Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστω graphist83 για τις προτασεις. Αλλα αν γινεται προτεινετε μερικες ακομα για να κλεισω σιγα-σιγα σε μια. Καλυτερα και με link απο skroutz η site γενικα.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιοπρεπές ΔΕΝ είναι. Γιατί δεν είναι μαύρο. Είναι γκρι. Δες τα νούμερα των τελευταίων Panasonic και Samsung plasma. 0.001 cd/m² σε ηρεμία και 0.0026 cd/m² η ZT60, 0.002 cd/m² σε ηρεμία και 0.003 cd/m² ANSI η πιο προσιτή GT60. Αυτά είναι μαύρα και μιλάμε ακόμη για ψαλίδα από αυτές που κόβουν τις κορδέλες στα υπερωκεάνια. 0,05 cd/m² είναι καραγκρί.
    Τα εχουμε ξαναπει, πολλες φορες. δεν χρειαζεται να χαραμισουμε το τοπικ του παιδιου με επιχειριματολογιες για το ποιος την εχει μακρυτερη.

    Είπα τπ 0,05 cd/m² ειναι αξιοπρεπές οχι οτι ειναι το απόλυτο μαυρο. Ούτε το 0,002 ειναι το απόλυτο μαυρο... Πέραν αυτου κανεις δεν αμφισβήτησε την υπεροχή των πλάσμα εκει. Ουδέποτε. Μια τηλεόραση ομως δεν κρίνεται μόνον απο αυτό. Πχ σε συνθήκες ημέρας, πόσο σημασία παιζει το 0,05 με το 0,002??

    Για αυτό και ζυγίζουμε τα υπέρ και τα κατά ώστε να καταλήξει ο καταναλωτής. Εαν ζητούσε εξαρχής μια TV για θέαση ταινιων το βράδυ με cinema υπερπιστοτητα, χωρις gaming, browsing και χωρίς να υπολογίζει την κατανάλωση (τα ανέφερε στο ποστ 1) τοτε δεν νομίζω να είχαμε αντίλογο..

    Ξέρω οτι για εσένα φιλε μου και για κάποιους αλλους δεν υπάρχει αλλη tv εκτος απο πλάσμα. Αυτο ειναι πλέον γνωστό. Καλο ειναι ομως να αφήσουμε τα ''μεταξύ'' μας και να βοηθήσουμε ουσιωδώς τον άνθρωπο.. Μονο..να του δώσουμε την δυνατότητα της επιλογής εε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω graphist83 για τις προτασεις. Αλλα αν γινεται προτεινετε μερικες ακομα για να κλεισω σιγα-σιγα σε μια. Καλυτερα και με link απο skroutz η site γενικα.
    Σε προτάσεις σου εδωσα δυο πιο πανω. Οσο περισσότερες σου δινω δεν σε βοηθάω αλλα σε μπερδεύω. Ασε που είναι περσινές και δεν ξερω εαν θα τις βρεις. Στα λεφτά αυτα δύσκολα τα πράγματα.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εχουμε ξαναπει, πολλες φορες. δεν χρειαζεται να χαραμισουμε το τοπικ του παιδιου με επιχειριματολογιες για το ποιος την εχει μακρυτερη.

    Είπα τπ 0,05 cd/m² ειναι αξιοπρεπές οχι οτι ειναι το απόλυτο μαυρο. Ούτε το 0,002 ειναι το απόλυτο μαυρο... Πέραν αυτου κανεις δεν αμφισβήτησε την υπεροχή των πλάσμα εκει. Ουδέποτε. Μια τηλεόραση ομως δεν κρίνεται μόνον απο αυτό. Πχ σε συνθήκες ημέρας, πόσο σημασία παιζει το 0,05 με το 0,002??

    Για αυτό και ζυγίζουμε τα υπέρ και τα κατά ώστε να καταλήξει ο καταναλωτής. Εαν ζητούσε εξαρχής μια TV για θέαση ταινιων το βράδυ με cinema υπερπιστοτητα, χωρις gaming, browsing και χωρίς να υπολογίζει την κατανάλωση (τα ανέφερε στο ποστ 1) τοτε δεν νομίζω να είχαμε αντίλογο..

    Ξέρω οτι για εσένα φιλε μου και για κάποιους αλλους δεν υπάρχει αλλη tv εκτος απο πλάσμα. Αυτο ειναι πλέον γνωστό. Καλο ειναι ομως να αφήσουμε τα ''μεταξύ'' μας και να βοηθήσουμε ουσιωδώς τον άνθρωπο.. Μονο..να του δώσουμε την δυνατότητα της επιλογής εε..
    0,002 είναι near perfect black. 0,05 είναι γκρι και ανάλογα το πάνελ, μπορεί και γκρι που μπλεδίζει. Το πόσο σημασία παίζει το μαύρο σε συνθήκες ημέρας είναι το ίδιο με το πόσο παίζει το λευκό το βράδυ. Η τηλεόραση κρίνεται για τη χρήση της στη διάρκεια όλης της ημέρας, πόσο δε όταν το μεγαλύτερο μέρος θέασης γίνεται απογευματινές και βραδυνές ώρες (peak times). Αυτό το λένε τα κανάλια, οι διαφημιστές, τα προγράμματα.

    Επίσης, θες να βοηθήσεις. Αλλά εσύ ο ίδιο βάζεις φραγμούς υπεράνω λογικής για κάποια θέματα. Ακούσαμε το ότι η plasma δεν κάνει για gaming ή browsing. Δεν κάνει για gaming μια τεχνολογία με πολύ χαμηλότερο response time από κάθε LED/LCD. Τι άλλο θα ακούσουμε;

    Δεν πειράζει, βοήθησε τον άνθρωπο. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν και άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν κάποιες τεχνικές γνώσεις οπότε σταμάτα να παραπληροφορείς.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, θες να βοηθήσεις. Αλλά εσύ ο ίδιο βάζεις φραγμούς υπεράνω λογικής για κάποια θέματα. Ακούσαμε το ότι η plasma δεν κάνει για gaming ή browsing. Δεν κάνει για gaming μια τεχνολογία με πολύ χαμηλότερο response time από κάθε LED/LCD. Τι άλλο θα ακούσουμε;
    Ξεχνάς και το ότι ακούσαμε ότι "όποιος έχει plasma δεν την ευχαριστιέται, και είναι δυστυχής".

  5. #20
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς και το ότι ακούσαμε ότι "όποιος έχει plasma δεν την ευχαριστιέται, και είναι δυστυχής".
    Εαν εσυ αυτο κατάλαβες οτι ειπα,τότε..........σηκώνω τα χέρια ψηλά... Στο ξανα ποσταρω μασημένα μπας και καταλάβεις... Στην περίπτωση που καποιος ''χειραγωγηθεί'' να πάρει κάτι που δεν ήθελε εξαρχής, ειχει κάνει μια λάθος αγορά. Ειτε LED ειτε πλάσμα, ειτε φούρνο μικροκυμάτων.. Μια λάθος αγορά, εκ των ύστερων οδηγεί σε ενα δυστυχισμένο καταναλωτή..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος αγοράζει ενα προϊόν επειδή του το έχουν επιβάλει ως το ''σωστό'' προϊόν ενω αρχικά δεν του άρεσε τότε ο καταναλωτής εχει κάνει λάθος αγορά. Η τηλεόραση ειναι ένα μέσον ψυχαγωγίας και οχι ενα κλινικό μεσο προβολής για επαγγελματική χρήση σε στούντιο η video editing. Κατάλαβε επιτελούς οτι υπάρχει καταναλωτικό κοινό που του αρέσει να βλέπει υπερκορεσμενα και ζωηρά. Εσένα όχι, δεν ειναι ολοι ίδιοι με εσένα. Ουτε υπάρχει λογος να γίνουν ολοι σαν εσένα.

    Στο φόρουμ οφείλουμε να γνωστοποιούμε στον καταναλωτή τα υπερ και τα κατα και επιλεγεί μόνος του. Αυτο λέγεται προσωπικό γούστο. Δεν βαφτίζουμε τις LED γλάστρες όπως εχεις αναφέρει παμπολες φόρες επειδη εσενα σε αφήνουν αδιάφορο. Το ιδιο ισχυει και για τον ηχο. Σε ενα σύστημα HΙ-END θα σου άρεσε ο φλατ ηχος που τα χαρακτηρίζει?? Στην πλειοψηφία να ξερεις δεν αρέσει και μιλαμε για συστήματα χιλιάδων ευρώ..

    ΥΓ. Και εγώ δυστυχισμένος κάτοχος πλάσμα είμαι ε... (Μονο οταν αγοράστηκε, εκεινη την εποχή όντως οι LCD ηταν γλάστρες...)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    0,002 είναι near perfect black. 0,05 είναι γκρι και ανάλογα το πάνελ, μπορεί και γκρι που μπλεδίζει. Το πόσο σημασία παίζει το μαύρο σε συνθήκες ημέρας είναι το ίδιο με το πόσο παίζει το λευκό το βράδυ. Η τηλεόραση κρίνεται για τη χρήση της στη διάρκεια όλης της ημέρας, πόσο δε όταν το μεγαλύτερο μέρος θέασης γίνεται απογευματινές και βραδυνές ώρες (peak times). Αυτό το λένε τα κανάλια, οι διαφημιστές, τα προγράμματα.

    Επίσης, θες να βοηθήσεις. Αλλά εσύ ο ίδιο βάζεις φραγμούς υπεράνω λογικής για κάποια θέματα. Ακούσαμε το ότι η plasma δεν κάνει για gaming ή browsing. Δεν κάνει για gaming μια τεχνολογία με πολύ χαμηλότερο response time από κάθε LED/LCD. Τι άλλο θα ακούσουμε;

    Δεν πειράζει, βοήθησε τον άνθρωπο. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν και άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν κάποιες τεχνικές γνώσεις οπότε σταμάτα να παραπληροφορείς.
    Εσυ λοιπόν φίλε μου που ''έχεις τεχνικές γνώσεις'' θα γνωρίζεις ότι το παρατεταμένο gaming σε ενα πλάσμα πάνελ από ενα καταναλωτή οδηγεί σε burn in λόγω στατικών εικόνων. Και μην μου πεις οτι δεν γίνεται στα σύγχρονα πανελ. Να σου ποσταρω ποσά δελτία από πελάτες μου που έχουν πάνελ ''ζωγραφισμένα.'' Είτε απο ps3 είτε απο letterbox. Πάμε παρακάτω. Browsing: Και εκει έχουμε στατικές εικόνες. Όσες σελίδες και να επισκεφτείς τα pull down menu του browser σου ειναι στάσιμα. Πέραν αυτού το κατα λευκό backround των σελίδων δημιουργεί απίστευτο flickering. Κατι που δεν διορθώνεται επίσης λόγω της εγγενούς On - Off τεχνολογίας των πλάσμα. Εαν εσένα δεν σε ενοχλεί, μην περιμένεις το ίδιο και για τους άλλους. Ευκρίνεια: Διάβασε μια γραμματοσειρά μεγέθους 6pt (ακραίο)στην πλάσμα σου και μετά και σε μια LCD.... Ουπς δεν ειναι τοσο καθαρο ε? Μας ενοχλεί και το PWM noise τόσο κοντά ε..?

    Επέτρεψε μου τελος, κάποια πράγματα που εσυ διαβάζεις απο το διαδίκτυο η κρίνεις απο την δίκη σου τηλεόραση, έμενα αποτελούν καθημερινή μου επαγγελματική ενασχόληση. Το πόσο δεν ενοχλεί τον μεσο καταναλωτή η απόδοση 0,05 πίστεψε με θα εκπλαγείς. Ποσες φόρες έχουμε παει σε σπίτια να καλιμπραρουμε με επαγγελματικό εξοπλισμό tv (και πλασμα) πετυχαίνοντας πολυ καλες τιμές (gamma κοντά στο 2,4, θερμοκρασία κοντα στους 6500Κ και σωστή ακριβεια στην παλετα rec 709, Ρυθμίζαμε με calman) και ο καταναλωτής μετά απο μια εβδομάδα το γύριζε στο dynamic επειδή του φαινόταν μουντό.. Οσα λεω και ξερω για τις LED - LCD αλλα τοσα ξερω και λεω για τις πλάσμα. Η καθε μια εχει το κοινο της. και μπορω να αναγνωρίζω ποιοι είναι αυτοί.

    Τελος ουδέποτε έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό του παιδιού για το τι θα παρει. (οπως εσεις). Παρέθεσα υπέρ και κατα. Εχει παντα την δυνατότητα να παει να τα δει και να διαλεξει. Δεν ειναι απιθανο να δει καποια πλάσμα και να εντυπωσιαστεί...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος graphist83 : 10-05-13 στις 11:26.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάς και το ότι ακούσαμε ότι "όποιος έχει plasma δεν την ευχαριστιέται, και είναι δυστυχής".
    ενας φιλος μου , που εχει plasma 10ετιας , γκρινιαζει καθε 4μηνο , που ερχεται ο εκκαθαριστικος απο την ΔΕΗ
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  7. #22
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ λοιπόν φίλε μου που ''έχεις τεχνικές γνώσεις'' θα γνωρίζεις ότι το παρατεταμένο gaming σε ενα πλάσμα πάνελ από ενα καταναλωτή οδηγεί σε burn in λόγω στατικών εικόνων. Και μην μου πεις οτι δεν γίνεται στα σύγχρονα πανελ. Να σου ποσταρω ποσά δελτία από πελάτες μου που έχουν πάνελ ''ζωγραφισμένα.'' Είτε απο ps3 είτε απο letterbox. Πάμε παρακάτω. Browsing: Και εκει έχουμε στατικές εικόνες. Όσες σελίδες και να επισκεφτείς τα pull down menu του browser σου ειναι στάσιμα. Πέραν αυτού το κατα λευκό backround των σελίδων δημιουργεί απίστευτο flickering. Κατι που δεν διορθώνεται επίσης λόγω της εγγενούς On - Off τεχνολογίας των πλάσμα. Εαν εσένα δεν σε ενοχλεί, μην περιμένεις το ίδιο και για τους άλλους. Ευκρίνεια: Διάβασε μια γραμματοσειρά μεγέθους 6pt (ακραίο)στην πλάσμα σου και μετά και σε μια LCD.... Ουπς δεν ειναι τοσο καθαρο ε? Μας ενοχλεί και το PWM noise τόσο κοντά ε..?

    Επέτρεψε μου τελος, κάποια πράγματα που εσυ διαβάζεις απο το διαδίκτυο η κρίνεις απο την δίκη σου τηλεόραση, έμενα αποτελούν καθημερινή μου επαγγελματική ενασχόληση. Το πόσο δεν ενοχλεί τον μεσο καταναλωτή η απόδοση 0,05 πίστεψε με θα εκπλαγείς. Ποσες φόρες έχουμε παει σε σπίτια να καλιμπραρουμε με επαγγελματικό εξοπλισμό tv (και πλασμα) πετυχαίνοντας πολυ καλες τιμές (gamma κοντά στο 2,4, θερμοκρασία κοντα στους 6500Κ και σωστή ακριβεια στην παλετα rec 709, Ρυθμίζαμε με calman) και ο καταναλωτής μετά απο μια εβδομάδα το γύριζε στο dynamic επειδή του φαινόταν μουντό.. Οσα λεω και ξερω για τις LED - LCD αλλα τοσα ξερω και λεω για τις πλάσμα. Η καθε μια εχει το κοινο της. και μπορω να αναγνωρίζω ποιοι είναι αυτοί.

    Τελος ουδέποτε έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό του παιδιού για το τι θα παρει. (οπως εσεις). Παρέθεσα υπέρ και κατα. Εχει παντα την δυνατότητα να παει να τα δει και να διαλεξει. Δεν ειναι απιθανο να δει καποια πλάσμα και να εντυπωσιαστεί...
    Για να έχεις Burn In σε μια plasma, πρέπει να κάνεις έκθεση της ίδιας ΣΤΑΤΙΚΗΣ εικόνας όχι για ώρες, για μέρες. Ας μην μπερδεύουμε επίσης το Burn In με το IR. Τα ίδια έλεγες και σε άλλο forum και πήρες μια χαρά τις ίδιες απαντήσεις.

    PWM noise έχω να δω από την σειρά 10 της Panasonic. Μάλλον έχεις μείνει πίσω. Το ίδιο και για το flickering. Ειδικά οι τελευταίες 2 σειρές από Panasonic και Samsung είναι για σεμινάρια στον τομέα αυτό. Σε αντίθεση με τις αντίστοιχες LED/LCD των τελευταίων χρόνων που υπάρχουν χαμηλά βαρομετρικά με πολλές 'νεφώσεις'. Πήγαινε στο γειτονικό forum για av υλικό και δες στο θέμα των βλαβών πόσα νήματα υπάρχουν για clouding.

    To 0,05 ενοχλεί. Ειδικά όταν πάει κάποιος να δει οτιδήποτε που έχει σκοτεινά χρώματα και μαύρα. Από μίκι μάους μέχρι ταινίες. Φίλος μου δεν είναι σχετικός και με ρώταγε πως μπορεί να δει περισσότερο μαύρο. Του ρύθμισα όσο μπορούσα μια Samsung LED και πάλι τα έβλεπε γκρίζα. Και πρόσεξε, 0,05 βλέπεις σε LED άνω του χιλιάρικου (και λίγο λέω). Αυτοί που λες μέσος καταναλωτής, παίρνουν LED του κιλού από το ράφι του τσάμπα και πονάνε τα ματάκια τους. Η επιτυχία των LED έγκειται στο ότι η μαζική παραγωγή και φθηνότερη τεχνολογία έχει οδηγήσει σε φθηνά μοντέλα (και μικρότερων ιντσών μιας και υπάρχει άγνοια και ο κόσμος ακούει 32" και του φαίνονται πολλές) τα οποία έχουν όμως και φτωχότατα χαρακτηριστικά. Αν κάποιος θέλει να διαθέσει ένα ποσό 800 ευρώ και πάνω για μια TV>42", δεν βλέπω τον λόγο να μην πάρει μια σύγχρονη plasma. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία που θα αφήσει πίσω τις LED και Plasma, η OLED, πάνω στη τεχνολογία Plasma πατάει.

  8. #23
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχεις Burn In σε μια plasma, πρέπει να κάνεις έκθεση της ίδιας ΣΤΑΤΙΚΗΣ εικόνας όχι για ώρες, για μέρες. Ας μην μπερδεύουμε επίσης το Burn In με το IR. Τα ίδια έλεγες και σε άλλο forum και πήρες μια χαρά τις ίδιες απαντήσεις.
    Οχι και 5 ώρες αρκούν για βαρύ IR το οποιο θα θέλει ώρες ''ξέπλυμα'' με το ειδικό κυλιόμενο βιντεο. Αντε βάλε τωρα τον μεσο ιδιώτη που να ασχολείται με τετοια. Εαν επαναληφθεί το ιδιο μοτιβο 2 με 3 φορες (πχ το ιδιο παιχνίδι η παλι ταινία με letterbox) χωρις να εχει παίξει κατι άλλο η tv μεγια σου η ζωγραφιά.. Θες να σου σκαναρω δελτία επισκέψεων σε καταναλωτες με burn in??? Σε ποιο φορουμ πήρα τετοιες απαντήσεις?? Παντου υπάρχουν πλασμα fun boys... H Μαλλον μιας και οι πλάσμα δεν μου φταίνε σε κατι, παντού υπάρχουν προσκολλημένοι και φανατισμένοι με κατι..

    Δες όμως εδω τι λενε σχετικά με το burn in. http://plasmatvbuyingguide.com/plasm...tv-burnin.html

    o, how do you prevent burn-in on your brand-new plasma TV screen?

    (1) Some obvious advice: Do not leave static images on your plasma TV screen for more than an hour. Turn off your unit when you are not watching it. Do not pause DVDs for more than 20 minutes at a time.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    PWM noise έχω να δω από την σειρά 10 της Panasonic. Μάλλον έχεις μείνει πίσω. Το ίδιο και για το flickering. Ειδικά οι τελευταίες 2 σειρές από Panasonic και Samsung είναι για σεμινάρια στον τομέα αυτό. Σε αντίθεση με τις αντίστοιχες LED/LCD των τελευταίων χρόνων που υπάρχουν χαμηλά βαρομετρικά με πολλές 'νεφώσεις'. Πήγαινε στο γειτονικό forum για av υλικό και δες στο θέμα των βλαβών πόσα νήματα υπάρχουν για clouding.

    Δεν βλέπεις PWM noise η flickering??? Τοτε δεν βλέπεις καλά.. Η μάλλον βλέπεις μόνο σε VT series, 8000 series κτλ. Πολύς κόσμος βλέπει μια χαρά. Ειδικά flickering. Το pwm noise μετά απο κάποια απόσταση δεν αποτελεί πρόβλημα. Στο ίντερνετ όμως ναι..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 0,05 ενοχλεί. Ειδικά όταν πάει κάποιος να δει οτιδήποτε που έχει σκοτεινά χρώματα και μαύρα. Από μίκι μάους μέχρι ταινίες. Φίλος μου δεν είναι σχετικός και με ρώταγε πως μπορεί να δει περισσότερο μαύρο. Του ρύθμισα όσο μπορούσα μια Samsung LED και πάλι τα έβλεπε γκρίζα. Και πρόσεξε, 0,05 βλέπεις σε LED άνω του χιλιάρικου (και λίγο λέω). Αυτοί που λες μέσος καταναλωτής, παίρνουν LED του κιλού από το ράφι του τσάμπα και πονάνε τα ματάκια τους. Η επιτυχία των LED έγκειται στο ότι η μαζική παραγωγή και φθηνότερη τεχνολογία έχει οδηγήσει σε φθηνά μοντέλα (και μικρότερων ιντσών μιας και υπάρχει άγνοια και ο κόσμος ακούει 32" και του φαίνονται πολλές) τα οποία έχουν όμως και φτωχότατα χαρακτηριστικά. Αν κάποιος θέλει να διαθέσει ένα ποσό 800 ευρώ και πάνω για μια TV>42", δεν βλέπω τον λόγο να μην πάρει μια σύγχρονη plasma. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι η τεχνολογία που θα αφήσει πίσω τις LED και Plasma, η OLED, πάνω στη τεχνολογία Plasma πατάει.
    Πως φαίνεται λοιπόν οτι εχεις σχηματίσει απόψεις μια και εξω και δεν ενημερώνεσαι. Οι ταπεινές LED του κιλου οπως λες δεν έχουν πάνω απο 0,06cd/m² Μερικές μαλιστα του πολύ κιλού βλέπε EH5000 που ηταν και full array χτύπαγαν και 0,035cd/m² εξαίρεση αποτελουν τα IPS πανελ που έχουν πολυ κακο μαύρο.

    Εφοσον δεν θέλετε λογια του αερα οριστε μερικές του ''κιλού'' και οι επιδόσεις τους.

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...ge=Performance
    0,035 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-...ture%20Quality
    0.0527 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...1305042929.htm
    0.0448 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...ge=Performance
    0.05 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-...ge=Performance
    0.05 cd/m2


    Τα λεγόμενα των ειδικών για το ποσο κακό ειναι το 0,05 σαν αποδοση...
    In any case, 0.05 cd/m2 is pretty good going, and is enough to provide the perception of deep blacks across a good selection of viewing environments.

    Για τα OLED καλα τα λες. Να ισορροπήσουν και λιγο τα κόστη κτίσης τους και μετα τα μιλάμε για μονόδρομο σε ποιότητα..


    Τελος δεν ειμαι κατά των πλάσμα. Πως άλλωστε αφου και εγω τέτοια τεχνολογία εχω επιλέξει απο το 2007 για έμενα. Δεν ειμαι όμως τόσο κατά των LED και τοσο απόλυτος ασο εσείς. Εχετε θέσει τον πηχη υπερβολικά ψηλά. Μην ξεχνάτε πολλοι έβλεπαν σε 21'' crt 50 HZ και την θεωρούσαν οκ

    Τα είπαμε εμεις ας αφήσουμε τωρα τον τοπικ starter να αποφασίσει. Δεν υπαρχει αλλο νόημα διάλογου. Μπορεί να πάρει και 10 σελίδες.... Τέτοια όρεξη εγώ δεν την εχω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος graphist83 : 10-05-13 στις 23:34.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι και 5 ώρες αρκούν για βαρύ IR το οποιο θα θέλει ώρες ''ξέπλυμα'' με το ειδικό κυλιόμενο βιντεο. Αντε βάλε τωρα τον μεσο ιδιώτη που να ασχολείται με τετοια. Εαν επαναληφθεί το ιδιο μοτιβο 2 με 3 φορες (πχ το ιδιο παιχνίδι η παλι ταινία με letterbox) χωρις να εχει παίξει κατι άλλο η tv μεγια σου η ζωγραφιά.. Θες να σου σκαναρω δελτία επισκέψεων σε καταναλωτες με burn in??? Σε ποιο φορουμ πήρα τετοιες απαντήσεις?? Παντου υπάρχουν πλασμα fun boys... H Μαλλον μιας και οι πλάσμα δεν μου φταίνε σε κατι, παντού υπάρχουν προσκολλημένοι και φανατισμένοι με κατι..

    Δες όμως εδω τι λενε σχετικά με το burn in. http://plasmatvbuyingguide.com/plasm...tv-burnin.html
    Να υποθέσω ότι το άρθρο είναι 6-7 χρόνων; Το λιγότερο. Να σου δώσω να διαβάσεις κάτι από το 2009.

    http://hdguru.com/plasma-tv-burn-in-fact-or-myth/

    Και δεν μιλάω καν για τα σημερινά μοντέλα όπου burn in ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχει εκτός και αν βλέπεις ANT1 7 μέρες σερί. Το forum στο οποίο αναφέρομαι είναι το avclub.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν βλέπεις PWM noise η flickering??? Τοτε δεν βλέπεις καλά.. Η μάλλον βλέπεις μόνο σε VT series, 8000 series κτλ. Πολύς κόσμος βλέπει μια χαρά. Ειδικά flickering. Το pwm noise μετά απο κάποια απόσταση δεν αποτελεί πρόβλημα. Στο ίντερνετ όμως ναι..
    Έχω δει όλα τα μοντέλα της σειρά 30 και 50 καθώς και τα μοντέλα 2012 της Samsung. Πρόβλημα ΔΕΝ είδα πουθενά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως φαίνεται λοιπόν οτι εχεις σχηματίσει απόψεις μια και εξω και δεν ενημερώνεσαι. Οι ταπεινές LED του κιλου οπως λες δεν έχουν πάνω απο 0,06cd/m² Μερικές μαλιστα του πολύ κιλού βλέπε EH5000 που ηταν και full array χτύπαγαν και 0,035cd/m² εξαίρεση αποτελουν τα IPS πανελ που έχουν πολυ κακο μαύρο.

    Εφοσον δεν θέλετε λογια του αερα οριστε μερικές του ''κιλού'' και οι επιδόσεις τους.

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...ge=Performance
    0,035 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-...ture%20Quality
    0.0527 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...1305042929.htm
    0.0448 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsu...ge=Performance
    0.05 cd/m2

    http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-...ge=Performance
    0.05 cd/m2


    Τα λεγόμενα των ειδικών για το ποσο κακό ειναι το 0,05 σαν αποδοση...
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις καλά την Αγγλική. Τα νούμερα αυτά είμαι με dimming των LED. Ουσιαστικά επιτυγχάνονται ΜΟΝΟ σε 100% μαύρη εικόνα όπου γίνεται dimming των LED. Αυτό πρακτικά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο και μαρκετινίστικο. Tο ίδιο συμβαίνει και στην LED οθόνη που έχω στο PC και είναι άχρηστο. Εκτός και αν κάθεσαι και βλέπεις μαύρη οθόνη. Στις plasma, τα μαύρα είναι σε συνθήκες θέασης, όχι σε παραμύθια. Και για του λόγου το αληθές, ΜΑΥΡΑ από uncalibrated VT65:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vt651_zpsd5d62700.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  62,9 KB 
ID: 123669

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vt6515_zps7dda9284.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  60,8 KB 
ID: 123670

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0307_zps6497278d.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  64,2 KB 
ID: 123671

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0316_zps72da33ad.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  114,0 KB 
ID: 123672


    Χάλια έτσι; Αν ποτέ LED επιτύχει τέτοια μαύρα, εγώ θα γίνω αστροναύτης. Όσο για τους ειδικούς, τους έχω δει κατά καιρούς πως 'εξαφανίζουν' προβλήματα από τηλεοράσεις όπως clouding και banding προκειμένου να πάρουν το τυράκι τους από τις εταιρίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος δεν ειμαι κατά των πλάσμα. Πως άλλωστε αφου και εγω τέτοια τεχνολογία εχω επιλέξει απο το 2007 για έμενα. Δεν ειμαι όμως τόσο κατά των LED και τοσο απόλυτος ασο εσείς. Εχετε θέσει τον πηχη υπερβολικά ψηλά. Μην ξεχνάτε πολλοι έβλεπαν σε 21'' crt 50 HZ και την θεωρούσαν οκ
    Τον πήχη δεν τον θέτει κανείς ψηλά. Τον θέτει με βάση τη λογική.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-04-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    1.495
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για του λόγου το αληθές, ΜΑΥΡΑ από uncalibrated VT65:
    εγω που βλεπω την εικονα σε οθονη led , μπορω να αντιληφθω την διαφορα που λες;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  μαυρο.PNG 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  1,85 MB 
ID: 123675
    :scratch dualboot win 7pro 64b -win 10 pro 64b ,AMD Phenom II X6 1055T , M4A89GTD-PRO/USB3 (AM3) , 12,0GB Dual-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20) , crossfire 2x ATI AMD Radeon HD 5850 Series (Sapphire/PCPartner) , 119GB SAMSUNG SSD 830 Series SATA Disk Device (SSD),
    111GB SanDisk SDSSDX120GG25 SATA Disk Device (SSD) , 931GB Western Digital WDC WD10 02FAEX-00Z3A0 SATA Disk Device (SATA) ,lg W2486

  11. #26
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι το άρθρο είναι 6-7 χρόνων; Το λιγότερο. Να σου δώσω να διαβάσεις κάτι από το 2009.

    http://hdguru.com/plasma-tv-burn-in-fact-or-myth/

    Και δεν μιλάω καν για τα σημερινά μοντέλα όπου burn in ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχει εκτός και αν βλέπεις ANT1 7 μέρες σερί. Το forum στο οποίο αναφέρομαι είναι το avclub.
    Οχι 3 χρονών ειναι. Εχει και διαφημίσεις απο C και D series.

    Οκ ωραία τα λέει. Έκανε και τεστ.. Βεβαία έχουν πολύ πλάκα τα σχόλια των αναγνωστών του άρθρου που λενε, μα εφόσον ειναι ετσι πως η δικιά μου άφησε στάμπα, πιο κάτω και η δικιά μου κτλ....χαχα..

    Λοιπόν ας το σοβαρέψουμε, Burn in σε καθημερινές συνθήκες θέασης ειναι δύσκολο να γινει. Αυτο καθώς ολοι κάνουμε zapping, τα κανάλια βάζουν πολλές διαφημίσεις κτλ. Ένας gamer ομως θα κατσει και 4-5 ωρες σερι να περάσει αυτήν την ριμάδα πιστά. Κάποιος στο internet θα κάτσει και 3 - 4 μπορεί και 5 ώρες να διαβάσει, χαζέψει κτλ. Εδω τα πράγματα θέλουν προσοχή..

    Πχ σε αυτο το άρθρο (πάνω λεει 2013) http://plasmatvbuyingguide.com/plasm...ma-vs-lcd.html λεει οτι ειναι δύσκολο στα σημερινά μοντελα αλλα 10+ ώρες αρκούν για να γινει ζημιά (οτι ειχα πει και εχω).


    In a new model plasma from any top tier manufacturer I would put "ghosting" estimates at an hour or more now (Ghosting can be "washed" out by displaying static gray material). Permanent burn-in I would put at more than 10 hours.
    Δυο με τρεις μέρες με το ίδιο μοτίβο κατ επανάληψη και η ζημιά εχει γίνει.


    Οσο για το AVSITE, χμμ. Απο το 2005 ειμαι και εκει τα ίδια διαμάχες κτλ. Κουραστικό σενάριο... Παραυατα αφου σου αρέσει να τους διαβάζεις, δες εδω νήμα σχετικό με burn in. Εχει 52 σελίδες συζήτηση. Πράγμα που σημαίνει οτι ακομα το παλεύουν να βγάλουν συμπέρασμα. Δες εδω μερικά περιστατικά. http://www.avclub.gr/forum/showthrea...Burn-In/page51 http://www.avclub.gr/forum/showthrea...Burn-In/page50.


    Βεβαία για να μην είμαι και άδικος. Τα περιστατικά burn in σε σχέση με τους ιδιοκτήτες πλάσμα ειναι πολύ μικρά. Αναφερόμενος σε μελή του avclub βεβαία που αλίμονο εαν δεν είχαν αυτοί την γνώση για το πως να μεταχειριστούν σωστσ μια τέτοια tv. Παραυατα μερικοί την έχουν πατήσει.

    Εαν δεν πείθεσαι με τίποτα έχω και πόσα δελτία απο service να σου σκαναρω να δεις απο το 2012 μέχρι σήμερα. Αλλα πραγματικά ειναι κόπος να σβήνω ονόματα, στοιχεία κτλ. Δεν αξιζει..


    Τέλος ακομα και το IR παρόλο που ειναι προσωρινό φαινόμενο αν αυτό γίνεται εύκολα, η διαδικασία που πρέπει να επακολουθήσει οπως το ξέπλυμα της tv με βίντεο ρονταρισματος είναι μια διαδικασία που ακομα και ενας επαγγελματίας - χομπιστας βαριέται να κάνει. Πόσο μάλλον ένας συνηθισμένος χρήστης...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει όλα τα μοντέλα της σειρά 30 και 50 καθώς και τα μοντέλα 2012 της Samsung. Πρόβλημα ΔΕΝ είδα πουθενά.
    Flickering δεν μπορούν να αντιληφθούν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Μερικοί καθόλου, μερικοί ζαλίζονται. Πράγμα που αποδεικνύει οτι δεν βλέπουμε ολοι το ίδιο όπως βροντοφωνάζω συνεχώς. Το οτι εσύ δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Κάποιοι το βλέπουν κανονικά.

    Εδω δες γιατι υπάρχει και το γιατι δεν μπορεί να εξαλειφθεί ποτε...
    http://www.fullhd.gr/item/1123-%CE%A...lickering.html

    Και εδώ πόσοι το έχουν παρατηρήσει.......
    https://www.google.gr/search?q=plasm...ient=firefox-a

    To PWM noice υπάρχει. Να σου βγάλω φώτο αυριο αμα θες. Άλλα αυτο δεν ειναι πρόβλημα καθώς μετα απο 1 μετρό δεν φαίνεται..




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις καλά την Αγγλική. Τα νούμερα αυτά είμαι με dimming των LED. Ουσιαστικά επιτυγχάνονται ΜΟΝΟ σε 100% μαύρη εικόνα όπου γίνεται dimming των LED. Αυτό πρακτικά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστο και μαρκετινίστικο. Tο ίδιο συμβαίνει και στην LED οθόνη που έχω στο PC και είναι άχρηστο. Εκτός και αν κάθεσαι και βλέπεις μαύρη οθόνη. Στις plasma, τα μαύρα είναι σε συνθήκες θέασης, όχι σε παραμύθια. Και για του λόγου το αληθές, ΜΑΥΡΑ από uncalibrated VT65:
    Αγγλική καταλαβαίνω πολυ καλά, μάλιστα πολυ καλύτερα απο fluently English οπως μερικοί.... Η διάφορα μας ειναι οτι αυτα τα άρθρα, εγω δεν βαριέμαι και τα εχω διαβάσει ολοκληρα.. Θα έβλεπες λοιπόν αν το έκανες και εσυ αυτό οτι οι τελικοί πίνακες λένε οτι οι μετρήσεις αυτές ειναι ANSI με την γνωστή σκακιέρα οπως πολλοί ξέρουν. Αυτο εξομοιώνει μια σκηνή με φωτεινά και σκοτεινά σημεία...



    Το βλέπεις... Πιο πανω με ενεργοποιημένο το local dimming (Μάλλον πιο σωστα Global dimming) σε μαύρο φόντο οπως λες εσυ, η απόδοση τους ειναι 0,00 cd/m2!(ειναι πιο πανω το κυκλακι). Λογικό εφόσον ειναι κλειστό το back light. Χωρίς φως δεν έχουμε φως....

    Εσυ λογικά μπερδεύτηκες εδω....
    Like all Samsung LED TVs we’ve reviewed this year, the UE32EH5000 automatically shuts off its backlight
    Πιο κατω ομως λεει οτι για να μην γινει αυτο....
    this is unavoidable regardless of which picture preset is used – when asked to display a full black screen. The auto-dimming can be defeated by presenting even the tiniest amount of non-black content on screen, for example a pause icon. Using this method to prevent the LEDs from being turned off completely, we measured calibrated black level to be 0.035 cd/m2 on a full-field video black scene.
    Εντάξει τώρα με την γνώση μου στην Αγγλική γλώσσα??



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάλια έτσι; Αν ποτέ LED επιτύχει τέτοια μαύρα, εγώ θα γίνω αστροναύτης. Όσο για τους ειδικούς, τους έχω δει κατά καιρούς πως 'εξαφανίζουν' προβλήματα από τηλεοράσεις όπως clouding και banding προκειμένου να πάρουν το τυράκι τους από τις εταιρίες.

    Γιατί ειπα εγω πότε οι οι lcd επιτυγχάνουν μαύρο επίπεδου πλάσμα?? Σε πιο ποστ μου το λεω αυτο? Διαφώτισε με... Ο ίδιος λεω οτι εκει οι πλάσμα ειναι μονόδρομος, άλλα το ποσο πολυ ειναι σχετικό. Τελος εγώ ποτε δεν ξεκίνησα μια τέτοια κόντρα. Μια αναφορά εκανα..
    Μα τι στο κάλο συμβαίνει με εσας, οποίος παει να πει κατι και δεν σας βρίσκει απολυτά σύμφωνους το γυρνάτε στην κόντρα.. Παω στοίχημα όταν ήσουν μικρός κοντράριζες ολα τα υπάρχοντα σου με τα άλλα των άλλων παιδιών.. Και παντα ήθελες να έχεις δίκιο. Όλοι τα κάναμε αυτα μικροί. Αλλα τώρα εχουν περάσει πολλά χρονιά έτσι? Στην ζωη δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο, υπάρχει και γκρι.(δεν αναφερομαι σε πανελ ) Για αυτο και υπάρχουν πολλα διαφορετικά είδη και κατηγορίες, για να ταιριάζουν με τα ''πολύχρωμα'' γούστα του καθενός..



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πήχη δεν τον θέτει κανείς ψηλά. Τον θέτει με βάση τη λογική.
    Μάλιστα, δηλαδή ας το παμε την λογική. Ο σωστός ηχος λοιπόν εχει κάποια καθιερωμένα standard. Με βαση τον πήχη της δικη σας λογικής, κανενας καταναλωτής δεν θα έπρεπε να αγοράζει Ηome cinema all in one η micro συστήματα. Θα έπρεπε να διαλέγει μόνο hi-end ενισχυτικά κάποιων χιλιάδων ευρω για να εχει λογικό ήχο.... Μονο που κάποιοι εχουν ακούσει τετοια συστήματα και το πρώτο που σου λενε ειναι.... Βάλτου λιγα μπάσα ξερό ειναι... Δεν ακου καλά το τσικι τσικι..... Χμμμ η λογική της THX και του Hi-End μαλλον μερικούς δεν τους ενθουσιάζει. Και κάποιοι δαπανούν πολλα χιλιάρικα για να εχουν αυτο το αποτέλεσμα. Γιατι άραγε...Πολύ απλό θα το ξανα πω. Γιατι δεν είμαστε ολοι ιδιοι και δεν έχουμε τις ιδιες απαιτησεις..

    Τελος οσον άφορα τις OLED μπορει να εχουν εκθαμβωτική απόδοση, αλλα εχουν και αυτές θέματα..Δεν λεω για το burn in και την τιμη τους. Αλλα πιο πολυ για το lifespan που δινουν στις 14.000 ωρες με το brightness στην μεση..

    Φιλικα
    Μαριος
    AV Group.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος graphist83 : 12-05-13 στις 19:07.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  12. #27
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι 3 χρονών ειναι. Εχει και διαφημίσεις απο C και D series.

    Οκ ωραία τα λέει. Έκανε και τεστ.. Βεβαία έχουν πολύ πλάκα τα σχόλια των αναγνωστών του άρθρου που λενε, μα εφόσον ειναι ετσι πως η δικιά μου άφησε στάμπα, πιο κάτω και η δικιά μου κτλ....χαχα..

    Λοιπόν ας το σοβαρέψουμε, Burn in σε καθημερινές συνθήκες θέασης ειναι δύσκολο να γινει. Αυτο καθώς ολοι κάνουμε zapping, τα κανάλια βάζουν πολλές διαφημίσεις κτλ. Ένας gamer ομως θα κατσει και 4-5 ωρες σερι να περάσει αυτήν την ριμάδα πιστά. Κάποιος στο internet θα κάτσει και 3 - 4 μπορεί και 5 ώρες να διαβάσει, χαζέψει κτλ. Εδω τα πράγματα θέλουν προσοχή..

    Πχ σε αυτο το άρθρο (πάνω λεει 2013) http://plasmatvbuyingguide.com/plasm...ma-vs-lcd.html λεει οτι ειναι δύσκολο στα σημερινά μοντελα αλλα 10+ ώρες αρκούν για να γινει ζημιά (οτι ειχα πει και εχω).




    Δυο με τρεις μέρες με το ίδιο μοτίβο κατ επανάληψη και η ζημιά εχει γίνει.
    Το άρθρο που παραθέτεις είναι η επιτομή της ασχετοσύνης αυτού που το έγραψε. Πχ διαβάζω

    The time it takes for this to occur depends greatly on the anti burn-in technology of the manufacturer.
    Μιλάμε για την υπέρτατη κοτσάνα. Οι δύο βασικότεροι παράγοντες είναι οι ρυθμίσεις (πχ όχι δυναμικό προφίλ ή επιθετική ρύθμιση) και η γήρανση του φώσφορου. Σε μια μοντέρνα Plasma TV με 2000 ώρες είναι πολύ δύσκολο ακόμη και IR να δεις. Πολλοί δεν είναι σε θέση να διαχωρίσουν το IR από το Burn In. Ένας άλλος παράγοντας, λιγότερο σημαντικός, είναι και features όπως το Pixel Orbiter ή το Pixel Shifting. Αν θες να διαβάσεις κάτι πιο σοβαρό και όχι κάτι που παρουσιάζει μια κοπελίτσα, διάβασε αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το AVSITE, χμμ. Απο το 2005 ειμαι και εκει τα ίδια διαμάχες κτλ. Κουραστικό σενάριο... Παραυατα αφου σου αρέσει να τους διαβάζεις, δες εδω νήμα σχετικό με burn in. Εχει 52 σελίδες συζήτηση. Πράγμα που σημαίνει οτι ακομα το παλεύουν να βγάλουν συμπέρασμα. Δες εδω μερικά περιστατικά. http://www.avclub.gr/forum/showthrea...Burn-In/page51 http://www.avclub.gr/forum/showthrea...Burn-In/page50.


    Βεβαία για να μην είμαι και άδικος. Τα περιστατικά burn in σε σχέση με τους ιδιοκτήτες πλάσμα ειναι πολύ μικρά. Αναφερόμενος σε μελή του avclub βεβαία που αλίμονο εαν δεν είχαν αυτοί την γνώση για το πως να μεταχειριστούν σωστσ μια τέτοια tv. Παραυατα μερικοί την έχουν πατήσει.

    Εαν δεν πείθεσαι με τίποτα έχω και πόσα δελτία απο service να σου σκαναρω να δεις απο το 2012 μέχρι σήμερα. Αλλα πραγματικά ειναι κόπος να σβήνω ονόματα, στοιχεία κτλ. Δεν αξιζει..
    Τελευταίο post 10 μήνες πριν και τη συχνότητα εμφάνισης στις τελευταίες σελίδες να είναι όλο και πιο αραιή. Πολλά από τα περιστατικά ήταν απλό IR που έφυγε. Δώσε ότι θες, αποδεδειγμένα όμως ότι υπάρχει burn in (κάτι που δεν το βγάζεις με το μάτι). Μετρημένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος ακομα και το IR παρόλο που ειναι προσωρινό φαινόμενο αν αυτό γίνεται εύκολα, η διαδικασία που πρέπει να επακολουθήσει οπως το ξέπλυμα της tv με βίντεο ρονταρισματος είναι μια διαδικασία που ακομα και ενας επαγγελματίας - χομπιστας βαριέται να κάνει. Πόσο μάλλον ένας συνηθισμένος χρήστης...
    Τι βαριέται να κάνει; Να βάλει την IR μπάρα; 2" χρόνος είναι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flickering δεν μπορούν να αντιληφθούν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Μερικοί καθόλου, μερικοί ζαλίζονται. Πράγμα που αποδεικνύει οτι δεν βλέπουμε ολοι το ίδιο όπως βροντοφωνάζω συνεχώς. Το οτι εσύ δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Κάποιοι το βλέπουν κανονικά.

    Εδω δες γιατι υπάρχει και το γιατι δεν μπορεί να εξαλειφθεί ποτε...
    http://www.fullhd.gr/item/1123-%CE%A...lickering.html

    Και εδώ πόσοι το έχουν παρατηρήσει.......
    https://www.google.gr/search?q=plasm...ient=firefox-a

    To PWM noice υπάρχει. Να σου βγάλω φώτο αυριο αμα θες. Άλλα αυτο δεν ειναι πρόβλημα καθώς μετα απο 1 μετρό δεν φαίνεται..
    Μα το ίδια refresh rates υπήρχαν το 2009 τα ίδια και σήμερα; Εγώ ανέφερα τελευταίες γενιές. Και ναι, στις τελευταίες γενιές, τα φαινόμενα είναι είτε ελάχιστα είτε ανύπαρκτα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγγλική καταλαβαίνω πολυ καλά, μάλιστα πολυ καλύτερα απο fluently English οπως μερικοί.... Η διάφορα μας ειναι οτι αυτα τα άρθρα, εγω δεν βαριέμαι και τα εχω διαβάσει ολοκληρα.. Θα έβλεπες λοιπόν αν το έκανες και εσυ αυτό οτι οι τελικοί πίνακες λένε οτι οι μετρήσεις αυτές ειναι ANSI με την γνωστή σκακιέρα οπως πολλοί ξέρουν. Αυτο εξομοιώνει μια σκηνή με φωτεινά και σκοτεινά σημεία...



    Το βλέπεις... Πιο πανω με ενεργοποιημένο το local dimming (Μάλλον πιο σωστα Global dimming) σε μαύρο φόντο οπως λες εσυ, η απόδοση τους ειναι 0,00 cd/m2!(ειναι πιο πανω το κυκλακι). Λογικό εφόσον ειναι κλειστό το back light. Χωρίς φως δεν έχουμε φως....

    Εσυ λογικά μπερδεύτηκες εδω....

    Πιο κατω ομως λεει οτι για να μην γινει αυτο....


    Εντάξει τώρα με την γνώση μου στην Αγγλική γλώσσα??
    Αφού είσαι λοιπόν καλός, εξήγησε μας το παρακάτω:

    In any case, 0.05 cd/m2 is pretty good going, and is enough to provide the perception of deep blacks across a good selection of viewing environments. As usual for a Sony LCD, though, the blacks turned purplish when viewed in a dark room – especially if we looked to the sides of the TV.
    Και θα με ενδιέφεραν πιο πολύ τα bold. Να μην κάνω και άλλα quotes. Είναι ξεκάθαρο ότι ο ένας από τους δύο reviewers που γράφει απλά τα λέει λίγο πιο ΄χύμα΄. Α, και μιας και το αναφέραμε, τα πολύ καλά μαύρα που βλέπεις σε μια LED

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1166680_1_2005fpwwr9.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  17,0 KB 
ID: 123748

    Πες μου τώρα πόσοι έχουν Burn In, και πόσοι clouding μιας και όλες σχεδόν οι LED, αυτή την εικόνα έχουν με την ένταση να διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο. Μαύρα με νεφώσεις. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειπα εγω πότε οι οι lcd επιτυγχάνουν μαύρο επίπεδου πλάσμα?? Σε πιο ποστ μου το λεω αυτο? Διαφώτισε με... Ο ίδιος λεω οτι εκει οι πλάσμα ειναι μονόδρομος, άλλα το ποσο πολυ ειναι σχετικό. Τελος εγώ ποτε δεν ξεκίνησα μια τέτοια κόντρα. Μια αναφορά εκανα..
    Μα τι στο κάλο συμβαίνει με εσας, οποίος παει να πει κατι και δεν σας βρίσκει απολυτά σύμφωνους το γυρνάτε στην κόντρα.. Παω στοίχημα όταν ήσουν μικρός κοντράριζες ολα τα υπάρχοντα σου με τα άλλα των άλλων παιδιών.. Και παντα ήθελες να έχεις δίκιο. Όλοι τα κάναμε αυτα μικροί. Αλλα τώρα εχουν περάσει πολλά χρονιά έτσι? Στην ζωη δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο, υπάρχει και γκρι.(δεν αναφερομαι σε πανελ ) Για αυτο και υπάρχουν πολλα διαφορετικά είδη και κατηγορίες, για να ταιριάζουν με τα ''πολύχρωμα'' γούστα του καθενός..
    Μα εσύ εδώ και 2 σελίδες αυτό προσπαθείς να κάνεις. Και το μέγιστο φάουλ είναι αυτό

    Η πλάσμα κατα βάση προτείνεται για cinema friendly users με high end καταβολές στην εικόνα με όρεξη να προσέχουν την συσκευή. Μερικοί βεβαια το high end δεν τους ενθουσιάζει, αρα χάνει και τον ψυχαγωγικό της χαρακτήρα.
    Οι plasma ΚΑΠΟΤΕ ναι. Με plasma στα 600 ευρώ, όχι. Και ούτε χάνει κάτι. Άσπρο-Μαύρο είναι αυτό. Το να κάνεις τέτοιο διαχωρισμό όπως και το να λες "χωρις gaming, browsing" λες και δεν υπάρχουν κάτοχοι Plasma να παίζουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ παιχνίδια ή να κάνουν browsing.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, δηλαδή ας το παμε την λογική. Ο σωστός ηχος λοιπόν εχει κάποια καθιερωμένα standard. Με βαση τον πήχη της δικη σας λογικής, κανενας καταναλωτής δεν θα έπρεπε να αγοράζει Ηome cinema all in one η micro συστήματα. Θα έπρεπε να διαλέγει μόνο hi-end ενισχυτικά κάποιων χιλιάδων ευρω για να εχει λογικό ήχο.... Μονο που κάποιοι εχουν ακούσει τετοια συστήματα και το πρώτο που σου λενε ειναι.... Βάλτου λιγα μπάσα ξερό ειναι... Δεν ακου καλά το τσικι τσικι..... Χμμμ η λογική της THX και του Hi-End μαλλον μερικούς δεν τους ενθουσιάζει. Και κάποιοι δαπανούν πολλα χιλιάρικα για να εχουν αυτο το αποτέλεσμα. Γιατι άραγε...Πολύ απλό θα το ξανα πω. Γιατι δεν είμαστε ολοι ιδιοι και δεν έχουμε τις ιδιες απαιτησεις..

    Τελος οσον άφορα τις OLED μπορει να εχουν εκθαμβωτική απόδοση, αλλα εχουν και αυτές θέματα..Δεν λεω για το burn in και την τιμη τους. Αλλα πιο πολυ για το lifespan που δινουν στις 14.000 ωρες με το brightness στην μεση..

    Φιλικα
    Μαριος
    AV Group.
    Οι OLED ακόμη αναπτύσσονται. Μαζικά όταν βγουν τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά. Αλλά όπως και να έχει, εκεί θα είναι το mainstream προϊόν.

    Σχετικά με τον ήχο μπορεί να αγοράσει ο καθένας έξυπνα. Ένας ενισχυτής μπορεί να στοιχίσει 300 ευρώ κι ένα σετ ηχείων 500-600. Και μπορεί να έχει αξιοπρεπέστατο σύστημα για έναν χώρο Ελληνικού διαμερίσματος. Δεν είναι καμίας 'λογικής'. Είναι τι θες, τα βάζεις κάτω, βλέπεις όλες τις εναλλακτικές και αποφασίζεις. Και αυτό δεν είναι θέμα 'δεν τον ενθουσιάζει'. Οι περισσότεροι παίρνουν έτοιμα συστήματα all-in-one εν αγνοία τους καθώς δίνουν 700-900 ευρώ μόνο και μόνο για την υποτιθέμενη 'ευκολία' μιας κι έτσι τους τα πουλούν. Έλα όμως που αν κάτι χαλάσει, το πάνε πακέτο στον μάστορα και αν τους ζητήσεις τα μισά από όσο το πήραν για επισκευή, τρώνε πίκρα. Όταν θέλουν να συνδέσουν πολλαπλές πηγές (παιχνιδομηχανή, media player, TV), ακόμη μεγαλύτερη πίκρα καθώς έχουν μια μόλις οπτική ενώ ο φθηνός ενισχυτής, coaxial, optical και μερικά HDMI για να έχεις. Επίσης, και για να τελειώνω, αν δεις, σε αυτό εδώ το forum, έχω προτείνει ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ φορές την αγορά LED ειδικά σε παιδιά με χαμηλό budget. Κάποιος άλλος τα βλέπει μονοδιάστατα δυστυχώς...

  13. #28
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστηχως η ευτηχως δεν εχω την ίδια όρεξη για τέτοιου είδους κουβέντα. Το ποιος είναι μονοδιαστατος είναι προφανές. Αυτό άνετα θα φανεί αμα συγκεντρώσω τα ποστ σου εδώ με το πλάσμα και ξερό ψωμί. Εγώ αποτρέπω κάποιον υποψήφιο καταναλωτή από περιπέτειες. Προσωπικα εχω προτείνει φέτος σε πελάτες μου πλάσμα περισσότερες από όσες έχετε προτείνει όλοι εδώ μέσα. Απλά ζύγιζω ποιανου του ταιριάζει και ποιανού όχι. Χωρίς όμως να του αφαιρώ το δικαίωμα της επιλογής. Από εκεί και πέρα ωραία και καλά τα είπαμε. Δεν θέλω να το συνεχίσω. Από τα γραφόμενα ας προκύψουν και οι εκτιμήσεις του καθενός.

    Καλό απόγευμα.

  14. #29
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Παιδια, ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις και το ενδιαφερον. Αλλα το θεμα ειναι να κρατησουμε το thread οσο πιο απλο γινεται καθως αφορα εμενα που ειμαι ασχετος και δεν εχω τις γνωσεις για τοσο τεχνικες λεπτομεριες. Και ουτε θελω να γινει flame thread που ο ενας κραζει τον αλλον για το ποιος εχει μεγαλυτερη τεχνογνωσια και ποιος προσπαθει να πλασσαρει/πουλησει Plasma η LCD/LED. Δεν με αφορα στο κατω-κατω. Αρχιζει και γινεται ολοενα και πιο off-topic η κατασταση, δεν ειναι Plasma vs LED το θεμα.

    Αφου αποφασισα οτι δεν θελω Plasma μονο και μονο γιατι δεν εχω την υπομονη να ασχοληθω και να την "στρωσω" (και λογω καταναλωσης επισης), αυτο που ζηταω πολυ απλα ειναι να μου προτεινετε καποιες LCD/LED (και ας μην ειναι και Sony που ειπα στην αρχη) για να μπορεσω να αποφασισω καθως πρεπει να κανω την αγορα ψιλοαμεσα. Οσο για την Sony 40ΗΧ750 που προτεινες graphist83 δεν βλεπω να υπαρχει καπου πλεον. Γι'αυτο και σε προηγουμενο post ειχα ζητησει links απο skroutz η μαγαζι.

    Θα ηθελα πανω απο 40'' ειναι η αληθεια, οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα δηλαδη, αλλα και να ειναι και καλη για τιμη/αποδοση.

    Ευχαριστω και παλι.

  15. #30
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H sony ειναι περσινό μοντελο και μαλιστα εχει σταματήσει να διατιθεται καιρο. Για αυτο και η χαμηλή τιμη. Απλα έλεγα μπας και την έβρισκες σε καμιά γύρα.

    Αν πας σε 40'' επεσε η καινούργια Samsung 40F6400 στα 699€ Ειναι εισαγωγική στα 200Hz (100 εγγενή). Smart, dual core cpu, μπαινει παντου, παιζει τα παντα απο USB και εχει πολυ καλο connectivity με smartphones, ΝAS, tablets κτλ. Μαλιστα ειναι μοντέλο 2013 και εχει πολυ καλές κριτικές.

    Αν θες να πας σε 46'' Εχουν βγάλει οι Κωτσοβολοι την 46ΕΗ6030 περσινό μοντελο αλλα διαθέσιμο, στα 599€. Επισης στα 200Hz (100 εγγενή) αλλα οχι smart. Στα θετικά ειναι full array led οποτε εχει και καλη ομοιομορφία φωτισμου και χαμηλο clouding. Στα μειον ειναι πιο παχιά πισω.

    Για Sony θα περιμένεις τα νεα μοντελα triluminos απο τελη Μαιοι και εαν. Παντως απο τιμες δεν θα σου αρεσουν και τοσο..
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για gaming PC - budget 800-900E-
    Από stelao στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-13, 10:01
  2. Διορθωσεις σε προταση για Gaming Pc ~1200ευρω~
    Από CaLua στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-12, 19:19
  3. νεα συνθεση για game pc
    Από panatas στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 15:44
  4. Κουτι για gaming pc
    Από mlrs20 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 22:15
  5. Συμβουλές & προτάσεις για νέα κεντρική μονάδα
    Από mr_element στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-12, 14:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας