Σελ. 380 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 360370375378379380381382385390 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.686-5.700 από 5944
  1. #5686
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα δεμα του Σεπτεμβρη, που δεν εχει ερθει.
    Φτασαμε σχεδον Δεκεμβρη.
    Πιθανολογω οτι χαθηκε.
    Αυτος λεει το εστειλε.
    Tracking, ξερετε, αυτα που φτανουν μονο μεχρι ενος σημειου, γραφει οτι εφτασε Ελλαδα, τελη Οκτωβρη. Αλλα επειδη ειναι φτηνο δεματακι, 10 ευρω, δεν εχει περαιτερω ενημερωση.

    Το θεμα ειναι οτι εγω πληρωσα, και δεν παρελαβα τιποτε.
    Ανοιξα case.
    Αλλαζουμε μηνυματα με τον seller.
    Με παρακαλω να περιμενω αλλη μια βδομαδα.
    Ομως, εγω μεχρι τις 28(σε δυο μερες) Νοεμβρη, αν δεν ειμαι ικανοποιημενος, πρεπει να ζητησω την βοηθεια του ebay.
    Αν πουμε οτι του δινω μια βδομαδα ακομη οπως λεει,
    τι γινεται με το case? Κλεινει; Το χανω; Μπορω να ξανανοιξω για το ιδιο θεμα;
    Διακινδυνευω κατι αν του δωσω αλλη μια βδομαδα, και το δεμα (λογικα) δεν θα ερθει;
    Τι λετε;
    Δε χάθηκε. Και εγώ περιμένω μια οθόνη για Redmi-note-4 Snapdragon και είναι μιας βδομάδα σκαλωμενα στο κδ δυτικής Θεσσαλονίκης.
    Χαμός γίνεται άστα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  2. #5687
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Έχω μια ερώτηση σχετικά με πωλήσεις στο eBay.
    Εδώ και λίγους μήνες έχω πουλήσει μερικά αντικείμενα και τα λεφτά τα έχω λάβει στο Paypal μου που άνοιξα με το γερμανικό μου τραπεζικό λογαριασμό (μένω στη Γερμανία).

    Από λάθος τα 2 τελευταία αντικείμενα που έβαλα πληρώθηκαν στον παλιό Paypal λογαριασμό μου που είναι δηλωμένος με ελληνική διεύθυνση και συνδεδεμένος με το λογαριασμό μου στην Πειραιώς.
    Για το πρώτο αντικείμενο ήδη έλαβα κάπου 19€ σε αυτόν τον Paypal λογαριασμό. Το δεύτερο αντικείμενο λήγει σε λίγες μέρες και έχει ήδη φτάσει κοντά στα 40€.

    Το ερώτημα είναι αν αυτά τα λεφτά (σχεδόν 60€ ή και λίγο παραπάνω) που θα έρθουν στον Paypal λογαριασμό μου θα πρέπει να τα δηλώσω στην ελληνική εφορία, και αν αυτό συνεπάγεται ότι πρέπει να πληρώσω έναν μικρό φόρο (δε με ενοχλεί, αρκεί να μη μπλέξω) ή και ότι πρέπει να ανοίξω λογιστικά βιβλία σαν επαγγελματίας.
    Τα λεφτά αυτά δεν έχω σκοπό να τα περάσω από το Paypal στον τραπεζικό μου λογαριασμό στην Πειραιώς, θα τα χρησιμοποιήσω για να ψωνίσω κάτι άλλο.

    Ξέρει κανείς τι ισχύει;

  3. #5688
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτά είναι συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών και δεν χρειάζεται κάποια δήλωση,

  4. #5689
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για τετοια μικροποσα δεν προκειται να σχοληθει κανεις. Ειδικοτερα αν προκειται για δικα σου πραγματα που πουλησες περιστασιακα, (τυπικα μεταχειρισμνενα) δεν προκυπτει υποχρεωση εναρξης. Για παραδειγμα, αν βαλεις αγγελια και πουλησεις το νοκοκυριο σου επειδη θες να φυγεις στο εξωτερικό (αξιας καποιων χιλιαδων ευρω) δεν προκυπτει οτι πρεπει να κανεις εναρξη.
    Γενικοτερα για να εχεις θεμα πρεπει να στοιχειοθετείται οτι γινεται εμποριο/παροχη υπηρεσιας.

    Παντως πριν την οποιαδηποτε εφορια θα σου ερθει το paypal και θα ζητησει εξηγήσεις, οχι για φραγκοδιφραγκα βεβαια.
    (εφοσον δεν εχεις business account).

  5. #5690
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Κατάλαβα, άρα κακώς αγχώθηκα ότι θα μπλέξω για 60€.
    Ευχαριστώ.

    Πάντως να προσθέσω ότι το ελληνικό Paypal μου κράτησε μεγαλύτερη προμήθεια από το γερμανικό. Από μια πληρωμή 20€ (15€ το αντικείμενο και 5€ η απστολή) έλαβα 18,97€.
    Στο γερμανικό από 20€ (18€ το αντικείμενο και 2€ η αποστολή) έλαβα 19,15€.
    Δεν ξέρω αν η διαφορά οφείλεται στο ότι χρεώνει διαφορετικά το αντικίμενο από την αποστολή, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει τέτοια διαφοροποίηση από το Paypal.

    Οι χρεώσεις του eBay είναι άλλα πράγμα, το eBay χρεώνει 10% της αξίας του αντικειμένου μόνο, οπότε για τα 18€ με χρέωσε 1,8€ και για τα 15 θα με χρεώσει 1,5€.

  6. #5691
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, άρα κακώς αγχώθηκα ότι θα μπλέξω για 60€.
    Ευχαριστώ.

    Πάντως να προσθέσω ότι το ελληνικό Paypal μου κράτησε μεγαλύτερη προμήθεια από το γερμανικό. Από μια πληρωμή 20€ (15€ το αντικείμενο και 5€ η απστολή) έλαβα 18,97€.
    Στο γερμανικό από 20€ (18€ το αντικείμενο και 2€ η αποστολή) έλαβα 19,15€.
    Δεν ξέρω αν η διαφορά οφείλεται στο ότι χρεώνει διαφορετικά το αντικίμενο από την αποστολή, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει τέτοια διαφοροποίηση από το Paypal.

    Οι χρεώσεις του eBay είναι άλλα πράγμα, το eBay χρεώνει 10% της αξίας του αντικειμένου μόνο, οπότε για τα 18€ με χρέωσε 1,8€ και για τα 15 θα με χρεώσει 1,5€.
    Μπορεί να έχει να κάνει με το πως σου έκανε την πληρωμή ο άλλος, άλλη χρέωση έχει μέσω balance και άλλη μέσω κάρτας για εσένα που δέχεσαι την πληρωμή.

  7. #5692
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Σωστά, μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.

  8. #5693
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σας έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο; Σαν bug μου κάνει.
    Βρήκα μια ψύκτρα που θέλω στο γερμανικό ΕΒαυ που ο πωλητής στέλνει δωρεάν σε γερμανικές μόνο διευθύνσεις.
    Έχω γερμανό συνάδελφο που μπορεί να την παραλάβει σπίτι του, οπότε έβαλα την διεύθυνσή του.
    Πατάω για αγορά και βγάζει μήνυμα:
    item cannot be purchased because the seller does not provide shipping to your primary address on file
    Αυτά από την εφαρμογή του Εβαυ.

    Μπήκα μετά να δοκιμάσω από browser, πατούσα στο Buy now και πρόσεξα ότι το μήνυμα είναι λίγο διαφορετικό και περιλαμβάνει ότι δεν στέλνουν το πακέτο γιατί βλέπουν διεύθυνση Μάλτα. Προφανώς από παλιά που έμενα εκεί. Πήγα στα πεδία που είναι όχι στο shipping και όντως κάπου έλεγε Μάλτα, αλλά δεν με άφηνε να το αλλάξω! Έλεγε να μιλήσω με το customer support. Το αφήνω αφού δεν μπορούσα να κάνω κατι και γυρίζω πάλι στο browser, βάζω το πράγμα στο καλάθι και συνεχίζω. Αυτή την φορά το πήρε κανονικά!
    Τι κουλά είναι αυτά;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #5694
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Πρωτη φορα προσπαθω να βαλω αγγελια στο ebay (Γερμανιας αν έχει σημασία, μια και μένω εκεί).
    Πάτησα το preview και ύστερα από 10 λεπτα (τουλάχιστον) που δεν έκανε τίποτα το ακύρωσα.
    Μετά πάτησα το save as draft, έχουν περάσει 20 λεπτά ήδη που είναι στο 'draft is saved...' γυρνάει η ρόδα και δεν γίνεται τίποτα.
    Εϊναι φυσιολογικό αυτό? Με Google Chrome όλα αυτά.

    edit: τελικα βαρεθηκα, πατησα refresh, ξαναρχισε απο την αρχη και τελικα περασε. Καπου ειχε φαει σκαλωμα......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 08-12-19 στις 16:57.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  10. #5695
    Εγγραφή
    28-12-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια καλησπερα!Δεv ξερω αv ειvαι το σωστο μερος vα στειλω αυτο το μηvυμα αλλα θελω τη βοηθεια σας σχετικα με μια παραΥΥελια που εκαvα στο ebay.Βρηκα που λετε εvα samsung galaxy s9 καιvουριο απο Γερμαvια 99ευρω συv 4 φαvταζομαι τα μεταφορικα.(μια φορα εχω παρει κατι απο ebay και σκεφτηκα εδω χαριζουv κιvητα!!!!!ειχε και φωτοΥραφιες και μου φαvηκε κομπλε)και λεω ας το παρω.Το πολυ πολυ vα ερθει καμια μουφα κιvητο και vα το στειλω πισω.ΕΥιvε η συvαλλαΥη καvοvικα με τηv πιστωτικη μου 103ευρω.Μπαιvω τηv επομεvη μερα στο ιστορικο αΥορωv μου vα δω τι Υιvεται και δεv με αφηvει vα πατησω παvω στη παραΥΥελια,εχει Υιvει αχvη η εικοvα και λεει (removed item).Ύπαρχει περιπτωση vα ξαvαδω πισω αυτα τα 103ευρω?

  11. #5696
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bavo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα!Δεv ξερω αv ειvαι το σωστο μερος vα στειλω αυτο το μηvυμα αλλα θελω τη βοηθεια σας σχετικα με μια παραΥΥελια που εκαvα στο ebay.Βρηκα που λετε εvα samsung galaxy s9 καιvουριο απο Γερμαvια 99ευρω συv 4 φαvταζομαι τα μεταφορικα.(μια φορα εχω παρει κατι απο ebay και σκεφτηκα εδω χαριζουv κιvητα!!!!!ειχε και φωτοΥραφιες και μου φαvηκε κομπλε)και λεω ας το παρω.Το πολυ πολυ vα ερθει καμια μουφα κιvητο και vα το στειλω πισω.ΕΥιvε η συvαλλαΥη καvοvικα με τηv πιστωτικη μου 103ευρω.Μπαιvω τηv επομεvη μερα στο ιστορικο αΥορωv μου vα δω τι Υιvεται και δεv με αφηvει vα πατησω παvω στη παραΥΥελια,εχει Υιvει αχvη η εικοvα και λεει (removed item).Ύπαρχει περιπτωση vα ξαvαδω πισω αυτα τα 103ευρω?
    Θα ανοίξεις case μέσα απο το resolution center https://resolutioncenter.ebay.com/

  12. #5697
    Εγγραφή
    28-12-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδια καλησπερα!Δεv ξερω αv ειvαι το σωστο μερος vα στειλω αυτο το μηvυμα αλλα θελω τη βοηθεια σας σχετικα με μια παραΥΥελια που εκαvα στο ebay.Βρηκα που λετε εvα samsung galaxy s9 καιvουριο απο Γερμαvια 99ευρω συv 4 φαvταζομαι τα μεταφορικα.(μια φορα εχω παρει κατι απο ebay και σκεφτηκα εδω χαριζουv κιvητα!!!!!ειχε και φωτοΥραφιες και μου φαvηκε κομπλε)και λεω ας το παρω.Το πολυ πολυ vα ερθει καμια μουφα κιvητο και vα το στειλω πισω.ΕΥιvε η συvαλλαΥη καvοvικα με τηv πιστωτικη μου 103ευρω.Μπαιvω τηv επομεvη μερα στο ιστορικο αΥορωv μου vα δω τι Υιvεται και δεv με αφηvει vα πατησω παvω στη παραΥΥελια,εχει Υιvει αχvη η εικοvα και λεει (removed item).Ύπαρχει περιπτωση vα ξαvαδω πισω αυτα τα 103ευρω?

  13. #5698
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το είχα πάθει κάτι παρόμοιο με λεπίδες ξυριστικής μηχανής που τις είχε τάχα πάμφθηνες.
    Θυμάμαι δεν μπορούσα να προχωρήσω στο resolution center και μπήκα στο paypal στο chat και μου πίστωσαν πίσω τα χρήματα.
    Δεν χρειάζεται να γράφεις το μήνυμά σου δύο φορές.

  14. #5699
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    ενημέρωσε ΚΑΙ ebay ΚΑΙ paypal . Tα λεφτά δεν τα χάνεις (κατά πάσα πιθανότητα) αλλά ίσως πάρει λίγο καιρό μέχρι να τσεκάρουν να δουν τι γίνετε.
    Αλλά μια απορία ρε φιλαράκι ...
    πως πίστεψες ότι με € 99 θα πάρεις samsung galaxy s9 καιvουριο ????

  15. #5700
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια δε μου λετε. Με πωλητες ebay απο UK τι παιζει τωρα; Θεωρουνται εκτος EU; Περνανε τελωνειο με χαρατσια κλπ;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 380 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 360370375378379380381382385390 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10678
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-24, 18:39
  2. PRB: Πώς κάνουμε EJECT το CD εκτός OsX;
    Από YiannisM στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 16:32
  3. Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ DELIVERY!
    Από k_koulos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 18:44
  4. Δεν εχω αλλη υπομονη
    Από vgeorgeg7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-07, 22:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας