Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλημέρα

    Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

    Το πρόβλημα μου έχει ως εξής:

    Υπάρχει ένα δίκτυο (adsl ote) και θέλω να έχουν πρόσβαση σε μια υπηρεσία 4 υπολογιστές.

    Η υπηρεσία αφορά vpn client , αλλά έχω ένα κωδικό πρόσβασης για ένα μόνο χρήστης.

    Το ερώτημα μου είναι αν ο χρήστης έμπαινε ασύρματα στο ίντερνετ και οι υπόλοιποι 3 υπολογιστές έπαιρναν ίντερνετ μέσω (LAN) του ενός που έχει πρόσβαση θα μπορούσε να μοιραστεί η υπηρεσία χωρίς να έχω πρόβλημα με την εταιρία που υπάρχει η σύνδεση vpn για να μην εκτεθώ?
    Όλο αυτό θα γίνει για να βλέπουν την ip και την mac του υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος (server).
    Η υπηρεσία χρησιμοποιεί μόνο browser για να μπει σε κάποιες πληροφορίες. Η εταιρία που θα συνδεθώ μέσω vpn είναι κορυφή σε τηλεπικοινωνιακές συνδέσεις-υπηρεσίες και πιστεύω ότι με την παραμικρή μ....α θα με ανακαλύψουν.
    Τέλος με τον ίδιο όνομα και κωδικό δεν μπορεί να έχει επικοινωνία ταυτόχρονα και άλλος χρήστης.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Το VPN είναι τι είδους ? Θέλω να πω είναι MS VPN, OpenVPN, κάτι άλλο ?

    Θεωρητικά είναι ρύθμιση του χρήστη σε κάποιες περιπτώσεις αν θα επιτρέπετε η πολλαπλή σύνδεση με αυτόν .... και θέμα του VPN...
    Αλλά εξαρτάτε... Απάντησε σε αυτό που ρώτησα ! Ποια εταιρεία είναι μπας και καταλάβουμε για τι είδους VPN έχει ?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    του Γερμανού είναι.
    Για όσους ξέρουν για να έχουμε πρόσβαση στο EPOS ,WOMS.
    ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ κατηγορία VPN είναι για να σας πω. το μόνο που ξέρω είναι θα κατεβάσω μέσω ftp ένα αρχείο και θα το κάνω εγκατάσταση.
    Ούτε η διεύθυνση που μου έχουν δώσει για να κατεβάσω το αρχείο δεν δουλεύει.
    Προσπάθησα να σας δώσω όσες πληροφορίες έχω. κάτι ακόμη, αν προσπαθούσες να μπεις με τον ίδιο κωδικό με κανονική σύνδεση (δηλαδή να έχουν συνδεθεί τα pc σε router ) χτυπούσε λάθος στον apache tomcat.Άρα υπάρχει καλή ασφάλεια.
    Γι αυτό λέω μπας και μπορέσω έτσι, μετά σκέφτηκα να βάλω στάνταρ IP στο pc server και να κάνω subnetting αλλά και αυτό δεν μου κάθετε ότι θα δουλέψει διότι την ip την παίρνει μέσω DNS Από τον router!Δεν μπορούμε να δουλέψουμε στο κατάστημα ρε γ....
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω,
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    - - - Updated - - -

    του Γερμανού είναι.
    Για όσους ξέρουν για να έχουμε πρόσβαση στο EPOS ,WOMS.
    ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ κατηγορία VPN είναι για να σας πω. το μόνο που ξέρω είναι θα κατεβάσω μέσω ftp ένα αρχείο και θα το κάνω εγκατάσταση.
    Ούτε η διεύθυνση που μου έχουν δώσει για να κατεβάσω το αρχείο δεν δουλεύει.
    Προσπάθησα να σας δώσω όσες πληροφορίες έχω. κάτι ακόμη, αν προσπαθούσες να μπεις με τον ίδιο κωδικό με κανονική σύνδεση (δηλαδή να έχουν συνδεθεί τα pc σε router ) χτυπούσε λάθος στον apache tomcat.Άρα υπάρχει καλή ασφάλεια.
    Γι αυτό λέω μπας και μπορέσω έτσι, μετά σκέφτηκα να βάλω στάνταρ IP στο pc server και να κάνω subnetting αλλά και αυτό δεν μου κάθετε ότι θα δουλέψει διότι την ip την παίρνει μέσω DNS Από τον router!Δεν μπορούμε να δουλέψουμε στο κατάστημα ρε γ....
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω,
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    - - - Updated - - -

    OK MALON AYTO POY LEW EINAI KAI PARANOMO TO POIASA PAIDIA.EYXARISTW

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Δεν είναι θέμα παρανομίας ή όχι ...

    Απλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι λειτουργεί σαν OpenVPN με πιστοποιητικά ...οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι ! Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν λες στον Γερμανό το πρόβλημα ? Γενικά όμως θέλεις άλλο account για να τους άλλους υπολογιστές... Και από και εκεί και πέρα εξαρτάτε και οι εφαρμογές που τρέχουν μέσα από το VPN αν θα παίξουν σωστά όταν από πολλούς PC έχεις τον ίδιο κωδικό ... Δεν είναι θέμα διαμοιρασμού μόνο .... Δεν μοιράζεις Internet εδώ !

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2013
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως μπορώ να στείλω fax από τον υπολογιστή;
    Από hammered στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-13, 02:36
  2. Πως μπορώ να κατασκευάσω μια ιστοσελίδα ;
    Από ENTERg στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 21:45
  3. Πως μπορώ να πάρω μια λίστα με τους εγκατεστημένους εκτυπωτές;
    Από TGeorge στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 22:06
  4. Πώς μπορώ να κάνω μια ερώτηση σε κάποιον πωλητή στο amazon?
    Από DJTAZ13 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 23:17
  5. Πως μπορώ να μοιράσω το ιντερνετ ενος hotspot σε θυρα ethernet?
    Από kostas314 στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-12, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας