Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 157
  1. #46
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν συνέχιζαν την προσφορά των €15 τότε θα είχαν πολύ παραπάνω απο 100εκ. Επίσης δεν μας λένε πόσες απο αυτές τις άδειες είναι πράγματι ενεργοποιημένες και πόσες είναι bulk σε εταιρίες που περιμένουν να πουλήσουν μελλοντικά pc.

  2. #47
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρθηκα στο κομμάτι του Enterprise για να σου τονίσω ότι από 'κει έχουν κέρδη. Όμως το γεγονός ότι από 'κεί έχουν κερδή δεν σημαίνει ότι δεν προωθούν και το Desktop κομμάτι, εξάλλου πριν δοκιμάσει κάποιος μια Enterprise διανομή είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχει δοκιμάσει και έχει κρίνει από πριν με βάση μία Desktop διανομή.
    Νομίζω κάνουμε κύκλους και έχουμε βγει και εκτός θέματος πολύ.

    Το θέμα είναι ότι η MS έχει βάλει μπόλικα αυτογκόλ (με ένα από αυτά το UI των 8) και ακόμα κάποιος άλλος να το εκμεταλλευτεί. Αδυνατώ να πιστέψω ότι ο λόγος που κανείς δεν κατάφερε να τη χτυπήσει είναι τα ΟΕΜ.


  3. #48
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Λες να χάλαγαν οι συμφωνίες με τα OEM γιατί δεν σ' αρέσει το UI; Ποσώς τους νοιάζει, ακόμα κι αν η γνώμη σου εκφράζει την πλειοψηφία.

  4. #49
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να χάλαγαν οι συμφωνίες με τα OEM γιατί δεν σ' αρέσει το UI; Ποσώς τους νοιάζει, ακόμα κι αν η γνώμη σου εκφράζει την πλειοψηφία.
    Windows ME, Vista κτλ. μόνο το UI των 8 είναι;

    Το είπα πριν, αν δεν βρεθεί κάποιος να πάει στην Lenovo, την HP, την Dell να τους πει "βάλτε το λειτουργικό μου στα PC σας και θα κερδίσετε αυτό" θα έχουμε την αιώνια πιπίλα του κακού ΟΕΜ που πνίγει το Linux. Το καλό προϊόν, ακόμα και το καλύτερο (κάνω την παραδοχή αυτή για το linux) δεν πουλιέται μόνο του.


  5. #50
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Windows ME, Vista κτλ. μόνο το UI των 8 είναι;

    Το είπα πριν, αν δεν βρεθεί κάποιος να πάει στην Lenovo, την HP, την Dell να τους πει "βάλτε το λειτουργικό μου στα PC σας και θα κερδίσετε αυτό" θα έχουμε την αιώνια πιπίλα του κακού ΟΕΜ που πνίγει το Linux. Το καλό προϊόν, ακόμα και το καλύτερο (κάνω την παραδοχή αυτή για το linux) δεν πουλιέται μόνο του.
    Με το χέρι στην καρδιά, πες μου πόσο κέρδος (οικονομικά πάντα) πιστεύεις θα περιμένει το ΠΛΑΙΣΙΟ και το κάθε ΠΛΑΙΣΙΟ αν πουλάει υπολογιστές με δωρεάν λειτουργικό.

  6. #51
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το χέρι στην καρδιά, πες μου πόσο κέρδος (οικονομικά πάντα) πιστεύεις θα περιμένει το ΠΛΑΙΣΙΟ και το κάθε ΠΛΑΙΣΙΟ αν πουλάει υπολογιστές με δωρεάν λειτουργικό.
    Βρε συ...αυτό δεν σου είπα; Το ότι είναι ελεύθερο είναι το μεγάλο του "μειονέκτημα"; Φυσικά αν το Πλαίσιο (άσε το Πλαίσιο, εγώ, αν ήμουν retailer) κάνει να παίρνει Χ ποσό από την πώληση Win και 0 ποσό από την πώληση Linux θα επιλέξει τα Win. Και πολύ καλά κάνει.

    Κάνουν κάποιοι λες και έχουν έρωτα οι κατασκευαστές με την MS. Εμπορική συναλλαγή είναι.

    Η δε κατάρριψη όλης αυτής της επιχειρηματολογίας ήρθε με το Android. Ένα linuxοειδές λειτουργικό με την στήριξη ενός κολοσσού πέτυχε ό,τι και να έκανε η MS που μάλιστα ήταν στην αγορά αυτή χρόνια πριν.


  7. #52
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1% που ειναι χρηστες linux?
    Για το 99% που δεν ξέρουν τι χάνουν με το να μην χρησιμοποιούν linux

  8. #53
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 99% που δεν ξέρουν τι χάνουν με το να μην χρησιμοποιούν linux

  9. #54
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Linux (ή όποια άλλη πλατφόρμα) θα πρέπει να κερδίσει στη ζούγκλα της αγοράς το μερίδιο του, όχι σε επιτροπές.
    Μα ήδη κερδίζει στην αγορά συνολικά.... servers, τηλέφωνα, tablets, embeded, super-computers, εκτός από το desktop αν και ακόμα και εκεί βλέπουμε την εισχώρηση του ανοιχτού λογισμικού σε εφαρμογές και όχι σαν λειτουργικό ακόμα βέβαια... firefox, chrome thunderbird, vlc, κτλ κτλ ... και όλα αυτά χωρίς τη χρήση μονοπωλείων και αθέμιτων πρακτικών με OEMs τύπου Microsoft...μόνο με την ανωτερότητα, ασφάλεια και τη νοοτροπία του σεβασμού προς το χρήστη που έχει ο ανοιχτός κώδικας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kami84gr : 08-05-13 στις 15:51.

  10. #55
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Διομήδεια Ξάνθης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 6.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα.

    Helix δες εδώ.

    Laptops
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος followgr : 08-05-13 στις 09:18.

  11. #56
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια χαρα τους βρισκω.αν συνεχιζαν τις προσφορες των πρωτων ημερων τωρα το νουμερο θα ηταν μεγαλυτερο
    VAMOS ARIS

  12. #57
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 'γώ μια φορά κι έναν καιρό διδάχτηκα στο πανεπιστήμιο προγραμματισμό σε Fortran, αυτό όμως δεν με έκανε ειδικό στην Fortran, και τολμώ να παραδεχτώ πως έχω ξεχάσει κι αυτά που γνώριζα. 3 χρόνια τρέχει το Arch εδώ χωρίς νά 'χει σπάσει και χωρίς την ανάγκη να τρέχω και δεύτερη/τρίτη... διανομή. Και όλ' αυτά σε πραγματικά μηχανήματα κι όχι virtual machines. Είπατε τίποτα;
    Ναι, το ότι εγώ είμαι ειδικός και στην fortran.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις αγοράσει ποτέ υπολογιστή από το ΠΛΑΙΣΙΟ; Αν τον αγοράσεις χωρίς λειτουργικό, θα σου πούν ότι είναι εκτός εγγύησης, και για Linux ούτε λέξη. Άρα δεν σου αφήνουν και πολλά περιθώρια.
    Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις υπολογιστή από το πλαίσιο χωρίς λειτουργικό. Έχω αγοράσει 2. Αυτό που λες με την εγγύηση, δεν ισχύει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    @petasis
    Είτε κάνε static linking, είτε βάλε μια παλιότερη διανομή και τα εκτελέσιμά σου θα παίζουν παντού (backwards compatibility). Δεν ευθύνεται το Linux που προτιμάς να έχεις 6 εγκαταστάσεις αντί να κάτσεις 10 λεπτά να λύσεις το πρόβλημά σου.
    Το static linking δεν είναι λύση. Ούτε αυτό με την παλιά διανομή λειτουργεί. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Η μόνη πλατφόρμα που δεν έχω πρόβλημα, είναι φυσικά τα windows.

  13. #58
    Εγγραφή
    18-04-2013
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ξέρουν τι κάνουν, δώσαν την προσφορά για να διαδοθεί στην αγορά και τώρα αράξαν πάλι, τώρα που βγάζουν νέα έκδοση κάθε τρεις και λίγο έχουν περιθώριο να πουλάν κάποια πιο φτηνά

  14. #59
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από followgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.

    Helix δες εδώ.

    Laptops

    Προσοχή όποιος θέλει να δώσει τα λεφτά του εκεί για φορητό με Linux. Αγόρασα netbook και εκτός ότι σε έβγαζε σε κονσόλα, δε δούλευε ούτε το Wi-Fi.
    Αν και τώρα που κοιτάω έχει ένα HP με SUSE Enterprise Desktop... Μπράβο εξέλιξη...


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    [...]
    Το static linking δεν είναι λύση. Ούτε αυτό με την παλιά διανομή λειτουργεί. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Η μόνη πλατφόρμα που δεν έχω πρόβλημα, είναι φυσικά τα windows.
    Με το static linking τί πρόβλημα υπάρχει; Δεν ξέρω, δεν συντηρώ προμεταγλωττισμένα, ρωτάω.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Build_Service το έχεις δοκιμάσει;


  15. #60
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το static linking τί πρόβλημα υπάρχει; Δεν ξέρω, δεν συντηρώ προμεταγλωττισμένα, ρωτάω.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Build_Service το έχεις δοκιμάσει;
    Η εφαρμογή βασίζεται σε αρθρώματα, που φορτώνονται δυναμικά, και τα οποία μπορεί να είναι σε C/C++/Tcl/Pyhton/Perl/Java.
    Και μπορεί να προσπελάσουν τα πάντα. Πως θα γίνει στατική μεταγλώττιση; Θα βάλω μέσα όλο το λειτουργικό; Και μέσα να το βάλω, δεν θα μπορούν
    οι διάφορες βιβλιοθήκες να είναι ορατές από τα αρθρώματα (ουσιαστικά, δυναμικές βιβλιοθήκες). Απλά δεν γίνεται όλο αυτό...

    Η συμβατότητα είναι πολύ σημαντική, και δεν έχει δοθεί η πρέπουσα σημασία στο λίνουξ. Και για αυτό και έχει περιοριστεί μόνο σε χρήσεις που τα πάντα είναι από ανοικτό λογισμικό, με πακέτα που δίνουν οι διανομές.

Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας