Σελ. 2958 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29382948295329562957295829592960296329682978 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 44.356-44.370 από 78436
  1. #44356
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pskouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ο κόσμος δεν πάει να εμβολιαστεί γιατί η κυβέρνηση είναι ότι να ναι? Δεν έχει σχέδιο? και στο κάτω κάτω ας λέγανε την αλήθεια... είστε πειραματόζωα.... δεν είναι κακό και ο κάθε ένας ας έκανε ότι ήθελε...
    Άλλα αν ακοής Α την μια ημέρα, Β την άλλη και Γ την παραλλη...άστα να πάνε....
    Γιατι πεφτετε απο τα συννεφα? Υπο κανονικες συνθηκες ενα φαρμακο/εμβολιο, περναει απο μελετες, ελεγχους, εγκρισεις και παραεγκρισεις και οταν βγαινει στην αγορα, ειναι γνωστες οι παρενεργειες και υπαρχει και υπευθυνος κατα το νομο.
    Εδω ειχαμε τις γενικολογες διαβεβαιωσεις οτι ειναι ασφαλες. Νομικος υπευθυνος υπαρχει να βρει κανεις το δικιο του απο αυτους που λεγαν οτι ειναι ασφαλες? Απο τις φαρμακευτικες?
    Οχι. Αρα ολοι ξεραμε οτι ειμαστε πειραματοζωα.
    Ασχετα απο τα για αλλη μια φορα ψεματα που ακουσαμε.

  2. #44357
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι πεφτετε απο τα συννεφα? Υπο κανονικες συνθηκες ενα φαρμακο/εμβολιο, περναει απο μελετες, ελεγχους, εγκρισεις και παραεγκρισεις και οταν βγαινει στην αγορα, ειναι γνωστες οι παρενεργειες και υπαρχει και υπευθυνος κατα το νομο.
    Εδω ειχαμε τις γενικολογες διαβεβαιωσεις οτι ειναι ασφαλες. Νομικος υπευθυνος υπαρχει να βρει κανεις το δικιο του απο αυτους που λεγαν οτι ειναι ασφαλες? Απο τις φαρμακευτικες?
    Οχι. Αρα ολοι ξεραμε οτι ειμαστε πειραματοζωα.
    Ασχετα απο τα για αλλη μια φορα ψεματα που ακουσαμε.
    Σε όλα τα διαθέσιμα εμβόλια είμαστε πειραματόζωα, αυτό δεν αμφισβητείται. Για αυτό είναι και έγκλημα η επιβολή έμμεση και άμεση εμβολιασμού.

    Απλώς στο άστρα το ξεφτιλησαν όσο δεν πάει. Το έσπρωξαν με το στανιό σε νεαρούς/ες και ξαφνικά άλλαξαν τροπάρι. Αστείοι και επικίνδυνοι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #44358
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Eγώ δεν εκπλήσσομαι καθόλου και θα πω γιατί.

    Φαινόταν ότι το ΑΖ το κάνουν ξεστοκάρισμα, αλλά παράλληλα όλοι όσοι ξέρω (με εξαίρεση εμένα) δεν ήθελε κανείς ΑΖ. Κανείς. Μία φίλη μου το έκανε όσο νωρίτερα γίνεται (32 ετών) γιατί έχει άμεση καθημερινή επικοινωνία με ηλικιωμένους συγγενείς. Οπότε για μήνες δεν θα έκανε κανείς τίποτα μέχρι να βγουν όλα τα άλλα εμβόλια για τον υπόλοιπο πληθυσμό.

    Και φυσικά θα έπρεπε να έχουμε όλοι συλλογικές ενοχές για την ατομική μας ευθύνη, γιατί φυσικά έχουμε τοξική σχέση με το κράτος
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #44359
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Wind - ΤΟΛΟ
    Router
    Fritz.box 7140
    SNR / Attn
    8(dB) / 16(dB)
    Εγώ ρωτάω θα έπρεπε με αυτά που γίνονται όλο αυτό το διάστημα να έχει ο πολίτης εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση όσο αφορά την υγεία που σχετίζεται με τον ιό;

  5. #44360
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pskouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ρωτάω θα έπρεπε με αυτά που γίνονται όλο αυτό το διάστημα να έχει ο πολίτης εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση όσο αφορά την υγεία που σχετίζεται με τον ιό;
    Ρωτας για τους χειρισμους στους εμβολιασμους, για οσους εχασαν τη ζωη τους απο αυτους, για οσους εχασαν τη ζωη τους διοτι δεν βρηκαν ΜΕΘ ή βρηκαν "ΜΕΘ", ή για οσους επιδεινωθηκε η υγεια τους διοτι ακυρωθηκαν προγραμματισμενα χειρουργεια? Οι απωλειες ολη αυτη την περιοδο δεν ειναι μονο απο covid, αλλα και λογω της υπολειτουργιας του ΕΣΥ στην ευρυτερη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, και ειμαι σιγουρος πως δεν εχουν καταγραφει ολες, οπως και δεν καταγραφηκε η εκβιαστικα προκαλουμενη απευθυνση οσων ασθενων ειχαν τη δυνατοτητα σε ιδιωτικες δομες υγειας για να σωθουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 15-06-21 στις 14:38.

  6. #44361
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να κατηγορήσω την κυβέρνηση γι'αυτό, ειλικρινά. Ούτε μπορώ να τους κατηγορήσω και σήμερα για το ότι κάνουν κάθε προσπάθεια να "πρασινίσει" η χώρα έστω και κάπως ας πούμε 'λοξά' (δες επιβολή self-test κοκ).

    Ούτε μπορώ να κατηγορήσω ότι σπρώχνουν (με την καλή έννοια) προς εμβολιασμούς όπως μπορούν.

    Εκείνο που κατηγορώ ίσως είναι ότι στην προσπάθεια αυτή δεν έχουμε την ένταση που θα έπρεπε να έχουμε ιδιαίτερα σε καμπάνιες και μηνύματα προς ηλικιωμένους (ευπάθείς) που ακόμα δεν έχουν εμβολιαστεί και προτιμούμε να 'ρίχνουμε' εμβόλια σε μικρότερες ηλικίες αλλά αυτό φοβάμαι ότι δεν θα μειώσει το πρόβλημα σε μερικούς μήνες που θα έχουμε (φυσιολογικά και αναμενόμενα) εξάρσεις και που μάλλον θα το πληρώσουν αυτό οι ηλικιωμένοι.

    Συν του ότι αν υπάρξει και καμία σοβαρότερη διασπορά από κάποιο νέο στέλεχος η κατάσταση να επιδεινωθεί πιο γρήγορα και τα πράγματα να 'περιπλέξουν' περισσότερο αν χρειαστεί και οργάνωση για ενισχυτικούς εμβολιασμούς.
    Φταίνε γιατί δεν έδωσαν επιλογή στις συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες. Επέλεξαν να εμβολιάσουν πρώτα τους γέρους που πέφτανε σαν τις μύγες για να μην τους χαλάνε την σούπα και στους υπόλοιπους το σπρώξανε για να πάνε στην δουλειά και να κοπούν οι επιδοτήσεις.
    Αφού υπήρχε πρόβλημα διαθεσιμότητας του phyzer μπορούσαν να περιμένουν, να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και μην σου λένε κάνε zeneka αυτό είναι δουλεύει.

  7. #44362
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    500,000 που τους έχουν με 1 δοση ξεκρέμαστους να περιμένουν αφου τους κορόιδεψαν και τους εχουν κλειδωμενους χωρις επιλογη . Πολιτική απόφαση και θα εχουν κοστος δε θα κρυφτούν πισω απο γαιδουροεπιτροπες με ακαταδίωκτο και ακαταλόγιστο ...

  8. #44363
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    500,000 που τους έχουν με 1 δοση ξεκρέμαστους να περιμένουν αφου τους κορόιδεψαν και τους εχουν κλειδωμενους χωρις επιλογη . Πολιτική απόφαση και θα εχουν κοστος δε θα κρυφτούν πισω απο γαιδουροεπιτροπες με ακαταδίωκτο και ακαταλόγιστο ...
    Κοροϊδέψανε; πάτε καλά;
    500.000 που δεν έχουνε πάθει τίποτα και έχουν κάνει μια δόση απο το εμβολίο και προστατεύονται αν μη τι άλλο στην χειρότερη (ινδική μετάλλαξη) απο το να καταλήξουν σε ΜΕΘ και ακόμα χειρότερα να πεθάνουν λόγο covid;

    Αυτή είναι η κοροϊδία;

  9. #44364
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοροϊδέψανε; πάτε καλά;
    500.000 που δεν έχουνε πάθει τίποτα και έχουν κάνει μια δόση απο το εμβολίο και προστατεύονται αν μη τι άλλο στην χειρότερη (ινδική μετάλλαξη) απο το να καταλήξουν σε ΜΕΘ και ακόμα χειρότερα να πεθάνουν λόγο covid;

    Αυτή είναι η κοροϊδία;
    Συμφωνώ, κάπου νομίζω ότι η μπάλα έχει χαθεί εντελώς, το ΑΖ ούτε άχρηστο είναι γενικά μιας και είναι αποτελεσματικότατο ως τώρα ούτε θανατηφόρο γενικά.

    Η υστερία βλέπω μια χαρά κάνει τη δουλειά της, έπρεπε να έχω αγοράσει μετοχές Φάϊζερ καθώς το πάρτι θα είναι διαρκές και γερό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #44365
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάντως το αστείο είναι να γίνεται συνέδριο γονιμότητας, ένα προηγουμένως έχει ανοίξει οι πλατφόρμα για τις ηλικίες 30-39 μόνο με ΑΖ, για το οποίο οι ειδικοί προτείνουν αποχή από την τεκνοποίηση για λίγα χρόνια διότι δεν υπάρχουν επαρκή επιστημονικά δεδομένα για τα αποτελέσματα του. Αυτα από τον κυβερνητικό προγραμματισμό.
    Τώρα περί δαιμονοποίησης κλπ. δεν με αφορά, εγώ έκλεισα στο πιο κοντινό μου κέντρο το πιο σύντομο ραντεβού, θα πάω, αλλά αν θα κάνω το εμβόλιο δεν ξέρω, ότι μου πουν αφού τους παραθέσω το ιστορικό μου

  11. #44366
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το αστείο είναι να γίνεται συνέδριο γονιμότητας, ένα προηγουμένως έχει ανοίξει οι πλατφόρμα για τις ηλικίες 30-39 μόνο με ΑΖ, για το οποίο οι ειδικοί προτείνουν αποχή από την τεκνοποίηση για λίγα χρόνια διότι δεν υπάρχουν επαρκή επιστημονικά δεδομένα για τα αποτελέσματα του. Αυτα από τον κυβερνητικό προγραμματισμό.
    Τώρα περί δαιμονοποίησης κλπ. δεν με αφορά, εγώ έκλεισα στο πιο κοντινό μου κέντρο το πιο σύντομο ραντεβού, θα πάω, αλλά αν θα κάνω το εμβόλιο δεν ξέρω, ότι μου πουν αφού τους παραθέσω το ιστορικό μου
    Μπορείς να πάρεις και γνώμες πρωτού μπεις στο εμβολιαστικο.

  12. #44367
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Το συγκεκριμένο θέμα σαφώς και δεν είναι ευθύνη της συγκεκριμένης κυνβέρνησης (τουλάχιστον οι τελευταίες εξελίξεις).

    Το όλο πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι το εμβόλιο της astrazeneca έχει παρενέργειες σε πολύ μικρό ποσοστό μεν, που οδηγούν πιθανόν στο θάνατο δε.
    Από τη στιγμή που κυκλοφορούν και άλλα εμβόλια με μικρότερης έκτασης και συχνότητας παρενέργειες, θα έπρεπε να διατίθενται μόνο αυτά.

    Το αν διατίθεται και αυτό της astrazeneca έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες (μη ύπαρξη των άλλων εμβολίων σε ικανοποιητικό αριθμο; κόστος; και τα δύο; )
    Όπως και να έχει μπαίνουμε σε μία συζήτηση risk assessment. Και άντε πες το αυτό στο σύζυγο της 40χρονης που πέθανε.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  13. #44368
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο θέμα σαφώς και δεν είναι ευθύνη της συγκεκριμένης κυνβέρνησης (τουλάχιστον οι τελευταίες εξελίξεις).

    Το όλο πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι το εμβόλιο της astrazeneca έχει παρενέργειες σε πολύ μικρό ποσοστό μεν, που οδηγούν πιθανόν στο θάνατο δε.
    Από τη στιγμή που κυκλοφορούν και άλλα εμβόλια με μικρότερης έκτασης και συχνότητας παρενέργειες, θα έπρεπε να διατίθενται μόνο αυτά.

    Το αν διατίθεται και αυτό της astrazeneca έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες (μη ύπαρξη των άλλων εμβολίων σε ικανοποιητικό αριθμο; κόστος; και τα δύο; )
    Όπως και να έχει μπαίνουμε σε μία συζήτηση risk assessment. Και άντε πες το αυτό στο σύζυγο της 40χρονης που πέθανε.
    Πολύ σωστά όλα που λες και συμφωνώ 100%.

    Μάλιστα διαφωνώ και στη συζήτηση risk assessment καθώς τέτοιες δήθεν συζητήσεις είναι κηδείες με ξένα κόλυβα (pun δυστυχώς πολύ κοντά στην πραγματικότητα).

    Και εδώ ναι η διαχείριση του ΑΖ στην Ελλάδα ήταν τουλάχιστον τέτοια που μπορεί και να δημιουργεί εύλογες υποψίες για το "ακαταδίωκτο" (που και εγώ δεν είχα φανταστεί όταν το έβλεπα ελαφρώς αδιάφορα)

    - - - Updated - - -

    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε ή πρέπει να παυθεί το ΑΖ, αλλά να χορηγείται πολύ συγκεκριμένα.

    Δυστυχώς όμως η ζημιά πλέον τεράστια σε ζωές αλλά και σε εμπιστοσύνη και θα το πληρώσουμε στην Ελλάδα και όχι μόνο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44369
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καλή μας δύναμη σε όλους τους εργαζόμενους αύριο.

  15. #44370
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή μας δύναμη σε όλους τους εργαζόμενους αύριο.


    Σωστή επίσης η απόφαση της ΑΔΕΔΥ για εξαίρεση καθηγητών/υπαλλήλων υπουργείου Παιδείας, καθώς και για την τροποποίηση των κινητοποήσεων σε ΜΜΜ.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

Σελ. 2958 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 29382948295329562957295829592960296329682978 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας