Σελ. 351 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.251-5.265 από 5944
  1. #5251
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραγγελια απο 20 Σεπτεμβρη(Κινα),
    που ειχε estimated delivery date 20 Νοεμβρη,
    δεν ηρθε ποτε, ή δεν ηρθε ακομη αν το θελετε ετσι να το διατυπωσουμε.
    Εγω, ηθελα να εχω ανοιχτο case, just in case που λεμε, να τρεχει, σε περιπτωση που δεν ερθει (μιλαμε για 60+ μερες απο την παραγγελια), να μπορω να ζητησω ενα refund.
    Λοιπον, τις προηγουμενες μερες, επειδη δεν ειχε παρελθει η ημ/νια που ειχε δηλωσει ο seller, δεν με αφηνε να ανοιξω case.
    Και τωρα που περασε το διμηνο, δεν το εμφανιζει πια στο summary αλλα μονο purchase history, και δεν βλεπω πια δυνατοτητα να ανοιξω case!
    Υπαρχει τροπος;
    Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
    Δεν ήταν κάτι ακριβό. 6,50 ευρώ περίπου.
    Πάντως, έχε το κι αυτό υπόψιν. Εάν δεν εμφανίζονται, ένα αρνητικό feedback με σχόλιο που τους ρίχνει πολύ σαν πωλητές, μετράει γι' αυτούς πάρα πολύ.
    Γι' αυτό χρυσός κανόνας:πριν παραλάβουμε, ποτέ feedback, ακόμη και αν μας στείλει ειδοποίηση το eBay. Το feedback μπορεί να γίνει και μετά την ημερομηνία λήξης του.
    Επίσης, ο μάγκας ο δικός μου τί είχε κάνει; Είπα να ρισκάρω σε δεύτερη αποστολή, μπας και κάπου έχει χαθεί. Όταν, λοιπόν τού έστειλα μήνυμα για τη δεύτερη αποστολή, μου είπε ότι ήδη το έχουν ξαναστείλει 2η φορά, και μάλιστα με track number, το οποίο και μου έστειλε. Όντως υπήρχε track number. Αλλά, όλα αυτά εν αγνοία μου. Καταλαβαίνεις γιατί. Για να με καλοπιάσει να αλλάξω το feedback σε θετικό. Προκειμένου για μία τέτοια αλλαγή feedback, αυτοί, ένα πραγματάκι των 6,50 ευρώ, το έκαναν συστημένο. Δεν θα έχουν καθόλου κέρδος (προφανώς θα μπουν και μέσα), αρκεί να με πείσουν να βγάλω από πάνω τους το αρνητικό feedback. Γι' αυτό σου λέω. Το αρνητικό feedback είναι ένα πολύ πολύ δυνατό χαρτί για μας!!!
    Τώρα, όσο για το track number, και έστω και σαν συστημένο, πότε και εάν θα παραλάβω, αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως εγώ, ακόμη, δεν έχω παραλάβει κάτι.
    Τέλος, να πω ότι μπορεί να μη φταίει αποκλειστικά το μακρινό της χώρας, τα τελωνεία, ταχυδραμεία κ.λπ. κ.λπ. Μπορεί να έπεσα και σε πωλητή μάπα. Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου έχει λίγο καιρό στο eBay. Ίσως, λόγω μικρής εμπειρίας που έχει, τα θαλάσσωσε. Τι να πω; Όλα πρέπει να τα βάζουμε στο τραπέζι. Τί να κάνω που δεν το βρήκα Ευρώπη; Είμαι και κομμάτι άτυχος!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 25-11-17 στις 00:18.

  2. #5252
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
    Δεν ήταν κάτι ακριβό. 6,50 ευρώ περίπου.
    Πάντως, έχε το κι αυτό υπόψιν. Εάν δεν εμφανίζονται, ένα αρνητικό feedback με σχόλιο που τους ρίχνει πολύ σαν πωλητές, μετράει γι' αυτούς πάρα πολύ.
    Γι' αυτό χρυσός κανόνας:πριν παραλάβουμε, ποτέ feedback, ακόμη και αν μας στείλει ειδοποίηση το eBay. Το feedback μπορεί να γίνει και μετά την ημερομηνία λήξης του.
    Επίσης, ο μάγκας ο δικός μου τί είχε κάνει; Είπα να ρισκάρω σε δεύτερη αποστολή, μπας και κάπου έχει χαθεί. Όταν, λοιπόν τού έστειλα μήνυμα για τη δεύτερη αποστολή, μου είπε ότι ήδη το έχουν ξαναστείλει 2η φορά, και μάλιστα με track number, το οποίο και μου έστειλε. Όντως υπήρχε track number. Αλλά, όλα αυτά εν αγνοία μου. Καταλαβαίνεις γιατί. Για να με καλοπιάσει να αλλάξω το feedback σε θετικό. Προκειμένου για μία τέτοια αλλαγή feedback, αυτοί, ένα πραγματάκι των 6,50 ευρώ, το έκαναν συστημένο. Δεν θα έχουν καθόλου κέρδος (προφανώς θα μπουν και μέσα), αρκεί να με πείσουν να βγάλω από πάνω τους το αρνητικό feedback. Γι' αυτό σου λέω. Το αρνητικό feedback είναι ένα πολύ πολύ δυνατό χαρτί για μας!!!
    Τώρα, όσο για το track number, και έστω και σαν συστημένο, πότε και εάν θα παραλάβω, αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως εγώ, ακόμη, δεν έχω παραλάβει κάτι.
    Τέλος, να πω ότι μπορεί να μη φταίει αποκλειστικά το μακρινό της χώρας, τα τελωνεία, ταχυδραμεία κ.λπ. κ.λπ. Μπορεί να έπεσα και σε πωλητή μάπα. Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου έχει λίγο καιρό στο eBay. Ίσως, λόγω μικρής εμπειρίας που έχει, τα θαλάσσωσε. Τι να πω; Όλα πρέπει να τα βάζουμε στο τραπέζι. Τί να κάνω που δεν το βρήκα Ευρώπη; Είμαι και κομμάτι άτυχος!!
    Τελικα του ειπα για refund και δεχτηκε. Ομως οπως το παει, τα ζωα μου αργα, στο τελος θα με αναγκασει να ανοιξω case...
    Δινω max 2 μερες διορια να κανει το refund, αλλιως case και παυω να ασχολουμαι μαζι του.

  3. #5253
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    να ρωτήσω κατι: το ebay.gr έχει καταργηθεί; Θέλω να πουλήσω κάποια πράγματα μόνο Ελλάδα και δεν θέλω να μπαίνω στην Αγγλία ή στην Ιρλανδία γιατί πρέπει υποχρεωτικά να μπουν και αυτές οι χώρες ως χώρες απoστολής.

  4. #5254
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Η σελίδα σε πάει στο com οπότε έχει καταργηθεί.

  5. #5255
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

    επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...

    Καλημέρα σας,

    αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Έχω παραγγείλει μια μητρική laptop μέσω ebay από Γερμανία. To tracking number (RH136....DE) λήγει σε DE.
    Η εξέλιξη της αποστολής είναι η εξής:

    Έχω πάρει 2 φορές τηλ/νο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί έχει κολλήσει εκεί (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)) το δέμα και τις 2 φορές μου έδωσαν την ίδια απάντηση: "Έχουν φόρτο εργασίας". Φυσικά και δεν γνωρίζουν τον εκτιμώμενο χρόνο απεμπλοκής του δέματος.

    Να έχει κολλήσει σε τελωνείο δεν παίζει, εφόσον είναι από ευρωπαϊκή χώρα. Σωστά;

    Οπότε, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μου έχει ξανατύχει το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί έχει κολλήσει λοιπόν σ' αυτό το στάδιο; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

  6. #5256
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ποσες μερες εχει κολημενο εκει?Μηπως ηρθε π.χ. μεσω Ελβετιας που δεν ανηκει στην Ε.Ε. και γι'αυτο το κρατανε??
    Γιατι αν ηρθε μεσω Ελβετιας θα πληρωσεις κανονικα τελωνειο

  7. #5257
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

    επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...
    Είναι τα αντίποινα Τσίπρα. Αυτοί ελέγχουν ταξιδιώτες 2 ώρες κι εμείς λάπτοπ 2 μήνες. Ό,τι μπορεί κανείς.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #5258
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα κ καλή εβδομάδα,

    επειδή το θέμα "θάφτηκε", το παραθέτω μήπως κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή του...
    Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στο θέμα των Online αγορών που είναι πιο σχετικό με το ερώτημά σου.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #5259
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις στο θέμα των Online αγορών που είναι πιο σχετικό με το ερώτημά σου.
    Το είχα αρχικά στα off to pic και μεταφέρθηκε εδώ από admin

    Από ελβετία πως να είναι; Αφού ο αριθμός αποστολής λήγει σε DE κ ο αποστολέας στο ebay αναφέρει Dortmund Germany (αλλά μπορεί να γράψει ότι θέλει ο καθένας...) Αλλά βάση δίνω στον αριθμό αποστολής

  10. #5260
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Έχω παραγγείλει μια μητρική laptop μέσω ebay από Γερμανία. To tracking number (RH136....DE) λήγει σε DE.
    Η εξέλιξη της αποστολής είναι η εξής:

    Συνημμένο Αρχείο 188600

    Έχω πάρει 2 φορές τηλ/νο στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί έχει κολλήσει εκεί (ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)) το δέμα και τις 2 φορές μου έδωσαν την ίδια απάντηση: "Έχουν φόρτο εργασίας". Φυσικά και δεν γνωρίζουν τον εκτιμώμενο χρόνο απεμπλοκής του δέματος.

    Να έχει κολλήσει σε τελωνείο δεν παίζει, εφόσον είναι από ευρωπαϊκή χώρα. Σωστά;

    Οπότε, τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μου έχει ξανατύχει το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί έχει κολλήσει λοιπόν σ' αυτό το στάδιο; Έχετε παρόμοια εμπειρία;
    35+ μέρες απο Ολλανδία , Και ειναι σε ΕΕ .....
    Άπλα θα το πέταξαν σε κάποια άκρη μέσα/έξω μαζί με άλλα κινέζικα και

  11. #5261
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Περιοχή
    Σαλόνικα
    Μηνύματα
    992
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε σχεδόν την ίδια ημέρα. Παρήγγειλα από Κίνα 22 Σεπτέμβρη, αλλά ακόμη δεν έχω παραλάβει τίποτα. Η διαφορά μας είναι ότι ήρθα σε επικοινωνία με τον πωλητή, ο οποίος δέχτηκε αμέσως να κάνει refund. Σίγουρα τον επηρρέασε στο refund το αρνητικό feedback, και αυτά που έγραψα εκεί... Και μάλιστα, προκειμένου να αλλάξω το feedback σε θετικό, μου πρότεινε επαναποστολή, καί τσαμπέ. Να περιμένω, δηλαδή, και γω αααααάλες 60+ ημέρες, και αν παραλάβω.
    Εντάξει τι φταίει και ο πωλητής άμα αργούν τα δικά μας ταχυδρομεία; Είναι γνωστή η καθυστέρηση. Τελικά με το feedback τι έκανες;

  12. #5262
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ετυχε σημερα να μιλησω με τον ταχυδρομο εδω στα χανια και μου ειπε οτι επειδη ο κοσμος αρχισε να ζηταει τα χρηματα του πισω απο δεματα εξωτερικου κτλ και υπαρχει μεγαλο θεμα ξεκινησαν και τα στελνουν με τα παλια δεδομενα χωρις χρονοτριβη.
    Σημερα ηρθαν περιπου λεει 9000 δεματα που καθημερινα ειχαν 2000-3000.
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  13. #5263
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Άντε να τελειώνει αυτό το θέμα

  14. #5264
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Πούλησα μια κάρτα γραφικών στο ebay και έκανα λάθος με τα μεταφορικά.
    Συμφώνησα με τον πωλητή να μου βάλει άλλα 4 pounds, αφού πλήρωσε ήδη το αρχικό τιμολόγιο.

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ζητήσω τα έξτρα;
    Πρέπει να του στείλω κάποιο request ή απλά του δίνω το email μου;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #5265
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πούλησα μια κάρτα γραφικών στο ebay και έκανα λάθος με τα μεταφορικά.
    Συμφώνησα με τον πωλητή να μου βάλει άλλα 4 pounds, αφού πλήρωσε ήδη το αρχικό τιμολόγιο.

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ζητήσω τα έξτρα;
    Πρέπει να του στείλω κάποιο request ή απλά του δίνω το email μου;
    Το σωστό θα είναι να συμφωνήσετε και οι δύο να ακυρώσετε την συναλλαγή και να ξαναβάλεις την κάρτα με την σωστή τιμή
    Το ebay έχει όρο που σου λέει να μην κάνεις κάποια συναλλαγή εκτός τους δικού του συστήματος.

    Δεν ξέρω αν μπορεί τώρα να επιλέξει ο αγοραστής το request total from seller μέσα απο το ebay, αν ναι τότε απο εκεί θα μπορούσατε να κάνετε την αλλαγή, αλλά νομίζω πως αυτό είναι διαθέσιμο πριν κάνει την πληρωμή.

Σελ. 351 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 331341346349350351352353356361371 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10678
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 18:39
  2. PRB: Πώς κάνουμε EJECT το CD εκτός OsX;
    Από YiannisM στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 16:32
  3. Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ DELIVERY!
    Από k_koulos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 18:44
  4. Δεν εχω αλλη υπομονη
    Από vgeorgeg7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-07, 22:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας