Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 137
  1. #61
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Για να σε βοηθήσω σου αναφέρω αναλυτικά τα βήματα που έκανα εγώ στον ΟΤΕ.
    Έκανα έγγραφη αίτηση σε όλες σχεδόν τις εταιρίες αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση.
    Πήγα στον ΟΤΕ στο τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν να κάνω μία αίτηση.
    Πάω σε κατάστημα ΟΤΕ, κάνω αίτηση, μου δίνουν router, ups μικρό και μου λένε θα με ειδοποιήσουν.
    Σε 5 μέρες με παίρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ να με συνδέσουν, τους λέω που είμαι κι έρχονται.
    Μετράνε από το box μέχρι το δικό μου κουτί.
    Μετά από δέκα μέρες έρχεται επιστολή με κούριερ που μου λένε ότι είμαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 200μ. από το box και ότι πρέπει να καταρτιστεί μελέτη βάσει της οποίας μπορεί να προκύψει χρέωση.
    Τους παίρνω τηλ στο τηλέφωνο που έγραφε η επιστολή και τους ρωτάω για το κόστος. Μου απάντησαν ότι θα έρθει νέα επιστολή.
    Μετά από 3-4 μέρες έρχεται νέα επιστολή με κούριερ που μου αναφέρει το κόστος και ότι πρέπει να το καταβάλλω μέσα σε 30 ημέρες αλλιώς η αίτησή μου ακυρώνεται. Βουρ πάω στο τεχνικό τμήμα της περιοχής, ρε τι για rural τους είπα μήπως βάλουν μέσα το Ο.Τ. μου, όχι μου είπαν πρέπει να πληρώσεις.
    Είμαστε 2 σπίτια κολλητά που κανείς δεν μπορεί να πληρώσει το κόστος αυτό και το υπόλοιπο Ο.Τ. από την πλευρά της οδού μου είναι αδόμητο.
    Πάω λοιπόν μετά από 2 ημέρες τα router, ups κλπ. πίσω. Επίσης να αναφέρω ότι δεν χρεώθηκα κάτι αλλά δεν έγινε και η δουλειά μου.
    Από τότε έχω κάνει 1 νύξη ακόμα μήπως κάνει ο ΟΤΕ καμία επέκταση με δικά του έξοδα αλλά άδικα. Δεν μπορεί να καταλάβει ο ΟΤΕ ότι η περιοχή θα οικοδομηθεί μελλοντικά και θα έχει κέρδος μιας και είναι ο μόνος πάροχος στην περιοχή.
    Οπότε βάλαμε και τα 2 σπίτια simplefi2 με 20€ και έληξε το θέμα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως δαπανάνε υπέρογκα ποσά για rural κλπ. σε κάθε απομακρυσμένη περιοχή και εγώ που είμαι σε νέο σχέδιο πόλης πρέπει να πληρώσω από την τσέπη μου λες και μου περισσεύουνε. Δε λέω, να δαπανήσουνε και για τις απόμακρες περιοχές αλλά κι αυτός που χτίζει σε νέο σχέδιο πόλης και πληρώνει τέλη σε Δήμο κλπ. και ένα κάρο λεφτά στο κράτος από το ΦΠΑ γιατί να μην μπορεί να έχει τις ίδιες παροχές;
    Περιμέναμε το Σαμαρά για wifi αλλά τίποτα!!Τώρα περιμένουμε τους αριστερούς για κοινωνική πολιτική....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erik37 : 08-06-17 στις 16:28.

  2. #62
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Οτι να ναι! Υπομονή.....

  3. #63
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erik37 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σε βοηθήσω σου αναφέρω αναλυτικά τα βήματα που έκανα εγώ στον ΟΤΕ.
    Έκανα έγγραφη αίτηση σε όλες σχεδόν τις εταιρίες αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση.
    Πήγα στον ΟΤΕ στο τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν να κάνω μία αίτηση.
    Πάω σε κατάστημα ΟΤΕ, κάνω αίτηση, μου δίνουν router, ups μικρό και μου λένε θα με ειδοποιήσουν.
    Σε 5 μέρες με παίρνουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ να με συνδέσουν, τους λέω που είμαι κι έρχονται.
    Μετράνε από το box μέχρι το δικό μου κουτί.
    Μετά από δέκα μέρες έρχεται επιστολή με κούριερ που μου λένε ότι είμαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 200μ. από το box και ότι πρέπει να καταρτιστεί μελέτη βάσει της οποίας μπορεί να προκύψει χρέωση.
    Τους παίρνω τηλ στο τηλέφωνο που έγραφε η επιστολή και τους ρωτάω για το κόστος. Μου απάντησαν ότι θα έρθει νέα επιστολή.
    Μετά από 3-4 μέρες έρχεται νέα επιστολή με κούριερ που μου αναφέρει το κόστος και ότι πρέπει να το καταβάλλω μέσα σε 30 ημέρες αλλιώς η αίτησή μου ακυρώνεται. Βουρ πάω στο τεχνικό τμήμα της περιοχής, ρε τι για rural τους είπα μήπως βάλουν μέσα το Ο.Τ. μου, όχι μου είπαν πρέπει να πληρώσεις.
    Είμαστε 2 σπίτια κολλητά που κανείς δεν μπορεί να πληρώσει το κόστος αυτό και το υπόλοιπο Ο.Τ. από την πλευρά της οδού μου είναι αδόμητο.
    ....
    Φιλε η διαφορά στην δική μου περίπτωση είναι ότι εγω θέλω να πληρωσω αλλά ο ΟΤΕ δεν μου στέλνει την κοστολόγηση (2η επιστολή δική σου) επίτηδες!!!!

    - - - Updated - - -

    ΚΑι σαν να μην εφτανε το οτι δεν μας συνδέουν στον τηλεπικοινωνιακό ιστό της χώρας κανουν και σχέδια για επεκτάσεις!!
    http://www.euro2day.gr/news/enterpri...menes-per.html

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zafeiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑι σαν να μην εφτανε το οτι δεν μας συνδέουν στον τηλεπικοινωνιακό ιστό της χώρας κανουν και σχέδια για επεκτάσεις!!
    http://www.euro2day.gr/news/enterpri...menes-per.html
    Αυτό είναι άλλο πράγμα (Rural Broadband) και αφορά τις απομακρυσμένες περιοχές, όπου όμως ήδη υπάρχει καλωδιακό δίκτυο αλλά βρίσκονται σε πολύ μακρινή απόσταση από το αστικό κέντρο και απλά στήνονται miniDSLAM για να έχουν και αυτές οι περιοχές πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Κι εκεί ισχύει το ίδιο πράγμα με σένα, αν κάποιος θέλει να συνδεθεί αλλά βρίσκεται εκτός της περιοχή που τερματίζει το καλώδιο.

  5. #65
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zafeiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε η διαφορά στην δική μου περίπτωση είναι ότι εγω θέλω να πληρωσω αλλά ο ΟΤΕ δεν μου στέλνει την κοστολόγηση (2η επιστολή δική σου) επίτηδες!!!!

    - - - Updated - - -

    ΚΑι σαν να μην εφτανε το οτι δεν μας συνδέουν στον τηλεπικοινωνιακό ιστό της χώρας κανουν και σχέδια για επεκτάσεις!!
    http://www.euro2day.gr/news/enterpri...menes-per.html


    Τους πήρες τηλ στο νούμερο που γράφει η 1η επιστολή; Το πολύ σε 10 μέρες θα σου στείλουν το μπουγιουρντί!!Αλλιώς ψάξε μήπως υπάρχει ασύρματος πάροχος στην περιοχή σου και μην τους παρακαλάς άλλο. Με μία γρήγορη έρευνα είδα ότι ξεφυτρώνουν δειλά-δειλά. Ήδη στην περιοχή μου έχει κάνει την εμφάνισή του ένας και περιμένω πως και πως να συνδεθώ!![/QUOTE]

  6. #66
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει και η λύση να βάλει τη νέα γραμμή σε κάποιον γείτονα και να την μεταφέρει ασύρματο στον δικό του χώρο.
    Καθαρή οπτική επαφή χρειάζεται και περίπου 150€ για τον εξοπλισμό.

  7. #67
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η λύση να βάλει τη νέα γραμμή σε κάποιον γείτονα και να την μεταφέρει ασύρματο στον δικό του χώρο.
    Καθαρή οπτική επαφή χρειάζεται και περίπου 150€ για τον εξοπλισμό.
    Αυτό ήθελα να κάνω κι εγώ αλλά δεν συναίνεσε ο γείτονας στα 150μ. από την άλλη πλευρά του Ο.Τ. Φοβήθηκε λέει μην μπλέξει...Άντε να του εξηγήσεις τώρα...

  8. #68
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παντως ενας δικος μου γειτονας διπλα στη δουλεια μου εβαλε καινουρια γραμμη χωρις κοστος. Το ΑΚ απο μενα ειναι 4χλμ μακρια, το ΚΑΦΑΟ 2 χλμ μακρια, και ο γειτονας καμια 300μετρα μακρια, και απ οσο ξερω εκανε κανονικα αιτηση και δεν πληρωσε τιποτα.
    Πενταλοφος δημου Ωραιοκαστρου, Θεσσαλονικη

  9. #69
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Το θέμα είναι σε πόση απόσταση βρίσκεται από το box. Είπαμε ότι μέχρι 200μ. συνήθως δε σε χρεώνανε.

  10. #70
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    ΑΚ -> ΚΑΦΑΟ = 2χλμ περιπου
    ΚΑΦΑΟ -> γραμμη μου = 2χλμ περιπου
    ΚΑΦΑΟ -> γραμμη γειτονα = 2,3 χλμ περιπου.

  11. #71
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΚ -> ΚΑΦΑΟ = 2χλμ περιπου
    ΚΑΦΑΟ -> γραμμη μου = 2χλμ περιπου
    ΚΑΦΑΟ -> γραμμη γειτονα = 2,3 χλμ περιπου.
    Άλλο το ΑΚ και άλλο το ΚΑΦΑΟ. Εδώ λέμε δεν έχει εναέριο δίκτυο ο ΟΤΕ και πρέπει να το επεκτείνει.
    Μέχρι παλιά σε αποστάσεις μέχρι 200μ. από το BOX δεν χρεωνόσουν τίποτα.
    Ο ΟΤΕ κοιτάει πάντα που είναι το πιο κοντινό BOX και από εκεί μετράει.

  12. #72
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το box ειναι το ΚΑΦΑΟ.
    Τον γειτονα μου τον συνδεσαν εναερια, περιπου 400μ.

  13. #73
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    ΚΑΦΑΟ είναι αυτό: https://www.google.gr/imgres?imgurl=...act=mrc&uact=8
    BOX είναι αυτό: https://www.google.gr/imgres?imgurl=...act=mrc&uact=8
    Τα έχεις μπερδέψει μάλλον.
    Αν είσαι 200μ. από το BOX (2η εικόνα) έστω και αν δεν υπάρχει εναέριο δίκτυο ΟΤΕ, παλαιά σε συνέδεαν χωρίς κόστος. Αν ήσουν πάνω από 200μ. σου χρέωναν τα πέραν των 200μ.
    Αυτά βέβαια μέχρι πριν 1-1,5 χρόνο. Τώρα άγνωστο ποια τακτική ακολουθούν.

  14. #74
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Πλέον από τις αρχές του 2017 υπάρχει εγκύκλιος που ο ΟΤΕ χρεώνει 10€/μ. για το καλώδιο που θα "τραβάει".
    70μ καλώδιο --> 700€, 200μ καλώδιο --> 2000€!!!!
    Βλέπω να αυγατίζουν οι wisp... αν ο ΟΤΕ δεν αλλάξει μυαλά (που δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί είναι το μονοπώλιο στις επεκτάσεις)!

  15. #75
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erik37 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον από τις αρχές του 2017 υπάρχει εγκύκλιος που ο ΟΤΕ χρεώνει 10€/μ. για το καλώδιο που θα "τραβάει".
    70μ καλώδιο --> 700€, 200μ καλώδιο --> 2000€!!!!
    Βλέπω να αυγατίζουν οι wisp... αν ο ΟΤΕ δεν αλλάξει μυαλά (που δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί είναι το μονοπώλιο στις επεκτάσεις)!
    Για αυτό

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδυναμία σύνδεσης Gigaset C610 IP με τηλεφωνική γραμμή (fixed line).
    Από nikomas50 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 21:12
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-13, 09:29
  3. Νέα τηλεφωνική γραμμή HOL
    Από ee4649 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-13, 18:12
  4. Συνακροάση σε τηλεφωνική γραμμή
    Από Rookie στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 04:52
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 14:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας