Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Το avatar του μέλους chriszah
    chriszah Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτελους παντεσπανι για ολους.
    Guys διαβάστε και τπτ άλλο πέρα από την Αυγή (no offence). Έχει αποδειχτεί εδώ και χρόνια (υπάρχουν άρθρα και εδώ μέσα) ότι η αύξηση της ταχύτητας των δικτύων έχει θετικές επιπτώσεις στο ΑΕΠ μιας οικονομίας... Με την λογική σας να μην γίνει και η επένδυση στο FTTH τότε, ούτε αυτή τη χρειαζόμαστε...

  2. #17
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys διαβάστε και τπτ άλλο πέρα από την Αυγή (no offence). Έχει αποδειχτεί εδώ και χρόνια (υπάρχουν άρθρα και εδώ μέσα) ότι η αύξηση της ταχύτητας των δικτύων έχει θετικές επιπτώσεις στο ΑΕΠ μιας οικονομίας... Με την λογική σας να μην γίνει και η επένδυση στο FTTH τότε, ούτε αυτή τη χρειαζόμαστε...
    Αυτό κατάλαβες; Φυσικά και είναι αποδεδειγμένο (ίσα ίσα που δεν χρειάζεται απόδειξη, μόνο κοινή λογική), όταν όμως η συγκεκριμένη κυρία έχει τέτοιους προβληματισμούς και κόπτεται για τους φορολογούμενους και τους ψηφοφόρους (όπως δήλωσε η ίδια), δεν νομίζεις πως ακούγεται κάπως περίεργο στα αυτιά των νοτίων;
    Γιατί θέλετε να βάλετε ταμπέλες με το ζόρι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TuRRiCaN : 26-07-13 στις 21:45.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    να σας πω εγώ τι σκέφτομαι αυθόρμητα:

    εφόσον με το ρυθμό που πάμε σε λίγο μόνο 5% των ελλήνων θα μπορούν να έχουν 4G συσκευή/σύνδεση, η μη διάθεση ή η ελλειπής διάθεση της υπηρεσίας θα αφορά μόνο αυτούς. ε εντάξει, ας το ξεπεράσουν αυτό το μεγάλο πλήγμα και ας πάνε παρακάτω.

  4. #19
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το voip over 4G απειλει το παραδοσιακο cash cow του 2G και κατα συνεπεια δεν εχει κανα λογο ο καθε παροχος να βιαζεται να σκοτωσει το μεγαλυτερο revenue stream του. Και αν/οποτε το δωσουν το 4G, θα το δινουν ως premium υπηρεσιες για ταμπλετες κτλ. Ειναι κλασικη περιπτωση οπου η τεχνολογικη οπισθοδρομηση συμφερει τις δυναμεις της αγορας οι οποιες σαμποταρουν τη προοδο.

    Τι ελεγαν οταν βγηκε το wimax? Θααααααααααααααααα βαλουμε. Εβαλαν (ουυυ). Τι ελεγαν οταν βγηκε το mobile wimax? Θα περιμεεεεεενουμε το LTE... ηρθε το LTE... τωρα? Θαααααααααα περιμενουμε να μας δωσουν φασμα / ο ηλιος να ανατειλει απ'τη δυση κτλ κτλ. Το τρεναρουν οσο δε παιρνει για να μεγιστοποιησουν τα εσοδα απο τα παλια τους δικτυα και το παλιο οικονομικο μοντελο που παιζει σε αυτα. Θεμιτο για τις εταιρειες (οχι ομως και νομιμο αφου το ραδιοφασμα πρεπει να χρησιμοποιειται επ'ωφελεια του λαου), προβληματικο για εμας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σας πω εγώ τι σκέφτομαι αυθόρμητα:

    εφόσον με το ρυθμό που πάμε σε λίγο μόνο 5% των ελλήνων θα μπορούν να έχουν 4G συσκευή/σύνδεση, η μη διάθεση ή η ελλειπής διάθεση της υπηρεσίας θα αφορά μόνο αυτούς. ε εντάξει, ας το ξεπεράσουν αυτό το μεγάλο πλήγμα και ας πάνε παρακάτω.
    Σκεψου το αλλιως. Το 4G ειναι ενας τροπος η επικοινωνια να γινει κατα πολυ φθηνοτερα. Γιατι να πληρωνεις πανακριβα sms οταν μεσω internet, το να στειλεις ενα μηνυμα δε σου κοστιζει σχεδον τιποτα. Γιατι να πληρωνεις πανακριβες κλησεις οταν μεσω mobile voip σου βγαινει τσαμπα? Αλλα αυτο προϋποθετει οτι το 4G θα παιξει με σωστη τιμολογηση και οχι με τιμολογηση τετοια ωστε να βγαλει το δυνητικα χαμενο κερδος των 2G/3G στο οποιο εχουν εθιστει οι παροχοι και οπου χρεωνουν την επικοινωνια χρυσαφι.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μπλαμπλαμπλα απο μερικους.
    Μια χαρα τα λεει η γυναικα.
    Στην πολη όπου ζω το 3G δικτυο του παροχου μου εχει ξεπερασει τα ορια του κατα πολυ. Απο οταν ενεργοποιηθηκε το LTE δικτυο του ειδα μια ελαχιστη βελτιωση μιας και εφυγαν πολλα iPhone 5.
    Με αλλα λογια για εμενα το LTE δε μπορει να ερθει fast enough.
    Και επειδη εχασα προσφατα το κινητο μου, το επομενο εννοειται οτι θα ειναι 4G.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Άντε ρε Σαμαρά, βάλε 4G να μπούμε σε ανάπτυξη!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Guys διαβάστε και τπτ άλλο πέρα από την Αυγή (no offence). Έχει αποδειχτεί εδώ και χρόνια (υπάρχουν άρθρα και εδώ μέσα) ότι η αύξηση της ταχύτητας των δικτύων έχει θετικές επιπτώσεις στο ΑΕΠ μιας οικονομίας... Με την λογική σας να μην γίνει και η επένδυση στο FTTH τότε, ούτε αυτή τη χρειαζόμαστε...
    Εγώ που δεν διαβάζω ούτε Ελληνικές εφημερίδες αλλά ούτε και τους FT, είπα να ανοίξω αυτό το report των Deloitte-GSMA-Cisco με τίτλο: "What is the impact of mobile telephony on economic growth?".
    Στο οποίο εντοπίζει μια γραμμική σχέση μεταξύ "Increase in Growth Rate per capita" και "Average usage per 3G connection". Α ναι, σε 14 χώρες μόνο που τυγχάνει να ανήκουν και οι 14 στο G20. Για τις υπόλοιπες δεν βάλαμε γιατί "δεν είχαμε data".
    Η οποία γραμμική σχέση φυσικά μπορεί και να ερμηνευτεί ως "η αύξηση στο growth rate προκαλεί αύξηση στο average usage per 3G connection".
    Μπορώ να σου βρω γραμμική σχέση μεταξύ του Average usage per 3G connection και 1000 άλλων άσχετων παραμέτρων. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα, απλά εντόπισαν μια συσχέτιση σε ένα 'βολικότατο' δείγμα.

    Τα studies γίνονται από την Deloitte και την GSMA. Το scientific bias δεν έχει θέση στα οικονομικά, όοοοοοχι.
    Έχει και άλλα πολλά studies τα οποία προκύπτουν με econometric analysis. Δηλαδή πάρε τη Στατιστική, βάλτης φωτιά και πέτα τη σε τροχιά για να καίγεται αιώνια μην τυχόν και μας μείνει τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλαμπλαμπλα απο μερικους.
    Μια χαρα τα λεει η γυναικα.
    Στην πολη όπου ζω το 3G δικτυο του παροχου μου εχει ξεπερασει τα ορια του κατα πολυ. Απο οταν ενεργοποιηθηκε το LTE δικτυο του ειδα μια ελαχιστη βελτιωση μιας και εφυγαν πολλα iPhone 5.
    Με αλλα λογια για εμενα το LTE δε μπορει να ερθει fast enough.
    Και επειδη εχασα προσφατα το κινητο μου, το επομενο εννοειται οτι θα ειναι 4G.
    Περιμένω να μας αποδείξεις και με στοιχεία ότι η αύξηση πωλήσεων των iPhone5 επιφέρει αύξηση στο ΑΕΠ
    Η ταχύτητα ανέβηκε προφανώς. Η ανάπτυξη ήρθε ή ακόμα την περιμένετε; Μη μου πεις πως είχατε κι από πριν!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #22
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Το 4G προφανώς και θέλουμε όλοι να αναπτυχθεί αλλά όπως αναφέρουμε συνεχώς να μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει και όχι να ξέρει ότι με πρόγραμμα του 1GB δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Επίσης, καλά να αναπτυχθεί αλλά, μήπως για να το χρησιμοποιήσουμε θα έπρεπε να έχουμε 3 μπαταρίες μαζί μας; Τι να το κάνω άμα μου ρουφάει τη μπαταρία του κινητού πιο γρήγορα απο το 3G; Και συγνώμη αλλά, ποιός απο εσάς εδώ μέσα αν το 3G δίκτυό του, του έδινε αξιοπρεπείς ταχύτητες θα μπεί στη διαδικασία να σκεφτεί, να είχα 4G;
    Για τη χώρα μας, δεν είναι πιο σημαντικό να έχεις 3G παντού, να έχεις σωστές ταχύτητες παντού (στην Αθήνα που μένω, με τη WIND έχω απίστευτα γρήγορες ταχύτητες και στο χωριό μου πάλι με την ίδια εταιρεία νιώθω σαν να σέρνομαι στο 3G) και αφού έχουμε το ένα δίκτυο να αρχίουμε να αναπτύσουμε το άλλο;
    Ανάπτυξη του 4G δεν σημαίνει ότι το δίκτυο θα καθυστερήσει τη βελτίωση του 3G;
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  8. #23
    Το avatar του μέλους TuRRiCaN
    Το μέλος TuRRiCaN δεν είναι συνδεδεμένο Αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα aDSLgr Honouree
    Εγγραφή
    08-05-2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεψου το αλλιως. Το 4G ειναι ενας τροπος η επικοινωνια να γινει κατα πολυ φθηνοτερα. Γιατι να πληρωνεις πανακριβα sms οταν μεσω internet, το να στειλεις ενα μηνυμα δε σου κοστιζει σχεδον τιποτα. Γιατι να πληρωνεις πανακριβες κλησεις οταν μεσω mobile voip σου βγαινει τσαμπα? Αλλα αυτο προϋποθετει οτι το 4G θα παιξει με σωστη τιμολογηση και οχι με τιμολογηση τετοια ωστε να βγαλει το δυνητικα χαμενο κερδος των 2G/3G στο οποιο εχουν εθιστει οι παροχοι και οπου χρεωνουν την επικοινωνια χρυσαφι.
    Ακριβώς!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλαμπλαμπλα απο μερικους.
    Δεν ήταν και τόσο κομψό αυτό με το μπλαμπλαμπλα, στην τελική αν σε κουράζει μη διαβάζεις τα μπλαμπλαμπλα των μερικών.
    Δεν σε υποχρεώνει κανείς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα τα λεει η γυναικα.
    Αν γνώριζες το ποιόν της κυρίας Neelie Kroes, ποιοι την προώθησαν σε αυτή τη θέση (και τις προγενέστερες) και τι είδους «πάρε-δώσε» έχει, θα το σκεφτόσουν διπλά πριν γράψεις κάτι τέτοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TuRRiCaN : 27-07-13 στις 13:21.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-01-2009
    Περιοχή
    Πελοπόννησος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Αυτά τα στοιχεία που συνέχεια αναφέρονται στο φόρουμ από χρήστες ας τα δουν οι εταιρίες που διαφημίζουν υπηρεσίες χωρίς όμως να καλύπτουν την επικράτεια παρά μόνο ορισμένα αστικά κέντρα, αν έχει υπηρεσίες το κέντρο της Αθήνας και όχι η Γλυφάδα τότε αυτό είναι θέμα...

  10. #25
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω να μας αποδείξεις και με στοιχεία ότι η αύξηση πωλήσεων των iPhone5 επιφέρει αύξηση στο ΑΕΠ
    Η ταχύτητα ανέβηκε προφανώς. Η ανάπτυξη ήρθε ή ακόμα την περιμένετε; Μη μου πεις πως είχατε κι από πριν!
    Δε μπορώ να αποδείξω κάτι το οποίο δεν ισχυρίστηκα.
    Αναφέρθηκα στην ανάγκη να γίνει το βήμα στο 4G πριν τα παίξει το 3G όπως το έπαθε* το δίκτυο της Orange Ελβετίας (λόγω πολύ υψηλών ποσοστών κατοχής smartphones).
    Τους τελευταίους 6-7 μήνες είναι κορώνα-γράμματα το αν θα μπορώ να κάνω κλήση VoIP προς ελληνικό κινητό λόγω πολλής κίνησης στο σταθμό βάσης (και από όταν ενεργοποιήθηκε το 4G έχω δει μια κάποια βελτίωση μιας και πολλές συσκευές συνδέονται στο 4G πλέον).

    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις και πώς ακριβώς θέλεις να αποδείξω αυτά που λέω; Call logs δεν κρατάει η VoIP εφαρμογή μου, άρα όποιος θέλει με πιστεύει.
    Για εμένα λοιπόν το 4G είναι ανάγκη. Το να έχω smartphone και να μην έχω άψογη ποιότητα σύνδεσης είναι 2010.... όχι 2013.
    Θα μπορούσε να πει κανείς γιατί δεν βελτιώνουν το 3G. Η απάντηση είναι ότι λεφτά για να βελτιώσεις το παλιό δίκτυο είναι πεταμένα όταν το 4G είναι πολύ πιο αποτελεσματικό με το ίδιο φάσμα. Πρέπει σιγά-σιγά το 3G να καθαρίζει τις συχνότητες για να τις αποδώσουμε στο 4G.


    *Το σερφάρισμα δουλεύει μια χαρά αλλά το VoIP ανάλογα με το πόσοι είναι συνδεδεμενοι την ίδια στιγμή στον ίδιο σταθμό βάσης. Και αυτό μόνο εντός της πόλης. Στα βουνά όταν έχω 3G μπορώ πάντα να μιλήσω άνετα με Ελλάδα μέσω VoIP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 04-08-13 στις 23:10.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορώ να αποδείξω κάτι το οποίο δεν ισχυρίστηκα.
    Αναφέρθηκα στην ανάγκη να γίνει το βήμα στο 4G πριν τα παίξει το 3G όπως το έπαθε* το δίκτυο της Orange Ελβετίας (λόγω πολύ υψηλών ποσοστών κατοχής smartphones).
    Τους τελευταίους 6-7 μήνες είναι κορώνα-γράμματα το αν θα μπορώ να κάνω κλήση VoIP προς ελληνικό κινητό λόγω πολλής κίνησης στο σταθμό βάσης (και από όταν ενεργοποιήθηκε το 4G έχω δει μια κάποια βελτίωση μιας και πολλές συσκευές συνδέονται στο 4G πλέον).

    Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις και πώς ακριβώς θέλεις να αποδείξω αυτά που λέω; Call logs δεν κρατάει η VoIP εφαρμογή μου, άρα όποιος θέλει με πιστεύει.
    Για εμένα λοιπόν το 4G είναι ανάγκη. Το να έχω smartphone και να μην έχω άψογη ποιότητα σύνδεσης είναι 2010.... όχι 2013.
    Θα μπορούσε να πει κανείς γιατί δεν βελτιώνουν το 3G. Η απάντηση είναι ότι λεφτά για να βελτιώσεις το παλιό δίκτυο είναι πεταμένα όταν το 4G είναι πολύ πιο αποτελεσματικό με το ίδιο φάσμα. Πρέπει σιγά-σιγά το 3G να καθαρίζει τις συχνότητες για να τις αποδώσουμε στο 4G.


    *Το σερφάρισμα δουλεύει μια χαρά αλλά το VoIP ανάλογα με το πόσοι είναι συνδεδεμενοι την ίδια στιγμή στον ίδιο σταθμό βάσης. Και αυτό μόνο εντός της πόλης. Στα βουνά όταν έχω 3G μπορώ πάντα να μιλήσω άνετα με Ελλάδα μέσω VoIP.
    Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι η κυρία υπαινίσσεται πως η αργή μετάβαση στο 4G μπλοκάρει την επιχειρηματικότητα! Και αυτή όταν αλλάζει χώρα δεν συνδέεται το tablet της!
    Αυτή τη σχέση προσπαθώ κι εγώ να εντοπίσω και όχι φυσικά από τις (ανεξάρτητες;; ) έρευνες που ανέφερε προηγουμένως ο chriszah.

    Όσο για το αν το 3G στην Ελλάδα έχει πιάσει τη μέγιστη χωρητικότητα, ούτε στην Ελλάδα ζω αλλά ούτε και χρησιμοποιοώ VoIP για να επικοινωνήσω με κάποιον στην Ελλάδα σε mobile broadband (το οποίο είναι όντως μια ένδειξη), οπότε πάω πάσο. Έχω την εντύπωση πως επειδή τα προγράμματα των παρόχων δεν είναι τόσο "γενναιόδωρα", η χρήση θα είναι περιορισμένη. Από την άλλη βέβαια αν η υποδομή δεν είναι αρκετή, λογικά θα είναι και πιο υψηλές οι τιμές, οπότε αρκεί και μια μέτρια χρήση για να γίνει saturated το δίκτυο...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    4G και μαλακίες τούμπανα. Ναι είναι πιο γρήγορο από 3G αλλά σιγά τις τόσο τρομερές (ουσιαστικές) διαφορές.

    Εγώ ξέρω ότι πληρώνω 60+ δολάρια το μήνα στην Αμερική για να κάνω σχεδόν τα μισά (σε παροχές/δυνατότητες) από όσα κάνω με 16 ευρώ στη Γαλλία.
    Και αυτό είναι το πιο ουσιαστικό για μένα. Αν στη μια περίπτωση κάνει σε 5 sec refresh την σελίδα του adslgr ενώ στην άλλη 10 δεν με απασχολεί ιδιαίτερα - που και πάλι δεν έχω πεισθεί ότι η διαφορά σε πραγματικές ταχύτητες είναι τόσο μεγάλη.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #28
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Αν δεν πάψουν οι πάροχοι στην Ελλάδα να πουλάνε τα data σα χρυσάφι..... αδιοφορώ πλήρως και για το 3G και για το 4G....

  14. #29
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    4G και μαλακίες τούμπανα. Ναι είναι πιο γρήγορο από 3G αλλά σιγά τις τόσο τρομερές (ουσιαστικές) διαφορές.
    Δεν ξέρω αν απαντάς σε εμένα, αλλά υποθέτω πως ναι μιας και είμαι ο μόνος στο thread που γράφει ότι χρειαζόμαστε το 4G.
    Σε παρακαλώ να προσέξεις λίγο περισσότερο τι γράφω. Δεν έκανα καμία αναφορά στην ταχύτητα αλλά στη χωρητικότητα του δικτύου.
    Είναι κουραστικό να εξηγώ κάτι και να μου απαντούν χωρίς να διαβάζουν τι έχω γράψει επειδή υποθέτουν ότι "α, μιλάει για 4G, άρα μιλάει για ταχύτητες, κάτσε να πεταχτώ να πω ότι η διαφορά δεν είναι σημαντική και ότι τα 20 Mbps του HSPA είναι ΟΚ".

  15. #30
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν απαντάς σε εμένα, αλλά υποθέτω πως ναι μιας και είμαι ο μόνος στο thread που γράφει ότι χρειαζόμαστε το 4G.
    Σε παρακαλώ να προσέξεις λίγο περισσότερο τι γράφω. Δεν έκανα καμία αναφορά στην ταχύτητα αλλά στη χωρητικότητα του δικτύου.
    Είναι κουραστικό να εξηγώ κάτι και να μου απαντούν χωρίς να διαβάζουν τι έχω γράψει επειδή υποθέτουν ότι "α, μιλάει για 4G, άρα μιλάει για ταχύτητες, κάτσε να πεταχτώ να πω ότι η διαφορά δεν είναι σημαντική και ότι τα 20 Mbps του HSPA είναι ΟΚ".
    Δεν απαντάω απαραίτητα σε σένα. Πιο πολύ απαντούσα στην εισαγωγή του άρθρου που και καλά παρουσιάζει το 4G ως φοβερή πρόοδο και την κατάσταση στην Αμερική ως παράδειγμα προς μίμηση. Τη συνέχεια του άρθρου απλά την πέρασα στα γρήγορα ή και δεν την διάβασα καθόλου επειδή βαριόμουν & θεώρησα ότι φλυαρεί σε ανάλογες γραμμές με την εισαγωγή.

    Από προσωπική πείρα:
    - Στην Αμερική αναγκάζομαι να πληρώνω σχεδόν 3 φορές παραπάνω από ότι πληρώνω στην Γαλλία για λιγότερες παροχές (ίσως το μόνο να καλύτερο να είναι η ταχύτητα κάποιες φορές). Λες να πληρώνω από την τσέπη μου την ανάπτυξη αυτού του φοβερού δικτύου;
    - Skype calls πάνω από cell data μου δούλεψε το ίδιο σε Παρίσι & Νέα Υόρκη, μην πω και καλύτερα στο Παρίσι (3G)
    - Το 4G μου τρώει τη μπαταρία αισθητά πιο γρήγορα (20% λιγότερη μπαταρία).

    Με βάση τα παραπάνω:
    - δεν βλέπω κανένα λόγο να πάω από 3G σε 4G
    - δεν έχω καθόλου πεισθεί ότι το 3G έχει κορεστεί
    - δεν έχω πεισθεί ότι το 4G είναι κάτι το πρωτοπόρο. Την ίδια πάνω κάτω ποιότητα υπηρεσίας μου δίνουν σε 2 μεγαλουπόλεις.
    - δεν με νοιάζει τι κάνει η orange Ελβετίας

    Αυτό που δείχνει εντυπωσιακό είναι το LTE αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσω και εκτός του καταστήματος της AT&T αλλά δυστυχώς το τηλέφωνό μου δεν υποστηρίζει τις Αμερικάνικες LTE συχνότητες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόσβαση σε router, πως;
    Από tsavman στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 20:22
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 10:10
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 17:25
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 17:40
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 10:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας