Σελ. 13 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 5944
  1. #181
    Το avatar του μέλους xarists000
    xarists000 Guest
    ρωταω επειδη το αντικειμενο ειναο μεγαλο σε ογκο και σε τιμη μηπως με χρεωσουν

  2. #182
    Εγγραφή
    18-04-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    17,6(dB) / 4,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarists000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωταω επειδη το αντικειμενο ειναο μεγαλο σε ογκο και σε τιμη μηπως με χρεωσουν
    Και τηλεόραση μπορείς να παραγγείλεις. Δεν έχουν δικαίωμα να σου βάλουν φόρο. Υπάρχει φόρος μόνο σε μερικές ειδικές κατηγορίας, πχ αυτοκίνητα.

  3. #183
    Το avatar του μέλους xarists000
    xarists000 Guest
    ευχαριστω

  4. #184
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Ο όγκος δεν παίζει ρόλο.
    Έχω παραγγείλει εξάτμιση - ζάντες από Αγγλία και το κουτιά ήταν φυσικά τεράστια.
    Ότι πληρώσεις στον πωλητή....δεν έχει extra φόρους.

    Δε νομίζω να υπάρχει ξεχωριστή οδηγία για ηλεκτρονικές/ηλεκτρικές συσκευές.

  5. #185
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα τη Δευτέρα μια αγορά περίπου 100 ευρώ από έναν ταϊβανέζο με 98,5% θετικές από περίπου 5.500 αξιολογήσεις και σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το προφίλ του. Το ebay δεν εξηγεί τους λόγους της διαγραφής και αν είναι προσορινή για κάτι απλό ή μόνιμη για κάτι σοβαρό. Απάντηση ο πωλητής για το αν έστειλε το πακέτο κλπ δεν μου έχει στείλει, πέρα από τις αυτόματες απαντήσεις με την αγορά και την πληρωμή. Σήμερα του έστειλα ένα email να δω τι θα κάνει με την αγορά μου. Φυσικά του έστειλα email σε αυτό που έχει στο PayPal, μέσω του οποίου έγινε και η πληρωμή και όχι μέσω ebay.
    Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι να κάνω αν δεν πάρω απάντηση μέσα τις επόμενες μέρες?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #186
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν η πληρωμή έγινε με το paypal τότε μην φοβάσαι.

    δώστου 2-3 μέρες και τα ξαναλέμε!




  7. #187
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα τη Δευτέρα μια αγορά περίπου 100 ευρώ από έναν ταϊβανέζο με 98,5% θετικές από περίπου 5.500 αξιολογήσεις και σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay, ή τουλάχιστον δεν υπάρχει το προφίλ του. Το ebay δεν εξηγεί τους λόγους της διαγραφής και αν είναι προσορινή για κάτι απλό ή μόνιμη για κάτι σοβαρό. Απάντηση ο πωλητής για το αν έστειλε το πακέτο κλπ δεν μου έχει στείλει, πέρα από τις αυτόματες απαντήσεις με την αγορά και την πληρωμή. Σήμερα του έστειλα ένα email να δω τι θα κάνει με την αγορά μου. Φυσικά του έστειλα email σε αυτό που έχει στο PayPal, μέσω του οποίου έγινε και η πληρωμή και όχι μέσω ebay.
    Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι να κάνω αν δεν πάρω απάντηση μέσα τις επόμενες μέρες?
    Από πού προσπαθείς να δεις το προφίλ; Υπάρχει το ενδεχόμενο να άλλαξε απλά όνομα. Αν πας στο my ebay, θα μπορέσεις να βρεις τις αγορές σου και από το listing της τελευταίας να δεις το νέο όνομα, αν όντως αυτό έχει συμβεί. Όπως λέει και ο k_koulos, αν πλήρωσες με paypal δεν έχεις να φοβηθείς, εκτός κι αν ο τύπος βάρεσε κανόνι. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον απίθανο, γιατί έχει κοπιάσει να χτίσει το feedback και τις αξιολογήσεις.

  8. #188
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πού προσπαθείς να δεις το προφίλ; Υπάρχει το ενδεχόμενο να άλλαξε απλά όνομα. Αν πας στο my ebay, θα μπορέσεις να βρεις τις αγορές σου και από το listing της τελευταίας να δεις το νέο όνομα, αν όντως αυτό έχει συμβεί. Όπως λέει και ο k_koulos, αν πλήρωσες με paypal δεν έχεις να φοβηθείς, εκτός κι αν ο τύπος βάρεσε κανόνι. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον απίθανο, γιατί έχει κοπιάσει να χτίσει το feedback και τις αξιολογήσεις.
    Κανονικά το βλέπω από το my ebay και βγάζει αυτό: eBay Note: This user is no longer registered on eBay.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, θα κοιτάξω και αν δεν απαντήσει σε 2-3 μέρες θα δω τι θα κάνω με το PayPal.
    Μπορεί να είναι από το πιο απλό, να έχει μια λάθος διεύθυνση, μέχρι να βάρεσε κανόνι, γιατί είχε πολύ καλή αξιολόγηση.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  9. #189
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά το βλέπω από το my ebay και βγάζει αυτό: eBay Note: This user is no longer registered on eBay.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, θα κοιτάξω και αν δεν απαντήσει σε 2-3 μέρες θα δω τι θα κάνω με το PayPal.
    Μπορεί να είναι από το πιο απλό, να έχει μια λάθος διεύθυνση, μέχρι να βάρεσε κανόνι, γιατί είχε πολύ καλή αξιολόγηση.
    Πολύ καλά τα εξηγεί η συγκεκριμένη σελίδα που παραπέμπεις. Όπως αναφέρει, έχεις δικαίωμα και να υποβάλεις κι εκεί παράπονο, όχι μόνο στο paypal, απλά στο paypal ίσως έχει περισσότερο αποτέλεσμα γιατί ενδέχεται να του παγώσουν τα χρήματα. Μπορεί πάλι να σου απαντήσει και να σου επιβεβαιώσει ότι έστειλε αυτό που αγόρασες. Καλή τύχη!

  10. #190
    Το avatar του μέλους xarists000
    xarists000 Guest
    παιδια πουλησα ενα κινητο μεσω ebay.Οταν τελειωσε ο πληστηριασμος και επικοινωνησα με τον πλειοδοτη μου απηντησε οτι εγινε λαθος και με ευγενικο τροπο μου ζητησε να μην κανω dispute.Εγω δεχτηκα απλα δεν ξερω τωρα τη διαδικασια να ακολουθησω.Χρεωνομαι τιποτα αν του δωσω θετικο feedback το ιδιο και αυτος εμενα?Δηλαδη αν δεν του στειλω το κινητο και απλα ανταλλαξουμε feedback θα υπαρξει προβλημα?

  11. #191
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarists000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια πουλησα ενα κινητο μεσω ebay.Οταν τελειωσε ο πληστηριασμος και επικοινωνησα με τον πλειοδοτη μου απηντησε οτι εγινε λαθος και με ευγενικο τροπο μου ζητησε να μην κανω dispute.Εγω δεχτηκα απλα δεν ξερω τωρα τη διαδικασια να ακολουθησω.Χρεωνομαι τιποτα αν του δωσω θετικο feedback το ιδιο και αυτος εμενα?Δηλαδη αν δεν του στειλω το κινητο και απλα ανταλλαξουμε feedback θα υπαρξει προβλημα?
    Θα καταπιείς δηλαδή εσύ τα listing fees και final value fees? Για ό,τι ποσό και να μιλάμε, γιατί να τα πληρώσεις εσύ αν η αγορά τελικά δεν έγινε; Επίσης, σε καμία περίπτωση μην του βάλεις θετικό feedback αν δεν σου βάλει πρώτα αυτός. Τέλος, το κινητό σκοπεύεις να το ξαναβάλεις στο ebay? Δεν ξέρω πραγματικά τι ελέγχους κάνουν, αλλά κοίτα να αλλάξεις λίγο την καταχώρηση, κανονικά δεν μπορείς αν θεωρητικά και καλά το πούλησες να το ξαναβάλεις.

  12. #192
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά τα εξηγεί η συγκεκριμένη σελίδα που παραπέμπεις. Όπως αναφέρει, έχεις δικαίωμα και να υποβάλεις κι εκεί παράπονο, όχι μόνο στο paypal, απλά στο paypal ίσως έχει περισσότερο αποτέλεσμα γιατί ενδέχεται να του παγώσουν τα χρήματα. Μπορεί πάλι να σου απαντήσει και να σου επιβεβαιώσει ότι έστειλε αυτό που αγόρασες. Καλή τύχη!
    Μου απάντησε ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, να μην του κάνω αρνητική κλπ και ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες. Οπότε θα τον εμπιστευτώ και θα περιμένω. Στο μεταξύ χθες και προχθές του έκαναν πάνω από 15 θετικές αξιολογήσεις! Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, ελπίζω!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #193
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απάντησε ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ebay, να μην του κάνω αρνητική κλπ και ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες. Οπότε θα τον εμπιστευτώ και θα περιμένω. Στο μεταξύ χθες και προχθές του έκαναν πάνω από 15 θετικές αξιολογήσεις! Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, ελπίζω!
    ωχ ωχ ωχ

    έχουμε και λέμε
    1) ταϊβανέζος
    2) 98,5%
    3) 5.500 αξιολογήσεις
    4) σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay
    στα πόσα πρέπει να φτάσουμε για να δεις ότι ο τύπος είναι αρπακολιτζής στην καλύτερη περίπτωση;

    κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου έρθει ότι αγόρασες. επίσης, αγοράζοντας σε τέτοια αξία εκτός Ε.Ε. το ρισκάρεις κιόλας το τελωνείο.
    όπως και να χει, περίμενε μέχρι να περάσουν 20 μέρες από την αγορά και κάνε dispute τότε. όσα email και να στείλεις δε θα αλλάξει τίποτα αλλά θα τα χεις για πειστήριο για το PayPal αν μπει στο claim κι αυτός.

    πριν να παραγγέλνετε, διαβάστε από εδώ τι έχουμε γράψει, εσείς που ξέρετε το forum αυτό.
    99,5% + είναι τα καλά feedback και οι πωλήσεις θεωρούνται ικανοποιητικές μόνο σε 5ψήφια νούμερα. όχι ότι αλλιώς πέφτεις σε απατεώνα standard αλλά ρισκάρεις. ειδικά στο feedback, να προσέχετε να μην αγοράζετε με λιγότερο από 90% (και λίγο λέω). δεν είναι amazon το ebay.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #194
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπον, παραγγειλα ενα αρωμα 13 μερες πριν. Με τον πωλητη πριν το αγορασω ειχαμε μιλησει για την αποστολη κλπ.
    Αγοραζω την κολωνια και στο καπακι του στελνω μηνυμα να τον θυμισω για την αποστολη κλπ. Περναν οι μερες, καμια απαντηση για το μηνυμα... Εν τω μεταξυ του εστελνα και αλλα, γραψιμο κανονικο.

    Τις 4 του μηνα, παω στο PayPal, ανοιγω dispute. Γραφω τα παντα. Την επομενη βλεπω οτι μου ηρθε ενα mail, οτι το πακετο μου εφυγε... Και ειχα κωδικο αποστολης για να το ελεγχω στο site της USPS.

    Βαζοντας το ID, μου λεει απλα οτι εχουν electronic info για την αποστολη. ΟΚ λεω, θα στρωσει μεχρι αυριο που θα κανουν pick up το πακετο απο τα points.

    Σημερα, το site της USPS λεει τα ιδια - πραγμα ασυνηθιστο καθως εκει δεν παιζουν, δεν ειναι ΕΛΤΑ για να ξεχασουν να ενημερωσουν πως πηραν το πακετο. Εχω ξαναπαραγγειλει με registered mail και ξερω.

    Ξαναπαω PayPal σημερα, κανω claim dispute. Εδωσα το tracking id να το δουν και μονοι τους. Ζητησα τα λεφτα μου πισω.

    Θα τα παρω λετε; Για την ιστορια ο πωλητης ειχε ~5000 feedbacks (99.5% positive).

  15. #195
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ ωχ ωχ

    έχουμε και λέμε
    1) ταϊβανέζος
    2) 98,5%
    3) 5.500 αξιολογήσεις
    4) σήμερα ο χρήστης αυτός έχει διαγραφεί από το ebay
    στα πόσα πρέπει να φτάσουμε για να δεις ότι ο τύπος είναι αρπακολιτζής στην καλύτερη περίπτωση;

    κατά πάσα πιθανότητα δε θα σου έρθει ότι αγόρασες. επίσης, αγοράζοντας σε τέτοια αξία εκτός Ε.Ε. το ρισκάρεις κιόλας το τελωνείο.
    όπως και να χει, περίμενε μέχρι να περάσουν 20 μέρες από την αγορά και κάνε dispute τότε. όσα email και να στείλεις δε θα αλλάξει τίποτα αλλά θα τα χεις για πειστήριο για το PayPal αν μπει στο claim κι αυτός.

    πριν να παραγγέλνετε, διαβάστε από εδώ τι έχουμε γράψει, εσείς που ξέρετε το forum αυτό.
    99,5% + είναι τα καλά feedback και οι πωλήσεις θεωρούνται ικανοποιητικές μόνο σε 5ψήφια νούμερα. όχι ότι αλλιώς πέφτεις σε απατεώνα standard αλλά ρισκάρεις. ειδικά στο feedback, να προσέχετε να μην αγοράζετε με λιγότερο από 90% (και λίγο λέω). δεν είναι amazon το ebay.
    Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά 98,5% θετικές από περίπου 6.000 πωλήσεις δεν είναι και άσχημα! Εξάλλου οι αρνητικές που έχει είναι από πιο παλιά και του στυλ "δεν μου απάντησε που είχα ένα πρόβλημα" κλπ, κανείς δεν τον έχει αξιολογήσει αρνητικά γιατί δεν παρέλαβε ή παρέλαβε κάτι άλλο. Μου υποσχέθηκε ότι θα το στείλει τις επόμενες μέρες και με παρακάλεσε να μην του άνω αρνητική ή dispute. Φυσικά αν δεν παραλάβω σε 2-3 βδομάδες ή αν δεν μου στείλει tracking number τις επόμενες μέρες θα κάνω dispute.
    Α και είναι Κινέζος και όχι Ταϊβανέζος, όχι ότι είναι πιο αξιόπιστοι αυτοί!
    Σχετικά με το τελωνείο ελπίζω να το περάσω έτσι, άλλωστε έχω πάρει πιο ακριβά και ογκόδη δέματα της τάξης των 250 ευρώ χωρίς να περάσουν τελωνείο, δεν πιστεύω αυτό να το κρατήσουν! Είναι και με EMS που σηνήθως τα περνούν έτσι.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

Σελ. 13 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10690
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 22:55
  2. PRB: Πώς κάνουμε EJECT το CD εκτός OsX;
    Από YiannisM στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 16:32
  3. Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ DELIVERY!
    Από k_koulos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 18:44
  4. Δεν εχω αλλη υπομονη
    Από vgeorgeg7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-07, 22:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας