πράγματα όπως πχ, απογραφή συνταξιούχων ή Αγορανομικός έλεγχος. Τον οποίο "Ειδικό Λογαριασμό" αποδέχτηκαν οι Σαμαρομπένηδες.

    Αυτή είναι η Ελλάδα, που για να λειτουργήσει ως Κράτος πρέπει να έχουμε ξένη εποπτεία. Από τους Αγγλογάλλους και τον ΔΟΕ, στους Αμερικάνους του Σχεδίου Μάρσαλ, και τώρα στη Τρόικα-Θεσμούς με τα "Μνημόνια-Εφαρμοστικούς".

  15. #14535
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή προτιμάτε τον έλεγχο δια μέσου της ααδε από τον λιγότερο έλεγχο χωρίς. Απλό το ερώτημα έτσι και είμαι σίγουρος ποιος έχει ήδη απαντήσει ΦΥΣΙΚΑ.

    Ομως καλό είναι να αναλογιστούμε τι εστί ααδε και που πάνε τα λεφτά που εισπράττει ως η και καλά εφορία. Μια ανεξάρτητη αλλά κυρίως ιδιωτική αρχή που δεν την ελέγχει επί της ουσίας το ελληνικό κράτος. Μάλλον το αντίθετο. Κάθε ευρώ που εισπράττεται πάει απευθείας σε ειδικό λογαριασμό και μεταφέρεται στο εξωτερικό. Κάθε έξοδο του κράτους πρέπει να πάρει ουσιαστικά άδεια για να χρηματοδοτήθει από τα ελληνικά λεφτά στο εξωτερικό. Στην καταστροφή του Σαρωνικού ένας υπουργός το είπε πολύ απλά όταν οι ψαράδες του ζήτησαν μια, ψίχουλα για τα δεδομένα της χώρας, βοήθεια. Τους απάντησε δεν είναι στο χέρι μου.

    Το παράδειγμα είναι αντίστοιχο με το ξένη αστυνομία ή στρατός να μπαγλαρωνει τον γείτονα και εγώ να λέω, καλά του έκανε γιατί πριν 5 χρόνια είχε λερώσει την φωλιά του.
    Αυτό, που λες και ξαναλές, έχεις κάτι να το στηρίξεις;

Σελ. 969 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 949959964967968969970971974979989 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας