Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 137
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε πολλά για συνδέσεις ίντερνετ, θα το εκτιμούσα άμα αφιέρωνατε δυο λεπτά να διαβάσετε το πρόβλημα μου.

    Έχω μετακομίσει σε καινούργιο σπίτι όπου δεν υπάρχουν κολώνες ΟΤΕ. Το πιο κοντινό σπίτι με σταθερό τηλέφωνο είναι κάπου στα 300 μέτρα. Παρόλα αυτά ένας τεχνικός που είχε έρθει μου έβγαλε κοστολόγιο 4000 Ευρώ γιατί λέει μετράει όλη την απόσταση από το BOX μέχρι εμένα. Δηλαδή μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω και για τις υπάρχουσες κολώνες μέχρι του γείτονα αν και δεν θα γίνει καμιά εργασία σε αυτές, ούτε θα μπουν καινούργιες. Ούτε τα χρήματα θα επιστραφούν στους ιδιωκτήτες που πλήρωσαν πριν πολλά χρόνια για να φέρουν την γραμμή εώς εκεί.

    Είναι λογικό αυτό; Τα χρήματα τότε που θα πάνε; Τι μπορώ να κάνω, έχω απελπιστεί. Δυνατότητα να σκάσω τόσο μεγάλο πόσο δεν έχω και χρειάζομαι σταθερό ίντερνετ που δεν έχει όριο και αυτή είναι η μόνιμη κατοικία μου τώρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46820/4450
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StavvFF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε πολλά για συνδέσεις ίντερνετ, θα το εκτιμούσα άμα αφιέρωνατε δυο λεπτά να διαβάσετε το πρόβλημα μου.

    Έχω μετακομίσει σε καινούργιο σπίτι όπου δεν υπάρχουν κολώνες ΟΤΕ. Το πιο κοντινό σπίτι με σταθερό τηλέφωνο είναι κάπου στα 300 μέτρα. Παρόλα αυτά ένας τεχνικός που είχε έρθει μου έβγαλε κοστολόγιο 4000 Ευρώ γιατί λέει μετράει όλη την απόσταση από το BOX μέχρι εμένα. Δηλαδή μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω και για τις υπάρχουσες κολώνες μέχρι του γείτονα αν και δεν θα γίνει καμιά εργασία σε αυτές, ούτε θα μπουν καινούργιες. Ούτε τα χρήματα θα επιστραφούν στους ιδιωκτήτες που πλήρωσαν πριν πολλά χρόνια για να φέρουν την γραμμή εώς εκεί.

    Είναι λογικό αυτό; Τα χρήματα τότε που θα πάνε; Τι μπορώ να κάνω, έχω απελπιστεί. Δυνατότητα να σκάσω τόσο μεγάλο πόσο δεν έχω και χρειάζομαι σταθερό ίντερνετ που δεν έχει όριο και αυτή είναι η μόνιμη κατοικία μου τώρα.
    Δες εδω, μια άλλη λύση: http://www.forthnetgroup.gr/Services...aspx?a_id=5240
    έχει και NOVA.

    Βασικά λέει και για πολιτική ορθής χρήσης, αλλά διάβασα την αίτηση σύνδεσης και λέει ότι αν περάσεις το όριο απλά σου κατεβάζουν ταχύτητα.
    Δεν πιστεύω ότι και στο σταθερό, σε τέτοια απόσταση από το box, θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

    Δες αν σε βολεύει!

    και μετά κοτσάρεις και ένα αριθμό τηλεφώνου από δω: http://www.viva.gr/numbers/
    α! μπορείς να τον δοκιμάσεις (τον αριθμό τηλεφώνου), αν σου κάνει, για 2 μήνες από δώ: http://www.anyweb.gr/free-voip-phone-number/index.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος algedan : 28-06-13 στις 09:35.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην γειτονιά σου δεν υπάρχουν άλλοι κάτοικοι; Αν μιλήσεις μαζί τους μπορείτε να συνενοηθείτε ώστε αν θέλουν και αυτοί έστω και σταθερό τηλέφωνο, να μαζευτείτε και να πιέσετε όλοι μαζί τον ΟΤΕ να σας βάλει κολώνες και να μοιραστείτε το κόστος ή γιατί όχι να σας το κάνει και δωρεάν.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algedan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω, μια άλλη λύση: http://www.forthnetgroup.gr/Services...aspx?a_id=5240
    έχει και NOVA.

    Βασικά λέει και για πολιτική ορθής χρήσης, αλλά διάβασα την αίτηση σύνδεσης και λέει ότι αν περάσεις το όριο απλά σου κατεβάζουν ταχύτητα.
    Δεν πιστεύω ότι και στο σταθερό, σε τέτοια απόσταση από το box, θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

    Δες αν σε βολεύει!

    και μετά κοτσάρεις και ένα αριθμό τηλεφώνου από δω: http://www.viva.gr/numbers/
    α! μπορείς να τον δοκιμάσεις (τον αριθμό τηλεφώνου), αν σου κάνει, για 2 μήνες από δώ: http://www.anyweb.gr/free-voip-phone-number/index.html
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως είπα με ενδιαφέρει μόνο το σταθερό ίντερνετ γιατί τα άλλα έχουν όριο, έχουν μεγάλα ping και πολλά άλλα μειονεκτίματα. Πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ.

    Θέλω αν κάποιος ξέρει να μου πει κάτι σχετικά με το ποσό που μου ζητάνε να πληρώσω, γιατί εμένα μου φαίνετε παράλογο. Είμαι διατεθημένος να το φτάσω μακριά γιατί μου είναι ανάγκη για την δουλειά μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην γειτονιά σου δεν υπάρχουν άλλοι κάτοικοι; Αν μιλήσεις μαζί τους μπορείτε να συνενοηθείτε ώστε αν θέλουν και αυτοί έστω και σταθερό τηλέφωνο, να μαζευτείτε και να πιέσετε όλοι μαζί τον ΟΤΕ να σας βάλει κολώνες και να μοιραστείτε το κόστος ή γιατί όχι να σας το κάνει και δωρεάν.
    Ο τελευταίος κάτοικος πριν από εμένα έχει γραμμή τηλεφώνου (300m απόσταση) και μέτα από εμένα είναι μόνο τα ψάρια της θάλασσας.

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πριν ψάξεις το κόστος για τις κολώνες δες την συνολική απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να είναι απαγορευτική η απόσταση για adsl.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ψάξεις το κόστος για τις κολώνες δες την συνολική απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να είναι απαγορευτική η απόσταση για adsl.
    Η απόσταση είναι 1 χιλιόμετρο από το BOX του ΟΤΕ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχω τέτοιο θέμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Ο ΟΤΕ δεν χρεωνει μεχρι και 200 μετρα απο τον τερματισμο του υπογειου καλωδιου ΤΙΠΟΤΑ. Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται. Η αποσταση δεν μετριεται σε ευθεια γραμμη αλλα οπως παει το καλωδιο, συνηθως στα ορια του δρομου.
    Προσεξε τωρα μια λεπτομερεια. Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
    Μαλον σε ασχετο επεσες, ψαξτο καλυτερα. Παντως πολλα λεφτα μου φαινονται. Ποση ειναι περιπου η αποσταση σου απο το ΒΟΧ μεχρι το σπιτι συνολικα;
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ δεν χρεωνει μεχρι και 200 μετρα απο τον τερματισμο του υπογειου καλωδιου ΤΙΠΟΤΑ. Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται. Η αποσταση δεν μετριεται σε ευθεια γραμμη αλλα οπως παει το καλωδιο, συνηθως στα ορια του δρομου.
    Προσεξε τωρα μια λεπτομερεια. Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
    Μαλον σε ασχετο επεσες, ψαξτο καλυτερα. Παντως πολλα λεφτα μου φαινονται. Ποση ειναι περιπου η αποσταση σου απο το ΒΟΧ μεχρι το σπιτι συνολικα;
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η απόσταση όπως λέω και πιο πάνω είναι 1 χιλιόμετρο από το BOX, και μόνο 300 μέτρα από την τελευταία κολώνα.

    Δυστυχώς ο συγκεκριμένος τεχνικός είναι ο μόνος στην περιοχή και στο 13888 μου λένε είναι θέμα του τεχνικού που θα μετρήσει αυτό. Οπότε έχω κολλήσει εδώ. Τι άλλη κίνηση μπορώ να κάνω; Να ζητήσω επίμονα να έρθεις άλλος από άλλη περιοχή να μου βγάλει το κόστος;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται.
    Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
    Φιλε maik γνωριζεις αν και στο εξωτερικο ισχυει να πληρωνει ο πελατης της τυχον κολωνες που θα χρειαστουν για να δωσει τηλεφωνο ?
    Λογικα ο ΟΤΕ δεν πρεπει να δωσει τηλεφωνο και στο τελευταιο χωριο και σπιτι χωρις κοστος υλικοτεχνικης υποδομης απο την μερια του πελατη ? Και οκ δεν παιρνω ακραιες καταστασεις ενα σπιτι στα 30 χιλιομετρα μακρυα απο την τελευταια κολωνα,αλλα στα 300 μετρα η 1 χιλιομετρο που αναφερει ο φιλος λογικα επρεπε να της εβαζε δωρεαν ο ΟΤΕ ,τοσα παγγια θα παρει .

  10. #10
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Ξεχνάτε κάτι βασικό.
    Η τηλεφωνική γραμμή ξεκινά απο το Αστικό Κέντρο ,όπου βρίσκονται και τα DSLAM ,δηλαδή το σημείο από όπου τροφοδοτείται η γραμμή με ίντερνετ.
    Και αυτό μπορεί να βρίσκεται ήδη, 3 με 4 χιλιόμετρα μακριά.
    Δεν είναι δηλαδή τα τελευταία 300 μέτρα καλωδίου μόνο, αυτά που σου παρέχει ο ΟΤΕ αλλά πολλά περισσότερα πράγματα.
    Κατά τα άλλα συμφωνώ και με τον maik
    Spoiler:
    αυτό έλειπε να διαφωνήσω

    πως θα πρέπει να εξεταστεί η περίπτωση απο κάποιον με περισσότερη εμπειρία στο θέμα.
    Αλήθεια σε ποιό μέρος της Ελλάδας βρίσκεσαι ;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Τι εννοείς ως BOX του ΟΤΕ που είναι στο 1 χλμ;Το ΚΑΦΑΟ;Το dslam;
    Εάν έχεις απόσταση 1 χλμ από το ΚΑΦΑΟ τότε πολύ πιθανό η απόσταση από το dslam να είναι απαγορευτική.
    Ωστόσο,τηλεφωνική γραμμή (σκέτο τηλέφωνο) υποχρεούται να σου δώσει ο ΟΤΕ,χωρίς πρόσβαση στο Internet βέβαια.Εξέτασε την λύση του Hellas@Net sattelite internet πάντως.Και αρκετά σταθερό είναι,και θα κάνεις την δουλειά σου μέχρι να περαστούν οι γραμμές.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Παιδιά πρόβλημα με την απόσταση δεν έχω. Και το dslam κοντά είναι (2χμλ. max προς τα Ανατολικά) γιατί πρόσφατα το έβαλαν στην περιοχή και θα μπορώ να έχω εώς 24mbps. Με BOX εννοούσα το ΚΑΦΑΟ, το οποίο βρίσκετε 1χμλ Νότια. Από εκεί μου έβγαλε το κόστος ο τεχνικός. Κάθε 50 μέτρα μία κολώνα. Δηλαδή 20 κολώνες χ 200ευρώ = 4000. Οι 16-17 κολώνες όμως υπάρχουν ήδη εδώ και πολλά χρόνια.

    Κατά την αποψή μου πάρα πολλά για την δουλειά που θα κάνουν. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Υπάρχει κάπου γραπτά πως βγαίνει το κόστος να δω τι πραγματικά ισχύει;

    Μένω στην περιοχή Όζενα-Βρωμονέρι, έξω από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Θα ζητήσεις μια έγγραφη προσφορά από τον ΟΤΕ,να γίνει μελέτη,όχι μπακαλέ.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Για τις υπαρχουσε κολωνες δεν πρεπει να χρεωθεις απολυτως τιποτε. Μονο το μηκος καλωδιου πρεπει να πληρωσεις συν τις 4-5 κολωνες που θα μπουν καινουριες. Πηγαινε στο τεχνικο τμημα της περιοχης σου, δεν ξερω που βρισκεται, και ζητα να μιλησεις με τον προισταμενο. Πες του αυτα που σου λεω. Ζητα να σου δειξει την εγκυκλιο για την χρεωση. Μην μασας.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Παλαιοχώρι Ηλείας
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΣΤΟΥΝΗ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 13.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά μην το ψάχνετε. Εχει βγει νέα τεχνική οδηγία η οποία δεν επιτρεπει επέκταση του εναέριου δικτύου πάνω από ένα στύλο μετά τα διακόσια μέτρα απο το ΒΟΧ και εώς 4 χλμ από το Α/Κ. Οπότε αν είσαι 300 μέτρα από το τελευταίο σπίτι προφανώς θα είσαι περισσότερα από το κοντινοτερο ΒΟΧ. Θα σου προτείνουν ασύρματη λύση μέσω Cosmote.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδυναμία σύνδεσης Gigaset C610 IP με τηλεφωνική γραμμή (fixed line).
    Από nikomas50 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 21:12
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-13, 09:29
  3. Νέα τηλεφωνική γραμμή HOL
    Από ee4649 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-13, 18:12
  4. Συνακροάση σε τηλεφωνική γραμμή
    Από Rookie στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 04:52
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 14:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας