Σελ. 150 από 157 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.236-2.250 από 2343
  1. #2236
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφου δεν καταφερα να κανω το tb να ξαναδουλεψει βγαζοντας τις προβληματικες γραμμες, ζητησα απο καποιον να ανεβασει ενα .patch για να το πατσαρω αυτοματα. Καποιος το εκανε, το πατσαρα και τωρα δουλευει μια χαρα. Εχουμε 8/3 σημερα. Ποτε θα περασει το, ετοιμο πλεον, patch ο maintainer στο πακετο του? Εγω λεω απο βδομαδα αν ειμαστε τυχεροι.
    ديميتريس

  2. #2237
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβγαλα αυτα που λες, απο τα καγκελα (#) και περα, αλλα παλι κανει τα ιδια.
    Απ' ό,τι είδα στο bug report, πρέπει να σβήσεις και τα κάγκελα. Δοκίμασε χωρίς καθόλου φακέλους .thunderbird και .icedove στο ~

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μια αλλη εκτος απο το arch. :P
    Γενικα, μαθαινω δυσκολοτερα απ' οτι πριν 10 χρονια που ξεκινησα με λινουξ. Εχω δοκιμασει διαφορες διανομες σε vm και παντα ειτε θα υπηρχε κατι να με χαλαει πχ σαβουρα ή περιττο cofiguration κλπ, ειτε δεν θα γινοταν "σωστα", πχ να εγκαταστησω κατι και μετα να πρεπει με το χερι να ορισω τον daemon του να τρεχει, που νομιζω συμβαινει στο arch.
    Επισης, μετα απο τοσα χρονια. εχοντας πετυχει το σχεδον τελειο στησιμο του συστηματος για μενα, δεν συζηταω καν το ενδεχομενο να παω σε διανομη που δεν προσφερει απο το πιο σημαντικο, πχ drivers απο την nvidia, flash, ms fonts κλπ, ως το πιο ασημαντο, πχ το wbar.
    Πλέον με το systemd η ρύθμιση του συστήματος είναι ενιαία σε όλες τις διανομές, οπότε αυτό το έχεις. Τώρα αν θες rolling release το Arch ή το Gentoo είναι μονόδρομος. Και τα δύο είναι πολύ πιο σταθερά από το Sid, στη stable εκδοχή τους (χωρίς [testing] ή ~ αντίστοιχα ανοικτά)

    Αν δε σε ενδιαφέρει το rolling release τότε έχεις ουσιαστικά άπειρες επιλογές.

  3. #2238
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και τα καγκελα εσβησα, και φρεσκια εκκινηση εκανα, κανοντας τον ~/.thunderbird backup καπου και μετα σβηνοντας τον. Τιποτα δεν επιασε. Αλλα το patch επιασε. Να φταιει που εσβηνα τα οσα ειχε αμεσως μετα το / ?

    - - - Updated - - -

    Ξερει κανεις πως ζηταω το bug report μου να γινει merge με καποιο αλλο?
    ديميتريس

  4. #2239
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον με το systemd η ρύθμιση του συστήματος είναι ενιαία σε όλες τις διανομές, οπότε αυτό το έχεις. Τώρα αν θες rolling release το Arch ή το Gentoo είναι μονόδρομος. Και τα δύο είναι πολύ πιο σταθερά από το Sid, στη stable εκδοχή τους (χωρίς [testing] ή ~ αντίστοιχα ανοικτά)
    Όποτε κάποιος αναφέρει την λέξη rolling διανομή, το μυαλό όλων πηγαίνει σε Arch για binary και Gentoo για source. Εκτός από αυτά τα δύο όμως, πολύ αξιόλογο project είναι και το Tumbleweed της OpenSuse (κατ εμέ πολύ πιο αξιόλογο από το Arch αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό).

    Το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι ίδιο με αυτό των Arch, Gentoo και πιο άπειρους χρήστες ακόμη αλλά όχι εντελώς άπειρους γιατί κάτι θα σπάσει κατά καιρούς και θα χρειαστεί φτιάξιμο. Μια διαφορά που έχει με άλλες rolling διανομές είναι η σουίτα δοκιμών που έχει και που είναι αυτή που (ας πούμε) εγγυάται την σταθερότητά του.

    Δηλαδή υπάρχει ένα repository που λέγεται Factory και στο οποίο μπαίνει οποιοδήποτε νέα έκδοση πακέτου βγαίνει. Αντίστοιχο είναι το Rawhide της Fedora, το testing του Arch, κτλ. Από εκεί και πέρα, κάθε τόσο (5 φορές την εβδομάδα εκτός απροόπτου), η "snapshot" του Factory εκείνη την στιγμή περνάει σε αυτή την σουίτα η οποία τρέχει καμμιά 1000 τεστς που έχουν κρίνει οι devs ότι είναι αντιπροσωπευτικά όπως αν μπορεί να εγκατασταθεί το iso σε διάφορα σενάρια (πχ raid, lvm, κτλ), αν παίζει το vlc, και διάφορα άλλα. Αν η snapshot αυτή επιτύχει τα tests, τότε περνάει στο repository Tumbleweed σαν "snapshot 2017-03-08". Αν αποτύχει κάποια τεστς τότε αποσύρεται και περιμένουμε την επόμενη snapshot.

    Υποτίθεται ότι τα τεστς είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να δοκιμάζουν όλα τα major components ενός συστήματος για τυχόν αστάθειες και έτσι παίρνεις μόνο ένα "δεμένο" και σταθερό σύστημα. Όπως καταλαβαίνετε, πρακτικά είναι διαφορετικό το πράγμα και συχνά υπάρχουν μικροσπασίματα αλλά γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από την σταθερότητα της διανομής. Αν δε, δεν φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις btrfs, μπορείς με τις αυτόματες snapshots που δημιουργούνται κάθε φορά που γίνεται μια αναβάθμιση να γυρίσεις πίσω σε οποιαδήποτε στιγμή θέλεις, αν γίνει κάποια στραβή.

    Αν ο jim_p θέλει ένα σύστημα το οποίο να το ξεχάσει ότι υπάρχει, τότε δεν νομίζω ότι του κάνει. Σε σύγκριση όμως με Debian sid, Arch, Gentoo, δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #2240
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    (κατ εμέ πολύ πιο αξιόλογο από το Arch αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό).
    care to elaborate? Ίσως σε άλλο θέμα να είναι καλύτερα

    Προσωπικά το μόνο «παράπονο» μου από το arch είναι ότι latest isn't greatest. Δηλαδή όταν βγαίνει η 2.0.0 ενός πακέτου χτες και μου την βάζεις σήμερα λογικό είναι να τρώμε τα bugs στην μάπα. Και να περιμένεις να βγει η 2.0.1 δεν χάλασε ο κόσμος... Αλλά η αλήθεια είναι ότι το arch συνήθως it just works.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  6. #2241
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη η ενημερωση που εγινε πριν λιγο μου πηδηξε το gmrun (υπερμινιμαλιστικο run dialog) και βγαζει segmentation fault οταν παει να τρεξει, ζητειται εναλλακτικη που να ειναι οσο γινεται πιο ελαφρια.

    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=857065
    ديميتريس

  7. #2242
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη η ενημερωση που εγινε πριν λιγο μου πηδηξε το gmrun (υπερμινιμαλιστικο run dialog) και βγαζει segmentation fault οταν παει να τρεξει, ζητειται εναλλακτικη που να ειναι οσο γινεται πιο ελαφρια.

    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=857065
    Εντελώς μινιμαλιστικα:
    rofi, dmenu
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  8. #2243
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω αλλα δεν με βολεψαν. Ουτε αυτα, ουτε τα gexec και grun που εβαλα μονος μου. Θα περιμενω να φτιαξουν το gmrun.
    Εντωμεταξυ, ενημερωσανε το tb σε 45.8.0 και κλεισανε και το bug με το προβληματικο σκριπτακι.
    Και ελεγα δεν θα ασχοληθουν... Αντε τωρα να πειστουν να φτιαξουν τον ff να δουλευει και με σκετη alsa.

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα.
    Επειδη το reportbug (το σκετο, οχι το -ng) εχει διαφορα προβληματα, πχ οταν πατησω back δεν με αφηνει να κλικαρω οτιδηποτε στο προηγουμενο μενου, υπαρχει κατι αλλο που να μην θελει την μιση qt5 οπως το reportbug-ng?
    Ακομα και απο browser αν γινεται να μπαινω δεν εχω προβλημα.
    ديميتريس

  9. #2244
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχασα κατι σημαντικο που με κραταει ακομα στο debian. Το infinality, για οσο ακομα θα υπαρχει. Δεν μπορει καν να χτιστει με freetype 2.7, οποτε ευχαριστω το debian που ειναι ακομα σε 2.6 και θα εχω ακομα το φως μου για το 2017, μεχρι να βγει απο το freeze δηλαδη. Μετα, θα κλεισω ενα ραντεβου στον οφθαλμιατρο, ισως να παρω και καινουρια γυαλια, και μετα θα κανω την ενημερωση σε freetype 2.7.
    Μην το λες. Στο Gentoo που πέρασε χθες το freetype-2.7.1, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο fontconfig, τα δείχνει μια χαρά, μπορώ να σου πω και καλύτερα από ότι πριν. Δεν έχω infinality ενεργοποιημένο (αν και έχει αντίστοιχο USE flag).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  preview.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  94,7 KB 
ID: 181116
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #2245
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκιμασα freetype 2.7 οταν βγηκε. Την εχει πακεταρει ο ιδιος τυπος που πακεταρει και την πατσαρισμενη με infinality 2.6. Δεν μου αρεσε ιδιαιτερα και θεωρω οτι, ακομα και με patches, ειναι ακομα πολυ πισω ακομα και χωρις επιπλεον ρυθμιση.

    - - - Updated - - -

    Ξεει κανεις πως ακριβως δουλευει το reportbug-ng?
    Βρηκα το bug που με ενδιαφερει, πατησα addition information, βγηκε το ιδιο παραθυρο που βγαινει οταν δηλωνεις νεο bug, εβαλα μια συντομη περιγραφη εκει που θελει και οταν πατησα next εμφανιστηκε ενα xterm με ονομα script και κολλησε (το xterm). Το εκλεισα και το reportbug εβγαλε μια ειδοποιηση που βγαινει για τον ff συγκεκριμενα, πχ οτι θα πρεπει να τον ξεκιναμε με φρεσκο προφιλ πριν αναφερουμε κατι σαν bug και αλλες τετοιες δικαιολογιες. Το εκλεισα και με ξαναγυρισε στο σκετο παραθυρο του reportbug-ng!

    Επισης, δεν μου ζητησε πουθενα στοιχεια, δηλαδη username και email, οπως ζητησε το σκετο reportbug οταν το ετρεξα πρωτη φορα.
    ديميتريس

  11. #2246
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παίδες μία ερώτηση μιας κ τώρα ασχολήθηκα. Τί γίνεται με την εκτύπωση στο libreoffice 5?

  12. #2247
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @Jojos170304
    Δεν εχω ουτε εκτυπωτη, ουτε libreoffice, αλλα τι προβλημα αντιμετωπιζεις?

    ---
    Ακομα ενα μεγαλο ευχαριστω στο Marillat για την αμεση επιλυση του προβληματος που λεω εδω*. Του το ανεφερα χτες το απογευμα, απαντησε σε λιγοτερο απο μιση ωρα προτεινοντας ο ιδιος καποια αλλη λυση, την δεχτηκα και σημερα που εκανα ενημερωση εχω flash στην opera κανονικοτατα. Και ολα αυτα σε λιγοτερες απο 12 ωρες.

    * https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6135571

    Ποσο θα περιμενα αραγε αν ζηταγα κατι παρομοιο απο τους τεμπεληδες του μαμα repo? Στο bug report του ff για το pa δεν εχει απαντησει ΚΑΝΕΝΑΣ maintainer ακομα και περιμενουν να ερθει η αλλαγη απο upstream, που δεν θα ερθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 15-03-17 στις 10:28.
    ديميتريس

  13. #2248
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χτισανε το firefox-esr με το --enable-alsa. Για το πακετο του απλου ff ακομα τιποτα. Να ξαναπαω σε esr?
    * debian/browser.mozconfig.in: Build with --enable-alsa. Closes: #857281.
    http://metadata.ftp-master.debian.or...sr-1_changelog

    - - - Updated - - -

    Πηγα σε esr, δεν αντεξα :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 20-03-17 στις 09:33.
    ديميتريس

  14. #2249
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο maintainer του flash ειναι ανευθυνος, επεισοδιο 2^n γιατι πλεον δεν θυμαμαι ποσες φορες τον εχω κραξει.
    Σε καποιο αλλο φορουμ, υπαρχει ενα θεμα για το flashplugin-nonfree το οποιο πεφτει πανω σε αυτο το grave bug, το οποιο ειναι ανοιχτο εδω και 2.5 μηνες.

    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=851066

    Καπου λοιπον μεσα στο bug report, καποιος αναφερει αυτο
    Thats right, seems Bart Marten no longer receives mail directed to his
    debian account. I found another email address in the *.deb package,
    probably he will react on mails to it:

    bartm@knars.be
    O maintainer δηλαδη, εδω και καιρο απ' οτι φαινεται, δεν λαμβανει email για τα bug reports των πακετων που διατηρει! Και δεν εχει μπει καν στον κοπο να το κοιταξει. Δεν φτανει δηλαδη που σαν χρηστης χανω το χρονο μου για να κανω ενα bug report, πρεπει να χανω ακομα περισσοτερο ανοιγοντας τα πακετα του κλπ για να βρω το προσωπικο του email και να στελνω και εκει!

    Και μετα γινομια κακος εγω που τον λεω ανευθυνο και οτι τα εχει γραμμενα στα @@ του...

    ---

    Επειδη στο debian δεν εχουμε το chromium-codecs-ffmpeg και το chromium-codecs-ffmpeg-extra, οποτε οι chromium based browsers μενουν κουτσοι στο θεμα υποστηριξης html5 (εικονα απο opera στο youtube.com/html5), σκεφτομαι να ζητησω απο τον Marillat να κανει τα πακετα που λειπουν και να τα βαλει στο repo του. Τι λετε?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2017-03-24-074453_1280x1024_scrot.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-03-17 στις 08:47.
    ديميتريس

  15. #2250
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο maintainer του flash ειναι ανευθυνος, επεισοδιο 2^n γιατι πλεον δεν θυμαμαι ποσες φορες τον εχω κραξει.
    Σε καποιο αλλο φορουμ, υπαρχει ενα θεμα για το flashplugin-nonfree το οποιο πεφτει πανω σε αυτο το grave bug, το οποιο ειναι ανοιχτο εδω και 2.5 μηνες.
    Σίγουρα θα πω απληροφόρητη βλακεία μια και δεν έχω την δική σου εμπειρία με το debian αλλά μήπως το repo του marillat είναι ξεχωριστό οπότε και έχει μια κάποια ελευθερία παραπάνω και για αυτό τα ανανεώνει πολύ γρήγορα ?

    Ένα πράγμα που με αποθάρρυνε από το να ασχοληθώ με το debian (ομολογουμένως πάρα πολλά χρόνια πριν) ήταν ότι είχε μεγάλη διαδικασία για να συνεισφέρεις. Για να πάρεις άδεια να πειράξεις ένα πακέτο στο official repo έπρεπε να υπογράψεις 36 αιτήσεις, να κάνεις θυσία μια κατσίκα, και να κάτσεις κάτω από την πανσέληνο και να κόψεις την παλάμη σου για να ενώσεις το αίμα σου με ένα υπάρχοντα contributor. _ΑΝ_ βέβαια υπάρχει ακόμη τόση διαδικασία, μήπως κάνει κάποιον να βαριέται και να ανανεώνει τα πακέτα αραιά και που, όταν είναι απολύτως απαραίτητο ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 150 από 157 ΠρώτηΠρώτη ... 130140145148149150151152155 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Mass Effect 3 (Bioware) ***Warning: epicness and spoilers inside***
    Από flamelab στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 564
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-21, 13:56
  2. To thread του Adobe Flash plugin
    Από zutmazut στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 329
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 20:55
  3. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 13:22
  4. Το thread του Debian - vol. 2
    Από Tsene στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1818
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-13, 19:23
  5. To thread του FreeBSD 9
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 09:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας