Σελ. 2414 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23942404240924122413241424152416241924242434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 36.196-36.210 από 78436
  1. #36196
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    «Αποφασίζομεν και διατάσσομεν»....

    Στην Πάρνηθα πάντως μπορείτε να πάτε ελεύθερα, αρκεί να μην είστε 4 στην παρέα.

  2. #36197
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπαρχει . Ειναι τα περιφημα μονοκλωνικα αντισωματα που δίνουν στους πολιτικους . 1500 η δοση περιπου ...
    Δεν δίνονται μόνο σε πολιτικούς - πλέον δίνονται ευρέως στην Ελλάδα με κάποια κριτήρια που αφορούν σε προφίλ και χαρακτηριστικά ασθενών
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #36198
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνονται μόνο σε πολιτικούς - πλέον δίνονται ευρέως στην Ελλάδα με κάποια κριτήρια που αφορούν σε προφίλ και χαρακτηριστικά ασθενών
    Δεν ξέρω αν εχεις κάποια άλλη πληροφόρηση αλλά εγώ διαβάζω το παρακάτω...

    Ελπίδες από τα μονοκλωνικά αντισώματα - Ξεκινούν δοκιμές στην Ελλάδα
    Με την κατάσταση στις ΜΕΘ να παραμένει ασφυκτική, και το εμβόλιο να μην αναμένεται στην Ελλάδα πριν από την αρχή του νέου χρόνου, ελπίδες γεννά η είδηση ότι τις επόμενες μέρες έρχεται στην Ελλάδα το φάρμακο με τα μονοκλωνικά αντισώματα. Πρόκειται για την θεραπεία που χορηγήθηκε στον πρόεδρο των ΗΠΑ Ντόναλντ Τραμπ όταν αυτός νόσησε από κορωνοϊό.

    Όπως ωστόσο, είπε ο Πρόεδρος του ΕΟΦ Δημήτρης Φιλίππου στο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ.:«Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι το λεγόμενο κοκτέιλ μονοκλωνικών αντισωμάτων έχει πάρει άδεια έκτακτης χορήγησης στις ΗΠΑ η οποία δεν είναι άδεια έγκρισης κυκλοφορίας φαρμάκου όπως τη γνωρίζουμε, άρα ο δόκιμος τρόπος για να έρθει στη χώρα μας αφού δεν έχουν εγκριθεί από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων είναι μέσω κλινικής δοκιμής»

    «Mέσω επαφών που έγιναν σε επίπεδο υπουργείου και ΕΟΦ με την εταρεία Regeneron kαταφέραμε κι εγκρίθηκε η πρώτη μελέτη μονοκλωνικών αντισωμάτων στην Ελλάδα» είπε ο κ. Φιλίππου.

    Σε πέντε νοσοκομεία

    Εξήγησε ότι η μελέτη αυτή θα γίνει σε πέντε νοσοκομεία στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και την Πάτρα και αφορά εκατό ασθενείς. Συγκεκριμένα θα χορηγηθεί φάρμακο σε ασθενείς που είναι θετικοί χωρίς να νοσούν με σκοπό να μην αναπτυχθούν συμπτώματα. Επίσης, θα γίνει μια ακόμα μελέτη σε άτομα με αρνητική εξέταση κορωνοϊού προκειμένου να μη μολυνθούν.

    Όπως είπε ο Πρόεδρος του ΕΟΦ, πρέπει να είμασε η πρώτη ή η δευτερη χώρα στην Ευρώπη που καταφέραμε να ξεκινήσουμε κλινική μελέτη με μονοκλωνικά αντισώματα κι αυτό είναι κάτι που είναι μια ιδιαίτερη επιτυχία για την Ελλάδα.

    Εκανε ακόμα γνωστό ότι η παρακολούθηση των ασθενών θα διαρκέσει έναν μήνα ενώ πρόσθεσε ότι το φάρμακο θα πρέπει να αδειοδοτηθεί σε επίπεδο ΕΜΑ και στη συνέχεια να έρθει στη χώρα μας. Ο ίδιος εκτίμησε ότι και οι δυο εταιρείες, Regeneron και Lilly, θα προχωρήσουν άμεσα στην κατάθεση φακέλου γαι αξιολόγηση από τον ΕΜΑ οπότε, όπως είπε, με το πέρας της μελέτης στην Ελλάδα πιστεύει ότι θα έχει προχωρήσει και η διαδικασία ώστε τα φάρμακα να μπορέσουν να εισαχθούν στη χώρα μας.

    Πώς δρα

    Σύμφωνα με την εταιρεία Ρετζένερον πολύ καλά αποτελέσματα είχαν οι κλινικές δοκιμές της ειδικά στους ασθενείς που βρίσκονται στο πρώιμο στάδιο της λοίμωξης.

    «Έχουν τη δυνατότητα να πηγαίνουν και να δεσμεύουν τις περιοχές των κυττάρων όπου πάει και προσδένεται ο ιός. Επομένως δεν μπορεί να προσδεθεί ο ιός στα κύτταρα, υπάρχει ιός αλλά δεν μπορεί να δράσει» τόνισε ο λοιμωξιολόγος καθηγητής παθολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, Χαράλαμπος Γώγος.

    Το εμβόλιο βεβαίως αποτελεί την καλύτερη λύση και η χώρα μας είναι σε ετοιμότητα όταν φθάσουν οι πρώτες παρτίδες να ξεκινήσει άμεσα τον εμβολιασμό.

    Θεωρούμε ότι μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα έχουμε πετύχει τον εμβολιασμό όλου του πληθυσμού, ανέφερε ο Γ.Γ. Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας Μάριος Θεμιστοκλέους.
    https://m.naftemporiki.gr/story/1666...es-stin-ellada

  4. #36199
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.274
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι σε οσους πολυ προνομιουχους έχουν διαγνωστει ΕΓΚΑΙΡΩΣ πριν νοσήσουν βαρια δηλαδη και τους πλακωσουν στις διασωληνωσεις ....
    Γιατι σκεψου οτι πρεπει να κανεις συνεχεια test για να το πιασεις εγκαιρα και η επισημη πολιτικη ειναι αυτο να μη γινεται ....

  5. #36200
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν εχεις κάποια άλλη πληροφόρηση αλλά εγώ διαβάζω το παρακάτω...

    Ελπίδες από τα μονοκλωνικά αντισώματα - Ξεκινούν δοκιμές στην Ελλάδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σε οσους πολυ προνομιουχους έχουν διαγνωστει ΕΓΚΑΙΡΩΣ πριν νοσήσουν βαρια δηλαδη και τους πλακωσουν στις διασωληνωσεις ....
    Γιατι σκεψου οτι πρεπει να κανεις συνεχεια test για να το πιασεις εγκαιρα και η επισημη πολιτικη ειναι αυτο να μη γινεται ....
    Δεν είναι έτσι όπως τα λέτε αγαπητοί.

    Ήδη χορηγούνται σε ασθενείς Ελλάδα, ξαναλέω, υπάρχει προφίλ επιλογής και ναι, το κλειδί είναι να μην έχει μπει κανείς σε φάση διασωλήνωσης. Ιδιαίτερα σε νεότερους χορηγούνται, έχω δικό μου άνθρωπο που σώθηκε πιθανώς από πολύ δύσκολες καταστάσεις από μονοκλωνικά που του χορήγησαν σε νοσοκομείο Covid Αθήνα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #36201
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι έτσι όπως τα λέτε αγαπητοί.

    Ήδη χορηγούνται σε ασθενείς Ελλάδα, ξαναλέω, υπάρχει προφίλ επιλογής και ναι, το κλειδί είναι να μην έχει μπει κανείς σε φάση διασωλήνωσης. Ιδιαίτερα σε νεότερους χορηγούνται, έχω δικό μου άνθρωπο που σώθηκε πιθανώς από πολύ δύσκολες καταστάσεις από μονοκλωνικά που του χορήγησαν σε νοσοκομείο Covid Αθήνα
    Ο πρόεδρος του ΕΟΦ διαβάζω τι λέει, δεν τα λέω εγώ.
    Μήπως ο γνωστός σου ηταν ενας απο τους 100 και συμμετείχε στο πρόγραμμα δοκιμής;
    Αν και στην δήλωση με ημερομηνία χθεσινή ο πρόεδρος του ΕΟΦ λέει Θα ξεκινήσουν δοκιμές.

    Εδώ μιλησε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirosgra : 05-12-20 στις 13:47.

  7. #36202
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρόεδρος του ΕΟΦ διαβάζω τι λέει, δεν τα λέω εγώ.
    Μήπως ο γνωστός σου ηταν ενας απο τους 100 και συμμετείχε στο πρόγραμμα δοκιμής;
    Αν και στην δήλωση με ημερομηνία χθεσινή ο πρόεδρος του ΕΟΦ λέει Θα ξεκινήσουν δοκιμές.
    Εγώ σου ξαναλέω πως ήδη χορηγήθηκε σε δικό μου άνθρωπο την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά - να διευκρινήσω - υπέγραψε χαρτί προφανώς επειδή είναι σε φάση δοκιμών
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #36203
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pskouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 seconds...Ωραία
    Δεν ψάχνεις να βρεις καμιά ανάπτυξη? καμιά δουλειά για τον κοσμάκη? Αφού έχεις χρόνο....
    Είπες πως κάτι λείπει απο το βίντεο, δεν λείπει, όποτε ξεκίνα πρώτα να επιβεβαιώνεις αυτά που ανεβάζεις και μετά βλέπουμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pskouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ήταν ψεύτικη;
    Εσύ ρώτησες και είπες τι λείπει, πες μας τι ήθελες να αφήσεις υπονοούμενο ότι λείπει απο τις ειδήσεις και θα έχεις την απάντηση σου

  9. #36204
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σου ξαναλέω πως ήδη χορηγήθηκε σε δικό μου άνθρωπο την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά - να διευκρινήσω - υπέγραψε χαρτί προφανώς επειδή είναι σε φάση δοκιμών
    Δεν αντιλέγω, εγώ τι ακούγεται και τι δηλώνεται απο επίσημα χείλη διαβάζω και ακούω, δεν μπορώ να ξέρω κάτι παραπάνω.

    Πάντως αυτό που λες με έναν γνωστό σου που υπέγραψε χαρτί γιατί πρόκειται για δοκιμή, όπως και τα λόγια του προέδρου του ΕΟΦ για δοκιμή 100 ατόμων απέχει παρασάγγας απο την ευρεία διάθεση τούς σε ασθενείς στην Ελλάδα που έγραψες πιο πάνω.

  10. #36205
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παλι τον πολακη εβαλε ο pskouras,αυτος ειναι ο ξεσκεπαστης των δεξιων σκανδαλων,αυτος ειναι ο εξυγιαντης του σαπιου παρακρατους. H ψευτοαριστερα θα εδινε 1500 ευρω επιδομα στον κοσμακη,οχι ψιχουλα 800αρικα.

  11. #36206
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι τον πολακη εβαλε ο pskouras,αυτος ειναι ο ξεσκεπαστης των δεξιων σκανδαλων,αυτος ειναι ο εξυγιαντης του σαπιου παρακρατους. H ψευτοαριστερα θα εδινε 1500 ευρω επιδομα στον κοσμακη,οχι ψιχουλα 800αρικα.
    Να βάλουμε την ψευτοπατριωτικη Δεξιά τοτε να δούμε και την ΝΔ που θεωρει έκτακτη περίπτωση τους 100 θανάτους καθημερινά και δεν φρόντισε να ενισχύσει το ΕΣΥ όπως έπρεπε κατ'επιλογη.

    Εγω αν ήμουν ΝΔ θα είχα κρυφτεί, απορώ με μερικούς...


    Δημήτρης Βαρτζόπουλος, βουλευτής της ΝΔ: «Δεν είναι δυνατόν να γίνουν μόνιμες προσλήψεις στο ΕΣΥ - Η πανδημία είναι μια έκτακτη κατάσταση».


    Ο ίδιος ειναι που δήλωσε πως κακώς ανοίξαμε τον τουρισμό όπως ανοιξε.

  12. #36207
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλουμε την ψευτοπατριωτικη Δεξιά τοτε να δούμε και την ΝΔ που θεωρει έκτακτη περίπτωση τους 100 θανάτους καθημερινά και δεν φρόντισε να ενισχύσει το ΕΣΥ όπως έπρεπε κατ'επιλογη.

    Εγω αν ήμουν ΝΔ θα είχα κρυφτεί, απορώ με μερικούς...
    Ας προσλαβουν τον πολακη και τον βαρουφακη,αυτοι θα τα εκαναν σωστα ειπαμε,λαθος του λαου στις εκλογες,επρεπε να βγει τριτη φορα αριστερα για να σωθει το ΕΣΥ.Με πολακη θα ειχαμε τωρα ποσες ελευθερες ΜΕΘ και καλλυμενα ολα τα κενα στα νοσοκομεια,η υφεση θα ηταν στο 5% και παρα την πανδημια,θα ειχαμε δουλειες με τη σεσουλα για τον κοσμακη,με 751 βασικο,μην το ξεχναμε αυτο ε.

    Και γω απορω με μερικους που επιμενουν στους πολακηδες και στους βαρουφακηδες ως λυση στα προβληματα της χωρας,αν ειχαμε ειδικα αυτους τους δυο στην κυβερνηση,ολα θα ηταν διαφορετικα προς το καλυτερο.

  13. #36208
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας προσλαβουν τον πολακη και τον βαρουφακη,αυτοι θα τα εκαναν σωστα ειπαμε,λαθος του λαου στις εκλογες,επρεπε να βγει τριτη φορα αριστερα για να σωθει το ΕΣΥ.
    Δεν με απασχολεί ο Πολάκης και ο Βαρουφακης αυτή την στιγμή, δεν ξερω τι θα έκαναν.

    Εγω ξερω οτι λογω της άθλιας προετοιμασίας για το δεύτερο κύμα θρηνούμε ανθρώπους που θα μπορούσαν να είχαν επιζήσει αν είχαν σωστή περίθαλψη.

    Όταν και αν αναλάβουν ολοι οι υπόλοιποι κάποιο παρόμοιο προβλημα τα λέμε.

    Μέχρι τότε υπεύθυνη για όλους αυτούς τους θανάτους ειναι η ΝΔ.

  14. #36209
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.960
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τον Καρανίκα ξεχάσατε.

  15. #36210
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.470
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω, εγώ τι ακούγεται και τι δηλώνεται απο επίσημα χείλη διαβάζω και ακούω, δεν μπορώ να ξέρω κάτι παραπάνω.

    Πάντως αυτό που λες με έναν γνωστό σου που υπέγραψε χαρτί γιατί πρόκειται για δοκιμή, όπως και τα λόγια του προέδρου του ΕΟΦ για δοκιμή 100 ατόμων απέχει παρασάγγας απο την ευρεία διάθεση τούς σε ασθενείς στην Ελλάδα που έγραψες πιο πάνω.
    Δεν είναι ο μόνος που το πήρε, δεν είναι κανένας VIP ο άνθρωπος. Όταν λέω ευρέως εννοώ ότι διατίθεται εάν και εφόσον κρίνεται και στη "δική" μου περίπτωση είχε κριθεί από το προφίλ του ασθενούς και της κατάστασης. Και πήγε πάρα μα πάρα πολύ καλά αποφεύγοντας, ξαναλέω, πιθανώς δύσκολες έως πολύ δύσκολες καταστάσεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2414 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 23942404240924122413241424152416241924242434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας