Σελ. 65 από 157 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 961-975 από 2343
  1. #961
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα δεν με μελλει :P

    Αυτο το systemd με εχει π... εεε... πονεσει πολυ :P
    Πηγα πριν λιγο να κανω τερματισμο με αυτο
    Κώδικας:
    alias termatismos='dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop'
    Κλεισανε τα παντα και εμεινε ενα underscore σε μαυρη οθονη να με κοιταει. Μπορουσα να αλλαξω σε tty1-6 αλλα δεν μπορουσα να κανω login γιατι δεν επιανε οτι και να πληκτρολογουσα. Τελικα το σκοτωσα με reisub και στην επομενη εκκινηση δεν εκανε κιχ.

    Για οποιον αναρωτιεται τι δουλεια εχει ενα τετοιο alias να πω οτι ειμαι με ξερο openbox, οποτε δεν εχω τις ευκολιες του καθε de σε κουμπακια για τερματισμο κλπ που στην πραγματικοτητα τρεχουν κατι σαν το παραπανω απο πισω. Επισης, τη στιγμη που συνεβει το παραπανω ημουν σε fluxbox κια εκανα κατι πειραματα.
    Απο περιέγεια και μόνο ρωτάω γιατι δεν χρησιμοποιησες :

    Κώδικας:
    systemctl poweroff
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  2. #962
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη δεν το εχω αλλαξει ακομα στο μενου των openbox/fluxbox και στο pygtk-shutdown. Περιμενω να δω πως θα ειναι στο τελος η μεταβαση σε systemd, γιατι ηδη δεν μου εχει κατσει καλα στο μπρικι (unstable 32αρι).
    ديميتريس

  3. #963
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Κατανοητό απλα η απορία μου ήταν γιατι δεν το χρησιμοποιησες στο command line...

    Anywαy την αποψη μου για το systemd τα έχω πει και στο νήμα του gentoo... Προσωπικα δεν το παω μια...
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  4. #964
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1.020 / 8.188
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    SNR / Attn
    7(dB) / 39,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα να ξεκινησω τον tor browser και μου βγαζει αυτο
    Κώδικας:
    Download error: [<twisted.python.failure.Failure <class 'twisted.internet._sslverify.SimpleVerificationError'>>] <class 'twisted.web._newclient.ResponseNeverReceived'>
    Ποια κ@λοβιβλιοθηκη της python θελει παλι!?

    ---edit
    Done. Ελειπε το python-service-identity.
    χμ, από που παίρνεις τον Tor Browser? Η συνιστώμενη εκδοχή είναι το bundle https://www.torproject.org/download/...d-easy.html.en το οποίο είναι self-contained, δεν έχει dependencies...


    Έχω κι εγώ θέμα με το mpv, αν και ελαφρώς διαφορετικό μήνυμα λάθους. Αν βρεις λύση πες...

    Κώδικας:
    mpv:
      Installed: 0.4.2-1
      Candidate: 0.4.2-1
      Version table:
     *** 0.4.2-1 0
            500 http://mirror.switch.ch/ftp/mirror/debian/ jessie/main amd64 Packages
    Κώδικας:
    mpv was compiled and linked against a mixture of Libav and FFmpeg versions. This won't work and will most likely crash at some point. Exiting.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enasdios : 01-08-14 στις 20:55.

  5. #965
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απο εδω :P
    https://packages.debian.org/sid/torbrowser-launcher

    Απο σημερα το πρωι παλι connection refused λεει.

    To mpv το παιρνω απο dmo και μου δουλευει κανονικοτατα παλι. Ειχε και καποια ενημερωση σε libav και σε ολο το σοϊ αυτες τις μερες.Εβαλα και το ffmpeg για να το κανω σετ με το youtube-dl και ειμαι κομπλε πλεον.
    ديميتريس

  6. #966
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1.020 / 8.188
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    SNR / Attn
    7(dB) / 39,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εδω :P
    https://packages.debian.org/sid/torbrowser-launcher

    Απο σημερα το πρωι παλι connection refused λεει.

    To mpv το παιρνω απο dmo και μου δουλευει κανονικοτατα παλι. Ειχε και καποια ενημερωση σε libav και σε ολο το σοϊ αυτες τις μερες.Εβαλα και το ffmpeg για να το κανω σετ με το youtube-dl και ειμαι κομπλε πλεον.
    το torbrowser-launcher φαίνεται ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα. Το είχα δοκιμάσει όταν πρωτοκατέβηκε στο testing και πάλι δε δούλευε. Και μετά τσέκαρα λίγο τον κώδικα που έχει το debian package με αυτόν του upstream και διαφέρουν αρκετά σε κάποια σημεία. Οπότε μάλλον υπομονή...

    Αρνούμαι να βάλω dmo...

  7. #967
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν ειχε πρωτομπει στο unstable οντως δεν δουλευε, ειχε κατι θεματα με το apparmor αν δεν το ειχες κλπ. Νομιζω το ειχα επισημανει τοτε. Απο τοτε φτιαχτηκε. Απλα αυτες τις μερες παλι δεν μπαινει και αναρωτιεμαι μην εγινε τιποτα με το περιστατικο που ειχε το tor και κανουν αλλαγες κλπ.

    Οσο για το dmo...
    Αρνουμαι να ΜΗΝ βαλω απο dmo, γιατι στα οσα πακετα φιλοξενει και το μαμα repo και το dmo, αυτα του dmo ειναι παντα νεοτερα. Πχ το xbmc ειναι ηδη στην 13.2 beta 2 ενω στο μαμα στην 13.1 rc1, ουτε καν 13.1 final! Και αποκορυφωμα το mame, που στο μαμα εινια κολλημενο στην 0.146 απο το 2012!
    Καποιοι ξυνονται και καποιος αλλος (μονος του ειναι ο Marillat) δουλευει, οποτε γιατι να μην τον προτιμησω και να τον επιβραβευσω με αυτο τον τροπο?
    ديميتريس

  8. #968
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Έκανα σήμερα update στο unstable που έχω και έσπασε το policykit. Συγκεκριμένα έσπασαν τα gui agents. Έχω προσπαθήσει και με τον gnome και με τον mate agent. Το μόνο που παίρνω όταν δίνω την ίδια εντολή σε terminal είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί ή ότι η σύνδεση απορρίπτεται από το polkit. Αλλά έπειτα δεν κάνει return η εντολή. Αντιθέτως το text/cli agent λειτουργεί.

    Τρέχω xfce και είμαι περασμένος σε systemd. Το προηγούμενο update το είχα κάνει 2-3 εβδομάδες πριν.

    Έχετε καμιά ιδέα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα σήμερα update στο unstable που έχω και έσπασε το policykit. Συγκεκριμένα έσπασαν τα gui agents. Έχω προσπαθήσει και με τον gnome και με τον mate agent. Το μόνο που παίρνω όταν δίνω την ίδια εντολή σε terminal είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί ή ότι η σύνδεση απορρίπτεται από το polkit. Αλλά έπειτα δεν κάνει return η εντολή. Αντιθέτως το text/cli agent λειτουργεί.

    Τρέχω xfce και είμαι περασμένος σε systemd. Το προηγούμενο update το είχα κάνει 2-3 εβδομάδες πριν.

    Έχετε καμιά ιδέα;
    Άκυρο. Τώρα φαίνεται να δουλεύει?!?!?! Το μόνο που έκανα είναι restart.... (είχα κάνει και πριν)
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  9. #969
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορω με το systemd να δινω κατι και να κανει αμεσα επανεκκινηση στα windows? Ειμαι dual boot, με grub legacy και τα windows εινια η τεταρτη επιλογη στο μενου...

    - - - Updated - - -

    Πως περασαν ακομα 2 χρονια

    Debian Installer Jessie Beta 1 release
    https://lists.debian.org/debian-deve.../msg00005.html
    ديميتريس

  10. #970
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πότε να αναμένουμε το 8; Σε κανά χρόνο;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #971
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω τους δινω χρονο μεχρι το Φεβρουαριο του 2015 να το βγαλουν, δεν θα κατσω να περιμενω παλι ~9 μηνες να κλεισουν κατι αναπηρα bugs!
    ديميتريس

  12. #972
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Κάτι μου λέει ότι θα περιμένεις παραπάνω...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #973
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    να δω και τον jim_p να αλλάξει debian και τι στο κόσμο
    γιατί για φλεβάρι απλά το ξεχνάς

  14. #974
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ τοτε να το θεσω αλλιως. Την προηγουμενη φορα μου αφησανε στο release τον pcmanfm με ενα bug ΝΑ, το οποιο δεν πατσαρανε καν, τον αναβαθμησανε μηνες μετα, τοσο που με αναγκασανε να αλλαξω file manager. Στο φρεσκοreleased ubuntu 12.04 πατσαριστηκε αμεσως!
    Εκτος απο αυτο, το σημερινο mame εχουν να το ενημερωσουν απο τοτε, εινια δηλαδη ηδη 8 εκδοσεις πισω. Αλλα πακετα τα ενημερωνουν οποτε θυμουνται, πχ xbmc, αλλα εχουν bugs μηνων λογω μεταβασης στο systemd, πχ transmission, με αλλα δεν μπορουν να αποφασισουν τι θα κανουν, πχ iceweasel που τον αλλαζουν μια φορα στο τριμηνο αναμεσα σε release και esr, και αλλα απλα ειναι εγκατελειμενα εδω και χρονια, πχ κατι εικονιδια για τον emelfm, χωρις να υπαρχει πλεον emelfm στο repo...
    Ναι, κατι τετοια θα με κανουν να το εγκαταλειψω στο τελος.

    Αντι λοιπον να κατσουν να κανουν μια εκκαθαριση στο τι θελουν και τι οχι, για να κανουν και μικροτερο bug squashing, καθονται και ταλαιπωρουν τον απλο desktop χρηστη με freezing και ανοησιες για 6+ μηνες.

    ---
    Εκανα εγκατασταση σε ενα vmware το iso της beta1. Το systemd, σε netinstall παντα, ειναι τοσο γρηγορο που εκκινει σε 3 δευτερα σε cli. Και πολυ λεω! Τωρα πραγματικα μπαινω σε σκεψεις να παρω ssd και να κανω μια native εγκατασταση απο την αρχη σε ext4 με grub2.
    Και μετα εκανα το λαθος να βαλω gnome3. Τι χαλι ειναι αυτο? Ποτε δεν εκανε logout/restart/shutdown, 10/10 φορες με κρεμασε και με αφησε με το desktop να με κοιταει, οποτε αναγκαστηκα να του κανω hard reset. Το compositing κανει ολο το συστημα λιγοτερο αποκρισιμο, σαν να εχει lag και στο gnome-flashback απλα δεν μπαινει! ~1,5GB για τα βασικα μονο, πχ nautilus, file-roller, evince κλπ. Και οση ωρα κανει το συστημα να εκκινησει, αλλη τοση κανει να δειξει τον gdm. Απλα να τον δειξει!
    Παρολα αυτα, οφειλω να παραδεχτω το font rendering του gnome. Εινια πεντακαθαρο!

    Αυτα. Θα βαλω και kde και θα ξαναποσταρω.
    ديميتريس

  15. #975
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν λιγο
    Κώδικας:
    Reading package lists... Done
    W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'libcdio-dev'
    W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'libiso9660-dev'
    W: Unknown Multi-Arch type 'no' for package 'libudf-dev'
    W: You may want to run apt-get update to correct these problems
    Δεν διορθωθηκε με apt-get update που λεει εκει. Τι να κανω?
    ديميتريس

Σελ. 65 από 157 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Mass Effect 3 (Bioware) ***Warning: epicness and spoilers inside***
    Από flamelab στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 564
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-21, 13:56
  2. To thread του Adobe Flash plugin
    Από zutmazut στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 329
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 20:55
  3. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-13, 13:22
  4. Το thread του Debian - vol. 2
    Από Tsene στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1818
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-13, 19:23
  5. To thread του FreeBSD 9
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-12, 09:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας