Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου: Την προμήθεια και εγκατάσταση 180 διαδραστικών πινάκων στα σχολεία του δήμου Αλεξανδρούπολης, Ηρακλείου, Πέλλας, Βόλου και Χανίων ανέλαβε η MLS Πληροφορική. Συγκεκριμένα η εταιρία μετά τις προκηρύξεις των διαγωνισμών έχει προχωρήσει στην υπογραφή συμβάσεων με τους ανωτέρω δήμους για την προμήθεια διαδραστικών πινάκων συνολικού ύψους 170.000 ευρώ (συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ). Η εγκατάσταση των πινάκων βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη.

    Η MLS συνεχίζει να υποστηρίζει ενεργά τη μετάβαση της ελληνικής εκπαίδευσης στη νέα εποχή της τεχνολογίας και της πληροφορικής. Ο MLSiQBoard™ έρχεται να αντικαταστήσει το συνηθισμένο πράσινο πίνακα κιμωλίας ή το λευκό πίνακα του μαρκαδόρου και να δώσει στον εκπαιδευτικό νέα, καινοτόμα εργαλεία δουλειάς που προάγουν τη διερευνητική προσέγγιση στη μάθηση. Ο διαδραστικός πίνακας συνοδεύεται από τα καινοτόμα εκπαιδευτικά λογισμικά της MLS τα οποία συμβάλλουν στη δημιουργία μίας διαδραστικής και ενδιαφέρουσας παράδοσης.


    Πηγή: ΜLS

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία η είδηση και είμαι υπέρ της εξέλιξης των σχολείων μας. Όμως εκτός από εκπαίδευση, τα σχολεία μας θα πρέπει να παρέχουν και παιδεία, κάτι στο οποίο δυστυχώς δε μπορεί να βοηθήσει η τεχνολογία.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τώρα θα γίνω κακός αν αναρωτηθώ δυο πράγματα;
    Πρώτον αν θα χρησιμοποιήσει κανείς αυτούς τους πίνακες με δεδομένο οτι η πλειοψηφία των καθηγητών δεν ενδιαφέρεται για οτιδήποτε άλλο εκτός της ύλης του υπουργείου (λόγω δουλειάς έχω συμμετάσχει σε πολλά σεμινάρια επιμόρφωσης καθηγητών φυσικής οπότε ξέρω απο πρώτο χέρι).
    Και δεύτερον τι θα γίνουν αυτοί οι πίνακες στην πρώτη κατάληψη;

  4. #4
    Εγγραφή
    01-09-2010
    Περιοχή
    Grevena
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    986/13432 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    12/9(dB) / 8/13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θα γίνω κακός αν αναρωτηθώ δυο πράγματα;
    Πρώτον αν θα χρησιμοποιήσει κανείς αυτούς τους πίνακες με δεδομένο οτι η πλειοψηφία των καθηγητών δεν ενδιαφέρεται για οτιδήποτε άλλο εκτός της ύλης του υπουργείου (λόγω δουλειάς έχω συμμετάσχει σε πολλά σεμινάρια επιμόρφωσης καθηγητών φυσικής οπότε ξέρω απο πρώτο χέρι).
    Και δεύτερον τι θα γίνουν αυτοί οι πίνακες στην πρώτη κατάληψη;
    Υπάρχουν καθηγητές που δεν τους ενδιαφέρει αλλα υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να διδάξουν και τους βοηθάει πολύ ο διαδραστικός...εμείς στο γυμνάσιο είχαμε στην τάξη μας και κάναμε πολλά μαθήματα μέσω αυτου και βοηθούσε πολύ...τώρα στο λύκειο δυστυχώς δεν έχουμε και αναγκαζόμαστε να μετακινούμαστε στη μία και μοναδική αίθουσα που υπάρχει για προβολές...οπότε είναι καλό να υπάρχουν και ελπίζω να επεκταθούν και σε άλλες πόλεις!
    Όσο για τις καταλήψεις είναι ένα πρόβλημα...αν και εμείς όταν κάναμε δεν έγιναν καθόλου ζημιές κάπου αλλού μπορεί να γίνουν και αυτό είναι ένα αρνητικό!
    GIGABYTE GA-Z68MX-UD2H-B3 | Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz 3.30GHz | 1x Kingston 4GB 1333MHz HyperX Blu | Gigabyte GeForce GT430 2GB | Samsung 860 Evo SSD 250GB 2.5''

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    FYI οι ζημιές και οι κλοπές σε αφύλακτα σχολεία είναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες απώλειες σε καταλήψεις. Παραδόξως η νεολέρα δεν είναι τόσο ανευθυνη όσο κάποιοι θα ήθελαν (προφανώς δεν αναφέρομαι στον Tony_Ts)
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Δεν έχει άδικο ο Tony_Ts, και ούτε είναι όλα τα σχολεία επανδρωμένα με καθηγητές σχετικούς με το αντικείμενο. FYI ξέρω σχολεία που αφήνουν όλο το εκπαιδευτικό υλικό τους σε αχρηστεία καθώς δεν υπάρχει κανείς - και αν υπήρχε δεν ξέρω σε τι βαθμό θα ασχολούνταν - να ασχοληθεί με το εκάστοτε αντικείμενο που τους δίδεται και μία νεολαία που δεν είναι τόσο φιλομαθής όσο την παρουσίαζεις. Τα χρόνια αλλάζουν και οι γενιές αλλάζουν ακόμη πιο γρήγορα.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Estela Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει άδικο ο Tony_Ts, και ούτε είναι όλα τα σχολεία επανδρωμένα με καθηγητές σχετικούς με το αντικείμενο. FYI ξέρω σχολεία που αφήνουν όλο το εκπαιδευτικό υλικό τους σε αχρηστεία καθώς δεν υπάρχει κανείς - και αν υπήρχε δεν ξέρω σε τι βαθμό θα ασχολούνταν - να ασχοληθεί με το εκάστοτε αντικείμενο που τους δίδεται και μία νεολαία που δεν είναι τόσο φιλομαθής όσο την παρουσίαζεις. Τα χρόνια αλλάζουν και οι γενιές αλλάζουν ακόμη πιο γρήγορα.
    Σωστά, το σχόλιο μου ήταν απάντηση στον aiolos.01, όχι στον Tony_ts, thanks!
    H "νεολαία" είναι τόσο φιλομαθής όσο η κοινωνία της προβάλει τα αντίστοιχα πρότυπα. Όταν τα πρότυπα που προβάλονται δεν έχουν να κάνουν με τη μόρφωση και την κουλτούρα το να κατηγορείς τους αποδέκτες αυτής της επιρροής νίπτοντας τα δικά σου χεράκια είναι imho ότι χειρότερο και ότι πιο αναχρονιστικό.
    Btw αν δεν το κατάλαβες δεν σχολίασα τη χρήση των πινάκων αλλά το γεγονός ότι ακόμη από το προηγούμενο πρόγραμμα στο οποίο η MLS έβαλε ~1300 πίνακες σε περίπου 300 σχολεία σε όλη την Ελλάδα, δεν υπήρχαν φθορές ως αποτέλεσμα καταλήψεων κάτι που μου έκανε κι εμένα μεγάλη εντύπωση!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Καλές οι χορηγίες αλλά περιμένουμε περισσότερα...

  9. #9
    Εγγραφή
    01-09-2010
    Περιοχή
    Grevena
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    986/13432 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΡΕΒΕΝΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    12/9(dB) / 8/13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παντως στο δικο μας το γυμνασιο που ειμουν περυσι και τους εβαλαν οταν ειμουν 2α γυμνασιου πριν 2 χρονια...επιχειρησαν πολλες φορες για καταληψη τα παιδια αλλα δεν τα καταφεραν...ισως γι αυτο δεν υπηρχαν φθορες και οι πινακες ειναι ακομα ζωντανοι...
    GIGABYTE GA-Z68MX-UD2H-B3 | Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz 3.30GHz | 1x Kingston 4GB 1333MHz HyperX Blu | Gigabyte GeForce GT430 2GB | Samsung 860 Evo SSD 250GB 2.5''

  10. #10
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, το σχόλιο μου ήταν απάντηση στον aiolos.01, όχι στον Tony_ts, thanks!
    H "νεολαία" είναι τόσο φιλομαθής όσο η κοινωνία της προβάλει τα αντίστοιχα πρότυπα. Όταν τα πρότυπα που προβάλονται δεν έχουν να κάνουν με τη μόρφωση και την κουλτούρα το να κατηγορείς τους αποδέκτες αυτής της επιρροής νίπτοντας τα δικά σου χεράκια είναι imho ότι χειρότερο και ότι πιο αναχρονιστικό.
    Δεν νομίζω ότι έχουν καμία σχέση τα πρότυπα που αναφέρεις για την εκπαίδευση, μόρφωση των μαθητών. Υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που δεν ακολουθούν πρότυπα, κανόνες της μοδός και την οποιαδήποτε "κουλτούρα" που αναφέρεις και είναι έτοιμα να ανταποκριθούν στις ανάγκες της κοινωνίας κάθε φορά που καλούνται. Και δεν έχουν καμία σχέση με τα θύματα της εκάστοτε αντιγραφής των προτύπων. Το να αναφέρεις τα πρότυπα σαν δικαιολογία είναι επιφανειακό επιχείρημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και οι μεγάλοι και οι μικροί και ΟΛΟΙ ευθυνόμαστε για την έλλειψη παιδείας, η οποία γίνεται πιο εμφανής σε περιόδους κρίσης. Εμ, ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται...

    Όταν βλέπω οξύμωρα όπως τον πατέρα/μητέρα, να πηγαίνει το παιδί του/της στο σχολείο να μάθει γράμματα, αλλά ο ίδιος/α να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο, αλλά κι εμένα που δεν του/της σχολιάζω το γεγονός γιατί «που να μπλέκω τώρα», αντιλαμβάνομαι στο πετσί μου τη διαφορά της εκπαίδευσης με την παιδεία. Το παιδάκι πάει στο σχολείο για να μάθει πρόσθεση αλλά δεν μαθαίνει βασικότερα όπως το σωστό τρόπο συμπεριφοράς και σεβασμού των υπολοίπων. Εγώ δεν έχω την καλλιέργεια/σθένος/υπομονή/βάλε ότι θες εδώ/ που θα έπρεπε να έχω ως πολίτης του κόσμου, να τονίσω με όμορφο τρόπο στους άμεσα ενδιαφερόμενους, το πρόβλημα. Κι όσο εγώ θα κρύβομαι πίσω από το «ωχ αδερφέ, δε βαριέσει/εσύ θα φτιάξεις τον κόσμο», τόσο το φαινόμενο παρκάρουμε πάνω στα πεζοδρόμια θα εντείνεται. Και φυσικά αυτό το φαινόμενο είναι μόνο ο κόκκος της άμμου στην έρημο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 20:06
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 17:47
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 20:21
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 09:55
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-12, 18:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας