Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.

    Είχα κάνει σύνδεση με τον ΟΤΕ τον Νοέμβρη του 2012, αν θυμάμαι καλά, και υπήρχε μια προσφορά για 31,80 με απεριόριστα σταθερά και 24 MBit Internet, και τώρα που έχει περάσει το 6-μηνο της προσφοράς έχει γίνει 36,80. Οπότε αποφάσισα να πάω στην HOL και έκανα μια σχετική αίτηση. Όμως με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ (13888) και μου είπαν ότι αν γίνει απενεργοποίηση τότε θα πρέπει να πληρώσω το ειδικό σχετικό τέλος απενεργοποίησης που ανέρχεται στα 110(!!!) ευρώ εφόσον δεν έχει παρέλθει το 12-μηνο της σύμβασης με τον ΟΤΕ για την σύνδεση που είχα κάνει! Δεν μου είχαν αναφέρει φυσικά ποτέ αυτό τον όρο τότε που μου έκαναν την προσφορά για να μεταφερθώ στον ΟΤΕ (ήμουν HOL προηγουμένως)!

    Αυτό που διερωτόμαι είναι αν είναι νόμιμο αυτό το τέλος απενεργοποίησης!
    Πριν από λίγους μήνες με είχαν πάρει και από Wind για μια προσφορά σε σταθερή και 24-άρι Internet στο δικό τους δίκτυο και κάτι μου έλεγαν ότι είναι παράνομο αυτό το τέλος και ότι μπορώ να μεταφερθώ χωρίς να το πληρώσω κτλ.

    Γνωρίζετε αν τελικά είναι νόμιμο και αν μπορώ να το αποφύγω;;;

    Επείγομαι να το διευκρινίσω ΑΜΕΣΑ γιατί περιμένουν απάντηση από ΟΤΕ και HOL για την μεταφορά της γραμμής μου ή όχι!!!

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Στην σύμβαση που έχεις υπογράψει αναγράφεται στους όρους αυτό το τέλος διακοπής;
    Λογικά ναι...

  3. #3
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Νόμιμο είναι και το έχουν όλοι με κάποιες διαφορές. Πχ στην wind (που σου είπαν πως είναι παράνομα) τα τέλη αποσύνδεσης μπορεί να είναι από 13€ έως 160€ ανάλογα με το πότε θα γίνει η διακοπή. Στην HOL είναι 72€ στο ADSL ανεξάρτητα από το πόσους μήνες μένουν για να συμπληρωθεί το 12μηνο κλπ.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Νόμιμο είναι και το έχουν όλες οι εταιρείς και άν δείς την σύμβαση σου το γράφει σίγουρα.
    Τώρα αυτοί στην Wind πήγαν να σε πιάσουν ''κότσο'' μου φαίνεται.Οτι νά'ναι λένε για να κερδίσουν πελάτες...

  5. #5
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα τέλη αποσύνδεσης τα πληρώνεις θές δε θές. Το γράφει η σύμβαση που υπέγραψες και με την οποία έχεις δεσμευθεί για 12 μήνες.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα. Σας ευχαριστώ παιδιά.

    Ακύρωσα τελικά το αίτημα φορητότητας καθώς τα 110 ευρώ που ζητάνε για την αποδέσμευση είναι πάρα πολλά. Θα αφήσω απλά να περάσουν οι μήνες του συμβολαίου, ακόμη και με 36,80€ τον μήνα, προκειμένου να αποδεσμευτώ εντελώς από τον ΟΤΕ και μετά άντε γεια, πάω HOL ή Forthnet, θα αποφασίσω εκείνη την στιγμή.

    Σκέφτηκα και τους ρώτησα εντωμεταξύ στον Γερμανό αν γίνεται να αλλάξω πρόγραμμα με το φθηνότερο που υπάρχει μόνο για τηλεφωνία όμως και χωρίς να εμπλέκεται κάποιου είδους προσφορά με 12-μηνο συμβόλαιο πάλι εκ νέου. Μου είπαν ότι γίνεται. Μετά θα έκανα και μια σύνδεση HOL μόνο ADSL 24 MBit. Αλλά σκέφτηκα ότι θα με αποσυνδέσουν και πιθανότατα θα μείνω χωρίς καθόλου Internet ίσως για αρκετές μέρες, κατά την διαδικασία αποσύνδεσης Internet από τον ΟΤΕ και μετέπειτα στην αναμονή μετά το αίτημα σύνδεσης στην HOL, πράγμα που δεν είναι ότι καλύτερο καθώς το χρειάζομαι το Internet, μου είναι απαραίτητο. Ξέρετε αλήθεια πόσο περίπου χρόνο θα έπαιρνε μια τέτοια διαδικασία και τελικά πόσο καιρό θα έμενα αποσυνδεδεμένος εντελώς μέχρι να με συνδέσουν από HOL;

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δεν σε συμφέρει κάτι τέτοιο από καμία άποψη.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα και τους ρώτησα εντωμεταξύ στον Γερμανό αν γίνεται να αλλάξω πρόγραμμα με το φθηνότερο που υπάρχει μόνο για τηλεφωνία όμως και χωρίς να εμπλέκεται κάποιου είδους προσφορά με 12-μηνο συμβόλαιο πάλι εκ νέου. Μου είπαν ότι γίνεται. Μετά θα έκανα και μια σύνδεση HOL μόνο ADSL 24 MBit. Αλλά σκέφτηκα ότι θα με αποσυνδέσουν και πιθανότατα θα μείνω χωρίς καθόλου Internet ίσως για αρκετές μέρες, κατά την διαδικασία αποσύνδεσης Internet από τον ΟΤΕ και μετέπειτα στην αναμονή μετά το αίτημα σύνδεσης στην HOL, πράγμα που δεν είναι ότι καλύτερο καθώς το χρειάζομαι το Internet, μου είναι απαραίτητο. Ξέρετε αλήθεια πόσο περίπου χρόνο θα έπαιρνε μια τέτοια διαδικασία και τελικά πόσο καιρό θα έμενα αποσυνδεδεμένος εντελώς μέχρι να με συνδέσουν από HOL;.
    Αν κατάλαβα σωστά θέλεις να κρατήσεις την τηλεφωνία από τον ΟΤΕ και να έχεις Internet από την HOL.
    Να έχεις μόνο Internet από κάποιον πάροχο χωρίς τηλεφωνία, μέχρι σήμερα στη χώρα μας δεν γίνεται.
    Άρα θα πας στη λύση ΑΡΥΣ, δηλαδή τηλεφωνία από ΟΤΕ και ADSL από HOL. Μόνο που, όπως έγραψε και ο @VWS, δε σε συμφέρει καθόλου καθώς θα πληρώνεις πάγιο ADSL και στον ΟΤΕ πέραν της HOL,

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει ιντερνετ χωρις τηλεφωνια http://www.forthnetgroup.gr/Services...aspx?a_id=6694 αλλα ειναι ασυμφορο γιατι με λιγα χρηματα ακομη βαζεις και τηλεφωνο.

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σύγουρος αν ισχύει αυτό που σου είπαν από το κατάστημα Γερμανός. Ότι δηλαδή μπορείς να κόψεις το conn-x και να μείνεις με τηλεφωνία χωρίς ποινή.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ιντερνετ χωρις τηλεφωνια http://www.forthnetgroup.gr/Services...aspx?a_id=6694 αλλα ειναι ασυμφορο γιατι με λιγα χρηματα ακομη βαζεις και τηλεφωνο.
    Φίλε, αυτό που δείχνεις έχει τηλεφωνία άσχετα αν είναι με χρονοχρέωση και όχι με κάποιον "δωρεάν" χρόνο.
    Ψάρωσα στην αρχή και αναρωτήθηκα αν έχω χάσει επεισόδια.
    Όταν λέμε "χωρίς τηλεφωνία" εννοούμε να έχουμε σύνδεση xDSL χωρίς να έχουμε καθόλου υπηρεσία παραδοσιακής τηλεφωνίας, δηλαδή αυτό που λένε στο χωριό μου Naked DSL.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σύγουρος αν ισχύει αυτό που σου είπαν από το κατάστημα Γερμανός. Ότι δηλαδή μπορείς να κόψεις το conn-x και να μείνεις με τηλεφωνία χωρίς ποινή.
    Είμαι της ίδιας άποψης.
    Δεν μπορεί να διακόψει ένα πρόγραμμα που τρέχει και χρωστά ακόμη την ωφέλεια.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σύγουρος αν ισχύει αυτό που σου είπαν από το κατάστημα Γερμανός. Ότι δηλαδή μπορείς να κόψεις το conn-x και να μείνεις με τηλεφωνία χωρίς ποινή.
    ακριβώς, θα πληρώσει τέλος πρόωρης αποσύνδεσης 115 ευρώ, εφόσον φεύγει από το πρόγραμμα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγω παιδια ειμαι στη Hol απο τον Αυγουστο του 2011, αλλα ανανεωσα περυσι τον Σεπτεμβριο. Θελω να προλαβω μια προσφορα της Forthnet, αλλα απο τη HOL μου ζητανε τα λεφτα της προσφορας που εχω επωφεληθει αυτους τους δεκα μηνες. Περιπου 55 ευρω δηλαδη. Μου ειπαν οτι συνηθως δεν ζητανε τα λεφτα της προσφορας. Ξερετε κατι παραπανω; Απο τη Forthnet και συγκεκριμενα απο μια διαφημιστικη που μου εκανε την προσφορα, λενε οτι μπορει να ενεργοποιηθει η υπηρεσια μετα τη ληξη του συμβολαιου μου, μπορει και οχι. Ειναι οριακο. Αν ενημερωθει η εταιρεια πριν τη ληξη του συμβολαιου και μου ζητησουν τη ρητρα μπορω να ακυρωσω την αλλαγη, οπως εκανε ο φιλος πιο πανω με τον ΟΤΕ ή ισχυουν αλλα στη HOL;

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τουλάχιστον από την HOL είναι πιο λογικοί, σου ζητάνε πίσω μόνο τα λεφτά που έχεις επωφεληθεί και δεν σου βάζουν "ποινή" για την αποσύνδεσή σου!! Καλά, εγώ όταν τελειώσω με τον ΟΤΕ δεν ξαναγυρίζω. Είναι οι μόνοι που σου κάνουν την προσφορά μόνο για τους πρώτους 6 μήνες αντί για 1 χρόνο και μετά τους 6 μήνες αν αποδεχτείς την νέα "προσφορά" τους, πάλι για 6(!) μήνες, τότε σου κάνουν νέα σύμβαση για 12 μήνες και σε αναγκάζουν με λίγα λόγια να μένεις πάντα ΟΤΕ αν θέλεις να έχεις πάγια με "προσφορές" τους, αλλιώς σου λένε με άλλα λόγια "κάτσε πλήρωνε αυξημένο πάγιο"!! Μεγάλη λαμογιά! Τουλάχιστον οι εναλλακτικοί, από όσο ξέρω, πάντα σου κάνουν προσφορά για 1 χρόνο, με χαμηλό πάγιο δηλαδή, και μετά έχεις την ευχέρεια είτε να φύγεις σε άλλο πάροχο αν σε συμφέρει καλύτερα, είτε να ανανεώσεις μαζί τους με την νέα 12-μηνη προσφορά τους και με 12-μηνο συμβόλαιο πάλι, πολύ πιο σωστό, λογικό και καλύτερο δηλαδή. Οπότε από εδώ και πέρα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΕ!! Μου την έφεραν μια φορά, δεν το πονηρεύτηκα και εγώ είναι αλήθεια, αλλά ποτέ ξανά!! Αυτό είναι το μάθημα της ημέρας.

    Όσο αφορά τις συνδέσεις μόνο τηλέφωνο και Internet από διαφορετικό πάροχο, έτσι ήμουν παλιότερα: OTE τηλεφωνική σύνδεση μόνο και HOL 24 MBit Internet, δηλαδή Shared LLU. Πλήρωνα πάγιο στον ΟΤΕ μόνο για το τηλέφωνο, και πάγιο στην HOL μόνο για το Internet, δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε κάποιοι ότι δεν γίνεται. Εκτός, αν για εμπορικούς λόγους μόνο, δεν θέλουν να το προσφέρουν οι πάροχοι, που δεν νομίζω ότι ισχύει όμως, αφού βλέπω σε όα τα sites τους και προσφορές πακέτων μόνο για τηλεφωνία ή μόνο για Internet.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά τις συνδέσεις μόνο τηλέφωνο και Internet από διαφορετικό πάροχο, έτσι ήμουν παλιότερα: OTE τηλεφωνική σύνδεση μόνο και HOL 24 MBit Internet, δηλαδή Shared LLU. Πλήρωνα πάγιο στον ΟΤΕ μόνο για το τηλέφωνο, και πάγιο στην HOL μόνο για το Internet, δεν καταλαβαίνω γιατί λέτε κάποιοι ότι δεν γίνεται. Εκτός, αν για εμπορικούς λόγους μόνο, δεν θέλουν να το προσφέρουν οι πάροχοι, που δεν νομίζω ότι ισχύει όμως, αφού βλέπω σε όα τα sites τους και προσφορές πακέτων μόνο για τηλεφωνία ή μόνο για Internet.
    Αν έχεις κρατήσει τους λογαριασμούς για ρίξε τους μια ματιά. Στον ΟΤΕ πλήρωνες πάγιο για τηλεφωνία και πάγια για λειτουργία του ADSL. Στη HOL πλήρωνες το πάγιο της σύνδεσης ADSL.
    Αυτό ήταν/είναι το Shared LLU (ΑΡΥΣ) μόνο που είναι πολύ ακριβότερο από οποιοδήποτε πακέτο σε έναν μόνο πάροχο.

    Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχει κανείς μόνο xDSL χωρίς σύνδεση τηλεφωνίας.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 09:13
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 13:56
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 16:07
  4. Μια μέρα πριν το τέλος του κόσμου
    Από 8anos στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 11:56
  5. 21/12/2012 το τελος ειναι εδω
    Από kkgas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-12, 03:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας