Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ημιορεινή περιοχή, με δασώδη μέρη πλησίον, υπάρχει πρόβλημα με σαρανταποδαρούσες σε χώρο. Ανεβαίνουν στον δεύτερο όροφο (υπάρχει κήπος και χόρτα) μάλλον από την υδροροή του μπαλκονιού, και από τη χαραμάδα της μπαλκονόπορτας (ξύλινη), μπαίναν στο δωμάτιο. Είχα δει μερικές φορές τη στιγμή που μπαίνανε, με δάγκωσε κιόλας μία, μια φορά. Έβαλα αυτήν την ταινία για τον αέρα και για έντομα σε όλη την μπαλκονόπορτα, αλλά πάλι βρίσκουν τρόπους από την πόρτα του δωματίου και από διάφορες σχισμές και αραιά και που ξαναμπαίνουν. Και γενικά κυκλοφορούν σε όλο το σπίτι. Κάποιος φυτικός τρόπος αντιμετώπισής τους;

    Επίσης, κάτι συμβαίνει με τις σκνίπες, όχι κουνούπια, αλλά μικρές, αδιόρατες σκνίπες. Επιτίθονται στο ξαπλωμένο άτομο, με μεγάλη βία, και για κάποιον περίεργο λόγο τα τσιμπήματά τους φαγουρίζουν υπερβολικά πολύ, δηλαδή μιλάμε για δεκάδες τσιμπήματα, τα οποία δε σε αφήνουν να κοιμηθείς από τη φαγούρα μετά! Και είναι τόσο μικρά αυτά, που δε φαίνονται καν, όπως τα κουνούπια που τα σκοτώνεις αν μπορείς με το χέρι!

    Κάποια βοήθεια για αυτά τα δύο είδη εισβολέων; Δε θέλω σε καμία περίπτωση να ψεκάζω με χημικά το χώρο, ούτε να καλυφτώ ολόκληρος με αουτάν και με παρόμοια πράγματα... το περίεργο για τα τσιμπήματα, είναι ότι βάζω κατευθείαν bepanthol και μία άλλη κρέμα δοκίμασα του φαρμακείου και δεν μειώνεται καθόλου η φαγούρα!

    - - - Updated - - -

    Spoiler:



    2:30, νόμισε ότι θα με πιάσει στον ύπνο και ξεμύτισε από την κουζίνα, κάτω από το ψυγείο στην οποία, την είχα δει το απόγευμα.... αλλά *ΜΠΑΜ*-- τον ήπιε άγρια. Και ξεκίνησε ημιθανής το ταξίδι της προς τη θάλασσα, μέσω της αποχέτευσης..

    Σαρανταποδαρούσα δεν είναι; Το μέγεθος πως είναι; Από τις μεγάλες; Κάτι περισσότερο για το είδος αυτό, καμιά πληροφορία; (Το επιπλέον αντικείμενο τοποθετήθηκε για σύγκριση μεγέθους)

  2. #2
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γενική συμβουλή για τα περισσότερα έντομα, μην αφήνεις στάσιμα νερά γύρω από το σπίτι, ούτε σε κουβάδες ούτε στις ποτίστρες κατοικίδιων. Επίσης, μάζευε τους πεσμένους από τα δέντρα καρπούς κτλ να μη σαπίζουν. Και τελικά, συγύρισε τον κήπο, μέζεψε τυχόν σκουπίδια, κόψε τα πολλά χόρτα, κάνε τον λιγότερο φιλόξενο για κάτι που θέλει να τραφεί ή να αναπαραχθεί εκεί.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ξύλινη μπαλκονόπορτα;;; Σε ποιά εποχή ζούμε;
    Σοβαρά μιλάω, εαν είσαι σε ημιορεινή περιοχή όπως λές, χαραμάδες σημαίνει θερμικές απώλειες. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην σε νοιάζει, να έχεις άφθονη δωρεάν ξυλεία γύρω, αλλά κάνε μια προσπάθεια και αντικατέστησε τα κουφώματα σου με σύγχρονα με διπλό τζάμι που κλείνου αεροστεγώς. ΔΙαθέτουν και σίτες που εφαρμόζουν τέλεια. Οι σίτες θα βοηθήσουν στην εξάληψη των ιπτάμενων εντόμων εντος σπιτιού. Επειτα πρέπει να δείς εαν οι εσωτερικές υδροροές χρησιμοποιούνται απο έντομα για να περνούν μέσα στο σπίτι (συνήθως κατσαρίδες). Ο καθαρισμός αυτών με χημικά σε τακτά χρονικά διαστήματα, απολυμαίνει και εξαφανίζει έντομα που μπορεί να διαβιώνουν εκεί. Επίσης πολύ συχνό φαινόμενο είναι να κάνουν "φωλιές" εντός της κατοικίας. ειδικά μυρμήγκια και κατσαρίδες. Θα πρέπει να ελέγξεις τοίχους και ειδικά στα σημεία ένωσης με κουφώματα, σε αρμούς κλπ εαν υπάρχουν τρυπούλους κλπ και να κλειστούν όλες. Και φυσικά σε ερμάρια με τρόφιμα, εαν έχουν μπεί και έχουν κάνει φωλιά αναπαραγωγής σε σακούλες ή άλλα δοχεία με τρόφιμα (σκνίπες και άλλα τέτοια μικρά έντομα συνήθως απο κάπου εκεί βρίσκονται).

    Εαν κάνεις όλα τα παραπάνω, θα χρειαστεί να κάνεις μια σοβαρή χημική απεντόμωση (απο εταιρία, όχι με σπρέι και τα ρέστα) μια φορά στο σπίτι, ώστε να εξασφαλίσεις ότι μέσα δεν υπάρχει τίποτε. Αλλά αφού εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχουν πλέον δίοδοι εισόδου.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξύλινη μπαλκονόπορτα;;; Σε ποιά εποχή ζούμε;
    Σοβαρά μιλάω, εαν είσαι σε ημιορεινή περιοχή όπως λές, χαραμάδες σημαίνει θερμικές απώλειες. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην σε νοιάζει, να έχεις άφθονη δωρεάν ξυλεία γύρω, αλλά κάνε μια προσπάθεια και αντικατέστησε τα κουφώματα σου με σύγχρονα με διπλό τζάμι που κλείνου αεροστεγώς. ΔΙαθέτουν και σίτες που εφαρμόζουν τέλεια. Οι σίτες θα βοηθήσουν στην εξάληψη των ιπτάμενων εντόμων εντος σπιτιού. Επειτα πρέπει να δείς εαν οι εσωτερικές υδροροές χρησιμοποιούνται απο έντομα για να περνούν μέσα στο σπίτι (συνήθως κατσαρίδες). Ο καθαρισμός αυτών με χημικά σε τακτά χρονικά διαστήματα, απολυμαίνει και εξαφανίζει έντομα που μπορεί να διαβιώνουν εκεί. Επίσης πολύ συχνό φαινόμενο είναι να κάνουν "φωλιές" εντός της κατοικίας. ειδικά μυρμήγκια και κατσαρίδες. Θα πρέπει να ελέγξεις τοίχους και ειδικά στα σημεία ένωσης με κουφώματα, σε αρμούς κλπ εαν υπάρχουν τρυπούλους κλπ και να κλειστούν όλες. Και φυσικά σε ερμάρια με τρόφιμα, εαν έχουν μπεί και έχουν κάνει φωλιά αναπαραγωγής σε σακούλες ή άλλα δοχεία με τρόφιμα (σκνίπες και άλλα τέτοια μικρά έντομα συνήθως απο κάπου εκεί βρίσκονται).

    Εαν κάνεις όλα τα παραπάνω, θα χρειαστεί να κάνεις μια σοβαρή χημική απεντόμωση (απο εταιρία, όχι με σπρέι και τα ρέστα) μια φορά στο σπίτι, ώστε να εξασφαλίσεις ότι μέσα δεν υπάρχει τίποτε. Αλλά αφού εξασφαλίσεις ότι δεν υπάρχουν πλέον δίοδοι εισόδου.

    Ξύλινες πόρτες, μπαλκονόπορτες, παράθυρα.... ο χώρος φτιάχτηκε με κριτήρια παραδοσιακά. Και έχει πάρα πολλά παράθυρα.

    Θερμικές απώλειες δεδομένες. Δωρεάν ξυλεία άφθονη, αλλά δεν είμαι ξυλοκόπος αρχηγέ, αφού υπέθεσες ότι κόβω τα δάση γύρω μου. Πετρέλαιο καίει ο χώρος το χειμώνα, πολύ δυστυχώς. Με το τζάκι δε θα ζεσταινόταν ούτε ένα δωμάτιο..

    Αντικατάσταση κουφωμάτων δεν είναι εφικτή. Σίτες δεν είναι εφικτό, και υπάρχουν και άπειρες χαραμάδες στα πατώματα. Χημική απεντόμωση δεν θέλω να κάνω γιατί ο χώρος δεν ανήκει σε εμένα.

    Ο χημικός καθαρισμός υδροροών είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω, αν ήξελα με ποιον τρόπο και με ποια προϊόντα. Χημικά μόνο εκεί, όχι σε χώρο που έχει επαφή με ανθρώπους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενική συμβουλή για τα περισσότερα έντομα, μην αφήνεις στάσιμα νερά γύρω από το σπίτι, ούτε σε κουβάδες ούτε στις ποτίστρες κατοικίδιων. Επίσης, μάζευε τους πεσμένους από τα δέντρα καρπούς κτλ να μη σαπίζουν. Και τελικά, συγύρισε τον κήπο, μέζεψε τυχόν σκουπίδια, κόψε τα πολλά χόρτα, κάνε τον λιγότερο φιλόξενο για κάτι που θέλει να τραφεί ή να αναπαραχθεί εκεί.


    Ο χώρος δεν είναι δικός μου και δεν εξαρτάται από εμένα αν θα έχει στάσιμα νερά, ή σαπισμένους καρπούς. Έχει χόρτα ψηλά, δέντρα, με καρπούς και χωρίς, τριαντάφυλλα, σαπισμένους καρπούς στο χώμα, κλπ. Αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, και εφόσον είμαι κοντά σε δάσος, τα έντομα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, δεν γίνεται να φύγουν.


    Με δεδομένα τα παραπάνω, αυτό που θέλω κυρίως είναι απλά να αποκλείσω τις σαρανταποδαρούσες από ένα και μόνο δωμάτιο, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι μπορώ να τις αποκλείσω από ολόκληρο τον χώρο. Απλά θέλω να κοιμάμαι όσο γίνεται ήσυχος χωρίς πιθανότητες να μπει μία στο κρεβάτι μου και να με φρικιάσει.
    Χαραμάδες έχω κλείσει από τα έξω προς τα μέσα στο δωμάτιο αυτό, το θέμα είναι αυτές που μπορεί να έρθουν από άλλα δωμάτια προς το δικό μου, από μέσα δηλαδή. Εκεί είναι που σκέφτομαι κάποιου είδους απωθητικό στην είσοδο του δωματίου, αλλά δεν θέλω να είναι χημικό, κάτι φυσικό αν υπάρχει, όπως υπάρχουν φυσικά απωθητικά για άλλα έντομα ή ζωύφια...

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χρησιμοποιεί κανείς αυτή τη μέθοδο με φύλα μέντας ή σταγόνες από αιθέρια έλαια, για να απωθήσει σαρανταποδαρούσες; Είναι το μόνο φυσικό που βρήκα να προτείνεται πρακτικά για το εν λόγω ζωύφιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-06-2010
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξύλινες πόρτες, μπαλκονόπορτες, παράθυρα.... ο χώρος φτιάχτηκε με κριτήρια παραδοσιακά. Και έχει πάρα πολλά παράθυρα.

    Θερμικές απώλειες δεδομένες. Δωρεάν ξυλεία άφθονη, αλλά δεν είμαι ξυλοκόπος αρχηγέ, αφού υπέθεσες ότι κόβω τα δάση γύρω μου. Πετρέλαιο καίει ο χώρος το χειμώνα, πολύ δυστυχώς. Με το τζάκι δε θα ζεσταινόταν ούτε ένα δωμάτιο..

    Αντικατάσταση κουφωμάτων δεν είναι εφικτή. Σίτες δεν είναι εφικτό, και υπάρχουν και άπειρες χαραμάδες στα πατώματα. Χημική απεντόμωση δεν θέλω να κάνω γιατί ο χώρος δεν ανήκει σε εμένα.

    Ο χημικός καθαρισμός υδροροών είναι κάτι που θα μπορούσα να κάνω, αν ήξελα με ποιον τρόπο και με ποια προϊόντα. Χημικά μόνο εκεί, όχι σε χώρο που έχει επαφή με ανθρώπους.






    Ο χώρος δεν είναι δικός μου και δεν εξαρτάται από εμένα αν θα έχει στάσιμα νερά, ή σαπισμένους καρπούς. Έχει χόρτα ψηλά, δέντρα, με καρπούς και χωρίς, τριαντάφυλλα, σαπισμένους καρπούς στο χώμα, κλπ. Αυτά δεν μπορώ να τα ελέγξω, και εφόσον είμαι κοντά σε δάσος, τα έντομα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς, δεν γίνεται να φύγουν.


    Με δεδομένα τα παραπάνω, αυτό που θέλω κυρίως είναι απλά να αποκλείσω τις σαρανταποδαρούσες από ένα και μόνο δωμάτιο, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι μπορώ να τις αποκλείσω από ολόκληρο τον χώρο. Απλά θέλω να κοιμάμαι όσο γίνεται ήσυχος χωρίς πιθανότητες να μπει μία στο κρεβάτι μου και να με φρικιάσει.
    Χαραμάδες έχω κλείσει από τα έξω προς τα μέσα στο δωμάτιο αυτό, το θέμα είναι αυτές που μπορεί να έρθουν από άλλα δωμάτια προς το δικό μου, από μέσα δηλαδή. Εκεί είναι που σκέφτομαι κάποιου είδους απωθητικό στην είσοδο του δωματίου, αλλά δεν θέλω να είναι χημικό, κάτι φυσικό αν υπάρχει, όπως υπάρχουν φυσικά απωθητικά για άλλα έντομα ή ζωύφια...
    υπάρχει κάποιο φυσικό εξοντωτικό για αποικία μυρμηγκιών η οποία τοποθετείται στη διαδρομή περασιάς αυτών απλώνουμε λίγο βαμβάκι σε ένα αλουμινόχαρτο ή κάποιο πιάτο και σταδιακά το καταβρέχουμε ίσα να βραχεί με το κάτωθι μίγμα.

    προετοιμασία σε νερό χλιαρό 200ml περίπου για αμεσότερη ανάμιξη, 1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη, περίπου 2 κουταλάκια βορικό οξύ (σκόνη λευκή) όχι βόρακα, σε κάποιο μπουκαλάκι pet και τα ανακινούμε μέχρι από αυτά τίποτε να μην φαίνεται ορατό με το μάτι.
    οι αναλογίες είναι εμπειρικές.
    εμποτίζουμε επαναληπτικά το βαμβάκι όποτε στεγνώνει, στα μυρμήγκια αποδίδει μετά από πέρας 15 ημερών και μετά, για τη σκνίπα δεν έχω άποψη για το αν θα απόδοση κιόλας.
    αναφέρομαι στα παραπάνω επειδή η σκνίπα τρέφετε με ζάχαρη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Excel, βοήθεια για ορισμό συνάρτησης
    Από Skakinen στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 09:38
  2. Βοήθεια για επιλογή φορητού
    Από vgiozo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 18:03
  3. (Αλλος ενας ζηταει ) Βοηθεια για επιλογη 3D TV
    Από ConstantinosBok στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 21:02
  4. Μια βοήθεια για Cellpipe και γραμμή
    Από alexakos7 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 00:30
  5. Βοήθεια για αγορά laptop
    Από Dionz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 09:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας