Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Σημειώσεις:
    1. Ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός αφού ως εξοργισμένος πελάτης είναι λίγο δύσκολο να γράψω επίσημη επιστολή.
    2. Είναι προφανές ότι δεν μπορώ να βάλω τα πραγματικά μου στοιχεία, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο που μπορώ να στείλω επίσημα τη διαμαρτυρία μου παρακαλώ να βοηθήσει.

    Έχω μετακομίσει στο Ηράκλειο Κρήτης, και δύο μήνες πριν έκανα αίτηση στην Cyta για νέα τηλεφωνική σύνδεση και ιντερνετ. Τρεις εργάσιμες μέρες μετά, ως όφειλε, η Cyta επικοινώνησε μαζί μου και με ενημέρωσε ότι υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή κατοικίας μου και θα πρέπει να κάνω αίτηση απ’ ευθείας στον ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική σύνδεση (και εφόσον το επιθυμώ να ζητήσω εκ των υστέρων μεταφορά της γραμμής μου στο δίκτυο της Cyta).

    Στις 23 Μαρτίου 2013 κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική σύνδεση. Μία βδομάδα μετά (περιέργως η Cyta είχε πιο γρήγορα την ενημέρωση – ως σοβαρή εταιρία) με ενημερώσανε από τον πΟΤΕ ότι το δίκτυο της περιοχής μου είναι υπερπλήρες, δεν υπάρχουν τηλεφωνικές γραμμές και θα πρέπει να περιμένω να γίνει (άκουσον άκουσον) διακοπή κάποιας σύνδεσης για να πάρω εγώ γραμμή. Κι αν δεν γίνει διακοπή τους λέω τι θα γίνει κύριε ΟΤΕ, δεν θα πάρω γραμμή ΠΟΤΕ? Μου απαντάει ότι δεν μπορεί να κάνει κατι, θα πρέπει να περιμένω να γίνει κάποια διακοπή ή να αναβαθμίσει ο πΟΤΕ το δίκτυό του.

    Περιμένοντας λοιπόν να γίνει κάποια διακοπή, να φύγει κάποιος φοιτητής ή να πεθάνει καμιά γριούλα, περάσανε 2 ολόκληροι μήνες .... 2 ΜΗΝΕΣ, χωρίς τηλέφωνο, χωρίς ιντερνετ. Αποτέλεσμα αυτού να πληρώνω τα μαλιά της κεφαλής μου στο κινητό και στο ασύρματο στικάκι της Cosmote (που ομολογώ πως κάποιες ώρες δουλεύει πολύ καλά – για να δεις κανένα e-mail, να ψάξεις κάτι που σ’ ενδιαφέρει κλπ - αν φάει κόλλημα όμως δεν ανοίγει ούτε το google). Και ξαναλέω .... 2 ΜΗΝΕΣ Σ’ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

    Πήρα λοιπόν τηλέφωνο προχθές στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών του πΟΤΕ (13888) οι οποίοι μου είπαν ότι παραμένει το πρόβλημα με τις γραμμές της περιοχής μου και θα πρέπει να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα να μου πουν τι γίνεται ... δεν με συνδέουν (!) με το τεχνικό τμήμα και μου λένε να καλέσω ξανά στο 13888 .... με τάματα στον Άγιο και με πολύ κουράγιο ξανακαλώ το «τμήμα εξυπηρέτησης» (13888), πατάω την αντίστοιχη επιλογή για τεχνική βοήθεια και μου ζητάει ο αυτόματος τηλεφωνητής να πληκτρολογήσω τον αριθμό σταθερού τηλεφώνου μου (!!!) ... μετά από κάτι γαμοσταυρίδια που άκουσε η αυτόματη τηλεφωνήτρια κατάλαβε το σύστημα ότι κάτι δεν πάει καλά και με σύνδεσε με τον τεχνικό, ο οποίος μου ζήτησε σταθερό τηλέφωνο για να δει τι γίνεται με τις γραμμές της περιοχής μου .... βαθιές ανάσες ... 1 ... 2 ... 3 .... του λέω «Αν είχα σταθερό τηλέφωνο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα». Μου λέει δεν μπορεί να δει τι γίνεται, και θα πρέπει να πάω σε κατάστημα. Πάω σήμερα στο κατάστημα, και μου λένε τα ίδια και πως θα πρέπει να καλέσω στο 13888 (!!!). Η υπομονή μου εξαντλήθηκε κάπου εκεί, αφού λοιπόν ξανακάλεσα στο .... ο Θεός να το κάνει ... τμήμα εξυπηρέτησης (13888), μου δώσανε ένα τηλέφωνο 2106331371, τεχνικής εξυπηρέτησης, για μου πουν τι γίνεται. Δεν κατάφερα να μιλήσω με κάποιον ... θα ξαναδοκιμάσω αύριο.

    Όπως και να χει, αν μέχρι τέλος του μηνός δεν ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο θα προβώ στις παρακάτω ενέργειες (παρακαλώ εδώ όποιος έχει κάτι να προτείνει να το κάνει):
    1. Διακοπή της αίτησης νέας σύνδεσης στον πΟΤΕ και σύνδεση στο ΓειτοΝΕΤ
    2. Διακοπή της σύνδεσης κινητού της Cosmo(π)ΟΤΕ και μεταφορά στη Vodafone
    3. Διακοπή της πιστωτικής Cosmo(π)ΟΤΕ που έχω στη Eurobank.
    4. Διακοπή του λογαριασμού μου στη Eurobank και μεταφορά της μισθοδοσίας μου στην Πειραιώς
    5. Αίτημα στην Eurobank να ακυρωθεί η χρέωση στην πιστωτική του προηγούμενου λογαριασμού της Cosmote ποσού 89,91€ (έχω ήδη κάνει αίτηση να διακοπεί η αυτόματη εξόφληση μελλοντικώνλογαριασμών την Cosmote μέσω πιστωτικής)
    6. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ, στην προστασία καταναλωτή και σε όποιον ευρωπαϊκό ρυθμιστή (αν γνωρίζετε παρακαλώ θέλω ιδέες) είναι υπεύθυνος για το περίφημο «Θεμελιώδες δικαίωμα πρόσβασης στον ιντερνετ» που ισχύει από το 2009
    7. Κοινοποίηση της καταγγελίας σε ΟΤΕ, Cosmote, Eurobank, adslgr και σε όποιο άλλο forum, blog ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με τηλεφωνία και ιντερνετ
    8. Spam μέχρι αηδίας του sub-forum του πΟΤΕ στο adslgr μέχρι να πείσω και τον τελευταίο επισκέπτη της ιστοσελίδας ότι ο πΟΤΕ είναι καραγκιόζης (sorry, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να χαλάσω την εικόνα του μεγαλύτερου και αρτιότερου site της Ελλάδας, αλλά την εικόνα του πΟΤΕ)
    9. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να πληρώσω οτιδήποτε λογαριασμό έρθει από ΟΤΕ/Cosmote

    Ούτε στο κατάστημα του ΟΤΕ, ούτε στο τμήμα εξυπηρέτησης 13888 του πΟΤΕ, ούτε στο τμήμα εξυπηρέτησης 13838 του Cosmo(π)ΟΤΕ, ούτε στο τμήμα εξυπηρέτησης της Eurobank δεν μου έδωσαν κάποιο e-mail, ιστοσελίδα ή φόρμα καταγραφής/αποστολής παραπόνων. Στην Cosmote μάλιστα προσπαθούσε η τηλεφωνήτρια με πολύ έντονο ύφος να με πείσει ότι καμία σχέση δεν έχει η Cosmote με τον OTE (!). Παρακαλώ αν γνωρίζετε πως μπορώ να κοινοποιήσω τα παραπάνω εγγράφως σε ΟΤΕ, Cosmote, Eurobank να με ενημερώσετε.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαταρχήν φαντάζομαι έκανες κάποια αίτηση συνδυαστική internet + τηλέφωνο.

    Εάν είχε γίνει αίτηση για σκέτο τηλέφωνο, θα έπαιρνες γραμμή με pcm.

    Θεμελιώδες δικαίωμα πρόσβασης στο internet και που να αφορά και xdsl κιόλας, δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε στην Φινλανδία (που πήγε να γίνει πριν 3-4 χρόνια και τελικά δεν έγινε).
    Πουθενα στην ευρώπη το internet δεν είναι καθολική παροχή. Μόνο η παροχή τηλεφωνίας.

    Προφανώς δεν είναι επίσημο κείμενο αυτό που έγραψες.
    Εαν ήταν, η εεττ θα το πετούσε στα σκουπίδια με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς και ο πάροχος (ο όποιος πάροχος) θα μπορούσε να το συνεχίσει νομικά.
    Εάν ποτέ στείλεις κάτι (για τον οποιοδήποτε λόγο) θα σε συμβούλευα να το γράψεις ψύχραιμος, και κυρίως χωρίς ανακρίβειες, μπας και το διαβάσουν στα σοβαρά, ειδάλλως δεν πρόκειται

    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις με cosmote και eurobank δεν έχουν καμία σχέση.

    Ο τεχνικός, πολύ σωστά δεν μπορούσε να σε δει ως πελάτη (άρα και τι πρόβλημα υπάρχει) γιατί δεν ήσουν πελάτης. Οι μόνοι που μπορούσαν να σε δουν είναι στο σημείο που έγινε η αίτηση (αν έγινε τηλεφωνικά μέσω του 13888, τότε αφορά το 13888 και μόνο), Το λάθος έγινε από εκεί, που σε κάνανε μπαλάκι.

    Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και ζητάς την φόρμα καταγραφής παραπόνου (με αρ. πρωτοκόλλου) όπου αναφέρεις το πρόβλημα σου και θα σε ενημερώσουν εγγράφως από το αρμόδιο συπ εντός 10 εργάσιμων ημερών.
    Θα σου συνιστούσα να ξαναγράψεις το κείμενο από την αρχή και πιο προσεκτικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    A, και να αποφύγεις το 8
    To spamming θεωρείται καλός λόγος για
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Γραμμή τηλεφώνου μπορείς να πάρεις σίγουρα,internet θα πρέπει να περιμένεις όπως αναφέρουν και παραπάνω.Αλλά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου,είσαι θυμωμένος επειδή ο ΟΤΕ δεν επενδύει σε εξοπλισμό αρκετών χιλιάδων ευρώ για (πιθανώς) μια μη-συμφέρουσα από πλευράς εσόδων περιοχή;Επιπλέον,ως πάροχος δεσπόζουσας θέσης έχει απλώς την υποχρέωση να σου παρέχει τηλεφωνία όπου και να είσαι,αυτό μπορεί να το κάνει.

  5. #5
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Ξεθύμανες τώρα;Και αφού πιστεύεις πως σε πνίγει το άδικο, εμάς γιατί μας ταλαιπωρείς και δεν απευθύνεσαι στην εεττ;Δηλαδή ο Οτέ που στην περιοχή που μένουν οι δικοί μου δεν είχε, κάποια στιγμή, άλλες πόρτες, είναι η κακιά εταιρία που δεν, δεν, δεν........Πιστεύεις πως είσαι ο μόνος που έχει τέτοιου είδους προβλήματα.Αφού δεν έχουν,τι να κάνουν;Να γεννήσουν;
    ΥΓ:Ελπίζω να δείχνεις την ίδια ευαισθησία και αυταπάρνηση για τα πραγματικά προβλήματα ετούτης της χώρας.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαταρχήν φαντάζομαι έκανες κάποια αίτηση συνδυαστική internet + τηλέφωνο.

    Εάν είχε γίνει αίτηση για σκέτο τηλέφωνο, θα έπαιρνες γραμμή με pcm.

    Θεμελιώδες δικαίωμα πρόσβασης στο internet και που να αφορά και xdsl κιόλας, δεν υπάρχει πουθενά. Ούτε στην Φινλανδία (που πήγε να γίνει πριν 3-4 χρόνια και τελικά δεν έγινε).
    Πουθενα στην ευρώπη το internet δεν είναι καθολική παροχή. Μόνο η παροχή τηλεφωνίας.

    Προφανώς δεν είναι επίσημο κείμενο αυτό που έγραψες.
    Εαν ήταν, η εεττ θα το πετούσε στα σκουπίδια με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς και ο πάροχος (ο όποιος πάροχος) θα μπορούσε να το συνεχίσει νομικά.
    Εάν ποτέ στείλεις κάτι (για τον οποιοδήποτε λόγο) θα σε συμβούλευα να το γράψεις ψύχραιμος, και κυρίως χωρίς ανακρίβειες, μπας και το διαβάσουν στα σοβαρά, ειδάλλως δεν πρόκειται

    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις με cosmote και eurobank δεν έχουν καμία σχέση.

    Ο τεχνικός, πολύ σωστά δεν μπορούσε να σε δει ως πελάτη (άρα και τι πρόβλημα υπάρχει) γιατί δεν ήσουν πελάτης. Οι μόνοι που μπορούσαν να σε δουν είναι στο σημείο που έγινε η αίτηση (αν έγινε τηλεφωνικά μέσω του 13888, τότε αφορά το 13888 και μόνο), Το λάθος έγινε από εκεί, που σε κάνανε μπαλάκι.

    Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα και ζητάς την φόρμα καταγραφής παραπόνου (με αρ. πρωτοκόλλου) όπου αναφέρεις το πρόβλημα σου και θα σε ενημερώσουν εγγράφως από το αρμόδιο συπ εντός 10 εργάσιμων ημερών.
    Θα σου συνιστούσα να ξαναγράψεις το κείμενο από την αρχή και πιο προσεκτικά.
    Thanks. Προφανώς και δεν θα στείλω τα παραπάνω κάπου επίσημα. Απλά ήθελα τη γνώμη σας για το πως να κινηθώ.
    Φόρμα καταγραφής παραπόνου ζήτησα σε κατάστημα ΟΤΕ και κανείς απ' τους πωλητές δεν γνώριζε τι είναι και που θα το βρω.
    Μια διευκρίνιση μόνο. Η αίτηση που έκανα ήταν ΜΟΝΟ για γραμμή τηλεφώνου. Δεν έκανα αίτηση και για ιντερνετ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραμμή τηλεφώνου μπορείς να πάρεις σίγουρα,internet θα πρέπει να περιμένεις όπως αναφέρουν και παραπάνω.Αλλά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου,είσαι θυμωμένος επειδή ο ΟΤΕ δεν επενδύει σε εξοπλισμό αρκετών χιλιάδων ευρώ για (πιθανώς) μια μη-συμφέρουσα από πλευράς εσόδων περιοχή;Επιπλέον,ως πάροχος δεσπόζουσας θέσης έχει απλώς την υποχρέωση να σου παρέχει τηλεφωνία όπου και να είσαι,αυτό μπορεί να το κάνει.
    Ξαναλέω, αίτηση για γραμμή τηλεφώνου έκανα, και τηλέφωνο δεν πήρα. Οπότε προφανώς ο "πάροχος δεσπόζουσας θέσης" δεν μπορεί να το κάνει.
    Το να μην θέλει να κάνει επενδύσεις το καταλαβαίνω, η περιοχή που μένω όμως είναι μέσα στο Ηράκλειο κρήτης (4ος μεγαλύτερος Δήμος της Ελλάδας), και είναι η πιο κοντινή περιοχή στο ΤΕΙ και στο πανεπιστήμιο. Είναι ΤΙΓΚΑ στις πολυκατοικίες που είναι ΟΛΕΣ νοικιασμένες σχεδόν αποκλειστικά από φοιτητές. Οπότε το πρόβλημα δεν είναι ότι δε συμφέρει από πλευράς εσόδων, το πρόβλημα είναι ότι λόγω των φοιτητών υπάρχει τέτοια ζήτηση που έχει τιγκάρει το δίκτυο.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις και πόσα είσαι διατεθιμένος να πληρώνεις, πιθανά υπάρχει λύση που θα πρέπει να την διασταυρώσεις με το οteshop της περιοχής σου.

    Κάνε αίτηση μόνο για τηλέφωνο για isdn
    Αν σου βάλουνε ζήτα και ιντερνετ

    + Θα αποκτήσεις αυτό που θές
    - Θα έχεις πάροχο υποχρεωτικά μόνο τον ΟΤΕ (δεν θα μπορεις να φύγεις)

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το να μην θέλει να κάνει επενδύσεις το καταλαβαίνω, η περιοχή που μένω όμως είναι μέσα στο Ηράκλειο κρήτης (4ος μεγαλύτερος Δήμος της Ελλάδας), και είναι η πιο κοντινή περιοχή στο ΤΕΙ και στο πανεπιστήμιο. Είναι ΤΙΓΚΑ στις πολυκατοικίες που είναι ΟΛΕΣ νοικιασμένες σχεδόν αποκλειστικά από φοιτητές. Οπότε το πρόβλημα δεν είναι ότι δε συμφέρει από πλευράς εσόδων, το πρόβλημα είναι ότι λόγω των φοιτητών υπάρχει τέτοια ζήτηση που έχει τιγκάρει το δίκτυο.
    Εκεί είναι το πρόβλημα. Αλήθεια στον ΟΤΕ και στην Αστυνομία μπήκαν αρκετοί κρητικοί ρε φίλε τόσα χρόνια.. μου κάνει τρομερή εντύπωση το ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και στο νησί αυτό :/

    Η CYTA σαν Customer care φάση, θα ήταν καλό να κρατήσει την αίτηση σου και να αναλάβει αυτή την "πίεση" στον ΟΤΕ για να σου παρέχει την υπηρεσία της, νομίζω έχει και επιδότηση από το κράτος. Την ενημέρωση ότι υπήρχε πληρότητα προφανώς τη γνώριζε όμως από άλλους σαν κ σένα και έκανε την πάπια ως σοβαρή εταιρία που λες, και σε έστειλε στον ΟΤΕ κτλ. Εγώ φίλε σαν πελάτης της CYTA θα ήθελα να κόψουν τον λαιμό τους και να μου δώσουν έναν εκτιμώμενο χρόνο διάθεσης της γραμμής. Τι σημαίνει να πάω στον ΟΤΕ και μετά να μεταφέρω τη γραμμή ; Είμαστε σοβαροί ; ....

    Στη τελική first come , first served είναι πολλά στη ζωή , γιατί να ψοφήσει γιαγιάκα ρε φίλε, τράβα τακτοποίησε κανά Milf ή χτύπα σε κανένα γείτονα σκάσε του 5e και πες του τη κατάσταση αν μπορείς να σου δώσει το κλειδί του Wifi του.

    Εσύ δλδ αν ήταν δικιά σου η εταιρία ISP και κοστολογούσες το να ρίξεις νέο δίκτυο χαλκού ΧΧΧ.ΧΧΧ euro με απόσβεση του αγίου **** ανήμερα (διότι άντε να έβαζαν άλλοι 10-20 ακόμα? ) θα το έκανες ;
    Νομίζω στο δημοτικό μάθαμε την διαφορά μεταξύ Δημόσιου και Ιδιωτικού... καθώς και προσφοράς και ζήτησης . Η διαφορά του δημόσιου είναι ότι επενδύει και εξαπλώνει το δίκτυό του σε μη κερδοφόρες γραμμές-χωριά-νησιά κτλ.

    Αλλά κάτσε να μαντέψω... από το ύφος που γράφεις , πιθανότατα ήσουν άλλος ένας που έλεγε "καλά να πάθουν οι δημόσιοι καρεκλοκένταυροι,ιδιωτικός ο ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ/ΔΕΗ κτλ"

    Υ.Γ Πάλι καλά που σκάβει ο Μουστακαλής της HOL και απλώνει οπτικές τόσα χρόνια , in the year 2525 που λέει και το song , παίζει να περάσει και από εκεί κανένας συνάδελφός του.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο ΟΤΕ δεν μπορει να του δωσει γραμμή, η CYTA δεν μπορει με την καμια. Τις γραμμες ολοι οι εναλλακτικοι παροχοι τις παιρνουν απο τον ΟΤΕ. Δεν εχουν δικες τους να δωσουν. Αν δεν εχει δικτυο ο ΟΤΕ τοτε ουτε οι υπολοιποι μπορουν να προςφερουν υπηρεσιες

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλά Vitru άστο... το εξηγώ και στο Υ.Γ , δεν περιμένω να βάλει δικιά του γραμμή - δίκτυο... ειρωνεία είναι .
    Όταν κάνεις αίτηση σε έναν εναλλακτικό , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ Κ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ .

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vitruvian78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ δεν μπορει να του δωσει γραμμή, η CYTA δεν μπορει με την καμια. Τις γραμμες ολοι οι εναλλακτικοι παροχοι τις παιρνουν απο τον ΟΤΕ. Δεν εχουν δικες τους να δωσουν. Αν δεν εχει δικτυο ο ΟΤΕ τοτε ουτε οι υπολοιποι μπορουν να προςφερουν υπηρεσιες
    Ποτέ μην λές ποτέ σ' αυτή τη χώρα

    Πριν από 4-5 χρόνια, στη Νεα Σμύρνη ζητάω γραμμή από forthnet (είχα δύο γραμμές τηλεφώνου, η μία pcm, και στην άλλη είχα otenet). Με ενημερώνουν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές. Πάω ΟΤΕ ζητώντας το pcm να γίνει pstn. Περνάνε 2 μήνες (με τεχνικούς κλπ), τρώω πόρτα και από ΟΤΕ.

    Με παίρνουν τηλέφωνο από tellas. Εχοντας ήδη γνώση, λέω ΟΚ αλλά μόνο για νέα γραμμή. Κόστος ο κούριερ 8 €. Τι έχω να χάσω?
    Ενα μήνα μετά, με ξαναπαίρνουν από tellas και μου λένε ότι η γραμμή είναι έτοιμη στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, να περάσει τεχνικός με τον εξοπλισμό για την σύνδεση. Και εγώ βέβαια έπεσα από την καρέκλα. Ετσι ξεκίνησε η περιπέτειά μου με την tellas.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    155
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά Vitru άστο... το εξηγώ και στο Υ.Γ , δεν περιμένω να βάλει δικιά του γραμμή - δίκτυο... ειρωνεία είναι .
    Όταν κάνεις αίτηση σε έναν εναλλακτικό , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ Κ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ .
    αυτό που φαντάζομαι ότι ισχύει, χωρίς να ξέρω έγκυρα, είναι ότι ο οτε έχει την άνεση να δώσει προτεραιότητα σε όσους έχουν κάνει αίτηση στον ίδιο. οπότε όταν και αν ελευθερωθεί κάποια γραμμή να βάζει αυτόν και όχι την αίτηση από άλλων πάροχο. είναι ο μόνος λόγος που φαντάζομαι ότι μπορεί να δικαιολογήσει την προτροπή της cyta να μην κάνεις την αίτηση σε αυτούς.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @zouli84: απ'ότι κατάλαβα το πρόβλημά που αντιμετωπίζεις είναι έλλειψη ακραίου δικτύου (ή όχι?). Αν ψάξεις το forum, θα δεις οτι αρκετοί είχαν το ίδιο πρόβλημα σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας και συνήθως απλά απαιτούσε χρόνο (κάποιες φορές έως και 1+ χρόνο) και υπομονή ώσπου να λυθεί. Αν συγκεντρώσεις υπογραφές από τη περιοχή από άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα, και απευθυνθείτε μαζικά σε ΟΤΕ/ΕΕΤΤ, πιθανόν να βοηθούσε να επισπεύσουν την διαδικασία.

    Τώρα όσον αφορά τις ενέργειές σου:
    1. Λογικό, ΟΚ
    2. ΟΚ
    3. ΟΚ
    4. Δε βλέπω το λόγο αλλά ΟΚ
    5. Δηλαδή να μη πληρώσεις τις οφειλές σου στη κινητή τηλεφωνία που έκανες χρήση, ως εκδίκηση επικαλούμενος (υποθέτω) επειδή δε σου βάζουν τηλέφωνο/ιντερνετ στο σπίτι; Το πιθανότερο είναι να χάσεις το δίκιο σου και να βρεθείς και φταίχτης, εκτός αν δικηγόρος σε συμβουλέψει να το κάνεις και κινηθείς με νομική διαδικασία (εξώδικο, αγωγή κτλ).
    6. Η καταγγελία στην ΕΕΤΤ, καθώς και η συλλογή υπογραφών από άλλους στη περιοχή με το ίδιο πρόβλημα, ίσως είναι οι μοναδικές ουσιώδεις & οικονομικές λύσεις.
    7. Μάλλον ΟΚ, μη περιμένεις και πολλά και να είσαι προσεκτικός στα κείμενα ή/και τυχόν χαρακτηρισμούς για να μην κατηγορηθείς για συκοφαντική δυσφήμιση.
    8. Θα χάσεις το δίκιο σου και απλά θα καταλήξεις banned, και εδώ και σε άλλα forums/κοινότητες.
    9. Για ΟΤΕ, ισχύει το 1. Όσον αφορά την Cosmote, ισχύει ότι και στο 5

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Αφού θές να βάλεις CYTA γιατί δεν λές στη Cyta να σου σκάψει και να σου βάλει καλώδιο και κράζεις τον ΟΤΕ. Άλλα μάθαμε τώρα. Θα κάνω αίτηση στον ΟΤΕ θα τραβήξει καλώδιο και μετά θα πάω στον Πάροχο. Επιστολή διαμαρτυρίας κάνε στη CYTA που τόσα χρόνια δεν έχουν κάνει δικό τους δίκτυο. Με ξένα κόλυβα κηδεία κάνουνε όλοι αυτοί.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ μην λές ποτέ σ' αυτή τη χώρα

    Πριν από 4-5 χρόνια, στη Νεα Σμύρνη ζητάω γραμμή από forthnet (είχα δύο γραμμές τηλεφώνου, η μία pcm, και στην άλλη είχα otenet). Με ενημερώνουν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές. Πάω ΟΤΕ ζητώντας το pcm να γίνει pstn. Περνάνε 2 μήνες (με τεχνικούς κλπ), τρώω πόρτα και από ΟΤΕ.

    Με παίρνουν τηλέφωνο από tellas. Εχοντας ήδη γνώση, λέω ΟΚ αλλά μόνο για νέα γραμμή. Κόστος ο κούριερ 8 €. Τι έχω να χάσω?
    Ενα μήνα μετά, με ξαναπαίρνουν από tellas και μου λένε ότι η γραμμή είναι έτοιμη στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, να περάσει τεχνικός με τον εξοπλισμό για την σύνδεση. Και εγώ βέβαια έπεσα από την καρέκλα. Ετσι ξεκίνησε η περιπέτειά μου με την tellas.
    Καλά, παίζει απλά να έτυχε όταν η Tellas ζήτησε ανενεργό βρόχο από τον ΟΤΕ για να σου δώσει γραμμή να είχε ελευθερωθεί κάποια πόρτα. Αν δεν είχε ο ΟΤΕ να δώσει, πάλι άκυρο θα έτρωγες.
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 360
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-13, 20:53
  2. Μηνύματα: 147
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-13, 14:35
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 12:03
  4. Ανεξόφλητη οφειλή προς ΟΤΕ
    Από Erwdios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 02:11
  5. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 10:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας