Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    23-04-2013
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τρία (!) χρόνια μετά τις καταγγελίες της Forthnet κατά του ΟΤΕ αναφορικά με μονομερείς, αυθαίρετες και αδιαφανείς χρεώσεις τέλους άσκοπης μετάβασης τεχνικών συνεργείων, η ΕΕΤΤ «διαπίστωσε» και αποφάσισε ότι ο ΟΤΕ χρέωνε τη Forthnet χωρίς να συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις και ότι υπάρχει σαφής παραβίαση των υποχρεώσεων διαφάνειας και εφαρμογής κοστοστρεφών τιμών. Η ΕΕΤΤ επέβαλλε στον ΟΤΕ πρόστιμο 150.000€ και τον υποχρεώνει να πιστώσει τη Forthnet με τα «παρανόμως χρεωθέντα ποσά».

    Ενώ ο ΟΤΕ οφείλει να αποδεικνύει την άσκοπη μετακίνηση του συνεργείου και ενώ η Forthnet καταγράφει στο πληροφοριακό σύστημα, ως οφείλει, τη συμπτωματολογία της βλάβης και τις μετρήσεις που κατέγραψε κατά τους ελέγχους που διενήργησε, ο ΟΤΕ κλείνει τη βλάβη με γενικόλογες ενδείξεις όπως «ευρέθη καλώς», «δίκτυο ΟΤΕ καλώς» κλπ, χωρίς περαιτέρω αιτιολόγηση ούτε για χαρακτηριστικά της βλάβης, ούτε για τις ενέργειες που υποθετικά πραγματοποίησε και για τις οποίες τιμολογεί τον πάροχο.

    Ο ΟΤΕ δε συμμορφώνεται ούτε με την υποχρέωση του να πραγματοποιεί και να κοινοποιεί στον πάροχο συγκεκριμένες μετρήσεις αναφορικά με την υπαιτιότητα της βλάβης ενώ ταυτόχρονα αρνείται να επανεξετάσει τις χρεώσεις του(!).

    Όλα αυτά είναι μία ακόμη περίτρανη απόδειξη ότι ο «υγιής» ανταγωνισμός στον χώρο των τηλεπικοινωνιών δεν λειτουργεί κάτι που καταδεικνύεται και από την απόφαση της ΕΕΤΤ. Η Αρχή από την άλλη επέβαλλε ένα συμβολικό πρόστιμο το οποίο στην ουσία το μόνο που κάνει είναι να δίνει ρυθμιστική ασυλία στην θυγατρική της Deutsche Telekom ώστε να συνεχίσει να λειτουργεί όπως λειτουργεί, καθώς με τις πρακτικές της επιφέρει πολύ μεγαλύτερη βλάβη στη φήμη και πελατεία των παρόχων από τα επιβαλλόμενα σε αυτήν πρόστιμα.

    πηγή: http://www.digitaltvinfo.gr/index.ph...d=8992&lang=el
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikroman : 28-06-13 στις 17:55. Αιτία: προσθήκη πηγής

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.766
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η πηγή του ανωτέρω ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Link για τις αποφάσεις της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει, αυτό είναι αρκετά περίεργο
    Και δεν είναι η πρώτη φόρα που η συγκεκριμένη σελίδα λέει πράγματα υπερ του ενος

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2013
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    παρατραβηγμένο, άμα βρίσκει ότι δεν έχει πρόβλημα, τι αναλυτικό να γράψει; το βρέθηκε καλώς είναι αρκετό, αν είχε πρόβλημα να έγραφε λεπτομερειες.
    αν ήθελε να τους κάνει ζημιές, θα μπορούσε να τους κόβει όλη την ώρα και να τους αποσυνδέει καλώδια κλπ χωρίς να τον πάρει κανείς πρέφα.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2013
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntinter Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρατραβηγμένο, άμα βρίσκει ότι δεν έχει πρόβλημα, τι αναλυτικό να γράψει; το βρέθηκε καλώς είναι αρκετό, αν είχε πρόβλημα να έγραφε λεπτομερειες.
    αν ήθελε να τους κάνει ζημιές, θα μπορούσε να τους κόβει όλη την ώρα και να τους αποσυνδέει καλώδια κλπ χωρίς να τον πάρει κανείς πρέφα.
    καλά κι ο οτε εταιρία είναι, δεν είναι κανέναν ίδρυμα.
    αν μπορούσε κάπως να τους κάνει ζημιά θα το έκανε, δεν θα φοβόταν την θεία δίκη..
    για την εεττ όλες οι εταιρίες κλαίγονται, ότι κοιτάει το κακό τους, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζει
    το συγκεκριμένο αν ισχύει είναι υπέρ του οτε πάντως, αφού χτυπάει την εμπιστοσύνη του κόσμου στους άλλους για σταθερότητα, αν και πλέον η δική μου αίσθηση είναι ότι εξυπηρετεί άμεσα τους υπόλοιπους, δεν ξέρω αν οφείλετε σε τέτοιες αποφάσεις αυτό.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Προ ημερών άνθρωπος που εργαζεται στο τεχνικό τμημα του ΟΤΕ (και ενώ παραπονιόμουν για την αποδοση των online παιχνιδιών στον πάροχο που ειμαι ) μου είπε ακριβώς : μην παιδεύεσε τσαμπα .Ο ΟΤΕ έχει τον έλεγχο όλου του δικτύου και ρυθμίζει την κίνηση των πακέτων προς όφελος των γραμμών του ΟΤΕ και με σκοπό να κερδισει πελάτες.Ακόμα και αν το βάλεις fast path το παιχνιδι σου δεν θα πηγαίνει καλα.Δε γίνεται με 30 ευρώ να τα έχεις όλα αυτά πρεπει να πληρώσεις γραμμή ΟΤΕ για να έχεις gaming!!!
    Δεν έχω λόγο να μην τον πιστεψω αλλά αν πράγματι συμβαίνει αυτό το παρανομο νταβατζιλίκι και αυτή η κλοπή τότε ζουμε πραγματικά σε δικτακτορία.
    Επίσης για την ανωτέρω παραβαση που βεβαιώνει η ΕΕΤΤ να ρωτήσω : και τι γινεται αμα παρανομεί ο ΟΤΕ;Που ειναι τα πρόστιμα που έπρεπε να πεσουν;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα μου είπε κάποιος ότι σε fast path δεν παρακολουθούν τη γραμμή σου...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης για την ανωτέρω παραβαση που βεβαιώνει η ΕΕΤΤ να ρωτήσω : και τι γινεται αμα παρανομεί ο ΟΤΕ;Που ειναι τα πρόστιμα που έπρεπε να πεσουν;
    Που είναι η βεβαίωση; Ούτε ΔΤ υπάρχει, ούτε Ανακοίνωση στο site της ΕΕΤΤ.

    ΥΓ. Δε γίνεται αυτό που λες για τα online παιχνίδια για πολλούς λόγους.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προ ημερών άνθρωπος που εργαζεται στο τεχνικό τμημα του ΟΤΕ (και ενώ παραπονιόμουν για την αποδοση των online παιχνιδιών στον πάροχο που ειμαι ) μου είπε ακριβώς : μην παιδεύεσε τσαμπα .Ο ΟΤΕ έχει τον έλεγχο όλου του δικτύου και ρυθμίζει την κίνηση των πακέτων προς όφελος των γραμμών του ΟΤΕ και με σκοπό να κερδισει πελάτες.Ακόμα και αν το βάλεις fast path το παιχνιδι σου δεν θα πηγαίνει καλα.Δε γίνεται με 30 ευρώ να τα έχεις όλα αυτά πρεπει να πληρώσεις γραμμή ΟΤΕ για να έχεις gaming!!!
    Δεν έχω λόγο να μην τον πιστεψω αλλά αν πράγματι συμβαίνει αυτό το παρανομο νταβατζιλίκι και αυτή η κλοπή τότε ζουμε πραγματικά σε δικτακτορία.
    Επίσης για την ανωτέρω παραβαση που βεβαιώνει η ΕΕΤΤ να ρωτήσω : και τι γινεται αμα παρανομεί ο ΟΤΕ;Που ειναι τα πρόστιμα που έπρεπε να πεσουν;
    μια χαρα παιζω on line παιχνιδια και με την wind !!!!!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας