Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2008
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα στην παρέα.

    Εδώ και μερικές μέρες, έχω VDSL από τον ΟΤΕ (Βούλα) και αντιμετωπίζω ένα τρελλό πρόβλημα, με το ΖΤΕ μόντεμ (931VII, τελευταίο firmware κατεβασμένο από τον ΟΤΕ). Το πρόβλημα είναι το εξής:

    Αν σετάρω το ΖΤΕ σαν ρούτερ, κανονικά, οι ταχύτητες που πιάνω είναι μια χαρά, 45+ Mbps. Για διάφορους λόγους, χρειάζομαι τον ρούτερ σε bridge mode. Τον σετάρω λοιπόν σε bridge mode, το ΡΡΡοΕ γίνεται από ένα άλλο ρούτερ που είναι από πίσω, και όλα μια χαρά (παίρνει ΙΡ, συνδέεται στο δίκτυο μια χαρά) ΕΚΤΟΣ:

    Τα πιό πολλά sites, δεν μου δείχνουν ταχύτητα πάνω από 15 Mbps. Χρησιμοποιώ το speedtest.net και ένα και μοναδικό site, αυτό της Hellenic SF Gameserver, κατεβάζει με σωστή ταχύτητα (45-46 Mbps), τα άλλα (GRNet, TSL) μόνο με 14-16 Mbps. Ακόμα και το speedtest.ftp.otenet.gr δεν πάει πάνω από τα 24 Mbps. Υποπτεύομαι ότι το ΖΤΕ δεν είναι ότι καλύτερο για bridge mode.

    Οι ερώτησεις είναι λοιπόν,

    - έχει κανείς εμπειρία με το ΖΤΕ σε bridge mode και αν ναί τι ταχύτητες πιάνετε?
    - υπάρχει κάποιο άλλο μόντεμ στην αγορά (σκέτο μόντεμ, όχι ρούτερ) για VDSL2? Από μια έρευνα που έκανα στο Internet δεν έχω βγάλει και πολλά συμπεράσματα. Στο ADSL είχα ένα D-Link modem, και όλα πήγαιναν ρολόι, τόσο από τον ΟΤΕ, όσο και παλαιότερα από την Wind.

    Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.
    -----------------
    Γιάννης Καραδήμας

  2. #2
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δοκίμασες την ίδια ώρα που τεστάρεις τις ταχύτητες σε bridge να το κάνεις μόνο απο το ZTE? Κι εμένα μόνο το HSGameserver δείχνει τις ποιο ψηλές ταχύτητες αλλά όχι όλες τις ώρες τις ημέρας.. Δεν είναι defacto Οτι θα είσαι καρφωμένος σε πραγματική ταχύτητα στα 45 mbps όλη την ημέρα.. Στο λέω μήπως και δεν φταίει το bridge τελικά..

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2008
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απειρες δοκιμές γαμώτο. Αυτό είναι το πρόβλημα. Εντάξει, μπορεί κάποια στιγμή και το Gameserver να δείξει πιό κάτω, αλλά πώς γίνεται όταν το Gameserver δείχνει 40 (π.χ.) τα άλλα να δείχνουν 12? Και πώς γίνεται όλα να δείχνουν 45+ όταν γυρνάω το ZTE σε ρούτερ?

    Δοκιμάζω τα άλλα σάιτς του speedtest.net. Κατευθείαν από το ΖΤΕ 45+ Μbps, πάντα. Αλλάζω σε bridge, κανένα δεν πάει πάνω από 15.

    Εχω αρχίσει και υποπτεύομαι το Sonicwall, μπάς και τούχω περιορίσει πουθενά την ταχύτητα, αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Θα βάλω ένα άλλο ρούτερ, να δώ.
    -----------------
    Γιάννης Καραδήμας

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Fast Forward
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE931/RTAC66U
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να υποθέσω ότι έχεις βάλει το δεύτερο router να διαμοιράζει internet στο σπίτι; Εγώ πάντως δεν έχω σετάρει το ZTE σε bridge mode. Το άφησα όπως είναι και συνέδεσα το δεύτερο router σε θύρα LAN. Δουλεύει άψογα..


    Μιχάλης

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ΖΤΕ ZXDSL 931 VII
    Από Sak_attack στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 15:09
  2. Διακοπή αναστολής λειτουργίας και πρόβλημα με OC
    Από lkrgs στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-12, 14:45
  3. Forthnet 2Play 24Mbps και πρόβλημα με ping
    Από ToninoRallye στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 11:21
  4. FritzBox WLAN 4140 και πρόβλημα με Dynamic DNS
    Από tarantules9 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 00:06
  5. [Philips] Philips CGA5722N/TE και προβλημα με Tablet
    Από Carnivalius στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-12, 15:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας