Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60

Θέμα: Timberland

  1. #46
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν επιρρεάζεται από το όζον αλλά αν και τα λάστιχα του αυτοκινήτου αν δεν χρησιμοποιηθούν για κάποιο διάστημα αχρηστεύονται. Δηλαδή αν μείνουν απούλητα για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι άχρηστα.

  2. #47
    Εγγραφή
    03-12-2007
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Εχω κανει ερευνα πανω στο θεμα,κυριως για το υλικο απο το οποιο φτιαχνονται οι στολες καταδυσης,το λεγομενο neopren,που αποτελειται απο εναν τυπο ελαστικου.Το ιδιο φαινομενο εχει παρουσιαστει και στα λαστιχα που προωθουν την βεργα στα ψαροτουφεκα,αν αποθηκευτουν για καιρο.Η λυση που βρεθηκε ειναι συντηρηση στην καταψυξη κλεισμενα αεροστεγως σε σακκουλα.Στην πορεια εμαθα οτι το ιδιο ισχιει για ολους τους τυπους ελαστικων.Τελος παλιοτερα εχω δουλεψει με υγρο λατεξ και μεσω πειραματων επιβεβαιωσα την παραπανω πληροφορια στην πραξη.

    @tsigarid
    Για του λογου το αληθες....
    Καλο διαβασμα!

    Συγκεκριμένα το όζον (O3) προσβάλλει κυρίως τον ασβεστόλιθο, τα ελαστικά, την κυτταρίνη και τα συνθετικά πολυμερή (πλαστικά), ενώ σε συνδιασμό με το περόξυ ακέτυλο νιτρίλιο (ΡΑΝ) προσβάλλουν τις βαφικές ύλες και προκαλούν λεύκανση των χρωμάτων των υφαντών

    http://www.scritub.com/limba/greaca/23169.php

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαυρο λαστιχο ειναι, τωρα για βουλκανισμενο δεν ξερω.
    Το βουλκανισμενο,ειναι σκληρο οπως των αυτοκινητων.Δεν πιεζεται με το δαχτυλο.
    Αν ειναι πιο μαλακο και ευκαμπτο,κατα πασα πιθανοτητα ειναι λατεξ,ισως με προσθηκη χρωματος ή και πλαστικου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hemlis : 26-03-15 στις 04:08.

  3. #48
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω (δυστυχως;-μαλλον ναι, εκτος των αθλητικων) παπουτσια απο διαφορες μαρκες της αγορας. Κανενα ζευγαρι δεν εχει φτασει την αντοχη των timberland.
    Στα τέσσερα-πεντε χρονακια παραδιδουν πνευμα.
    Timberland να μου εχει κρατησει λιγοτερο απο δεκαετια δεν μου ετυχε ποτε.
    Σκυλια αντοχης, στην κυριολεξια.
    Και σε εποχες κρισης, δυσκολες εποχες οικονομικα, σαν αυτες που περναμε στην χωρα μας, δεν μπορω παρα να δηλωσω ευτυχης που εχω επιλεξει αυτη την μαρκα για πολλα παπουτσια μου, και οντως εχουν πιασει τοπο!

  4. #49
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ζευγαρι μποτακια timberland, αγορασμενα το 1999(!!!!),
    παρέδωσαν πνευμα προχτες, 17 χρονια μετα!
    Μνημείο αντοχής!

  5. #50
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Το νήμα μάλλον θα αντέξει παραπάνω

  6. #51
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μιας και μπαινουμε στο χειμωνα,
    ποσο ζεστα βρισκετε, τα ποιοτικα δερματινα -και φυσικα χειμωνιατικα(οχι μονο μποτακια)- παπουτσια της timberland?

  7. #52
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από καιρό ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για την timberland, την εταιρία που έχει 'κερδίσει' πολύ κόσμο με την ποιότητά της, κυρίως στα παπούτσια της, τα οποία αν και ακριβά, τελικά είναι τόσο ποιοτικά που και τα απολαμβάνει κανείς στο έπακρο, και τα κρατά για χρόνια, οπότε δεν νομίζω να υπάρχουν παρά ελάχιστοι δυσαρεστημένοι πελάτες.

    Ο λόγος που ανοίγω το θέμα, είναι για γνώμες, αλληλοβοήθεια, σε θέματα κυρίως των παπουτσιών της timberland.
    Και μαλιστα, αποφάσισα να ανοιξω το τοπικ, επειτα απο μερικα αναπαντητα emails που εστειλα στην εταιρια, η οποια πραγματα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι, δεν μου απαντησε ποτε.
    Πιστευω ομως, οτι ίσως εδώ, να βρεθουν απαντησεις για διαφορα σχετικα θεματα.

    Ας ξεκινήσω λοιπον με κάτι σχετικό.
    Ψαχνω εδώ και καιρό, να βρω εναν αντικαταστατη, συγχρονο ζευγαρι, σε αυτα τα παπουτσια (boat shoes)
    Συνημμένο Αρχείο 127029
    Συνημμένο Αρχείο 127030
    Δυστυχως, μαλλον εχουν καταργηθει.
    Ειναι απο δερμα φωκιας, και δεν βλεπω πια διαθεσιμο καποιο αλλο, με δερμα φωκιας.
    Το καλο με τα συγκεκριμενα, ειναι οτι λόγω ακριβως του δερματος φωκιας, ήταν σχεδον σαν αδιαβροχα, τα ποδια 'ανεπνεαν', πολύ μαλακά, και κυρίως ότι τα φορούσα χωρίς κάλτσες με τους καύσωνες.
    Αντιθέτως άλλα timberland παπουτσια, της ίδιας σειράς 'boat shoes', αν και ηταν καθολα αψογα, επρεπε να τα φορω με καλτσες, γιατι ειχαν πιο σκληρο δερμα και με χτυπουσαν.
    Μονο το συγκεκριμενο ήταν κατι το διαφορετικο.
    Ξερει κανεις αν εχει βγαλει κατι αναλογο η timberland οταν κατηργησε τα συγκεκριμενα;
    Ελπιζω να υπαρχει καποια παραπλήσια προταση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  55,8 KB 
ID: 185281

    Εξακολουθω να θελω να αγορασω τα συγκεκριμενα παπουτσια!
    Εχω σε χρηση ήδη το 3ο ζευγαρι.
    Απο το ετος 2000 περιπου, κατα διαστηματα, παντα αγοραζα ενα τετοιο ζευγαρι, και ηταν παντα οτι καλυτερο.
    Τωρα ειμαι στο 3ο ζευγαρι, αλλα φυσικα δεν θα αντεξει κι αυτο για παντα. Εχω φιλους δε, που τα εχουν, και παροτι τα βλεπεις οτι απο την πολυ χρηση οτι τα χουν παιξει(και εχουν χρηματα για να αγορασουν αλλα-το ξερω), εξακολουθουν να τα φορουν, γιατι ειναι κυριολεκτικα κορυφαια σε ανεση, αερισμο ποδιου, 'φιλικοτητα' προς το ποδι, καθως και κλασατα. Πιστευω ειναι ενα ζευγαρι παπουτσια με φανατικους οπαδους ανα τον κοσμο, μαζι κι εγω!

    Οποτε θα ηθελα να στοκαρω το συγκεκριμενο, για μια ακομη φορα, 4η κατα σειρα.
    Αλλα το ερωτημα ειναι: κυκλοφορουν πλεον τα συγκεκριμενα, ή τα έχει καταργήσει η timberland;;;;;

  8. #53
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τι λες τώρα, πριν 20 χρόνια τα φόραγα αυτά, βγαίνουν (και φοριούνται) ακόμα;

  9. #54
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες τώρα, πριν 20 χρόνια τα φόραγα αυτά, βγαίνουν (και φοριούνται) ακόμα;
    Οποιος τα φορεσε....δεν μπορει να τα ξεπερασει.
    Το ψαχνω αν ακομη τα διαθετει η timberland.
    Ανηκουν προφανως στην κατηγορια 'boat shoes', αλλα δεν μπορω να τα εντοπισω, και ειναι οντως μοναδικα αναμεσα σε οτιδηποτε αλλο.
    Αν μπορει/ξερει καποιος να μας πει, ας βοηθησει.

  10. #55
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος τα φορεσε....δεν μπορει να τα ξεπερασει.
    Το ψαχνω αν ακομη τα διαθετει η timberland.
    Ανηκουν προφανως στην κατηγορια 'boat shoes', αλλα δεν μπορω να τα εντοπισω, και ειναι οντως μοναδικα αναμεσα σε οτιδηποτε αλλο.
    Αν μπορει/ξερει καποιος να μας πει, ας βοηθησει.
    Πάντως Αμερική και ΕΕ δεν πρόκειται να βρεις με δέρμα φώκιας καθώς έχει απαγορευτεί. Χωρίς αυτήν την παράμετρο οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές ακόμα και σε Timberland.

  11. #56
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ίσως με τον κωδικό του προϊόντος αν έχει το παλιό ζευγάρι ετικέτα ή έχεις κρατήσει το κουτί. Προσοχή δεν παράγονται πλέον στις ΗΠΑ. Αυτό δεν είναι κακό. Ψάξε και ως vintage timberland shoes.
    Πρόσεξε μην είναι σάπια. Αν είναι εκείνης της εποχής και όχι νέα παραγωγή είναι 100% σάπιες οι σόλες.

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως με τον κωδικό του προϊόντος αν έχει το παλιό ζευγάρι ετικέτα ή έχεις κρατήσει το κουτί. Προσοχή δεν παράγονται πλέον στις ΗΠΑ. Αυτό δεν είναι κακό. Ψάξε και ως vintage timberland shoes.
    Πρόσεξε μην είναι σάπια. Αν είναι εκείνης της εποχής και όχι νέα παραγωγή είναι 100% σάπιες οι σόλες.
    Ήταν τότε σίγουρο απο δέρμα φώκιας; Στις ΗΠΑ υπάρχει απαγόρευση ήδη απο το 1972.

  13. #58
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως Αμερική και ΕΕ δεν πρόκειται να βρεις με δέρμα φώκιας καθώς έχει απαγορευτεί. Χωρίς αυτήν την παράμετρο οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές ακόμα και σε Timberland.
    Ναι, καπου το ειχα διαβασει για την απαγορευση....
    Εχει τρομερες επιλογες η timberland, ας πουμε εναλλακτικες σε αυτο που θα ηθελα, αλλα ομως αυτο το ζευγαρι ηταν η....τελειοτητα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως με τον κωδικό του προϊόντος αν έχει το παλιό ζευγάρι ετικέτα ή έχεις κρατήσει το κουτί. Προσοχή δεν παράγονται πλέον στις ΗΠΑ. Αυτό δεν είναι κακό. Ψάξε και ως vintage timberland shoes.
    Πρόσεξε μην είναι σάπια. Αν είναι εκείνης της εποχής και όχι νέα παραγωγή είναι 100% σάπιες οι σόλες.
    Εχω κρατησει το κουτι! Αλλα οσο κι αν εψαξα με το barcode, δεν βρηκα κανενα αποτελεσμα....
    Δεν θελω 'μεταχειρισμενα' σε καμια περιπτωση, οπως και να χει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν τότε σίγουρο απο δέρμα φώκιας; Στις ΗΠΑ υπάρχει απαγόρευση ήδη απο το 1972.
    Ναι. Φιλοι μου τα ελεγαν παλια και σκετο 'φωκιες'!

    Οταν σκεφτομαι οτι ειναι το τελευταιο ζευγαρι αυτου του τυπου που φοραω, παθαινω κατι....

  14. #59
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Φιλοι μου τα ελεγαν παλια και σκετο 'φωκιες'!

    Οταν σκεφτομαι οτι ειναι το τελευταιο ζευγαρι αυτου του τυπου που φοραω, παθαινω κατι....
    ΟΚ αλλά λίγο δύσκολο να γινόταν στην Αμερική εν μέσω απαγόρευσης.

  15. #60
    Εγγραφή
    10-05-2004
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    zte speedport entry 2i
    SNR / Attn
    21.8(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν τότε σίγουρο απο δέρμα φώκιας; Στις ΗΠΑ υπάρχει απαγόρευση ήδη απο το 1972.
    Δεν ειναι απο δερμα φωκιας, εχει υποστει επεξεργασια το δερμα απο λιπος φωκιας. Γι' αυτο και ειναι τοσο λιπαρο και κραταει πολλα χρονια.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας