Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το θέμα δεν είναι να βάλεις asterisk για να μιλάς με voip, δες το σαν τηλέφωνικό κέντρο, του έχω πάνω 4 γραμμές ΟΤΕ και μια I-call όταν υπάρχει πρόβλημα με το i-call απλά πατάς 9 και βγαίνεις με ΟΤΕ

    Πρόσφατα έγινε η αλλάγη και ο διαχωρισμός του κομμάτιου voip απο ένα που ήταν σε αυτά που βλέπεις, αν υπάρξει ενδιαφέρον, γιατί όχι να έχει το asterisk το δικό του
    Ναι, ακριβώς έτσι το έχω κι εγώ, με 9 βγαίνω ΟΤΕ σαν backup λύση. Δυστυχώς το έχω χρειαστεί περισσότερες φορές απ'ό,τι θα ήθελα...

    Για το asterisk/openpbx/κλπ forum, εγώ θα ήμουν μέσα... δεν ξέρω βέβαια τι θα χρειαζόταν για να ξεκινούσε κάτι τέτοιο... (και πόσοι άλλοι υπάρχουν! που είναι μάλλον το πιο σημαντικό )

  2. #17
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkounal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι επιχείρηση που ασχολείται με την πώληση ρούχων, από που πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να ξέρω για το voip? Εάν επιβάλλεται, γιατί να μην ξέρω και για τα σιφώνια της τουαλέτας του μαγαζιού που χρησιμοποιούνται σήμερα και μπορούν να πάρουν όποιο σχήμα θέλεις;

    Λυπάμαι αλλά κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο άρθρο δεν αξίζει δεκάρα γιατί ο συντάκτης του αδυνατεί να καταλάβει πως λειτουργεί η αγορά που περιγράφει.
    Φίλε έχεις μεγάλο δίκιο... εντάξει το "δεν αξίζει δεκάρα το άρθρο" είναι βαρύς χαρακτηρισμός, αλλά η ουσία της υπόθεσης είναι ότι δεν φταίει ο αγοραστής επειδή δεν αγοράζεται μία υπηρεσία ή ένα προϊόν. Αν προωθείται σωστά και με έξυπνο τρόπο και υπάρχει νόημα για τον αγοραστή, θα πουλήσει σαν το ζεστό ψωμάκι.

    Πώς βγήκε η Apple και πούλησε την online υπηρεσία των iTunes και τα iPods... ένα τέτοιο πράγμα. Τη μάσησε την τροφή, δεν περίμενε ο άλλος να είναι εξπέρ χρήστης υπολογιστών για να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει γι'αυτό που θέλει (να ακούσει μουσική στη συγκεκριμένη περίπτωση).

    Δεν ξέρω βέβαια αν το νόημα του άρθρου ήταν αυτό ακριβώς. Δεν τα έριχνε στις εταιρείες που πουλάνε τις υπηρεσίες, ότι δεν έχουν φροντίσει να συμβουλεύσουν τους αγοραστές σωστά;

    Είναι αλήθεια ότι ακόμη πουλάει το πρόθεμα στην Ελλάδα για φθηνά τηλέφωνα. Κυρίως όμως επειδή απευθύνεται στο μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού που ακόμη δεν έχει ADSL. Όσο αυτό αυξάνεται και όσο καλύτερα πουλάνε οι ISPs τις VoIP υπηρεσίες μαζί με την ADSL σύνδεση, τόσο μεγαλύτερη ανάπτυξη θα δούμε.

    Δυστυχώς δεν είμαστε ακόμη εκεί. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από την αρχή οι ISPs δεν έδιναν μαζί με την ADSL γραμμή και μία VoIP τηλεφωνική συσκευή δωρεάν... (όπως κάνουν τώρα που δίνουν SIP boxes). Δεν ήταν αυτονόητο ή δεν είχαν ακόμη την υποδομή, δεν ξέρω.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα με το να "πουλήσεις" μια λύση asterisk πχ,
    Για εμένα πχ το χειρότερο είναι οτι πλέον οι συνεργάτες, αν για κάποιο λόγο δεν δουλεύει το τηλέφωνο, αντί να πούνε εντάξει ο ΟΤΕ φταίει λένε ο Σπύρος φταίει (και οχι δεν φταίω!)
    Εχώ βαρεθεί να ακούω το "Δεν μπορώ να καλέσω," κάτι που παλιά αν δεν μπορούσαν λόγο προβλήματος πχ στην γραμμή ή ήταν busy η άλλη άκρη απλά περίμεναν!
    Οπώς πχ και το να πουλήσεις voip, αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα ψάξουν την εταίρια με το voip, ο Σπύρος θα φταίει

  4. #19
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Παγκράτι, Αθήνα
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Asus WL-500GP (openWrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα με το να "πουλήσεις" μια λύση asterisk πχ,
    Για εμένα πχ το χειρότερο είναι οτι πλέον οι συνεργάτες, αν για κάποιο λόγο δεν δουλεύει το τηλέφωνο, αντί να πούνε εντάξει ο ΟΤΕ φταίει λένε ο Σπύρος φταίει (και οχι δεν φταίω!)
    Εχώ βαρεθεί να ακούω το "Δεν μπορώ να καλέσω," κάτι που παλιά αν δεν μπορούσαν λόγο προβλήματος πχ στην γραμμή ή ήταν busy η άλλη άκρη απλά περίμεναν!
    Οπώς πχ και το να πουλήσεις voip, αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα ψάξουν την εταίρια με το voip, ο Σπύρος θα φταίει


    Το φαντάζομαι: "ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ..."

  5. #20
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Χρειάζεται ενημέρωση και προώθηση του voip από τα ΜΜΕ.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Ξέθαμα αλλά αξίζει τον κόπο.
    Αυτές τις μέρες στην εταιρεία μας κλείσαμε 4 χρόνια χρήσης VoIP για τηλεφωνία.

    Διαλέξαμε τότε VoIP μια και το νέο κτήριο σχεδιάστηκε μόνο με ethernet kai χωρίς να ξέρουμε ούτε που θα πάνε τα γραφεία, ούτε πόσοι θα είμαστε (και δικαιωθήκαμε, είμασταν 8, φτάσμα στους 20 πέσαμε στους 6 ).

    Γιατί διαλέξαμε Voip?

    H εταιρεία είχε παλια 3 σημεία με διάφορα νούμερα- γραμμες ΟΤΕ. Δε θέλαμε να χάσουμε τα νούμερα αλλά ουτε και να πληρώνουμε ~10 γραμμές.
    Έτσι μπήκαν 3 ISDN με πολλά MSN. Ένα HP Proliant G5 me mia Digium 4 port ISDN και GXP2000 για γραφεία (5) και καμιά 10 ρια Grandstream gia λαο.

    Το σύστημα αυτό απλά δουλεύει! Πίσω από σοβαρό UPS και με την αξιοπιστοία HP -CEntos δεν έχει υπάρξει σχεδόν λεπτο downtime.

    Έχουν υλοποιηθεί λειτουργείες που σε απλά κέντρα θα κόστιζαν $$$ χωρίς ιδιαιτερη προσπάθεια, παρά διάβασμα manuals και μια ματιά από φίλο με πρωτίτερη εμπειρία. (πχ υποκέντρο σαν δεύτερη εταιρεία με ξεχωριστο IVR αλλά κοινή τεχνική υποστήριξη για δύο υποεταιρείες, fax2mail, voicemail , τηλεφωνιτής για κάθε θέση, teleworking, GSM DISA....)

    Οι κεντράδες βέβαια θύμωσαν και μετα στεναχωρέθηκαν αλλά έτσι είναι η ζωή.....
    Μετά είδαν και τα έτοιμα VoIP στο χιλίαρικο (κάρτα - server - 5 τηλέφωνα) και ολοκληρώθηκαν....

    Τέλος το VOIP σε G.711 δεν διαφέρει σε τίποτα από το ISDN, οπότε δεν τίθετε θέμα ποιότητας

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 12:45
  2. Επιδοτείται η πληροφορική σε Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις
    Από DeMaitre στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 23:08
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 05:39
  4. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-06, 06:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας