Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα Galaxy S III / IV ειναι υπερπαντόφλες, όπως και το iphone 5 που είναι σαν τηλεκοντρόλ. Αν υπήρχει κάποιο iphone mini / nano θα το σκεφτόμουν πολύ, όπως σκέφτομαι και για το S III mini. Μονο επειδή δεν γουστάρω τις παντοφλες.

Μακάρι να αρχισουμε πάλι να πηγαίνουμε στα μικρά κινητά. Ιδιαίτερα αν ταυτιστουν με "οικονομία", χίλιες φορές μακάρι

και εγω αυτην την αποψη ειχα.

τελικα βλεπω οτι μαλλον λαθος εκανα. "νιωθω" την ιδια αισθηση με την ιστορια με τα pc monitor μια φορα και εναν καιρο,οτι δηλαδη "τι χρειαζονται οι 19 και 21 ιντσες?" το καταλαβα οταν απεκτησα την πρωτη μου 22αρα LCD...

γενικα αυτο που αντιλαμβανομαι,προσωπικα παντα,ειναι οτι τα smartphone εγγενως απο την φυση τους αυξανουν την εμπειρια χρησης στις μεγαλυτερες διαγωνιους,μεχρι του σημειου βεβαια που γινεται αβολη η "απλη χρηση της στιγμης",αλλα εκει ειναι που αναλαμβανουν τα bluetooth. μαλιστα να πω οτι πλεον αυτα τα "εξωτικα" αξεσουαρ,βρηκαν πραγματικα τον λογο υπαρξης τους,δηλαδη την αιτια αναγκαιοτητας τους.

με φαινεται,ετσι οπως το εκλαμβανω εγω παντα,πως οταν μια συσκευη οτι και να ειναι αυτη,οταν εστω και απομακρυσμενα προσομοιαζει υπολογιστη -και ας μην ειναι-,εχει καλυτερη αισθηση σε μεγαλυτερες διαγωνιους οταν θα ασχοληθεις με κατι.
χωρις να εχω μακροχρονη συνυπαρξη με smartphones και χωρις να εχω/ειχα ποτε iPhone,υποθετω οτι αυτο που νιωθω μεγενθυνεται και απο το γεγονος οτι αυτο που κραταω στα χερια μου (android,S advance συσκευη) εχει και..."συνηθειες" η/υ,δηλαδη βαλε-δοκιμασε-βγαλε ή κράτα εφαρμογες για οτι θες και παραμετροποιησε αρκετα/σχετικα ευκολα αν θες το λειτουργικο...

ολα αυτα βεβαια μεχρι του σημειου που δεν καταργειται ο χαρακτηρας της φορητοτητας και δεν "αναιρειται" στην πραξη η βαση της υπαρξης τους,δηλαδη τηλεφωνα.

οποτε ναι,στο "συνδεσε το στο φορτιστη στο τελος καθε μερας" και στο " 'κουβαλατο' ολη μερα πανω σου,και βαζε-βγαζε την κουμουτσα απο την τσεπη" (αν μιλαμε για μεγαλη συσκευη), οντως ειναι ενα θεμα που καλει τον χρηστη να...προσαρμοσει τις παλιες συνηθειες του σε βασικα πραγματα,οπως και να συνηθισει ως "καθιερωμενα πλεον" αξεσουαρ οπως το bluetooth.

προσωπικα παντως,η φορτιση στο τελος της μερας γινεται ευκολα μια μηχανικη κινηση οπως το οτι "αφηνω τα κλειδια μου παντα στο ιδιο σημειο για να μη τα ψαχνω".
για το "κουβαλημα" εκει ειναι δυσκολοτερο οντως,προσωπικα πηρα ενα τσαντακι μεσης (και ας ειναι μικρο το S Advance),το οποιο τσαντακι by the way με ελυσε τα χερια μου γενικα (κλειδια,καπνος/χαρτακια/φιλτρακια/αναπτηρας,χαρτομαντηλα,πορτοφολι,φλασακι,οχι πλεον μεσα στις τσεπες χυμα και να ενοχλανε -ειναι και καλοκαιρι και ιδρωνεις,αστα να πανε-,και το handsfree οχι αλλο πια να κρεμεται σαν χαιμαλι πανω μου οταν δεν το χρειαζομαι) και ειδικα στη δουλεια ειναι "ΕΥΚΟΛΙΑ".

σε ενα ομως θα συμφωνησω απολυτα. πρεπει να εξελιχθει η τεχνολογια των μπαταριων. οπως προειπα δεν με ενοχλει να το φορτιζω,ειναι μηχανικη κινηση,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εξελιχθουν επιτελους οι μπαταριες.


Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ενδεχομένως να μπορούσε να γίνει αν τα tablets αρχίσουν να γίνονται πιο δημοφιλή, οπότε θα προέκυπτε ένα σενάριο "μικρό τηλέφωνο για χρήση ως τηλέφωνο + 3G modem και tablet για πρόσβαση στο net μέσω του κινητού".

οντως,καπως ετσι το βλεπω και εγω. αλλα απο οικονομικης αποψης καπου διαγραφεται ενα οριο διαφορετικο για τον καθενα αλλα για τους περισσοτερους (ειμαι σε αυτους ) απλα αυτο το πακετο ειναι "over the budgets' tolerancies".

επιπλεον δυσχεραινει και το γεγονος οτι για κατι τετοιο θες και τον αλλον παραγοντα να ειναι ευνοικος => mobile data:Quantity-Prices-Coverage , που δεν ειναι και τοσο ευνοικος...και εφοσον δεν ειναι ευνοικος και μιλαμε αλλωστε για φορητοτητα,δηλ. για χρηση κυριως εκτος σπιτιου/μακρια απο το desktop ή laptop,οταν θα εισαι στο σπιτι ποσο θα χρησιμοποιησεις το tablet εν συγκρισει με το desktop/laptop ?