Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 92
  1. #31
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τα υπόλοιπα τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές και απλά διαφωνούμε απαντώ σε αυτό.
    Το android market δεν είχε καμία σχέση με το app store τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα εφαρμογών όταν κυκλοφόρησε. Απο κει και πέρα σχετικά με την υιοθέτηση που γράφω εννοούσα την ενοποίηση όλων των υπηρεσιών και προιόντων σε ένα κατάστημα (εφαρμογές, μουσική, περιοδικά κτλ) που έγινε με το google play.
    Ενδεικτικά πάντως μια και στάθηκες στη μικρή χρονική διαφορά:
    Από wikipedia: το μάρτιο του 2009 που υπάρχουν κοινά δεδομένα το app store είχε 25000 διαθέσιμες εφαρμογές ενώ το android market 2300 ενώ ένα χρόνο μετά το app store αριθμούσε 150,000+ εφαρμογές ενώ το android market 30000. Μόλις πρόσφατα το google play ξεπέρασε το app store σε εφαρμογές.
    Αυτά είναι γνωστά δεν γράφω κάτι νέο.
    Δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο στο μαρκετ, παρα εφαρμογες.
    Σιγα που αγοραζει ο κοσμος mp3 ή περιοδικα (ελεος) απο το κινητο.

    Στις εφαρμογες λοιπον, το πλεονεκτημα το εχει το android. Kοιτα τις 5 πρωτες paid apps στην google, οι 3 ειναι εφαρμογες που δεν εχει η Apple
    (Nova Launcher, Titanium, Swiftkey.) Στις πρωτες 10 θα βρεις και widgets και root explorer.

    Eπισης, στο ιδιο το wikipedia, θα δεις οτι πλεον το android εχει πιο πολλες εφαρμογες.

    Επισης, απο τις τοπ50 χρησιμοποιουμενες εφαρμογες, οι 46 υπαρχουν και στο Windows Store
    Το αρθρο για το windows Store ειναι απο τον Οκτωβρη του 2012!!!


    Τι θελω να πω; Τα νουμερα δεν παιζουν κανενα ρολο.
    Το θεμα ειναι οτι στο ios δεν εχεις launchers, δεν εχεις keyboards, δεν εχεις widgets, δεν εχεις zedge, δεν εχεις file explorer και δεν εχεις utilities τυπου titanium/tasker.

    Ναι πολλες εφαρμογες βγαινουν πρωτα για ios, αλλα πλεον σε ολα τα μηκη και επιπεδα υπαρχουν τρομερα καλες εφαρμογες για android.
    Το πλεονεκτημα ειναι στο Android οσον αφορα εφαρμογες.

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρόδες δεν είναι μέρος της φυσικής εξέλιξης της γιαγιάς σου.

    Το Android πήρε στοιχεία από το iOS αλλά έγινε και το αντίθετο. Παρθενογένεση σε αυτά τα πράγματα υπάρχει μέχρι ένα σημείο, μετά αρχίζει η αντιγραφή.




    Σου είπα ότι η ανθρωπότητα δεν λειτουργεί όπως θέλεις να πιστεύεις. Μπορεί μια εταιρία ή ένας άνθρωπος να δράσει καταλυτικά και να επισπεύσει λίγο τα πράγματα αλλά σε κάθε περίπτωση αν κάτι προέκυψε από ανθρώπινη έρευνα/σκέψη ακόμα και αν βγάλεις του καταλύτες από το παιχνίδι νομοτελειακά θα το βρεις και πάλι μπροστά σου με αλλουνού την υπογραφή από κάτω.

    Αυτό έγινε με πάμπολλες ιδέες/εφευρέσεις κατά καιρούς, νομίζεις δεν θα γίνει με το πάντρεμα 4-5 εμπορικών τεχνολογιών (που η Apple πάντρεψε την περίοδο που και οι άλλες εταιρίες ξεκινούσαν να τις αξιοποιούν);
    Πλάκα κάνεις έτσι; Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι τελείως αυθαίρετο και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί αλλά και ούτε να σταθεί με βάση τη λογική;
    Με λίγα λόγια λες ότι αν το Χ δεν ανακαλυφθεί από τον Α, θα το ανακαλύψει ο Β.
    Γιατί; Γιατί έτσι (είναι η φυσική εξέλιξη...).
    Πότε; Κάποτε (μη βιάζεσαι, δεν υπάρχουν οι καταλύτες...).
    Θα είναι το ίδιο; Ναι ρε, τα ίδια θα λέμε;
    ...

    Σε τέτοια επιχειρήματα αδυνατώ να απαντήσω. Πραγματικά.
    Εγώ πάντως αυτό που θυμάμαι πριν το IOS είναι κάτι windows phone που προσπαθούσες με ένα γαμημένο πενάκι να πετύχεις ένα ακόμα πιο γαμημένο κουτάκι. Μάλλον τα θυμάμαι λάθος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να εχεις δικιο. Αυτα εγιναν το 2007 ομως.
    Απο τοτε εχουν περασει....... 6 χρονια.

    Τις καινοτομιες τις κανουν πλεον οι αλλοι. Σαν OS το ios εχει βελτιωθει ΕΛΑΧΙΣΤΑ αυτα τα 6 χρονια.
    Sτο μονο που εχει δωσει βαση η Apple ειναι στο αρμεγμα των fanboys της και δεν ενδιαφερεται για την προοδο.

    Τα high end android τηλεφωνα τα αισθανομαι εργαλεια στα χερια μου, ενω τις Apple συσκευες αρμεγματος για Αμερικανους με χαμηλο iq.
    Είναι αλήθεια ότι και εγώ θα ήθελα το IOS να έχει περισσότερα features και να είναι λιγότερο στάσιμο.
    Και εγώ πιστεύω ότι η apple έχει επαναπαυθεί μετά τις αρχικές της καινοτομίες (iphone & ipad).

    Και εγώ δεν θέλω πληρώνω ένα 30% παραπάνω για τις apple συσκευές που αγοράζω. Θα αρχίσω να έχω δεύτερες σκέψεις όταν πεισθώ από τον ανταγωνισμό ότι:
    1) μπορεί να προσφέρει αναβαθμίσεις και υποστήριξη σε βάθος χρόνου όπως η apple
    2) μπορεί να προσφέρει την ποιότητα του λειτουργικού αλλά και την σταθερότητα της apple
    3) μπορεί να παρουσιάσει ένα integration στις συσκευές του εφάμιλλο αυτού που έχει καταφέρει η apple με τα προϊόντα της (IOS & OSX)
    κλπ κλπ

    Μέχρι να τα καταφέρει αυτά κάποιος πολύ καλύτερα από ότι η apple, εγώ θα αγοράζω apple γιατί πολύ απλά έχω επενδύσει σε αυτή την πλατφόρμα και θα πρέπει να υπάρχει πραγματικός λόγος για να δώσω λεφτά για να "αλλάξω στρατόπεδο" (κάτι που θα κοστίσει αρκετά παραπάνω από το 30% μιας επόμενης i-συσκευής).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    06-11-2007
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Το Traktor DJ διαμάντι και πολύ καλή εφαρμογή

  4. #34
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Και οι πιο παλιοί θα θυμούνται το "οι PowerPC επεξεργαστές είναι καλύτεροι από της Intel", μέχρι που το γύρισαν σε Intel επεξεργαστές.

    Οι περισσότεροι χρήστες της Apple, δεν τους περνάει από το μυαλό ότι θα μπορούσε μία εταιρεία να λέει αυθαίρετα τέτοια ψέμματα, όπως κάνει η Apple, και τα θεωρούν ως αλήθειες.

    Παράδειγμα διαφήμισης:
    ...

    Δεν ήταν ψέμμα. Ήταν διαφήμιση βέβαια, δηλαδή εκ φύσεως σου λέει αυτό που τους συνφέρει:
    http://macspeedzone.com/archive/4.0/...cbytemark.html

    Ο Power PC εκείνη την εποχή ήταν (και είναι οι Power της IBM, γενικά) μπροστά από τους x86 σε απόδοση. Όπως και οι Alpha της Dec. Εκεί που χωλαίνει είναι στην κατανάλωση ενέργειας. Αλλά ο χώρος άρχισε να ασχολείται με την κατανάλωση ενέργειας σχετικά πρόσφατα, λόγω των φορητών συσκευών. Γι αυτό αλλάξανε σε intel στην Apple, πέρα από προβλήματα στην διάθεση των Power PC που είχε η IBM σε σχέση με την Intel.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iznodur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Traktor DJ διαμάντι και πολύ καλή εφαρμογή
    αν εδιναν ακι το djay σε καλη τιμη θα ηταν ακομα καλυτερα!

  6. #36
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Περιοχή
    London
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SKY
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφερει τιποτα αλλο στο μαρκετ, παρα εφαρμογες.
    Σιγα που αγοραζει ο κοσμος mp3 ή περιοδικα (ελεος) απο το κινητο.
    Επειδή δεν το κάνεις εσύ δεν το κάνεις ο υπόλοιπος κόσμος. Έλα λοιπόν στον 21ο αιώνα και μάθε ότι ειδικά στο εξωτερικό ο κόσμος πλέον χρησιμοποιεί τα tablet γι αυτούς τους λόγους και αποδεικνύεται από το γεγονός ότι όλες οι μεγάλες εφημερίδες και περιοδικά έχουν τέτοιες εκδόσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις εφαρμογες λοιπον, το πλεονεκτημα το εχει το android. Kοιτα τις 5 πρωτες paid apps στην google, οι 3 ειναι εφαρμογες που δεν εχει η Apple
    (Nova Launcher, Titanium, Swiftkey.) Στις πρωτες 10 θα βρεις και widgets και root explorer.

    Eπισης, στο ιδιο το wikipedia, θα δεις οτι πλεον το android εχει πιο πολλες εφαρμογες.
    Το τελευταίο που γράφεις το έχω αναφέρει ήδη. Αλλά όπως λες και ποιο κάτω τα νούμερα δεν παίζουν ρόλο. Η πλειοψηφία των χρηστών χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές.
    Κατα τ'άλλα συνεχίζεις με τα αυθαίρετα συμπεράσματα όπως το ότι το android υπερέχει σε εφαρμογές και για να μου το αποδείξεις μου φέρνεις για παράδειγμα δυο εφαρμογές που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΤΟ iOS. Δεν έχει νόημα να έχεις launchers και δεν έχει νόημα να έχεις titanium γιατί έτσι είναι το λειτουργικό (δεν έχει αρχική οθόνη, δεν κάνεις root και δεν έχει widgets). Το swiftkey μόνο είναι χρήσιμο σαν επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, απο τις τοπ50 χρησιμοποιουμενες εφαρμογες, οι 46 υπαρχουν και στο Windows Store
    Το αρθρο για το windows Store ειναι απο τον Οκτωβρη του 2012!!!
    Από τις top50 mobile apps όχι android apps. Μάντεψε από που ξεκίνησε η πλειοψηφία τους... Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες και βασικές πλέον εφαρμογές μεταφέρθηκαν από το iOS στο android πολύ μετά την διάδοση του android και πολλές από αυτές είναι ακόμα και σήμερα σε μαύρα χάλια.

    Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα και εσύ συνεχίζεις το τρολάρισμα. Ότι το app store όταν ξεκίνησε ήταν έτοιμο και όχι μια προχειροδουλειά για να κατοχυρώσει το όνομα και να μειώσει την επιχειρηματολογία του ανταγωνισμού όπως ήταν το android market. Είτε το δέχεσαι λοιπόν είτε όχι τα διάφορα καταστήματα εφαρμογών στη μορφή που έχουν σήμερα είναι βασισμένα στο app store.
    Μακάρι να έχουν όλα την ανάπτυξη που πρέπει για να έχουμε περισσότερες επιλογές. Εγώ πάντως ούτε hater είμαι ούτε fanboy κι έχω δοκιμάσει και android και iOS και windows phone οπότε αν κάτι με βολέψει περισσότερο στο μέλλον θα το προτιμήσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θελω να πω; Τα νουμερα δεν παιζουν κανενα ρολο.
    Το θεμα ειναι οτι στο ios δεν εχεις launchers, δεν εχεις keyboards, δεν εχεις widgets, δεν εχεις zedge, δεν εχεις file explorer και δεν εχεις utilities τυπου titanium/tasker.

    Ναι πολλες εφαρμογες βγαινουν πρωτα για ios, αλλα πλεον σε ολα τα μηκη και επιπεδα υπαρχουν τρομερα καλες εφαρμογες για android.
    Το πλεονεκτημα ειναι στο Android οσον αφορα εφαρμογες.
    Ότι πεις. Και file explorers υπάρχουν και zedge υπάρχει και πάρα πολλά utilities και στο app store και στο cydia (για όσους θέλουν). Απ'όλα όσα γράφεις συνέχεια μόνο το keyboard είναι χρήσιμο στο iOS.
    Δε συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miledent : 10-07-13 στις 12:31.

  7. #37
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις έτσι; Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι τελείως αυθαίρετο και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί αλλά και ούτε να σταθεί με βάση τη λογική;
    Με λίγα λόγια λες ότι αν το Χ δεν ανακαλυφθεί από τον Α, θα το ανακαλύψει ο Β.
    Γιατί; Γιατί έτσι (είναι η φυσική εξέλιξη...).
    Πότε; Κάποτε (μη βιάζεσαι, δεν υπάρχουν οι καταλύτες...).
    Θα είναι το ίδιο; Ναι ρε, τα ίδια θα λέμε;
    Δηλαδή να υποθέσω ότι μερικές εκατοντάδες άτομα που πληρώθηκαν από την Apple για να δημιουργήσουν και τελειοποιήσουν το iPhone/iPad/iWhatever είχαν την θεία φώτιση και κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει κάτι παρόμοιο ποτέ;

    Η ανθρωπότητα έχει κάθε στιγμή πρόσβαση σε συγκεκριμένη ποσότητα γνώσης, τεχνολογίας και υλικών οπότε όταν ασχολούνται αρκετοί με ένα πρόβλημα νομοτελειακά θα προκύψουν πολλές λύσεις ενώ κάποιες απ' αυτές θα είναι και ολόιδιες.

    Εάν εσύ πιστεύεις ότι αυτό δεν στέκεται λογικά πολύ ευχαρίστως να διαβάσω τα επιχειρήματά σου.

    Τα δικά μου πάντως είναι διασκορπισμένα στην ανθρώπινη ιστορία και περιλαμβάνουν από μεγάλες επιστημονικές θεωρίες και ανακαλύψεις/εφευρέσεις μέχρι γελοίες ιδέες για προϊόντα ή εφαρμογές.

    Μερικά παραδείγματα εδώ: http://www.kk.org/thetechnium/archiv...ression_of.php


    Θα πρέπει να σημειώσω βέβαια πως η τέχνη δεν εμπίπτει απαραίτητα στον παραπάνω κανόνα μιας και τόσο η προσωπική πινελιά του κάθε δημιουργού όσο και τα διαθέσιμα "δομικά υλικά" εγγυώνται ένα (αρκετά) μοναδικό αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοια επιχειρήματα αδυνατώ να απαντήσω. Πραγματικά.
    Εγώ πάντως αυτό που θυμάμαι πριν το IOS είναι κάτι windows phone που προσπαθούσες με ένα γαμημένο πενάκι να πετύχεις ένα ακόμα πιο γαμημένο κουτάκι. Μάλλον τα θυμάμαι λάθος...
    Τσέκαρε λίγο τις ημερομηνίες ανάπτυξης και κυκλοφορίας του iOS και του Android αλλά και των διάφορων τεχνολογιών που τα έβαλαν στην καθημερινότητά μας και θα δεις ότι η Apple έδρασε καταλυτικά (όσο έδρασε) αλλά οι άλλοι δεν ήταν και σε τόσο διαφορετικό μήκος κύματος.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να υποθέσω ότι μερικές εκατοντάδες άτομα που πληρώθηκαν από την Apple για να δημιουργήσουν και τελειοποιήσουν το iPhone/iPad/iWhatever είχαν την θεία φώτιση και κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει κάτι παρόμοιο ποτέ;

    Η ανθρωπότητα έχει κάθε στιγμή πρόσβαση σε συγκεκριμένη ποσότητα γνώσης, τεχνολογίας και υλικών οπότε όταν ασχολούνται αρκετοί με ένα πρόβλημα νομοτελειακά θα προκύψουν πολλές λύσεις ενώ κάποιες απ' αυτές θα είναι και ολόιδιες.

    Εάν εσύ πιστεύεις ότι αυτό δεν στέκεται λογικά πολύ ευχαρίστως να διαβάσω τα επιχειρήματά σου.

    Τα δικά μου πάντως είναι διασκορπισμένα στην ανθρώπινη ιστορία και περιλαμβάνουν από μεγάλες επιστημονικές θεωρίες και ανακαλύψεις/εφευρέσεις μέχρι γελοίες ιδέες για προϊόντα ή εφαρμογές.

    Μερικά παραδείγματα εδώ: http://www.kk.org/thetechnium/archiv...ression_of.php


    Θα πρέπει να σημειώσω βέβαια πως η τέχνη δεν εμπίπτει απαραίτητα στον παραπάνω κανόνα μιας και τόσο η προσωπική πινελιά του κάθε δημιουργού όσο και τα διαθέσιμα "δομικά υλικά" εγγυώνται ένα (αρκετά) μοναδικό αποτέλεσμα.



    Τσέκαρε λίγο τις ημερομηνίες ανάπτυξης και κυκλοφορίας του iOS και του Android αλλά και των διάφορων τεχνολογιών που τα έβαλαν στην καθημερινότητά μας και θα δεις ότι η Apple έδρασε καταλυτικά (όσο έδρασε) αλλά οι άλλοι δεν ήταν και σε τόσο διαφορετικό μήκος κύματος.
    Αρες μαρες κουκουναρες και αμπελοφιλοσοφιες εν μεσω ζεστης.
    Υπαρχει μια λεξη στην ελληνικη γλωσσα που χαρακτηριζει αυτο ακριβως που εσυ αρνεισαι: η καινοτομια.

    Οπως και να το κανουμε το App Store ηταν μια καινοτομια πριν απο 5 χρονια κι αν δεν υπηρχε τα πραγματα ισως ηταν τελειως διαφορετικα στα smartphones. Η ουσια κρινεται εκ του αποτελεσματος.

  9. #39
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miledent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν το κάνεις εσύ δεν το κάνεις ο υπόλοιπος κόσμος. Έλα λοιπόν στον 21ο αιώνα και μάθε ότι ειδικά στο εξωτερικό ο κόσμος πλέον χρησιμοποιεί τα tablet γι αυτούς τους λόγους και αποδεικνύεται από το γεγονός ότι όλες οι μεγάλες εφημερίδες και περιοδικά έχουν τέτοιες εκδόσεις.
    Σαφως, ολοι χρησιμοποιουν το newstand.


    Το τελευταίο που γράφεις το έχω αναφέρει ήδη. Αλλά όπως λες και ποιο κάτω τα νούμερα δεν παίζουν ρόλο. Η πλειοψηφία των χρηστών χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές.
    Κατα τ'άλλα συνεχίζεις με τα αυθαίρετα συμπεράσματα όπως το ότι το android υπερέχει σε εφαρμογές και για να μου το αποδείξεις μου φέρνεις για παράδειγμα δυο εφαρμογές που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΤΟ iOS. Δεν έχει νόημα να έχεις launchers και δεν έχει νόημα να έχεις titanium γιατί έτσι είναι το λειτουργικό (δεν έχει αρχική οθόνη, δεν κάνεις root και δεν έχει widgets). Το swiftkey μόνο είναι χρήσιμο σαν επιλογή.
    Δεν εχει νοημα γιατι 'ετσι ειναι το λειτουργικο'.
    Οτι δεν εχει widgets, ειναι μειονεκτημα.
    Οτι δεν εχει Launchers και δυνατοτητα παραμετροποιησης, ειναι μειονεκτημα.
    Οτι δεν εχει Titanium και recovery, ειναι μειονεκτημα.


    Από τις top50 mobile apps όχι android apps. Μάντεψε από που ξεκίνησε η πλειοψηφία τους... Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότερες και βασικές πλέον εφαρμογές μεταφέρθηκαν από το iOS στο android πολύ μετά την διάδοση του android και πολλές από αυτές είναι ακόμα και σήμερα σε μαύρα χάλια.
    Παραδειγματα απο εφαρμογες του android που ειναι μαυρα χαλια;

    Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα και εσύ συνεχίζεις το τρολάρισμα. Ότι το app store όταν ξεκίνησε ήταν έτοιμο και όχι μια προχειροδουλειά για να κατοχυρώσει το όνομα και να μειώσει την επιχειρηματολογία του ανταγωνισμού όπως ήταν το android market. Είτε το δέχεσαι λοιπόν είτε όχι τα διάφορα καταστήματα εφαρμογών στη μορφή που έχουν σήμερα είναι βασισμένα στο app store.
    Μακάρι να έχουν όλα την ανάπτυξη που πρέπει για να έχουμε περισσότερες επιλογές. Εγώ πάντως ούτε hater είμαι ούτε fanboy κι έχω δοκιμάσει και android και iOS και windows phone οπότε αν κάτι με βολέψει περισσότερο στο μέλλον θα το προτιμήσω.
    Σου ξαναλεω, δεχομαι οτι το 2007-2008-2009 η Apple και το app store της ηταν μπροστα.
    Τωρα;

    Τωρα απλα ειναι πισω, αυτη πλεον αντιγραφει τα features.

    Ότι πεις. Και file explorers υπάρχουν και zedge υπάρχει και πάρα πολλά utilities και στο app store και στο cydia (για όσους θέλουν). Απ'όλα όσα γράφεις συνέχεια μόνο το keyboard είναι χρήσιμο στο iOS.
    Δε συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα.
    Mαλιστα. Δεν ειναι χρησιμος ο file manager και το USB storage.
    Δεν ειναι χρησιμο να βαζεις οτι ringtone σου καπνισει.

    Δε μου λες, αληθεια τωρα βαζεις το Jailbreak μεσα στην αντιπαραθεση; Που αν βαλεις custom στο android, εχεις διαστημοπλοιο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρες μαρες κουκουναρες και αμπελοφιλοσοφιες εν μεσω ζεστης.
    Υπαρχει μια λεξη στην ελληνικη γλωσσα που χαρακτηριζει αυτο ακριβως που εσυ αρνεισαι: η καινοτομια.

    Οπως και να το κανουμε το App Store ηταν μια καινοτομια πριν απο 5 χρονια κι αν δεν υπηρχε τα πραγματα ισως ηταν τελειως διαφορετικα στα smartphones. Η ουσια κρινεται εκ του αποτελεσματος.
    Ναι, πρεπει να απογαλακτιστεις λιγο.
    Πραγματα που υπηρχαν χρονια πηρε η Apple και εβγαλε το Iphone.

    Προφανως και ηταν η πρωτη που εκανε το μπαμ. Η καινοτομια της επεκτεινεται ομως και στο πως να εκπαιδευεις τους χρηστες να μην κανουν πραγματα με το κινητο τους.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφως, ολοι χρησιμοποιουν το newstand.




    Δεν εχει νοημα γιατι 'ετσι ειναι το λειτουργικο'.
    Οτι δεν εχει widgets, ειναι μειονεκτημα.
    Οτι δεν εχει Launchers και δυνατοτητα παραμετροποιησης, ειναι μειονεκτημα.
    Οτι δεν εχει Titanium και recovery, ειναι μειονεκτημα.



    Παραδειγματα απο εφαρμογες του android που ειναι μαυρα χαλια;



    Σου ξαναλεω, δεχομαι οτι το 2007-2008-2009 η Apple και το app store της ηταν μπροστα.
    Τωρα;

    Τωρα απλα ειναι πισω, αυτη πλεον αντιγραφει τα features.



    Mαλιστα. Δεν ειναι χρησιμος ο file manager και το USB storage.
    Δεν ειναι χρησιμο να βαζεις οτι ringtone σου καπνισει.

    Δε μου λες, αληθεια τωρα βαζεις το Jailbreak μεσα στην αντιπαραθεση; Που αν βαλεις custom στο android, εχεις διαστημοπλοιο;

    - - - Updated - - -



    Ναι, πρεπει να απογαλακτιστεις λιγο.
    Πραγματα που υπηρχαν χρονια πηρε η Apple και εβγαλε το Iphone.

    Προφανως και ηταν η πρωτη που εκανε το μπαμ. Η καινοτομια της επεκτεινεται ομως και στο πως να εκπαιδευεις τους χρηστες να μην κανουν πραγματα με το κινητο τους.
    Ναι σωστα, κι ο τροχος ανακαλυφθηκε χιλιετιες τωρα, σιγα το πραγμα τα αμαξια και τα δικυκλα.

    Δεν πατε καλα ορισμενοι εδω μεσα, το πως καταφερατε να στησετε απειρο flame για το Android vs iOS χωρις καν να τα εχετε δουλεψει και τα 2.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρες μαρες κουκουναρες και αμπελοφιλοσοφιες εν μεσω ζεστης.
    Υπαρχει μια λεξη στην ελληνικη γλωσσα που χαρακτηριζει αυτο ακριβως που εσυ αρνεισαι: η καινοτομια.
    Μπλα μπλα μπλα.

    Εδώ ο Δαρβίνος δεν ήταν αναντικατάστατος, θα είναι το iPhone;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και να το κανουμε το App Store ηταν μια καινοτομια πριν απο 5 χρονια κι αν δεν υπηρχε τα πραγματα ισως ηταν τελειως διαφορετικα στα smartphones. Η ουσια κρινεται εκ του αποτελεσματος.
    Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Είπα ήδη ότι η Apple έδρασε καταλυτικά την περίοδο που έκανε το πρώτο βήμα στα smartphones.

  12. #42
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σωστα, κι ο τροχος ανακαλυφθηκε χιλιετιες τωρα, σιγα το πραγμα τα αμαξια και τα δικυκλα.

    Δεν πατε καλα ορισμενοι εδω μεσα, το πως καταφερατε να στησετε απειρο flame για το Android vs iOS χωρις καν να τα εχετε δουλεψει και τα 2.
    Τα εχω δουλεψει και τα 2, οποτε αναθεωρησε.

  13. #43
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Κι εδώ το ίδιο

  14. #44
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Οσον αφορά τις εφαρμογές το App Store για μένα ειναι καλύτερο, ολα αυτά που έχω κατεβάσει απο το App Store είτε δεν υπάρχουν στο google play είτε ειναι ποιο ακριβές.

    Δε θα ξεχάσω όταν είχε βγει το transformer έβλεπα βίντεο στο YouTube και έλεγε ότι είχε καμία 40ρια εφαρμογές και την ιδια ώρα το iPad είχε 250.000 .


    Ringtone στο iOS μπορείς να βάλεις με διάφορους τρόπους ένας απο αυτούς εινα πχ μέσα απο site κατεβαίνει και περνάει απευθείας μέσω iTunes.

    Πριν πάρω το iPhone 4 μήνες έψαχνα να βρω τι εφαρμογές υπήρχαν για iOS και τι για android.

    Οι περισσότερες Ελληνικές εφαρμογές βγαίνουν για iOS και έχω ποστάρει παράδειγματα σε παλιότερα ποστ.

    Αν ρωτήσεις ένα χρήστη android τι εχει κατεβάσει θα σου πει utilities .. Ναι στα utilities τα παει πολύ καλα το google play σε όλα τα υπόλοιπα το App Store υπερτερεί.

  15. #45
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Απτά παραδειγματα εχεις;

    Πχ να μου πεις οτι η ταδε εφαρμογη, που κανει το ταδε πραγμα ΔΕΝ υπαρχει σε android.
    Μη μου αναφερεις κανα twitter client ή ξερωγω κατι αλλο που υπαρχει αντιστοιχη εφαρμογη.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 16:45
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 21:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας