Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλή σας ημέρα. Μετά από μια πρόσφατη ανακαίνιση στο σπίτι, έχει προστεθεί δίκτυο σε 10 δωμάτια, και τα UTP καλώδια καταλήγουν όλα σε ένα δωμάτιο. Εκεί θέλω να βάλω ένα μικρό rack που θα έχει μέσα 1 patch panel (που θα καταλήγουν τα καλώδια), το modem που είδη υπάρχει, και 1-2 switch (μάλλον 2 8port γιατί τα βρίσκω πιο φθηνά από 1 16port 1Gb) για να μοιράσω internet στα δωμάτια. Τα καλώδια είναι τα μισά cat6 και τα άλλα μισά cat5e, και δεν υπερβαίνουν τα 50m (οπότε είμαι OK για 1Gb). Για να μην κουράσω παραπάνω, οι ερωτήσεις μου:

    1) έχω είδη καταγράψει τι θα χρειαστώ από υλικά για την κατάληξη των καλωδιών κ.α., και θεωρητικά έχω δει πως δεν είναι κάτι το δύσκολο αν έχει κανείς τα κατάλληλα εργαλεία (punch down tool, πρέσσα για τα UTP, κ.α.). Είναι όμως έτσι και στην πράξη ή πιθανόν να αντιμετωπίσω κάποια προβλήματα που δεν τα περιμένω; (μάλλον όσοι το έχουν ξανακάνει είναι οι καλύτεροι να το απαντήσουν αυτό, για θέμα εμπειρίας).
    2) έχω βρει rack 3U και 4U που θεωρώ πως είναι αρκετό, αλλά το 16port patch panel που έχω βρει είναι άλλης μάρκας. Ο τρόπος τοποθέτησης των patch στο rack είναι standard?, οπότε να μην πολυνοιαστώ αν είναι συμβατό το patch panel με το rack?
    3) για patch panel έχω βρει κάτι φτηνό σας αυτό: http://www.e-photoshop.gr/digitus-ke...el-1u-16p.html . Είδα όμως οι αντίστοιχες καταλήξεις (cat5e και cat6) έχουν διαφορετική τιμή. Πρακτικά, υποτίθεται πως είναι ίδιες όμως, και στον τρόπο σύνδεσης των καλωδίων... Κάνω λάθος; και αν είμαι λάθος, θα έχω πρόβλημα αν με καλώδιο cat6 χρησιμοποιήσω cat5e clip?
    4) σε περίπτωση που τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο χρειαστούν επέκταση γιατί μπορεί να μην είναι αρκετά σε μήκος (50-60cm, όχι παραπάνω), αν χρησιμοποιήσω μούφα επέκτασης θα έχω απώλειες σε ταχύτητα;

    Ευχαριστώ σε όποιον βρει χρόνο να απαντήσει σε όποιο από τα παραπάνω. Οποιαδήποτε συμβουλή ή πρόταση για αγορά δεκτή (γενικά ψάχνω κάτι φτηνό, αφού δεν είναι δίκτυο με ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε εργασιακός χώρος).
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλή σου μέρα και καλή τύχη στο εγχείρημα σου!

    1) τα εργαλεία που αναγράφεις είναι ακριβώς αυτά που χρειάζεται. Εχε στο νού σου να έχεις αρκετά patch cords ή καλώδιο UTP/FTP με πριζάκια για να φτιάξεις γιατί θα σου χρειαστεί. Προβλήματα ενδέχεται αν αντιμετωπίσεις ιδίως αν το κάνεις για πρώτη φορά, και ειδικότερα στο punchdown του UTP πάνω στο patch panel. Επειδή δεν το έχεις ξανακάνει θέλει προσοχή με την αντιστοιχία των χρωμάτων!

    2) το patch panel θα είναι συμβατό μια χαρά με ένα 19῾ rack, πιο πολύ το βάθος του rack παἰζει ρόλο.

    3) υπαρχουν έτοιμα patch panel εγώ προσωπικά έχω αγοράσει απο εδώ http://www.tan.gr/ μαζί με τα κλιπ που αναφέρεις. οχι δεν θα έχεις πρόβλημα αν χρησιμοποιείς καλώδιο cat6 με clip cat5 ή το αντίθετο!

    4) προσπάθησε να αποφύγεις τις μούφες. βἀλε το rack οσο το δυνατόν πιο κοντά στα καλώδια. αν πάλι δεν τα καταφέρεις, θα σου δουλέψει αλλά ίσως έχεις θεματάκια(μη φανταστείς τρελά) με την ταχύτητα. εξαρτάται και η ποιότητα της μούφας...

    Θα σου πρότεινα να μην βάλεις 2 switch και να προτιμήσεις 1χ16 rack mounted, μικρές οι διαφορές αλλά θα δείχνει πολύ πιο όμορφο!
    όπως επίσης αν έχεις δυνατότητα να πάρεις πιο μεγάλο rack, δεν ξέρεις στο μέλλον τι μπορεί να σου προκύψει και να χρειαστεί να βάλεις μέσα!

    Αναρτώ και μία φωτογραφία να σε τσιγκλίσω απο ενα rack που έφτιαξα πρόσφατα στο σπίτι μου για πρώτη φορά!

    Συνημμένο Αρχείο 124784

  3. #3
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    Άρχισα την υλοποίηση... δυστυχώς έχω πέσει στην περίπτωση που 2 από τις πρίζες στα δωμάτια δεν δουλεύουν σωστά... το καλώδιο 5 έχει πρόβλημα, δείχνει να είναι κομμένο μέσα στον τοίχο. Απέκλεισα το γεγονός να έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος στις συνδέσεις καθώς δοκόμασα να τερματίσω στο keystone αρκετές φορές, και όλο το ίδιο καλώδιο από τα 8 του cat6 βγάζει πρόβλημα. Επομένως η επίσκεψη του ηλεκτρολόγου που έκανε την εγκατάσταση στον τοίχο είναι σίγουρη, με τα σχετικά μπινελίκια.

    Ψάχνω επίσης για αγορά ενός patch panel 10", αλλά μόνο την πρόσοψη καθώς τα keystones τα έχω. Ψάχνω δηλαδή για κάτι τέτοιο: http://www.e-photoshop.gr/digitus-ke...el-1u-16p.html, αλλά για 10¨και όχι για 19"... δεν με νοίζουν τα ports, μπορώ να πάρω περισσότερα του ενός αν δεν φτάνουν. Δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολο να βρω patch panel 10" όταν για μεγαλύτερα έχουν παντού... Έχει κανείς καμία ιδέα που μπορεί να έχουν;
    sudo apt-get remove --purge stress && sudo apt-get install hakuna-matata

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν μπορείς να βρεις διότι τα μεγαλύτερα (19") είναι standard σε όλο τον κόσμο, σε αντίθεση με τα 10" που δεν πολυχρησιμοποιούνται και γι' αυτό έρχονται κομπλέ.
    Δες μήπως απλά μπορείς ν' αλλάξεις τα κλιπς.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με router και switch
    Από geram στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 00:17
  2. δημιουργια link με δυο συσκευες TP-LINK TL-WA5210G
    Από mgeorge στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 17:12
  3. Δημιουργία γραφήματος με κουκιδες συνδεδεμένες με γραμμή με ετικέτες σε excel
    Από Zounds στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-12, 15:22
  4. Δημιουργία δικτύου (windows 7 και windows xp)
    Από stavler στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 11:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας