Σελ. 1621 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 16011611161616191620162116221623162616311641 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 24.301-24.315 από 78436
  1. #24301
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μόνο τα έσοδα ΕΕ που όντως προκύπτουν από ΦΠΑ, είναι και λογιστικοί ισολογισμοί σε εισαγωγές / εξαγωγές κλπ. Τέλος πάντων, εκείνο που λέω είναι ότι αυτό που βλέπουμε ως ποσό αποκομιζόμενο από ΦΠΑ δεν σημαίνει ότι πηγαίνει αυτούσιο στο ταμείο του κράτους.
    Δεν είπα ότι η ΕΕ παίρνει μόνο από το ΦΠΑ, απλά ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό του ΦΠΑ που παίρνει...

  2. #24302
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία
    Ναι ενταξει σε εναν ιδανικο κοσμο που ισως θα ειχαμε κλεισει ολους τους μικρους (lol) και οι πολυεθνικες θα απεδιδαν ολους τους φορους στο ακεραιο, συμφωνουμε. Αλλα στον μη-ιδανικο κοσμο που ζουμε, εσυ τι προτιμας?

    Ο stel67 πχ τα ζυγιζει, τα βαζει κατω, θεωρει οτι μας συμφερουν οι μεγαλες και οι πολυεθνικες.

    Εμενα στο ζυγι μου βγαινουν οι μικροι-μεσαιοι εγχωριοι.

    Εσενα στο ζυγι τι σου βγαινει?

  3. #24303
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ενταξει σε εναν ιδανικο κοσμο που θα ειχαμε κλεισει ολους τους μικρους και οι πολυεθνικες θα απεδιδαν ολους τους φορους στο ακεραιο, συμφωνουμε. Αλλα στον μη-ιδανικο κοσμο που ζουμε, εσυ τι προτιμας?

    Ο stel67 πχ τα ζυγιζει, τα βαζει κατω, θεωρει οτι μας συμφερουν οι μεγαλες και οι πολυεθνικες.

    Εμενα στο ζυγι μου βγαινουν οι μικροι-μεσαιοι εγχωριοι.

    Εσενα στο ζυγι τι σου βγαινει?
    Σου είπα τι βγάζει πιο πίσω, άλλα άρχισες πάλι την κοπτοραπτική

  4. #24304
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εσυ μου αλλαξες την ερωτηση. Εγω σου κανω τη δικη μου ερωτηση. Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Σε αυτη την ερωτηση θελω απαντηση, οχι στην ερωτηση που εβαλες εσυ στον εαυτο σου.

  5. #24305
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ μου αλλαξες την ερωτηση. Εγω σου κανω τη δικη μου ερωτηση. Τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Σε αυτη την ερωτηση θελω απαντηση, οχι στην ερωτηση που εβαλες εσυ στον εαυτο σου.
    Κάνε σωστές ερωτήσεις που να στέκουν.
    Αν ρωτήσεις κάποιον θέλεις να σε πατήσει φορτηγό ή πατίνι η απάντηση είναι απλή, αν όμως του πεις θέλεις να σε πατήσει φορτηγό ή τόσα πατίνια που να ζυγίζουν όσο ενα φορτηγό;
    Αν είχαμε μόνο εναν ΕΛΕΠ τότε θα ήταν valid η ερώτηση σου, έχουμε πολλούς παραπάνω.

  6. #24306
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ωραια, δε θες να απαντησεις για να μην εκτεθεις, απλα θες να κρινεις ως "χαζη" την απαντηση μου. Οκ.

  7. #24307
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια, δε θες να απαντησεις για να μην εκτεθεις, απλα θες να κρινεις ως "χαζη" την απαντηση μου. Οκ.
    Η ερώτηση σου είναι χαζή και λάθος.

    Άκου λέει για να μην εκτεθώ

    Σαν να λέει κάποιος σε κάποιον θέλεις να σε πηδήξω πολύ ή λίγο και μετά να ζητάει και τα ρέστα.

  8. #24308
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου λέει για να μην εκτεθώ
    Αφου μου λες ΚΑΜΙΑ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία
    Ζεις στο πραγματικο κοσμο που εχει παρθει συνειδητη πολιτικη αποφαση να κλεισουν τους ελεπ (κατι που συμβαινει με γοργους ρυθμους κρινοντας απ'τις επιχειρησεις που κλεινουν και τα μπλοκακια που παραδιδονται) και να παρουν το τζιρο οι μεγαλοι. Εσυ καθεσαι και μου λες οτι το ερωτημα θα ειχε νοημα μονο αμα ηταν ...ενας ο ΕΛΕΠ. Απο που και ως που? Ετσι δουλευει η οικονομια τοσα χρονια? Με ΕΝΑΝ ελεπ?

    Τεσπα δεν ασχολουμαι αλλο. Δε θες να απαντησεις, δε θες. Απλα θες να κρινεις τις ερωτησεις και τις απαντησεις των αλλων ως "χαζες" ενω εσυ ο ιδιος δε παιρνεις θεση.

  9. #24309
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου μου λες ΚΑΜΙΑ.



    Ζεις στο πραγματικο κοσμο που εχει παρθει συνειδητη πολιτικη αποφαση να κλεισουν τους ελεπ (κατι που συμβαινει με γοργους ρυθμους κρινοντας απ'τις επιχειρησεις που κλεινουν και τα μπλοκακια που παραδιδονται) και να παρουν το τζιρο οι μεγαλοι. Εσυ καθεσαι και μου λες οτι το ερωτημα θα ειχε νοημα μονο αμα ηταν ...ενας ο ΕΛΕΠ. Απο που και ως που? Ετσι δουλευει η οικονομια τοσα χρονια? Με ΕΝΑΝ ελεπ?

    Τεσπα δεν ασχολουμαι αλλο. Δε θες να απαντησεις, δε θες. Απλα θες να κρινεις τις ερωτησεις και τις απαντησεις των αλλων ως "χαζες" ενω εσυ ο ιδιος δε παιρνεις θεση.
    Οι σωστοί ΕΛΕΠ κλείνουν γιατί έχουν να ανταγωνιστούν τους ΕΛΕΠ που κλέβουν και έρχεσαι εσύ και μας λες ναι κλέβουν αλλά μετά τα ρίχνουν στην οικονομία (που δεν το κάνουν)

    Δεν ξέρω τι γίνεται στον δικό σου φανταστικό κόσμο.

  10. #24310
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σωστοί ΕΛΕΠ κλείνουν γιατί έχουν να ανταγωνιστούν τους ΕΛΕΠ που κλέβουν
    Ναι αυτο φταιει...

    Ειναι ξερω-γω προσφατο φαινομενο η κλεψια των ΕλΕπ και γι'αυτο κλεινουν μαζικα τωρα, οχι επειδη τους εχουν πεθανει στους φορους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έρχεσαι εσύ και μας λες ναι κλέβουν αλλά μετά τα ρίχνουν στην οικονομία (που δεν το κάνουν)
    Εγω λεω σε σχεση με τους αλλους που κλεβουν και τα στελνουν εξω, προτιμω αυτους που κλεβουν και το κυκλοφορουν εδω το χρημα γιατι αυτο, νομοτελειακα, θα φορολογηθει δευτερογενως, τριτογενως, κτλ, στα επομενα transactions αφου η οικονομια μας ουτως ή αλλως εχει τεραστιους εμμεσους φορους και φορους καταναλωσης.

    Εσυ λες οτι οι ΕλΕπ ειναι σα το σκρουτζ, δε ξοδευουν ("που δε το κανουν"). Απλα τα κανουν μασουρια. Απο βιτσιο βγαζουν λεφτα, απλα να βλεπουν μηδενικα να αυξανονται στο λογαριασμο τους (ή στο σεντουκι τους).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-01-20 στις 23:04.

  11. #24311
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Wind - ΤΟΛΟ
    Router
    Fritz.box 7140
    SNR / Attn
    8(dB) / 16(dB)
    Αν ήμουν Ελ επ και πληρωνομουν μόνο μαυρα.
    Από τα 1000 ευρώ πες το μήνα έδινα 500 στο ΣΜ. Άρα το κράτος θα είχε ένα κέρδος μόνο από αυτό περί τα 100 ευρώ ως ΦΠΑ.

    Από τη. Πολυεθνική θα είχε κάτι ανάλογο; Νομίζω πως όχι.
    Κάτι ψιχούλα...

  12. #24312
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σωστοί ΕΛΕΠ κλείνουν γιατί έχουν να ανταγωνιστούν τους ΕΛΕΠ που κλέβουν και έρχεσαι εσύ και μας λες ναι κλέβουν αλλά μετά τα ρίχνουν στην οικονομία (που δεν το κάνουν)

    Δεν ξέρω τι γίνεται στον δικό σου φανταστικό κόσμο.
    Ενταξει τωρα και εσυ, το τραβηξες μεχρι την ....Καπερναουμ. Δεν κλεινουν για αυτον τον λογο αλλα ισως και για αυτον τον λογο, ο οποιος ομως και ειναι πολυ, μα παρα πολυ παρακατω στη λιστα. Ας ξεκινουσες απο τον πολεμο που δεχονται απο εφορια, ΤΕΒΕ και γενικοτερα κρατικες δομες, ας πηγαινες σε ολα οσα ΔΕΝ εχουν την παραμικρη δυνατοτητα προσβασης, απο τραπεζες εως ακομα και φωτογραφικες των φωτογραφικων και απολυτα στοχευμενες νομεθετικες ρυθμισεις και μετα απο πολυ, φτασε και στον ανταγωνισμο του μικρου με τον μικρο.

    Και σε οτι αφορα την ερωτηση του POP, καλο θα ηταν να εξηγουνταν αυτο το 80μυρια τζιρος με το ποσα κερδη και ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟΣΑ και τελος στο ποιο το ποσοστο του 1,7 φορου στα ακαθαριστα ( μα πολυ ακαθαριστα εως και βρωμικα αν και παντοτε νομοτυπα γιατι ειπαμε υπαρχουν και οι ειδικες νομοθετικες ρυθμισεις ) κερδη.

  13. #24313
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pskouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήμουν Ελ επ και πληρωνομουν μόνο μαυρα.
    Από τα 1000 ευρώ πες το μήνα έδινα 500 στο ΣΜ. Άρα το κράτος θα είχε ένα κέρδος μόνο από αυτό περί τα 100 ευρώ ως ΦΠΑ.

    Από τη. Πολυεθνική θα είχε κάτι ανάλογο; Νομίζω πως όχι.
    Κάτι ψιχούλα...
    Δεν γίνεται να πληρώνεσαι μόνο μαύρα, για αυτό άλλωστε έχεις και τόσους γιατρούς με γραφείο στο κολονάκι που δηλώνουν μόνο τα ελάχιστα με απόδειξη, όποτε ναι κάτι θα σου μείνει για το SM

    Η πολυεθνική δίνει πόσα χρήματα είπαμε για μισθούς; αυτοί δεν θα ξοδέψουν 300 ευρώ ο κάθε ενας στο ΣΜ;



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει τωρα και εσυ, το τραβηξες μεχρι την ....Καπερναουμ. Δεν κλεινουν για αυτον τον λογο αλλα ισως και για αυτον τον λογο, ο οποιος ομως και ειναι πολυ, μα παρα πολυ παρακατω στη λιστα. Ας ξεκινουσες απο τον πολεμο που δεχονται απο εφορια, ΤΕΒΕ και γενικοτερα κρατικες δομες, ας πηγαινες σε ολα οσα ΔΕΝ εχουν την παραμικρη δυνατοτητα προσβασης, απο τραπεζες εως ακομα και φωτογραφικες των φωτογραφικων και απολυτα στοχευμενες νομεθετικες ρυθμισεις και μετα απο πολυ, φτασε και στον ανταγωνισμο του μικρου με τον μικρο.

    Και σε οτι αφορα την ερωτηση του POP, καλο θα ηταν να εξηγουνταν αυτο το 80μυρια τζιρος με το ποσα κερδη και ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟΣΑ και τελος στο ποιο το ποσοστο του 1,7 φορου στα ακαθαριστα ( μα πολυ ακαθαριστα εως και βρωμικα αν και παντοτε νομοτυπα γιατι ειπαμε υπαρχουν και οι ειδικες νομοθετικες ρυθμισεις ) κερδη.
    Ναι όντως μπορεί να είναι λίγο τραβηγμένο, το τι θέλει το κράτος και τα σχετικά τα ξέρουν πρίν γίνουν ΕΛΕΠ, αντί όμως να ζητήσουν να αλλάξουνε αυτά σου λέει κάτι θα βρούμε



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο φταιει...

    Ειναι ξερω-γω προσφατο φαινομενο η κλεψια των ΕλΕπ και γι'αυτο κλεινουν μαζικα τωρα, οχι επειδη τους εχουν πεθανει στους φορους.
    Κλείνουν και γιατί πλέον δεν έχουν και την απαραίτητη δουλεία για να κρατηθούν, όχι γιατί τους έχουν πεθάνει στους φόρους, αυτούς τους είχανε και πριν (για ότι δηλώνανε)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο φταιει...

    Ειναι ξερω-γω προσφατο φαινομενο η κλεψια των ΕλΕπ και γι'αυτο κλεινουν μαζικα τωρα, οχι επειδη τους εχουν πεθανει στους φορους.



    Εγω λεω σε σχεση με τους αλλους που κλεβουν και τα στελνουν εξω, προτιμω αυτους που κλεβουν και το κυκλοφορουν εδω το χρημα γιατι αυτο, νομοτελειακα, θα φορολογηθει δευτερογενως, τριτογενως, κτλ, στα επομενα transactions αφου η οικονομια μας ουτως ή αλλως εχει τεραστιους εμμεσους φορους και φορους καταναλωσης.

    Εσυ λες οτι οι ΕλΕπ ειναι σα το σκρουτζ, δε ξοδευουν ("που δε το κανουν"). Απλα τα κανουν μασουρια. Απο βιτσιο βγαζουν λεφτα, απλα να βλεπουν μηδενικα να αυξανονται στο λογαριασμο τους (ή στο σεντουκι τους).
    οσο και να χτυπιέσαι δεν είπα δεν ξοδεύουν, είπα οτι τα ξοδεύουν μαύρα, απο την στιγμή που είναι μαύρα δεν φορολογούνται. τέλος

  14. #24314
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τι θέλει το κράτος και τα σχετικά τα ξέρουν πρίν γίνουν ΕΛΕΠ
    Ναι τα ιδια ηθελε το κρατος απ'τον ΕλΕπ που ακομα δεν εχει συνταξιοδοτηθει, οταν δουλευε στα 80s/90s/2000s/2010s/2020.

    Μεχρι το '83 ουτε καν ΤΕΒΕ δεν ηθελες. Δεν ηταν υποχρεωτικο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο και να χτυπιέσαι δεν είπα δεν ξοδεύουν, είπα οτι τα ξοδεύουν μαύρα, απο την στιγμή που είναι μαύρα δεν φορολογούνται. τέλος
    Μα εσυ το αρνηθηκες οτι τα ριχνουν στην οικονομια, οχι εγω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έρχεσαι εσύ και μας λες ναι κλέβουν αλλά μετά τα ρίχνουν στην οικονομία (που δεν το κάνουν)

  15. #24315
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα ιδια ηθελε το κρατος απ'τον ΕλΕπ που ακομα δεν εχει συνταξιοδοτηθει, οταν δουλευε στα 80s/90s/2000s/2010s/2020.

    Μεχρι το '83 ουτε καν ΤΕΒΕ δεν ηθελες. Δεν ηταν υποχρεωτικο.

    - - - Updated - - -



    Μα εσυ το αρνηθηκες οτι τα ριχνουν στην οικονομια, οχι εγω:


    δεν τα ρίχνουν στην "λευκή" οικονομία happy now;

Σελ. 1621 από 5230 ΠρώτηΠρώτη ... 16011611161616191620162116221623162616311641 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας