Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    ας πούμε λοιπόν ότι θεωρητικά έχω τη δυνατότητα μέσα σ ένα εύλογο χρονικό διάστημα να ανεβάσω έναν μεγάλο όγκο αρχείων, πχ 5 τέρα.... θα μου το επιτρέψει αυτή η υπηρεσία;

  2. #17
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί; Εδώ δεν έχει πολιτική ορθής χρήσης
    Μην βιάζεσαι, μόλις μαζευτεί ο κόσμος θα... γεννηθεί...

  3. #18
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά τι θα πει "άπειρο";

    εγώ έχω περίπου 14 τέρα δεδομένων που θα ήθελα να τα ανεβάσω ώστε να τα έχω ως backup και έχω και Vdsl γραμμή με μεγάλο Upload. θα με αφήσουν να ανεβάσω 14 TB;
    μέχρι να τα ανεβάσεις, θα τους έχεις πληρώσει τον χώρο που χρειάζεσαι... πάντως η κίνηση τους φαίνεται πολύ καλή για αληθινή.που είναι τα ψιλά γράμματα?

  4. #19
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά τι θα πει "άπειρο";

    εγώ έχω περίπου 14 τέρα δεδομένων που θα ήθελα να τα ανεβάσω ώστε να τα έχω ως backup και έχω και Vdsl γραμμή με μεγάλο Upload. θα με αφήσουν να ανεβάσω 14 TB;
    Υπάρχει ήδη υπηρεσία backup με unlimited storage, με περίιπου 46 ευρώ κόστος, αν πληρώσεις για 2 χρόνια...

  5. #20
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    αν πας να ανεβάσεις ενα αρχείο που εχει ήδη ανεβεί απο εσένα ή κάποιον άλλον αυτο δεν ανεβαίνει αλλά γίνεται διαθέσιμο στο λογαριασμό σου.
    οποτε εαν εχω 50 ΤΒ ταινιών που έχουν ήδη ανέβει απο άλλους χρήστες αυτες θα ειναι διαθέσιμες στον λογαριασμό μου μεσα σε λίγα λεπτα

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πότε λέτε να έχουμε απεριόριστο χώρο στο σύννεφο δωρεάν; Σε 5 χρόνια; Σε 10; Μήπως ποτέ;

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν πας να ανεβάσεις ενα αρχείο που εχει ήδη ανεβεί απο εσένα ή κάποιον άλλον αυτο δεν ανεβαίνει αλλά γίνεται διαθέσιμο στο λογαριασμό σου.
    οποτε εαν εχω 50 ΤΒ ταινιών που έχουν ήδη ανέβει απο άλλους χρήστες αυτες θα ειναι διαθέσιμες στον λογαριασμό μου μεσα σε λίγα λεπτα
    τα αρχεία δεν ειναι privαte δηλαδή?ελέγχουν τι ανεβάζει ο καθένας?

  8. #23
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    υποστηριζουν οτι τα αρχεία ανεβαινουν κρυπτογραφημενα.
    αν τα κρυπτογραφησεις ο ιδιος δεν μπορείς να δωσεις δημοσιο συνδεσμο προς το αρχείο

    Spoiler:

    Security Overview

    We provide this overview so that you can better understand the security measures we’ve put in place to protect the information that you store using Bitcasa.
    Secure Storage

    We encrypt the data that you store on Bitcasa using AES-256, which is the same encryption standard used by banks to secure customer data. Data is encrypted on the desktop client before it is uploaded. For mobile clients, data may be encrypted on the server instead of the client.

    Bitcasa uses Amazon S3 for data storage. Amazon stores data over several large-scale data centers. According to Amazon, they use military grade perimeter control berms, video surveillance, and professional security staff to keep their data centers physically secure.

    You can find more information about Amazon's security at the Amazon Web Services' website. Amazon and Bitcasa also employ significant protection against network security issues such as Distributed Denial of Service (DDoS) attacks, Man in the Middle (MITM) attacks, and packet sniffing.
    Secure Transfers

    Your files are sent between Bitcasa’s desktop clients and our servers over a secure channel using 256-bit SSL (Secure Sockets Layer) encryption, the standard for secure Internet network connections.

    Your files are sent between Bitcasa’s mobile apps and our servers over a secure channel using 256-bit SSL encryption where supported. Not all mobile media players support encrypted streaming, so media files streamed from our servers are not always encrypted.
    Your Data is Backed Up

    Bitcasa and Amazon keep redundant backups of all data over multiple locations to prevent the remote possibility of data loss. In the unlikely event that this redundancy were to fail, folders that you have chosen to Sync using Bitcasa will still contain copies of your files.
    Privacy

    We guard your privacy to the best of our ability and work hard to protect your information from unauthorized access. Bitcasa employees cannot view the content of the files you store in your Bitcasa account. In addition, we employ a number of physical and electronic security measures to protect user information from unauthorized access.
    Third-party Apps

    If you choose to access Bitcasa using third-party applications (“apps”), be aware that those apps utilize their own security protocols and have their own privacy policies. If you’re not comfortable with the privacy and security features of those apps, you shouldn’t use them to access Bitcasa. For example, third-party apps might not employ encryption when transmitting data, might collect information that Bitcasa does not, and might use information differently than Bitcasa does.
    How to Add Your Own Layer of Encryption to Bitcasa

    Bitcasa applies encryption to your files on the desktop before they have been uploaded. Users who wish to manage their own encryption keys can apply encryption before storing their files on Bitcasa. Please note that if you encrypt files before uploading them, some features will not be available, such as creating public links. Doing so will also make it impossible for us to recover your data if you lose your encryption key.


    https://www.bitcasa.com/legal

  9. #24
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ενδιαφέρων. Πώς όμως ξέρει ο server τι σκοπεύω να ανεβάσω, ώστε να εξακριβώσει ότι το αρχείο υπάρχει ήδη ανεβασμένο από άλλον;

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ίσως τσεκάρει md5 ή κάτι αντίστοιχο.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    http://en.wikipedia.org/wiki/Data_deduplication

    Ο client διαβάζει αυτά που θέλεις να ανεβάσεις και παράγει αποτύπωμα (hash) είτε ανά τμήμα αρχείου είτε ανά ολόκληρο αρχείο. Με αυτή την πληροφορία ελέγχει ο server ποια μοναδικά μπλοκ δεδομένων έχει ήδη και ποια όχι. Όσα υπάρχουν χρησιμοποιούνται από κοινού με όλους τους χρήστες. Τα υπόλοιπα θα χρειαστεί να τα ανεβάσεις. Αν π.χ. 10.000 άτομα έχουν ένα αρχείο με το ίδιο περιεχόμενο (ανεξαρτήτως ονόματος), αυτό αποθηκεύεται μόνο μια φορά και εμφανίζεται σε 10.000 εικονικά αντίγραφα. Με την εξοικονόμηση χώρου που προκύπτει είναι πιο εύκολο να μιλάνε για «άπειρο» χώρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 24-07-13 στις 04:27.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Κάτι παρόμοιο δεν έκανε κάποτε και το streamload αποθηκεύοντας μια φορά το αρχείο ανεξάρτητα ποσοι χρήστες το "κατείχαν" στο λογαριασμό τους μέχρι που εξαφανίστικε σαν υπηρεσία και ψάχναμε να κατεβάσουμε τα αρχεία που μόνο κατ' όνομα υπήρχαν πια?
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  13. #28
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Μην λες τέτοια, τρομάζεις το κόσμο που είναι πρόθυμος να συμβάλλει στη μπίζνα του κλάουντ.

  14. #29
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    cloud ....
    οταν σου δινει 1T σε τιμη χωμα η τζαμπα καποιος στο cloud και γνωριζεις οτι ενας τετοιος δισκος στο εμποριο κανει 60 ευρω για να αποθηκευει δεδομενα θελει να ειναι σε υπολογιστη που κοστιζει πολλαπλασια
    να καιει ρευμα και να καταναλωνει bandwidth σημαινει οτι απο καπου αλλου βγαζει τη χασουρα.

    Ειναι προφανες απο που με το να βλεπει τα δεδομενα σου υπαρχουνε δεδομενα που μπορει να ειναι 1Mbyte και να κοστιζουνε χιλιαδες ευρω και δεδομενα που να ειναι 1T και να μην κανουνε τιποτα.

    Απλα αμα βαλεις τα data σου στο cloud πλεον δεν ειναι μονο δικα σου αλλα ειναι shared με την εταιρια του cloud και αν την ενδιαφερουνε θα τα χρησιμοποιησει με καθε υπογειο και μη τροπο για να βγαλει λεφτα .

    Πλακα θα εχει παντως να τους φυτευουνε data απο dd if=/dev/urandom ετσι για σπασιμο

    Σε αυτα storage συστηνω να μην ανεβαζει κανεις private δεδομενα γιατι μετα πολυ απλα δεν θα ειναι private

  15. #30
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Καλα, καλα.

    Διαρκειας έχεις παρει και συμμετεχεις σε ολα αυτα τα θεματα;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-13, 18:33
  2. Η COSMOTE φέρνει το 4G Smartphone Nokia Lumia 820
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-13, 19:55
  3. BS.Player : Βρήκα το "φως" μου, κι έχασα τη "μιλιά" μου...?!
    Από anasm στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 13:00
  4. Η COSMOTE φέρνει το νέο Windows Phone 8S της HTC
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 18:18
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 18:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας