Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    είναι απλά και σύνθετα τα πράγματα ταυτόχρονα:

    όταν είναι να πάρεις αυτοκίνητο, πας σε δάσκαλο και κάνεις μαθήματα για να πάρεις δίπλωμα.

    όταν είναι να πάρεις κινητό, απλά πας σε ένα κατάστημα, σου λένε εκεί ότι τους έχουν πει να λένε, υπογράφεις το συμβόλαιό σου και μετά ο θεός βοηθός.

    θα μου πεις τώρα, είδαμε και αυτούς που παίρνουν δίπλωμα, πόσοι είναι άσχετοι, πόσοι το παίρνουν με πλάγιο τρόπο και πόσα ατυχήματα γίνονται...

    ο καθένας είναι άξιος της τύχης του και δεν μπορεί να επικαλεστεί άγνοια κινδύνου (εκτός αν είναι πολύ μικρός σε ηλικία)

    αυτά με μια πρώτη ανάγνωση

  2. #17
    Εγγραφή
    19-07-2013
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είναι μόνο τα μηνύματα που σου λένε ότι κέρδισες, αλλά και διάφορα άλλα του στυλ "Σε είδα το Σάββατο στο bar και μου άρεσες" τα οποία σε κάνουν να απαντήσεις π.χ. "Λάθος, κοπελιά!" ή την επόμενη μέρα αν δεν απαντήσεις: "Συγγνώμη, λάθος έκανα χτες, αλλού ήθελα να το στείλω" για να σε κάνουν όντως να πιστέψεις ότι ήταν λάθος και να απαντήσεις τότε.

    Τα μηνύματα φαίνεται να προέρχονται από νούμερα κινητών Ελλάδας, π.χ. 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ, αλλά πιστεύω ότι είναι μια ψαρωτική ονομασία 5ψήφιας υπηρεσίας (54ΧΧΧ αν δεν κάνω λάθος).

  3. #18
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Λυπόμαστε αν σας εξαπάτησαν, εμείς πάντως βγάλαμε ανακοίνωση.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπόμαστε αν σας εξαπάτησαν, εμείς πάντως βγάλαμε ανακοίνωση.
    Δυστυχώς όπως άγνοια νόμου δεν νοείτε.... το ίδιο ισχύει και εδώ.. Αν σε εξαπατήσουν πέραν το να τους πιάσουν δεν μπορεί να γίνει τίποτε άλλο !
    Τεχνολογική γενικά Παιδεία χρειάζεται παιδεία για να αποφεύγονται τέτοια !

  5. #20
    Εγγραφή
    13-04-2010
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αττική
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    NetGear
    Εμένα παιδιά μου ήρθε το παρακάτω μηνυμα στο κινητό μου

    "ENA MONAΔIKO MONOΠETPO ΔAXTYΛIΔI KAI ΔΩPOEΠITAΓEΣ ΓIA ΔIAKOΠEΣ EΓINAN ΔIKA ΣOY ENTEΛΩΣ ΔΩPEAN ETΣI AΠΛA! TO NOYMEPO ΣOY KΛHPΩΘHKE KAI EIΣAI O MEΓAΛOΣ MAΣ NIKHTHΣ. THΛEΦΩNHΣE ΓIA EΠIBEBAIΩΣH ΣHMEPA EΩΣ TIΣ 6:30 TO AΠOΓEYMA ΣTO 9019015980 KAI MAΘE ΠOIA HMEPA ΘA ΠAPAΛABEIΣ TA ΔΩPA ΣOY ΔΩPEAN."

    Η πλάκα είναι ότι ήρθε 2 μέρες σερί!!

  6. #21
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους. Αστρολόγους, πωλητές οζονοθεραπειών, μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό, παράνομα τυχερά παιχνίδια σε ραδιόφωνο και τηλεόραση κτλ κτλ κτλ. Οι απατεώνες είναι παντού και εγώ θα περίμενα από την ΕΛΑΣ να διαβάζω μερικές ανακοινώσεις συλλήψεων και όχι προειδοποιήσεων.
    ---
    mp

  7. #22
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους. Αστρολόγους, πωλητές οζονοθεραπειών, μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό, παράνομα τυχερά παιχνίδια σε ραδιόφωνο και τηλεόραση κτλ κτλ κτλ. Οι απατεώνες είναι παντού και εγώ θα περίμενα από την ΕΛΑΣ να διαβάζω μερικές ανακοινώσεις συλλήψεων και όχι προειδοποιήσεων.
    Η σύλληψη δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά από μόνη της. Θέλει και γερά πρόστιμα, ώστε, κατά το δυνατόν, να αποθαρρυνθούν μελλοντικοί από αντίστοιχες κομπίνες.

  8. #23
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Οι αρμόδιοι φορείς σε συνεργασία με τους παρόχους δεν μπορούν να κάνουν κάτι ε;

  9. #24
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους. Αστρολόγους, πωλητές οζονοθεραπειών, μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό, παράνομα τυχερά παιχνίδια σε ραδιόφωνο και τηλεόραση κτλ κτλ κτλ. Οι απατεώνες είναι παντού και εγώ θα περίμενα από την ΕΛΑΣ να διαβάζω μερικές ανακοινώσεις συλλήψεων και όχι προειδοποιήσεων.
    Που είναι αυτές οι μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό; έχεις κάποιο link; τις έχεις δοκιμάσει; πόσο έχουν;

  10. #25
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχολίασε το...Κουβέντα κάνουμε ...... Και τις θεωρώ και εποικοδομητικές να σου πω την αλήθεια ακόμα και αν δεν συμφωνεί ο άλλος με μένα η εγώ με αυτόν !
    Αυτό που θεωρώ λάθος είναι η ειρωνεία και το η "τσαντίλα" του άλλου ! Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ !

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πας να κάνεις μια σύνδεση τώρα σε μια εταιρεία θα σου δώσει το ποιο πιθανό smartphone ...άσχετα αν ξέρεις να το δουλεύει ή όχι.... Λόγω επαγγέλματος βλέπω πολύ κόσμο γενικά ! Ξέρεις πόσοι δεν ξέρουν ότι δεν πρέπει να μπαίνουν στο facebook από το κινητό ? Οι περισσότεροι ..Και γιατί να το ξέρουν .... Τους είπε κανείς ? Ο φίλος μου όταν του είπα "καλά ρε σύ μπαίνεις φατσοβιβλίο από το κινητό ? " Μου απάντησε "Γιατί ήξερα ότι δεν πρέπει ? Από που και ως που΄?" Δεν κάθονται όλοι να διαβάζουν σε καθημερινή βάση το adslgr.com ή να ασχολούνται με την τεχνολογία όπως εμείς !
    Άμα σου πω ιστορίες τεχνολογικής βλακείας όπως λέω εγώ θα ξεραθείς στο γέλιο ...

    Σχολίασε το πάντως ...
    Για ποιον λόγο δεν κάνει να μπαίνεις στο facebook απο το κινητό?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους. Αστρολόγους, πωλητές οζονοθεραπειών, μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό, παράνομα τυχερά παιχνίδια σε ραδιόφωνο και τηλεόραση κτλ κτλ κτλ. Οι απατεώνες είναι παντού και εγώ θα περίμενα από την ΕΛΑΣ να διαβάζω μερικές ανακοινώσεις συλλήψεων και όχι προειδοποιήσεων.
    Συμφωνώ απόλυτα!
    Απο την άλλη όμως, δεν γίνεται να βάλουμε έναν χωροφύλακα, πάνω απο κάθε βλάκα, για να τον προστατεύει απο την βλακεία του. Θα μου πεις... εισαι βλάκας , αν δεν μπορεις να αναγνωρίσεις το καμουφλαρισμένο 5ψηφιο νούμερο?
    Φυσικά και όχι! Για αυτό συμφώνησα με τα λεγόμενα σου...
    Βασικά θα έπρεπε το κράτος, να καταργήσει τα 5ψηφια. Δεν εχουν λόγο ύπαρξης. Δεν έχω βρει μία χρήση της προκοπής. Το 99% το χρησιμοποιουν απατεώνες που θα έπρεπε να βρίσκονται στη φυλακή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είναι αυτές οι μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό; έχεις κάποιο link; τις έχεις δοκιμάσει; πόσο έχουν;
    http://www.protothema.gr/greece/article/282547/prostima-178500-eyro-gia-tis-mpales-plysimatos-royxon/

  11. #26
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους.
    Το SMS μπορεί να λέει αλήθεια. Δεν χρειάζεται να είναι απάτη με την τυπική έννοια του όρου οπότε και δεν υπάρχει απαραίτητα αιτιολογία για καταγγελία.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-11-2010
    Μηνύματα
    921
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jorgepat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις δύσκολες ημέρες που περνάμε, ο κάθε κακοπροαίρετος προσπαθεί να εκμεταλλευτεί είτε την "αφέλεια", είτε την κρυφή "λαχτάρα" κάποιων, να πιστέψουν ότι τους έλαχε η καλή ζαριά και ξελάσπωσαν. «Ο tempora! o mores!»
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TakisKal Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστά. πλέον κινητό έχουν και οι παππούδες μας, νέοι χρήστες - παλιά μυαλά. δεν είναι μόνο η αφέλεια, είναι και η απόγνωση που μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις τα εν λόγω μυνήματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές με πήρε ένας φίλος μου τηλέφωνο και με ρώταγε για ένα τέτοιο mail που έλαβε αν πρέπει να πάρει την αστυνομία ή όχι !!
    Δεν είναι θέμα αφέλειας η γνώση η όχι σε κάποιο θέμα ή εξυπνάδας να το πω όχι. Π.χ ο φίλος μου δεν έχει γνώση από τον αντικείμενο ....μεγάλη και ας έχει iphone !
    Κοινή λογική ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες περιπτώσει πρέπει απλά να αφήνουμε την φυσική επιλογή να κάνει την δουλειά της.
    Σκληρό, αλλά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι απλά και σύνθετα τα πράγματα ταυτόχρονα:

    όταν είναι να πάρεις αυτοκίνητο, πας σε δάσκαλο και κάνεις μαθήματα για να πάρεις δίπλωμα.

    όταν είναι να πάρεις κινητό, απλά πας σε ένα κατάστημα, σου λένε εκεί ότι τους έχουν πει να λένε, υπογράφεις το συμβόλαιό σου και μετά ο θεός βοηθός.

    θα μου πεις τώρα, είδαμε και αυτούς που παίρνουν δίπλωμα, πόσοι είναι άσχετοι, πόσοι το παίρνουν με πλάγιο τρόπο και πόσα ατυχήματα γίνονται...

    ο καθένας είναι άξιος της τύχης του και δεν μπορεί να επικαλεστεί άγνοια κινδύνου (εκτός αν είναι πολύ μικρός σε ηλικία)

    αυτά με μια πρώτη ανάγνωση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κράτος που σέβεται τους πολίτες του έπρεπε να κυνηγά και να συλλαμβάνει όλους αυτούς τους απατεώνες. Και φυσικά όχι μόνο αυτούς με τα SMS αλλά όλους. Αστρολόγους, πωλητές οζονοθεραπειών, μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό, παράνομα τυχερά παιχνίδια σε ραδιόφωνο και τηλεόραση κτλ κτλ κτλ. Οι απατεώνες είναι παντού και εγώ θα περίμενα από την ΕΛΑΣ να διαβάζω μερικές ανακοινώσεις συλλήψεων και όχι προειδοποιήσεων.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύλληψη δεν μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά από μόνη της. Θέλει και γερά πρόστιμα, ώστε, κατά το δυνατόν, να αποθαρρυνθούν μελλοντικοί από αντίστοιχες κομπίνες.


    Φυσικά αυτά είναι απίθανο να συμβούν στο μοναδικό (ίσως) έθνος που δεν έχει κράτος.

  13. #28
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είναι αυτές οι μαγικές μπάλες που πλένουν χωρίς απορρυπαντικό; έχεις κάποιο link; τις έχεις δοκιμάσει; πόσο έχουν;
    Μάλλον δε βλέπεις τηλεόραση (και καλά κάνεις). Επί πόσους μήνες μας τα είχαν "πρήξει" όλα τα "μεγάλα" κανάλια να παίζουν διαφημίσεις για αυτές τις μπάλες. Καλό το πρόστιμο, αλλά δεν αποτρέπει την απάτη αν είναι πολύ μικρότερο του κέρδους της απάτης. Πόσα πρόστιμα έπεσαν για τα στημένα μεταμεσονύκτια τηλεπαιχνίδια και όμως συνεχίζονται ξανά και ξανά. Οι αστρολόγοι το ίδιο. Πως μπορεί κάθε ραδιοφωνική εκπομπή να βάζει "διαγωνισμούς" για οτιδήποτε με συμμετοχή μέσω ακριβών SMS; Εγώ ξέρω πως για να διοργανώσεις τυχερό παιχνίδι, λαχειοφόρο αγορά κτλ, πρέπει να έχεις κάποιες προϋποθέσεις (ποσοστό διαμοιραζόμενων κερδών επί των εσόδων κτλ).

    Δε μπορείς να βάλεις έναν αστυνόμο πάνω σε κάθε "βλάκα" - αφελή ίσως είναι καλύτερη λέξη. Όμως όταν επιτρέπεις τα μεγάλα ΜΜΕ να παρανομούν ξανά και ξανά κατ' αυτόν τον τρόπο, έχεις τεράστια ευθύνη. Κανάλι που έπαιξε διαφημίσεις από απάτη να κρίνεται συνένοχο και να κλείνει το πρόγραμμά του για ένα μήνα. Λες και δε ξέρουν όταν τα προβάλλουν ότι είναι απάτη.

    Θα μου πεις τα ΜΜΕ είναι παράνομα έτσι κι αλλιώς, εκπέμπουν τόσα χρόνια χωρίς άδειες. Ένα μπάχαλο είμαστε (για να μη γράψω την άλλη λέξη από μπ...)
    ---
    mp

  14. #29
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    καλά, αν περιμένεις να τα βάλει κάποιος με τα μεγάλα κανάλια....

    πράγματι εδώ και ένα-δύο χρόνια δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση παρά μόνο αν είμαι σε σπίτια φίλων ή στις διακοπές...

  15. #30
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Duke3000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα παιδιά μου ήρθε το παρακάτω μηνυμα στο κινητό μου

    "ENA MONAΔIKO MONOΠETPO ΔAXTYΛIΔI KAI ΔΩPOEΠITAΓEΣ ΓIA ΔIAKOΠEΣ EΓINAN ΔIKA ΣOY ENTEΛΩΣ ΔΩPEAN ETΣI AΠΛA! TO NOYMEPO ΣOY KΛHPΩΘHKE KAI EIΣAI O MEΓAΛOΣ MAΣ NIKHTHΣ. THΛEΦΩNHΣE ΓIA EΠIBEBAIΩΣH ΣHMEPA EΩΣ TIΣ 6:30 TO AΠOΓEYMA ΣTO 9019015980 KAI MAΘE ΠOIA HMEPA ΘA ΠAPAΛABEIΣ TA ΔΩPA ΣOY ΔΩPEAN."

    Η πλάκα είναι ότι ήρθε 2 μέρες σερί!!
    και σε μενα ήρθε σήμερα!!
    κανω κάτι ?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας