Σελ. 7 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 5944
  1. #91
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sante1769 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά...κάνετε λίγη υπομονή...το ebay μια χαρά δουλεύει...θέλει να περιμένετε λίγο...
    Πολλές φορές φταίνε τα ΕΛΤΑ και όχι ο πωλητής...
    Δεν είναι θέμα υπομονής sante.
    Στη δική μου περίπτωση περίμενα υπερβολικά πολύ την προηγούμενη φορά και δεν ζόρισα τον πωλητή καθόλου, με αποτέλεσμα να με γράψει. Τα προηγούμενα πακέτα που μου "έστειλε" δε βγήκανε από τη χώρα του (ΗΠΑ), και γι αυτό δε φταίνε τα ΕΛΤΑ.
    Βέβαια στα ΕΛΤΑ, μερικοί ανίδεοι υπάλληλοι, ρίχνανε το μπαλάκι από την Πάτρα στο Τελωνείο κι από το Τελωνείο στην Πάτρα αλλά κανένας δεν κοίταξε πραγματικά αν το πακέτο είχε παραλειφθεί στην Ελλάδα.
    Τι να περιμένω από αυτούς όμως τη στιγμή που η υπάλληλος με ρώταγε που είναι το Α στο πληκτρολόγιο;!!! Μόνο ανυπόστατες δικαιολογίες.

    Το ebay και φυσικά λειτουργεί, και πολύ επαγγελματικά μάλιστα, ώστε να συνεχίσει να το εμπιστεύεται ο κόσμος. Φυσικά όμως και είναι γεμάτο από κομπιναδόρους, όπως και στα πραγματικά μαγαζιά. Όπως κοιτάς αν σου βαλαν στη σακούλα αυτό που ήθελες, όπως μετράς τα ρέστα, όπως κοιτάς την τιμή και συγκρίνεις, το ίδιο πρέπει να προσέχεις κι εδώ.

    Εδώ υπάρχει ο ρόλος του ταχυδρομείου ως μεσάζοντα, και θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή που μου έτυχε πριν. Αυτό είναι όλο το θέμα και γι αυτό και ρωτάω αν κάποιος ξέρει καλύτερα πως λειτουργεί το σύστημα των ταχυδρομείων και πως να αντιδρούμε σωστά.

    Ο εφησυχασμός δε θα σε προστατεύσει ούτε στις διαδικτυακές αγορές ούτε και στις πραγματικές
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raspoutiv : 23-03-08 στις 17:07.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  2. #92
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως γνωρίζεις από tracking system των USPS; λειτουργεί; δίνει την πορεία του προϊόντος;
    Την πορεία δεν ξέρω αν την δείχνει, αλλά σίγουρα μπορείς να δεις πότε στάλθηκε.

    Παλαιότερα το είχα τσεκάρει και λειτουργούσε. Δες εδώ http://www.usps.com/shipping/trackan...rackandconfirm

  3. #93
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Περιοχή
    Eidsvoll
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/1028
    ISP
    Forthnet Full LLU
    Router
    SpeedTouch 585v.6
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Εγω παντως που εχω παραγγειλει πολλες φορες απο Ηπα-Κινα-Ταιβαν κτλ δεν ειχα προβλημα.Για αυτο ειναι βασικο να βλεπεις το feeding και στις ποσες συναλλαγες εχει κανει για να κρινεις αναλογα.

  4. #94
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.
    2.Προτιμήστε πωλητές με μεγάλο αριθμό συναλλαγών και ελάχιστο αριθμό αρνητικών feedback.
    3.Αποφεύγετε τις δημοπρασίες που τα bids γίνονται από σχιστομάτηδες και στο ιστορικό ΔΕΝ φαίνεται το username του bidder.
    4.Τέλος,προτιμάμε αγορές με το φθηνότερο νόμισμα.


    Αυτά γενικά,με τον καιρό μαθαίνεις από που αγοράζεις...όπως και σε κάθε πράγμα στη ζωή άμα δεν την πάθεις δε θα μάθεις...

    Καλή τύχη με το item...

  5. #95
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sante1769 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.
    2.Προτιμήστε πωλητές με μεγάλο αριθμό συναλλαγών και ελάχιστο αριθμό αρνητικών feedback.
    3.Αποφεύγετε τις δημοπρασίες που τα bids γίνονται από σχιστομάτηδες και στο ιστορικό ΔΕΝ φαίνεται το username του bidder.
    4.Τέλος,προτιμάμε αγορές με το φθηνότερο νόμισμα.


    Αυτά γενικά,με τον καιρό μαθαίνεις από που αγοράζεις...όπως και σε κάθε πράγμα στη ζωή άμα δεν την πάθεις δε θα μάθεις...

    Καλή τύχη με το item...

    έλα που συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες οι στραβές...
    ο πωλητής που είχα αγοράσει πριν ήταν Power Seller με 4500 πωλήσεις και 99,6% θετικό feedback.
    παρόλα αυτά δεν παρέλαβα τίποτα χωρίς να ξέρω με ποιανού ευθύνη.
    ίσως επειδή έγραφε στο πακέτο 5$ lego, gift και δεν ήταν; είχα ζητήσει να αναγράφεται αξία όχι μεγαλύτερη των 30$ ή gift κι αυτός το παράκανε. μπορεί να είναι και κάτι άλλο βέβαια.

    πάντως με το νέο πωλητή, 99,8% και 50000 πωλήσεις, φυσικά PowerSeller φαίνεται πως το πρόβλημα λύθηκε.

    εύχομαι η προσωπική μου εμπειρία να βοήθησε κάποιους άλλους
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #96
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sante1769 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ από πωλητή που δεν έχει την ένδειξη power seller.
    Καλά κρασιά....

    Προσωπικά θα έφτανα στο σημείο να πω το αντίθετο.

    Επειδή οι powersellers προσφέρουν μεγάλα έσοδα στο eBay, ακόμη και αν σε κλέψουν ΔΕΝ πρόκειται να πάρει το μέρος σου το eBay.

  7. #97
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vikhr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κρασιά....

    Προσωπικά θα έφτανα στο σημείο να πω το αντίθετο.

    Επειδή οι powersellers προσφέρουν μεγάλα έσοδα στο eBay, ακόμη και αν σε κλέψουν ΔΕΝ πρόκειται να πάρει το μέρος σου το eBay.
    Σου έχει τύχει εσένα;;;
    Αν είναι έτσι τότε πως τόσοι άνθρωποι τους εμπιστεύτηκαν;;;

  8. #98
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως στο claim που έκανα κόντρα σε ένα powerseller έχει περάσει κοντά ένας μήνας κι ακόμα απόφαση δεν έχει βγει.

    ελπίζω τελικά να με αποζημιώσει το PayPal, παρά τη συκοφαντική και αιχμηρότατη στάση του πωλητή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raspoutiv : 24-03-08 στις 23:27.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #99
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    λοιπόν, έπειτα από 1,5 μήνα αναμονή για προϊόν που δεν έφτασε ποτέ...
    ύστερα από 1 μήνα περίπου αναμονή για claim κόντρα σε έγκυρο power seller...

    το PayPal με δικαίωσε και με αποζημιώνει με το ποσό. βέβαια στο ενδιάμεσο έχει πέσει κάπως το δολάριο αλλά χαλάλι

    μέχρι στιγμής τόσο το ebay όσο και το PayPal κυρίως, με έχουν αφήσει πλήρως ευχαριστημένο και μου δίνουν την πεποίθηση της ασφάλειας στις συναλλαγές. σε 2 στραβές περιπτώσεις αποζημιώθηκα κι αυτό μου αρκεί για να τους εμπιστεύομαι.

    βέβαια όλα τα μέτρα ασφαλείας που λέμε, για σωστές αγορές κι αποφυγή επιτηδείων είναι σωστά και πρέπει να τα ακολουθούμε για την ψυχική μας υγεία και για την καλύτερη εξυπηρέτησή μας.

    παρόλα αυτά έχω τη βεβαιότητα ότι δε μπορεί να πέσουμε εύκολα θύματα όταν διαπραγματευόμαστε μέσω αυτών των 2 εταιρειών
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #100
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Kαι εγώ που κοντεύω τις 20 συνναλαγές στο EBAY ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ανεξάρτητα από POWER SELLER.
    Για μένα γνώμονας είναι μόνο το feedback, τίποτα άλλο.
    Στραβή μπορεί να τύχει παντού (με ταχυδρομεία κλπ) αλλά επειδή το 80% των πραγμάτων που έχω αγοράσει είναι από Hong Kong και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάτι από εκεί (τουλάχιστον για μικρά αντικείμενα,γιατί με μεγάλα είναι άλλη ιστορία) εγώ δείχνω περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτούς τους σχιστομάτες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #101
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Περισσός
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    vigor 2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 26(dB)
    Να και ο δικός μου Γολγοθάς : Τον Γενάρη κερδίζω στο e-bay σε δημοπρασία μια οθόνη 24" 398 euro με τα μεταφορικά.Πωλητής το pixmania 99,6% feedback ,συναλλαγή μέσω paypal ,οπότε όλα φάνταζαν καλά.Την οθόνη την παραλαμβάνω μετά απο 10 μέρες με σπασμένο το panel δηλαδή παντελώς άχρηστη.Τους στέλνω 3 e-mail και το έπαιζαν κινέζοι.Ανοίγω claim στο paypal και αρχικά μου ζητήθηκε να επιστρέψω το προϊόν πίσω.Το στέλνω λοιπόν δηστυχώς με δικά μου έξοδα αποστολής όπως ορίζει το paypal (90euro) ,δίνω tracking number και στέλνω με fax την απόδειξη αποστολής όπως προβλέπεται.Πριν απο 10 μέρες το Paypal έβγαλέ απόφαση να μου γίνει refund αλλά ο seller έκανε apeal (έφεση) στην απόφαση και η υπόθεση ξαναάνοιξε. Όσο σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να χάσω 500αρικο + το τρέξιμο που έχω κάνει , τρελένομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mellodos : 26-03-08 στις 15:32.

  12. #102
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι...τέτοια αντικείμενα και ΚΥΡΙΩΣ LAPTOP ποτέ από ebay...

  13. #103
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sante1769 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχει τύχει εσένα;;;
    Αν είναι έτσι τότε πως τόσοι άνθρωποι τους εμπιστεύτηκαν;;;
    Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. Ακριβώς το γεγονός ότι έχουν χιλιάδες θετικές αξιολογήσεις, τους δίνει τη δυνατότητα να κλέψουν και μερικούς. Δεν λέω ότι οι πρέπει να αποφεύγουμε τους power sellers, αυτό που λέω είναι ότι έτσι και μπλέξεις με τέτοιους δύσκολα ξεμπλέκεις

    Προσωπικά είχα κάνει παραγγελία ύψους 700 ευρώ από power seller με εξαιρετικά θετικό feedback. Την πρώτη φορά καθυστέρηση 1,5 μήνα αλλά ήρθε. Την δεύτερη φορά κάνω παραγγελία 400+ ευρώ και γίνεται το ίδιο. Άρχισα να ανησυχώ, αλλά τουλάχιστον έπαιρνα αυτά που πλήρωσα. Την τρίτη παραγγέλνω κοντά 600 ευρώ και μετά από 1,5 μήνα τίποτα. Βάζω claim, dispute και τα σχετικά.

    Περνά ο καιρός και δεν μου απαντά καθόλου. Το paypal βγάζει υπέρ μου την έκβαση και υποτίθεται παίρνω τα χρήματα από τον λογαριασμό του. Εν τω μεταξύ αυτός τον έχει αδειάσει και παίρνω 4 ευρώ και κάτι ψιλά. Τηλεφωνώ στο paypal Αμερικής, δεν βγαίνει καμία άκρη. Είμαστε ήδη στους 3-4 μήνες. Βασικά σου λένε χέστηκα, αλλά με ευγένεια. Στο ebay αυτός συνεχίζει να βάζει δημοπρασίες με τον σωρό.

    Για να μην μακρυγορώ, τελικά τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι έρχομαι Γερμανία να τον απαυτώσω (βρήκα ακριβή διεύθυνση οικίας). Εκεί μάλλον ψάρωσε γιατί τον πήρα σπίτι και ακουγόταν και η γυναίκα με το παιδί του παραμέσα και τελικά παρέλαβα. Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vikhr : 27-03-08 στις 11:15.

  14. #104
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vikhr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. Ακριβώς το γεγονός ότι έχουν χιλιάδες θετικές αξιολογήσεις, τους δίνει τη δυνατότητα να κλέψουν και μερικούς. Δεν λέω ότι οι πρέπει να αποφεύγουμε τους power sellers, αυτό που λέω είναι ότι έτσι και μπλέξεις με τέτοιους δύσκολα ξεμπλέκεις

    Προσωπικά είχα κάνει παραγγελία ύψους 700 ευρώ από power seller με εξαιρετικά θετικό feedback. Την πρώτη φορά καθυστέρηση 1,5 μήνα αλλά ήρθε. Την δεύτερη φορά κάνω παραγγελία 400+ ευρώ και γίνεται το ίδιο. Άρχισα να ανησυχώ, αλλά τουλάχιστον έπαιρνα αυτά που πλήρωσα. Την τρίτη παραγγέλνω κοντά 600 ευρώ και μετά από 1,5 μήνα τίποτα. Βάζω claim, dispute και τα σχετικά.

    Περνά ο καιρός και δεν μου απαντά καθόλου. Το paypal βγάζει υπέρ μου την έκβαση και υποτίθεται παίρνω τα χρήματα από τον λογαριασμό του. Εν τω μεταξύ αυτός τον έχει αδειάσει και παίρνω 4 ευρώ και κάτι ψιλά. Τηλεφωνώ στο paypal Αμερικής, δεν βγαίνει καμία άκρη. Είμαστε ήδη στους 3-4 μήνες. Βασικά σου λένε χέστηκα, αλλά με ευγένεια. Στο ebay αυτός συνεχίζει να βάζει δημοπρασίες με τον σωρό.

    Για να μην μακρυγορώ, τελικά τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι έρχομαι Γερμανία να τον απαυτώσω (βρήκα ακριβή διεύθυνση οικίας). Εκεί μάλλον ψάρωσε γιατί τον πήρα σπίτι και ακουγόταν και η γυναίκα με το παιδί του παραμέσα και τελικά παρέλαβα. Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.
    Πες μα τι μαγικό έκανες και τον βρήκες!!
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #105
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vikhr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει και θα εξηγήσω παρακάτω. .........................................Από τότε έχει αφαιρέσει τα στοιχεία του από εκεί που τον βρήκα.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

Σελ. 7 από 397 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
    Από Deimos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 10690
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-24, 22:55
  2. PRB: Πώς κάνουμε EJECT το CD εκτός OsX;
    Από YiannisM στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 16:32
  3. Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ DELIVERY!
    Από k_koulos στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 18:44
  4. Δεν εχω αλλη υπομονη
    Από vgeorgeg7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-07, 22:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας